PDA

View Full Version : Πρόβλημα ολοκαίνουριο Kymco Agility 125



la_monda
26/03/2012, 08:33
Καλημέρα στο φόρουμ.
Αγόρασα καινούριο Agility 125RS. Έχω πάνω 110χλμ. Πάω μια βόλτα στα 10χλμ., πίνω το καφέ μου κανα 2ωρο και βάζω μπρος. Ο κινητήρας ξεκινά, τον αφήνω να ζεσταθεί, και εκεί που χαμηλώνει μετά από λίγο το ρελαντί του και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω, αρχίζει να μπερδεύει. Γυρνάω λίγο το γκάζι και μπερδεύει παραπάνω και σβήνει. Δεν ξαναπήρε μπρος ούτε με μανιβέλα, ούτε με μίζα ούτε με σφαίρες...Η αντιπροσωπεία-συνεργείο που το αγόρασα πριν 1 βδομάδα είναι κανα 10χλμ. απόσταση.
1) Φορτωτική αυτοί κανονικά δε πρέπει να βάλουν; Η ασφάλεια μου δε με καλύπτει.
2) Τι να φταίει;
3) Πατώντας μπροστινό φρένο και κουνώντας πάνω κάτω το τιμόνι να τερματίσουν οι μπροστά αναρτήσεις ακούγεται θόρυβος (σα σφύριγμα μικρής κόρνας) είναι φυσικό;
Ευχαριστώ για τη γνώμη σας.

johnpan
26/03/2012, 13:20
2. Μπορεί να ξεκούμπωσε η φύσα του Λ.

yannis24
26/03/2012, 13:22
η ποιοτητα της βενζινης σου ?

la_monda
26/03/2012, 13:35
Τους έδωσα τα κλειδιά και θα πάνε να το φορτώσουν και να το ελέγξουν. Να δω τι θα μου πούνε και για το αμορτισέρ μπροστά...
Βενζίνη με έβγαλε πρώτα καμιά 20ρια χλμ. που το γέμισα. Σκουπίδι έχει φίλτρο άρα αποκλείετε.
Ρε johnpan τι είναι το Λ ;;

GIXXERAKIAS
26/03/2012, 14:27
Ρε johnpan τι είναι το Λ ;;
Πρέπει να είναι από ΣαλΛΛονίκη το AgilΛity σου,αυτό φταίει.:smokin:


PS:Δεν κρατήθηκα ρε φούστη μου!:lol::lol:

Μάλλον πρόκειται για κάποιο θέμα του να ξεκούμπωσε κάτι που δεν έπρεπε.Μπουζόπιπα ίσως η στην χειρότερη θές πολλαπλασιστή αλλά μην σε νοιάζει πλΕρωνει η εταιρεία λόγω εγγύησης.;)

la_monda
27/03/2012, 14:25
To cdi ήταν μου είπε. Το άλλαξε και τώρα μένει να το τεστάρω...μακάρι να ναι μόνο αυτό και να ξεμπέρδεψα. 120χλμ έχει πάνω το μηχανάκι.

la_monda
28/03/2012, 08:37
Ο τύπος μου άλλαξε το cdi και ευτυχώς ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα λίγο πριν με διώξει από το μαγαζί του. Αποκλείοντας τα ηλεκτρολογικά έλεγξε το καρμπυρατέρ και βρήκε το ζιγκλέρ του ρελαντί (μεταλικό σωληνάκι) βουλωμένο από τα υγρά που έχουν για να συντηρείτε το καρμπυρατέρ στα καινούρια. Είχε πετρώσει το υγρό φράζοντας το για κάποιο λόγο. Με 1 συρμάτινη βούρτσα το καθάρισε μπροστά μου και έφυγα. Το μηχανάκι με πήγε μέχρι σπίτι πρόθημα χωρίς πρόβλημα. Το βράδυ που το πήρα να πάω κάπου με άφησε μέσα στο δρόμο και έπεσε πολύ σπρώξιμο :( . Τι μπορώ να κάνω. Στην προστασία καταναλωτή που πείρα τηλ. μου είπανε ότι μόνο αν τους πει η εταιρία ότι η παρτίδα είναι ελαττωματική μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση με καινούριο. Η υπομονή μου αρχίζει να εξαντλείτε. Να περιμένω να το λύσουν καινούριο πράμα να το κάνουν βίδες και να μου το δώσουν επισκευασμένο; ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω...

la_monda
28/03/2012, 09:34
Καλημέρα στο φόρουμ.
Αγόρασα καινούριο Agility 125RS. Έχω πάνω 110χλμ. Πάω μια βόλτα στα 10χλμ., πίνω το καφέ μου κανα 2ωρο και βάζω μπρος. Ο κινητήρας ξεκινά, τον αφήνω να ζεσταθεί, και εκεί που χαμηλώνει μετά από λίγο το ρελαντί του και ετοιμάζομαι να ξεκινήσω, αρχίζει να μπερδεύει. Γυρνάω λίγο το γκάζι και μπερδεύει παραπάνω και σβήνει. Δεν ξαναπήρε μπρος ούτε με μανιβέλα, ούτε με μίζα ούτε με σφαίρες...Η αντιπροσωπεία-συνεργείο που το αγόρασα πριν 1 βδομάδα είναι κανα 10χλμ. απόσταση.

Μου το φορτώνουν το ελέγχουν και μου το παραδίδουν πάλι με το ίδιο πρόβλημα (το μηχανάκι με πήγε ως σπίτι μου και το ξανάκανε την επομένη) ισχυριζόμενοι ότι δε τους παρουσίασε το παραμικρό. Το ξαναφορτώνουν και το παίρνουν λίγο πιο σοβαρά το θέμα. Μου λέει ότι είναι θέμα ηλεκτρολογικό. Ο τύπος μου άλλαξε το cdi και ευτυχώς ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα λίγο πριν με διώξει από το μαγαζί του. Αποκλείοντας τα ηλεκτρολογικά έλεγξε το καρμπυρατέρ και βρήκε το ζιγκλέρ του ρελαντί (μεταλικό σωληνάκι) βουλωμένο από τα υγρά που έχουν για να συντηρείτε το καρμπυρατέρ στα καινούρια. Είχε πετρώσει το υγρό φράζοντας το για κάποιο λόγο. Με 1 συρμάτινη βούρτσα το καθάρισε μπροστά μου και έφυγα.

Το μηχανάκι με πήγε μέχρι σπίτι πρόθημα χωρίς πρόβλημα. Το βράδυ που το πήρα να πάω κάπου με άφησε μέσα στο δρόμο και έπεσε πολύ σπρώξιμο :( . Τι μπορώ να κάνω. Στην προστασία καταναλωτή που πείρα τηλ. μου είπανε ότι μόνο αν τους πει η εταιρία ότι η παρτίδα είναι ελαττωματική μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση με καινούριο. Η υπομονή μου αρχίζει να εξαντλείτε. Να περιμένω να το λύσουν καινούριο πράμα να το κάνουν βίδες και να μου το δώσουν επισκευασμένο; ειλικρινά δε ξέρω τι να κάνω...

Μίλησα με τον πωλητή πριν λίγο στα κεντρικά και με διαβεβαίωσε ότι θα αλλάξουν το καρμπυρατέρ και ότι ανταλλακτικά χρειαστεί και θα μου το παραδώσουν όταν είναι έτοιμο χωρίς πρόβλημα. Σαν αντιμετώπιση είναι φιλικοί και καθησυχαστικοί, αλλά με την ουσία του θέματος τι κάνουμε...

GIXXERAKIAS
28/03/2012, 09:41
Eφόσον σου μιλάνε και μπορείς να συνεννοηθείς είσαι μιά χαρά.Αφού θα σου αλλάξουν το καρμπυρατέρ όπως πρέπει,πιστεύω ότι δείχνουν συνεργάσιμοι και θα είσαι κομπλέ.Μην σε αγχώνει τό ότι είναι καινούριο και εβγαλε πρόβλημα κτλ.Τυχαίνουν αυτά.:wave2:

ps:Τι να πεί και η ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ δηλαδή.....

McGyver
28/03/2012, 09:46
Tα δύο θέματα συγχωνεύθηκαν.

la_monda
28/03/2012, 11:45
Το λοιπόν, με πήρε τηλ. ο τύπος πριν λίγο και μ είπε ότι βρήκαν το πρόβλημα. Η τάπα του ντεπόζιτου της βενζίνης ήταν ελαττωματική. Δεν είχε λέει 1 μικρή τρύπα όπως προβλέπεται, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να τραβάει καλά το καρμπυρατέρ (όπως στα γάλατα στις κονσέρβες ανοίγουμε 2 τρύπες για να χει ροή). Λογικό μου ακούγεται μεν, από την άλλη επειδή είναι η 3η φορά που μου το επιδιορθώνουν λέγοντας ότι είναι οκ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Άμα ακούσετε για έκρηξη σε αντιπροσωπία Κύμκο στη Λευκωσία το πιο πιθανόν είναι να μην έφταιγε τελικά η τάπα... Εύχομαι να μη ξαναγράψω κάτι για το θέμα αυτό.

notakos600
29/03/2012, 10:09
Το λοιπόν, με πήρε τηλ. ο τύπος πριν λίγο και μ είπε ότι βρήκαν το πρόβλημα. Η τάπα του ντεπόζιτου της βενζίνης ήταν ελαττωματική. Δεν είχε λέει 1 μικρή τρύπα όπως προβλέπεται, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να τραβάει καλά το καρμπυρατέρ (όπως στα γάλατα στις κονσέρβες ανοίγουμε 2 τρύπες για να χει ροή). Λογικό μου ακούγεται μεν, από την άλλη επειδή είναι η 3η φορά που μου το επιδιορθώνουν λέγοντας ότι είναι οκ, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Άμα ακούσετε για έκρηξη σε αντιπροσωπία Κύμκο στη Λευκωσία το πιο πιθανόν είναι να μην έφταιγε τελικά η τάπα... Εύχομαι να μη ξαναγράψω κάτι για το θέμα αυτό.

Συνήθως το πρόβλημα είναι απλό και είναι μπροστά στα μάτια μας, όταν εμείς ψάχνουμε ηλεκτρονικές, εγκέφαλους και ψιψιψίνια...
Εύχομαι καλά χιλιόμετρα και να το χαρείς δεκαπλάσια από όσο σε στενοχώρησε.

la_monda
29/03/2012, 10:42
Να σε καλά notakos6000! Η πλάκα ήταν ότι όταν πήγα να το πάρω τους εκτύπωσα αυτό : http://www.imagebam.com/image/25cef4182109250
και με κοιτούσαν λες και τους έδειξα κανα πάπυρο με ιερογλυφικά. Ούτε που έχουν ακούσει μάλλον οι άνθρωποι για εγχειρίδιο σέρβις, του εμπειρικού είναι. Αν το' χαν πάει βήμα βήμα όπως λέει το εγχειρίδιο θα 'χα γλιτώσει τη ταλαιπωρία. Το ψηλιάστηκαν για την τάπα όταν πήρα τηλ. τον αντιπρόσωπο από τα κεντρικά να παραπονεθώ και τους είπε να δουν και την τάπα επειδή το 'χε πάθει κ αυτός 1 φορά. Ευτυχώς που είχαν καλή διάθεση, κατανόηση και ασχοληθήκαν. Τέλος καλά, όλα καλά...

makis206
29/03/2012, 10:56
Τέλος καλά, όλα καλά...

Kι έτσι να μείνει. Να το χαρείς!:beer:

la_monda
29/03/2012, 11:33
Kι έτσι να μείνει. Να το χαρείς!:beer:

Να σε καλά ρε Μάκη!