PDA

View Full Version : έμεινα help!!



sernodas2
18/03/2012, 21:10
:bawl::bawl: το λοιπον εχουμε κ λεμε εκει που εκανα την κυριακατικη μου βολτα σταματαω μια για λιγο παω να βαλω μπρος.........νιεντε παπαλα φαταλιτι....αδεια η μπαταρια....με τα πολλα βαζουμε με σπρώξιμο αλλα μετα απο λιγο μεναν τα μουζι απο ρευμα ενα πραμα...τεσπα εφτασε στο γκαραζ το μοτο(δεν γαμιες καναμε βολτα με το αγροτικο,ασ ειναι καλα ο φιλος που βοηθησε ,καλα περασαμε κ παλι) λοιπον στο γκαραζ τωρα εβαλα μια αλλη μπατ να δω τι θα κανει,βαζω αλλα το σταρτετ η πως το λενε αυτο το παπαρακι που οπλιζει κ δινει σε μιζα κ πανε κ τα καλωδια μεσα στο μοτερ κανει ενα τακ κ μετα νεκρα.......α λεω δεν δουλευει αυτο....βαζω ενα αλλο που εχει απο ιδιο μοτο με τα σιμαδια οπως τα εχει M και B . κ οχι μονο δεν κανει τσακ αλλα καιει την 30αρα ασφαλια που εχει διπλα.....


τα φωτα σας παιδες.........

sernodas2
18/03/2012, 21:13
το παπαρακι που λεγαμε

250247

npat
18/03/2012, 21:25
Γιατί εγώ στη φωτογραφία βλέπω δύο παπαράκια και όχι ένα (και δεν έχω πιει και τίποτα)?

sernodas2
18/03/2012, 21:36
το στρογκιλο ειναι αυτο που ηταν επανω κ το τετργωνο αυτο που ηταν στην κουτα.........νομιζω προανέφερα οτι εχουμε 2 ρελε...... :)

npat
18/03/2012, 21:41
το στρογκιλο ειναι αυτο που ηταν επανω κ το τετργωνο αυτο που ηταν στην κουτα.........νομιζω προανέφερα οτι εχουμε 2 ρελε...... :)

Υπό την προϋπόθεση ότι τα σύνδεσες σωστά (το Μ στο μοτέρ το Β στην μπαταρία) τότε λογικά κάπου έχεις βραχυκύκλωμα και έκαψε την ασφάλεια. Πολύ πιθανό βραχυκύκλωμα να έχει και το ίδιο το παπαράκι που έβαλες, μπορεί και όχι. Λογικά αυτά τα παπαράκια πρέπει να έχουν από κάτω άλλο ένα παπαράκι που μοιάζει με βαρελάκι... με παραξενεύει που δεν το βλέπω στην φωτογραφία...

sernodas2
18/03/2012, 21:49
ναι ένα βαρελάκι είναι που έχει μέσα ρελε κουμπώνει να πάρει η μίζα κ δίνει κ στο βολάν(ξεκουμπώνει απ το ενα κουμπώνει για το άλλο, μάλλον...)

αντε κ αυτο τα εκλασε δικαιολογη να αδειασει η την μπαταρια?

ποια είναι ακριβώς η λειτουργιά τις ολης φάσεις με το ρελε??

γιατι αν δεν ξερεις τι κανει δεν μπορεις να το επισκευασεις κιολας:(:(

npat
18/03/2012, 22:33
Κάπως έτσι δουλεύει:

250258

npat
18/03/2012, 22:41
Από την στιγμή που σου έκαψε την ασφάλεια όταν πάτησες να πάρει μπρος, κάπου σίγουρα έχεις βραχυκύκλωμα. Μπορεί στο starter, μπορεί σε καλώδια, μπορεί και στην ίδια τη μίζα (αν και δε νομίζω). Το γιατί άδειασε η μπαταρία σου, δεν ξέρω. Μπορεί και αυτό να σχετίζεται με την αιτία του βραχυκυκλώματος... έτσι από εδώ δεν μπορώ να ξέρω...

sernodas2
18/03/2012, 22:48
ε προς θεου που να ξερεις απο δω,εδω εγω απο δω κ δεν μπορω να βγαλω ακρη.......αυριο ψάξιμο.

απλα το αναφερω μην ειναι καποιο στανταρακι του στηλ ΄΄΄΄αν μεινεις απο ρελε,τρωει την μπαταρια κτλ κτ먨¨

παντος πανω σε αυτο το ρελε παει κ μια φισα με 4ακροδεκτες που ανα ζευγαρι εχουνε ωμική αντίσταση..

:beer::beer:

notakos600
19/03/2012, 08:18
Ξαναβάλε το παλιό επάνω και βραχυκύκλωσε (με νεκρά στο κιβώτιο) τα δύο βιδάκια που φαίνονται στη φωτό με ένα χοντρό καλώδιο.
Κανονικά πρέπει να γυρίσει η μίζα, αν η μπαταρία είναι φορτισμένη.
Ο ρελές της μίζας που θα αλλάξεις να ξέρεις πως λειτουργεί πριν τον συνδέσεις στο μηχανάκι.
Το κάψιμο της ασφάλειας μπορεί να είναι από λάθος σύνδεση του ρελέ.

