PDA

View Full Version : Τι γνωρίζετε για εταιρίες μεσάζωντες?



Wizard13
13/09/2005, 13:43
Όπως ξέρετε, έχω βάλει αγγελία το μηχανάκι για πούλημα.

Μαζί με μερικούς ενδιαφερώμενους, με πήραν και 3-4 εταιρίες που θέλουν να κάνουν τους μεσάζωντες για να πουλήσουν τη μηχανή.

Ζητάνε 150? τα οποία και καλά τα επιστρέφουν όταν πουληθεί και δε σε δεσμεύουν να μην την πουλήσεις αλλού, απλά αν το κάνεις, χάνεις τα χρήματα.

Λένε επίσης, ότι η δέσμευση είναι για 15 μέρες, όπου αν δεν έχει πουληθεί, στα επιστρέφουν...

Τι ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ??

Και λέω γνωρίζεται, όχι φήμες, ράδιο αρβύλα, κλπ... Προσωπικές εμπειρίες και όχι "είχα ενα φίλο, που ο γιός του ξαδέρφου της μάνας του περιπτερά στο εξοχικό του πουλόυσε ένα μηχανάκι" .... :rolleyes:

sniper
13/09/2005, 13:45
Ρε Γιώργο....

Τώρα θες απάντηση;

Έχει συζητηθεί το θέμα και παλιότερα εδώ μέσα...

Μακρυά....

afrotwin
13/09/2005, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Όπως ξέρετε, έχω βάλει αγγελία το μηχανάκι για πούλημα.

Μαζί με μερικούς ενδιαφερώμενους, με πήραν και 3-4 εταιρίες που θέλουν να κάνουν τους μεσάζωντες για να πουλήσουν τη μηχανή.

Ζητάνε 150? τα οποία και καλά τα επιστρέφουν όταν πουληθεί και δε σε δεσμεύουν να μην την πουλήσεις αλλού, απλά αν το κάνεις, χάνεις τα χρήματα.

Λένε επίσης, ότι η δέσμευση είναι για 15 μέρες, όπου αν δεν έχει πουληθεί, στα επιστρέφουν...

Τι ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ??

Και λέω γνωρίζεται, όχι φήμες, ράδιο αρβύλα, κλπ... Προσωπικές εμπειρίες και όχι "είχα ενα φίλο, που ο γιός του ξαδέρφου της μάνας του περιπτερά στο εξοχικό του πουλόυσε ένα μηχανάκι" .... :rolleyes:

kitakse file mou i mesazontes exoun mia tarifa 150 euro gia ta panta ite spiti poulas ite kilotes tosa 8eloune
ke ine edo gia na vriskoune m@l@kes na ta pernoun ke na fevgoun mpori na exoun ke mia selida na anevazoun to idos pou poulane ke esi perimenis se psinoun de oti to poli se tris vdomades 8a exi pouli8i..:rotflmao:
ke esi to skeftese i to kanis:rotflmao:

kitakse na dis pos exoun ta pragmata
an sou perisevoun 150 euro ta perno ke ego
ke kernao ke souvlaki me apola otan ta piaso...
:rotflmao: :rotflmao:

Wizard13
13/09/2005, 14:29
Βασικά ψάχνω για κάποιον που ΕΧΕΙ συνεργαστεί μαζί τους για να μου πει τι παίζει....

Του έφαγαν τα λεφτα? Το πούλησαν?

Τα γραφεία τους που πήγα και τα είδα, θέλουν εκατομύρια για έξοδα.... Δεν πιστεύω ότι συντηρούντε με τα 150? που στην τελική δε δίνει και κανένας γιατί όλοι το θεωρούν απάτη.

sniper
13/09/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Βασικά ψάχνω για κάποιον που ΕΧΕΙ συνεργαστεί μαζί τους για να μου πει τι παίζει....

Του έφαγαν τα λεφτα? Το πούλησαν?

Τα γραφεία τους που πήγα και τα είδα, θέλουν εκατομύρια για έξοδα.... Δεν πιστεύω ότι συντηρούντε με τα 150? που στην τελική δε δίνει και κανένας γιατί όλοι το θεωρούν απάτη.

Και είσαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα κάνουν με τα 150? μήπως κάνουν και τίποτα άλλο; Λέω τώρα εγώ.......

Wizard13
13/09/2005, 14:34
Κοίτα, ήρθαν το είδαν και τους έδιωξα. Απλά δεν έκλεισα την πόρτα.

Θέλω να το ψάξω καλύτερα. Στο κάτω κάτω, μίλησα με 4 ανθρώπους σε τηλέφωνα κι από κοντά. Όλοι αυτοί πρέπει να πληρωθούν. Αν πληρώνονται από καπου αλλού, γιατί να κάνουν αυτό?

Αν πληρώνονται από εδώ, δεν μπορεί να βγαίνουν τόσα έξοδα με το 150?

Gandalf dr685sm
13/09/2005, 14:49
Μακριάααααααααααα!!!!....


Μιλάμε για ιστορίες ακραίες που έχουν ακουστέι κατά διαστήματα με αυτούς τους μεσάζοντες.

Ακόμα και εικονικές πωλήσεις που στο τέλος ακόμα έψαχναν τα λεφτά τους οι ιδιοκτήτες (οχι τα 150 , αλλά απο την πώληση!!!) , όπου η εταιρία φυσικά δεν αναλάμβανε ευθύνη για επιταγές "μαιμού" που είχαν δώσει...

Μακριάααααα , φίλε μου...

Gandalf

Wizard13
13/09/2005, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μιλάμε για ιστορίες ακραίες που έχουν ακουστέι κατά διαστήματα με αυτούς τους μεσάζοντες.

Όπως έγραψα και στην αρχή, δε με ενδιαφέρουν ιστορίες αλλά γεγονότα. Προς το παρών όλοι λένε μακριά, αλλά κανείς δεν έχει προσωπική εμπειρία.

Δεν κάνω καμμία κίνηση αν δεν έχω θετική άποψη από κάποιον, αλλά επίσης δε δέχομαι και αφορισμούς που βασίζονται σε ράδιο αρβύλα και όχι γεγονότα. :)

Gandalf dr685sm
13/09/2005, 15:01
Ακόμα και εικονικές πωλήσεις που στο τέλος ακόμα έψαχναν τα λεφτά τους οι ιδιοκτήτες (οχι τα 150 , αλλά απο την πώληση!!!) , όπου η εταιρία φυσικά δεν αναλάμβανε ευθύνη για επιταγές "μαιμού" που είχαν δώσει...


Αυτό είναι απο φίλο , οπότε αν θες το πιστέυεις...


Gandalf

Wizard13
13/09/2005, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτό είναι απο φίλο , οπότε αν θες το πιστέυεις...

Kαι να το δεχθώ, δε με ενοχλεί, αφού η σύμβαση που μου έδειξαν, εμένα τουλάχιστον και η συγκεκριμένη εταιρία, γράφει ρητά, για μετρητά και όχι επιταγές.

katsai
13/09/2005, 21:14
ε αφου δεν πιστευεις οτι ειναι μουφα
καντο
να μας λες εσυ μετα απο προσωπικη σου εμπειρια....

:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

afrotwin
14/09/2005, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Kαι να το δεχθώ, δε με ενοχλεί, αφού η σύμβαση που μου έδειξαν, εμένα τουλάχιστον και η συγκεκριμένη εταιρία, γράφει ρητά, για μετρητά και όχι επιταγές.

den sou leme fantastikes istories
apo empiries sou milame
tora an den tin patisa ego ala i aderfi mou i o ksaderfos mou den exi simasia

milame gia moufa ke xontri konoma oi tipoi..

Wizard13
14/09/2005, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsai
ε αφου δεν πιστευεις οτι ειναι μουφα
καντο
να μας λες εσυ μετα απο προσωπικη σου εμπειρια....


Το πιθανότερο... :rolleyes:

Δεδομένου ότι έχω το μηχανάκι αγγελία εδώ και 3 μήνες και δεν με έχει πάρει ούτε ένας τηλέφωνο, δε χάνω τίποτα να το δοκιμάσω.

Άλλωστε αν με κοροϊδέψουν, τα πάω καλά με τους δικηγόρους και θα φάνε καλά. Δεν είμαι από αυτούς που θα τους αφήσουν γιατί "δεν αξίζει ν'ασχοληθείς για 150?" :wave2:

motoris
14/09/2005, 10:14
Φίλε Wizard13

αν πραγματικά δοκιμάσεις θα ήθελα να μάθω τη συνέχεια πάντως σκέψου το εξής:

Ας υποθέσουμε οτι είναι απατεώνες, για κάθε πελάτη που κοροϊδεύουν έχουν κέρδος 150? και κόστος ελάχιστο συνεπώς μπορούν εύκολα να έχουν μια όμορφη βιτρίνα μετά από μερικούς πελάτες.

Φιλικά

afrotwin
14/09/2005, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Το πιθανότερο... :rolleyes:

Δεδομένου ότι έχω το μηχανάκι αγγελία εδώ και 3 μήνες και δεν με έχει πάρει ούτε ένας τηλέφωνο, δε χάνω τίποτα να το δοκιμάσω.

Άλλωστε αν με κοροϊδέψουν, τα πάω καλά με τους δικηγόρους και θα φάνε καλά. Δεν είμαι από αυτούς που θα τους αφήσουν γιατί "δεν αξίζει ν'ασχοληθείς για 150?" :wave2:

ipografis simvoleo filarako tipota den mporis na tous kanis...
min prospa8is na vgis apo pano se kati pou sou lene oli oti ine moufa pagida ke lipa

den pistevo oti ise toso.....
ala na mou pis apo kati san ke esena zoune aftoi...

pigene fotografise mono ta 150 euro na ta 8imase
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Wizard13
14/09/2005, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ipografis simvoleo filarako tipota den mporis na tous kanis...
min prospa8is na vgis apo pano se kati pou sou lene oli oti ine moufa pagida ke lipa

den pistevo oti ise toso.....
ala na mou pis apo kati san ke esena zoune aftoi...

Υπάρχουν πολλά που λένε ότι είναι μούφα, παγίδα, κλπ. Και υπάρχουν επίσεις πολλοί που έχουν συνεργαστεί με μούφες, παγίδες κλπ και είναι χαρούμενοι.

Άλλωστε δεν υπογράφω τίποτα, αν δεν το διαβάσει πρώτα ο δικηγόρος μου ;)

maron
14/09/2005, 12:40
poly tha ithela na mas peis apo diki soy empiria pos elikse i istoria
pantos ego tous eipa na mou dosoun tous etoimous pellates pou exoun kai molis paro ta lefta tous dino 300 euro alla den tous arese.
episis se allo til pou egine ligo pio entonno eipa oti eimai eforiakos kai tha ithela apodixi gia ta leyta pou tha doso kai mono pou den mou to ekleisan.
kati vromaei file.

Boxer
14/09/2005, 13:40
Φιλε μου ειναι..................πως να το γραψω πιο απλα να το καταλαβεις :confused:

ΑΠΑΤΗ

Εγω μιλαω απο προσωπικη πειρα.
Ειχα δωσει το 1999 10,000 δρχ.
Και δεν μπορεις να τους κανεις απολυτως τιποτα διοτι -διαβασε καλα αυτο που υπογραφεις - δεν σου υποσχονται οτι αν δεν στο πουλησουν σου επιστρεφουν τα χρηματα .

Και μην εισαι αφελης - τα εξοδα του δικηγορου ειναι πιο πολλα απο 150€ και δεν εχει ειναι φιλος ο δικηγορος διοτι η ελαχιστη αμοιβη πρεπει να κατατεθει(Ταμειο Νομικων κλπ)

Ελπιζω να καταλαβες

Transalper_696
14/09/2005, 20:40
2002 Εδωσα 100 ευρω για καποια πωληση σε τετοια εταιρεια και μην τους ειδατε.
Κι αυτο δεν ειναι φημη ΕΓΩ τα εδωσα.
Σωστοι οι απο πανω που λενε πως σου υποσχονται ετοιμους πελατες κ.λ.π.
:beer:

THEOD
14/09/2005, 20:51
Κάνε κάτι άλλο...

Ζήτα τους να σου στείλουν με φάξ τα πλήρη στοιχεία (μαζί με ΣΤΑΘΕΡΑ) τηλέφωνα 20 ευχαριστημένων πελατών τους και καλά να τα χρησιμοποιήσεις για διασταύρωση.
Δεν μπορεί να ισχυρίζονται ότι μεσολαβούν σε χιλιάδες αγοραπωλησίες και να μην έχουν μερικές δεκάδες ευχαριστημένους...

Από το αν θα στα στείλουν ή όχι θα καταλάβεις αν μιλάνε σοβαρά....

Palios-neos
15/09/2005, 05:43
Απάτη μεγάλη..........άκου τα παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στην αγωνία σου να την πουλήσεις μή γίνεσε (με το συμπάθιο) αφελής. :a029:
Αυτά που λένε τα παιδιά είναι αλήθεια. Τους είχανε βγάλει και στην τηλεόραση παλαιότερα. Δεν ήξερα ότι το συνεχίζουν. Έ ρε στυλιάρι που θέλουν μερικοί................. :a26: :a26: :a26: :a26: :a26: :a26: :a26:

Wizard13
15/09/2005, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Κάνε κάτι άλλο...

Ζήτα τους να σου στείλουν με φάξ τα πλήρη στοιχεία (μαζί με ΣΤΑΘΕΡΑ) τηλέφωνα 20 ευχαριστημένων πελατών τους και καλά να τα χρησιμοποιήσεις για διασταύρωση.
Δεν μπορεί να ισχυρίζονται ότι μεσολαβούν σε χιλιάδες αγοραπωλησίες και να μην έχουν μερικές δεκάδες ευχαριστημένους...

Από το αν θα στα στείλουν ή όχι θα καταλάβεις αν μιλάνε σοβαρά....

Δε χρειάστηκε να φτάσω μέχρι εκεί... Ζήτησα τη σύμβαση που θα έπρεπε να υπογράψω για να τη δει ο δικηγόρος μου και αρχίσανε τις @@ριές... Και πως να τη στείλω και αυτή δεν είναι για να κυκλοφορεί και μαλακίες....

Οπότε δεν προχωράω φυσικά σε καμία συμφωνία.

Η απορία μου είναι, πως δεν τους έχουν κλείσει ακόμα όλους αυτούς κι αν βγάζουν τόσα φράγκα ώστε να συντηρούν γραφεία και προσωπικό, μήπως ν'ανοίξω κι εγώ μία...? :rolleyes:

gmakris
15/09/2005, 09:48
Την ειχα πατησει και εγω πριν πολλα χρονια οταν "τσιμπησα" σε αγγελια ευρεσης εργασιας στο αντικειμενο που με ενδιεφερε.

Τελικα αντι για interview στον εργοδοτη, κατεληξα σε ενα τετοιο γραφειο οπου μου ζητησαν 10.000δρχ για να με φερουν σε επαφη με καποιους εργοδοτες κλπ,κλπ.

Ακομη περιμενω.....:lol: :rotflmao:

javaneze
15/09/2005, 18:19
Εγω ενω την ακουγα την γκομενα μια ωρα μπλα-μπλα (κασετα ειχε βαλει η π****να) στο τηλεφωνο, μολις ανεφερε τα χρηματα (150 Ε) και ειδε οτι τσινησα, μου λεει αν ειναι να τσονταρει και αυτη στην εγγυηση του "και καλα" εξωτερικου συνεργατη τεχνικου-υπευθινου πωλησεων...
Μολις της ειπα οτι ευχαριστως να τα μοιραστουμε αλλα εγω βαζω μεχρι 10 ευρω και αν θελει ας βαλει τα υπολοιπα, πηρε ενα αποτομο υφακι και της το εκλεισα στην μουρη...

μαλακισμενες εταιριες, που απορεις πραγματικα πως "κυκλοφορουν" νομιμα...

Μονο να φανταστεις πως μολις ξεκαθαρισα πως θελω 5000 στρογγυλα απο το ΧΤ, μου απαντησε οτι εμεις μπορουμε να το δωσουμε και 5.500 Ε οποτε της ακουγοτανε λογικο ποσο τα 5000...

Bitch!