PDA

View Full Version : κατανάλωση..στροφές?



Mike.CBF
21/03/2012, 12:48
Καλησπερα! Πως πετυχαινουμε την χαμηλωτερη καταναλωση στη CBF600S?
Εχει πειραματιστει κανεις? στις ποσες στροφες πρεπει να γινεται η αλλαγη?
Και ποτε καιμε λιγοτερο? 100χλμ/ωρα με 4η ή 100χλμ/ωρα με 6η? :beer:

DrBig
21/03/2012, 13:10
Σε ολες τις μηχανες εχεις χαμηλοτερη καταναλωση οσο πιο αργα επιταχυνεις και οσο λιγοτερο γεμιζεις τις σχεσεις, οχι ομως στο βαθμο που να νοιωθεις τον κινητηρα να σκορτσαρει. Αν δηλαδη σηκωνει απο 3η σε 4η απο 3000rpm ανεβαζεις τοτε χωρις να περιμενεις να πας στις 4000rpm. Αυτα σε επιταχυνομενη κινηση.

Σε σταθερη πορεια, ειναι πιο περιπλοκο. Απο θεμα καταναλωσης κινητηρα και μονο, εχεις μεγιστη αποδοση στα 2/3 περιπου των στροφων μεγιστης ροπης και με οσο το δυνατο πιο ανοιγμενο γκαζι, ωστε να ειναι οσο το δυνατο πιο ανοιχτες οι πεταλουδες. Στο δρομο ομως οσο μεγαλυτερη η ταχυτητα, τοσο μεγαλυτερες οι απωλειες τριβων. Οποτε τελικα, σε πορεια ισιαδα, εχεις χαμηλοτερη καταναλωση κατω απο την ταχυτητα που αντιστοιχει στα 2/3 της ροπης με 6η. Πρακτικα οσο πιο σιγα πας με 6η τοσο καλλιτερα, αρκει να νοιωθεις οτι αν ανοιξεις λιγο το γκαζι, θα επιταχυνει χωρις σκορτσαρισματα.

Για τι μηχανη συζηταμε?

GIXXERAKIAS
21/03/2012, 13:14
CBF600S?

τρείς χαρακτήρες.

pektis
21/03/2012, 13:19
Με 6η και 5-6.000rpm πιστευω θα δεις λιγοτερη καταναλωση... Εννοειται πως αν πηγαινεις με 6η και χαμηλοτερες ακομα στροφες, θα υπαρχει μεγαλυτερη ακομα οικονομια(απλως εγω δεν εχω οδηγησει ποτε ετσι για να ξερω!)

GiannisBlessed
21/03/2012, 19:03
εγω με cbr600f4i με 3.000 rpm με 6η 60κμ/ωρα εχω καταφερει μεχρι 3.8/100κμ αν θυμαμαι καλα.
με 2.7 λιτρα εκανα 70κμ.

Mike.CBF
22/03/2012, 10:54
Σε ολες τις μηχανες εχεις χαμηλοτερη καταναλωση οσο πιο αργα επιταχυνεις και οσο λιγοτερο γεμιζεις τις σχεσεις, οχι ομως στο βαθμο που να νοιωθεις τον κινητηρα να σκορτσαρει. Αν δηλαδη σηκωνει απο 3η σε 4η απο 3000rpm ανεβαζεις τοτε χωρις να περιμενεις να πας στις 4000rpm. Αυτα σε επιταχυνομενη κινηση.

Σε σταθερη πορεια, ειναι πιο περιπλοκο. Απο θεμα καταναλωσης κινητηρα και μονο, εχεις μεγιστη αποδοση στα 2/3 περιπου των στροφων μεγιστης ροπης και με οσο το δυνατο πιο ανοιγμενο γκαζι, ωστε να ειναι οσο το δυνατο πιο ανοιχτες οι πεταλουδες. Στο δρομο ομως οσο μεγαλυτερη η ταχυτητα, τοσο μεγαλυτερες οι απωλειες τριβων. Οποτε τελικα, σε πορεια ισιαδα, εχεις χαμηλοτερη καταναλωση κατω απο την ταχυτητα που αντιστοιχει στα 2/3 της ροπης με 6η. Πρακτικα οσο πιο σιγα πας με 6η τοσο καλλιτερα, αρκει να νοιωθεις οτι αν ανοιξεις λιγο το γκαζι, θα επιταχυνει χωρις σκορτσαρισματα.

Για τι μηχανη συζηταμε?

ευχαριστώ κατατοπιστικότατος! :)

Mike.CBF
22/03/2012, 10:58
...(απλως εγω δεν εχω οδηγησει ποτε ετσι για να ξερω!)

.. ούτε εγώ για να λέμε την αλήθεια!
Άπλα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, η επομένη ερώτηση μου θα είναι αν μπορώ
να απομονώσω τους 3 κυλίνδρους και να πηγαίνω με τον έναν! χαχαχαχαχα
αν παίρνει πετάλια κτλ..

nikos_abel
22/03/2012, 11:10
.. ούτε εγώ για να λέμε την αλήθεια!
Άπλα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, η επομένη ερώτηση μου θα είναι αν μπορώ
να απομονώσω τους 3 κυλίνδρους και να πηγαίνω με τον έναν! χαχαχαχαχα


VFR1200:wave2:

pektis
25/03/2012, 22:58
.. ούτε εγώ για να λέμε την αλήθεια!
Άπλα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, η επομένη ερώτηση μου θα είναι αν μπορώ
να απομονώσω τους 3 κυλίνδρους και να πηγαίνω με τον έναν! χαχαχαχαχα
αν παίρνει πετάλια κτλ..
:lol::beer:

astrahan
14/12/2013, 08:28
Πρακτικα οσο πιο σιγα πας με 6η τοσο καλλιτερα, αρκει να νοιωθεις οτι αν ανοιξεις λιγο το γκαζι, θα επιταχυνει χωρις σκορτσαρισματα.

Για τι μηχανη συζηταμε?...και γεννιέται η εξής απορία (ίσως off-topic):το bandit 650s '07 που είχα λειτουργούσε εντελώς ''ηλεκτρικά''.Δεν σκόρτσαρε ποτέ,ακόμα και με 6η με 3000στρ/λεπτό,(ασχέτως εάν δεν απέδιδε).Στο vfr 800 που έχω τώρα,το σκορτσάρισμα είναι εμφανές όταν δεν ''τραβάει''.Αυτό σημαίνει ότι το πρώτο δεν έχει πρόβλημα να λειτουργεί εκτός περιοχής ωφέλιμης ροπής,ενώ το δεύτερο έχει επειδή είναι αισθητό;

DrBig
14/12/2013, 08:40
...και γεννιέται η εξής απορία (ίσως off-topic):το bandit 650s '07 που είχα λειτουργούσε εντελώς ''ηλεκτρικά''.Δεν σκόρτσαρε ποτέ,ακόμα και με 6η με 3000στρ/λεπτό,(ασχέτως εάν δεν απέδιδε).Στο vfr 800 που έχω τώρα,το σκορτσάρισμα είναι εμφανές όταν δεν ''τραβάει''.Αυτό σημαίνει ότι το πρώτο δεν έχει πρόβλημα να λειτουργεί εκτός περιοχής ωφέλιμης ροπής,ενώ το δεύτερο έχει επειδή είναι αισθητό;

Το πρωτο εχει κινητηρα Ι4 το δευτερο V4, και οι 'V' κινητηρες δεν εχουν ομαλη λειτουργια στις χαμηλες στροφες. Απεφευγε το σκορτσαρισμα παση θυσια.