PDA

View Full Version : Ήρθαν τα στραβά τα νέα.... :(



panagath
28/03/2012, 18:22
Εκεί που έχω χαλάσει πόσο χρήμα και έχω αλλάξει τα πάντα όλα από αναλώσιμα στο παπί και τα έχει όλα καινούρια... Άρχισαν τα περίεργα... Τις τελευταίες μέρες άκουω έναν θόρυβο από τον κινητήρα μεταλλικό. Αυτό όταν είναι κρύο, αν ζεσταθεί σταματάει (προς το παρών). Ανησύχησα και πήγα μία μέχρι το συνεργείο να το ακούσει. Καδένα εκκεντροφόρου το πόρισμα από τον ήχο που άκουσε ο μάστορας. Μου είπε να μη με ανησυχεί ακόμα, δεν έχει πρόβλημα, αλλά όταν ακούγεται και ζεστό να του το πάω. 140+ ευρώ για την επισκευή :( :( :( θα πάει το μαλλί.

GiannisBlessed
29/03/2012, 00:36
εγω στην θεση σου θα τσεκαρα πρωτα βαλβιδες, προβλημα που εχει τα ιδια συμπτωματα και ειναι και πανευκολο να ελεγχθει..
μετα τεντοτηρα καδενας και στο τελος την καδενα την ιδια.
και ολα αυτα με βοηθεια απο εδω και γενικα το ιντερνετ και το μανιουαλ.
δεκαρα στον μηχανικο..
140 για παπι αν δεν κανω λαθος κανεις λυσιμο δεσιμο ΟΛΟ το μοτερ και παιρνεις και ρεστα.
ποσα κμ εχεις?

universalgr1
29/03/2012, 08:26
140 για παπι αν δεν κανω λαθος κανεις λυσιμο δεσιμο ΟΛΟ το μοτερ και παιρνεις και ρεστα.


To αυτό!! Υπερβολικά είναι..
Με 150 σου βρίσκω καινούριο lifan 110cc κομπλε..

notakos600
29/03/2012, 09:00
To αυτό!! Υπερβολικά είναι..
Με 150 σου βρίσκω καινούριο lifan 110cc κομπλε..

Τα έγραψες όλα.

aris_n
29/03/2012, 16:15
εγω στην θεση σου θα τσεκαρα πρωτα βαλβιδες, προβλημα που εχει τα ιδια συμπτωματα και ειναι και πανευκολο να ελεγχθει..
μετα τεντοτηρα καδενας και στο τελος την καδενα την ιδια.
και ολα αυτα με βοηθεια απο εδω και γενικα το ιντερνετ και το μανιουαλ.
δεκαρα στον μηχανικο..
140 για παπι αν δεν κανω λαθος κανεις λυσιμο δεσιμο ΟΛΟ το μοτερ και παιρνεις και ρεστα.
ποσα κμ εχεις?

Και του περισσεύουν και για βενζίνες κιόλας!

panagath
30/03/2012, 00:06
εγω στην θεση σου θα τσεκαρα πρωτα βαλβιδες, προβλημα που εχει τα ιδια συμπτωματα και ειναι και πανευκολο να ελεγχθει..
μετα τεντοτηρα καδενας και στο τελος την καδενα την ιδια.
και ολα αυτα με βοηθεια απο εδω και γενικα το ιντερνετ και το μανιουαλ.
δεκαρα στον μηχανικο..
140 για παπι αν δεν κανω λαθος κανεις λυσιμο δεσιμο ΟΛΟ το μοτερ και παιρνεις και ρεστα.
ποσα κμ εχεις?

Βαλβίδες μου είχε ρυθμίσει (τουλάχιστον έτσι μου είπε) πριν 2500χλμ αυτός ο μηχανικός που έκανε το μεγάλο σέρβις.

Δυστυχώς οδηγίες δεν βρίσκω τπτ γι αυτό το παπί ούτε για το αδερφάκι του το καβασάκι. Το μάνιουαλ το πουλάει ο Γκοργκολής 50ε σε CD που είναι πολλά λεφτά και δεν έχω το χρόνο και τα εργαλεία και πάνω απ όλα το χώρο για να το κάνω μόνος μου.

22.600χλμ έχω περίπου. Το πήρα με 11.000.

Λες είναι πολλά τα 140ε? μου είπε ότι τεντωτήρας-καδένα-φλάντζα-λάδια κάνουν 75ε και θέλει άλλα 50 (μάλλον +φπα) τα εργατικά.



To αυτό!! Υπερβολικά είναι..
Με 150 σου βρίσκω καινούριο lifan 110cc κομπλε..

Ε καλά, δεν αξίζει να βάλω και lifan. Ξενέρα θα έιναι μετά τον κινητήρα που έχει πάνω το μοντένας.

universalgr1
30/03/2012, 07:20
Ε καλά, δεν αξίζει να βάλω και lifan. Ξενέρα θα έιναι μετά τον κινητήρα που έχει πάνω το μοντένας.


E, καλά δεν είπα να βάλεις 110cc πάνω.. απλά για ένα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης στο έγραψα..

Παπιά είναι βρε αδερφέ.. τι ψάχνεις να βγάλεις επιδόσεις 1,5 άλογο παραπάνω.. Είναι πολλά τα 140 για καδένα, θύμισε στον μάστορα οτι δεν πρόκειται για cbr..

Ξεκίνα όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω μόνος σου με συμβουλές από εδώ μέσα και θα τα καταφέρεις μια χαρά και φθηνά και μόνος σου..

:beer:

panagath
30/03/2012, 11:02
E, καλά δεν είπα να βάλεις 110cc πάνω.. απλά για ένα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης στο έγραψα..

Παπιά είναι βρε αδερφέ.. τι ψάχνεις να βγάλεις επιδόσεις 1,5 άλογο παραπάνω.. Είναι πολλά τα 140 για καδένα, θύμισε στον μάστορα οτι δεν πρόκειται για cbr..

Ξεκίνα όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω μόνος σου με συμβουλές από εδώ μέσα και θα τα καταφέρεις μια χαρά και φθηνά και μόνος σου..

:beer:

Κατάλαβα τι εννοείς με το λίφαν αλλά θα προτιμούσα να βρω επναν μοντένας αν φτάναμε εκεί!!

Δεν έχω χώρο για να βάλω το μηχανάκι και να το επεξεργαστώ εδώ στην αθήνα. Σε πεζοδρόμιο το έχω. Δε μπορώ να ανοίξω κινητήρα.

Θα ρωτήσω και αλλού να μου πουν τιμή. Αυτός ήταν ο εξουσιοδοτημένος της καβασάκι κ για ανταλλακτικά λογικά κοίταξε στην αντιπροσωπεία. Οπότε φαντάζομαι ότι η τιμή θα πέφτει. Ειδικά όταν λέει 27€ η καδένα ενώ με 26€ πήρα αλυσιδογράναζα.

GiannisBlessed
30/03/2012, 17:14
εγω φιλε μου σε πεζοδρομιο δεν μπορεις να φανταστεις τι δουλειες εχω κανει!!!!χαχαχα
κανε και μια ερωτηση σε αλλο μηχανικο.