PDA

View Full Version : CONDER XTX 660 σπσμενες βασεις....τι κανουμε τωρα..???



mai_tai
24/03/2012, 15:54
Καλησπερα συναδελφοι -εδω και καιρο ακουγα εναν συντονισμο απο το κοντερ...αλλα δεν εδινα κ πολυ βαση...-σημερα που το καθαριζα..παω να σκουπισω το κοντερ με το wettex και βλεπω κουνιοταν πολυ παραπανω απο το φυσυολογικο-ελενχω απο κατω για χαλαρη βαση-βιδα...κ βλεπω μια βαση στον αερα και οι αλλες 2 ετοιμες να κοπουν...!το βγαζω ολο το κοντερ στο χερι να δω τι εχει συμβει!

συμπερασμα -πιθανον απο θερμοκρασια εξωτερικη σε συνδιασμο με κραδασμους μονοκυλινδρου ολες οι βασεις βγηκαν off-

εχει τυχει σε κανεναν σας αυτο π σας λεω ηηη ειαι τοσο γκαντεμης...???απο τιμη ξερουμε ποσο παει πανω -κατω.>??:confused:

mai_tai
24/03/2012, 16:05
σε μια αναζητηση π εκανα μολις τωρα σχετικη....-βλεπω ενας τυπος ζηταει 220 ευρα για ενα κοντερ με το ιδιο προβλημα....( 2ρη και 3 τη φωτο.)


ρε πανε καλα οι τυποι..????


http://www.car.gr/parts/photos/2324365/

peskandritsos
28/03/2012, 07:59
Tόσο πρέπει να έχει καινούργιο το κοντέρ στη γιαμάχα.
Ψάχνει για ινδιάνους.

mai_tai
30/03/2012, 15:51
κανεις δεν εχει το ιδιο προβλημα...???δεν εχω δει παρομοια αναφορα σε σαιτ...!!:confused:

harris_x
30/03/2012, 16:06
Αυτό που θα έκανα εγώ είναι το εξής:
Θα άνοιγα το κοντέρ και στο καπάκι (το πίσω εεε) θα έκανα τρύπες και θα περνούσα βίδες.
Για να είναι στεγανό, στην μέσα πλευρά του καπακιού που τώρα έχει τρύπες θα έβαζα gaffer tape.
Αν το κάνεις πρόσεξε το μέγεθος της τρύπας να είναι σωστό για τη βίδα που θα χρησιμοποιήσεις γιατί διαφορετικά μπορεί να σπάσει το καπάκι.

:wave2:

υ.γ.: Αν το πίσω καπάκι είναι πολύ λεπτό (που δε το νομίζω) τότε ξέχνα την απάντησή μου!

mai_tai
31/03/2012, 07:12
ειναι οντως πολυ λεπτο...-το σκεφτηκα κ εγω αυτην την πατεντα-αλλα με τους κραδασμους π εχει το χτ-σε χρονο ρεκορ θα εκανε το πλαστικο κομματια!:confused:

harris_x
31/03/2012, 17:57
ειναι οντως πολυ λεπτο...-το σκεφτηκα κ εγω αυτην την πατεντα-αλλα με τους κραδασμους π εχει το χτ-σε χρονο ρεκορ θα εκανε το πλαστικο κομματια!:confused:
αν έχει περιθώριο μπορείς να βάλεις βίδα από μέσα προς τα έξω, παξιμάδι και μετά 2ο παξιμάδι που να πιάσει στην βάση.
Ανάμεσα στην βίδα και το πλαστικό του κοντέρ μπορείς να βάλεις λαστιχένιες ροδέλες για στεγανοποίηση και μήπως απορροφήσουν κραδασμούς και δεν ξανασπάσει.