PDA

View Full Version : Ποστ 2 σε 1. Γνωριμία και μότο-ιστορία.



MPAMPoULAs_FMX
19/03/2012, 21:40
Πρώτο ποστ λοιπόν και σκεφτόμουνα αρκετό καιρό πως να ξεκινήσω. Πάμε να δούμε που θα με βγάλει...

Πρώτα απ' ολα να γνωριστούμε.
Με λένε Γιάννη και είμαι γεννημένος το '82.
Το nick μπαμπούλας το έχω από την πρώτη φορά που χρησιμοποίησα ψευδώνυμο στο internet εδώ και δεκαπέντε χρονιά οπότε μπορεί να φαίνεται λίγο παιδιάστικο αλλα τοτε στο μυαλό μου γμγ (μλκ γιατί μόνο οι ελληνες το καταλαβαίνουν).
Το FMX θα το εξηγήσω παρακάτω.

Το forum το παρακολουθώ εδώ και τρία χρόνια και έχω γελάσει και κλάψει από τα ποστ σας.
Και για αυτό ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε νεαρούς και γέροντες εδώ μέσα που μου πρόσφεραν μότο εμπειρίες χωρίς να προσθέσω χιλιόμετρα στη δικιά μου μότο.
Ήθελα να συμμετάσχω σε αρκετά ποστ άλλα δεν θα ήταν πρέπων χωρίς να συστηθώ.

Και πάμε στην ιστορία μου η οποία έχει να κάνει με το πως απέκτησα την μηχανή μου.
Α, ναι η μηχανή μου. Όπως πολλοί θα καταλάβετε είναι ένα Honda fmx και πριν αρχίσετε αυτό που κάνετε καλά :a9:, η ιστορία μου ,ίσως, σας εξηγήσει την επιλογή μου.

Μεγάλωσα σε νησί και οι εμπειρίες μου με μηχανές ,θέλω να πιστεύω, είναι αρκετές.
Έχουν περάσει από τα χεριά μου, για λίγο (καμια εβδομάδα) ή για πολύ (κανένα 6μηνο) διάφορα μηχανάκια απο chappy και zudapp ως και cbr600 και cr500.
το πρώτο ,δικό μου, μηχανάκι το απέκτησα στα 16.
Μάζεμα χρημάτων τρία καλοκαίρια (νησί είπαμε, γκαρσόνι διπλά στο κύμα δούλευα). Κατάθεση στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο μέχρι και τελευταίας δεκάρας... και φυσικά η καταβολή της τελευταίας στιγμής από την συχωρεμένη τη γιαγιά μου και επιτελούς αποκτώ το δικό μου μηχανάκι (μέχρι τότε με δανικά από τα 13) ένα kaze r 115.
Ήταν η πρώτη χρονιά κυκλοφορίας του και τα περιοδικά τον είχαν σαν το σούπερ παπί.:lol:

Περάσαν τα χρονιά... πολλές εμπειρίες με φίλους και μότο, άλλες ευχάριστες άλλες δυσάρεστες.
Εν έτη 2000 ήρθε η ώρα μου να πάω για σπουδές.... Αθήνα και Η.Υ.Σ ΤΕΙ Πειραιά. Πρώτο χρόνο με μ.μ.μ. ΤΡΕΛΑ δεν τη πάλευα με τίποτα. Αναβαίνει ο παπιος Αθήνα και...καινούριες εμπειρίες (ακόμα θυμάμαι τη πρώτη φορά που βγήκα μετά από βροχή σε δρόμο στην Αθήνα...).
Όλα κυλούν όμορφα μέχρι ένα αυγουστιάτικο πρωινό του 2010...
7:30 και το ξυπνητήρι χτυπάει σαν τρελό. Ξυπνάω και και γυρίζω να το κλείσω...έλα όμως που δεν υπάρχει άλλο κρεβάτι απο πίσω μου και...μπαμ.
Σηκώνομαι , δεν πειράζει λέω, συμβαίνουν αυτά και ετοιμάζομαι να φύγω. Ανεβαίνω στο παπί και.. ξεκινάω για την πρωινή γυμναστική μου. Όργανο γυμναστικής φυσικά η μανιβέλα αφού ποτέ δεν έπαιρνε πριν την εικοστή. Και ξεκινάω, πρώτη προσπάθεια και ακούω το παπί να δουλεύει. Οκ σκέφτομαι, ζέστη κάνει και το παπί με λυπήθηκε που έπεσα και πήρε με την πρώτη και φεύγω για δουλειά.
Όμως λίγο πριν φτάσω στη δουλειά και περνώντας τις τελευταίες στροφές ακούω το παπί να κάνει ποιο περίεργο ήχο από ότι συνήθως και πριν σκεφτώ ότι είναι ο καιρός να του αλλάξω (βάλω!) λάδια, δίνει μια τελευταία πιστόνια και σβήνει. Το βάζω στην άκρη και πάω να το βάλω μπροστά άλλα δε. Η μανιβέλα κόκκαλο. Καντήλια άρχισαν να βγαίνουν από το στόμα μου. Το παρατάω στο πεζοδρόμιο και τηλεφωνώ στο boss να τον ενημερώσω ότι θα αργήσω. Ψάχνοντας για βενζινάδικο γύρω από το σύνταγμα ,μπας και του βάλω λίγο λάδι και πάρει, διαολοστελνόντας για τα έξοδα και το γεγονός ότι θα μείνω για αρκετό καιρό χωρίς μηχανάκι, περνάω μπροστά απο ένα προποτζίδικο (οδός βουλής νομίζω). Κοντοστέκομαι και σκέφτομαι γιατί όχι, τόση κακοτυχια σε μια μέρα, κάπου πρέπει να είναι μαζεμένη και η καλή μου τύχη. Μπαίνω μέσα και μετά απο πέντε λεπτά βγαίνω με 2000 ευρώ στη τσέπη...:a54:
Έτσι ψάχνοντας για ένα μηχανάκι να αντικαταστήσει το παπί, να είναι εύκολο στην οδήγηση στη κίνηση, να έχει έως 2000 ευρώ και να μην θέλει πολλή συντήρηση ήμουν μεταξύ μεταχειρισμένου xt και fmx.
Το πήρα 3 μέρες μετά...:D

