PDA

View Full Version : Αντλία βενζίνης 990Adv



Σελίδες : [1] 2

gefr
28/03/2012, 19:05
Και άρχισαν τα όργανα και με το που ζέστανε ο καιρός, να κάτι διακοπές και σβησίματα. Τι να φταίει, τι να φταίει, δεν μπορώ να πάω σπίτι. Απελπισία! Πάω στον Τσολερίδη και του το αφήνω με κακές διαθέσεις. Μήπως θέλει καινούργιο χάρτη μανήσιο γιατί εγώ τον έχω γαργαλήσει λίγο, όσον αφορά τις δευτερεύουσες πεταλόυδες στα χαμηλά; μήπως θέλει ρύθμισμα το TPS; Μου λέει οτι κάτσε να δούμε την πίεση που ανεβάζει η αντλία βενζίνας και βλέπουμε. Και έτσι μου τηλεφωνεί και μου λέει τα μαντάτα. Στο ebay βρήκα μεταχείρω από σούπερδούκα αλλά είναι δουλειά αυτή; Ψάχνω στις κινέζικες βιομηχανίες... τίποτα. Βοηθάτε χρηστιανοί. Ιδέα! λές να είναι ινδικής κατασκευής, μιά και έχουν αγοράσει το 10% κάποια ινδική εταιρεία; Τα δεδομένα είναι τα εξής: διάμετρος 38χιλ, μήκος 110χιλ μαζί με το σωληνάκι που εξέχει, πίεση 3,5bar λειτουργεί ενβαπτισμένη σε βενζίνη, στα 12VDC με παροχή > 30λιτ/ώρα.

Black Mamba
29/03/2012, 10:06
Yπαρχουν εναλλακτικες λυσεις...
Τσεκαρε τα παρακατω links:
http://www.ktm950.info/how/ktm_950_issues.html
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=650046

DrBig
29/03/2012, 10:54
Yπαρχουν εναλλακτικες λυσεις...
Τσεκαρε τα παρακατω links:
http://www.ktm950.info/how/ktm_950_issues.html
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=650046

Σε 990 αναφερεται ο gefr...

Black Mamba
29/03/2012, 11:08
Noμιζα οτι εχουν την ιδια αντλια...:rolleyes:
Εισαι σιγουρος?

DrBig
29/03/2012, 11:59
Ναι, τα ψεκαστα εχουν τελειως διαφορετικη. Για τα 950 υπαρχει μονιμη λυση που ακουει στο ονομα dr bean φιξ.

πυξιδας990
29/03/2012, 15:38
φιλτρα μεσα στην τρομπα κατα 99%.κοστος 110ε περιπου.εγω δεν περναγα με τιποτα τις 5000στροφες και τα βηξιματα να πολλαπλασιαζονται ραγδαια.υποψιν φιλος εμεινε στο τελος και γυρισε με οδικη.ψαξε και εδω μεσα,ειχα ανεβασει αντιστοιχο θεμα:wave2:

m/m990
29/03/2012, 20:01
Πιστεύω ότι εάν ήταν το φιλτρο με το που ξεκινουσες θα είχες προβλημα και όχι οταν ζεσταινοταν..Σε vstro
1000 φίλου απο φιλτρο δεν σήκωνε την σωστή πίεση και πήγαινε μέχρι 5000 στροφές.μετα έριχνε την πίεση.στο δικό μου 990 adventure οταν το έβαζα εμπρός δούλευε, μόλις ζεσταινοταν άρχιζε τα κοψηματα μέχρι που έσβηνε..με τα πολλά βάλαμε τα ρολόγια πάνω και μετα απο 5-10 λεπτα ρελαντι άρχισε να πέφτει η πίεση της τρόμπας μέχρι που δεν εστελνε καθόλου και εσβηνε

gefr
30/03/2012, 10:35
Στο 950 η πίεση είναι 2-3psi, στο 990 35psi.

okourkoulos
30/03/2012, 16:36
Τελευταία φορά, πάντως, που είχα τέτοια συμπτώματα, άλλαξα φίλτρο βενζίνης και όλα ΟΚ.

πυξιδας990
02/04/2012, 15:48
χτες που γυριζα απο βολτα με τη μοτοπαρεα μολις επιανα τις 7000στροφες,βυξιματα του κερατα.αργοτερα και με προοδευτικο γκαζι ανεβαζε κανονικα 8000,τα φιλτρα τα αλλαξα προ τριμηνου.στο τελος θα φρικαρουμε με τους κολοψεκασμους.αρε 950αρι με τα καρμπυρατερια που τα πηγαινες ολα αμασητα

gefr
02/04/2012, 23:01
Δέν έχω βρεί ακόμα τίποτα. Πολύ φοβάμαι οτι από την αντλία δεν θα γλυτώσουμε.

m/m990
03/04/2012, 00:35
Ψάχνεις άλλη εκτός απο της Ktm που κάνει 450 euro?

gefr
03/04/2012, 01:40
Έεεε ναί, περίεργο είναι; αλλά δεν βλέπω φώς...

DrBig
03/04/2012, 06:42
Έεεε ναί, περίεργο είναι; αλλά δεν βλέπω φώς...

Μια λυση ειναι εξωτερικη αντλια και εξωτερικο φιλτρο. Θα μπορουσε να γραψει εδω οποιος γνωριζει μηχανες με τετοιες αντλιες/φιλτρα. Καταλληλο φιλτρο για εξωτερικη αντλια ειναι απο BMW 1150. Ειναι αλουμινιενιο βαρελακι που αντεχει υψηλη πιεση. Εξωτερικη αντλια στο τεποζιτο εχουν καποια hayabusa. Σιγουρα υπαρχουν και αλλες καταληλλες εξωτερικης χρησης ισως απο αυτοκινητα.

DrBig
03/04/2012, 07:11
για κοιτατε εδω:
walbro inline fuel pump
http://www.summitracing.com/parts/VPN-GSL392/

gefr
03/04/2012, 09:11
Thnx DrBig,
αλλά μετά μπαίνουμε στη διαδικασία να βάλουμε και ρυθμιστή πίεσης και πάει μακρυά. Ο MultiS έχει κάνει κάποια μετατροπή νομίζω, με εσωτερική αντλία από Hayabusa.
MultiS ?

MultiS
03/04/2012, 09:14
να κάνω μια χαζή ερώτηση ?

φίλτρα έχεις αλλάξει ?

Ο μάστορας τι σου είπε οτι η τρόμπα είναι νεκρή ή οτι δεν ανεβάζει πίεση μετά απο βόλτα που έκανε και είχε παρεμβάλει το μανόμετρο μεταξύ τρόμπα και ψεκασμού και πήγε το μηχανάκι μέχρι 5000 στροφές ?

Δεν έχω ακούσει ποτέ τρόμπα απο 990 να χαλάει. Πάντα έφταιγαν τα φίλτρα.

MultiS
03/04/2012, 09:17
Thnx DrBig,
αλλά μετά μπαίνουμε στη διαδικασία να βάλουμε και ρυθμιστή πίεσης και πάει μακρυά. Ο MultiS έχει κάνει κάποια μετατροπή νομίζω, με εσωτερική αντλία από Hayabusa.
MultiS ?

απο hayabusa ??? καλο εεε! Οχι άπλα έχω βάλει εξωτερικό φιλτρο αντι του χάρτινου του μικρού και έχω βρεί και αυτοκινητάδικο για το tea-bag που είναι εσωτερικό.

Carlos.1on2
05/04/2012, 00:23
Πάω στον Τσολερίδη και του το αφήνω με κακές διαθέσεις.


Ο συγκεκριμένος είναι η πρώτη αιτία στη Θεσσαλονίκη για την οποία μίσησα τα ΚΤΜ. :tomates:

gefr
05/04/2012, 17:57
Σαν κάτι να βρήκα. Είναι μία καρακινέζικη που δίνει πίεση 3bar και ο πωλητής λέει οτι πουλάει 3 την ημέρα. Στα 50€ αξίζει μία δοκιμή. Με λίγο πριόνισμα γύρω από τις επαφές και ίσως περιτομή του ελαστικού στο κάτω μέρος... γιά να δούμε. Άν γίνει η δουλειά, θα κοιτάξω και στο ebay που είδα κάποια στα 22€.
Επί τέλους.
MultiS
γράψε λάθος, Husaberg είναι το μηχανάκι και το έκανε κάποιος στο advrider.
Carlos.1on2
τι να πώ, ο τύπος έχει τις ιδιορυθμίες του αλλά προσπαθούμε να πάρουμε το καλύτερο από τον καθένα.
Γειά χαρά

DrBig
06/04/2012, 08:01
Σαν κάτι να βρήκα. Είναι μία καρακινέζικη που δίνει πίεση 3bar και ο πωλητής λέει οτι πουλάει 3 την ημέρα. Στα 50€ αξίζει μία δοκιμή. Με λίγο πριόνισμα γύρω από τις επαφές και ίσως περιτομή του ελαστικού στο κάτω μέρος... γιά να δούμε. Άν γίνει η δουλειά, θα κοιτάξω και στο ebay που είδα κάποια στα 22€.
Επί τέλους.
MultiS
γράψε λάθος, Husaberg είναι το μηχανάκι και το έκανε κάποιος στο advrider.
Carlos.1on2
τι να πώ, ο τύπος έχει τις ιδιορυθμίες του αλλά προσπαθούμε να πάρουμε το καλύτερο από τον καθένα.
Γειά χαρά

Εξωτερικη ειναι η εσωτερικη?
Ρυθμιστη πιεσης?

gefr
06/04/2012, 09:15
Εσωτερική που θα την ταιριάξουμε, στη θέση της μανήσιας (ή μαμίσιας αν προτιμάτε). Στο advrider βγήκε στην επιφάνεια ένα παλιό thread πολύ ανησυχητικό. Οπότε μία ημιτασιόν σε καλή τιμή είναι πολύ καλή επένδυση.
Γειά χαρά.

kostakisK
06/04/2012, 10:22
Σαν κάτι να βρήκα. Είναι μία καρακινέζικη που δίνει πίεση 3bar και ο πωλητής λέει οτι πουλάει 3 την ημέρα. Στα 50€ αξίζει μία δοκιμή. Με λίγο πριόνισμα γύρω από τις επαφές και ίσως περιτομή του ελαστικού στο κάτω μέρος... γιά να δούμε. Άν γίνει η δουλειά, θα κοιτάξω και στο ebay που είδα κάποια στα 22€.
Επί τέλους.
MultiS
γράψε λάθος, Husaberg είναι το μηχανάκι και το έκανε κάποιος στο advrider.
Carlos.1on2
τι να πώ, ο τύπος έχει τις ιδιορυθμίες του αλλά προσπαθούμε να πάρουμε το καλύτερο από τον καθένα.
Γειά χαρά

Λεβέντες καλημέρα. Δεν γνωρίζω απο KTM , αλλά σαν Africanos δικαιούμαι να μιλάω για αντλίες.

Σαφώς και δεν υπάρχει σχέση μεταξύ αντλίας καρμπυρατεράτου και ψεκαστού μοτέρ.

Η πρώτη απλώς κουβαλάει την βενζίνη στο καρμπυρατέρ και αυτό με την σειρά του κάνει την εξάτμισή της.

Στά ψεκαστά , η ίδια η αντλία ψεκάζει τη βενζίνη υπό μορφή ατμού. Η πίεση της αντλίας πρέπει να είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ για το μπεκ που φοράει το μηχανάκι. Τά όρια είναι αρκετά στενά. Δεν πρέπει να ξεπεραστούν ούτε πρός τα πάνω ούτε προς τα κάτω.

Κάνε το εξής πείραμα :

Πάρε το πιο απλό μπέκ που υπάρχει........το AZAX για τα τζάμια

Κάτσε μπροστά στο τζάμι

Ψέκασε με την προβλεπόμενη πίεση.........βλέπεις τον ομοιόμορφο ατμο στο τζάμι???

Ψέκασε με μικρότερη πίεση........Βλέπεις τις σταγόνες στο πάτωμα ????

Ψέκασε με μεγαλύτερη πίεση......Ξαναβλέπεις τις σταγόνες (και στο πάτωμα και στο τζάμι )??

Τί είπαμε οτι κάνουν οι σταγόνες ΣΤΟ ΠΙΣΤΟΝΙ ?????????????


Την μεγαλύτερη πίεση με ένα ρυθμιστή την ρίχνεις. Την μικρότερη όμως τι θα την κάνεις ?

Νομίζω οτι δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με την κινέζικη αντλία που βρήκες ( 3 bar ) αφού όπως έγραψες η μαμίσια δουλεύει στα 3.5 bar:nono:

Κώστας

gefr
06/04/2012, 11:59
Όταν αρχίζουν οι πατέντες, δεν μπορείς να βασίζεσαι στο τι γράφει το κουτί γιατί μπορεί να υπάρχει ένας συντελεστής ασφάλειας που να μου κάνει. Ούτε βέβαια και στον έμπορο, που μου είπε οτι ανεβάζει μέχρι 6 bar. Το πείραμα θα δείξει, ειδικά όταν δεν υπάρχει εναλλακτική... πέραν των 380€. Οπότε αξίζει να ασχοληθώ. Η μαμίσια δεν ξέρω στα πόσα δουλεύει, αλλά ο ρυθμιστής πίεσης που είναι ενσωματωμένος ρυθμίζει στα 3,5bar οπότε η αντλία μπορεί να δουλευει και ψηλότερα, για να εξασφαλίζεται η πίεση σταθερή στα 3,5.

gefr
07/04/2012, 01:54
Την μεγαλύτερη πίεση με ένα ρυθμιστή την ρίχνεις. Την μικρότερη όμως τι θα την κάνεις ?

Νομίζω οτι δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με την κινέζικη αντλία που βρήκες ( 3 bar ) αφού όπως έγραψες η μαμίσια δουλεύει στα 3.5 bar:nono:
Κώστας

Πολύ με προβλημάτισε το σχόλιό σου. Σύμφωνα με τον Bernoulli όμως, όταν μειώνεται η παροχή, αυξάνεται η πίεση. Έτσι νομίζω οτι η αντλία με 3bar στα 80λιτ/ώρα μας κάνει για 10λιτ/ώρα και ανοίγει και η βαλβίδα ανακούφισης.
Η επέμβαση δεν είχε απόλυτη επιτυχία, μιά και εγχειρίζοντας την αντλία, τρύπησα το πλαστικό. Με τί κόλλα που αντέχει στις βενζίνες κολλάει αυτό το "μαλακό" πλαστικό;

DrBig
07/04/2012, 07:52
Πολύ με προβλημάτισε το σχόλιό σου. Σύμφωνα με τον Bernoulli όμως, όταν μειώνεται η παροχή, αυξάνεται η πίεση. Έτσι νομίζω οτι η αντλία με 3bar στα 80λιτ/ώρα μας κάνει για 10λιτ/ώρα και ανοίγει και η βαλβίδα ανακούφισης.


Χμμμμ!
Η αρχη του Β. ισχυει κατα μηκος μιας γραμμης ροης, οποτε για να την εκμεταλλευτεις εν προκειμενω και να ανεβασεις την πιεση στον ψεκαστηρα, θα επρεπε να εχεις ψεκαστηρα με μεγαλυτερη διαμετρο και συνεπως μικροτερη ταχυτητα ροης. Αλλα τοτε θα ειχες ενδεχομενως αλλα προβληματα συμβατοτητας.

Εναλλακτικες μεθοδοι θα ηταν
1) να ανεβασεις την ταση στην αντλια μεχρι να ξεπερασεις τα 3.5bar αλλα τοτε μπορει να την καψεις, η
2) να βαλεις δυο αντλιες σε σειρα, αλλα ηλεκτρικα παραλληλες οποτε θα εχεις λογικα περιπου 6bar, στα 12V η καθε μια, και μετα να παιξεις με την ταση προσθετοντας αντιστασεις ωστε να κατεβασεις την πιεση εκει που θες. Το πλεονεκτημα εδω θα ηταν οτι οι αντλιες θα δουλευαν πιο ξεκουραστα.

Θα προτεινα να ξανακοιταξεις το λινκ της εξωτερικης αντλιας που εβαλα παραπανω!

gefr
07/04/2012, 09:23
Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι η αντλία που δίνει 90λιτ/ώρα με πίεση 3.0 bar θα δίνει μεγαλύτερη πίεση όταν η παροχή περιορίζεται στα 10λιτ/ώρα.
Δεν είναι έτσι;

kostakisK
07/04/2012, 11:05
Πολύ με προβλημάτισε το σχόλιό σου. Σύμφωνα με τον Bernoulli όμως, όταν μειώνεται η παροχή, αυξάνεται η πίεση. Έτσι νομίζω οτι η αντλία με 3bar στα 80λιτ/ώρα μας κάνει για 10λιτ/ώρα και ανοίγει και η βαλβίδα ανακούφισης.
Η επέμβαση δεν είχε απόλυτη επιτυχία, μιά και εγχειρίζοντας την αντλία, τρύπησα το πλαστικό. Με τί κόλλα που αντέχει στις βενζίνες κολλάει αυτό το "μαλακό" πλαστικό;

Πράγματι , υπάρχει σχέση μεταξύ παροχής και πίεσης , όπως λέει και ο Bernoulli.

Δεν βλέπω όμως κάποια πρακτική εφαρμογή στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ προβληματισμό σου.

Σέ εσένα τα ορια τα θέτουν τα μπεκ. Τα μπέκ για να κάνουν σωστή ατμοποίση της βενζίνης πρέπει να δουλέψουν σε κάποια πολύ αυστηρά όρια.

Συνεπώς η αντλία σου πρέπει να τα ξεπερνά έστω και κατά λιγο

Την περισσευούμενη πίεση της αντλίας θά την αναλάβει ο ρυθμιστής με αποτέλεσμα στα μπέκ να φτάσει η σωστή πίεση ( όση λέει ο ρυθμιστής )

Την περισσευουμενη παροχή , πάλι μέσω του ρυθμιστή , θα την αναλάβει το σωληνάκι επιστρεφόμενων και θα την γυρίσει στο ρεζερβουάρ.

Στο θέμα μας τώρα :

Η τρόμπα που θα πάρεις πρέπει οπωσδήποτε να φτάνει την πίεση που χρειάζεται το μπεκ ( πχ αν το μπέκ δουλευει σε πίεση 2.8 εως 3.2 και ο ρυθμιστής είναι στο μέσο δηλαδή 3.0 , η τρόμπα σου πρέπει να φτάνει οπωσδήποτε αυτά τα νούμερα . ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.

Τα αυτά ισχύουν για την παροχή.

Με βάση αυτά που εσύ έγραψες , εγώ κατάλαβα οτι θα πάρεις μια τρόμπα με πίεση μικρότερη από αυτή που χρειάζεται. ΕΠΙΜΕΝΩ οτι αυτό είναι ΛΑΘΟΣ !!!!! Σε αυτή την περίπτωση τα μπεκ σου θα '' κατουράνε '' και δεν θα ψεκάζουν. Αυτό σημαίνει σίγουρα κακή λειτουργία του κινητήρα και πιθανή ζημιά στα πιστόνια (από τις σταγόνες που λεγαμε....)

Αν όμως η Κινέζικη τρόμπα πληρεί τις προδιαγραφές ( πίεσης και παροχής ) , τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάρε όμως 2 τρόμπες......μη σε φάνε οι λύκοι σε καμμια βουνοκορφή !!

Καλή επιτυχία - Κώστας

kostakisK
07/04/2012, 11:14
Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι η αντλία που δίνει 90λιτ/ώρα με πίεση 3.0 bar θα δίνει μεγαλύτερη πίεση όταν η παροχή περιορίζεται στα 10λιτ/ώρα.
Δεν είναι έτσι;

Κάπως έτσι είναι !!

Θά ανεβαίνει η πίεση μέχρι να φτάσει το ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΟ ΟΡΙΟ της αντλίας.

Σκέψου το λάστιχο του κήπου.

κλεινοντας με το δάχτυλο την άκρη του αυξάνεται η πίεση μέχρι να φτάσεις την ονομαστική πίεση της '' αντλίας '' ( στην συγκεκριμένη περίπτωση αντλία είναι το δίκτυο )

Κάποια στιγμή η παροχή θα σταματήσει γιατί έφτασες στα όρια της αντλίας ( του δικτύου υδρευσης ):)

kostakisK
07/04/2012, 11:42
Χμμμμ!
Η αρχη του Β. ισχυει κατα μηκος μιας γραμμης ροης, οποτε για να την εκμεταλλευτεις εν προκειμενω και να ανεβασεις την πιεση στον ψεκαστηρα, θα επρεπε να εχεις ψεκαστηρα με μεγαλυτερη διαμετρο και συνεπως μικροτερη ταχυτητα ροης. Αλλα τοτε θα ειχες ενδεχομενως αλλα προβληματα συμβατοτητας.


νομίζω....μικρότερη......

DrBig
07/04/2012, 15:13
Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι η αντλία που δίνει 90λιτ/ώρα με πίεση 3.0 bar θα δίνει μεγαλύτερη πίεση όταν η παροχή περιορίζεται στα 10λιτ/ώρα.
Δεν είναι έτσι;

Μπορει να εχεις δικιο...Θα πρεπει να γνωριζεις την στατικη της πιεση για να εισαι σιγουρος. Οταν την παρεις στα χερια σου μπορεις να την μετρησεις. Αυτες οι αντλιες πως ειναι φτιαγμενες? Με πιστονι? Ιμπελερ? κοχλια? γραναζια?

DrBig
07/04/2012, 15:15
νομίζω....μικρότερη......

μεγαλυτερη διαμετρος -> μικροτερη ταχυτητα -> μεγαλυτερη πιεση.

DrBig
07/04/2012, 15:41
Μολις ειδα στο advrider το ποστ σου. Οποτε ειναι impeller.
H τυπικη αποδοση ειναι αυτη:
252707
απο δω:
http://www.pricepump.com/pumpschool/psles2.html

Οπως βλεπεις η πιεση ειναι σταθερη για μια μεγαλη περιοχη ροης και μετα πεφτει λιγο. Ειναι πολυ πιθανο τα 3 bar στα 90λτ/ω να αναφερονται στην τιμη πιεσης πριν αρχισει να πεφτει. Αν ισχυει αυτο τοτε και η στατικη της πιεση θα ειναι η ιδια.

πυξιδας990
07/04/2012, 17:55
παρακολουθω τη συζητηση σας με μεγαλο εδιαφερον.ο μαστορας που αναφερα το προβλημα μου ειπε οτι ειναι η αντλια βενζινας.για την ιστορια αναφερω οτι αλλαξα προ τριμηνου φιλτρα και ολα οκ,και τωρα μολις πιανω τις 7000στροφες με 4η και πανω μπλου-μπλου-μπλου.καμια ιδεα δεκτη...........

DrBig
07/04/2012, 18:24
παρακολουθω τη συζητηση σας με μεγαλο εδιαφερον.ο μαστορας που αναφερα το προβλημα μου ειπε οτι ειναι η αντλια βενζινας.για την ιστορια αναφερω οτι αλλαξα προ τριμηνου φιλτρα και ολα οκ,και τωρα μολις πιανω τις 7000στροφες με 4η και πανω μπλου-μπλου-μπλου.καμια ιδεα δεκτη...........

Μαλλον επαναλαμβανωμαι....αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι η καλλιτερη λυση ειναι μια καλη εξωτερικη αντλια με φιλτρο και ρυθμιστη πιεσης. Θα κοστισει λιγοτερο απο μια OEM, τα φιλτρα θα ειναι αρκετα φτηνοτερα, θα ειναι καλλιτερης ποιοτητας και δεν θα χρειαζεται να λυνεις το μισο μηχανακι για να αλλαξεις φιλτρο. :wave2:

Την συγκεκριμενη που παρεθεσα στην προηγουμενη σελιδα, την βρηκα απο φορουμ μπουσαιων για μετατροπες τουρμπο οπου η μαμα φτανει στα ορια της.

gefr
07/04/2012, 22:01
Η αντλία που βρήκα είναι ακριβώς αυτή που δείχνει και ο φίλος εδώ

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=461827&page=7

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=461827&page=8

και στην Κίνα:
http://www.aliexpress.com/product-fm/287243584-Electric-Fuel-Pump-0-580-453-455-E2068-Manufacture-wholesalers.html

τουλάχιστο εξωτερικά και έκανα το ίδιο φάουλ με αυτόν και την τρύπησα. Τελικά είναι πιό σημαντικό να προσαρμοστεί το κάτω μέρος στον ελαστικό προσαρμογέα για να μην της επιτρέπει να στρίβει και λιγότερο σημαντικό το επάνω μέρος, αφού όσο και να μην φτάνει η μεταλλική βάση να πατήσει στη χυτή βάση, δεν πειράζει, αφού το άνω μέρος συνδέεται με τη βάση αυτή.
Η αντλία που βρήκα είναι μάρκας ACHR P380207G αντίστοιχη της BOSCH 0580453407 για ALFA ROMEO, FORD, MAZDA, ISUZU, SUBARU, SUZUKI, όπως γράφει το κουτί. Ο μαγαζάτορας μου την έδωσε 48€ αλλά υποψιάζομαι οτι κοστίζει πολύ λιγότερο αν καταφέρουμε απ'ευθείας αγορά.
Αυτή μου άρεσε πολύ:
http://zoren.gmc.globalmarket.com/products/details/fuel-pump-an-import-auto-part-applied-for-hyundai-and-toyota-382977.html
αλλά ελάχιστη ποσότητα 500 κομμάτια...
Εγώ θα προσπαθήσω να την κολλήσω εκεί που άνοιξε, να την περάσω και να πάω τη μηχανή στον Τσολερίδη να μου μετρήσει την πίεση. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Κάτι άλλες αντλίες που μοιάζουν πολύ στη δικιά μας και έχουν πίεση 3,5 bar έχουν ελάχιστη ποσότητα... 100 τεμάχια... χοντραίνει το παιχνίδι.
Γειά χαρά.

vagtav
08/04/2012, 07:27
...
Δεν έχω ακούσει ποτέ τρόμπα απο 990 να χαλάει...

Χαλάει
Ήταν η πρώτη και μοναδική βλάβη που μου έχει βγάλει στα 3,5 χρόνια. Ευτυχώς ήταν στην εγγύηση και δεν ψάχτηκα.

gefr
08/04/2012, 11:15
Δεν έχω ακούσει ποτέ τρόμπα απο 990 να χαλάει. Πάντα έφταιγαν τα φίλτρα.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=461796

gefr
08/04/2012, 11:53
Μολις ειδα στο advrider το ποστ σου. Οποτε ειναι impeller.
H τυπικη αποδοση ειναι αυτη:
252707
απο δω:
http://www.pricepump.com/pumpschool/psles2.html

Οπως βλεπεις η πιεση ειναι σταθερη για μια μεγαλη περιοχη ροης και μετα πεφτει λιγο. Ειναι πολυ πιθανο τα 3 bar στα 90λτ/ω να αναφερονται στην τιμη πιεσης πριν αρχισει να πεφτει. Αν ισχυει αυτο τοτε και η στατικη της πιεση θα ειναι η ιδια.

Οι προδιαγραφές αναφέρουν shutoff pressure 8,5 bar ενώ η πίεση λειτουργίας είναι στα 3,5 bar. δεν με καλύπτει λές αυτό το περιθώριο στη δική μου αντλία;

http://zoren.en.alibaba.com/product/488917072-200628166/0580453407_Electric_Fuel_Pump_380301.html

DrBig
08/04/2012, 13:25
Οι προδιαγραφές αναφέρουν shutoff pressure 8,5 bar ενώ η πίεση λειτουργίας είναι στα 3,5 bar. δεν με καλύπτει λές αυτό το περιθώριο στη δική μου αντλία;

http://zoren.en.alibaba.com/product/488917072-200628166/0580453407_Electric_Fuel_Pump_380301.html

3.5 bar δε θες? Νομιζω οτι ο καλλιτερος τροπος να εχεις 3.5 σταθερα θα ειναι η αντλια σου να βγαζει παραπανω και ο ρυθμιστης να τα καραταει στην σταθερη τιμη των 3.5. Αυτη απ'οτι φαινεται βγαζει παραπανω, οποτε μαλλον θα κανει!

gefr
08/04/2012, 23:11
Νομίζω οτι αν η πίεση είναι παραπανήσια, τότε θα ζεσταίνεται περισσότερο και το καύσιμο και από την ισχυρότερη αντλία και το ρεύμα που θα τραβάει θα είναι πολύ.
Οι πρώτες δοκιμές με την αντλία των 3bar είναι απογοητευτικές. Θα πρέπει να ελέγξω πρίν την απορρίψω τελείως αν έφυγαν τα μπαλώματα που έκανα στα σημεία που την τρύπησα. Άν όχι, τότε φταίει καθαρά η χαμηλότερη πίεση λειτουργίας καιιι
back to square one.

DrBig
09/04/2012, 07:35
Νομίζω οτι αν η πίεση είναι παραπανήσια, τότε θα ζεσταίνεται περισσότερο και το καύσιμο και από την ισχυρότερη αντλία και το ρεύμα που θα τραβάει θα είναι πολύ.
Οι πρώτες δοκιμές με την αντλία των 3bar είναι απογοητευτικές. Θα πρέπει να ελέγξω πρίν την απορρίψω τελείως αν έφυγαν τα μπαλώματα που έκανα στα σημεία που την τρύπησα. Άν όχι, τότε φταίει καθαρά η χαμηλότερη πίεση λειτουργίας καιιι
back to square one.

Νομιζω η πιεση θα πρεπει αναγκαστικα να ειναι παραπανησια γιατι η ταση στη μπαταρια δεν ειναι σταθερη. Αν παρα-ειναι μεγαλυτερη παντα μπορεις να βαλεις μια αντισταση σε σειρα, οποτε και το ρευμα θα πεσει και η αντλια θα ζεσταινεται λιγοτερο.

MultiS
10/04/2012, 10:17
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=461796

οκ μπορεί σε μια παραγωγή κάποιον χιλιάδων μηχανών να χαλάει και ένα ποσοστό τρομπών.

επιμένω οτι στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει για χαλασμένη τρόμπα.

θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε ένα γκάλοπ. Μόνο ομως για 990. Και να αναφέρουμε και το συνεργείο που παμε.
Να δούμε και πως αντιμετωπίζουν οι μάστορες το θέμα.

εχω και μερικές σκόρπιες σκέψεις.

σε όσους απο τους φίλους στο εξωτερικό και ειδικά Αμερική ψάχτικαν ποτέ ? ή απλά πίστεψαν τους "dealers" τους ?
και έδωσαν τα λεφτάκια τους σε νέες τρόμπες ?

πρίν "χαλάσουν" οι τρόμπες είχαν αλλάξει ποτε τα φίλτρα ?

επίσης παρατήρησα οτι τα μοντέλα ηταν απο 08 και μετά και με σχετικά λίγα χιλιόμετρα.

Μήπως η ΚΤΜ απο το '08 και μετά έχει αλλάξει τρόμπα ?

πυξιδας990
10/04/2012, 15:05
οκ μπορεί σε μια παραγωγή κάποιον χιλιάδων μηχανών να χαλάει και ένα ποσοστό τρομπών.

επιμένω οτι στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει για χαλασμένη τρόμπα.

θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε ένα γκάλοπ. Μόνο ομως για 990. Και να αναφέρουμε και το συνεργείο που παμε.
Να δούμε και πως αντιμετωπίζουν οι μάστορες το θέμα.

εχω και μερικές σκόρπιες σκέψεις.

σε όσους απο τους φίλους στο εξωτερικό και ειδικά Αμερική ψάχτικαν ποτέ ? ή απλά πίστεψαν τους "dealers" τους ?
και έδωσαν τα λεφτάκια τους σε νέες τρόμπες ?

πρίν "χαλάσουν" οι τρόμπες είχαν αλλάξει ποτε τα φίλτρα ?

επίσης παρατήρησα οτι τα μοντέλα ηταν απο 08 και μετά και με σχετικά λίγα χιλιόμετρα.

Μήπως η ΚΤΜ απο το '08 και μετά έχει αλλάξει τρόμπα ?

λοιπον,εδιαφερον η συζητηση αλλα θα μου επιτρεψετε να πω οτι εχω ξενερωσει αφανταστα με την εταιρια.δεν επιτρεπεται ενα μηχανακι που κατασκευαστηκε να παει απο το μπαλουχισταν εως το τουρκμενισταν(μεταφορικα)να εχει προβλημα με τροφοδοσιες.πραγματικα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ,δηλ αν βαλεις μαμουνια π.χ. στην αλγερια,κανεις τον προξενο.ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.......αφου εχω ξενερωσει τοσο που λεω να το πουλησω.τι να πω............:nono:

DrBig
10/04/2012, 16:59
λοιπον,εδιαφερον η συζητηση αλλα θα μου επιτρεψετε να πω οτι εχω ξενερωσει αφανταστα με την εταιρια.δεν επιτρεπεται ενα μηχανακι που κατασκευαστηκε να παει απο το μπαλουχισταν εως το τουρκμενισταν(μεταφορικα)να εχει προβλημα με τροφοδοσιες.πραγματικα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ,δηλ αν βαλεις μαμουνια π.χ. στην αλγερια,κανεις τον προξενο.ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.......αφου εχω ξενερωσει τοσο που λεω να το πουλησω.τι να πω............:nono:

Υπερβαλεις. Σκεψου οτι υπαρχουν μηχανες που με το καλημερα σκας 1000 για αναρτηση πισω και αλλα 200 για μπροστα. Στο καημενο το 990 το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να δωσεις ενα κατοσταρικο για μια τρομπουλα συμπλεκτη και αλλα ενα-δυο-τρια για να λυσεις το θεμα με την τρομπα βενζινης και τον ανορθωτη. Δεν ειναι δα και τοσο τρομερο.
Οι διαφορες ειναι οτι στα 'αλλα' της κατηγοριας και να τα σκασεις παλι θεματα θα εχεις και οτι σε αυτο αναγκαστικα θα τα κανεις μονος σου και οχι καποιος αλλος για σενα. Ας ειναι καλα τα φορα.
Αντι να χολοσκας λοιπον, απολαυσε αυτο που τοσο τυχερος εισαι να εχεις, γιατι αλλο σα και δαυτο δεν εχει! :wave2:

πυξιδας990
10/04/2012, 19:42
Υπερβαλεις. Σκεψου οτι υπαρχουν μηχανες που με το καλημερα σκας 1000 για αναρτηση πισω και αλλα 200 για μπροστα. Στο καημενο το 990 το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να δωσεις ενα κατοσταρικο για μια τρομπουλα συμπλεκτη και αλλα ενα-δυο-τρια για να λυσεις το θεμα με την τρομπα βενζινης και τον ανορθωτη. Δεν ειναι δα και τοσο τρομερο.
Οι διαφορες ειναι οτι στα 'αλλα' της κατηγοριας και να τα σκασεις παλι θεματα θα εχεις και οτι σε αυτο αναγκαστικα θα τα κανεις μονος σου και οχι καποιος αλλος για σενα. Ας ειναι καλα τα φορα.
Αντι να χολοσκας λοιπον, απολαυσε αυτο που τοσο τυχερος εισαι να εχεις, γιατι αλλο σα και δαυτο δεν εχει! :wave2:
σε αυτο που λες δεν διαφωνω,αλωστε εχω βαλει και oberon και διαφορα αλλα.ομως για τα θεματα τροφοδοσιας πιστευω οτι δεν επιτρεπεται να εχει η συγκεκριμενη μοτο προβληματα.ειναι επαναλβανω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ,σκεψου μονο για που προωρηζεται.ενταξει οσο για να το πουλησω ημουνα λιγο υπερβολικος.παντως 468ε για την τρομπα ειναι απαραδεκτα 2.περιμενουμε το project του gerf,με φωτο,σχολια και μπουσουλα,να προχωρησουμε αναλογως αν ευδοκιμησει:wave2:

πυξιδας990
11/04/2012, 16:38
το εβγαλα βολτα και οταν πιανω τις 6800στρ ολα stop.δεν τις περναει με τιποτα.σε ολες τις ταχυτητες τωρα.ρελαντι κανονικα και μεχρι εκει ολα καλα.πριν που αλλαξα φιλτρα δεν περναγε τις 5000στρ με ταση το οριο να κατεβαινει.φανταστητε γυρισα σπιτι με πρωτη.ρε λες να ειναι τιποτα αλλο(εχω μια κρυφη ελπιδα).αντε gerf τι γινεται με το project:confused:

πυξιδας990
13/04/2012, 11:45
Και άρχισαν τα όργανα και με το που ζέστανε ο καιρός, να κάτι διακοπές και σβησίματα. Τι να φταίει, τι να φταίει, δεν μπορώ να πάω σπίτι. Απελπισία! Πάω στον Τσολερίδη και του το αφήνω με κακές διαθέσεις. Μήπως θέλει καινούργιο χάρτη μανήσιο γιατί εγώ τον έχω γαργαλήσει λίγο, όσον αφορά τις δευτερεύουσες πεταλόυδες στα χαμηλά; μήπως θέλει ρύθμισμα το TPS; Μου λέει οτι κάτσε να δούμε την πίεση που ανεβάζει η αντλία βενζίνας και βλέπουμε. Και έτσι μου τηλεφωνεί και μου λέει τα μαντάτα. Στο ebay βρήκα μεταχείρω από σούπερδούκα αλλά είναι δουλειά αυτή; Ψάχνω στις κινέζικες βιομηχανίες... τίποτα. Βοηθάτε χρηστιανοί. Ιδέα! λές να είναι ινδικής κατασκευής, μιά και έχουν αγοράσει το 10% κάποια ινδική εταιρεία; Τα δεδομένα είναι τα εξής: διάμετρος 38χιλ, μήκος 110χιλ μαζί με το σωληνάκι που εξέχει, πίεση 3,5bar λειτουργεί ενβαπτισμένη σε βενζίνη, στα 12VDC με παροχή > 30λιτ/ώρα.
μια ερωτηση,απο τη αλλο μοντελο της ΚΤΜ ταιριαζει,στο ebay παιζουν απο super duke 05-06 και απο sm990 09-10,αυτες ταιριαζουν...?

gefr
14/04/2012, 20:57
Ταιριάζουν αλλά για καλό και για κακό, τοποθέτησε την "καινούργια αντλία" στο δικό σου συνολάκι, για να έχεις τον ερίτζιναλ ρυθμιστή πίεσης. Επίσης έτσι θα αποφύγεις και τον αισθητήρα ρεζέρβας που έχουν τα SD. Και... καλή τύχη με τη μεταχειρισμένη αντλία, γιατί είναι πάντα μιά μεταχειρισμένη.
Στο διαδίκτυο παίζουν πολλές γιουνιβέρσαλ κινέζικες στα 3.0 bar αλλά οι παραγγελίες ξεκινούν στα 200 κομμάτια. Γιά να δούμε... και από τιμές ούτε τσιμουδιά. Για να δούμε...

MultiS
Όπως βλέπεις από το ενδιαφέρον που έχει το θέμα είναι κάμποσοι οι παθόντες. Στην Ελλάδα θα σου αναφέρω εμένα και τον Trickster που έτυχε και σε πολύ κοντινό διάστημα. Εμένα τα φίλτρα ήταν πολύ χάλια, αλλά ο Trickster είχε μόλις αλλάξει φίλτρα, αλλά φαίνεται οτι το πρόβλημά του ήταν η αντλία εξ αρχής. Τώρα αν τα βουλωμένα φίλτρα προκάλεσαν την βλάβη στην αντλία, είναι πολύ πιθανό αλλά δεν σημαίνει τίποτα. Αφού καταλήγουμε να έχουμε χαλασμένη τρόμπα, θα πρέπει να βρούμε εναλλακτική πηγή. Όσο για τα φίλτρα, φαίνεται οτι προχωράμε. Το χάρτινο είναι γεγονός. Πάμε τώρα για το φίλτρο αναρρόφησης.
Γειά χαρά.

gefr
16/04/2012, 10:31
Μαλλον επαναλαμβανωμαι....αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι η καλλιτερη λυση ειναι μια καλη εξωτερικη αντλια με φιλτρο και ρυθμιστη πιεσης. Θα κοστισει λιγοτερο απο μια OEM, τα φιλτρα θα ειναι αρκετα φτηνοτερα, θα ειναι καλλιτερης ποιοτητας και δεν θα χρειαζεται να λυνεις το μισο μηχανακι για να αλλαξεις φιλτρο. :wave2:

Την συγκεκριμενη που παρεθεσα στην προηγουμενη σελιδα, την βρηκα απο φορουμ μπουσαιων για μετατροπες τουρμπο οπου η μαμα φτανει στα ορια της.

Για να δούμε και αυτή την εκδοχή:
Μπορούμε να κρατήσουμε την μανήσια εγκατάσταση για να μην χρειαστούμε ρυθμιστή πίεσης και φίλτρο εξόδου διαφορετικό. Σε αυτή την περίπτωση, χρειάζεται μόνο φίλτρο πριν την αντλία και αντλία. Περίπου σαν την μετατροπή σε 950. Μμμ εφικτό. Φυσικά η ερώτηση είναι αφού κάνουμε όλη τη μανούρα, γιατί να μην τοποθετηθεί και φίλτρο εξόδου εξωτερικό, ώστε να είναι πιό εύκολα προσβάσιμο. Χμμμ...

DrBig
16/04/2012, 12:39
Για να δούμε και αυτή την εκδοχή:
Μπορούμε να κρατήσουμε την μανήσια εγκατάσταση για να μην χρειαστούμε ρυθμιστή πίεσης και φίλτρο εξόδου διαφορετικό. Σε αυτή την περίπτωση, χρειάζεται μόνο φίλτρο πριν την αντλία και αντλία. Περίπου σαν την μετατροπή σε 950. Μμμ εφικτό. Φυσικά η ερώτηση είναι αφού κάνουμε όλη τη μανούρα, γιατί να μην τοποθετηθεί και φίλτρο εξόδου εξωτερικό, ώστε να είναι πιό εύκολα προσβάσιμο. Χμμμ...

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα δεν πρεπει ο ρυθμιστης να ειναι μετα την αντλια και το φιλτρο πριν? Επισης αν βαλεις φιλτρο μετα την αντλια και το ρυθμιστη, δεν θα αλλαξει η πιεση?

πυξιδας990
16/04/2012, 13:23
Ταιριάζουν αλλά για καλό και για κακό, τοποθέτησε την "καινούργια αντλία" στο δικό σου συνολάκι, για να έχεις τον ερίτζιναλ ρυθμιστή πίεσης. Επίσης έτσι θα αποφύγεις και τον αισθητήρα ρεζέρβας που έχουν τα SD. Και... καλή τύχη με τη μεταχειρισμένη αντλία, γιατί είναι πάντα μιά μεταχειρισμένη.
Στο διαδίκτυο παίζουν πολλές γιουνιβέρσαλ κινέζικες στα 3.0 bar αλλά οι παραγγελίες ξεκινούν στα 200 κομμάτια. Γιά να δούμε... και από τιμές ούτε τσιμουδιά. Για να δούμε...

MultiS
Όπως βλέπεις από το ενδιαφέρον που έχει το θέμα είναι κάμποσοι οι παθόντες. Στην Ελλάδα θα σου αναφέρω εμένα και τον Trickster που έτυχε και σε πολύ κοντινό διάστημα. Εμένα τα φίλτρα ήταν πολύ χάλια, αλλά ο Trickster είχε μόλις αλλάξει φίλτρα, αλλά φαίνεται οτι το πρόβλημά του ήταν η αντλία εξ αρχής. Τώρα αν τα βουλωμένα φίλτρα προκάλεσαν την βλάβη στην αντλία, είναι πολύ πιθανό αλλά δεν σημαίνει τίποτα. Αφού καταλήγουμε να έχουμε χαλασμένη τρόμπα, θα πρέπει να βρούμε εναλλακτική πηγή. Όσο για τα φίλτρα, φαίνεται οτι προχωράμε. Το χάρτινο είναι γεγονός. Πάμε τώρα για το φίλτρο αναρρόφησης.
Γειά χαρά.

δεν ειπα οτι την πηρα,αλλα πρεπει επειγωντος να βρουμε λυση,η ανοιξη ειναι εδω και τα βουνα με τα λαγκαδια μας περιμενουν.468ε ειναι πολλα τα γα.....α,πρεπει να τα γλυτωσουμε:wave2:

iliasfyntanidis
16/04/2012, 15:12
Όποιος αλλάξει αντλία βενζίνης μπορεί να βάλει και από αυτοκίνητο.Το έχει κάνει φίλος και έβαλε από Audi A4....Θεωρώ το ποσό των 450 ευρώ ή όσο τέλος πάντων ζητάνε αστείο για μία τρόμπα βενζίνης.Όταν μία για εφαρμογές τούρμπο με παροχή 255 λίτρων ανά ώρα κοστίζει 88 ευρώ με μεταφορικά από Αμέρικα.Μάρκα walbro.

πυξιδας990
16/04/2012, 17:40
Όποιος αλλάξει αντλία βενζίνης μπορεί να βάλει και από αυτοκίνητο.Το έχει κάνει φίλος και έβαλε από Audi A4....Θεωρώ το ποσό των 450 ευρώ ή όσο τέλος πάντων ζητάνε αστείο για μία τρόμπα βενζίνης.Όταν μία για εφαρμογές τούρμπο με παροχή 255 λίτρων ανά ώρα κοστίζει 88 ευρώ με μεταφορικά από Αμέρικα.Μάρκα walbro.
για εξηγησε,ο φιλος εβαλε απο AUDI A4 ΣΕ 990,για δωσε καμια πληροφορια

iliasfyntanidis
16/04/2012, 18:27
Οποιαδήποτε τρόμπα βενζίνης μπαίνει από αυτοκίνητο.Απλά αυτός σαν ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα αγόρασε μία bosch για αυτό το μοντέλο αυτοκινήτου.Μίλησα μαζί του και μου είπε ότι όποιος έχει πρόβλημα ας την βγάλει και ας περάσει από το μαγαζί του να σου πει πως ακριβώς μπαίνει....Μετά ο ένας θα μάθει στον άλλο.....Αν μπορεί κάποιος ας ποστάρει μία φωτό από την περιβόητη τρόμπα ρε παιδιά.Δεν είναι και τόσο δύσκολη η μετατροπή.....Η τιμή πάντως της αντιπροσωπείας είναι αστεία.Αναβάθμισα την δικιά μου σε μετατροπή και λόγω υπερτροφοδότησης άλλαξα και τρόμπα.Την πήρα 88 ευρώ με μεταφορικά από Αμέρικα.

πυξιδας990
16/04/2012, 19:16
Οποιαδήποτε τρόμπα βενζίνης μπαίνει από αυτοκίνητο.Απλά αυτός σαν ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα αγόρασε μία bosch για αυτό το μοντέλο αυτοκινήτου.Μίλησα μαζί του και μου είπε ότι όποιος έχει πρόβλημα ας την βγάλει και ας περάσει από το μαγαζί του να σου πει πως ακριβώς μπαίνει....Μετά ο ένας θα μάθει στον άλλο.....Αν μπορεί κάποιος ας ποστάρει μία φωτό από την περιβόητη τρόμπα ρε παιδιά.Δεν είναι και τόσο δύσκολη η μετατροπή.....Η τιμή πάντως της αντιπροσωπείας είναι αστεία.Αναβάθμισα την δικιά μου σε μετατροπή και λόγω υπερτροφοδότησης άλλαξα και τρόμπα.Την πήρα 88 ευρώ με μεταφορικά από Αμέρικα.
big και gefr δωστε τα φωτα,μπας και βγαλουμε ακρη

gefr
16/04/2012, 20:26
Επί του παρόντος πειραματίζομαι με μία ACHR που βρήκα σε τοπικό κατάστημα. Δεν ξέρω τί ακριβώς συμβαίνει αλλά ήρθα από Χαλκιδική με 150 σε σημεία, χωρίς ατροφίες. Νομίζω οτι όταν θερμαίνεται και αυτή η καινούργια, αρχίζει να κομπιάζει.
Γιά δέστε και εδώ:
http://www.aliexpress.com/product-fm/287243584-Electric-Fuel-Pump-0-580-453-455-E2068-Manufacture-wholesalers.html
πίεση λειτουργίας 3.0 bar, πίεση στατική (μηδενική ροή) 6.0bar, μέγιστη παροχή με μηδενική πίεση 160λιτ/ώρα
τιμή $7,37 για πάνω από 10, $7,87 για κάτω από 10, έξοδα αποστολής $23,08.

gefr
16/04/2012, 20:30
Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα δεν πρεπει ο ρυθμιστης να ειναι μετα την αντλια και το φιλτρο πριν? Επισης αν βαλεις φιλτρο μετα την αντλια και το ρυθμιστη, δεν θα αλλαξει η πιεση?

Σκαλίζοντας την εγχειρισμένη αντλία είχα την εξής έμπνευση:
Το φίλτρο που μπαίνει μετά την αντλία είναι για να παρακρατεί τα ρινίσματα από την τριβή του ρότορα με τα καρβουνάκια.

DrBig
16/04/2012, 20:35
big και gefr δωστε τα φωτα,μπας και βγαλουμε ακρη

Δυστυχως η ευτυχως εγω εχω 950, οποτε δεν ειμαι σε θεση να δοκιμασω να δω αν κατι δουλευει. Αυτο για το οποιο ομως ειμαι σιγουρος, ειναι οτι αυτο που εχω ηδη πει θα δουλεψει και μαλιστα απλα και ευκολα. Θα πρεπει να βρεθουν τρια πραγματα.
1) Καταλληλο φιλτρο για εξωτερικη χρηση (απο 1150 σιγουρα κανει)
2) τρομπα που να μπορει να βγαλει τουλαχιστον γυρω στα 4 bar. Θα πρεπει να ξεκαθαριστει τι θα γινει με την επιστροφη (αν χρειαζεται, και πως)
3) ρυθμιστης πιεσης ειτε μεταβλητος, ειτε σταθερος στα 3.5 bar

πυξιδας990
16/04/2012, 22:20
Δυστυχως η ευτυχως εγω εχω 950, οποτε δεν ειμαι σε θεση να δοκιμασω να δω αν κατι δουλευει. Αυτο για το οποιο ομως ειμαι σιγουρος, ειναι οτι αυτο που εχω ηδη πει θα δουλεψει και μαλιστα απλα και ευκολα. Θα πρεπει να βρεθουν τρια πραγματα.
1) Καταλληλο φιλτρο για εξωτερικη χρηση (απο 1150 σιγουρα κανει)
2) τρομπα που να μπορει να βγαλει τουλαχιστον γυρω στα 4 bar. Θα πρεπει να ξεκαθαριστει τι θα γινει με την επιστροφη (αν χρειαζεται, και πως)
3) ρυθμιστης πιεσης ειτε μεταβλητος, ειτε σταθερος στα 3.5 bar
Big εισαι τυχερος σε σημειο που αρχιζω να καλοβλεπω ξανα το 950.
Gefr κρεμομαστε οπως καταλαιβεις απο σενα.
iliafyntanidi εχει στην αρχη του post φωτο
ελα μαγκες να ξεπερασουμε τον σκοπελο αυτον:beer:

gefr
17/04/2012, 00:23
Δυστυχως η ευτυχως εγω εχω 950, οποτε δεν ειμαι σε θεση να δοκιμασω να δω αν κατι δουλευει. Αυτο για το οποιο ομως ειμαι σιγουρος, ειναι οτι αυτο που εχω ηδη πει θα δουλεψει και μαλιστα απλα και ευκολα. Θα πρεπει να βρεθουν τρια πραγματα.
1) Καταλληλο φιλτρο για εξωτερικη χρηση (απο 1150 σιγουρα κανει)
2) τρομπα που να μπορει να βγαλει τουλαχιστον γυρω στα 4 bar. Θα πρεπει να ξεκαθαριστει τι θα γινει με την επιστροφη (αν χρειαζεται, και πως)
3) ρυθμιστης πιεσης ειτε μεταβλητος, ειτε σταθερος στα 3.5 bar

Άν τρυπηθεί η βάση της αντλίας, μπορεί η εξωτερική να στέλνει το καύσιμο με πίεση κατ'ευθείαν στο εσωτερικό φίλτρο, και να επιστρέφει από το σωλήνα που υπάρχει τώρα με τη σωστή πίεση, στον ψεκασμό. Με αυτό τον τρόπο χρειάζεται εξωτερική τοποθέτηση μόνο η αντλία και το φίλτρο που θα προηγείται. Σύμφωνα με τους αμερικάνους κάποιο χοντρό φίλτρο γύρω στα 50μικρά.
http://i1068.photobucket.com/albums/u441/gefrago/injection%20fuel%20pump/P1014752-1.jpg
http://i1068.photobucket.com/albums/u441/gefrago/injection%20fuel%20pump/107_4940.jpg
http://i1068.photobucket.com/albums/u441/gefrago/injection%20fuel%20pump/fp_duc_6.jpg
http://i1068.photobucket.com/albums/u441/gefrago/injection%20fuel%20pump/P1104755.jpg
http://i1068.photobucket.com/albums/u441/gefrago/injection%20fuel%20pump/P1014752-1.jpg


Γειά χαρά.

gefr
17/04/2012, 18:25
Η αντλία που έχω τοποθετήσει τώρα, κάνει νούμερα όταν ζεσταίνεται η μηχανή και πιό συγκεκριμένα, όταν δουλεύει το βαντιλατέρ. Λές να έχει να κάνει οτι ρίχνει την τάση το βαντιλατέρ και σε συνδυασμό με την φθαρμένη αντλία που "ακουμπάει" και τραβάει και εκείνη περισσότερο ρεύμα, καταλήγουν στα προβλήματα με την πεσμένη πίεση; Έχω τοποθετήσει βολτόμετρο-θερμόμετρο-ρολόι στη μηχανή και βλέπω το ρεύμα να πέφτει στα 12,4Volts όταν δουλεύει το βαντιλατέρ και τα φώτα.
Βρήκα αντλία γουνιβέρσαλ στα 3,5bar. Είναι ολόιδια με την προηγούμενη, μόνο που ο έμπορος την δίνει για 3,5bar. Αυτή τη φορά θα αποφύγω να την τρυπήσω.

DrBig
17/04/2012, 18:38
Η αντλία που έχω τοποθετήσει τώρα, κάνει νούμερα όταν ζεσταίνεται η μηχανή και πιό συγκεκριμένα, όταν δουλεύει το βαντιλατέρ. Λές να έχει να κάνει οτι ρίχνει την τάση το βαντιλατέρ και σε συνδυασμό με την φθαρμένη αντλία που "ακουμπάει" και τραβάει και εκείνη περισσότερο ρεύμα, καταλήγουν στα προβλήματα με την πεσμένη πίεση; Έχω τοποθετήσει βολτόμετρο-θερμόμετρο-ρολόι στη μηχανή και βλέπω το ρεύμα να πέφτει στα 12,4Volts όταν δουλεύει το βαντιλατέρ και τα φώτα.
Βρήκα αντλία γουνιβέρσαλ στα 3,5bar. Είναι ολόιδια με την προηγούμενη, μόνο που ο έμπορος την δίνει για 3,5bar. Αυτή τη φορά θα αποφύγω να την τρυπήσω.

Η φθαρμενη που ακουμπαει και γιατι? Εχεις βαλεις καποιες φωτο αλλα εχω χασει λιγο την πλοκη. Ειναι το πλαστικο ιμπελερ που ακουμπαει στα τοιχωματα? Θα μπορουσε να τριφτει λιγο το ιμπελερ ωστε να μην ακουμπαει?

Αν μενει απο ρευμα τοτε ειναι πολυ πιθανο να πεφτει η πιεση και να δημιουργει προβληματα. Γι αυτο θεωρω πως η αντλια καλο θα ειναι να βγαζει καμια 4αρα bar στα 12v ωστε να περισσευει παντα η πιεση της.

gefr
17/04/2012, 18:51
Ναί ακριβώς, το ιμπέλερ ακουμπάει. Ζήτησα αντλία στα 3,5 bar και μου έδωσαν. Να ζητήσω μία στα 4bar και να δώ τι θα μου δώσουν. Υποψιάζομαι οτι βγαίνουν πάνω σε κάνα δυό είδη με παραλλαγές πίεσης και κουτιών και είναι όλες ψιλοίδιες, εκτός από τη δικιά μας. Άν όμως μείνει από ρεύμα, τότε ότι πίεση και να βγάζει με ρεύμα, χωρίς θα είναι πεθαμένη...

gefr
17/04/2012, 18:53
254809
254810
254811
Γειά χαρά

gefr
17/04/2012, 18:59
254812
254813
254814

gefr
17/04/2012, 19:00
254815
254816
254817

gefr
17/04/2012, 19:01
254818
254819
254820

πυξιδας990
17/04/2012, 19:19
προχωρα ακαθεκτα gefr,και αυτες που θα βαλουμε εμεις η προμηθεια δικια σου:wave2:

m/m990
17/04/2012, 19:25
Αυτή η αντλία πόσο στοίχισε;

gefr
17/04/2012, 20:00
254824
254825
254826

gefr
17/04/2012, 20:09
Αλλά είναι ολόιδια σε μαύρο πλαστικό αντί γκρί. Η τιμή της 48€. Σήμερα βρήκα σε κατάστημα με αντ/κά αυτοκινήτου μία ολόιδια με των φωτό σε γκρί χρώμα και με πίεση (στον κατάλογο 3,5bar) και πάλι στα 48€. Οι μετατροπές που φαίνονται στις φωτό είναι απαραίτητες, δηλαδή το κόψιμο του πλαστικού γύρω από τις επαφές, αλλά και στην κάτω μεριά για να θυληκώσει στη λαστιχένια βάση. Αλλά θα αποφύγω να κόψω πιό κάτω και να την τρυπήσω αυτή τη φορά.
Όπως φαίνεται ο σκελετός δεν φτάνει να πατήσει στη χυτή βάση, αλλά δεν φαίνεται να πειράζει σε κάτι.

gefr
18/04/2012, 12:18
Βρήκα αντλία στα 3,5bar τιμή $6, ελάχιστη ποσότητα 200 τεμ. Κανένας έμπορος ανταλλακτικών δεν θα μπορούσε να κάνει μία εισαγωγή;

πυξιδας990
20/04/2012, 20:00
σκεφτομαι να ξαναλαξω φιλτρα,γιατι δεν εχω ουτε συμπτωματα απωλειας ρελαντι ουτε διακοπες μεχρι τις 7000 στροφες που βηχει.τα προηγουμενα τα αλλαξα πριν 2000χλμ,αν θελει ξανα και ειμαι τυχερος στην ατυχια μου,ξερω ποιον βενζινα θα πλακωσω.τωρα σκεφτομαι να βαλω και ενα εξωτερικο στο σωληνακι καυσιμου που παει στην τρομπα,οπως βαζαμε παλια στα 22αρια στα παπακια,μαμακια θα κανω η σωστα σκεφτομαι,τι λετε...........?:sad:

iliasfyntanidis
21/04/2012, 13:36
Βρήκα αντλία στα 3,5bar τιμή $6, ελάχιστη ποσότητα 200 τεμ. Κανένας έμπορος ανταλλακτικών δεν θα μπορούσε να κάνει μία εισαγωγή;

Άποψη μου να αγοράσετε μία αντλία ποιότητας και να μην ξανασχοληθείτε με αυτό το θέμα.Είναι κρίμα αυτό το φοβερό μηχανάκι να ταλαιπωρείται από βλάβες επαναλαμβανόμενες...

gefr
21/04/2012, 18:35
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Και όταν λές ποιότητας έχεις καμμία κατά νού;

Αυτή φαίνεται καλούτσικη...:
http://www.ebay.com/itm/330708586479?item=330708586479&viewitem=&sspagename=ADME:X:RTQ:MOTORS:1123&vxp=mtr

Αυτή μού άρεσε επίσης:
http://www.ebay.com/itm/170691007320?item=170691007320&viewitem=&sspagename=ADME:X:eRTM:MOTORS:1123&vxp=mtr

λένε οτι δίνουν 98-100psi ο δικός μας ρυθμιστής πίεσης ανοίγει στα 51psi,

iliasfyntanidis
21/04/2012, 22:09
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Και όταν λές ποιότητας έχεις καμμία κατά νού;

Αυτή φαίνεται καλούτσικη...:
http://www.ebay.com/itm/330708586479?item=330708586479&viewitem=&sspagename=ADME:X:RTQ:MOTORS:1123&vxp=mtr

Αυτή μού άρεσε επίσης:
http://www.ebay.com/itm/170691007320?item=170691007320&viewitem=&sspagename=ADME:X:eRTM:MOTORS:1123&vxp=mtr

λένε οτι δίνουν 98-100psi ο δικός μας ρυθμιστής πίεσης ανοίγει στα 51psi,

Η πρώτη είναι επώνυμη.Από αυτήν την εταιρεία έχω πάρει για το αυτοκίνητο λόγω υπερτροφοδότησης.Είναι κορυφή στο χώρο του tuning.Aπλά έχει πολλά μεταφορικά.Θα σου πρότεινα να πάρεις από εδώ που έχω πάρει και εγώ http://www.ebay.com/itm/Walbro-255-LPH-Fuel-Pump-Mazda-Miata-and-MX5-1999-2005-/350225895894?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item518b1711d6&vxp=mtr
Βάλτε μία τέτοια και λήξτε το θέμα αυτό.Το μηχανάκι είναι από άλλο πλανήτη.Δύο πραγματάκια θέλει και είναι έτοιμο.
Δες εδώ και τα specs
http://www.lightningmotorsports.com/walbro.htm

gefr
22/04/2012, 09:12
Από ότι είδα την παραπάνω αντλία τη δίνουν για 3,0bar, εγώ ψάχνω για 3,5.
Να αναφέρω οτι στα specs μιλάνε για καταναλώσεις ρεύματος <6,0Α δηλαδή κοντά στα 70W συνεχή κατανάλωση ρεύματος.

gefr
25/04/2012, 18:05
Λοιπόν να που σκαλώνω:
Η αντλία που χρησιμοποιώ τώρα είναι για 3,0bar. Λειτουργεί σχεδον κανονικά, ανεβάζει πολλές στροφές ο κινητήρας, αλλά όταν ανέβει η θερμοκρασία-που συμβαίνει για την ώρα μόνο σε κίνηση- παίρνει μπροστά το βαντιλατέρ. Τότε η τάση του ρεύματος πέφτει κοντά και κάτω από τα 12Volts και αρχίζουν οι διακοπές και τα σβησίματα. Αναρωτιέμαι αν η ισχυρότερη αντλία ή η μανήσια έχει μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Δηλαδή η εμφάνιση ατροφίας σχετίζεται με το ρεύμα.

iliasfyntanidis
25/04/2012, 23:41
Aυτό ήθελα να ακόυσω,το που σκαλώνεις''Λοιπόν να που σκαλώνω:
Η αντλία που χρησιμοποιώ τώρα είναι για 3,0bar. Λειτουργεί σχεδον κανονικά, ανεβάζει πολλές στροφές ο κινητήρας, αλλά όταν ανέβει η θερμοκρασία-που συμβαίνει για την ώρα μόνο σε κίνηση- παίρνει μπροστά το βαντιλατέρ. Τότε η τάση του ρεύματος πέφτει κοντά και κάτω από τα 12Volts και αρχίζουν οι διακοπές και τα σβησίματα'' Δεν καταλάβενα που σκαλώνεις...Από ότι έχω διαβάσει είσαι μερακλής και το κατέχεις το θέμα του μαστορέματος,για αυτό και δεν έγραψα τίποτα άλλο πριν από το προηγούμενο ποστ μου.Πιστεύα και πιστεύω ότι θα βρεις την λύση.
Ερώτηση το κύκλωμα φόρτισης σου είναι ΟΚ?Δλδ βλέπεις την ίδια τάση και στις 3 φάσεις στα πηνία?Βραχυκυκλώνουν πουθενά?Επίσης με βολτόμετρο στην μπαταρία πάνω από τις στροφές που ορίζει ο κατασκευαστής βλέπεις 14.7+ που θα έπρεπε.....
Σε ρωτάω δλδ αν το κύκλωμα φόρτισης σου είναι ΟΚ διότι θα έπρεπε λογικά το μηχανάκι να τροφοδοτεί τις επιπλέον ανάγκες σου για ρεύμα.Θυμάμαι στο ΧΧ μου όταν είχα βλάβη στο κύκλωμα φόρτισης(πηνία-ανορθωτής,τελικά ήταν ανορθωτής)να διαβάζω σίγουρα 14.7 να μην σου πω και 15.1(όταν το επισκεύασα) στις 3500χιλ.στροφές αν θυμάμαι καλά...Πρίν με το ζόρι έβλεπα 13.2...

m/m990
26/04/2012, 00:55
Και εγώ παράξενευτηκα όταν το διάβασα αυτό..σε μια δόση που είχα πρόβλημα με τον ανορθωτη έπαιζαν συνέχεια χαμηλές τάσεις και δεν φορτίζε την μπαταρία, όπου με άφησε.οταν ανοίγες γκάζι έπεφταν τα βόλτ ενώ θα έπρεπε να μενουν σταθερά στα 14 και πάνω.τελικα αλλάχτηκε ο ανορθωτης και από τότε κομπλε.

gefr
26/04/2012, 01:21
Ανορθωτή άλλαξα πρόσφατα με τον Shindengen που είναι σούπερ ντούπερ ανορθωτής με τεχνολογία Mosfet και μου δίνει:
14,2V χωρίς φώτα
13,8V με φώτα πορείας
13,2V με θερμαινόμενα grip
12,4V με βαντιλατέρ
αλλά στο ρελαντί πέφτει και στο 11,8V πότε πότε. Όταν δίνω γκάζι κρατιέται γύρω στο 13,4V.
Να σημειώσω εδώ οτι η αντλία καυσίμου πρέπει να τραβάει γύρω στα 70W, πολύ παραπάνω από το 950, ενώ ο εναλλάκτης είναι ο ίδιος.
Σε κάποιο φίλο ηλ μηχ/κό που ανέφερα οτι όταν ανεβάζω τις στροφές τότε η τάση πέφτει, μου είπε οτι είναι λογικό γιατί τότε "μπαίνουν" οι δίοδοι και κόβουν.
Οι αμερικάνοι πιστεύουν και αυτοί οτι είναι κακό.
Τέλος πάντων όταν μπορέσω θα αλλάξω την αντλία με αυτή που βρήκα των 3,5bar και θα δούμε τι συμβαίνει. Άν είναι θέμα ρεύματος δεν θα λυθεί, εκτός και άν η δυνατότερη αντλία τραβάει λιγότερο ρεύμα όταν ζορίζεται. Στο ρελαντί λογικά πρέπει η ροή να είναι σχεδόν μηδενική, η πίεση κοντά στην στατική οπότε κοντά στην shutoff pressure που είναι 6 bar, οπότε έλειψη πίεσης δεν πρέπει να υπάρχει. Γι αυτό και λέω μήπως είναι θέμα ρεύματος;
Γειά χαρά.

DrBig
26/04/2012, 07:06
Το οτι οταν πεφτει η ταση -> πεφτει το ρευμα -> πεφτει η πιεση και αρα υπαρχει προβλημα, δεν σημαινει οτι η πηγη του προβληματος ειναι το ρευμα, ουτε η ταση.
Το προβλημα ειναι οτι η αντλια βγαζει οριακη πιεση, οποτε με το που πεφτει λιγο η ταση στη μπαταρια, η πιεση της πλεον δεν επαρκει.
Καλλιστα θα μπορουσε μια αλλη αντλια να τραβαει 100W αλλα επειδη η ονομαστικη της πιεση θα ηταν πχ 4.0 bar, με την πτωση τασης στην μπαταρια να μπορει βγαζει την απαιτουμενη πιεση σε καθε περιπτωση.

gefr
26/04/2012, 07:43
Μμμμ τα λόγια σου ηχούν σα μουσική στα αυτιά μου:)

πυξιδας990
26/04/2012, 08:44
Μμμμ τα λόγια σου ηχούν σα μουσική στα αυτιά μου:)
τωρα αν δεν γινουμε προφεσορες με τετοιον πλουτο γνωσεων που σερβιρεται,τι να πω θα ειμαστε κοθονια.:wave2:

πυξιδας990
27/04/2012, 17:25
εκανα μια περιηγηση στα forum εξωτερικου και διαβασα εκπληκτος οτι η ζεστη που βγαζει το μοτερ επηρεαζει την αντλια καυσιμου, και αυτοι βαζουν ενα θερμωμονωτικο απο μεσα στο ρεζερβουαρ.ρε σεις λετε να εχουμε τετοιο θεμα και να μην εχουμε παρει χαμπαρι?μαγκες τι λετε και που θα το βρουμε αυτο?:wave2:

DrBig
27/04/2012, 17:43
εκανα μια περιηγηση στα forum εξωτερικου και διαβασα εκπληκτος οτι η ζεστη που βγαζει το μοτερ επηρεαζει την αντλια καυσιμου, και αυτοι βαζουν ενα θερμωμονωτικο απο μεσα στο ρεζερβουαρ.ρε σεις λετε να εχουμε τετοιο θεμα και να μην εχουμε παρει χαμπαρι?μαγκες τι λετε και που θα το βρουμε αυτο?:wave2:

Διολου απιθανο αν σκεφτεις οτι 1) Η αντλια ψυχεται απο την βενζινη και 2) η βενζινη ανεβαζει θερμοκρασια στα τεποζιτα.

πυξιδας990
27/04/2012, 18:22
Διολου απιθανο αν σκεφτεις οτι 1) Η αντλια ψυχεται απο την βενζινη και 2) η βενζινη ανεβαζει θερμοκρασια στα τεποζιτα.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1+ktm+990+adventure+%CE%B1%CE%BD%CF%84% CE%BB%CE%B9%CE%B1+%CE%B2%CE%B5%CE%BD%CE%B6%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82&source=web&cd=1&ved=0CDIQ8ggwAA&url=http%3A%2F%2Ftranslate.google.gr%2Ftranslate%3Fhl%3Del%26langpair%3Den%257Cel%26u%3Dhttp%3A%2F%2 Fwww.advrider.com%2Fforums%2Fshowthread.php%253Ft%253D585356&ei=e8SaT8CmGKeE4gSVkPD6Dg&usg=AFQjCNEmDhoX-AFQs5Obpgf83B6sE3HWhA&cad=rja
εδω το ειδα

gefr
27/04/2012, 20:46
Βρήκα κάτι αντλίες κινέζικες που δουλεύουν με 3,2Α άρα η αντλία που έχω βάλει καταναλώνει πάρα πολύ ρεύμα και γονατίζει τα ηλεκτρικά μου. Σά να βλέπω κάποιο φώς...

πυξιδας990
07/05/2012, 14:59
μεσα στην ατυχια μου,εντοπισα το προβλημα.τελικα δεν ειναι φιλτρα αλλα τσακισμενο σωληνακι τροφοδοσιας και αυτο ελαχιστα.ειχα μετακινησει λιγο τα ρεζερβουαρ και την πατησα.ευτηχως που μπηκα στην διαδικασια να ξαναβγαλω την τρομπα και το ανακαλυψα.
ουφ εφυγε ενα βαρος κια ηρθε ενα αλλο.καιει την ασφαλεια που ειναι το στροφομετρο-κορνα-φλας.αλλο παλι και αυτο.εν τομεταξυ το βιβλιο αυτη την ασφαλεια την εχει για ταχυμετρο-φλας-κορνα,στροφομετρο δεν αναφερει.ερε πλακες που ανοιξαμε:wave2:

gefr
07/05/2012, 18:14
μεσα στην ατυχια μου,εντοπισα το προβλημα. τσακισμενο σωληνακι τροφοδοσιας
καιει την ασφαλεια που ειναι το στροφομετρο-κορνα-φλας.:wave2:

Αφού βρήκες το τσακισμένο σωληνάκι, τώρα πρέπει να βρείς και το τσακισμένο καλωδιάκι για να φτιάξεις το κατεμάκι.:)
Καλή τύχη

gefr
09/05/2012, 16:15
Στο 950 η πίεση είναι 2-3psi, στο 990 35psi.

Sorry, στο 990 η πίεση ρυθμίζεται στα 3,5bar = 51psi

gefr
14/05/2012, 17:31
Θα πρέπει να ελέγξω πρίν την απορρίψω τελείως αν έφυγαν τα μπαλώματα που έκανα στα σημεία που την τρύπησα. Άν όχι, τότε φταίει καθαρά η χαμηλότερη πίεση λειτουργίας καιιι
back to square one.

Άνοιξα την αντλία μου και παρατήρησα οτι είχε κάποιες μικρές τρυπούλες που σίγουρα δημιουργούσαν διαρροές. Τις μπάλωσα και φαίνεται να λειτουργεί ικανοποιητικά. Υπενθυμίζω οτι η αντλία είναι κινέζικη από αυτές που κυκλοφορούν ευρέως για αυτοκίνητα. Είναι χαρακτηρισμένη στα 3,0bar αλλά δίνει ικανοποιητική πίεση. Το βολτάζ με αναμένα φώτα και προβολείς και θερμαινόμενα χερούλια είναι πολύ χαμηλό στα 12,5Volt αλλά δεν έχει κανείς συχνά προβολείς αναμένους, ούτε τις χειρολαβές στο φούλ! Αναρωτιέμαι αν ο αμερικάνικος ανορθωτής που προτείνουν οι αντβεντσουράδες είναι καλύτερος...

http://www.ricksmotorsportelectrics.com/

gefr
16/05/2012, 10:34
Το πρότζεκτ στέφθηκε με επιτυχία. Τελικά έκανα Θεσσαλονίκη-Αθήνα με την κινέζικη αντλία των 3,0bar. Με προσεκτικό τριμάρισμα των πλαστικών ώστε να μήν τρυπήσουν, και της αλουμινένιας βάσης ώστε να ταιριάξει η αντλία στην ορίτζιναλ λαστιχένια βάση, η αντικαταστάτρια δουλεύει άψογα. Το θέμα της αξιοπιστίας θα ελεγχθεί στο μέλλον ενώ θα κουβαλάω και μία εφεδρική αντλία όσπου να βεβαιωθώ για την αξιοπιστία της.
Γειά χαρά.

crfouras
16/05/2012, 11:10
ποσο κοστισε τελικα η ολη ιστορια??? Αξιζει ή καλυτερα να προτιμησουμε καποιο ηδη τσεκαρισμενο κιτακι οπως αυτο.......http://www.ktmtwins.com/cj-designs-pump

πυξιδας990
16/05/2012, 16:52
ποσο κοστισε τελικα η ολη ιστορια??? Αξιζει ή καλυτερα να προτιμησουμε καποιο ηδη τσεκαρισμενο κιτακι οπως αυτο.......http://www.ktmtwins.com/cj-designs-pump
αυτο ειναι για 950,νομιζω ο gefr εχει 990:wave2:

crfouras
16/05/2012, 20:46
αυτο ειναι για 950,νομιζω ο gefr εχει 990:wave2:

ναι απο λαθος νομιζα οτι ειναι καταλληλη κ για το 990.....:D
Αλλα καλα γιατι δεν κυκλοφορει κ κατι αντιστοιχο για το 990 αληθεια???

πυξιδας990
16/05/2012, 20:53
ναι απο λαθος νομιζα οτι ειναι καταλληλη κ για το 990.....:D
Αλλα καλα γιατι δεν κυκλοφορει κ κατι αντιστοιχο για το 990 αληθεια???
γιατι θεμα εχουμε μονο με τις κολοβενζινες στην ελλαδα,παντως καπου διαβασα οτι στο 990 του μητσακη που κανει τα οδοιπορικα,εχουν προσθεσει ενα εξωτερικο φιλτρο:wave2:

iliasfyntanidis
16/05/2012, 21:15
Kαλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα από εδώ και πέρα παιδιά.

gefr
17/05/2012, 01:04
ποσο κοστισε τελικα η ολη ιστορια??? Αξιζει ή καλυτερα να προτιμησουμε καποιο ηδη τσεκαρισμενο κιτακι οπως αυτο.......http://www.ktmtwins.com/cj-designs-pump

H αντλία που έβαλα κοστίζει 48ευρώ και ο τορναδόρος μου πήρε και 5 για το κούρεμα.


ναι απο λαθος νομιζα οτι ειναι καταλληλη κ για το 990.....:D
Αλλα καλα γιατι δεν κυκλοφορει κ κατι αντιστοιχο για το 990 αληθεια???

Η αντλία του 950 είναι παλινδρομική. Μία μεμβράνη κινείται παλινδρομικά και σπρώχνει το καύσιμο προς τα καρμπυρατέρ. Η παλλινδρομική κίνηση επτυγχάνεται με ένα πηνείο που ενεργοποιείται διακοπτόμενα. Ο διακόπτης αυτός είναι φτιαγμένος από πλατινένιες επαφές οοποίες και φθείρονται από τους σπινθήρες. Αυτές αντικαθιστά το ηλεκτρονικό κιτάκι. Στο 990 η αντλία είναι περιστροφική και προωθεί το καύσιμο με μία περιστρεφόμενη φτερωτή. Άλλη αρχή λειτουργίας δηλαδή.
Γειά χαρά.