PDA

View Full Version : παραφλου και υψηλη θερμοκρασια....????



vmoageorge
20/03/2012, 21:36
παιδες καλησπερα

εχω ενα μικρο προβληματακι και ισως με βοηθησετε πριν λιγο καιρο αλλαξα το παραφλου στη μοτο μου

yamaha vmax 1700 θελει ανα 2 χρονια αφου λοιπον γεμισα ψυγεια και δοχειο πληρωσης
εκανα και εξαερισμο εβαλα το castrol long life mixture -40chttp://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9018756&contentId=7034159 (ΜΠΛΕ ΧΡΩΜΑ)ολα καλα

παρατηρω οτι ανεβαζει θερμοκρασια πολυ πιο γρηγορα απο πριν....
και χωρις να μποτιλιαριστο αναβει βεντιλατερ για πλακα kati που δυσκολευοταν να το κανει πριν
επρεπε να φαω χοντρο μποτιλιαρισμα ξανακοιταξα τα ψυγεια φουλ μεχρι πανω δοχειο πληρωσης και αυτο φουλ λαδια ολα οκ δεν καταλαβαινω γιατι ανεβαζει θερμοκρασιες πολυ γρηγορα οταν βγω σε ανοικτο δρομο κατεβαινει που σημαινει λογικα οτι η τρομπα νερου δουλευει αλλα παντα ειμαι 1 μπαρα πανω απο κει που πρεπει

μηπως το castrol παραφλου ειναι μαπα???? κοιταω και στο ιντερνετ μα ολοι λενε παραφλου αντιπικτικο
για το χειμωνα μεχρι -10 μα το θεμα ειναι τι γινετε οταν ανεβαζει θερμοκρασια???

μηπως το castrol den kanei καλη απαγωγη της θερμοτητας δεν συνεργαζετε με τα μεταλα καλα πως να το πω υπαρχει καποιο αλλο καλυτερο πως να το πω που να κραταει τη θερμοκρασια χαμηλα???
με τα χρωματα παιζει κατι???εχει αλλξε κανενας στη μοτο του και ειδε διαφορα σε θερμοκρασια πιο χαμηλη???? αναρωτιεμαι τι να ειναι εχει αρισει και με εκνευριζει αν ανοιγει βεντιλατερ για πλακα τωρα το καλοκαιρι με 40c τι θα κανει???? να το αλλαξω με καποιο αλλο αλλα με ποιο????

mikes
20/03/2012, 22:10
μηπως λεω εγω σε μπερδευει το γεγονος οτι τωρα που αρχιζει και ζεσταινει ο καιρος ανεβαζει θεμοκρασια πιο γρηγορα το μηχανακι?
και το δικο μου ετσι κανει! το χειμωνα μεσα στην αθηνα δεν σηκωνει πανω απο 90 βαθμους ενω το καλοκαιρι πιανει 102 σε χρονο dt!!

Joyrider
20/03/2012, 22:13
Έχουν διαφορά οι αναλογίες στο παλιό και στο καινούριο;

vmoageorge
20/03/2012, 22:34
φιλε μου οχι τι ξερω καλα το μηχανακι για να αναψει βεντιλατερ το καλοκαιρι με 40c dyskoleyotan τωρα με 10 βαθμους και ανεβαζει βεντιλατερ για πλακα αποκλειεται κατι αλλο ειναι μαλολομ μαπα παραφλου δεν εξηγητε αλλιως απλως ψαχνω να βρω κανα καλο

DrBig
20/03/2012, 23:10
Το οτι δουλευουν περισσοτερο τα βεντιλατερ δεν σημαινει πως η θερμοκρασια του κινητηρα ειναι απαραιτητα υψηλοτερη, αλλα η θερμοκρασια του υγρου. Πραγμα που με την σειρα του σημαινει οτι μπορει καλλιστα η θερμοκρασια του κινητηρα να ειναι χαμηλοτερη απο πριν. Θα ξερεις στα σιγουρα μονο αν μετρησεις θερμοκρασια λαδιου.

TONYBANDIT
21/03/2012, 08:02
εξαερωση εκανες ? ενω δουλευει το μοτερ ξεβιδωσε λιγο το βιδακι που αδειαζει το ψυκτικο συνηθως ειναι στο κατω μερος της τρομπας και ασε να φυγει οτι αερας υπαρχει στο κυκλωμα μεχρι να τρεξει μονο παραφλου το κλεινεις και εισαι ετοιμος.

OldMan
21/03/2012, 10:11
Όπως είπε και ο Δόκτωρ, το αντιπηκτικό σου μάλλον κάνει μια χαρά την δουλειά του (ίσως υπερβολικά καλύτερα από το προηγούμενο...)

vmoageorge
21/03/2012, 14:37
πηρα αλλο παραφλου σημερα τοταλ μετα απο συζητηση με παλιουν εντουραδες κατεληξα στο total τα μηχανακια μας εβραζαν στο βουνo με το που βαλαμε total ηρεμησε το κεφαλι μας μετα απο ψαξιμο λενε οτι αυτο ειναι καλυτερο αν και ειχα βαλει castrol που και αυτο θεωρητε κορυφη τελος παντων

το θεμα της εξαερωσης με προβληματιζει αν και μιλησα με yamaha και μου απαντησαν οτι το συστημα ψυξης στα vmax κανει εξαερωση μονο του.....! τωρα ξερω ι βιδα που λεει ο φιλος ειναι πολυ χαμηλα στο ψυγειο απο κει βγαινει το παραφλου να δοκιμασω να την ξεβιδωσω οταν δουλευει το μηχανακι να δω μηππως εχει κρατησει αερα η θα ψηθω ολοκληρος/????????????