Η αλήθεια είναι ότι το έχω ψιλόμετανιώσει, όχι γιατί δεν είναι κάλο μηχανάκι αλλα γιατί πλέον το χρησιμοποιώ και σε ταξίδια (έχω πάει Κυλλήνη-αθηνα πάνω από τρεις φόρες και στις διακοπές το έχω πάντα μαζί μου) και δεν είναι ότι καλύτερο.

Αυταααα... Τα υπόλοιπα σιγα σιγα. Ελπίζω να μην σας κούρασα, πολύ.:ZZZ:

Καλούς δρόμους σε όλους.

golis
19/03/2012, 22:09
Καλώς όρισες !

byron
19/03/2012, 22:14
Καλως τον :beer:

MikeG
19/03/2012, 22:42
Welcome!!!

Να έρθεις και στην Αντι-Πίτα.

:beer: :beer: :beer:

HERCAKOS
19/03/2012, 22:46
welcome :beer:

αμα σε θελει :a25:

npat
19/03/2012, 22:48
Ρε φίλε, να πάμε σε κανά προπατζίδικο μαζί καμιά φορά!

Καλώς ήλθες!

:beer::beer:

ghostkon
19/03/2012, 22:52
Ρε φίλε, να πάμε σε κανά προπατζίδικο μαζί καμιά φορά!

Καλώς ήλθες!

:beer::beer:

απο το στομα μου το πηρες...καλως ηρθες παλικαρι και καλες βολτες να εχεις...και μην ξεχνας να βαζεις λαδια!!!

TROOPER
20/03/2012, 09:18
Ρε φίλε, να πάμε σε ENA προπατζίδικο μαζί καμιά φορά!
............

καλως ηλθες γιαννη !!!!!!!!:beer:

McGyver
20/03/2012, 09:21
Καλώς ήλθες...

:beer::beer::beer::beer::beer:

sapila racing
20/03/2012, 09:39
Ωραία ιστορία! Καλωστον. :beer:

fournas
20/03/2012, 09:41
welcome :beer:

devil's animal
20/03/2012, 10:12
καλως ηρθες boy...
:beer::beer:

DimChios
20/03/2012, 10:18
κα(υ)λωστον!

:cool:


(καθενας με τη κ@λοφαρδια του εδω μεσα) :lol:

nikos_abel
20/03/2012, 12:10
Δηλαδή καλά δεν ήσουνα που διάβαζες μόνο; Τώρα κακομοίρη μου ετοιμάσου να τα ακούς και συ καμμιά φορά :lol:

Γουέλ κομ και καλές βόλτες

daz
20/03/2012, 18:20
Καλώς ήρθες φιλαράκ. :beer:

dxeavy
20/03/2012, 18:49
Welcome, welcome :wave2:

harris_x
20/03/2012, 18:50
Καλως ήρθες :beer: :beer: :beer:

MPAMPoULAs_FMX
20/03/2012, 20:29
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλωσορίσματα.:wave2: :a33:

Η αλήθεια είναι ότι την επόμενη φορά που θα ξυπνήσω στο πάτωμα το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να πάω να παίξω κανένα δελτίο.

SoulGR
21/03/2012, 16:19
welcome:beer::beer:

chr1s_86
21/03/2012, 17:06
:wave2:

LOUKILOUK
21/03/2012, 17:59
:wave2:καλώς ήρθες :beer: