PDA

View Full Version : honda af18



bikas
18/03/2012, 08:13
παίδες καλημέρα,
χθες ανετος κι ωραίος πήγα για τα ψώνια της κυρίας και πήρα το dio για να κινηται κι αυτό λίγο.το αποτέλεσμα μόλις πήρα τα πράγματα από το super market και έβαλα τα ψώνια στη θήκη του κράνους.βάζω μπροστά αλλα μόλις άνοιξα το γκάζι ι έκανα 10 μέτρα η μηχανή έχασε την απόδοση της .αποτέλεσμα η μηχανή πέρνει μπρος και κρατάει ρελαντί αλλά δεν όσο κι αν ανοίγω το γκάζι δεν ανεβαίνουν οι στροφές.

έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι θέμα αντλίας βενζίνης κάτι τέτοιο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει το μηχανάκι κάτι τέτοιο.

οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη.

bikas
18/03/2012, 10:39
βρήκα ενα swervice manual ίσως μεταγενεστέρου μοντέλου που έχει αντλία βενζίνης, τώρα μένει πείραμα για το αν κατεβάζει βενζίνη στο καρπυρατερ που μετά από μια πρόχειρη ματιά δεν κατεβάζει και ακολουθεί λύσιμο.

bikas
18/03/2012, 13:49
βασικά πρέπει να μπούκωσε η εξάτμιση γιατί κάνει ένα ελαφρό σφύριγμα και δεν ακούγεται τόσο καθαρός ο θόρυβος της όπως παλαιότερα.2 χρόνια την έχω ακαθάριστη

mikes
18/03/2012, 13:55
βασικά πρέπει να μπούκωσε η εξάτμιση γιατί κάνει ένα ελαφρό σφύριγμα και δεν ακούγεται τόσο καθαρός ο θόρυβος της όπως παλαιότερα.2 χρόνια την έχω ακαθάριστη αυτο ηθελα μολις να σου γραψω! αν το μηχανακι ειναι διχρονο η πιο πιθανη αιτια ειναι αυτη! το ειχα παθει και εγω σε διχρονο 50αρι που ειχα παλια και μολις την εβγαλα την εξατμιση για να παω μεχρι το σπιτι το μηχανακι πηγαινε σφαιρα!!

KostasV2
18/03/2012, 15:06
αυτο ηθελα μολις να σου γραψω! αν το μηχανακι ειναι διχρονο η πιο πιθανη αιτια ειναι αυτη! το ειχα παθει και εγω σε διχρονο 50αρι που ειχα παλια και μολις την εβγαλα την εξατμιση για να παω μεχρι το σπιτι το μηχανακι πηγαινε σφαιρα!!

Μην το δουλεύεις χωρίς εξάτμιση ούτε για 2 λεπτά! Άμεσος κίνδυνος κολλήματος! :nono:

bikas
18/03/2012, 15:24
ευχαριστώ και τους 2.οπότε πρέει να το φέρω πρώτα στο γκαραζ και κατόπιν θα σας ενημερωσω για την εξελιξη.ισως αυριο σας εχω νεα

bikas
22/03/2012, 14:40
τελικα την εβγαλα εβαλα πετρελαιο και την αναψα δυο φορες.καθάρισε αφού έκανε 2 ριψεις σαν φλογοβόλο.κατόπιν την εβαλα πανω αλλα 'εβγαζε πολυ ντουμάνι.τωρα θα δειξει με την χρηση γιατί λειτουργει σαν ένα αυτοκινητο του james bond που έβγαζε παραπετασμα καπνου και ετσι εχαναν τα ιχνη του.

jimmis5
22/03/2012, 16:06
Δεν κανεις δουλεια ετσι φιλε μου βγαλτην πηγαινε σε εξατμισα να στην κοψει και να στην καψει οπως εκεινος ξερει
και μετα θα ειναι μια χαρα το εργαλειο.:wave2:

bikas
22/03/2012, 21:09
εδώ που είμαι φίλε τζιμ ο πιο κοντινός εξατμισας είναι 32 ναυτικά μιλιά κοντά οπότε αυτοσχεδιάζουμε μέχρι να αντικατασταθεί (ελπίζω να αργήσει) η εξάτμιση.