PDA

View Full Version : ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - XL600R '85



Σελίδες : 1 [2] 3 4

Μοτορεμαλι
03/04/2012, 10:55
'σαι ωραιος!!!:beer:

stef88x
03/04/2012, 11:38
Μπραβο, συνεχισε τη καλη δουλεια :beer:

Kotselakos
03/04/2012, 19:40
Άκου του το χαρίσανε, εγώ που ήμουνα?! 252190
Καλή συνέχεια.

Αν σου πω ότι με παρακαλάνε να μου χαρίσουνε και άλλα δύο μηχανάκια που τους πιάνουν χώρο, και δεν έχω που να τα βάλω... Προσπαθώ να τους πείσω να μην τα πετάξουνε μέχρι να τελειώσω τα δικά μου (τρέχει και άλλο project + το CRM που έχει μείνει από carb και θέλει και τα μαζέματά του) και να ασχοληθώ μετά μαζί τους...

Και το θέμα μωρέ δεν είναι ότι τα θέλω δικά μου, να τα σώσω από το χυτήριο θέλω τα έρμα...

Γιατρέ μου, ότι ρημάδι μηχανάκι πετυχαίνω στο διάβα μου με κοιτάει σαν θλιμμένο νηστικό κουτάβι... Πες μου γιατρέ μου, έχω πρόβλημα;:lol:

vag 70
03/04/2012, 19:58
Αν σου πω ότι με παρακαλάνε να μου χαρίσουνε και άλλα δύο μηχανάκια που τους πιάνουν χώρο, και δεν έχω που να τα βάλω... Προσπαθώ να τους πείσω να μην τα πετάξουνε μέχρι να τελειώσω τα δικά μου (τρέχει και άλλο project + το CRM που έχει μείνει από carb και θέλει και τα μαζέματά του) και να ασχοληθώ μετά μαζί τους...

Και το θέμα μωρέ δεν είναι ότι τα θέλω δικά μου, να τα σώσω από το χυτήριο θέλω τα έρμα...

Γιατρέ μου, ότι ρημάδι μηχανάκι πετυχαίνω στο διάβα μου με κοιτάει σαν θλιμμένο νηστικό κουτάβι... Πες μου γιατρέ μου, έχω πρόβλημα;:lol:
εχεις το ιδιο προβλημα με μενα.εχω και χωρο και κεφια για ανακατασκευες.:D

karellen
03/04/2012, 20:05
Μπράβο φίλε με όλη μου την καρδιά. :wave2:
Το μόνο restoring που με συγκίνησε γιατί το '89 μου κλέψανε ένα ολόιδιο,το είχα μόνο 2 μήνες και δεν πρόλαβα ούτε μια φωτογραφία να του τραβήξω!

sv9cvk
03/04/2012, 22:16
Αν σου πω ότι με παρακαλάνε να μου χαρίσουνε και άλλα δύο μηχανάκια που τους πιάνουν χώρο, και δεν έχω που να τα βάλω... Προσπαθώ να τους πείσω να μην τα πετάξουνε μέχρι να τελειώσω τα δικά μου (τρέχει και άλλο project + το CRM που έχει μείνει από carb και θέλει και τα μαζέματά του) και να ασχοληθώ μετά μαζί τους...

Και το θέμα μωρέ δεν είναι ότι τα θέλω δικά μου, να τα σώσω από το χυτήριο θέλω τα έρμα...

Γιατρέ μου, ότι ρημάδι μηχανάκι πετυχαίνω στο διάβα μου με κοιτάει σαν θλιμμένο νηστικό κουτάβι... Πες μου γιατρέ μου, έχω πρόβλημα;:lol:

Χμμμ !!
Εγω παντως ,το βλεπω απολυτα φυσιολογικο !!!:a2::tooth:

Kotselakos
03/04/2012, 23:26
Μπράβο φίλε με όλη μου την καρδιά. :wave2:
Το μόνο restoring που με συγκίνησε γιατί το '89 μου κλέψανε ένα ολόιδιο,το είχα μόνο 2 μήνες και δεν πρόλαβα ούτε μια φωτογραφία να του τραβήξω!

Το ΄89; Πω πωωω... Εγώ τότε κυκλοφορούσα με BMX και σφεντόνα στην κωλότσεπη...:)

Συνέχεια...

