PDA

View Full Version : ERMAX για CBF600?



Mike.CBF
26/03/2012, 12:14
Καλημέρα!
Λογο του οτι τα χρηματα για τη MRA μου φαινονται πολλά..λεω να φορέσω στο CBF600 τη ζελατινα της ERMAX που ειναι στις φωτο.
Καθαρα για αισθητικους λογους την προτιμω, δειχνει λιγοτερο παρμπριζ σε σχεση με GIVI KAPPA κτλ..
Την εχει βαλει καποιος στη μηχανη αυτη?
Eχει κατι αρνητικο?
Kαι ποια απο τις δυο, τη light smoke ή την τελειως μαυρη σε μαυρο CBF600?
Για πειτε καμια ιδεα..:)

Mike.CBF
26/03/2012, 12:15
251012251013

harris_x
26/03/2012, 19:53
light smoke

Mike.CBF
26/03/2012, 20:16
light smoke

κι εγώ κατά κει λέω..η σκούρα είναι λίγο γκαγκουριά :D
Την φοράει κανένας από δω? κάνει δουλειά?

Grafton 505
26/03/2012, 23:57
Την φοράει κανένας από δω? κάνει δουλειά?


Αν είσαι πάνω από 1,83 δεν κάνει και πολλά (με την σέλα στην μεσαία θέση και την ζελατίνα στην πιο πάνω).
Απλά δεν σε χτυπάει τόσο πολύ ο αέρας στο στήθος.

251184

npat
27/03/2012, 00:23
Η λύση για να μην σε χτυπάει πολύ στο στήθος ο αέρας, είναι να μην κάθεσαι σαν μπαρμαγιώργης πάνω στο μηχανάκι. Κώλος πίσω, σωστό πάτημα στα μαρσπίε, λίγο σκύψιμο και μέχρι τα 170 - 180 είσαι καλά και με την μαμά ζελατίνα!

Αυτά τα "μπαμπρίζ" το μόνο που κάνουν είναι να σε πεθαίνουν στο μπάφετιν μόλις ανέβουν λίγο τα χιλιόμετρα... Άσε που εμφανισιακά είναι :yuck:

Γνώμη μου, έτσι!

p_sapelas
27/03/2012, 06:29
Και εγώ σκεφτόμουνα την αλλαγή ζελατίνας για καθαρά αισθητικούς λόγους αλλά τελικά ακόμα και η ermax μου πέφτει ακριβή αυτές τις μέρες :( θα αρκεστώ σε φιμέ μεμβράνη για το καγκουροCBF μου και αργότερα... Το θέμα της εμφάνισης είναι υποκειμενικό, δεν ξέρω αν θα έβαζα μεγαλύτερη ζελατίνα από την μαμά αν δεν είχα θέμα με τον αέρα. Με το 1,70 που είμαι πρέπει να πηγαίνω ιδιαίτερα καμαρωτός για να μπεί λίγος αέρας στους κάτω αεραγωγούς του κράνους :bigcry:

Mike.CBF
27/03/2012, 13:13
Την πηρα σε light smoke τελικα και την φορεσα ηδη!
Δεν την δοκιμασα ακομα με χλμ, αλλα λογο του οτι ειμαι 1.68 μαλλον κατι θα κανει.
Η αληθεια ειναι οτι ειχα βαρεθει το μουτρο της cbf μου και ηθελα μια αλλαγη,
για το οικονομικο δεν το συζηταω..ευκολα..(3 μηνες μαζευα ευρω ευρω..χχαχα:lol:)
Ολα καλα παντως και δε με χαλαει το μεγεθος, το μονο οτι πρεπει να ειναι
σε συγκεκριμενο υψος ωστε να κουμπωνουν τα καπακια.
Δεν μπορει να μπει δηλαδη στη χαμηλοτερη θεση, πρεπει να ανεβει σχεδον 2cm για να καθονται καλα.

..Αντε το επομενο της δωρο, ειναι το BAGSTERακι..(του χρονου δηλαδη..του παραχρονου.....:D)
Παρεμπιπτοντως αν παρει το ματι σας κανενα μεταχειρο μαυρο καλυμα τεποζιτου bagster, στειλτε ενα μνματακι..:beer:
και σε 4-5 μηνες το τσιμπησα!:sick:

Mike.CBF
28/03/2012, 08:13
..Αυτά τα "μπαμπρίζ" το μόνο που κάνουν είναι να σε πεθαίνουν στο μπάφετιν..

Γουατ ιζ ''μπαφετιν'' ? Αυτο που παρατηρησα ειναι περισσοτερος θορυβος απο αερα στο πανω μερος του κρανους.
Σα να εχω βαλει σημαια και ανεμιζει ενα πραμα..και απο τα 100χλμ/ωρα.
Αυτο εννοουμε μπαφετιν ή τους στροβιλισμους απο τον αερα που δημιουργουνται?
Γιατι στροβιλισμους δεν παρατηρησα, τουλαχιστον μεχρι τα 160+ που παω,
Ο θορυβος στο κρανος, σημαινει δοκιμες στη θεση της ζελατινας
και αλλαγη στασης οδηγησης, μεχρι να βρω την ιδανικη.?
Παντως εμφανισιακα την κανει πιο τουρισταδικη..την επλυνα κιολας (μετα απο 6 μηνες),
πσσσσ σαν να πηρα καινουρια μοτοσυκλετα μου φαινεται..χαχαχα
Που να βαλω και το bagster!!!..εκει να δεις! θα πηγαινει ακομα καλυτερα:D +20χλμ σιγουρα..

nikos_abel
28/03/2012, 08:41
Ρε αστοδιάλο παίζεις με το Μπόνο μας με το παρτάλι σου...

...ρε άμα είσαι άντρας ρε πούλα το ρε









(σε μένα) :D

npat
28/03/2012, 21:13
Γουατ ιζ ''μπαφετιν'' ? Αυτο που παρατηρησα ειναι περισσοτερος θορυβος απο αερα στο πανω μερος του κρανους.
Σα να εχω βαλει σημαια και ανεμιζει ενα πραμα..και απο τα 100χλμ/ωρα.


Δις ιζ μπαφετιν. Και οφείλεται σε στροβιλισμούς του αέρα στην περιοχή του κράνους. Στο σημείο που η ροή του αέρα αποκολλάται απ' την ζελατίνα γίνεται αναγκαστικά τυρβώδης και προκαλεί εκνευριστικό θόρυβο η / και αναταράξεις. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο το σωστό είναι αυτή η τυρβώδης περιοχή να βρίσκεται στο πάνω μέρος του στήθους του αναβάτη και, από εκεί που αρχίζει το κράνος, να ξαναμπαίνεις σε περιοχή σχετικά ομαλής ροής (την οποία το κράνος είναι πιο αεροδυναμικά κατάλληλο να αντιμετωπίσει). Με λίγα λόγια δουλειά του φέρινγκ είναι να ελαττώσει την πίεση στο στήθος / ώμους / μπράτσα του αναβάτη (που αεροδυναμικά έχουν πολύ ακατάλληλο σχήμα) και αφήσει το κράνος να κάνει την δουλειά του με την ροή από εκεί και πάνω. Γι αυτό, συνήθως, οι πολύ ψηλές ζελατίνες κάνουν περισσότερη ζημιά απ' ότι καλό (εκτός και αν είναι τόσο ψηλές ώστε να βλέπεις μέσα απ' αυτές, οπότε καλύτερα πάρε αυτοκίνητο...)

Mike.CBF
29/03/2012, 11:37
Ρε αστοδιάλο παίζεις με το Μπόνο μας με το παρτάλι σου...
...ρε άμα είσαι άντρας ρε πούλα το ρε
(σε μένα) :D

:D χαχαχα εγω το πουλαω..εσυ αν εισαι μαγκας..αγορασε το!!! χαχαχαχα:beer:

Mike.CBF
29/03/2012, 11:46
Δις ιζ μπαφετιν. Και οφείλεται σε στροβιλισμούς του αέρα στην περιοχή του κράνους. Στο σημείο που η ροή του αέρα αποκολλάται απ' την ζελατίνα γίνεται αναγκαστικά τυρβώδης και προκαλεί εκνευριστικό θόρυβο η / και αναταράξεις. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο το σωστό είναι αυτή η τυρβώδης περιοχή να βρίσκεται στο πάνω μέρος του στήθους του αναβάτη και, από εκεί που αρχίζει το κράνος, να ξαναμπαίνεις σε περιοχή σχετικά ομαλής ροής (την οποία το κράνος είναι πιο αεροδυναμικά κατάλληλο να αντιμετωπίσει). Με λίγα λόγια δουλειά του φέρινγκ είναι να ελαττώσει την πίεση στο στήθος / ώμους / μπράτσα του αναβάτη (που αεροδυναμικά έχουν πολύ ακατάλληλο σχήμα) και αφήσει το κράνος να κάνει την δουλειά του με την ροή από εκεί και πάνω. Γι αυτό, συνήθως, οι πολύ ψιλές ζελατίνες κάνουν περισσότερη ζημιά απ' ότι καλό (εκτός και αν είναι τόσο ψιλές ώστε να βλέπεις μέσα απ' αυτές, οπότε καλύτερα πάρε αυτοκίνητο...)

Μαλλον δικιο εχεις..τι μαλλον..τελος παντων κατι μαθαμε.
Αυτα ειναι τα αποθημενα ενος πρωην naked-biker για πολλα χρονια..
Ειπα αν παρω μοτο με ζελατινα, θα βαλω και μεγαλυτερη απ τη μανισια να ησυχασω απο τα μποφορια...
Τελικα η αισθηση πανω κατω, ειναι οπως και στο πρωην Naked μου :lol:

(πωλειται ζελατινα ermax φιμε για cbf600sa χαχαχαχαχαχαχαχα)

nikos_abel
29/03/2012, 12:00
Μαλλον δικιο εχεις..τι μαλλον..τελος παντων κατι μαθαμε.
Αυτα ειναι τα αποθημενα ενος πρωην naked-biker για πολλα χρονια..
Ειπα αν παρω μοτο με ζελατινα, θα βαλω και μεγαλυτερη απ τη μανισια να ησυχασω απο τα μποφορια...
Τελικα η αισθηση πανω κατω, ειναι οπως και στο πρωην Naked μου :lol:

(πωλειται ζελατινα ermax φιμε για cbf600sa χαχαχαχαχαχαχαχα)

Πάντως άμα δε πουλήσω το δικό μου, θα πάρω τη ζελατίνα :D

timman
29/03/2012, 14:02
Σήκωσα και γω σήμερα τη ζελατίνα μου (Givi) στην επάνω θέση. Για λίγο που τη δοκίμασα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ισα ίσα που σε συνδυασμό με τους αποστάτες στο τιμόνι, το ύψος μου (1,68) τις χούφτες και το bagsterάκι, την έχω φέρει ακριβώς στην κατάλληλη για μένα τουριστική θέση. 251504

Billymuse
29/03/2012, 20:42
Δις ιζ μπαφετιν. Και οφείλεται σε στροβιλισμούς του αέρα στην περιοχή του κράνους. Στο σημείο που η ροή του αέρα αποκολλάται απ' την ζελατίνα γίνεται αναγκαστικά τυρβώδης και προκαλεί εκνευριστικό θόρυβο η / και αναταράξεις. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο το σωστό είναι αυτή η τυρβώδης περιοχή να βρίσκεται στο πάνω μέρος του στήθους του αναβάτη και, από εκεί που αρχίζει το κράνος, να ξαναμπαίνεις σε περιοχή σχετικά ομαλής ροής (την οποία το κράνος είναι πιο αεροδυναμικά κατάλληλο να αντιμετωπίσει). Με λίγα λόγια δουλειά του φέρινγκ είναι να ελαττώσει την πίεση στο στήθος / ώμους / μπράτσα του αναβάτη (που αεροδυναμικά έχουν πολύ ακατάλληλο σχήμα) και αφήσει το κράνος να κάνει την δουλειά του με την ροή από εκεί και πάνω. Γι αυτό, συνήθως, οι πολύ ψιλές ζελατίνες κάνουν περισσότερη ζημιά απ' ότι καλό (εκτός και αν είναι τόσο ψιλές ώστε να βλέπεις μέσα απ' αυτές, οπότε καλύτερα πάρε αυτοκίνητο...)

συμφωνώ απόλυτα:beer: ειδικά με το κλείσιμο της φράσης σου "καλύτερα πάρε αυτοκίνητο" :yuck:καλύτερα πες το σαν να πάρεις του αεροσακους σου απο το ένα μερος στό αλλο...

Mike.CBF
31/03/2012, 09:56
Πάντως άμα δε πουλήσω το δικό μου, θα πάρω τη ζελατίνα :D

22 ευρω κατω απο την αρχικη της (92) και ειναι δικια σου :)
προτιμω να τα δωσω για bagster τελικα

nikos_abel
31/03/2012, 14:34
22 ευρω κατω απο την αρχικη της (92) και ειναι δικια σου :)
προτιμω να τα δωσω για bagster τελικα

72 ευρώ για cbf600 όντως είναι μια πολύ καλή τιμή τη σήμερον ημέρα.

Γραμμάτια δέχεσαι;:lol:

Mike.CBF
01/04/2012, 13:35
72 ευρώ για cbf600 όντως είναι μια πολύ καλή τιμή τη σήμερον ημέρα.

Γραμμάτια δέχεσαι;:lol:

Μωρε παρτο εσυ αποφαση, και θα σου κανω ευκολιες :beer:
(και που'σαι..92ευρω-22ευρώ=70ευρω..)

nikos_abel
01/04/2012, 14:12
Σοβαρ'α πουλάς;

Mike.CBF
01/04/2012, 16:25
Σοβαρ'α πουλάς;

εμα σου λεω..70 τωρα που γυριζει :)
ή ανταλλαγη με bagster

nikos_abel
01/04/2012, 20:29
Το μηχανάκι ρε λέω :cry:

Mike.CBF
01/04/2012, 22:01
Το μηχανάκι ρε λέω :cry:

.....κι εγω για αυτο μιλαω