PDA

View Full Version : Προβλημα με τα ελαστικα



Stefanos87
25/03/2012, 21:10
Καλησπερα παιδια.. αντιμετοπιζω ενα προβλημα. Τον μαρτιο του 2011 εβαλα καινουριο ελαστικο (bridgestone BT016 PRO) ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι κατασκευης του ιανουριου του 11. Σαν ζωο και ασχετος που ημουν τοτε (οτι κ ειχα παρει το μοτορι) δεν ηξερα να το επιβεβαιωσω. Τωρα λοιπον καπου 2000 χλμ μετα και φυσικα μετα απο ολο το χειμωνα που ηταν μεσα (στο υπογειο, εχει σημασια οτι δεν την εβλεπε ποτε ηλιος) την εβγαλα να ξεκινησω παλι τις βολτες διαπιστωσα οτι το ελαστικο ειναι 7η εβδομαδα του 2010 ΔΕΝ ειναι PRO (το μπροστινο γραφει BT016 pro ενω το πισω γραφει απλα BT016) και ειναι σε αθλια κατασταση οπως φαινεται στην φωτο που δεν δικαιολογειται. Εχει σκασιματα και απο τις 2 πλευρες ολο το ελαστικο γυρο γυρο σαν να ειναι πολυ παλιο.. τι να κανω ρε παιδες γτ θα τρελαθω... Επειδη ειναι το πρωτο μου ποστ συγχωριστε μου εαν γραφω σε λαθος τοπο..

npat
25/03/2012, 21:38
Πάντως λάστιχο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ (μη τοποθετημένο) ενός περίπου έτους, δεν θεωρείται σε καμία περίπτωση ακατάλληλο για χρήση. Υπό την προϋπόθεση, βέβαια, ότι οι συνθήκες αποθήκευσης δεν είναι τραγικές. Τώρα τι φταίει στο δικό σου...

Όπως και να 'χει πάντως, το αλλάζεις, γιατί δεν είναι να παίζεις μ' αυτά τα πράγματα.

Stefanos87
25/03/2012, 22:45
Πάντως λάστιχο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ (μη τοποθετημένο) ενός περίπου έτους, δεν θεωρείται σε καμία περίπτωση ακατάλληλο για χρήση. Υπό την προϋπόθεση, βέβαια, ότι οι συνθήκες αποθήκευσης δεν είναι τραγικές. Τώρα τι φταίει στο δικό σου...

Όπως και να 'χει πάντως, το αλλάζεις, γιατί δεν είναι να παίζεις μ' αυτά τα πράγματα.

δλδ να μην το παω σε αυτον που μου το εβαλε.. ? δεν γινετε να χαλασε απο μονο του μεσα σε τοσο λιγα χιλιομετρα... εγω λεω πως ισως ειναι αστοχια υλικου... αλλα και παλι σιγα μην το παραδεχτει ..

sernodas2
25/03/2012, 22:58
αν το παραδεκτή κ σου το αλλαξη εχει καλος,αλλα κομματάκι δύσκολο...... ιδικά στης μέρες που περνάμε... αυτό που θα μπορούσες να κερδίσεις με διπλωματία κ λογική θα ήταν το καινούργια να το πάρεις τουλάχιστον στο κόστος η κ ακόμα καλύτερα με μια έκπτωση της τάξεως 30% 40% ας πουμε.....

αν παλι δεν γινει τπτ απ τα παραπανω, αυτος σε χανει απο πελατη,κ σει παρτο, ως επαθα κ εμαθα.

''κανείς δεν εχει μάθει χωρίς να έχει πάθει'':beer:

sniper
25/03/2012, 22:59
Το bridgestone BT016 PRO δεν ειναι σλικ.. εγω τι βλέπω..;

mikes
25/03/2012, 23:03
και ναι εγω (λαστιχας το επαγγελμα) θα σου πω τι θα κανεις!!!
το λαστιχο εκανε σκασιματα πιθανοτατα λογο αστοχιας υλικου! θα πας στον λαστιχα που τα εβαλες και θα απαιτησεις αλλαγη στα πλαισια της εγγυησης!
αυτος θα κλεισει ραντεβου με τον πραγματογνωμονα της bridgestone και θα πας την καθορισμενη μερα και ωρα για να εξεταει το λαστιχο οπου και θα σου
πει σε τι ποσοσστο στο αποζημειωνει! βασικα δεν ξερω τι πολιτικη εγγυησης ακολουθει η elastrack αλλα συνηθως σου αφαιρουν καποιο ποσοστο λογο της
χρησης που ηδη εχεις κανει! αν σου πουν μα και μου απειλεισε οτι θα κινηθεις νομικα και απευθυνσου στη ΜΟΤΕΚ!

αν εχεις κρατησει και την αποδειξη θα βοηθησει πολυ!

Stefanos87
25/03/2012, 23:34
οχι δεν ειναι ολα σλικ sniper ειναι πολυ κοντινη η φωτο κ δεν φαινονται τα αυλακια.
sernodas2 μαλλον πως εχεις δικιο οπως λεει κ ο παπακωνσταντινου ''ασε με να κανω λαθος'' αλλιως δεν μαθαινω.. χαχαχα
motomike σε ευχαριστω πολυ ετσι θα το κανω, ευτυχως εχω την αποδειξη, ελπιζω να κανω δουλεια γτ θα θελει παλι κανα 200αρι το καινουριο..

motomaniac
26/03/2012, 12:26
εγω πρωτη φορα το βλεπω αυτο το πραγμα. τα λαστιχα μου που ηταν του 2006 περσι που πηρα την μηχανη ηταν ετσι αλλα εκει ειναι λογικο.. κανε οτι λεει ο μαικ. αλλα να εισαι σκληρος!!! ;)

arazw.ara.zw
26/03/2012, 15:30
Σε ενημέρωσε ότι το πίσω ελαστικό δεν είναι bt016 pro?? Αν δε σε ενημέρωσε εσύ πλήρωσες για pro και αυτός σου έβαλε το απλό,τότε απαιτείς αλλαγή άσχετα από την κατάσταση του ελαστικού!!!Ρε τι κοροϊδία πέφτει από κάποιους....Άλλο πληρώνεις άλλο σου βάζει και σκέφτεσαι να πας πίσω να του το τρίψεις στη μούρη;;

Stefanos87
26/03/2012, 16:15
Δεν τα εβαλα μαζι. Αρχικα εβαλα το πισω που εχει κ το προβλημα και μετα απο 3 μηνες εβαλα το μπροστα. ΚΑΙ τις δυο φορες του ειπα οτι θελω το proλογω του οτι ειναι πιο μαλακο και μ ειπε ενταξει. Τωρα ομως που ψαχνω να δω τι παιζει με αυτο το χαλι ειδα οτι το μπροστα γραφει οτι ειναι pro ενω το πισω δν λεει κατι τετοιο. Δεν ξερω ομως τι παιζει γτ μπορει να ειναι τις εταιριας. Σε ενα ξενο φορουμ διαβασα οτι και αυτος ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα το μπροστα εγραφε pro ενω το πισω οχι.. γιαυτο ειμαι επιφυλακτικος ως προς το pro, γτ ως προς το σκασιμο θα του το παω οπως κ να εχει..251120 251122
και για του λογου το αληθες ως προς το ξενο φορουμ http://www.zxforums.com/forums/mechanical-technical/55756-battlax-bt-016-vs-bt-016pro-my-complaint-week.html