PDA

View Full Version : BMW 750 - αξιολόγηση ανακατασκευής



Αμφίσημος
27/03/2012, 14:39
Καλησπέρα στο νήμα.
Σύμφωνα με τον τίτλο βρίσκομαι σε φάση αξιολόγησης ανακατασκευής μιας BMW 750 πιθανόν του 1980.
Το μηχανάκι δύναται να μου παραχωρηθεί δωρεάν (μαζί με τα αμορτισέρ και καρμπυρατέρ που απουσιάζουν) με την προυπόθεση να το επαναφέρω.
Δεν το έχω ξαναπροσπαθήσει και φοβάμαι πως δεν θα τα πάω και τόσο καλά κρίνοντας απο το επίπεδο εργαλείων και τεχνικής που παρατηρώ σε ανάλογους συμφορουμίτες. Καμιά ιδέα / πρόταση ;

251236
251237

MikeG
27/03/2012, 14:42
Δε δείχνει τόσο χάλια, αν βέβαια δε την αποσυναρμολογήσεις δε θα είσαι σίγουρος για τίποτα. Ξεκίνα τη!

NSC
27/03/2012, 15:00
Εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται τόσο ασχημα...το ντεπόζιτο φαίνεται κάπως ομως..Αυτό πάνω από τον κύλινδρο στην 2η φωτό τι είναι;χτύπημα;

sapila racing
27/03/2012, 15:25
Καλησπέρα στο νήμα.
Σύμφωνα με τον τίτλο βρίσκομαι σε φάση αξιολόγησης ανακατασκευής μιας BMW 750 πιθανόν του 1980.
Το μηχανάκι δύναται να μου παραχωρηθεί δωρεάν (μαζί με τα αμορτισέρ και καρμπυρατέρ που απουσιάζουν) με την προυπόθεση να το επαναφέρω.
Δεν το έχω ξαναπροσπαθήσει και φοβάμαι πως δεν θα τα πάω και τόσο καλά κρίνοντας απο το επίπεδο εργαλείων και τεχνικής που παρατηρώ σε ανάλογους συμφορουμίτες. Καμιά ιδέα / πρόταση ;

251236
251237

Ειναι απ οτι φαίνεται R75/7 του 76-79. Με ανησυχεί το οτι λειπουν τα καρμπυρατερ και μπορεί να εχουν μεινει οι εισαγωγες ανοιχτες για καιρό, αυτό μπορεί να σου κοστίσει αρκετά χρήματα.
Κατα τα αλλα ειναι πολύ αξιόλογη μοτο, αλλά σαν BMW αν θελεις να γινει σωστή αναπαλαίωση θα πληρώσεις περισσότερα απ οτι αν ηταν καποια αλλη μοτο. Τα ανταλλακτικά υπάρχουν όλα αλλά οι τιμες ειναι τσιμπημένες.
Θα παρεις τον καταλογο του Uli, θα γνωριστείς με τον παναγιώτη στον Καφούνη, και θα δεις τι σου χρειάζεται.
Εχω manual και μπορω να σε βοηθήσω σε αρκετά θέματα που θα προκυψουν αν το αποφασίσεις, μια κι εχω μια R75/6 λιγα χρονια παλιότερη απο αυτην.
Αν φτιαχτεί σωστά μπορεί να κανει πανω απο 200.000 χλμ χωρίς βλάβες, εχει καλό κράτημα, ροπατο κινητηρα με 50 ιππους, ταξιδευει ωραία ειδικά δικάβαλο και φορτωμένο, τα φρενα όμως ειναι λίγο ασθενικά.
:wave2:

Αμφίσημος
27/03/2012, 23:51
Ευχαριστώ για τα σχόλια και το χρόνο σας.
Αμφιταλαντεύομαι ακόμα. Είναι απόφαση.
Δεν θέλω να το ξεκινήσω και να το παρατήσω στη μέση πράγμα πιθανό συνυπολογίζοντας οικονομικά / χρόνο / και φυσικά το νέο μέλος στην φαμίλια.
Α ρε πατέρα γιατί το έδωσες το Zundapp;

tziale
28/03/2012, 06:56
Η μοτοσυκλέτα στις φωτο δεν φαίνεται να είναι σε πολύ άσχημη κατάσταση. Και αν ρίξεις μιά ματια στο internet θα βρεις μοτοσυκλέτες σε 100 φορές χειρότερη κατάσταση που γίναν κουκλιά! Αν πάντως έχεις την όρεξη προχώρα!

universalgr1
28/03/2012, 07:49
...και γίνεται ένα ωραιότατο cafe-racer αυτό... :D

(κάτσε να σε πάρουν χαμπάρι και οι αλλοι και θα αρχίσουν τα "άστο ρε φίλε, δεν μαζευεται.. δωστο σε μένα" και "παρατα το το χρεπι δεν αξιζει να ασχοληθεις.. στειλε το μια φορτωτική στο Ρεθυμνο.. :lol: )


Λοιπόν.. πέρα απ'την πλάκα.. Αξίζει να ασχοληθείς και με το παραπάνω..
Όπως σε κάθε ανακατασκευή όμως πρέπει να πληρείς τα 3 "Χ" αρχικά.. ( Χρόνο, Χώρο, Χρήμα) και φυσικά να υπάρχει μπόλικη όρεξη και μεράκι..

Κατα τα υπόλοιπα.. εδώ είμαστε.. :beer:

MiltosER
28/03/2012, 09:19
θα γινει κουκλα αυτο αν το φτιαξεις!!! αξιζει!!

Kotselakos
28/03/2012, 15:23
...συνυπολογίζοντας οικονομικά / χρόνο...

Για το υπολογισμό χρόνου και κόστους: Κάνε το χρονοδιάγραμμά εργασιών, κάνε και μια έρευνα αγοράς για το τι θα στοιχίσουν αυτά που θες να κάνεις, υπολόγισε καμπόσα για εργαλεία και....

....πολλαπλασίασε τα νούμερα που θα καταλήξεις τουλάχιστον επί 3.

Θα στοιχίσει και θα τραβήξει πολύ περισσότερο από όσο υπολογίζεις ειδικά αν υπάρχει και νέο μέλος στην οικογένεια (παρεμπιπτόντως να σου ζήσει!)

Αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα; Αυτό εσύ και μόνο εσύ θα το αποφασίσεις.

Προσωπικά δεν έχω μετανιώσει ούτε για ένα λεπτό (και ευρώ και ώρας) που έχω ξοδέψει προσπαθώντας να αναστήσω ένα μηχανάκι, είτε τα κατάφερα τελικά είτε όχι.:wave2:

macgyver2180
28/03/2012, 20:17
Μην σε παιρνει απο κατω !!!! σιγουρα θα θελει δουλεια.Πρεπει να υπολογισεις και την αφιξη του νεου μελους.Θα σου τρωει χρονο πολυ.Απο την αλλη ομως αν ασχοληθεις με αυτο θα ξεσκας και θα περνας το χρονο σου.Καλα μπορεις να σκας και λιγακι απο το κακο σου αν βρισκεις μαλακιες (σκουριες,σπασιματα).


Αν εχεις παντως σκοπο να την πεταξεις πες μου που ,ωστε να παω να την μαζεψω!!!!!:beer::beer::yuck:

motomaniac
29/03/2012, 11:38
να σου ζησει! εγω λεω να την στελειες ρεθυμνο σε εκεινον τον ασπρομαλη τον περιεργο (εγω δεν συμαθω τους ελικες..) και εμεις θα σου κανουμε δω ρο αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2037734/ για το μωρο!!!! χαχαχαχαχα

υγ η επιλογη της αγγελιας εγινε εντελως τυχαια και δεν σκοπευω να διαφημισω κανεναν..

sv9cvk
29/03/2012, 13:58
να σου ζησει! εγω λεω να την στελειες ρεθυμνο σε εκεινον τον ασπρομαλη τον περιεργο (εγω δεν συμαθω τους ελικες..) και εμεις θα σου κανουμε δω ρο αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2037734/ για το μωρο!!!! χαχαχαχαχα

υγ η επιλογη της αγγελιας εγινε εντελως τυχαια και δεν σκοπευω να διαφημισω κανεναν..


Οσο παει σε συμπαθω πιο πολυ!!!:beer:
Για διευθυνση με ΠΜ φυσικα!!!



Τωρα περα απο την πλακα ,να συμφωνησω με τον sapila!!! Τα καρμπς αν εχουν μεινει ανοιχτα ισως να ειναι θεμα!
Τωρα οσο για το κοστος ο kotselakos τα ειπε μια χαρα!!!
Καλη συνεχεια σε οτι και να αποφασισεις:beer:

lspiros
29/03/2012, 20:06
Οσο παει σε συμπαθω πιο πολυ!!!:beer:
Για διευθυνση με ΠΜ φυσικα!!!



Τωρα περα απο την πλακα ,να συμφωνησω με τον sapila!!! Τα καρμπς αν εχουν μεινει ανοιχτα ισως να ειναι θεμα!
Τωρα οσο για το κοστος ο kotselakos τα ειπε μια χαρα!!!
Καλη συνεχεια σε οτι και να αποφασισεις:beer:

μιλατε για bmw?και θα το στειλεις στον μαθουσαλα?
δεν θα βρω ενα cb ρε πστ μου?:smokin:

motomaniac
29/03/2012, 22:20
spiros????? are you jealous???? χαχαχαχχαα εγω εχω ενα CB εστω και δικιλυνδρο.. και σαπιζει... και βρηκα κι αλλο ενα με 250ε αλλα δεν κρινω οτι αξιζει οταν με 250e βρισκω rgv banana..

εντος θεματος κι εμενα μεου κανει πιο πολυ για cafe racer. αλλιως την βλεπω ασχημη..