PDA

View Full Version : Τακάκια "στοργικά"



nikonian
28/03/2012, 11:18
Ξέρει κανά παλΗκάρι έναν τύπο τακακιού που να μήν πληγώνει τη δισκόπλακα και να φρενάρει κιόλας;

Παρατήρησα στο σκούτερ ότι τα μαμά τακάκια εκτός του ότι δεν φρενάρουν (με τρείς δισκόπλακες ΝΑΑΑΑ, σωληνάκια υψηλής θα έπρεπε να φρενάρει σαν CBR), μου χαράζουν και τις δισκόπλακες.
Προφανώς χρειάζομαι κάτι μαλακό, αλλά πως να το ζητήσω;:o

sapila racing
28/03/2012, 11:32
Δοκίμασε με οργανικά τακάκια, πχ της braking.

GIXXERAKIAS
28/03/2012, 12:31
Πές μας και τι σκούτερ οδηγάς να μάθουμε τι φοράει από την μαμάκα του πάνω....

Εγώ έχω άλλη απορία με το δικό μου...πώς μετά από 92.000χιλ (δεν είναι τυπογραφικό λάθος) η δισκόπλακα του σκούτερ μου Runner 125,με μία αλλαγή τακακΙων στις 70.000χιλ με τα μαμά να αλλαχθούν προαιρετικά (7 χρόνια τα είχε) και τα επίσης μαμά που έβαλε ο μηχανικός πάνω,με πολύ καλό φρένο και αισθησή,ΠΩΣ δεν έχει γίνει ακόμα το παραμικρό νυχάκι στην μαμά δισκόπλακα μου λέτε??:look:

nikonian
28/03/2012, 12:50
Πές μας και τι σκούτερ οδηγάς να μάθουμε τι φοράει από την μαμάκα του πάνω....

Εγώ έχω άλλη απορία με το δικό μου...πώς μετά από 92.000χιλ (δεν είναι τυπογραφικό λάθος) η δισκόπλακα του σκούτερ μου Runner 125,με μία αλλαγή τακακΙων στις 70.000χιλ με τα μαμά να αλλαχθούν προαιρετικά (7 χρόνια τα είχε) και τα επίσης μαμά που έβαλε ο μηχανικός πάνω,με πολύ καλό φρένο και αισθησή,ΠΩΣ δεν έχει γίνει ακόμα το παραμικρό νυχάκι στην μαμά δισκόπλακα μου λέτε??:look:

To ίδιο συνέβαινε και με τα δικά μου Honda. Ίσως να είναι πολύ σκληρή η δισκόπλακα, ή απλά να συνεργάζονται τέλεια δίσκος-τακάκια.
Θυμάμαι αντίθετα τα θρυλικά klr 250 ότι τα πηγαίναμε για το πρώτο σέρβις στα 1000 χλμ και ο δίσκος ήταν σκαμένος.Στο δεύτερο KLR που πήρα άλλαξα τακάκια πριν το μηχανάκι βγεί από την έκθεση.

Το δικό μου είναι Kymco people S 250 και θα ψάξω μήπως βρω απ'αυτά που λέει ο Άρης .

Ευχαριστώ λεβέντες μου.