stefanos
22/03/2012, 11:15
πηρα αλλο παραφλου σημερα τοταλ μετα απο συζητηση με παλιουν εντουραδες κατεληξα στο total τα μηχανακια μας εβραζαν στο βουνo με το που βαλαμε total ηρεμησε το κεφαλι μας μετα απο ψαξιμο λενε οτι αυτο ειναι καλυτερο αν και ειχα βαλει castrol που και αυτο θεωρητε κορυφη τελος παντων

το θεμα της εξαερωσης με προβληματιζει αν και μιλησα με yamaha και μου απαντησαν οτι το συστημα ψυξης στα vmax κανει εξαερωση μονο του.....! τωρα ξερω ι βιδα που λεει ο φιλος ειναι πολυ χαμηλα στο ψυγειο απο κει βγαινει το παραφλου να δοκιμασω να την ξεβιδωσω οταν δουλευει το μηχανακι να δω μηππως εχει κρατησει αερα η θα ψηθω ολοκληρος/????????????

Θα ψηθείς και χωρίς λόγο μιας και ο αέρας, φαντάζομαι ότι και στα διαστημικά μηχανάκια της εποχής, έχει την τάση να μαζεύεται στο υψηλότερο σημείο, που δεν μπορεί να ταυτίζεται με την τάπα εκκένωσης.

vmoageorge
22/03/2012, 13:09
αρα λογικα καλα λεει η μαμα yamaha οτι κανει μονο του απο το δοχειο διαστολης τον βγαζει εκει και μετα παιρνει οσο νερο θελει απο το δοχειο διαστολης παλι παντως δοκιμασα το total αντιψικτικο και ειδα διαφορα στη θερμοκρασια 1 μπαρα κατω και δεν αναψε καθολου βεντιλατερ μες την πολη αν και δεν το περιμενα γιατι περιμενα λιγο πολυ ολα να ειναι ιδια να ομςως που ειδα διαφορα οπως υποστηριζαν παλιοι εντουραδες!

sniper
22/03/2012, 13:35
αρα λογικα καλα λεει η μαμα yamaha οτι κανει μονο του απο το δοχειο διαστολης τον βγαζει εκει και μετα παιρνει οσο νερο θελει απο το δοχειο διαστολης παλι παντως δοκιμασα το total αντιψικτικο και ειδα διαφορα στη θερμοκρασια 1 μπαρα κατω και δεν αναψε καθολου βεντιλατερ μες την πολη αν και δεν το περιμενα γιατι περιμενα λιγο πολυ ολα να ειναι ιδια να ομςως που ειδα διαφορα οπως υποστηριζαν παλιοι εντουραδες!

Έχεις διαβάσει ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω ή απλά ανοιξες το θέμα, είπες το "πρόβλημά" σου, έγραψες στα @@ σου τους πάντες κι έκανες ότι ήθελες εσύ έτσι κι αλλιώς;

Κάτι χάνω ρπμ..

stefanos
22/03/2012, 14:42
αρα λογικα καλα λεει η μαμα yamaha οτι κανει μονο του απο το δοχειο διαστολης τον βγαζει εκει και μετα παιρνει οσο νερο θελει απο το δοχειο διαστολης παλι παντως δοκιμασα το total αντιψικτικο και ειδα διαφορα στη θερμοκρασια 1 μπαρα κατω και δεν αναψε καθολου βεντιλατερ μες την πολη αν και δεν το περιμενα γιατι περιμενα λιγο πολυ ολα να ειναι ιδια να ομςως που ειδα διαφορα οπως υποστηριζαν παλιοι εντουραδες!

Εάν το λέει η yamaha δεχόμαστε το λόγο της αξιωματικά χωρίς να μπλέκουμε την λογική μας.
Για τα αντιψυκτικά φυσικά και δεν είναι όλα τα ίδια και το γράφουν και στην ετικέτα, άλλο είναι το -40 άλλο το -20 άλλο το -10 άλλο το αποσταγμένο νερό, καθένα για την δουλειά του.

sniper
22/03/2012, 14:52
Εάν το λέει η yamaha δεχόμαστε το λόγο της αξιωματικά χωρίς να μπλέκουμε την λογική μας.
Για τα αντιψυκτικά φυσικά και δεν είναι όλα τα ίδια και το γράφουν και στην ετικέτα, άλλο είναι το -40 άλλο το -20 άλλο το -10 άλλο το αποσταγμένο νερό, καθένα για την δουλειά του.

Kαλά η μαμά Γιαμάχα κάποτε είπε ότι είναι φυσιολογικό να καίει το TRX 1,5lt λάδι στα 1000χλμ... αλλά αυτό που λέει εδώ είναι σωστό, αρκεί να γίνει σωστά..

daz
22/03/2012, 14:59
Το οτι δουλευουν περισσοτερο τα βεντιλατερ δεν σημαινει πως η θερμοκρασια του κινητηρα ειναι απαραιτητα υψηλοτερη, αλλα η θερμοκρασια του υγρου. Πραγμα που με την σειρα του σημαινει οτι μπορει καλλιστα η θερμοκρασια του κινητηρα να ειναι χαμηλοτερη απο πριν. Θα ξερεις στα σιγουρα μονο αν μετρησεις θερμοκρασια λαδιου.


Όπως είπε και ο Δόκτωρ, το αντιπηκτικό σου μάλλον κάνει μια χαρά την δουλειά του (ίσως υπερβολικά καλύτερα από το προηγούμενο...)