OldMan
19/03/2012, 10:45
Τρρρτττρρρρ στο ρελέ -> Μπαταρία ξεφόρτιστη

Τακ στο ρελέ -> Μπαταρία ψόφια ή κολλημα του ρελέ

sernodas2
19/03/2012, 12:25
μεσημεριανό ιατρικό ανακοινωθέν

βαζοντα με καλωδια μπρος κ κρατοντας αυτα πανω εχουμε 14v στης 1000στρ κ 13,5 στης 3000+

βγάζοντας καλώδια κ παράλληλη μπαταριά, στης 1000 εχουμε 9,8v κ στης 3000 10,5v

(μετρήσεις ειναι πανω στους πολους)


η μπαταρια σαν μπαταρια ειναι κλασμενη 8,3V

αλλο σύμπτωμα... ειναι οτι ο ανορθωτής ανεβαζει μια θερμοκρασια εκθετικα σε σχεσει με το χρονο που εγω μετραω...να κανα 5λεπτα!!!αντε 10..αρκετα ζεστος μου φανηκε για το χρονο που εμεινε αναμενη η μοτο,κ επισης ανεβανει κ μια θερμοκρασια στην φισα με τα καλωδια που πανε μεσα στο βολαν...στην πισω μερια του μοτερ(παραθετω κ φωτο)

μοτο xrv750

ειναι γνωστο οτι τα africa την ακουν σε ανορθωτη καποια στιγμη,αλλα τι αλλο πρεπει να κανω τι αλλες μετρισεις μπορω να παρω για να σιγουρεψω οτι ειναι ανορθωτης, η τα ρεματα εκει μεσα απ το βολαν???

250280

OldMan
19/03/2012, 12:43
βαζοντα με καλωδια μπρος κ κρατοντας αυτα πανω εχουμε 14v στης 1000στρ κ 13,5 στης 3000+
βγάζοντας καλώδια κ παράλληλη μπαταριά, στης 1000 εχουμε 9,8v κ στης 3000 10,5v
(μετρήσεις ειναι πανω στους πολους)
Αν τα καλώδια προερχόταν από μπαταρία οχήματος σε λειτουργία, τότε πήρες τις - αρκετά καλές - μετρήσεις του ανορθωτή του οχήματος.. :wave2:

Βάλε μια καλή μπαταρία στο μηχανάκι και ξανακάνε αυτές τις μετρήσεις (τις οποίες πρέπει να έγραψες ανάποδα..)

Υ.Γ.
Ο ανορθωτής μπορεί να ζεσταίνεται από το υπερβολικό ρεύμα που τραβάει η μπαταρία σου, γιατί στο 8,3 Volts μάλλον έχει βραχυκυκλωμένο στοιχείο..

sernodas2
19/03/2012, 12:46
δεκα μετρα μια κοβε!!!!

ξανα μέτρησα με 2 τροπους

Α)με μπαταρια απο αμαξη, το αμαξη σβηστο,κ οι τσιμπιδες στα καλωδια του μοτο,τα οποια καλωδια ηταν στον αερα,οχι πανω στην μπαταρια
αποτελεσματα 1000στρ/λ 14.15V
3500στρ/λ 13.89V

(μπαταρια δοκιμης A στα 13,64V ειναι καλη, είναι στο αμάξι, δουλεύει)

Β)με βοήθεια απο μπαταριά αυτοκινήτου απλά βάζουμε μπρος, έχουμε σύνδεση μπαταριά κ καλώδια στην μότο οπως ηταν (εργοστασιακά)
κ αφού βάλουμε μπρος βγάζουμε τσιμπίδες κ περνούμε μετρήσεις
αποτελέσματα 1000στρ/λ 9,73V
3500στρ/λ 10,27V
(μπαταριά δοκιμής Β η κλασμενη που σε κατάσταση ηρεμίας δείχνει 13v αλλα απο amp νεκρη)

OldMan
20/03/2012, 12:50
Με όσους τρόπους και να ξαναμετρήσεις, αν δεν βάλεις μια καλή μπαταρία στο μηχανάκι σου τα ίδια θα μας λες...

sernodas2
20/03/2012, 17:14
:smilea::smilea:

καλα λες oldman το προβλημα ηταν απ τη μπαταρια...........

καλα εχω δει μπαταρια να τα κλανη ετσι ανακοπη στιλ,αλλα αυτη οταν της εβαζες καλωδια δεν γυρναγε καν μιζα απ το οχημα,ειχε κοψει εσωτερη ενα στοιχειο.

αυτο που ειδα τωρα με τι παραπανω ιστορια ειναι οτι χωρις να εχει χαρακτηριστικα κομενου στοιχειου εσωτερικα (που γνωριζα κ ειχα ζήσει ) επαθε βραχυκύκλωμα εσωτερικό κ χωρις συμπτώματα πεσμενης μπαταριας ετσι ξαφνικα αποφάσισε να με αφήσει στην μεση του πουθενα

ευχαριστω για το χρονο σας παιδες:beer::beer::beer:

μακάρι ολα τα φορτώματα μότο να ειναι απο τέτοιοι είδους πρόβλημα κ μακριά απο τσαλακώματα

παντα όρθιοι :a013::a013: