PDA

View Full Version : Η ατυχία μου σήμερα έδωσε ρέστα



drowvarius
23/03/2012, 23:55
Καλησπέρα αδέρφια.

Μόλις μπήκα σπίτι μετά από μία μέρα που όλα πήγαν στραβά και θα ήθελα να τα πω σε κάποιους που θα με καταλάβουν.

Πριν φτάσω στην σημερινή ημέρα θα κάνω μια μικρή ανακεφαλαίωση των τελευταίων 9 μηνών.

Τον Ιούλιο έβγαλα την μηχανή μου από την αποθήκη, μετά από 8 χρόνια ακινησίας. Την πήγα στον μηχανικό μου - για τον οποίο είχα ακούσει τα καλύτερα από αρκετά άτομα. Ειδικεύεται στα yahama οδηγάει και super motard σε αγώνες, τα οποία κατασκευάζει μόνος του κατά κύριο λόγο. Και μιας και το μηχανάκι μου είναι tenere του 1983 με μετατροπή σε super motard...ποιος καλύτερος από αυτόν.

Την κράτησε στο συνεργείο 3 μήνες. Η βενζίνη είχε γίνει λάσπη μετά από τόσα χρόνια, και είχε λιώσει σχεδόν τα πάντα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελε αρκετή δουλειά, αλλά δεν νομίζω πως ήθελε και 3 μήνες... Μου στοίχησε 800 ευρώ.

Αρχές Οκτώβρη την παίρνω επιτέλους. Μετά από 3-4 ημέρες μου καίγονται τα φλας. Μετά από 40 μέρες αρχίζει να χάνει λάδια σαν τρελλό. Το ξαναπάω στον μηχανικό και μου λέει ότι έσπασε το κάρτερ. Του την αφήνω και του λέω να την τσεκάρει και να μου πει πόσο θα κοστίσει.

Με παίρνει τηλέφωνο λοιπόν ένα βραδάκι και μου λέει : Στέλιο η μηχανή φτιάχνεται. Την άνοιξα και είδα τι έχει. Το τάδε εξάρτημα κάνει 150 ευρώ. Δεν το τσέκαρα αν θέλει άλλαγμα αλλά εγώ το έβαλα στην παραγγελία. Το τάδε εξάρτημα κάνει 250 ευρώ. Δεν τσέκαρα αν θέλει άλλαγμα αλλά το έβαλα στην παραγγελία. Γενικά μου είπε ότι 4-5 εξαρτήματα των 150-300 ευρώ το κάθε ένα δεν τα τσέκαρε για να δει αν θέλουν άλλαγμα, αλλά εκείνος τα πρόσθεσε στην παραγγελία.

"Και πόσο θα στοιχήσει;" τον ρωτάω ο άμοιρος...και παίρνω την απάντηση : "2.000 ευρώ...."
Και αισθάνομαι το ανεύρισμα να φουσκώνει....να φουσκώνει...να φουσκώνει....και να είναι έτοιμο να σκάσει. Και του λέω...."Αν βρω εγώ τα εξαρτήματα που θες πόσο θα στοιχήσει;" Και μου λέει 1000 ευρώ.

Οπότε βρίσκω το τηλέφωνο μιας μάντρας στην Μεταμόρφωση και βρίσκω κάρτερ του 1989 - το οποίο ταιριάζει - μόλις 100 ευρώ. Βαλβίδα λαδιού, και τα δύο γρανάζια πρώτης και δευτέρας, καθώς και άλλο ένα εξάρτημα το οποίο δεν θυμάμαι λόγο σύγχισης (θα καταλάβετε το λόγο παρακάτω). Και τα τρία ανταλλακτικά 100 ευρώ.

Του τα πηγαίνω και ξεκινάει την επισκευή. Από τέλη Νοέμβρη την μηχανή την πήρα πριν από 2 μέρες, αρχές Μάρτη. Σχεδόν μετά από τρισήμιση μήνες. Του δίνω 1000 ευρώ. Όλοι θα περιμέναμε ότι μετά από τόσο καιρό η μηχανή θα είναι έτοιμη να πάει μέχρι την άκρη της Ευρώπης, να επιστρέψει και να ξαναπάει.

Χα...νομίζετε...

Η συνέχεια στο επόμενο μήνυμα...

drowvarius
23/03/2012, 23:56
Χθες, που ήταν η πρώτη μέρα που την είχα μετά από τόσο καιρό έκανα 50 λεπτά να την βάλω μπροστά. Και υπενθυμίζω : μονοκύλινδρο 600άρι με ΜΑΝΙΒΕΛΑ.
Δεν ήθελε να πάρει μπροστά με τίποτα....Ο μηχανικός μου επέμενε ότι δεν έχω βρει ακόμη το κόλπο. Αφού την πήρα σπίτι ανακάλυψα ότι είχε ξεχάσει να μου βάλει την ατσαλένια ποδιά πυ μπαίνει από κάτω. αλλά λέω...δεν πειράζει, θα την πάω μια από τις επόμενες ημέρες και θα την βάλει.

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας έκανα μισή ώρα να την βάλω μπροστά. Και τώρα πάμε στην σημερινή ημέρα, η οποία ήταν ότι χειρότερο για εμένα...

Ξεκινάω το πρωί για τη δουλειά. Μετά από μισή ώρα συνεχόμενες μανιβελιές καταφέρνω και την βάζω μπροστά. Για να είμαι σίγουρος ανάβω τα φώτα μου ακόμη και την ημέρα. Η μηχανή δεν έχει συνηθισμένα φώτα, αλλά δύο μακρόστενα, τα οποία είναι πατέντα φυσικά. Πάω να τα ανάψω λοιπόν και βλέπω ότι το ένα από τα δυό δεν δούλευε.

"Φτου γαμώτο" λέω. Θα βγήκε κανένα καλώδιο. Πάω στο γραφείο, σχολάω και πάω να την βάλω μπροστά. Μετά από άλλη μισή ώρα συνεχόμενων μανιβελιών παίρνει μπροστά...για να ανακαλύψω ότι δεν δουλεύει κανένα από τα δύο μπροστινά φώτα, καθώς και το μπροστά αριστερό φλας και το πίσω δεξί . Παθαίνω ένα μίνι εγκεφαλικό και λέω μέσα μου "βουρ στον μηχανικό. Έχει βγει κάποιο καλώδιο σίγουρα".

Πάω να βγάλω τα γυαλιά μυωπίας μου για να βάλω το κράνος και με το που τα βγάζω ο σκελετός κόβεται στη μέση, και μένω με ένα κρύσταλλο μαζί με το μπράτσο στο κάθε χέρι....Και αρχίζω να καταριέμαι την τύχη μου. Ευτυχώς, βάζοντας το κράνος η πίεση κράτησε τα γυαλιά. Φεύγω από Κάντζα (μέσω Αττικής Οδού) και κατεβαίνω Πειραιά. Ευτυχώς δεν είχε βραδιάσει ακόμη.

Φτάνοντας στον μηχανικό βλέπω ότι το συνεργείο είναι κλειστό. Τον παίρνω στο κινητό, και τελικά το σηκώνει μετά από 5-6 αναπάντητες. Του λέω τι έπαθα και η απάντησή του ήταν : "Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι"...Για να μην βρίσω όσο χυδαία δεν έχω βρίσει ποτέ το κλείνω και πάω να φτιάξω τα γυαλιά.

Στο μαγαζί με τα οπτικά μου λένε ότι τα γυαλιά θα είναι έτοιμα την επόμενη μέρα το μεσημέρι, και μου προτείνουν να αγοράσω φακούς επαφής. Αφού δίνω λεφτά για να πάρω μηνιαίους φεύγω από το μαγαζί, και λέω θα τους βάλω στον καθρέφτη της μηχανής...Είχα ξεσυνηθίσει να βάζω φακούς όμως, με αποτέλεσμα να χάσω τον έναν από τους δύο...Και ήδη είχε βραδιάσει...και βρέθηκα στο κέντρο του Πειραιά, χωρίς φώτα, με έναν φακό επαφής και πολλά νεύρα...

Παίρνω τηλέφωνο έναν φίλο με αυτοκίνητο, και αφού έρχεται, πίνουμε έναν καφέ και του λέω τον πόνο μου. Μετά με συνόδευσε μέχρι το σπίτι. Αυτός μπροστά με χαμηλή ταχύτητα κι εγώ σχεδόν κολλητά από πίσω...

Και μετά από όλα αυτά ρωτάω :

1ον : Του δίνω τα 350 τελευταία ευρώ που του χρωστάω;
2ον : Την πάω σε άλλον μηχανικό;
3ον : Την πάω σε ηλεκτρολόγο;
4ον : Κάνω ευχέλαιο ή εξορκισμό;;;

drowvarius
23/03/2012, 23:58
Οπότε καταλαβαίνετε γιατί δεν κατάφερα να έρθω και στην κοπή της πίτας....

daz
24/03/2012, 00:25
Την κράτησε στο συνεργείο 3 μήνες. Η βενζίνη είχε γίνει λάσπη μετά από τόσα χρόνια, και είχε λιώσει σχεδόν τα πάντα. Η αλήθεια είναι ότι ήθελε αρκετή δουλειά, αλλά δεν νομίζω πως ήθελε και 3 μήνες... Μου στοίχησε 800 ευρώ.

...

Του τα πηγαίνω και ξεκινάει την επισκευή. Από τέλη Νοέμβρη την μηχανή την πήρα πριν από 2 μέρες, αρχές Μάρτη. Σχεδόν μετά από τρισήμιση μήνες. Του δίνω 1000 ευρώ. ...


Ρε αδελφέ πόσο χρεώνει ο μηχανικός σου τον εργατομήνα?

kawazoyras
24/03/2012, 00:30
φίλε μου λυπάμαι αλλά έχεις μπλέξει άσχημα έχεις ένα μηχανάκι παλιό μοντέλο παρατημένο χρόνια κ μάλλον δε κατέχεις τπτ από θέματα μηχανής; αυτό που μου έκανα εντύπωση έίναι ότι έχανε λάδια το κάρτερ κ άλλαξε κ τα γρανάζια 1ης & 2ας βέβαια για να αλλαχτούν αυτά κατέβηκε κινητήρας κ άνοιξε στα 4 όσο αφορά το θέμα δουλειάς κ κόστους, τα φώτα ίσως να κάηκαν λάμπες ή κ ασφάλειες, έχεις τη γνώση να τα τσεκάρεις; μπορεί να είναι κ πολύ σκουριασμένα κ να μη κάνουν καλή επαφή,

drowvarius
24/03/2012, 00:41
Kawazoyras, η αλήθεια είναι ότι γνωρίζω λίγα πράγματα από άποψη μηχανικής.

Τα γρανάζια της πρώτης και της δευτέρας τα άλλαξε επειδή ήταν φαγωμένα. Το ίδιο και η αντλία λαδιού. Καθώς και τα ρουλεμάν. Ναι, κατέβηκε ο κινητήρας, άνοιξε στα 4 και γενικά το μηχανάκι έγινε βίδες. Η μηχανή αυτή δεν έχει ασφάλειες για να δω μήπως έχει καεί καμμία. Τα φώτα πάνω κατευθείαν στο δυναμό ή την μπαταρία. Για το να κάηκαν οι λάμπες...μετά από τόσο καιρό κάηκαν ταυτόχρονα; Και κάηκαν ταυτόχρονα και τα δύο από τα 4 φλας; Φυσιολογικά θα έπρεπε το μηχανάκι να πετάει στην κυριολεξία, μετά από τόσο καιρό στο συνεργείο.

drowvarius
24/03/2012, 00:42
Ρε αδελφέ πόσο χρεώνει ο μηχανικός σου τον εργατομήνα?


Αυτή είναι μια ποοοολύ καλή ερώτηση φιλαράκι μου....Αλλά θα μείνει αναπάντητη, μιας και ο συγκεκριμμένος δεν θα με ξαναδεί.

kawazoyras
24/03/2012, 00:56
δυστυχώς για σένα είμαι μακριά κ δε μπορώ να σε βοηθήσω. θα το έκανα ευχαρίστως, η μηχανή σου θέλει δουλειά στοργή κ προδέρμ κ αλλόυ να τη πάς το ίδιο θα σου κάνουν, αν τη πάς σε ηλεκτρολόγο θα σου φτιάξει τα φώτα που θα του πείς κ την επόμενη δε θα ανάβουν τα πίσω ή τα στόπ, αν δε μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου θα ξοδέψεις χρήμα είτε σκόπιμα είτε άσκοπα, τώρα για τις ερωτήσεις σου χμ δύσκολο μπορείς να πάς σε άλλον κ να μή του δώσεις τα υπόλοιπα, ή να το πάς να το φτιάξει κ να του πείς ότι αν δε μείνω ευχαριστημένος δε σου δίνω τα υπόλοιπα, οι γνώμες πολλές αλλά η απόφαση δική σου..:wave2:

TROOPER
24/03/2012, 08:22
.................
Και μετά από όλα αυτά ρωτάω :

1ον : Του δίνω τα 350 τελευταία ευρώ που του χρωστάω;
2ον : Την πάω σε άλλον μηχανικό;
3ον : Την πάω σε ηλεκτρολόγο;
4ον : Κάνω ευχέλαιο ή εξορκισμό;;;

1.οχι
2.ναι
3.οχι ακομα
4.οχι δε θα βοηθησει σε τπτ

περαστικα ρε παλικαρι....:beer:

johnpan
24/03/2012, 09:53
Ο μηχανικός σου είναι πάρα πολύ ακριβός και προφανώς στηρίζεται στο ότι δεν κατέχεις από μηχανές. Πρώτα από όλα ψάχνεις για άλλο μηχανικό. Καλά ξεμπερδέματα.

dxeavy
24/03/2012, 10:48
Μου μαύρισε η καρδιά μόνο που το διάβασα ρε φίλε.. τι να πω.. περαστικά πρώτα από όλα και βρες άλλο μηχανικό.

dmf
24/03/2012, 11:14
Δηλαδή πλήρωσες μία 800€, και το σκεφτόσουν να δώσεις άλλες 2000€ ? Τόσο πολύ αγαπάς
τη συγκεκριμένη μηχανή?
Το μόνο κακό είναι ότι του χρωστάς μόνο 350, δηλ σου εχει ήδη πάρει 1500.. Και εννοείται μην δώσεις ουτε δεκάρα.
Αυτους του αγωνιζόμενους/τρέχω αγώνες/τη δικιά μου την φτιάχνω μόνος μου σου λέω να τους έχεις από μακρυά, γιατί
το μόνο που ψάχνουν είναι "σπονσορες" για να συνεχίσουν να τρέχουν.

devil's animal
24/03/2012, 11:58
βρες/κατεβασε το manual της μηχανης σου και αρχισε το διαβασμα.
θα γλιτωσεις πολλα "χαζα" εξοδα του μηχανικου.

οπως σου ειπαν εχεις ενα παλιο μηχανακι με πολλες μετατροπες και πατεντες το οποιο πρεπει να ξερεις να του συμπεριφερθεις και φυσικα να το συντηρεις...

εγω θα του την πηγαινα και αφου μου αλλαζε ολες τις λαμπες, μου εβαζε την ποδια που ξεχασε κλπ, θα τον αφηνα ξεκρεμαστο απο θεμα χρηματων...

επισης βρες εναν καλο μηχανικο να στο ρυθμισει γιατι ειναι κριμα να παιδευεσαι για μιση ωρα με την μανιβελα...
:wave2:

zolotas
24/03/2012, 12:34
ρε φιλε ,συγνωμη αλλα θα στο πω στεγνα σαν να ησουν αδερφος μου.......τι μ@λ@κιες καθεσαι και κανεις? αι παρατα το οσο ειναι νωρις .......

και εξορκιστη τον damien Karras να φερεις ,θα λαλησει........ρε ουτε ο Σατανας ασχολειται με τετοια

drowvarius
24/03/2012, 19:06
Δηλαδή πλήρωσες μία 800€, και το σκεφτόσουν να δώσεις άλλες 2000€ ? Τόσο πολύ αγαπάς
τη συγκεκριμένη μηχανή?

Η αλήθεια είναι ότι την μηχανή αυτή την αγαπάω πολύ. Έχει πέσει πολύ δουλειά πάνω της. Με τις μετατροπές που έχει δεχθεί είναι πια μοναδική στο είδος της. Και είναι και ωραία μηχανή. Οπότε οι περισσότεροι με καταλαβαίνετε.

Έχω κλείσει ραντεβού με έναν μηχανικό για να την τσεκάρει και να μου πει τι φταίει στην πραγματικότητα. Τα 350 που χρωστάω στον άλλον ας τα δώσω στον νέο μηχανικό, αφού μου την φτιάξει.

PalLoukiLuke
24/03/2012, 19:26
πωπω...βρες αλλο μαστορα..
ο τωρινος σου μαστορας σε εχει και δεδομενο και γραμμενο...
το manual της μηχανης σου και μαθε τη και απο μεσα για να ξερεις τι σου γινεται και τι σου λενε τα μαστορια..
καλη δουλεια!
:beer:

drowvarius
24/03/2012, 20:06
βρες/κατεβασε το manual της μηχανης σου και αρχισε το διαβασμα.
θα γλιτωσεις πολλα "χαζα" εξοδα του μηχανικου.

οπως σου ειπαν εχεις ενα παλιο μηχανακι με πολλες μετατροπες και πατεντες το οποιο πρεπει να ξερεις να του συμπεριφερθεις και φυσικα να το συντηρεις...

εγω θα του την πηγαινα και αφου μου αλλαζε ολες τις λαμπες, μου εβαζε την ποδια που ξεχασε κλπ, θα τον αφηνα ξεκρεμαστο απο θεμα χρηματων...

επισης βρες εναν καλο μηχανικο να στο ρυθμισει γιατι ειναι κριμα να παιδευεσαι για μιση ωρα με την μανιβελα...
:wave2:

Μήπως ξέρει κανένας που θα μπορούσα να βρω και να κατεβάσω το manual για το tenere του 1983;. Το βρήκα στα Γερμανικά. Στα αγγλικά το έχει κανένας;

daz
24/03/2012, 20:14
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=126945&highlight=manual+tenere

:wave2:

daz
24/03/2012, 20:27
Το παραπάνω είναι για το μοντ του 88. Δεν ξέρω αν είναι ίδιο.
Ρίξε και μια ματιά εδώ.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=74656&highlight=%CCanual

Αυτό το έχεις δει?
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=113420&highlight=manual+tenere+83

drowvarius
24/03/2012, 20:29
Ευχαριστώ πολύ, αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι το ίδιο. Αυτό που γράφει είναι του 88 και του 90. Εγώ θέλω του 83 που είναι με την μανιβέλα.

daz
24/03/2012, 20:33
Ευχαριστώ πολύ, αλλά φοβάμαι ότι δεν είναι το ίδιο. Αυτό που γράφει είναι του 88 και του 90. Εγώ θέλω του 83 που είναι με την μανιβέλα.

Κάνε και εσύ μια αναζήτηση στο φόρουμ, υπάρχει αρκετό υλικό. Αν δεν βρεις κάτι θα κάνουμε.

daz
24/03/2012, 20:53
Αυτό είναι?

http://www.manualedereparatie.info/en/download/yamaha-xt-600z-tenere-34l-1983-1985-Microfiches.html


Αν όχι βρες το σωστό απο εδώ

http://www.manualedereparatie.info/en/categorii/yamaha.html

drowvarius
24/03/2012, 21:27
Αυτό είναι?

http://www.manualedereparatie.info/en/download/yamaha-xt-600z-tenere-34l-1983-1985-Microfiches.html

Αυτό ακριβώς είναι...αλλά είναι στα Γερμανικά. Έχω φάει όλο το φόρουμ και όλο το ίντερνετ. Το έχω βρει στα Γερμανικά και στα ισπανικά μόνο.

byron
24/03/2012, 21:41
Αυτό ακριβώς είναι...αλλά είναι στα Γερμανικά. Έχω φάει όλο το φόρουμ και όλο το ίντερνετ. Το έχω βρει στα Γερμανικά και στα ισπανικά μόνο.

μην σε προβληματ'ιζει οτι ειναι του 88. Όλα τα μανιβελλάτα ίδιο μοτερ ουσιαστικά έχουν με μικροαλλαγες στις βαλβιδες, στα ζιγκλερ κλπ. Ακομα και τα μιζάτα ουσιαστικά ίδιο μοτερ εχουν. Τα ηλεκτρικά τους βάζω στοίχημα οτι ειναι τα ίδια...σκατά.

:beer:

drowvarius
24/03/2012, 21:46
μην σε προβληματ'ιζει οτι ειναι του 88. Όλα τα μανιβελλάτα ίδιο μοτερ ουσιαστικά έχουν με μικροαλλαγες στις βαλβιδες, στα ζιγκλερ κλπ. Ακομα και τα μιζάτα ουσιαστικά ίδιο μοτερ εχουν. Τα ηλεκτρικά τους βάζω στοίχημα οτι ειναι τα ίδια...σκατά.

:beer:

Όντως τα ηλεκτρολογικά πάντα είχαν πρόβλημα. Θα ξεκινήσω με του 88 τότε και βλέπουμε. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. Αν στο μεταξύ βρεθεί και το manual του 83 δεν ια μου κακοπέσει κιόλας.

TheFace
25/03/2012, 01:30
Δεν μπορω να ξεπερασω το γεγονος οτι δεχτηκες να δωσεις αβιαστα 2 χιλιαρικα για ενα... ναυαγιο!!!
Με 2 χιλιαρικα στις μερες μας παιζουν διαμαντια με λιγο ψαξιμο!

Οπως και να εχει, ετσι οπως περιγραφεις την κατασταση, εκτος απο κουραγιο χρειαζεσαι σιγουρα και αλλον μηχανικο!

drowvarius
25/03/2012, 10:04
Δεν μπορω να ξεπερασω το γεγονος οτι δεχτηκες να δωσεις αβιαστα 2 χιλιαρικα για ενα... ναυαγιο!!!
Με 2 χιλιαρικα στις μερες μας παιζουν διαμαντια με λιγο ψαξιμο!

Οπως και να εχει, ετσι οπως περιγραφεις την κατασταση, εκτος απο κουραγιο χρειαζεσαι σιγουρα και αλλον μηχανικο!

Καλά, ναυάγιο δεν το λες ακριβώς. Γιατί αν είναι έτσι τι θα έλεγες για τις bmw του 50 που κυκλοφορούν ακόμη ή για τις συλλεκτικές Χάρλεϋ που είναι 40-50 και 60 ετών; Αυτά θα τα έλεγες παλιαντζούρες;

kawazoyras
25/03/2012, 11:28
το θέμα είναι ότι την είχες κ δε μπήκες στην ανάγκη (κ@β@@) να τη πάρεις, το καλό είναι οτι μπορείς να ασχοληθείς κ να βάλεις χέρι παντού στη μηχανή,, το κακό όμως είναι οτι δε ξέρεις κ πολλά κ δε μπορείς ούτε τα απλά, γι αυτό κ οι μπιχτές όλων, κ το χειρότερο ξόδεψες περισσότερα απ' οτι κοστίζει, σόρι αλλά έτσι είναι, το αποδέχεσαι κ συνεχίζεις τουλάχιστον πιο προσεκτικά κ περισσότερο προσωπική εργασία για να γλυτώνεις χρήματα κ καζούρα....... φιλικά πάντα κ ότι χρειαστείς εδώ είμαστε κ ας μαλώνουμε δε σ αφήνουμε μόνο στο έλεος καθε αρπαχτικού συνεργίου......:beer::beer:

bulmont
25/03/2012, 11:29
Καλά, ναυάγιο δεν το λες ακριβώς. Γιατί αν είναι έτσι τι θα έλεγες για τις bmw του 50 που κυκλοφορούν ακόμη ή για τις συλλεκτικές Χάρλεϋ που είναι 40-50 και 60 ετών; Αυτά θα τα έλεγες παλιαντζούρες;



:nono::nono::nono:

drowvarius
25/03/2012, 13:44
το θέμα είναι ότι την είχες κ δε μπήκες στην ανάγκη (κ@β@@) να τη πάρεις, το καλό είναι οτι μπορείς να ασχοληθείς κ να βάλεις χέρι παντού στη μηχανή,, το κακό όμως είναι οτι δε ξέρεις κ πολλά κ δε μπορείς ούτε τα απλά, γι αυτό κ οι μπιχτές όλων, κ το χειρότερο ξόδεψες περισσότερα απ' οτι κοστίζει, σόρι αλλά έτσι είναι, το αποδέχεσαι κ συνεχίζεις τουλάχιστον πιο προσεκτικά κ περισσότερο προσωπική εργασία για να γλυτώνεις χρήματα κ καζούρα....... φιλικά πάντα κ ότι χρειαστείς εδώ είμαστε κ ας μαλώνουμε δε σ αφήνουμε μόνο στο έλεος καθε αρπαχτικού συνεργίου......:beer::beer:

Δεν μαλώνουμε. Αυτό έλειπε να μαλώναμε κιόλας. Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά από μηχανές και συγά σιγά μαθαίνω. Τον συγκεκριμμένο μηχανικό μου τον είχαν προτείνει ως καλό μηχανικό δύο διαφορετικά άτομα. Το κακό είναι ότι με εκμεταλλεύτικε στο έπακρον. Πιστεύω πως αν την πήγαινα σε άλλον μηχανικό, ο οποίος να είναι απλά τίμιος, δεν θα μου έπαιρνε τόσα λεφτά. Φυσιολογικά η μηχανή θα έπρεπε με ένα χιλιάρικο να βρει από την ακινησία, να αλλαχτεί το κάρτερ και να αλλαχτεί και ότι άλλο χρειάζεται για να μπορεί να κυκλοφορήσει και πάλι στους δρόμους με αξιοπρέπεια.

byron
25/03/2012, 14:29
ν. Πιστεύω πως αν την πήγαινα σε άλλον μηχανικό, ο οποίος να είναι απλά τίμιος, δεν θα μου έπαιρνε τόσα λεφτά. Φυσιολογικά η μηχανή θα έπρεπε με ένα χιλιάρικο να βρει από την ακινησία, να αλλαχτεί το κάρτερ και να αλλαχτεί και ότι άλλο χρειάζεται για να μπορεί να κυκλοφορήσει και πάλι στους δρόμους με αξιοπρέπεια.

Ακριβώς έτσι είναι.

taisteal
25/03/2012, 14:36
ελεος ρε πστμ....λαμογια του κερατα...φιλε απλα μαθε τα βασικα για το μηχανακι σου,και ασχολησου μονος σου οσο μπορεις..
κι οταν χρειαστεις μηχανικο,εδω μεσα υπαρχουν ατομα που κατεχουν..π.μ στους τενερεδες π.χ.

kawazoyras
25/03/2012, 15:22
χμ το (μαλώνουμε) σόρι ήταν σχήμα λόγου οτι κ καλά ''στη λέμε όλοι'' με οτι έχεις κάνει κ έχεις δώσεις μέχρι τώρα χωρίς να έχεις αποτέλεσμα....:a013:

drowvarius
25/03/2012, 18:35
χμ το (μαλώνουμε) σόρι ήταν σχήμα λόγου οτι κ καλά ''στη λέμε όλοι'' με οτι έχεις κάνει κ έχεις δώσεις μέχρι τώρα χωρίς να έχεις αποτέλεσμα....:a013:

Η αλήθεια είναι ότι έδωσα μπόλικα, χωρίς να έχω αποτέλεσμα. Το μόνο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή είναι ένας ηλεκτρολόγος. Αλλά αν δεν έχει τύχει να δείτε τη μηχανή μετά τη μετατροπή μπορείτε να την δείτε στο ανάλογο ποστ :

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122315&highlight=tenere+1983

kawazoyras
25/03/2012, 19:25
δηλ η μηχανή σου δεν έχει μπαταρία; τα φώτα ανάβουν κατ' ευθείαν με τη μανιβέλα; μπορείς να δοκιμάσεις κάπου αλλού οτι οι λάμπες είναι καλές κ μετά ψάχνεις για το πρόβλημα που λές αν κατάλαβα είναι γιά τα φώτα,

drowvarius
25/03/2012, 19:48
Πως δεν έχει μπαταρία. Δεν παίρνει μπρος με αμμοχάλικο. Αλλά αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν έχει να κάνει με την μπαταρία. Έχει να κάνει καθαρά με τα ηλεκτρολογικά πιστεύω, και ο λόγος είναι ότι το πρωί μου κάηκε το πάνω φως και το απόγευμα μου κάηκε το κάτω φως καθώς και το μπροστά δεξί φλας και το πίσω αριστερά. Αν ήταν πρόβλημα από την μπαταρία θα μου καίγονταν και τα άλλα δύο φλας, καθώς και τα πίσω φώτα. Έτσι δεν είναι; Και επίσης, το ότι δεν παίρνει εύκολα μπροστά, αλλά με βασανίζει κανένα δεκάλεπτο κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει με τα ηλεκτρολογικά της.

byron
25/03/2012, 20:14
το οτι δεν παιρνει ευκολα μπροστα είναι άσχετο με τα ηλεκτρολογικά της προβλήματα (φώτα, φλας κλπ εννοώ).

daz
25/03/2012, 20:46
το οτι δεν παιρνει ευκολα μπροστα είναι άσχετο με τα ηλεκτρολογικά της προβλήματα (φώτα, φλας κλπ εννοώ).

Κακορυθμισμένο καρμπυρατέρ?

drowvarius
25/03/2012, 21:02
Μπορεί όντως να είν αι το καρμπυρατέρ, μιας και χρειάστηκε να αλλαχτεί, γιατί είχε σχεδόν λιώσει. Επίσης ίσως να έκανε και κάποια μεγάλη μ@λ@κία ο μηχανικός μου. Και τι εννοώ : Όταν άρχισε να την δένει μου είπε ότι τα πηνεία έβρισκαν πάνω στο βολάν όποτε πήγαινε να την βάλει μπροστά, και έκατσε και έξυσε το βολάν (όχι πάνω στους μαγνήτες), για να μπορούν να πηνεία να γυρίζουν χωρίς να βρίσκουν. Λέτε να έπαθε ζημιά κάποιο από τα πηνεία ίσως;

Συγγνώμη που σας ζαλίζω με τις παιδικές - για τους περισσότερους - ερωτήσεις μου, αλλά προσπαθώ κι εγώ να μάθω. Από χθες το έχω ρίξει στο διάβασμα...

kawazoyras
25/03/2012, 23:06
αν έβρισκε ο μαγνήτης στα πηνία όταν δούλευε πολύ πιθανόν να τα έκαψε, αλλά αυτό έχει αποτέλεσμα να μη φορτίζει η μπαταρία, πάμε παρακάτω, ίσως έχει κάψει τον ανορθωτή ή δε κάνει καλή επαφή στη φίσα με αποτέλεσμα να δίνει περισσότερο ρεύμα κ να καίει τίς λάμπες κ ταυτόχρονα να καταστρέφει τη μπαταρία, σε γεμίζουμε με πολλές απορίες κ ελπίζω να είναι όλα οκ, τεςπα τα λέμε αύριο πάω για ύπνο αυριο έχει εγερτήριο 4:45........

drowvarius
25/03/2012, 23:38
Κοίτα, δεν έβρισε στα πηνία πριν το πάω στο συνεργείο. Όταν την έλυσε για να μου αλλάξει το κάρτερ αντιμετώπισε αυτό το πρόβλημα στο δέσιμο. Μου το έδειξε μάλιστα. Σημείωνε με έναν μαύρο μαρκαδόρο τα μεταλλικά σημεία στο βολάν, έβαζε μέσα τα πηνία και τα γύρναγε. Όπου έβλεπε ότι έφευγε η μπογιά αυτά τα σημεία έξυνε. Ίσως εκεί να έκανε κάποια βλακεία. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έκαψε τις λάμπες. Πιστεύω ότι κάτι γίνεται με τα ηλεκτρολογικά της μηχανής. Θα ξέρω μέσα στην εβδομάδα...

sapila racing
26/03/2012, 09:56
Δεν κατάλαβα πως εγινε το ραγισμα στα καρτερ. Εφαγες τούμπα? Δεν ραγιζουν τα καρτερ ετσι για πλάκα, αλλά αν φας τούμπα ειδικά του XT600 εχει αποδειχθεί οτι ραγιζουν ευκολα στις βασεις του κινητήρα.

drowvarius
26/03/2012, 10:50
Δεν κατάλαβα πως εγινε το ραγισμα στα καρτερ. Εφαγες τούμπα? Δεν ραγιζουν τα καρτερ ετσι για πλάκα, αλλά αν φας τούμπα ειδικά του XT600 εχει αποδειχθεί οτι ραγιζουν ευκολα στις βασεις του κινητήρα.

Όχι, δεν έφαγα τούμπα. Απλά το κάρτερ ήταν από το 1983. Και το τενερέ έχει απίστευτες δονήσεις. Και γενικά τα τενερέ, ειδικά από το 1983 εώς το 1989 έχουν πρόβλημα με τα κάρτερ. Ραγίζουν σχετικά εύκολα, και χωρίς να φας τούμπα.

byron
26/03/2012, 11:47
Όχι, δεν έφαγα τούμπα. Απλά το κάρτερ ήταν από το 1983. Και το τενερέ έχει απίστευτες δονήσεις. Και γενικά τα τενερέ, ειδικά από το 1983 εώς το 1989 έχουν πρόβλημα με τα κάρτερ. Ραγίζουν σχετικά εύκολα, και χωρίς να φας τούμπα.

Αυτό ποιός σου το ΄χει πει?

drowvarius
26/03/2012, 13:22
Αυτό μου το έχουν πει και άλλα άτομα που είχαν παλαιότερα τενερέ.

byron
26/03/2012, 13:44
Αυτό μου το έχουν πει και άλλα άτομα που είχαν παλαιότερα τενερέ.

Εχω παρααααααα πολλές αμφιβολίες.
Το ίδιο σχεδόν μοτέρ έμπαινε σε ΧΤ550-ΧΤ600-Tenere-TT-SRX κλπ 20+ χρόνια. Πρόβλημα ειδικά στα Tenere δεν έχω ακούσει, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι μόνο σε Tenere και όχι σε όλα τα υπόλοιπα. Το Tenere σε σχέση με τα ΧΤ δεν έχει κάποια διαφορά πέραν των πλαστικών και του ντεπόζιτου.
Το μηχανάκι σου δηλαδή κάποια στιγμή άρχισε να χάνει λάδια από κάτω και σου είπαν ή είδες οτι έχει σπάσει?

drowvarius
26/03/2012, 13:50
Το είδα ότι έχει σπάσει. Μία τεράστια ρωγμή. Και η μηχανή έχανε τρελλές ποσότητες λαδιών. Κάθε 2 ημέρες έπρεπε να του βάζω δύο λίτρα λάδι για να μπορεί να κινείται, μέχρι να το πάω στον μηχανικό. Και να φανταστείς ότι το ντεπόζιτο του λαδιού - σύμφωνα με το manual - παίρνει 2,5 λίτρα για να είναι οκ. Ο μηχανικός μου του έβαζε μέρα παρά μέρα 2 με 2,5 λίτρα λάδι, και τα έχανε συνέχεια. Μέχρι που την έβαλα πάλι στο συνεργείο και άλλαξα κάρτερ. Το ποίο κάρτερ είναι του 89, καθώς και το μοτέρ της μηχανής είναι του 89.

sapila racing
26/03/2012, 14:22
Το είδα ότι έχει σπάσει. Μία τεράστια ρωγμή. Και η μηχανή έχανε τρελλές ποσότητες λαδιών. Κάθε 2 ημέρες έπρεπε να του βάζω δύο λίτρα λάδι για να μπορεί να κινείται, μέχρι να το πάω στον μηχανικό. Και να φανταστείς ότι το ντεπόζιτο του λαδιού - σύμφωνα με το manual - παίρνει 2,5 λίτρα για να είναι οκ. Ο μηχανικός μου του έβαζε μέρα παρά μέρα 2 με 2,5 λίτρα λάδι, και τα έχανε συνέχεια. Μέχρι που την έβαλα πάλι στο συνεργείο και άλλαξα κάρτερ. Το ποίο κάρτερ είναι του 89, καθώς και το μοτέρ της μηχανής είναι του 89.

Eχω αρχίσει να μην βγάζω άκρη με αυτα που λες. Τα καρτερ ραγιζαν αλλά δεν ηταν απο κραδασμούς, από τούμπες ήταν.
Εβαλες καρτερ του 89 και το μοτερ που ειχε πριν ηταν κι αυτό του 89? Μα το Tenere με αυτο το τεπόζιτο ειναι αρκετα παλιότερο, αρα ειχε αλλάξει και πάλι μοτέρ?
Και τι αριθμό κινητήρα αναφέρει τελικά η άδεια? Προσεχε μην μπλέξεις και βρεθείς χωρίς καθόλου μηχανάκι αν δεν ειναι δηλωμένο.

drowvarius
26/03/2012, 14:31
Το μηχανάκι είναι του 1983. Ξεκίνησε την μετατροπή σε super motard ο αδελφός μου. Για να γίνει motard έπρεπε να αλλαχτούν πολλά πράγματα. Όσο το είχε στην κατοχή του ο αδελφός μου, το μηχανάκι βάρεσε 2 φορές μπιέλα, με αποτέλεσμα να αλλάξει 2 φορές τη μηχανή. Όταν άλλαξα εγώ κάρτερ μου έγινε μεταβίβαση. Έχω τον αριθμό πλαισίου του νέου κάρτερ σε έγγραφο, το οποίο έχω μαζί με τα χαρτιά της μηχανής. Η συγκεκριμμένη μηχανή έχει πάνω της κομμάτια από μηχανές από το 1983 εως το 2000. Είναι ένα παζλ από άλλες μηχανές. Τα μοναδικά original είναι το ντεπόζιτο, η σέλα και ο σκελετός. Όλα τα άλλα είναι κομμάτια από άλλες μηχανές. Αγορασμένα όλα από μάντρες ή από καταστήματα με ανταλλακτικά. Όλα είναι αγορασμένα, δηλωμένα κλπ κλπ κλπ. Απλά μέσα σε όλες τις μετατροπές που έγιναν αλλάχτηκε το παλιό μοτέρ και μπήκε μοτέρ από xt του 1989. Και γενικά πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω εγώ ότι τενερέ του 83 ή και λίγο νεότερο από το 83 έχει βρεθεί με σπασμένο κάρτερ λόγω κραδασμών.

devil's animal
26/03/2012, 14:32
δεν ξερω πολλα απο τεχνικα.
αλλα απ'οτι βλεπω εχεις αλλαξει ολοκληρο το μηχανακι σταδιακα και αυτο δεν σε "αποζημιωνει" οπως πρεπει...
ειναι πολυ ομορφο να εισαι ερωτευμενος με το μηχανακι σου, να το ανακατασκευαζεις, να το βελτιωνεις κλπ, αλλα οταν αρχιζει να γινεται ζημιογονο σε βαθμο παραλογο*, καλο ειναι να το παρατας και να ψαχνεις για κατι αλλο.


*το παραλογο ειναι σχετικο για τον καθενα, γι'αυτο και δεν μπορει να μετρηθει.


:wave2:

drowvarius
26/03/2012, 14:39
δεν ξερω πολλα απο τεχνικα.
αλλα απ'οτι βλεπω εχεις αλλαξει ολοκληρο το μηχανακι σταδιακα και αυτο δεν σε "αποζημιωνει" οπως πρεπει...
ειναι πολυ ομορφο να εισαι ερωτευμενος με το μηχανακι σου, να το ανακατασκευαζεις, να το βελτιωνεις κλπ, αλλα οταν αρχιζει να γινεται ζημιογονο σε βαθμο παραλογο*, καλο ειναι να το παρατας και να ψαχνεις για κατι αλλο.


*το παραλογο ειναι σχετικο για τον καθενα, γι'αυτο και δεν μπορει να μετρηθει.


:wave2:

Την μετατροπή δεν την ξεκίνησα εγώ. Την ξεκίνησε ο αδελφός μου. Συνολικά από ότι μου έχει πει, όσα χρόνια το είχε επάνδυσε πάνω του περίπου 40.000 ευρώ. Υπερβολικό το ποσόν, εννοείται ότι είναι υπερβολικό. Αλλά είχε φάει την πετριά....Τι να πεις;

Αλλά του έβγαζε συνέχει προβλήματα, επειδή πήγαινε σε λάθος μηχανικό - όπως κι εγώ. Το αποτέλεσμα ήταν να δίνει συνέχεια λεφτά. Όταν δεν μπορούσε πλέον να δίνει την παράτησε σε ένα γκαράζ. Εγώ την αγόρασα από εκείνον πριν από 8-9 χρόνια. Αλλά επειδή δεν μπορούσα να την φτιάξω την άφησα εκεί. Τελικά την έβγαλα από την ακινησία τον Ιούνιο. Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι η μηχανή είναι σχεδόν ολόκληρη φτιαγμένη στο χέρι.

sniper
26/03/2012, 14:45
Θα έλεγα κι εγώ την γνώμη μου αλλά με μαλώνουν..

drowvarius
26/03/2012, 14:51
Θα έλεγα κι εγώ την γνώμη μου αλλά με μαλώνουν..

Προφανώς δεν θα έλεγες κάτι το ιδιαίτερα ευγενικό. Αλλά να σου πω την αλήθεια...ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει με τη μηχανή του ή το αυτοκίνητό του, αρκεί να μην ενοχλεί τους άλλους. Το ότι ο αδερφός μου έδωσε τόσα λεφτά για τη μηχανή εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου. Από τη στιγμή που το ήθελε...δικά μου λεφτά ήταν ή κλεμμένα; Τα δούλεψε και τα έδωσε σε αυτή τη μηχανή. Εγώ δεν θα το έκανα, εκτός αν μου υπερ - περίσσευαν.

Όπως και να έχει εμένα αυτή η μηχανή μου αρέσει έτσι όπως έχει μετατραπεί. Έχει τα μικροπροβλήματά της, αλλά είναι και 29 ετών μηχανή, η οποία έπεσε σε λάθος μηχανικούς. Αισιοδοξώ ότι τώρα βρήκα έναν ο οποίος είναι σωστός, και θα μου την σουλουπώσει.

sniper
26/03/2012, 14:59
Προφανώς δεν θα έλεγες κάτι το ιδιαίτερα ευγενικό. Αλλά να σου πω την αλήθεια...ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει με τη μηχανή του ή το αυτοκίνητό του, αρκεί να μην ενοχλεί τους άλλους. Το ότι ο αδερφός μου έδωσε τόσα λεφτά για τη μηχανή εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου. Από τη στιγμή που το ήθελε...δικά μου λεφτά ήταν ή κλεμμένα; Τα δούλεψε και τα έδωσε σε αυτή τη μηχανή. Εγώ δεν θα το έκανα, εκτός αν μου υπερ - περίσσευαν.

Όπως και να έχει εμένα αυτή η μηχανή μου αρέσει έτσι όπως έχει μετατραπεί. Έχει τα μικροπροβλήματά της, αλλά είναι και 29 ετών μηχανή, η οποία έπεσε σε λάθος μηχανικούς. Αισιοδοξώ ότι τώρα βρήκα έναν ο οποίος είναι σωστός, και θα μου την σουλουπώσει.

Λοιπόν..

Η ευγένεια δεν έχει να κάνει με το θέμα σου..

1. Λες ότι το μηχανάκι είναι του 83.. αυτό πως το συμπεραίνεις μετά από αλλαγές 2-3 κινητήρων; Μάλλον ο σκελετός κι η σέλα είναι..
2. Ο αδερφός σου έδωσε 40 χιλιάρικα (οκ δικά του ήταν, ό,τι θέλει τα κάνει) γι το συγκεκριμένη μηχανή, κι εσύ την αγόρασες αφού ήταν παρατημένη γύρω στα 8 χρόνια.. ελπίζω να μην σου πήρε και πολλά..
3. 29 ετών μηχανή παζλ κι έχει τα "μικροπροβλήματα" που αναφέρεις; Δλδ τα χοντροπροβλήματα ποια θα ήταν; Κάθε φορά που τη βάζεις μπροστά να αλλάζεις κινητήρα;
4. Καλή η αισιοδοξία.. πεθαίνει ένα κλικ πριν την ελπίδα.

drowvarius
26/03/2012, 15:12
Λοιπόν..

Η ευγένεια δεν έχει να κάνει με το θέμα σου..

1. Λες ότι το μηχανάκι είναι του 83.. αυτό πως το συμπεραίνεις μετά από αλλαγές 2-3 κινητήρων; Μάλλον ο σκελετός κι η σέλα είναι..
2. Ο αδερφός σου έδωσε 40 χιλιάρικα (οκ δικά του ήταν, ό,τι θέλει τα κάνει) γι το συγκεκριμένη μηχανή, κι εσύ την αγόρασες αφού ήταν παρατημένη γύρω στα 8 χρόνια.. ελπίζω να μην σου πήρε και πολλά..
3. 29 ετών μηχανή παζλ κι έχει τα "μικροπροβλήματα" που αναφέρεις; Δλδ τα χοντροπροβλήματα ποια θα ήταν; Κάθε φορά που τη βάζεις μπροστά να αλλάζεις κινητήρα;
4. Καλή η αισιοδοξία.. πεθαίνει ένα κλικ πριν την ελπίδα.

1ον Από την αρχή είπα ότι είναι του 83 με μετατροπή σε super motard. Και από την αρχή είπα ότι κράτησα μόνο σκελετό και σέλα, και είπα επίσης ότι το μηχανάκι έχει μοτέρ του 89 και ότι τα μόνα σταθερά είναι σκελετός, σέλα και ντεπόζιτο.
2ον Την αγόρασα μόλις την παράτησε - όπως είπα - και εγώ την άφησα 8 χρόνια παρατημένη, για πολλούς λόγους, μεταξύ των οποίων και τα λεφτά.
3ον Ο μηχανικός που έκανε την αρχική μετατροπή ήταν για σκότωμα, επειδή την έκανε εντελώς άρπα κόλα, και για αυτό έβγαλε στην πορεία προβλήματα. Οπότε όταν λέω το ότι δεν ανάβουν τα φώτα αυτή τη στιγμή είναι μικροπρόβλημα το εννοώ. Έπρεπε να την δεις πως ήταν πριν την παρατήσει ο αδελφός μου.
4ον Δεν έχει να κάνει με αισιοδοξία απλά, αλλά με αγάπη προς τη μηχανή που έχεις. Αν την βλέπεις απλά σαν ένα μάτσο σίδερα με δύο στρογγυλά λαστιχένια πράγματα στις άκρες, με τα οποία τσουλάς και πας από εδώ και από εκεί...τότε πάω πάσο. Εγώ την βλέπω κάτι παραπάνω από αυτό....

sniper
26/03/2012, 15:19
... Εγώ την βλέπω κάτι παραπάνω από αυτό....

Εμείς αυτό το κάνουμε με τις συζύγους μας αλλά δεν είχαμε κι άλλη επιλογή..

Παντρεμένος;

skylaros
26/03/2012, 15:21
το 40.000 euro προφανώς είναι τυπογραφικό λάθος ;

drowvarius
26/03/2012, 15:23
Εμείς αυτό το κάνουμε με τις συζύγους μας αλλά δεν είχαμε κι άλλη επιλογή..

Παντρεμένος;

Παντρεμένος και με παιδί μάλιστα. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς περί συζύγων και επιλογών. Εγώ θεωρώ πως η μηχανή δεν είναι απλά ένα "πράγμα" που σε πηγαίνει στη δουλειά σου. Πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω.

drowvarius
26/03/2012, 15:25
το 40.000 euro προφανώς είναι τυπογραφικό λάθος ;

40.000 ευρώ. Σαράντα χιλιάδες. Καθόλου τυπογραφικό.

Πετριά στο κεφάλι το λες. Τυπογραφικό λάθος δεν το λες.

sniper
26/03/2012, 15:28
Παντρεμένος και με παιδί μάλιστα. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς περί συζύγων και επιλογών. Εγώ θεωρώ πως η μηχανή δεν είναι απλά ένα "πράγμα" που σε πηγαίνει στη δουλειά σου. Πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω.

Ωραία. Πέτα τη σε όποιο χαντάκι/γκρεμό/λιμάνι βρεις και με τα λεφτά που θα δώσεις (γιατί να περιμένεις να δώσεις αρκετά) πάρε μία άλλη που να σε πηγαίενι με ασφάλεια στη δουλειά σου ή στις βόλτες σου.

Εσύ θέλεις ντε και καλά να κάνεις ένα μηχανάκι μουσειακό μηχανάκι καθημερινής χρήσης.. δεν μπορείς να τα έχεις όλα..

drowvarius
26/03/2012, 15:35
Δηλαδή και το άλλο το παλληκάρι που φτιάνει από την αρχή το τενερέ του σε ένα άλλο ποστ να κάνει το ίδιο; Ή μήπως να φωνάξουμε τον μηχανο - μπόγια και όποια μηχανή είναι πριν από το 2000 να την παίρνει με το ζόρι και να την βάφει μπλε και να την πετάει στη θάλασσα; Αν είναι έτσι, η κατηγορία "ανακατασκευές" που έχει το φόρουμ να διαγραφεί...μιας και ανακατασκευές γίνονται στα παλαιότερα μηχανάκια, αυτά που είναι για να πεταχτούν στο πρώτο χαντάκι/γκρεμό/λιμάνι που θα βρεθεί μπροστά μας.

sniper
26/03/2012, 15:38
Δηλαδή και το άλλο το παλληκάρι που φτιάνει από την αρχή το τενερέ του σε ένα άλλο ποστ να κάνει το ίδιο; Ή μήπως να φωνάξουμε τον μηχανο - μπόγια και όποια μηχανή είναι πριν από το 2000 να την παίρνει με το ζόρι και να την βάφει μπλε και να την πετάει στη θάλασσα; Αν είναι έτσι, η κατηγορία "ανακατασκευές" που έχει το φόρουμ να διαγραφεί...μιας και ανακατασκευές γίνονται στα παλαιότερα μηχανάκια, αυτά που είναι για να πεταχτούν στο πρώτο χαντάκι/γκρεμό/λιμάνι που θα βρεθεί μπροστά μας.

Aυτά είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα. Ξαναδιάβασε τι γράφω.

drowvarius
26/03/2012, 15:43
Η απάντησή σου ήταν να την πετάξω στη θάλασσα ή σε κανένα χαντάκι και να αγοράσω κάποια άλλη με τα λεφτά που θα έδινα για να την επισκευάσω.

Άρα το ίδιο ισχύει φαντάζομαι και για όλους τους υπόλοιπους που έχουν παλιές μηχανές. Να μην τις επισκευάσουν αλλά να τις πετάξουν επειδή θα τους κοστίσει να τις φτιάξουν.

Όπως και να έχει, εγώ έχω σκοπό να την φτιάξω αυτή τη μηχανή. Και όλοι όσοι θέλετε να με βοηθήσετε με τις συμβουλές σας όταν θα ζητάω βοήθεια ας το κάνετε. Όσοι δεν θέλετε επειδή είναι παλιά μηχανή και δεν αξίζει κατά τη γνώμη σας...δεν πειράζει. Καλή καρδιά και καλές διαδρομές...

sniper
26/03/2012, 15:47
Η απάντησή σου ήταν να την πετάξω στη θάλασσα ή σε κανένα χαντάκι και να αγοράσω κάποια άλλη με τα λεφτά που θα έδινα για να την επισκευάσω.

Άρα το ίδιο ισχύει φαντάζομαι και για όλους τους υπόλοιπους που έχουν παλιές μηχανές. Να μην τις επισκευάσουν αλλά να τις πετάξουν επειδή θα τους κοστίσει να τις φτιάξουν.

Όπως και να έχει, εγώ έχω σκοπό να την φτιάξω αυτή τη μηχανή. Και όλοι όσοι θέλετε να με βοηθήσετε με τις συμβουλές σας όταν θα ζητάω βοήθεια ας το κάνετε. Όσοι δεν θέλετε επειδή είναι παλιά μηχανή και δεν αξίζει κατά τη γνώμη σας...δεν πειράζει. Καλή καρδιά και καλές διαδρομές...

Όχι. Είπα να την πετάξεις αν την θες για κάθε μέρα.

Εκτός αν εισαι διατεθιμένος να κάνεις ότι κι οι υπόλοιποι και να την φτιάξεις όλη τη μηχανή από την αρχή (που θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω απο μια πολύ καλύτερη μηχανή αφού δεν θα το κάνεις μόνος σου και θα σε αρμέγουν συνέχεια)

Μηχανάκια 30ετίας τα φτιάχνεις γιατί σου αρέσει κάτι συγκεκριμένα στο μοντέλο και το έχεις για περιορισμένη χρήση. Αν νομίζεις ότι επειδή τσουλάει στο δρόμο είσαι ΟΚ, τότε κάνεις λάθος.

Δεν έχω καμία διάθεση να στην πω (εκτός αν είχες TDM οπότε αλλάζει το θέμα :lol: ) αλλά νομίζω ότι ξεκινάς με λάθος δεδομένα.

Cpt. Haddock
26/03/2012, 15:49
Τελος πάντων, ας μείνουμε στο θέμα μας :smokin:

sniper
26/03/2012, 15:52
Τελος πάντων, ας μείνουμε στο θέμα μας :smokin:

Το οποίο πως περιγράφεται;

drowvarius
26/03/2012, 15:56
Δεν έχω καμία διάθεση να στην πω (εκτός αν είχες TDM οπότε αλλάζει το θέμα :lol: ) αλλά νομίζω ότι ξεκινάς με λάθος δεδομένα.

Αν θες σου δίνω το τηλέφωνο του κουμπάρου μου που έχει TDM. Μπορείς να του την πεις όσο θες. Δεν έχω πρόβλημα.

Η συγκεκριμμένη μηχανή πάντως δεν είναι μόνο για περιορισμένη χρήση. Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον. Αν φτιάξω το πρόβλημα που έχω γενικά με τα φώτα θα είναι για κανονική χρήση. Όχι για να βγαίνω στο χώμα βέβαια, αλλά για τον δρόμο είναι ότι πρέπει.

Βέβαια για μακρυνά ταξίδια είναι λίγο κουραστική, λόγω και των κραδασμών αλλά και λόγω της περιορισμένης αεροδυναμικής που έχει πλέον. Όταν βρεθούμε σε κάποια μάζωξη θα την δεις και από κοντά, μιας και από 4-5 φωτογραφίες δεν μπορείς να καταλάβεις. Θα την δεις και θα μου πεις αν αξίζει ή όχι.

Και εννοείται πως δεν μαλώνουμε. Απλά λέμε ο κάθε ένας τη γνώμη του. Απλά τυχαίνει να μην έχουμε την ίδια γνώμη. Γουστάρω να ακούω τι λένε οι άλλοι. Η κάθε γνώμη ή συμβουλή είναι μεγάλη βοήθεια για εμένα.

Πάντως ότι μηχανή και να πάρω στο μέλλον, το τενερέ θα το κρατήσω, και θα το βγάζω και αυτό στο δρόμο ανά διαστήματα. Αλλά μέχρι να πάρω κάποια άλλη μηχανή...το τενερέ θα είναι η βασική και μοναδική μου μηχανή.

drowvarius
26/03/2012, 15:57
Το οποίο πως περιγράφεται;

Πως περιγράφεται; Μου συστήνεις έναν πολύ καλό παπά για τον εξορκισμό....χεχεχε.

daz
26/03/2012, 16:02
Βρε drowvarius αν εμείς θα σε βοηθήσουμε ή όχι είναι άσχετο με την παλαιότητα της μηχανής σου. Συμφωνώ απόλυτα με τον Sniper και θεωρώ πως δεν αξίζει το χρήμα που ρίχνεις αλλά αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι θα το κάνω.

Επίσης έχεις μπερδέψει την επισκευή με την ανακατασκευή. Είναι άλλο να πας ένα παλιό μηχανάκι στον μάστορα να σου το "μαζέψει" και άλλο να κάνεις το manual ευαγγέλιο και να κάθεσαι και να ασχολείσαι μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια μόνος σου. Είναι άλλη η δουλειά που θα κάνει κάποιος ξένος, του οποίου ο χρόνος είναι χρήμα, στο μηχανάκι το δικό σου και άλλη αυτή που θα κάνεις εσύ ο ίδιος.

sniper
26/03/2012, 16:06
Βρε drowvarius αν εμείς θα σε βοηθήσουμε ή όχι είναι άσχετο με την παλαιότητα της μηχανής σου. Συμφωνώ απόλυτα με τον Sniper και θεωρώ πως δεν αξίζει το χρήμα που ρίχνεις αλλά αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι θα το κάνω.

Επίσης έχεις μπερδέψει την επισκευή με την ανακατασκευή. Είναι άλλο να πας ένα παλιό μηχανάκι στον μάστορα να σου το "μαζέψει" και άλλο να κάνεις το manual ευαγγέλιο και να κάθεσαι και να ασχολείσαι μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια μόνος σου. Είναι άλλη η δουλειά που θα κάνει κάποιος ξένος, του οποίου ο χρόνος είναι χρήμα, στο μηχανάκι το δικό σου και άλλη αυτή που θα κάνεις εσύ ο ίδιος.

Εγώ γιατί δεν γράφω έτσι; Πρέπει να κατέβω τον πύργο face down με Full auto? :lol:

(Αλλά η λογική του φίλου μας θα εφαρμοστεί και στο μαγαζί σας.. κοίτα να δεις με τι θα κυκλοφορείτε - καλά άσε την 71 απ' έξω - σε λιγο καιρό)

daz
26/03/2012, 16:25
Εγώ γιατί δεν γράφω έτσι; Πρέπει να κατέβω τον πύργο face down με Full auto? :lol:

(Αλλά η λογική του φίλου μας θα εφαρμοστεί και στο μαγαζί σας.. κοίτα να δεις με τι θα κυκλοφορείτε - καλά άσε την 71 απ' έξω - σε λιγο καιρό)

Η λογική του φίλου μας έχει μπει σε εφαρμογή εδώ και αρκετούς μήνες στο μαγαζάκι μας. Με δεδομένη την κατάσταση που επικρατούσε πριν, θέλει πολύ φαντασία για να δούμε από τώρα με τι θα καταλήξουμε να κυκλοφορούμε. Και στο τέλος κανείς δε θα γλιτώσει. Ιστορίες γι' αγρίους από κοντά.


Face down ε? :winka:

Ξέρεις πολλά εσύ!

sniper
26/03/2012, 16:29
Η λογική του φίλου μας έχει μπει σε εφαρμογή εδώ και αρκετούς μήνες στο μαγαζάκι μας. Με δεδομένη την κατάσταση που επικρατούσε πριν, θέλει πολύ φαντασία για να δούμε από τώρα με τι θα καταλήξουμε να κυκλοφορούμε. Και στο τέλος κανείς δε θα γλιτώσει. Ιστορίες γι' αγρίους από κοντά.


Face down ε? :winka:

Ξέρεις πολλά εσύ!

Ξέρω αλλά χρειάζομαι ανακατασκευή για να το κάνω.. :lol:

Και πάλι δεν θα μπορώ να το κάνω συνέχεια :winka:

daz
26/03/2012, 16:40
Ξέρω αλλά χρειάζομαι ανακατασκευή για να το κάνω.. :lol:

Και πάλι δεν θα μπορώ να το κάνω συνέχεια :winka:

Έχουμε και αυτά που φτύνουν κουφέτα μισής ίντσας αν ενδιαφέρεσαι. :smokin:

Ξαπλώνεις, σκεπάζεσαι και... τα υπόλοιπα είναι σαν το ποδήλατο.

kawazoyras
26/03/2012, 20:01
νομίζω τα ειρωνικά σχόλια είναι περιτά αν μπορούμε να βοηθήσουμε καλώς αν όχι το ξεπερνάμε κ πάμε γι άλλα, ο καθένας ας πάρει μια καινούργια κ να κάνει τη βόλτα του απροβλημάτηστα, κ εγώ έχω αυτό το zzr της φωτό κ δεν το αφήνω με τπτ, βέβαια εγώ έχω ένα πλεοναίκτημα κ στο δρόμο να μ' αφήσει τη λύνω τη φτιάχνω κ συνεχίζω.....!!!!:wave2: