PDA

View Full Version : Honda C50 παράγεται ακόμα?



CHRISTOF
28/03/2012, 15:29
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Παίδες, για βοηθήστε λίγο. Το C50, το κλασσικό παπάκι, αυτό που είχα αγοράσει το 1986 και μου το κλέψανε :cry:, παράγεται ακόμη? Προσπάθησα να βρω στοιχεία και δεν κατάφερα να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Ο λόγος που το ψάχνω, είναι ότι θα ήθελα ένα τέτοιο σε μπλε χρώμα για συναισθηματικούς λόγους. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η κατάσταση, όσο να μην έχει μετατροπές (και να τσουλάει για αρχή). Ψάχνοντας λοιπόν στο Internet, βρήκα κάποια που είναι λέει μοντέλο 2000+ :eyepop: Σε τηλεφώνημά μου, μου είπε ο πωλητής ότι παράγονται ακόμη.
Και έτσι κατέφυγα στην εγκυρότερη πηγή πληροφόρησης για οποιοδήποτε δίτροχο εντός Σένγκεν :p
Για βοηθήστε :wave2:

sapila racing
28/03/2012, 15:44
Ψάχνοντας λοιπόν στο Internet, βρήκα κάποια που είναι λέει μοντέλο 2000+ :eyepop: Σε τηλεφώνημά μου, μου είπε ο πωλητής ότι παράγονται ακόμη.
Και έτσι κατέφυγα στην εγκυρότερη πηγή πληροφόρησης για οποιοδήποτε δίτροχο εντός Σένγκεν :p
Για βοηθήστε :wave2:

Σε δούλεψε μεν, αλλά υπαρχει και μια δόση αλήθειας.
Αν θέλεις στρογγυλοφάναρο θα πρέπει να ψάξεις στα μεταχειρισμένα.

Το στρογγυλοφάναρο παπί εχει εκσυγχρονιστεί και παράγεται πλέον στα 110cc κι εχει ψεκασμό, δεν ερχεται όμως στην Ευρώπη.
http://www.honda50run.com/index.php?option=com_content&view=article&id=90:new-c110-super-cub&catid=3:newsflash&Itemid=50

CHRISTOF
28/03/2012, 15:58
Δεν ισχυρίστηκε ότι το μηχανάκι είναι καινούργιο. Μεταχειρισμένο, αλλά μοντέλο του 2001.
Η εμφάνισή του όμως είναι ίδια με του τότε. Και έχει καρμπυρατερ.
Ορίστε

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2330573/

sapila racing
28/03/2012, 16:08
Δεν ισχυρίστηκε ότι το μηχανάκι είναι καινούργιο. Μεταχειρισμένο, αλλά μοντέλο του 2001.
Η εμφάνισή του όμως είναι ίδια με του τότε. Και έχει καρμπυρατερ.
Ορίστε

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2330573/

Αν ειναι αυτό του 2001 τότε κι εγω ειμαι παλι 18 χρονών. :lol:

Μην παραμυθιάζεσαι, ειναι το 12βολτο που πρωτοβγήκε το 1984 και αντικατέστησε το 6V. Παντως ειναι όμορφο, καθαρό και αξίζει σαν παπί μονο και μονο λόγω ποιότητας κατασκευής.
Αλλο αν δεν παίρνει τα πόδια του όπως ειναι μαμα.

chr1s_86
28/03/2012, 16:10
Δεν ισχυρίστηκε ότι το μηχανάκι είναι καινούργιο. Μεταχειρισμένο, αλλά μοντέλο του 2001.
Η εμφάνισή του όμως είναι ίδια με του τότε. Και έχει καρμπυρατερ.
Ορίστε

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2330573/


Πιθανότατα το 2001 είναι από την ημερομηνία πρώτης άδειας...

sniper
28/03/2012, 16:10
Δεν ισχυρίστηκε ότι το μηχανάκι είναι καινούργιο. Μεταχειρισμένο, αλλά μοντέλο του 2001.
Η εμφάνισή του όμως είναι ίδια με του τότε. Και έχει καρμπυρατερ.
Ορίστε

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2330573/

Κάτι είναι λάθος...
GLX50 δεν θυμάμαι να υπήρξε ποτέ.

Η ποδιά δεν είναι από 50ρι αλλά από το επόμενο (75άρι του 90κάτι)

Του 2001 δεν ειναι με την καμμία. Παιζει η άδεια να είναι του 2001.

950€ ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

sniper
28/03/2012, 16:11
Αν ειναι αυτό του 2001 τότε κι εγω ειμαι παλι 18 χρονών. :lol:

Μην παραμυθιάζεσαι, ειναι το 12βολτο που πρωτοβγήκε το 1984 και αντικατέστησε το 6V. Παντως ειναι όμορφο, καθαρό και αξίζει σαν παπί μονο και μονο λόγω ποιότητας κατασκευής.
Αλλο αν δεν παίρνει τα πόδια του όπως ειναι μαμα.

Ρε συ Άρη ποιο χοντόπαππο ήταν το 1ο με τις ταχύτητες σειριακά; (αυτό εννούσα)

sapila racing
28/03/2012, 16:15
Ρε συ Άρη ποιο χοντόπαππο ήταν το 1ο με τις ταχύτητες σειριακά; (αυτό εννούσα)

Aυτό το C50C το 12βολτο που πουλαει ο τυπος ηταν.
Το C50 το 6βολτο ειχε πρωτη νεκρα 2α 3η ενω αυτό είχε νεκρά 1η 2α 3η.

sniper
28/03/2012, 16:16
Aυτό το C50C το 12βολτο που πουλαει ο τυπος ηταν.
Το C50 το 6βολτο ειχε πρωτη νεκρα 2α 3η ενω αυτό είχε νεκρά 1η 2α 3η.

ΟΚ αυτό εννοούσα..

Αν εσύ είσαι 18 εγω πρέπει να είμαι 17 :lol:

Tedvj23
28/03/2012, 18:07
http://www.mgi.gr/content/view/99/35/lang,el/
για κοιτα και εδω...

CHRISTOF
28/03/2012, 18:28
Αν ειναι αυτό του 2001 τότε κι εγω ειμαι παλι 18 χρονών. :lol:

Μην παραμυθιάζεσαι, ειναι το 12βολτο που πρωτοβγήκε το 1984 και αντικατέστησε το 6V. Παντως ειναι όμορφο, καθαρό και αξίζει σαν παπί μονο και μονο λόγω ποιότητας κατασκευής.
Αλλο αν δεν παίρνει τα πόδια του όπως ειναι μαμα.

Συγνώμη, αλλά εαν πάω από κοντά, δεν θα δω ότι η άδεια είναι της δεκαετίας του 80? Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι έβγαλε άδεια το 2001 και έμεινε στοκ κοντά 15 χρόνια. Πάντως κάτι δεν παει καλά. Δεν παραμυθιάζομαι. Είναι το πρώτο μηχανάκι που πήρα και το ξέρω πολύ καλά. Ξέρει κανείς πότε σταμάτησε η παραγωγή ΑΥΤΟΥ του συγκεκριμένου μοντέλου? Γιατί αυτό το μοντέλο θέλω. Εαν ήμουν σίγουρος ότι το μηχανάκι είναι ΟΚ, τα 950 δεν είναι πολλά. Για να το κάνεις ΣΩΣΤΑ σε αυτή την κατάσταση που δείχνει, θέλεις πολλά παραπάνω.

toyar
28/03/2012, 18:33
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_C50
για ριξε μια ματια
δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι ο σαρακακης εφερε μερικα κομματια c50 πριν μερικα χρονια

MikeG
28/03/2012, 18:35
Πάντως ψάχνω και εγώ ένα τέτοιο. Όσο πιο φτηνό, τόσο το καλύτερο. Θα μπει garage για ανακατασκευή.

CHRISTOF
28/03/2012, 18:40
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_C50
για ριξε μια ματια
δεν ειμαι σιγουρος αλλα εχω την εντυπωση οτι ο σαρακακης εφερε μερικα κομματια c50 πριν μερικα χρονια

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Το έχω ήδη διαβάσει. Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω πότε σταμάτησε οριστικά η παραγωγή αυτού του μοντέλου. Δηλαδή, βγήκε το innova και έβγαινε παράλληλα και αυτό? Ααααα θα πάρω τηλέφωνο Σαρακάκη αύριο :evil:

sapila racing
29/03/2012, 12:29
Συγνώμη, αλλά εαν πάω από κοντά, δεν θα δω ότι η άδεια είναι της δεκαετίας του 80? Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι έβγαλε άδεια το 2001 και έμεινε στοκ κοντά 15 χρόνια. Πάντως κάτι δεν παει καλά. Δεν παραμυθιάζομαι. Είναι το πρώτο μηχανάκι που πήρα και το ξέρω πολύ καλά. Ξέρει κανείς πότε σταμάτησε η παραγωγή ΑΥΤΟΥ του συγκεκριμένου μοντέλου? Γιατί αυτό το μοντέλο θέλω. Εαν ήμουν σίγουρος ότι το μηχανάκι είναι ΟΚ, τα 950 δεν είναι πολλά. Για να το κάνεις ΣΩΣΤΑ σε αυτή την κατάσταση που δείχνει, θέλεις πολλά παραπάνω.

Aν πας θα δείς πότε βγηκε η άδεια της τροχαίας, αν πχ ειναι εισαγωγή σαν μεταχειρισμένο απο Γερμανία κι εβγαλε αδεια το 2001, τότε θα λεει 2001. ;)

Δεν θυμαμαι ποτε ακριβως σταματησε να παραγεται, ισως ο Fragiscos που ειναι expert του ειδους σε διαφωτίσει.

Παντως μεταξυ αυτού και του innova εχουν μεσολαβησει πολλά παπια Honda. C50 GLX με τετραγωνο φαναρι, Astrea, Supra και δε συμμαζεύεται.

sniper
29/03/2012, 12:43
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Το έχω ήδη διαβάσει. Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω πότε σταμάτησε οριστικά η παραγωγή αυτού του μοντέλου. Δηλαδή, βγήκε το innova και έβγαινε παράλληλα και αυτό? Ααααα θα πάρω τηλέφωνο Σαρακάκη αύριο :evil:

Kαι τι ελπίζεις να καταφέρεις μ' αυτό; Πιθανώς να σου απαντήσει κάποιος που δεν θα έχει ακούσει ποτέ γι αυτό.. :rolleyes:

mikes
29/03/2012, 13:21
εγω παντως τα θυμαμαι τουλαχιστον μεχρι το 2000 (μπορει και πιο μετα) να πωλουνται ακομη καινουρια στις εκθεσεις!

universalgr1
29/03/2012, 14:32
Λογικά παραεισαγωγής θα ήταν..

Αν όμως έχει κάνει ανακατασκευή στο μηχανάκι όταν το έβαλε στη χώρα, του μηδένισε τα χιλιόμετρα και η άδεια λέει 2000 ας πούμε.. άντε τώρα βγάλε άκρη του πότε είναι..

Γιατί μέχρι κάποια χρόνια 1999-2000-2002 δεν είμαι σίγουρος.. παραγωγή είχε σε ταιβαν, κινες μαλαισίες κλπ κλπ.. (αν δεν κάνω λάθος..)

yannis24
29/03/2012, 14:50
Aν πας θα δείς πότε βγηκε η άδεια της τροχαίας, αν πχ ειναι εισαγωγή σαν μεταχειρισμένο απο Γερμανία κι εβγαλε αδεια το 2001, τότε θα λεει 2001. ;)



ετσι ακριβως....η αδεια κυκλοφοριας γραφει την ημερομηνια κυκλοφοριας του στην Ελλαδα ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ !....
οποτε το συγκεκριμενο, υπηρχε στην Γερμανια, Ιταλια, Ιαπωνια, Γαλλια και δεν ξερω εγω που, και εκτελωνιστηκε στην Ελλαδα και εβγαλε για πρωτη φορα πινακιδες και αδεια κυκλοφοριας το 2001....
απλα....

CHRISTOF
30/03/2012, 15:07
Λοιπόν κύριοι. Πήγα σήμερα και το είδα. Για όποιον γνωρίζει, αριστερά όπως καθόμαστε πάνω, στο ύψος του μηρού έχει πιρτσιμωμένο ένα μαύρο ταμπελάκι. Αυτό λέει τα κυβικά, την ισχύ και κάτω κάτω ένα νούμερο, το οποίο είναι τυπωμένο και επάνω στο πλαίσιο χαμηλά, εκεί που αρχίζει η ποδιά. Το νούμερο είναι : 0581521. Μπορούμε να βγάλουμε άκρη?

byron
30/03/2012, 15:22
Λοιπόν κύριοι. Πήγα σήμερα και το είδα. Για όποιον γνωρίζει, αριστερά όπως καθόμαστε πάνω, στο ύψος του μηρού έχει πιρτσιμωμένο ένα μαύρο ταμπελάκι. Αυτό λέει τα κυβικά, την ισχύ και κάτω κάτω ένα νούμερο, το οποίο είναι τυπωμένο και επάνω στο πλαίσιο χαμηλά, εκεί που αρχίζει η ποδιά. Το νούμερο είναι : 0581521. Μπορούμε να βγάλουμε άκρη?

Αν έχεις Vin μπορείς να βγάλεις άκρη. http://www.onlinemcparts.com/information/the-honda-motorcycle-vehicle-identification-number-vin-system.html

Δεν ξέρω πότε σταμάτησε, αλλά σίγουρα από το 88-89 κυκλοφορούσε ήδη το GLX50 με το τετράγωνο φανάρι. Το συγκεκριμένο φαίνεται πολύ καθαρό πάντως ασχέτως του πότε κυκλοφόρησε.

alexzafeir
30/03/2012, 15:47
Υπάρχει stok μπλε c50 καινουργιο στην Χαλκίδα HONDA ΚΑΡΑΝΑΣΤΑΣΗΣ Τηλέφωνο: 2221084981. E-mail: hondacars@otenet. gr ειναι λιγο ακριβο καπου στα 2000 ευρω

motomaniac
25/04/2012, 01:57
στην βεροια εμπορος ειχε φερει μερικα κομματια πριν απο καποια χρονια μεταχειρισμενα αλλα προσφατα μοντελα, μαζι και little cub. φαινονταν να εχουν καποιες αλλαγες σε σχεση με τα κλασσικα στρογγυλα και το κυριοτερο φαινονταν καινουρια.. παιζει να παραγεται ακομη το 50αρι.. αλλα στανταρ δεν εισαγεται απο το 99 και μετα.

CHRISTOF
21/04/2015, 16:58
Μετά από 3 χρόνια...

Γνώμες?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4451354/

7Tolis
21/04/2015, 17:04
Ειναι ένας έμπορος στη Γρ Λαμπράκη στον Πειραιά.Ανεβαίνοντας την οδό,στο δεξί σου χέρι στην αρχή.Εχει νομίζω κάποια στη κούτα τους κανονικά.

thunder ace
21/04/2015, 17:04
Οχι ρε μαγκα μου.Το ειχα καινουργιο ακριβως σε αυτο το χρωμα καπου μεσα στο 80.Τωρα για τοσα λεφτα........οχι.

alexzafeir
21/04/2015, 18:37
Εχει φιλος glx 50 σε κατάσταση κουτας - οχι ανακατασκευη τιποτα το βρηκε σε μια αποθηκη με 1500 χλμ νομιζω το δίνει αν θες τον ρωταω θα τον δω την Παρασκευη το μονο ιμιτασιον που εχει είναι το κρυσταλακι μπροστα δεξι του φλας (εχει ακομα τα μαμα λαστιχα)

Billymuse
21/04/2015, 19:03
Μετά από 3 χρόνια...