Thanks guys. :beer:

OldMan
22/03/2012, 16:25
Κάτι χάνω ρπμ..
Me too my friend αλλά γιατί τον μαλώνεις τον άνθρωπο ..??:confused:

sniper
22/03/2012, 16:29
Me too my friend αλλά γιατί τον μαλώνεις τον άνθρωπο ..??:confused:

Δεν τον μαλώνω.. γιατί να τον μαλώσω; Ανοιξε το θέμα του, ανέλυσε το πρόβλημά του, κάποιοι ασχολήθηκαν και τελικά έκανε ότι κατάλαβε.

OldMan
22/03/2012, 17:46
Ανοιξε το θέμα του, ανέλυσε το πρόβλημά του, κάποιοι ασχολήθηκαν και τελικά έκανε ότι κατάλαβε.
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι συμβαίνουν τέτοια πραγματα στο forum...:uplate:

polydimi5
22/03/2012, 18:47
Ίσως αμα τεκμηριώνατε και λίγο τις απαντήσεις σας,να το σκεφτόταν διαφορετικά!
Ή περιμένετε απο τον άλλον να σας θεωρήσει τους gourou της μηχανολογίας και της εσωτερικής καύσης?
Χώρις ειρωνία τα παραπάνω,μην παρεξηγηθώ!!

vmoageorge
22/03/2012, 23:54
ρε sniper να σου κανω μια ερωτηση αγορακι μου ΡΕ ΓΙΑΤΡΕ ΕΠΙΠΛΕΕΙΣ??????????????????

((((Ανοιξε το θέμα του, ανέλυσε το πρόβλημά του, κάποιοι ασχολήθηκαν και τελικά έκανε ότι κατάλαβε.)))))

τι ειπες???? τι σε πειραξε αγορακι μου γιατι γκαριζεις και το παιζεις εξυπνος οχι πες μου τι σε πειραξε? τι σου φανηκε περιεργο??? ρε μαστορα σου ειπε κανεις οτι εχτες καβαλησα μηχανακι???? εγω ζητησα τη βοηθεια καποιον απο δω μεσα
σε μια απορια που ειχα και εσενα η απαντηση σου τι τι ηταν του εξυπνου???
παντα υπαρχει ενας Μ@Λ@Κ@Σ σε ενα φορουμ εδω εισαι εσυ?????

αγορακι μου αλλαζεις αντιψικτικο αντιπικτυκο σε ενα μηχανακι εισαι φουλ υγρα τελικα το κυκλωμα δεν θελει εξαερωση γιατι
οντος το κανει μονο του απο το δοχειο διαστολης και σημπληρωνεις μετα οσο παραφλου χρειαζετε ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΒΟ ΡΕ ΓΙΑΤΡΕ?????? ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΩΝ??? ΞΕΡΕΙΣ??? ΜΗΠΩς ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ??ΕΛΑ ΡΕ ΕΙΔΙΚΕ ΓΙΑ ΠΕΣ ΠΟΙΟς ΤΟΥς ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ?????

τι να πω ρε παλικαρια για αυτο αυτη η πουτανα η χωρα δεν παει με τιποτα μπροστα --ευχαριστω για της απαντησης σας
το λυσα το προβλημα οταν θα χρειαστει ποτε κανεις καποιοα αναλογη ευχαριστως να του τη δωσω
αντε καληνυχτες και παντα ορθοιοι και οι Μ@Λ@ΚΕΣ!!!!!

sniper
23/03/2012, 00:36
ρε sniper να σου κανω μια ερωτηση αγορακι μου ΡΕ ΓΙΑΤΡΕ ΕΠΙΠΛΕΕΙΣ??????????????????

((((Ανοιξε το θέμα του, ανέλυσε το πρόβλημά του, κάποιοι ασχολήθηκαν και τελικά έκανε ότι κατάλαβε.)))))

τι ειπες???? τι σε πειραξε αγορακι μου γιατι γκαριζεις και το παιζεις εξυπνος οχι πες μου τι σε πειραξε? τι σου φανηκε περιεργο??? ρε μαστορα σου ειπε κανεις οτι εχτες καβαλησα μηχανακι???? εγω ζητησα τη βοηθεια καποιον απο δω μεσα
σε μια απορια που ειχα και εσενα η απαντηση σου τι τι ηταν του εξυπνου???
παντα υπαρχει ενας Μ@Λ@Κ@Σ σε ενα φορουμ εδω εισαι εσυ?????

αγορακι μου αλλαζεις αντιψικτικο αντιπικτυκο σε ενα μηχανακι εισαι φουλ υγρα τελικα το κυκλωμα δεν θελει εξαερωση γιατι
οντος το κανει μονο του απο το δοχειο διαστολης και σημπληρωνεις μετα οσο παραφλου χρειαζετε ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΒΟ ΡΕ ΓΙΑΤΡΕ?????? ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΙΣΤΩΝ??? ΞΕΡΕΙΣ??? ΜΗΠΩς ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ??ΕΛΑ ΡΕ ΕΙΔΙΚΕ ΓΙΑ ΠΕΣ ΠΟΙΟς ΤΟΥς ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΟΥ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ?????

τι να πω ρε παλικαρια για αυτο αυτη η πουτανα η χωρα δεν παει με τιποτα μπροστα --ευχαριστω για της απαντησης σας
το λυσα το προβλημα οταν θα χρειαστει ποτε κανεις καποιοα αναλογη ευχαριστως να του τη δωσω
αντε καληνυχτες και παντα ορθοιοι και οι Μ@Λ@ΚΕΣ!!!!!

Άλλαξε κι εσύ αντιπηκτικό γιατί δεν έχει μόνο το μηχανάκι σου πρόβλημα.

vaska
23/03/2012, 06:42
:lol::lol::lol: Τι διαβάζω πρωί πρωί, καλά ρε που τη βρίσκετε την όρεξη?????


