PDA

View Full Version : κακο μπροστινό φρενο, γιατί?



sernodas2
23/03/2012, 09:39
το εχω ξαναβάλει αυτο το θεμα,αλλα τωρα θα προσπαθήσω να συντάξω το κείμενο μου οσο μπορω καλύτερα μπας κ βγαλω καμια ακρη με την βοηθεια σας

εχουμε κ λεμε:
το μοτο ειναι ενα bros με μονη πλευστη δισκοπλακα κ 4πιστονη δαγκανα nissin, αυτο που κανει ειναι οτι στα λιγα χιλιομετρα λιγο πριν την ακινητοποιήσει πιανει-αφήνει πιανει-αφηνει
αλλακτηκε δισκοπλακα τακακια με μια καινουργια xgear κ παλι τα ιδια ,με το που μπηκε πανω εκανε ακριβώς ότι έκανε κ η προηγούμενη,

ρουλεμαν τιμονιου κ τροχου καινούργια οκ, υγρά μπήκαν καινούργια, εξαέρωση έγινε,εμβολακια βγήκαν καθαριστικά, ζαντα ειναι ισια,

παρατηρήσεις:γυρνοντας ροδα κ βλεποντας το δισκο απο μπροστα δεν βλεπεις,με το ματι τουλαχιστον, στραβομαρα.βλεποντας ομως το δισκο απο διπλα βλεπεις να κανει ενα ανεβοκατέβασμα.ακομα πριν πολλα χρονια ειχε κανει οπισθεν ενα μαλακας κ με ειχε καβαλησει, αλλα τοτε δεν ειχε βγαλει κανενα προβλημα παρα μονο ενα μικρο τσαλακωμα του φτερου.

μήπως ειναι στραβος ο αξονας κ βγαζει αυτο?

η xgear ποτε δεν μου γεμισε το ματι.......αλλα ηταν η μονη εταιρια που βρηκα να εχει δισκο για ntv bros γνωριζετε απο ποιες αλλες μοτο μπορει να κανει ο δισκος,εχετε τπτ κατα νου ητε για το προβλημα που περιγραφω,ητε για την αγορα νεας δισκοπλακας

(να αναφερω οτι απ την πρωτη στιγμη που εβαλα την καινουργια πανω ειχε ακριβος τα ιδια συμπτώματα με την προηγουμενη,κ ετσι αρχισα να ψαχνω ολα τ αλλα που μπορουσαν να βγαζουν αυτη την συμπεριφορά)

byron
23/03/2012, 10:24
το εχω ξαναβάλει αυτο το θεμα,αλλα τωρα θα προσπαθήσω να συντάξω το κείμενο μου οσο μπορω καλύτερα μπας κ βγαλω καμια ακρη με την βοηθεια σας

εχουμε κ λεμε:
το μοτο ειναι ενα bros με μονη πλευστη δισκοπλακα κ 4πιστονη δαγκανα nissin, αυτο που κανει ειναι οτι στα λιγα χιλιομετρα λιγο πριν την ακινητοποιήσει πιανει-αφήνει πιανει-αφηνει
αλλακτηκε δισκοπλακα τακακια με μια καινουργια xgear κ παλι τα ιδια ,με το που μπηκε πανω εκανε ακριβώς ότι έκανε κ η προηγούμενη,

ρουλεμαν τιμονιου κ τροχου καινούργια οκ, υγρά μπήκαν καινούργια, εξαέρωση έγινε,εμβολακια βγήκαν καθαριστικά, ζαντα ειναι ισια,

παρατηρήσεις:γυρνοντας ροδα κ βλεποντας το δισκο απο μπροστα δεν βλεπεις,με το ματι τουλαχιστον, στραβομαρα.βλεποντας ομως το δισκο απο διπλα βλεπεις να κανει ενα ανεβοκατέβασμα.ακομα πριν πολλα χρονια ειχε κανει οπισθεν ενα μαλακας κ με ειχε καβαλησει, αλλα τοτε δεν ειχε βγαλει κανενα προβλημα παρα μονο ενα μικρο τσαλακωμα του φτερου.

μήπως ειναι στραβος ο αξονας κ βγαζει αυτο?

η xgear ποτε δεν μου γεμισε το ματι.......αλλα ηταν η μονη εταιρια που βρηκα να εχει δισκο για ntv bros γνωριζετε απο ποιες αλλες μοτο μπορει να κανει ο δισκος,εχετε τπτ κατα νου ητε για το προβλημα που περιγραφω,ητε για την αγορα νεας δισκοπλακας

(να αναφερω οτι απ την πρωτη στιγμη που εβαλα την καινουργια πανω ειχε ακριβος τα ιδια συμπτώματα με την προηγουμενη,κ ετσι αρχισα να ψαχνω ολα τ αλλα που μπορουσαν να βγαζουν αυτη την συμπεριφορά)

Αν κάνει ανεβοκατέβασμα, ή είναι παράκεντρη η δισκόπλακα, ή είναι παράκεντρο το κέντρο που βιδώνει η δισκόπλακα (χλωμό). Η xgear τι είναι? Κάτι κινέζικες από ebay ή κάποιες καλύτερης ποιότητας?
Βέβαια είναι περίεργο οτι σου το έκανε το ίδιο και η προηγούμενη... Η προηγούμενη ήταν η δικιά του και χάλασε ξαφνικά, ήταν πάλι xgear που στο έκανε πάλι ξαφνικά?

OldMan
23/03/2012, 10:38
Θα υπέθετα ότι πηραν αέρα τα πανιά της πλευστής αλλά δεν μπορώ να βρω τι ζημιά μπορεί να έγινε για να κάνει τα ίδια και η καινούρια..

Εκτός αν την "έφαγε" η δαγκάνα, οπότε θα σφίξουν οι κώλοι...:(

sernodas2
23/03/2012, 10:44
x gear αυτη http://www.e-moto.gr/gr/Details.asp?ProductID=2581


oldman* τι θες να πεις με το την εφαγε η δαγκανα?

OldMan
23/03/2012, 12:08
oldman* τι θες να πεις με το την εφαγε η δαγκανα?
Ότι ο παλιός δίσκος προξένησε κάποια ζημιά στην δαγκάνα (πιθανόν στις βίδες ή στις βάσεις στήριξής της) οπότε το πρόβλημα δεν λύνεται μόνο με αλλαγή δισκόπλακας..

sniper
23/03/2012, 12:15
Ότι ο παλιός δίσκος προξένησε κάποια ζημιά στην δαγκάνα (πιθανόν στις βίδες ή στις βάσεις στήριξής της) οπότε το πρόβλημα δεν λύνεται μόνο με αλλαγή δισκόπλακας..


Σε γνωστό gsxr750(όχι του μπιμπίκου, δεν του έβγαλε κι αυτό το πρόβλημα), είχε ραγίσει η βάση αλλά δεν είχε κάποιο αισθητό πρόβλημα... :rolleyes:

sernodas2
23/03/2012, 12:18
οπότε σε πρώτη φάση καλο θα ηταν να βαλω μια αλλη δαγκανα να δω συμπεριφορά

κ σε δευτερη να αλλαξω την μποτα απ το καλαμι.....να εχουν παρει οι βασεις?πως ρε γαμώτο?


(κ σε τριτη να της βαλω φωτια...):evil:

menelaos46
23/03/2012, 14:02
Νομίζω πως δε χρειάζεται να αλλάζεις πράγματα στο μηχανάκι σου αλλά να βρεις από που προέρχεται το πρόβλημα. Και ένα πρόβλημα μπορεί να προέρχεται από τον πιό απίθανο παράγοντα (Σε μία πτώση μου σε αμμοπαγίδα και αφού ξαναμπήκα στην πίστα άλλοτε το φρένο μου είχε κανονική λειτουργία και άλλοτε έμενε λιγάκι πατημένο χωρίς να πατάω τη μανέτα εγώ. Είχα σπάσει το κεφάλι μου να βρω τι είχε στραβώσει και τελικά βρήκα απλώς ένα πετραδάκι που δεν έφευγε από το κενό της μανέτας και άλλοτε δε την άφηνε να επιστρέψει και άλλοτε την άφηνε κανονικά)
Βέβαια από το φόρουμ δε μπορείς να μας δώσεις σαφή αίσθηση του τι ακριβώς κάνει το φρένο σου αλλά αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι άνοιξε το μυαλό σου και σκέψου γιατί και πως. Γιατί μόνο στα λίγα χιλιόμετρα?? Μήπως το κάνει και στα πολλά απλώς στα λίγα είναι πιό έντονο??? είναι θέμα δαγκάνας?? Μανέτας?? τακάκια?? ζάντας??? υγρών φρένων??? κάτι σκαλώνει και επηρρεάζει το φρένο σου??? Χίλια δύο μπορεί να είναι, μη ξοδεύεις λεφτά άσκοπα........

sniper
23/03/2012, 14:06
οπότε σε πρώτη φάση καλο θα ηταν να βαλω μια αλλη δαγκανα να δω συμπεριφορά

κ σε δευτερη να αλλαξω την μποτα απ το καλαμι.....να εχουν παρει οι βασεις?πως ρε γαμώτο?


(κ σε τριτη να της βαλω φωτια...):evil:

ή είναι μια ευκαιρία να μάθεις να στρίβεις αντρίκια.. χωρίς φρένα.. :cool:

DrBig
23/03/2012, 14:41
Το ιδιο ακριβως εκανε μια δισκοπλακα (μαμα, δηλ της πλακας) σε ενα 1150 που ειχα. Δεν ειχε εκκεντροτητα παραλληλα με τον αξονα περιστροφης, αλλα ειχε καθετα. Νομιζω οτι ειχαν 'παρει' τα πριτσινια. Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι γι αυτο απο το να αλλαξεις πλακα. Ισως για καποιο μηχανουργιο να θεωρει τετριμμενο να σου βαλει αλλα πριτσινια, αλλα με προσοχη, καθ'οτι ειναι θεμα ζωης και θανατου.

adhsgti
23/03/2012, 18:31
Η xgear τι είναι? Κάτι κινέζικες από ebay ή κάποιες καλύτερης ποιότητας?

Ελληνικη ειναι.Καπου στο Ρεντη ειναι αν θυμαμαι καλα.

Κοιτα να εχει πιασει καμια γιαλαδα η πλακα,αν ναι,γιαλοχαρτακι απαλα.Βαλε και κανενα καλο τακακι και βλεπεις...Αν παλι τπτ αλλαξε την πλακα με καμια πιο γνωστη μηπως την εχει ακουσει για τα καλα η πλακα...

sernodas2
23/03/2012, 19:08
Το ιδιο ακριβως εκανε μια δισκοπλακα (μαμα, δηλ της πλακας) σε ενα 1150 που ειχα. Δεν ειχε εκκεντροτητα παραλληλα με τον αξονα περιστροφης, αλλα ειχε καθετα. Νομιζω οτι ειχαν 'παρει' τα πριτσινια. Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι γι αυτο απο το να αλλαξεις πλακα. Ισως για καποιο μηχανουργιο να θεωρει τετριμμενο να σου βαλει αλλα πριτσινια, αλλα με προσοχη, καθ'οτι ειναι θεμα ζωης και θανατου.

δεν θα παιξω το τομαρι μου για μια δισκοπλακα σε καμια περίπτωση...


Νομίζω πως δε χρειάζεται να αλλάζεις πράγματα στο μηχανάκι σου αλλά να βρεις από που προέρχεται το πρόβλημα. Και ένα πρόβλημα μπορεί να προέρχεται από τον πιό απίθανο παράγοντα (Σε μία πτώση μου σε αμμοπαγίδα και αφού ξαναμπήκα στην πίστα άλλοτε το φρένο μου είχε κανονική λειτουργία και άλλοτε έμενε λιγάκι πατημένο χωρίς να πατάω τη μανέτα εγώ. Είχα σπάσει το κεφάλι μου να βρω τι είχε στραβώσει και τελικά βρήκα απλώς ένα πετραδάκι που δεν έφευγε από το κενό της μανέτας και άλλοτε δε την άφηνε να επιστρέψει και άλλοτε την άφηνε κανονικά)
Βέβαια από το φόρουμ δε μπορείς να μας δώσεις σαφή αίσθηση του τι ακριβώς κάνει το φρένο σου αλλά αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι άνοιξε το μυαλό σου και σκέψου γιατί και πως. Γιατί μόνο στα λίγα χιλιόμετρα?? Μήπως το κάνει και στα πολλά απλώς στα λίγα είναι πιό έντονο??? είναι θέμα δαγκάνας?? Μανέτας?? τακάκια?? ζάντας??? υγρών φρένων??? κάτι σκαλώνει και επηρρεάζει το φρένο σου??? Χίλια δύο μπορεί να είναι, μη ξοδεύεις λεφτά άσκοπα........

μωρέ δεν χαλάω φράγκο, πάλι καλά, μονό τα έξοδα της δισκοπλακας τακάκια υγρά κ μπόλικη μουτζούρα στα νύχια


ή είναι μια ευκαιρία να μάθεις να στρίβεις αντρίκια.. χωρίς φρένα.. :cool:

στρίβουν ακόμα με φρένα ο κόσμος??


τα πέρασα ακόμα ένα χέρι όλα, έσφαξα στα δυο την δαγκάνα, έβγαλα εμβολακια λαστιχάκια καθάρισα λάδωσα κ τα έβαλα πάλι.. υγρά καινούργια, εξαέρωση, άλλαξα κ την τρόμπα μιας κ έχει μια ακόμα, έβαλα κ το παλιό δίσκο κ αποτέλεσμα.ο παλιός είναι όντως στραβός κάνει s κοιτώντας των από μπροστά κ ο xgear είναι στραβός στο πάνω κάτω,απ τα πριτσίνια που λεει κ φιλος,

οπότε για τώρα θα μπει ενας ισιος, ελπίζω (τουλάχιστον) που παίζει απο φίλο να δουμε αποτελεσματα. κ περνώ των άλλων παραμάσχαλα σαν δείγμα κ ψάχνω για κατι επώνυμο,

δεν μπορεί να είναι κατι αλλο..... αφού ο ενας ειναι s κ ο αλλος παιζει πανω κατω, ο δισκος θα ειναι...του πουστεος....ολα τα αλλα τα εχω δει

sernodas2
23/03/2012, 19:14
Ελληνικη ειναι.Καπου στο Ρεντη ειναι αν θυμαμαι καλα.

Κοιτα να εχει πιασει καμια γιαλαδα η πλακα,αν ναι,γιαλοχαρτακι απαλα.Βαλε και κανενα καλο τακακι και βλεπεις...Αν παλι τπτ αλλαξε την πλακα με καμια πιο γνωστη μηπως την εχει ακουσει για τα καλα η πλακα...

αστοχία υλικού θα τους έκατσε...κ μου έκατσε κ μένα... συμβαίνουν αυτά..μην κακολογούμε(κ γω πρωτος) ελληνικές εταιρίες κ ιδικά αυτός τους δύσκολους καιρούς

σε αναζήτηση που εκανα για xgear δεν ειδα κακα σχόλια

αστοχια υλικου.;)

stefanos
23/03/2012, 19:32
Συγνώμη αλλά μιά εκκεντρότητα όπως αυτή που περιγράφεται ΔΕΝ υπάρχει λόγος να επηρεάζει την λειτουργία του φρένου και να βγάζει κραδασμό.
Αλλού είναι η αιτία.
Τα πριτσίνια πρέπει να επιτρέπουν μικρές κινήσεις στην δισκόπλακα αριστερά-δεξιά (εξ ου και το floating) ώστε να επιζήσει στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται υπάρχει στην δική σου ή έχει φρακάρει?

sernodas2
23/03/2012, 19:40
πριτσίνια δίσκος ενα σώμα,απ την πρώτη στιγμή,αλλα νομίζω πως αυτη η πλευστότητα που λες δεν μπορεί να ειναι εμφανείς με το χέρι

η οχι?

menelaos46
23/03/2012, 20:41
πριτσίνια δίσκος ενα σώμα,απ την πρώτη στιγμή,αλλα νομίζω πως αυτη η πλευστότητα που λες δεν μπορεί να ειναι εμφανείς με το χέρι

η οχι?

Εξαρτάται από τη δισκόπλακα... σε μερικές είναι πολύ εμπφανές σε άλλες όχι.

stefanos
23/03/2012, 21:02
πριτσίνια δίσκος ενα σώμα,απ την πρώτη στιγμή,αλλα νομίζω πως αυτη η πλευστότητα που λες δεν μπορεί να ειναι εμφανείς με το χέρι

η οχι?

Ενας braking που φοράω στο xr κουνιέται αλλά είναι και φλούδα μπροστά σε αυτόν που φοράς εσύ (που ενδεχομένως στην θερμοκρασία λειτουργίας του να κουνιέται)

Acacius
23/03/2012, 21:02
Επειδή ρωτήθηκε στην αρχή: Δισκόπλακα για το Bros έχει η EBC αλλά βγαίνει 200+ Ευρά.

klab
25/03/2012, 09:21
Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και εγώ με τις xgear.
Στράβωσα του μαμά δίσκους από ξεκίνημα με λουκέτο δισκόφρενου και ψάχνοντας έπεσα στις xgear σαν φθηνή λύση.
Νόμιζα ότι ήταν κάτι ποιοτικότερο από τις κινέζικες αλλά δυστυχώς και κινέζικες είναι και στραβώνουν με 1-2 απότομα φρεναρίσματα, ο Έλληνας τις εισάγει δεν τις κατασκευάζει απ'οτι μου σφύριξαν.
Επειδή με το μάτι δεν έβλεπα τίποτα, τις πήγαμε σε τόρνο να τις μετρήσει και είχαν στραβώσει και οι 2 ο δεξιός δίσκος λίγο περισσότερο (έχει 2 το cb)
Έχω βάλει και πίσω αλλά εκεί είναι μικρότερα τα φορτία και είναι μια χαρά.
Αναγκαστικά λόγω έλλειψης λαλά, θα κάνω υπομονή μέχρι να μαζέψω κανένα φράγκο για να πάρω EBC.

sernodas2
25/03/2012, 23:05
Επειδή ρωτήθηκε στην αρχή: Δισκόπλακα για το Bros έχει η EBC αλλά βγαίνει 200+ Ευρά.


Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα και εγώ με τις xgear.
Στράβωσα του μαμά δίσκους από ξεκίνημα με λουκέτο δισκόφρενου και ψάχνοντας έπεσα στις xgear σαν φθηνή λύση.
Νόμιζα ότι ήταν κάτι ποιοτικότερο από τις κινέζικες αλλά δυστυχώς και κινέζικες είναι και στραβώνουν με 1-2 απότομα φρεναρίσματα, ο Έλληνας τις εισάγει δεν τις κατασκευάζει απ'οτι μου σφύριξαν.
Επειδή με το μάτι δεν έβλεπα τίποτα, τις πήγαμε σε τόρνο να τις μετρήσει και είχαν στραβώσει και οι 2 ο δεξιός δίσκος λίγο περισσότερο (έχει 2 το cb)
Έχω βάλει και πίσω αλλά εκεί είναι μικρότερα τα φορτία και είναι μια χαρά.
Αναγκαστικά λόγω έλλειψης λαλά, θα κάνω υπομονή μέχρι να μαζέψω κανένα φράγκο για να πάρω EBC.


για δωστε κανα link με κανα μαγαζάκι με ebc αμα το χετε προχειρο,

κουφάλες κιτρινιάρηδες

KostasV2
25/03/2012, 23:34
Δύο ερωτήσεις:
Τα τακάκια τρώγονται ομοιόμορφα;
Τα έμβολα της δαγκάνας κινούνται ελεύθερα;
Μπορεί το πρόβλημα να προέρχεται απ' τη δαγκάνα σου...

brosakas
25/03/2012, 23:57
Ερωτηση..
βαζοντας το μηχ στο διπλο,και γυρνωντας τον μπροστινο με το χερι πως γυρναει ???
(ευκολα ή οχι ??)...

Acacius
26/03/2012, 00:44
για δωστε κανα link με κανα μαγαζάκι με ebc αμα το χετε προχειρο,

κουφάλες κιτρινιάρηδες

Δεν έχω υπ'όψιν κάτι εντός Ελλάδος, γι'αυτό και δεν είπα συγκεκριμένα. Ψάχνοντας βρήκα στο eBay (http://www.ebay.co.uk/itm/370591920989) και Wemoto (http://www.wemoto.com/bikes/honda/nt_400_j_k_bros_mki_nc25/88-92/picture/disc_front_ebc_-_left_hand/).

adhsgti
26/03/2012, 14:27
και εγω συμφωνω με τις Ελληνικες εταιρειες και τις υποστιριζουμε αυτους τους καιρους αρκει να μην μας γδερνουν.xgear αλυσιδογραναζα εχω βαλει και στην διακια μου μηχανη ;)

kostas777
10/04/2012, 16:20
έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με το cb-1..

η μαμά δισκόπλακα είχε στραβώσει λίγο και είχε κάνει πατούρα, οπότε αποφάσισα να την αλλάξω με μια EBC την οποία τη βρήκα από έξω 150 ευρώ (εδώ έκανε 230..).

την έβαλα πάνω και ενώ στην αρχή όλα καλά, μετά μου έφαγε τα τακάκια εντελώς, ξαφνικά στον δρόμο.. απλά σε ένα φρενάρισμα έπιασαν και στο επόμενο απλά δεν υπήρχαν λες και έφυγε όλο το υλικό τριβής μονομιάς. άλλαξα τακάκια και μετά έκανε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στο σταμάτημα. σκέφτηκα να δώσω λίγο χρόνο να πατήσουν τα τακάκια και το πρόβλημα μετριάστηκε μετά από λίγο καιρό, αλλά δεν εξαφανίστηκε, μερικές φορές το κάνει. σκεφτόμουν για προβληματική δαγκάνα πια. αλλά χρειάστηκε να αλλάξω τσιμούχες στο πηρούνι και ο μηχανικός μου είπε ότι οι μπουκάλες είναι λίγο στραβές και τις έβαλε καλίμπρα. κοιτάξαμε και την EBC... και διαπιστώσαμε ότι και αυτή είναι λίγο στραβή. βέβαια δεν φαίνεται με το μάτι. αλλά δεν παίζει να παίρνω κι άλλη δισκόπλακα, στραβή ξεστραβή αυτή θα έχω. το μηχανάκι δεν έχει θέμα στα πολλά, φρενάρει κανονικά, αλλά μόνο όταν παω να σταματήσω το φανάρι και πατάω το φρένο, το νιώθω να «παίζει» στη μανέτα και να «κομπλάρει» και ακούγεται και χρατς χρουτς, αλλά λιγότερο από πριν και όχι πάντα, εξαρτάται ίσως και από τις καιρικές συνθήκες.

πριν 2 εβδομάδες ήμουν στην εθνική, πίσω από μια ψηλή on-off σε διήθιση. περνάει ο μπροστινός μου από δεξιά αυτοκίνητο που είχε βγάλει δεξί φλας, εγώ τον αφήνω να βγει. πάει να βγει και κάνω να τον περάσω από αριστερά, αλλά εκείνος δεν κατάλαβε μάλλον και κόμπλαρε, ξαναμπαίνει στην αριστερή και τον βλέπω μπροστά μου χωρίς να μπορώ να πάω πουθενά. τσαρούχωμα και κάτω ακαριαία με 100-120 χαω ξυστά με τη νησίδα και τη μπαριέρα.. τα λάστιχά μου σκατά (πουτάνα κρίση και κωλοζημιές που δεν μπορώ να βάλω στην άκρη μισό ευρώ).

οπότε προσοχή φίλε.. δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα περισσότερο, αλλά κι εγώ μια απ'τα ίδια.

sernodas2
15/04/2012, 09:40
καλημέρα κ χρονια πολλα!!!

το λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε:a25: να ναι καλά το παλικάρι που ποσταρε ΑΥΤΟ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127183

:beer::beer::beer:

:a10::a10:

βεβαία πριν απο αυτο εκανα τα πάντα ρουλεμάν τιμονιού δεν ηταν, δαγκάνα ανοίχτηκε καθαριστικέ ώστε τα εμβολακια να δουλεύουν βουτηρο....κ τελικά τα πριτσίνια ήταν,θα μου πεις καινούργια δισκοπλακα.........!!!ναι δεν λέω, αλλά απο ποτε ηταν στο κουτι κ ποσες υγρασιες να ειχε φαει κ τελικα ειχε φαει αρκετες

kostas777
17/04/2012, 20:13
καλημέρα κ χρονια πολλα!!!

το λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε:a25: να ναι καλά το παλικάρι που ποσταρε ΑΥΤΟ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127183

χρόνια πολλά!

για πες τι ακριβώς έκανες, καθάρισες ένα-ένα τα πριτσίνια περιστρέφοντάς τα; και μετά διορθώθηκε; με τι καθαριστικό; (κάνει το wd-40; ) λίγο τρελό μου φαίνεται να συμβαίνει αυτό το πράγμα από τη σκόνη, αλλά τίποτα δεν είναι απίθανο. ίσως να εξηγεί το ότι δεν μου το κάνει συνέχεια.

sernodas2
17/04/2012, 21:46
χρόνια πολλά!

για πες τι ακριβώς έκανες, καθάρισες ένα-ένα τα πριτσίνια περιστρέφοντάς τα; και μετά διορθώθηκε; με τι καθαριστικό; (κάνει το wd-40; ) λίγο τρελό μου φαίνεται να συμβαίνει αυτό το πράγμα από τη σκόνη, αλλά τίποτα δεν είναι απίθανο. ίσως να εξηγεί το ότι δεν μου το κάνει συνέχεια.


έκανα ακριβώς οτι περιγραφή ο giannisblest,


πέρασα τη βίδα κ έστρεψα ολα τα πριτσινια αφου τα έλουζα καθαριστικό σπρέι φρενών μάλιστα εκει που εκανε το στράβωμα το είχα σημαδέψει κ το πριτσινη πανω απ το σημαδι ηταν αυτο που ειχε το περισσότερο ζόρι απ την σκουριά (το άτιμο)


καντο κ αυτο δεν εχεις να χασεις τπτ παρα μονο 5 με 8 ευρο που κανει το σπρει......

ελπιζω να ειναι αυτο κ σε σενα:)

δεν εβαλα wd40 η κατι αλλο λιπαντικό για το απλο λογο οτι μετα μπορει να μην ειχα καλο φρενο απ το ποτησμα που μπορει να καναν τα τακακια κ οχι η πλακα μιας κ η πλακα με 1-2 φρεναρισματα θα επερνε παλι τα ισια της

nitso
04/06/2012, 17:35
για την Xgear λες οτι εστρωσε?

sernodas2
04/06/2012, 19:50
no :( η μαμά που βρήκα από φίλο

η x-gear δεν είχε πρόβλημα στα πριτσίνια... μπορώ να πω πως βελτιώθηκε κάπως όταν της έκανα το καθάρισμα αλλά σωστή δεν την έλεγες.....

οπότε μπήκε η μαμά,

'καλλίτερα μαμα δουλεμένη παρά κινεζα μαμιμενη'

nitso
16/06/2012, 16:33
Το ιδιο ακριβως εκανε μια δισκοπλακα (μαμα, δηλ της πλακας) σε ενα 1150 που ειχα. Δεν ειχε εκκεντροτητα παραλληλα με τον αξονα περιστροφης, αλλα ειχε καθετα. Νομιζω οτι ειχαν 'παρει' τα πριτσινια. Δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι γι αυτο απο το να αλλαξεις πλακα. Ισως για καποιο μηχανουργιο να θεωρει τετριμμενο να σου βαλει αλλα πριτσινια, αλλα με προσοχη, καθ'οτι ειναι θεμα ζωης και θανατου.

Η εκκεντρότητα αυτη οφείλεται στο ότι η πλάκα δεν ειναι τρυπημενη στις αναλογιες του bros,δυστηχως καλείται ο πελάτης να τις ανοίξει με καταστροφικη ,ως προς τη περιστροφή της,συνεχεια !

sernodas2
16/06/2012, 18:59
Η εκκεντρότητα αυτη οφείλεται στο ότι η πλάκα δεν ειναι τρυπημενη στις αναλογιες του bros,δυστηχως καλείται ο πελάτης να τις ανοίξει με καταστροφικη ,ως προς τη περιστροφή της,συνεχεια !



όντως.............. οταν ερχετε η δισκος στα χερια σου εχει ναι μεν της τρυπες στα 3χιλ, πες.... κ καλείσαι να της κανείς 6χιλ, πες...

μπορει με τα 3 η 4χιλ που καλεισαι να αφαιρεσεις να καταφερεις να εχεις τοσα λαθος ωστε να προκαλέσεις εκκεντρότητα :confused:

μπα...

alexv2
12/07/2012, 22:41
Μιας και έχει ήδη ανοιτχεί το θεμα, έιπα να γράψω εδώ στην ερώτηση που κάνει ο καλός συνμοτοσυκλετηστής.
Εχώ ακριβώς το πρόβλημα που περιγράφεις. Σε καινόυρια δισκόπλακα γνήσια Honda τα τακάκια άρχισαν να τρόγωνται ανομοιόμορφα. Οκ ώρα για service.
Καινόυρια λάστιχα στα εμβολάκια. Τα Εμβολάκια έχουν κατι σημαδία στην πάνω άκρη (εκέί που συναντα το τακάκι) από μία "ατασλή κίνηση με μία σκύλα" τα πήρα όσο μπορόυσα με ντουκόχαρτο. Πάντως μου φάνηκε ότι δεν φτάνει το κτύπημα στο πρωτο λαστιχάκι.
Συνέχεια εξαέρωση (νέα τακάκια) και τελικό αποτέλεσμα.... ένας δίσκος που και με το χέρι γυρίζει δύσκολα και κάνει συνέχεια θόρυβο από τα τακάκια που τρίβονται, σταματάει σε 1/4 της στρόφής.
Ερώτηση κανόνικα δεν θα πρέπει να ακόυμπάνε καθόλου έσι δεν είναι. Το μπροστινό είναι ίσιο ζάντα ίσια δαγκανα οκ...τότε τι είναι.
Τα εμβολάκια έχω την αίσθηση ότι ακόμα και μετά το service θέλουν πολύ αρκετή δυναμη για να πιεστούν (ενοείται όχι κόντρα πάνω στο δίσκο, με την δαγκάνα στον αερά πιέζω με το χέρι)
1. μήπως δεν εκάνα κάτι καλά? καποια ιδέα.
2. Μήπως δεν καθάρισα καλα τα σημεία που μπαίνουν τα λαστιχάκια.
3. Μήπως φταίνε τα χτυπήματα.
4. Παίζει να φτάει κάτι στην τρόμπα.

οποιος νομίζει οτι μπορεί να με βοηθήσει καλόδεχόυμενος.