Γνώμες?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4451354/

To ειχε αγοράσει ο πατέρας μου το 1982 με 42000 δραχμές οπως μου είπε. Ηταν το πρώτο που καβάλησα και με δυσκόλευαι
που είχε την πρώτη πίσω και μετα νεκρά και δευτερα και τρίτη σχέση μπροστά. Γενικά κρατάει η σκούφια του πολλά χρόνια και είναι συλεκτικό
το έχουμε και το χρησιμοποιούμε στο εξοχικό μας. Αν και σε σχέση με την αγγελία το δικο μας είναι 6volto.. Υπέροχο μηχανάκι για κοντινές βολτίτσες..

spyrakos35
21/04/2015, 19:05
4 καφετια;

(Παρα) Πολλα δεν ειναι ρε παοδια;

teogtp
21/04/2015, 19:06
To ειχε αγοράσει ο πατέρας μου το 1982 με 42000 δραχμές οπως μου είπε. Ηταν το πρώτο που καβάλησα και με δυσκόλευαι
που είχε την πρώτη πίσω και μετα νεκρά και δευτερα και τρίτη σχέση μπροστά. Γενικά κρατάει η σκούφια του πολλά χρόνια και είναι συλεκτικό
το έχουμε και το χρησιμοποιούμε στο εξοχικό μας. Αν και σε σχέση με την αγγελία το δικο μας είναι 6volto.. Υπέροχο μηχανάκι για κοντινές βολτίτσες..

Εσυ εχεις το 6 βολτο το πλατινατο;
Αυτο της αγγελιας νομιζω οτι εχει το "κυκλικο"σασμαν(ολες κατω)

Billymuse
21/04/2015, 19:36
Εσυ εχεις το 6 βολτο το πλατινατο;
Αυτο της αγγελιας νομιζω οτι εχει το "κυκλικο"σασμαν(ολες κατω)

Δε γνωρίζω τις εκδόσεις, αλλά σίγουρα είναι της ίδιας χρονολογίας

Panos76
22/04/2015, 09:10
Τα C50/90 με τα Cub (Glx όπως τα λέμε στην Ελλάδα) σε κάποια φάση έβγαιναν μαζί (από το '85 δηλ που εμφανίστηκε το glx) μέχρι το '99.

Το εικονιζόμενο έχει κυκλικό σασμάν αλλά έχω κάποιες επιφυλάξεις ως προς την κατάσταση του* κ από τις φωτογραφίες δεν βγαίνει άκρη.

Η τιμή είναι ψιλονορμάλ, αν αναλογιστούμε ότι περίπου 3Κ κοστίζουν τα περιφερειακά ανταλλακτικά του μαζί με κάποια μηχανικά για κάποιον που αποφασίσει να προχωρήσει σε ανακατασκευή. Οπότε τα 500 με 1000 υποθέτουμε ότι είναι το κέρδος του εμπόρου.

Anyway, σαφώς είναι μηχανάκι που αγοράζεται με συναισθηματικά κριτήρια κ θα ήταν κρίμα να κυκλοφορεί αφειδώς στους δρόμους.

Βάση δικής μου εμπειρίας (και για όποιον φυσικά έχει την τρέλα με τα συγκεκριμένα μηχανάκια) σας διαβεβαιώνω ότι κάποια στιγμή καταλήγεις σκλάβος του και δεν το ευχαριστιέσαι. (εννοώ κλοπές και φθορές)

Θα ήθελα να ακούσω την άποψη του Φραγκίσκου και του Σπύρου για αυτή την αγγελία.







*Νομίζω ότι είναι ανακατασκευή, αλλά μπορεί να είναι κ σύμπτωση.