@ vmoageorge

Μη τσιτώνεις, ίσιωσε λίγο και ξαναδιάβασε και ξανασκέψου αυτό που σου έγραψαν τα παιδιά και άσε τις φωνές και τις παρεξηγήσεις. Αν δεις το παραφλου ως μέσο απαγωγής της θερμοκρασίας του κινητήρα σου, τότε το παραφλού που έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία και κατά συνέπεια αναγκάζει το βεντιλατέρ να δουλεύει πιο πολύ σημαίνει ότι είναι καλύτερο γιατί "δροσίζει" τον κινητήρα σου καλύτερα αφού του παίρνει τη θερμοκρασία ευκολότερα και όχι το αντίθετο. Τώρα για τις μ@λ@κίες που λέει κάθε εξουσιοδοτημένο, άσε καλύτερα είναι μεγάλη κουβέντα.

:wave2::wave2::wave2:

DrBig
23/03/2012, 07:17
Ίσως αμα τεκμηριώνατε και λίγο τις απαντήσεις σας,να το σκεφτόταν διαφορετικά!
Ή περιμένετε απο τον άλλον να σας θεωρήσει τους gourou της μηχανολογίας και της εσωτερικής καύσης?
Χώρις ειρωνία τα παραπάνω,μην παρεξηγηθώ!!


Το οτι δουλευουν περισσοτερο τα βεντιλατερ δεν σημαινει πως η θερμοκρασια του κινητηρα ειναι απαραιτητα υψηλοτερη, αλλα η θερμοκρασια του υγρου. Πραγμα που με την σειρα του σημαινει οτι μπορει καλλιστα η θερμοκρασια του κινητηρα να ειναι χαμηλοτερη απο πριν. Θα ξερεις στα σιγουρα μονο αν μετρησεις θερμοκρασια λαδιου.

Τωρα που ηρεμησανε τα πνευματα, με την ευγενικη παρεμβαση του vaska :) να επαναλαβουμε το οτι μετρο της θερμοκρασιας του κνητηρα ειναι η θερμοκρασια του λαδιου του, και οχι του παραφλουφλη. Οποταν αν θελει τις να συγκρινει την λειτουργια των εν λογω ψυκτικων υγρων, θα πρεπει να βρει αξιοπιστο τροπο να μετραει την θερμοκρασια λαδιου. Αλλη λυση ειναι να μετραει την θερμοκρασια του ψυκτικου πριν και μετα το ψυγειο. Ετσι θα εχει ενα μετρο συγκρισης της ικανοτητας μεταφορας θερμοτητας του υγρου.

Ενδεικτικα εστω υγρα Α και Β.
Εστω οτι το Α δειχνει περισσοτερες μπαρες θερμοκρασιας σε σχεση με το Β. Απο αυτο συναγουμε οτι το Α βγαινει θερμοτερο απο τον κινητηρα. Μεχρις εδω δεν ειμαστε σιγουροι για κατι. Εστω τωρα οτι θερμομετρο στην εξοδο του ψυγειου νερου δειχνει χαμηλοτερη θερμοκρασια για το Α απ'οτι το για το Β. Αυτο τωρα σημαινει οτι το Α εχει καλλιτερη ικανοτητα μεταφορας θερμοτητας απο και προς το περιβαλον του, οποτε μπορουμε με καποια σχετικη ασφαλεια να υποθεσουμε πως ο κινητηρας δουλευει ψυχροτερος. Αν ομως το θερμομετρο στην εξοδο του ψυγειου δειξει υψηλοτερη θερμοκρασια για το Α απ'οτι για το Β, τοτε συμβαινει το αντιθετο και ο κινητηρας πιθανοτατα δουλευει θερμοτερος.

toyar
23/03/2012, 07:45
Προσωπικα δεν θα με απασχολουσε τοσο η διαφορα θερμοκρασιας +-3 βαθμοι δυο διαφορετικων παραφλου αλλα τα διαφορετικα προσθετα που μπορει να εχουν για την προστασια των μεταλλων απο διαβρωση και τη λιπανση της αντλιας
γι αυτο δεν θα εβαζα ποτε παραφλου διαφορετικο απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης ειδικα σε καινουρια μηχανη

vaska
23/03/2012, 08:11
Προσωπικα δεν θα με απασχολουσε τοσο η διαφορα θερμοκρασιας +-3 βαθμοι δυο διαφορετικων παραφλου αλλα τα διαφορετικα προσθετα που μπορει να εχουν για την προστασια των μεταλλων απο διαβρωση και τη λιπανση της αντλιας
γι αυτο δεν θα εβαζα ποτε παραφλου διαφορετικο απο αυτο που λεει ο κατασκευαστης ειδικα σε καινουρια μηχανη

Εγώ αντιθέτως αδιαφορώ πλήρως για το τι προτείνει ο εκάστοτε κατασκευαστής που πήρε καμπόσα γκαφρά για να βάλει το τάδε μπράντ στο μάνιουαλ και βάζω το παραφλού που με έχει πείσει ότι κάνει τα όσα υπόσχεται.

pektis
23/03/2012, 08:36
Τωρα που ηρεμησανε τα πνευματα, με την ευγενικη παρεμβαση του vaska :) να επαναλαβουμε το οτι μετρο της θερμοκρασιας του κνητηρα ειναι η θερμοκρασια του λαδιου του, και οχι του παραφλουφλη. Οποταν αν θελει τις να συγκρινει την λειτουργια των εν λογω ψυκτικων υγρων, θα πρεπει να βρει αξιοπιστο τροπο να μετραει την θερμοκρασια λαδιου. Αλλη λυση ειναι να μετραει την θερμοκρασια του ψυκτικου πριν και μετα το ψυγειο. Ετσι θα εχει ενα μετρο συγκρισης της ικανοτητας μεταφορας θερμοτητας του υγρου.

Ενδεικτικα εστω υγρα Α και Β.
Εστω οτι το Α δειχνει περισσοτερες μπαρες θερμοκρασιας σε σχεση με το Β. Απο αυτο συναγουμε οτι το Α βγαινει θερμοτερο απο τον κινητηρα. Μεχρις εδω δεν ειμαστε σιγουροι για κατι. Εστω τωρα οτι θερμομετρο στην εξοδο του ψυγειου νερου δειχνει χαμηλοτερη θερμοκρασια για το Α απ'οτι το για το Β. Αυτο τωρα σημαινει οτι το Α εχει καλλιτερη ικανοτητα μεταφορας θερμοτητας απο και προς το περιβαλον του, οποτε μπορουμε με καποια σχετικη ασφαλεια να υποθεσουμε πως ο κινητηρας δουλευει ψυχροτερος. Αν ομως το θερμομετρο στην εξοδο του ψυγειου δειξει υψηλοτερη θερμοκρασια για το Α απ'οτι για το Β, τοτε συμβαινει το αντιθετο και ο κινητηρας πιθανοτατα δουλευει θερμοτερος.
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3322
Με κατι σαν αυτο θα μπορει να δει θερμοκρασια λαδιου...

OldMan
23/03/2012, 09:06
Για Παρασκευή καλά πάμε...:smokin:


Υ.Γ.
Vaska: Κανονικά τους ειρηνοποιούς τους γεμίζουμε πίσσα και πούπουλα και τους βγάζουμε στην γύρα πάνω σε 12αρι μποντρέλι...
(εάενα επειδή σε αγαπάμε - και όχι λόγω βάρους - δεν θα στο κάνουμε..) :wave2:

vaska
23/03/2012, 09:17
Για Παρασκευή καλά πάμε...:smokin:


Υ.Γ.
Vaska: Κανονικά τους ειρηνοποιούς τους γεμίζουμε πίσσα και πούπουλα και τους βγάζουμε στην γύρα πάνω σε 12αρι μποντρέλι...
(εάενα επειδή σε αγαπάμε - και όχι λόγω βάρους - δεν θα στο κάνουμε..) :wave2:



Μεγάλη μου τιμή που ο άρχοντας ασχολήθηκε μαζί μου, αλλά ρε καρντάσι γιατί πίσσα και πούπουλα??????

Θεάρεστο το έργο μου σε τούτο δω το φόρουμ, κατευνάζω τα πνεύματα και γίνομαι κυματοθραύστης, προτάσσω τα στήθη μου για την απρόσκοπτη λειτουργία του χώρου και με απειλείτε με πίσσα και πούπουλα?????

Ηλί Ηλί Λαμά Σαβαχθανί

:lol::lol:

vmoageorge
23/03/2012, 13:48
παιδια για να μην κουραζομαστε και επειδη το ψαξα το θεμα λοιπον ασχετα τι παραφλου σου λεει ο εκαστοτε
κατασκευαστης οπως λεει και η σοφη παρεμοια reed the fuckin manual και το manual του vmax λεει αντιψικτικο αντιπικτικο
υψηλης ποιοτητας αναλογια 1-1 (ΑΙΘΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗΣ) αυτη ειναι η ουσια που περιεχει αντιδιαβρωτικα για κινητηρες αλουμινιου!!! σηνυθως εχουν μπλε χρωμα τουλαχιστον τα 3 που δοκιμασα εγω ειχαν αυτο το χρωμα και το castrol και το total και το rock oil που δοκιμασα εχουν και τα τρια (ΑΙΘΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ) σε οποιον θελει να βαλει στο μηχανακι του αν το γραφει το manual το γραφει η ετικετα απο πισω φορανε σχεδον ολες οι καιν μοτοσικλετες κατασκευης 2007 και μετα το προβλημα δεν ηταν ομωσ στην εξαερωση που ψαχνομουν μηπως ηθελε εγω εφ οσον ημουν φουλ υγρα εμενα με προβλιματιζε το οτι ΒΑΡΑΓΕ ΥΠΕΡΕΡΟΡΙΕΣ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!! ενω μετα απο εξετασει εξαερωση τελικα οντος κανει μονο του)

και το προβλημα που ηταν για να τελειωνουμε και να μην παιδευομαστε

ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ

εγω δεν αρπαχτικα με κανεναν απο δω μεσα ουτε το παιξα εξυπνος σωστα???

φορουμ συναδελφων μοτοσικλετιστων ειναι και την απορια εβαλα τωρα αν καποιοι απαντησαν γκαριζοντας δεν πειραζει καταλαβαμε

αυτα καλημερες και καλο σκ!!!

sniper
23/03/2012, 13:50
...

ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ

...

και δούλευε το βεντιλατέρ; :confused:

vmoageorge
23/03/2012, 13:57
και ομως φιλε μου αυτη την απορια ειχα και εγω και το πραγμα ειναι απλο πως να μην δουλεψει αφου επαιρνε εντολη οτι η θερμακρασια ειχε φτασει σε πολυ υψηλο σημειο προσπαθουσε να κρυωσει το μοτερ τι να κρυωσει και δαυτο

vmoageorge
23/03/2012, 14:06
τωρα βεβαια αυτο που παρατηρησα πριν αλλαξω θερμοστατη οταν εβγαλα το castrol που ηταν καιν το φοραγα καμια βδομαδα το εβγαλα και εβαλα το total ειδα οτι αργουσε να ζεσταθει αναβε το βεντιλατερ απλα αργουσε το κρατουσε λιγο κρυο για περισοτερη ωρα τωρα αν αυτο ειναι πιο καλο δεν το ξερω εγω ενημερωτικα το λεω αν και το castrol το θεωρουσα ανωτερο αλλα βεβαια υπαρχει και διαφορα τιμης το τοταλ εχει 8 ευρω το λιτρο που ειναι κατα 2,5 ευρω ακριβοτερο απο το castrol δεν ξερω τι να πω αν ειναι πιο καλο βεβαια δεν παει να πει το οτι μια εταιρια που βγαζει καλα λαδια castrol οτι βγαζει και καλο αντιψικτικο ετσι ισως μια συμβουλη παλιοων εντουραδων να επιασε τοπο απλα για να ξερουμε την επομενη φορα που θα ανεβασει θερμοκρασια η μοτο μας δεν παει να πει οτο φταιει το παραφλου αν εχει υγρα η αν θελει εξαερωση αλλα μπορει να του ***** του π@π@ρα του θερμαστατη ετσι επειδη του ηρθε να μενει συνεχεια κλειστος

sniper
23/03/2012, 14:11
τωρα βεβαια αυτο που παρατηρησα πριν αλλαξω θερμοστατη οταν εβγαλα το castrol που ηταν καιν το φοραγα καμια βδομαδα το εβγαλα και εβαλα το total ειδα οτι αργουσε να ζεσταθει αναβε το βεντιλατερ απλα αργουσε το κρατουσε λιγο κρυο για περισοτερη ωρα τωρα αν αυτο ειναι πιο καλο δεν το ξερω εγω ενημερωτικα το λεω αν και το castrol το θεωρουσα ανωτερο αλλα βεβαια υπαρχει και διαφορα τιμης το τοταλ εχει 8 ευρω το λιτρο που ειναι κατα 2,5 ευρω ακριβοτερο απο το castrol δεν ξερω τι να πω αν ειναι πιο καλο βεβαια δεν παει να πει το οτι μια εταιρια που βγαζει καλα λαδια castrol οτι βγαζει και καλο αντιψικτικο ετσι ισως μια συμβουλη παλιοων εντουραδων να επιασε τοπο απλα για να ξερουμε την επομενη φορα που θα ανεβασει θερμοκρασια η μοτο μας δεν παει να πει οτο φταιει το παραφλου αν εχει υγρα η αν θελει εξαερωση αλλα μπορει να του ***** του π@π@ρα του θερμαστατη ετσι επειδη του ηρθε να μενει συνεχεια κλειστος

Τη έννοια της πρότασης και των σημείως στίξης την ξέρεις; Το παραπάνω δεν διαβάζεται.

byron
23/03/2012, 14:17
και ομως φιλε μου αυτη την απορια ειχα και εγω και το πραγμα ειναι απλο πως να μην δουλεψει αφου επαιρνε εντολη οτι η θερμακρασια ειχε φτασει σε πολυ υψηλο σημειο προσπαθουσε να κρυωσει το μοτερ τι να κρυωσει και δαυτο

Βασικά δεν έχω καταλάβει τίποτα...
Αν δεν δούλευε ο θερμοστάτης, πως βάραγε υπερωρίες το βεντιλατέρ και πως είχε διαφορετική θερμοκρασία το μοτέρ με διαφορετικά υγρά?
Κατάλαβα καλά οτι δεν δούλευε ο θερμοστάτης? :confused:

sniper
23/03/2012, 14:30
Βασικά δεν έχω καταλάβει τίποτα...
Αν δεν δούλευε ο θερμοστάτης, πως βάραγε υπερωρίες το βεντιλατέρ και πως είχε διαφορετική θερμοκρασία το μοτέρ με διαφορετικά υγρά?
Κατάλαβα καλά οτι δεν δούλευε ο θερμοστάτης? :confused:

Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι είχε κολλήσει ο θερμοστάτης και δεν άνοιγε η βαλβίδα.. αν δεν είναι κι αυτό, θα το ρίξω στα Ταρώ.

DrBig
23/03/2012, 14:33
Βασικά δεν έχω καταλάβει τίποτα...
Αν δεν δούλευε ο θερμοστάτης, πως βάραγε υπερωρίες το βεντιλατέρ και πως είχε διαφορετική θερμοκρασία το μοτέρ με διαφορετικά υγρά?
Κατάλαβα καλά οτι δεν δούλευε ο θερμοστάτης? :confused:

Υποθετω πως ο θερμοστατης εχει διπλη λειτουργια
(1) θερμο-μηχανικο ελασμα ανοιγει την διοδο του υγρου ωστε να υπαρχει κυκλοφορια μετα απο καποια θερμοκρασια
(2) θερμικο σενσορ διαβαζει θερμοκρασια και απο μια τιμη και πανω δινει ηλεκτρικο σημα στα βεντιλατερ

Οι δυο λειτουργιες ειναι ανεξαρτητες. Μπορει να κολλησει το πρωτο αλλα να λειτουργει το δευτερο.

stefanos
23/03/2012, 14:50
τωρα βεβαια αυτο που παρατηρησα πριν αλλαξω θερμοστατη οταν εβγαλα το castrol που ηταν καιν το φοραγα καμια βδομαδα το εβγαλα και εβαλα το total ειδα οτι αργουσε να ζεσταθει αναβε το βεντιλατερ απλα αργουσε το κρατουσε λιγο κρυο για περισοτερη ωρα τωρα αν αυτο ειναι πιο καλο δεν το ξερω εγω ενημερωτικα το λεω αν και το castrol το θεωρουσα ανωτερο αλλα βεβαια υπαρχει και διαφορα τιμης το τοταλ εχει 8 ευρω το λιτρο που ειναι κατα 2,5 ευρω ακριβοτερο απο το castrol δεν ξερω τι να πω αν ειναι πιο καλο βεβαια δεν παει να πει το οτι μια εταιρια που βγαζει καλα λαδια castrol οτι βγαζει και καλο αντιψικτικο ετσι ισως μια συμβουλη παλιοων εντουραδων να επιασε τοπο απλα για να ξερουμε την επομενη φορα που θα ανεβασει θερμοκρασια η μοτο μας δεν παει να πει οτο φταιει το παραφλου αν εχει υγρα η αν θελει εξαερωση αλλα μπορει να του ***** του π@π@ρα του θερμαστατη ετσι επειδη του ηρθε να μενει συνεχεια κλειστος

Έχουν και τα 2 αντιπηκτικά ίδιο ποσοστό αιθυλενογλυκόλη? Εάν όχι δεν μπορεί να τα συγκρίνεις μεταξύ τους.
Εάν έβαζες σκέτο νερό θα αργούσε ακόμα περισσότερο να ανάψει το βεντιλατέρ και θα λειτουργούσε περισσότερη ώρα μέχρι να σβήσει.
Είναι θέμα θερμοχωρητικότητας.

byron
23/03/2012, 15:03
Υποθετω πως ο θερμοστατης εχει διπλη λειτουργια
(1) θερμο-μηχανικο ελασμα ανοιγει την διοδο του υγρου ωστε να υπαρχει κυκλοφορια μετα απο καποια θερμοκρασια
(2) θερμικο σενσορ διαβαζει θερμοκρασια και απο μια τιμη και πανω δινει ηλεκτρικο σημα στα βεντιλατερ

Οι δυο λειτουργιες ειναι ανεξαρτητες. Μπορει να κολλησει το πρωτο αλλα να λειτουργει το δευτερο.

οκ κατανοητόν :wave2:

stefanos
23/03/2012, 15:31
οκ κατανοητόν :wave2:

Και εφόσον το χαλασμένο έλασμα σταματάει την δίοδο του θερμού υγρού πρός το ψυγείο,
τι διαβάζει το θερμικό και δίνει σήμα στο βεντιλατέρ ?

DrBig
23/03/2012, 17:08
Και εφόσον το χαλασμένο έλασμα σταματάει την δίοδο του θερμού υγρού πρός το ψυγείο,
τι διαβάζει το θερμικό και δίνει σήμα στο βεντιλατέρ ?

Το θερμο υγρο απο τον κινητηρα πρεπει να ανεβαινει προς τα πανω (κυκλοφορια φαινομενου καμιναδας) ακομα κι αν η ροη ειναι κλειστη. Αυτο εξ'αλλου δεν γινεται και στο αναμα? Κυκλοφορια γιοκ αλλα ο θερμοστατης θα δει καποια στιγμη θερμο νερο και θ'ανοιξει.

εντιτ δεν ειμαι σιγουρος για την τελευταια προταση γαιτι ενδεχεται να υπαρχει παντα ροη, αρχικα μικρη που με την θερμοκρασια να αυξανει λογω ανοιγματος της βαλβιδας.

DrEvil
23/03/2012, 17:20
Εστω και με "επισοδεια", ευχαριστώ πολύ για την αναλυση των τελευταιων 5-6 ποστ.
Ηταν αναλυτικη και διαφωτιστικη, δινοντας μου αλλο ενα εφοδιο να χαμπαριαζω τι συμβαινει στο μηχανακι μου.
:beer:

vaska
23/03/2012, 17:58
Ακόμα κι όταν ο θερμομηχανικός θερμοστάτης είναι κλειστός, υπάρχει ροή. Είτε είναι έτσι κατασκευασμένος που δεν μπορεί να φράξει την ροή τελείως, είτε από κάποιο παράδρομο (μικρή τρύπα κάπου εκεί κοντά) το νερό θα κυκλοφορήσει. Αν δεν ... αυξάνεται η πίεση λόγω θερμοκρασίας και τ' αποτελέσματα δεν είναι καθόλου καλά. Η λογική πάντως είναι απ' όσο θυμάμαι τότες που διάβαζα για μεγάλους ντιζελο-κινητήρες ότι ζεσταίνεται ευκολότερα μια μικρή ποσότητα ψυκτικού ( η οποία όταν φτάσει στη θερμοκρασία που θέλει ο κατασκευαστής αφήνεται να κυκλοφορήσει σε όλο το κύκλωμα κι έτσι ζεσταίνει και το υπόλοιπο ψυκτικό) από το να περιμένεις να ζεσταθεί όλο το ψυκτικό και μετά να μπορέσεις να ζορίσεις τον κινητήρα.

DrBig
23/03/2012, 18:05
Ακόμα κι όταν ο θερμομηχανικός θερμοστάτης είναι κλειστός, υπάρχει ροή. Είτε είναι έτσι κατασκευασμένος που δεν μπορεί να φράξει την ροή τελείως, είτε από κάποιο παράδρομο (μικρή τρύπα κάπου εκεί κοντά) το νερό θα κυκλοφορήσει. Αν δεν ... αυξάνεται η πίεση λόγω θερμοκρασίας και τ' αποτελέσματα δεν είναι καθόλου καλά. Η λογική πάντως είναι απ' όσο θυμάμαι τότες που διάβαζα για μεγάλους ντιζελο-κινητήρες ότι ζεσταίνεται ευκολότερα μια μικρή ποσότητα ψυκτικού ( η οποία όταν φτάσει στη θερμοκρασία που θέλει ο κατασκευαστής αφήνεται να κυκλοφορήσει σε όλο το κύκλωμα κι έτσι ζεσταίνει και το υπόλοιπο ψυκτικό) από το να περιμένεις να ζεσταθεί όλο το ψυκτικό και μετά να μπορέσεις να ζορίσεις τον κινητήρα.

αν και καθημενος, ορθως μιλεις!

vaska
23/03/2012, 18:11
αν και καθημενος, ορθως μιλεις!


όι ρε ολόρθος έγραφα


:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

motomaniac
26/03/2012, 12:39
το ιδιο θεμα εχω κι εγω αλλα αυτο που ειπανε δοκτωρ και ολντμαν με εκανε να μπω σε βαθιες σκεψεις. τωρα πως να ελεγχουμε θερμοκρασιες αδιων σε αστικο περιβαλλον? η θερμοκρασια που δειχνουν τα οργανα ειανι λαδιου η ψυκτικων υγρων? αν ειναι λαδιου τοτε σφαλλετε κι οι δυο. αν ειναι ψυκτικων υγρω τοτε πιθανοτατα εχετε απειρο δικιο και ησυχαζω!

DrBig
26/03/2012, 13:13
το ιδιο θεμα εχω κι εγω αλλα αυτο που ειπανε δοκτωρ και ολντμαν με εκανε να μπω σε βαθιες σκεψεις. τωρα πως να ελεγχουμε θερμοκρασιες αδιων σε αστικο περιβαλλον? η θερμοκρασια που δειχνουν τα οργανα ειανι λαδιου η ψυκτικων υγρων? αν ειναι λαδιου τοτε σφαλλετε κι οι δυο. αν ειναι ψυκτικων υγρω τοτε πιθανοτατα εχετε απειρο δικιο και ησυχαζω!

Ψυκτικου υγρου ειναι, αλλα δεν ειναι απολυτο οτι εχουμε δικιο, ενδεχεται να εχουμε δικιο!

sapila racing
26/03/2012, 13:56
Ψυκτικου υγρου ειναι, αλλα δεν ειναι απολυτο οτι εχουμε δικιο, ενδεχεται να εχουμε δικιο!

Eκτός αν ειναι αερόψυκτο, κι εχει βαλει ο ιδιοκτήτης θερμόμετρο λαδιού.
Ετσι την έπαθα εγω που έβαλα στο SR θερμόμετρο λαδιού και μετα χαζευα με τις 120ρες. :eek:

motomaniac
26/03/2012, 13:59
αφου ειναι ψυκτικου υγρου τοτε μαλλον εχετε δικιο. κι αφου το ανοιξαμε εδω ... το βεντιλατερ παιρνει εντολη απο τον εγκεφαλο για να μπει σε λειτουργια? αν ανι τοτε τι σκατα εχει το δικο μου και αναβει στους 109?

sniper
26/03/2012, 14:00
αφου ειναι ψυκτικου υγρου τοτε μαλλον εχετε δικιο. κι αφου το ανοιξαμε εδω ... το βεντιλατερ παιρνει εντολη απο τον εγκεφαλο για να μπει σε λειτουργια? αν ανι τοτε τι σκατα εχει το δικο μου και αναβει στους 109?

Εγκεφαλικό..

OldMan
26/03/2012, 14:23
πως να ελεγχουμε θερμοκρασιες αδιων
Η "λ" σου ξέφυγε πριν το 'αλφα ή "ι" μετά το άλφα...

Διευκρίνησε γιατί οι τρόποι ελέγχου είναι εντελώς διαφορετικοί.. :p

OldMan
26/03/2012, 14:30
Εγκεφαλικό..
Θα σε βαρέσω λέμεεεεεεεεεεεεε ... :smokin:

daz
26/03/2012, 14:49
Η "λ" σου ξέφυγε πριν το 'αλφα ή "ι" μετά το άλφα...

Διευκρίνησε γιατί οι τρόποι ελέγχου είναι εντελώς διαφορετικοί.. :p

:bawl:

Oldman αν θέλεις μπορείς να κάνεις παράθεση και να δίνεις την απάντηση κατευθείαν στις κουβέντες μεγάλων ανδρών. :lol:

motomaniac
26/03/2012, 23:52
Η "λ" σου ξέφυγε πριν το 'αλφα ή "ι" μετά το άλφα...

Διευκρίνησε γιατί οι τρόποι ελέγχου είναι εντελώς διαφορετικοί.. :p

λαδια ηταν. οπως αυτα στα χερια μου εκεινη την ωρα που ανεβηκα να κοιταξω το μανιουαλ και κοιταγα το μοτο.γρ.. τα αιδοια ετσι γραφονται. αρα θα ελειπε κι ενα "ο"

χχαχχαχαχα σναιπερ εχεις περιοδο? τα χοντα δεν σταζουν ρε συ... :a22:

georgio
27/03/2012, 21:11
[...] το βεντιλατερ παιρνει εντολη απο τον εγκεφαλο για να μπει σε λειτουργια? αν ανι τοτε τι σκατα εχει το δικο μου και αναβει στους 109?

Κάπου είχε γράψει ο Πολυμήχανος αν δεν κάνω λάθος σε αντίστοιχη κουβέντα τα περί θερμοστάτη, αισθητήρα θερμοκρασίας, διακόπτη βεντιλατέρ κλπ αλλά δεν το βρίσκω τώρα, ρίξε μια ματιά.