PDA

View Full Version : Πετρέλαιο στα τακάκια



karellen
28/03/2012, 17:31
Ρε παιδιά μια γνώμη..
Από μια απροσεξία μου πετάχτηκε πετρέλαιο στο μπροστινό δίσκο του KLR και (εννοείται)στα τακάκια με αποτέλεσμα να έχω μια σπογγώδη αίσθηση στη μανέτα και ,φυσικά,ελλειπές φρενάρισμα.:mad:
Το δίσκο τον έπλυνα καλά,τον σκούπισα αλλά τα τακάκια έχουν νωτίσει για καλά.

Τι να κάνω λέτε,να τα βγάλω μπας και τα στεγνώσω κάπως ή να τους δώσω μια να πάνε; :wave2:

jimmis5
28/03/2012, 17:34
Πλυνε καλα τον δισκο με σαπουναδα και ξεπλενετον καλα αν θες καθαριζεις με οινοπνευμα βγαλε τα τακακια και αν τα δεις φουσκωμενα απο πετρελαιο παρε ενα γκαζακι απο αυτο που κανουμε τον καφε και καψτα
Καλο ειναι να φορεσεις μια μασκα να μην εισπνεεις.Τα τριβεις και με ενα γυαλοχαρτο και εισαι ετοιμος;)

TROOPER
28/03/2012, 17:34
Ρε παιδιά μια γνώμη..
Από μια απροσεξία μου πετάχτηκε πετρέλαιο στο μπροστινό δίσκο του KLR και (εννοείται)στα τακάκια με αποτέλεσμα να έχω μια σπογγώδη αίσθηση στη μανέτα και ,φυσικά,ελλειπές φρενάρισμα.:mad:
Το δίσκο τον έπλυνα καλά,τον σκούπισα αλλά τα τακάκια έχουν νωτίσει για καλά.

Τι να κάνω λέτε,να τα βγάλω μπας και τα στεγνώσω κάπως ή να τους δώσω μια να πάνε; :wave2:

εγω δεν θα επαιζα με αυτα τα πραματα.

rantanplan
28/03/2012, 17:37
oso kai να τα πλινεις δουλια δεν θα κανεις εχουν ποτισει.....
αλαξετα αμεσα.

nikonian
28/03/2012, 20:26
Συμπαθάτε με που το επεκτείνω, αλλά... την ίδια ζημιά με το πετρέλαιο προκαλεί και το WD40; Μόνιμη βλάβη ,δηλαδή στα τακάκια;

Bowleno
28/03/2012, 22:32
Συμπαθάτε με που το επεκτείνω, αλλά... την ίδια ζημιά με το πετρέλαιο προκαλεί και το WD40; Μόνιμη βλάβη ,δηλαδή στα τακάκια;

Εσύ τι λες; :rolleyes:

teogtp
28/03/2012, 23:12
Φιλε μου δεν θα συνερθουν τα τακακια σου ειναι για πεταμα.Την εχω παθει και εγω τα δοκιμασα ολα αλλα αποτελεσμα μηδεν.Τωρα για τον δισκο πλυνε τον καλα ΠΟΛΛΕΣ φορες και αλλαζε συνεχως το νερο(αν χρησιμοποιεις κουβα)το πετρελαιο δεν φευγει ευκολα.

Highsider
29/03/2012, 01:51
Εγώ όταν την είχα πάθει με το πετρέλαιο καθάρισα το δίσκο με καθαριστικό για τζάμια. Έκανε εξαιρετική δουλειά. Όσον αφορά τα τακάκια καλό θα ήταν να τα αλλάξεις όπως σου είπαν οι προλαλήσαντες.

universalgr1
29/03/2012, 08:38
Και σε μένα είχε πέσει κατα λάθος λιπαντικό σπρευ (για την αλυσίδα) και δεν το είχα πάρει χαμπάρι..

Στην αρχή μου φάνηκε οτι φρέναρα καλύτερα, καθώς διαπίστωσα προοδευτικότητα στο φρενάρισμα (δεν κλειδωναν τα τακάκια στον δίσκο σε απότομο τσίμπημα..)... κούνια που με κούναγε.. όταν πήγα να σκοτωθώ, έκανα τον απαραίτητο έλεγχο και είδα τι έφταιγε..

Φυσικά αλλαγή αμέσως την επόμενη ημέρα.. Είχαν ποτίσει..


Οπότε συμφωνώ με όλα τα παιδιά.. μην πειραματίζεσαι με τέτοια πράγματα.. :beer:

vaska
29/03/2012, 08:57
Πλυνε καλα τον δισκο με σαπουναδα και ξεπλενετον καλα αν θες καθαριζεις με οινοπνευμα βγαλε τα τακακια και αν τα δεις φουσκωμενα απο πετρελαιο παρε ενα γκαζακι απο αυτο που κανουμε τον καφε και καψτα
Καλο ειναι να φορεσεις μια μασκα να μην εισπνεεις.Τα τριβεις και με ενα γυαλοχαρτο και εισαι ετοιμος;)


Το κόλπο που λέει ο μαστροΤζίμης το έχω κάνει στο παρελθόν πολλάκις σ' ένα χρεπάκι που είχα και σούρωνε από παντού λάδια ξύδια. Το κάψιμο με καμινέτο δουλεύει. Αν τα τακάκια σου έχουν ακόμα ψωμί κάντο έστω δοκιμαστικά. Αν σε ικανοποιήσει το φρενάρισμα μετά, τα κρατάς αλλιώς βάζεις καινούρια.

Εχετλαίος
29/03/2012, 09:27
Υπάρχει σε σπρέυ καθαριστικό φρένων που τα γ. όλα και όλα επιστρέφουν στην προηγούμενη κατάσταση. Ένα ψουτ και φύγανε όλα (λάδια, πετρέλαια, βρωμιές, γρά;σσα κτλ κτλ κτλ ) για πάντα και όλα καλά. Το ίδιο το καθαριστικό είναι ιδιέταιρα πτητικό και μετά τη χρήση (αφού τα εξαφανίσει όλα) εξατμίζεται.
Τα χρησιμοποιούν τα περισσότερα συνεργεία.
:wave2:

sapila racing
29/03/2012, 09:32
Υπάρχει σε σπρέυ καθαριστικό φρένων που τα γ. όλα και όλα επιστρέφουν στην προηγούμενη κατάσταση. Ένα ψουτ και φύγανε όλα (λάδια, πετρέλαια, βρωμιές, γρά;σσα κτλ κτλ κτλ ) για πάντα και όλα καλά. Το ίδιο το καθαριστικό είναι ιδιέταιρα πτητικό και μετά τη χρήση (αφού τα εξαφανίσει όλα) εξατμίζεται.
Τα χρησιμοποιούν τα περισσότερα συνεργεία.
:wave2:

Αυτό που περιγράφεις ειναι καθαριστικό φρένων, και καθαρίζει μια χαρά δίσκους δαγκάνες κλπ. Οχι όμως τακάκια που εχουν ρουφήξει πετρελαιο λάδια κλπ. :wave2:
Πέταμα θελουν δυστυχως.

nikonian
30/03/2012, 09:06
Ενημέρωση:

Δοκίμασα το κόλπο με το καμινέτο-συρματόβουρτσα-γυαλόχαρτο και προς το παρόν δουλεύει μια χαρά. (Σημ. WD40 είχε πέσει, όχι πετρέλαιο)
Δεν το δοκιμάσεις πριν πετάξεις τα τακάκια σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς;

MG-KTiNoS
30/03/2012, 09:14
Και σε μένα είχε πέσει κατα λάθος λιπαντικό σπρευ (για την αλυσίδα) και δεν το είχα πάρει χαμπάρι..

Στην αρχή μου φάνηκε οτι φρέναρα καλύτερα, καθώς διαπίστωσα προοδευτικότητα στο φρενάρισμα (δεν κλειδωναν τα τακάκια στον δίσκο σε απότομο τσίμπημα..)...

:lol::rotflmao::lol:

Cpt. Haddock
30/03/2012, 09:19
Καλα ρε μάγκες, με τα φρένα παίζετε; :confused:

DAYMAN
30/03/2012, 09:20
αλλαξε τα φιλε μου,το κοστος θα ειναι σαφως μικροτερο απο τυχον επιπτωσεις........

devil's animal
30/03/2012, 12:51
κανε δοκιμαστικα το καψιμο και μην βγεις κατευθειαν στον δρομο.
τσεκαρε τα χαλαρα εξω απο το σπιτι σου με χαμηλες ταχυτητες...αν σε ικανοποιουν αυξησε την ταχυτητα σταδιακα και δες αν φρεναρει και παλι...
αν ειναι οκ, τα κρατας, αλλιως πας για αλλαγη..
:wave2:

karellen
30/03/2012, 17:32
κανε δοκιμαστικα το καψιμο και μην βγεις κατευθειαν στον δρομο.
τσεκαρε τα χαλαρα εξω απο το σπιτι σου με χαμηλες ταχυτητες...αν σε ικανοποιουν αυξησε την ταχυτητα σταδιακα και δες αν φρεναρει και παλι...
αν ειναι οκ, τα κρατας, αλλιως πας για αλλαγη..
:wave2:
Έτσι θα γίνει.
Ούτως ή άλλως και να τα αλλάξω φτηνά είναι.

Παιδιά ευχαριστώ όλους :wave2:

vaska
30/03/2012, 20:51
Καλα ρε μάγκες, με τα φρένα παίζετε; :confused:


Ναι ρε φίλε, οδηγάμε αντρίκια, χωρίς φρένα. Όχι σαν μερικούς που θέλουν 4 σετ τακάκια για να βγάλουν 36ωρο :yuck::yuck:






:D:D:D

OldMan
02/04/2012, 11:43
Καλα ρε μάγκες, με τα φρένα παίζετε; :confused:
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ..?? :a8:

Bowleno
02/04/2012, 13:37
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ..?? :a8:

Έχω εγώ: :D

252086

smooth criminal
10/04/2012, 10:24
Nαι ναι φιλος αλλαξε τα και μην πειραματιζεσαι,και γω την πατησα ετσι(ειχα σε πλυντηριο το μηχανακι,και ο τυπας μετα το πλυσημο με ψεκασε τις ζαντες με γυαλιστικο,πηρε αμπαριζα δισκους ποτισαν τακακια και μετα πηγαινα με κατεβασματα μεχρι το παρκινγκ,next day 128 euros και ποτε ξανα στον συγκεκριμενο).