Τα δύο μέρη που απαρτίζουν την έδραση του μαρσπιέ κολλήθηκαν όπως και το ίδιο το μαρσπιέ

252232

Η έδραση του μαρσπιέ θα ξαναφτιαχτεί γιατί έκανα βλακεία. Η στράντζα παραείναι λεπτή, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Βασικά δεν κατάφερα να βρω κανά ρεταλάκι στράντζα βαρέος τύπου με την μία διάσταση 20mm, δεν θυμάμαι αν βγαίνει κιόλας. Οπότε είπα στον μηχανουργό να μου στραντζάρει μια λάμα πάχους 3mm σε Π (έχει και στράντζα στο μαγαζί) και την περιμένω. Καινούργιο κυλινδράκι με σπείρωμα έχω ήδη φτιάξει.

252233

Εδώ μια πρώτη απόπειρα για το κάτω άκρο του ελατηρίου επαναφοράς.

252234

Kotselakos
03/04/2012, 23:33
Το σιδεράκι που αγκάλιαζε τον ρεγουλατόρο και κόπηκε.

Βλακείες, βλακείες, βλακείες...

252235

252237

Kotselakos
03/04/2012, 23:38
Ο τόρνος του φτωχού...

Δράπανο πιασμένο στη μέγκενη και σε ρόλο κοπτικού λίμα.

Ξεκινάμε από μια αλενόβιδα Μ8

252238

252239

Λίγη ακόμα δουλειά, συγκόλληση και ιδού...

252240

Kotselakos
03/04/2012, 23:45
Είναι λίγο στραβό. Βασικά η τοσπείρωμα στο λαμάκι που χρησιμοποίησα για το μπράτσο της τρόμπας προυπήρχε και ήταν λοξό, αλλά δεν πειράζει.

252242

Με τον τόρνο του φτωχού από inox αλενόβιδα έφτιαξα και πίρο για το δίχαλο της τρόμπας.

252244

Kotselakos
03/04/2012, 23:52
Είμαστε λοιπόν εδώ...

252245

Το πάνω στήριγμα της τρόμπας...

252246

...θα δεθεί με το κάτω με ένα πρόσθετο λαμάκι κάπως έτσι. Οι κολλήσεις θα λειανθούν για να φαίνονται όλα σαν ένα κομμάτι.

252247

Kotselakos
03/04/2012, 23:54
Ρεγουλατόρος...

252248

252249

252250

universalgr1
04/04/2012, 07:57
Και το θέμα μωρέ δεν είναι ότι τα θέλω δικά μου, να τα σώσω από το χυτήριο θέλω τα έρμα...

Γιατρέ μου, ότι ρημάδι μηχανάκι πετυχαίνω στο διάβα μου με κοιτάει σαν θλιμμένο νηστικό κουτάβι... Πες μου γιατρέ μου, έχω πρόβλημα;:lol:

Με αυτές τις δύο γραμμές αδερφέ σε συμπάθησα όσο πάει!!! Αυτό είναι πραγματική αγάπη για τη μοτοσυκλέτα!!!

Και πάλι εύγε!! :beer:


Στα της ανακατασκευής τώρα.. Πολύ καλό το σκεπτικό με το οποίο δουλέυεις!! Μόνο βεβαιώσου να είναι πρώτα καλές οι κολλήσεις και δεύτερον να είναι τα μαρσπιέ χωροταξικά σε σωστό σημείο! (σίγουρα τα έχεις μελετήσει όλα, αλλά ήθελα να πω κι εγώ κάτι.. :lol: )

Συνέχα!!! :beer:

motomaniac
04/04/2012, 11:47
πολυ καφε ηπια. παω να δουλεψω. πολυ μου αρεσει. για σπειρωματα θα χρησιμοπουσα κολλητα παξιμαδια. εγω με τις λαμες εχω φαει σταρβωμα. γενικα με ολα τα σιδερενια κομματια που αγοραζω απο το εμποριο. ειναι υπερβολικα μαλακα σε σχζεση με τα μεταλλα που χρησιμοποιουν οι μοτοσυκλετες με αποτελεσμα αν θες κατι γερο να το κανεις βαρυ σαν χτ.. χαχαχαχα σοβαρα τωρα τα μαρσπιε που εφτιαξα ειχα τοση ελαστικοτητα που χωρις τις κοντρες εβρισκαν στο ψαλιδι για πλακα. για σιγουρεψου λιγο ..

bikas
04/04/2012, 14:09
προκαλείς έμπνευση ,μπράβο.

και να ξέρεις....θα σε παρακολουθώ.....

Kotselakos
04/04/2012, 14:14
Μόνο βεβαιώσου να είναι πρώτα καλές οι κολλήσεις και δεύτερον να είναι τα μαρσπιέ χωροταξικά σε σωστό σημείο! (σίγουρα τα έχεις μελετήσει όλα, αλλά ήθελα να πω κι εγώ κάτι.. :lol: )

Συνέχα!!! :beer:

Να ΄σαι καλά φίλε universalgr1. Τι να σου πω, ο άνθρωπος που κάνει τις κολλήσεις ειδικεύεται σε αυτό το πράγμα. Είναι ο μόνος στη Ρόδο που τον εμπιστεύεται το Ατμοηλεκτρικό εργοστάσιο της ΔΕΗ να συγκολλά ατμολέβητες και σωληνώσεις κυκλωμάτων ατμού. Δεν μπορεί, κάτι θα ξέρει.

Ναι, το μαρσπιέ δεν έχει γίνει στη τύχη. Μάλιστα τσέκαρα και ότι σε σχέση με το αριστερό τα πατητήρια και στο ίδιο ύψος κάθονται, και το ίδιο έξω προεξέχουν.

universalgr1
04/04/2012, 14:22
:beer: :beer:

Kotselakos
04/04/2012, 14:29
πολυ καφε ηπια. παω να δουλεψω. πολυ μου αρεσει. για σπειρωματα θα χρησιμοπουσα κολλητα παξιμαδια. εγω με τις λαμες εχω φαει σταρβωμα. γενικα με ολα τα σιδερενια κομματια που αγοραζω απο το εμποριο. ειναι υπερβολικα μαλακα σε σχζεση με τα μεταλλα που χρησιμοποιουν οι μοτοσυκλετες με αποτελεσμα αν θες κατι γερο να το κανεις βαρυ σαν χτ.. χαχαχαχα σοβαρα τωρα τα μαρσπιε που εφτιαξα ειχα τοση ελαστικοτητα που χωρις τις κοντρες εβρισκαν στο ψαλιδι για πλακα. για σιγουρεψου λιγο ..

Σοφή κουβέντα είπες για τα σίδερα του εμπορίου, για αυτό και εγώ ξαναφτιάχνω την έδραση του μαρσπιέ. Το πάχος τοιχώματος της στράντζας ήταν 1.5mm, στη νέα βάση θα είναι 3mm. Στη μαμά βάση το πάχος του ελάσματος ήταν 2mm.

Μη ξεχνάς ότι η βάση θα συγκολληθεί εκατέρωθεν του σωλήνα του πλαισίου και θα ενισχύεται από το περαστό κυλινδράκι. Από το πλαίσιο θα προεξέχει μόλις 3 με 4cm, οπότε θέμα ελαστικότητας δεν τίθεται.

Για την μετατροπή του ίδιου του μαρσπιέ ο σωλήνας που χρησιμοποίησα ήταν ήδη εξάρτημα από άλλο μηχανάκι.

FRAGISCOS
04/04/2012, 15:15
Με το συμπαθειο δηλαδη αλλα εσυ τωρα ανακατασκευαζεις μηχανακι η........κεντας???

Μπραβο για τη δουλεια,την υπομονη αλλα περισσοτερο για το μερακι σου..:wave2:

Kotselakos
04/04/2012, 18:36
Με το συμπαθειο δηλαδη αλλα εσυ τωρα ανακατασκευαζεις μηχανακι η........κεντας???

Μπραβο για τη δουλεια,την υπομονη αλλα περισσοτερο για το μερακι σου..:wave2:

Τι κεντάω μωρέ το αργόστροφο κουλάδι, που κάθε τι πρέπει να το φτιάξω τρεις φορές για να το πετύχω;:lol:

Αν σας έδειχνα όλες τις απόπειρες που έχουν γίνει για τα διάφορα, θα είχαμε καβατζάρει τις 100 σελίδες...

Εκ του πιεστηρίου: μόλις τελείωσα και το κάτω στήριγμα για το ελατήριο επαναφοράς.

Έκοψα πρώτα μια φέτα από ένα σωλήνα και με πρεσάρισμα στην μέγκενη τον έφερα να ταιριάζει μπάλωμα στους σωλήνες του σκελετού.

Κόψιμο - τρόχισμα - τρύπημα -σπείρωμα, ίσα-ίσα να σταθεί άλλο ένα μπιρμπιδέλι που έφτιαξα από αλενόβιδα στον τόρνο του φτωχού...

252414

Έτσι κάθεται στο πλαίσιο...

252415

Εκκρεμεί η νέα έδραση του μαρσπιέ για να πω ότι τελείωσα και πάνε σούμπιτα μαζί με το πλαίσιο για κόλλημα. Ευελπιστώ να γίνει πριν το Πάσχα.

SpeakeasyBlues
04/04/2012, 19:52
252419

gardelisxt550
04/04/2012, 22:50
φαντάζομαι άνεργος είσαι και εσύ?!:a014:

Kotselakos
04/04/2012, 23:02
φαντάζομαι άνεργος είσαι και εσύ?!:a014:

Ευτυχώς όχι.

motomaniac
04/04/2012, 23:07
χαχαχαχα αμα ηταν ανεργος θα ειχε ηλεκτροκοληση ρε.., χαχαχαχαχα

Kotselakos
05/04/2012, 14:19
χαχαχαχα αμα ηταν ανεργος θα ειχε ηλεκτροκοληση ρε.., χαχαχαχαχα

:lol: Μια μικρή ηλεκτροκόλληση έχω στο πατρικό μου στην Αθήνα. Κολλήσεις πάντως σε μηχανάκι δεν θα τολμούσα με την ασχετοσύνη μου επί του θέματος.

Επιπλέον όλα τα κολλήματα στο σκελετό θέλω να γίνουν με Tig, που ούτε έχω ούτε παίζει ν' αποκτήσω.

motomaniac
05/04/2012, 15:07
μην την φοβασαι.. η ηλεκτροκοληση τουλαχιστον σου δειχνει που κανει πορο. αλλα ξεκινας με εξωσκελετικα δοκιμια... :D

Acacius
05/04/2012, 18:52
:lol: Μια μικρή ηλεκτροκόλληση έχω στο πατρικό μου στην Αθήνα. Κολλήσεις πάντως σε μηχανάκι δεν θα τολμούσα με την ασχετοσύνη μου επί του θέματος.

Επιπλέον όλα τα κολλήματα στο σκελετό θέλω να γίνουν με Tig, που ούτε έχω ούτε παίζει ν' αποκτήσω.
Ποτέ μη λες ποτέ.... (http://www.amazon.de/dp/B00139UWH8/)

Keep koureling (κατά τον τίτλο) :a014:

Kotselakos
05/04/2012, 19:21
Ποτέ μη λες ποτέ.... (http://www.amazon.de/dp/B00139UWH8/)

Τουλάχιστον δεν πρόκειται στο εγγύς μέλλον...

Σήμερα μετά τη δουλειά πέρασα από το μηχανουργό και μου στράντζαρε το Π για την έδραση του μαρσπιέ.

Με συγκίνησε... Πήγα να βγάλω λεφτά να τον πληρώσω για αυτό και για κάμποσα άλλα που μου είχε φτιάξει νωρίτερα και μου έλεγε θα τα βρούμε όλα μαζί και με έκραξε:

"Βάλε το πορτοφόλι σου μέσα ρε και κάτσε να πιούμε ένα καφέ..."

Μετά τον καφέ βουρ στο γραφείο και ξεκινάμε από εδώ:

252536

Ξετρύπημα Φ14 να περάσει το σπείρωμα...

252537

Ακουμπάμε σκελετό στο πάτωμα, και σιγουρευόμαστε ότι δουλεύουμε σε αλφαδιασμένο σημείο του δαπέδου.

Μετράμε απόσταση του αριστερού πατητηριού από το έδαφος και βιδώνουμε το δεξί σφιχτά αφού το ρεγουλάρουμε στο ίδιο ύψος.

252538

Kotselakos
05/04/2012, 19:27
...Έχουμε λοιπόν σταθερή την τρύπα του μαρσπιέ σε σχέση με το σκελετό...

252539

Κόβουμε με τον τροχό λίγο λίγο και μετά από κάμποση ώρα είμαστε εδώ...

252540

Καναδυό χιλιοστά θέλει ακόμα, από δω και πέρα βγάζουμε τον δίσκο κοπής από τον τροχό και βάζουμε δίσκο ζιργκόν.

252541

Kotselakos
05/04/2012, 19:38
Τέλος! Λίγο τριμάρισμα θέλει μόνο ακόμα καθαρά για αισθητικούς λόγους.

252542

252543

Και πάνω στο μηχανάκι:

252544

Αύριο αν προλάβω και έχει και χρόνο ο μάστορας πάω για τις τελικές κολλήσεις. :D

Kotselakos
05/04/2012, 20:18
Μια από τις αγαπημένες μου μετατροπές είναι η αντικατάσταση των σιδερένιων αποστατών των τροχών, εσωτερικών και εξωτερικών, με φτιαχτούς στον τόρνο από αεροπορικό αλουμίνιο.

Βγάλσιμο λοιπόν των ρουλεμάν τροχών και μέτρημα.

Αριστερά τα original, δεξιά τα φτιαχτά.

Πίσω τροχός, απουσιάζει ο original εσωτερικός αποστάτης. Βρίσκεται εντός του κέντρου του τροχού όπως και τα ρουλεμάν. Χρειαζόταν το κέντρο να μπει κομπλέ στο ψαλίδι για να πάρω μέτρα για τον αντάπτορα της δισκόπλακας.

252548

Εμπρός τροχός. Τέρμα δεξιά ο αποστάτης που θα αντικαταστήσει τον ατέρμονα σε περίπτωση που κάνω το XL μοταρντοειδές. Σε αυτή τη περίπτωση θα βάλω ταχύμετρο που θα παίρνει σήμα από μαγνητάκι. Δεν έχω καταλήξει ακόμα αν θα το κάνω, τον αποστάτη όμως τον σχεδίασα και τον έφτιαξα να υπάρχει, κυρίως για τη χαρά της καστομιάς... :D

252551

252552

Kotselakos
05/04/2012, 20:21
...κάθεται στον τροχό κάπως έτσι:

252554

252555

Αυτά για σήμερα...

bikas
05/04/2012, 20:28
:a23::a23::whiteflag:

KostasV2
05/04/2012, 20:44
Wow! :a18::a20:

Kotselakos
05/04/2012, 20:57
Ευχαριστώ πολύ ρε μάγκες... :beer:

NSC
05/04/2012, 21:55
Εντυπωσιακοί οι αποστάτες!!!:a014::eyepop::a18:

vag 70
05/04/2012, 22:00
:a23:απλα και όμορφα

ΧΟΥΦΤΑΛ
05/04/2012, 22:03
:a18::a18::a23:

motomaniac
06/04/2012, 00:23
ρε κωστη? ο κατασκευαστης μαλακας ειναι.. (για πολλους λογους..) αλλα... αν εξαιρεσουμε το κοστος, δεν θα εχει και καποιον αλλο λογο που δεν εκανε αλλουμινενια αλλα ατσαλινα? και δεν ειναι τιποτε λαμακια να πεις καλα.. κοτζαμ αμονι φτιαχνεις με τοσο σιδερο... δεν ξερω αναρωτιεμαι.. παντως πολυ με αρεσουν τα δικα σου.

universalgr1
06/04/2012, 08:19
Μπράβο ρε παλίκαρε!!!

:beer::beer:

Kotselakos
06/04/2012, 13:42
ρε κωστη? ο κατασκευαστης μαλακας ειναι.. (για πολλους λογους..) αλλα... αν εξαιρεσουμε το κοστος, δεν θα εχει και καποιον αλλο λογο που δεν εκανε αλλουμινενια αλλα ατσαλινα? και δεν ειναι τιποτε λαμακια να πεις καλα.. κοτζαμ αμονι φτιαχνεις με τοσο σιδερο... δεν ξερω αναρωτιεμαι.. παντως πολυ με αρεσουν τα δικα σου.

Κοίτα, τουλάχιστον για τους εξωτερικούς αποστάτες πολλές εταιρείες φτιάχνουν aftermarket αλουμινιένιους. Δεν τους έφτιαξα ελαφρά την καρδία κάθισα και το βασάνισα καμπόσο.

Ποια είναι η δουλειά των αποστατών τροχού; Αφενός να κεντράρουν τον τροχό, αφετέρου να ευθυγραμμίζουν το εσωτερικό και το εξωτερικό δαχτυλίδι των ρουλεμάν για να δουλεύουν σωστά.

Άπαξ και είναι σωστοί στις διαστάσεις, όταν σφιχτεί ο άξονας του τροχού η μόνη φόρτιση που μπορώ να σκεφτώ ότι δέχονται είναι θλιπτικό φορτίο δηλαδή δύναμη που τους συμπιέζει παράλληλα με τον άξονά τους, ούτε τριβές, ούτε κάμψη. Σε αυτή τη καταπόνηση τα μέταλλα, σίδερα και αλουμίνια, αντέχουν τρελά.

Πέραν τούτου δεν μπορώ να σκεφτώ άλλες σημαντικές δυναμικές καταπονήσεις στους αποστάτες.

Ελπίζω βέβαια περισσότερο από σένα να μην κάνω λάθος.

SpeakeasyBlues
06/04/2012, 14:21
Κοίτα, τουλάχιστον για τους εξωτερικούς αποστάτες πολλές εταιρείες φτιάχνουν aftermarket αλουμινιένιους. Δεν τους έφτιαξα ελαφρά την καρδία κάθισα και το βασάνισα καμπόσο.

Ποια είναι η δουλειά των αποστατών τροχού; Αφενός να κεντράρουν τον τροχό, αφετέρου να ευθυγραμμίζουν το εσωτερικό και το εξωτερικό δαχτυλίδι των ρουλεμάν για να δουλεύουν σωστά.

Άπαξ και είναι σωστοί στις διαστάσεις, όταν σφιχτεί ο άξονας του τροχού η μόνη φόρτιση που μπορώ να σκεφτώ ότι δέχονται είναι θλιπτικό φορτίο δηλαδή δύναμη που τους συμπιέζει παράλληλα με τον άξονά τους, ούτε τριβές, ούτε κάμψη. Σε αυτή τη καταπόνηση τα μέταλλα, σίδερα και αλουμίνια, αντέχουν τρελά.

Πέραν τούτου δεν μπορώ να σκεφτώ άλλες σημαντικές δυναμικές καταπονήσεις στους αποστάτες.

Ελπίζω βέβαια περισσότερο από σένα να μην κάνω λάθος.

Με φτιάχνεις... 252613

Kotselakos
07/04/2012, 09:43
Χθες αργά το απόγευμα τελείωσα και με τις κολλήσεις των διαφόρων μπιρμπιδελίων στο σκελετό. Οπότε μπορώ να αρχίσω να τον ετοιμάζω για βάψιμο.

Φωτογραφίες αργότερα σήμερα...

Kotselakos
07/04/2012, 14:47
...Οπότε μπορώ να αρχίσω να τον ετοιμάζω για βάψιμο.

Ναι μικρέ Κωστάκη... καλά, θα ΄θελες...

Έχω φάει τη ξενέρα τη ζωής μου, μου ΄ρχεται να βάλω τα κλάματα...

Αφού τελειώσαμε επιτυχώς με τις κολλήσεις για την έδραση τις τρόμπας, πιάσαμε τις επισκευές.

Θα θυμάστε ίσως το θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα για επισκευή ρωγμής σε ατσάλινο σωληνωτό πλαίσιο με αφορμή το σκελετό του XL.

Δύο φωτογραφίες για υπενθύμιση...

252699

Και εδώ άλλη μία η οποία μάλλον έγινε γιατί κάποιος κάφρος κόλλησε την σπασμένη βάση του σταντ με απλή ηλεκτροκόλληση και κοινό ηλεκτρόδιο για κάγκελα και έκαψε το μέταλλο.

252700

Η πρώτη ρωγμή επισκευάστηκε μια χαρά.

Στην δεύτερη περίπτωση τροχίστηκαν όλες οι παλιές κολλήσεις να βρούμε καθαρό μέταλλο και να δούμε που βρισκόμαστε.

Η τάπα του οριζοντίου σωλήνα του σκελέτου (δεν φαίνεται καλά στην φωτό, αλλά είναι εκεί περίπου που δείχνει το βελάκι είχε λιώσει και είχε κάνει τρύπα. Από μέσα βγάλαμε μια χούφτα σκουριά.

252702

Τρύπα είχε κάνει και ο σωλήνας από τη μέσα μεριά της βάσης του σταντ. Τα είδα και μου πέσαν τα αυτιά.

Ο Σάκης, ο μηχανουργός και συγκολλητής, με καθησύχασε:

"Μην ανησυχείς ρε, δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά φτιάχνονται όλα, έχω αντιμετωπίσει πολύ χειρότερα, οι σωλήνες σου έχουν πολύ ψωμί ακόμα."

Μου έδωσε και μένα μια μάσκα συγκόλλησης, με πήρε δίπλα του και μου εξηγούσε βήμα - βήμα τι κάνει.

Τελειώσαμε με τις επισκευές βράδυ, φόρτωσα τον σκελετό να τον πάω γραφείο.

Σήμερα πήγα στο γραφείο να τραβήξω φωτογραφίες και να αρχίσω να τρίβω, και ανακαλύπτω καινούργιο κρακ λίγο πάνω από αυτό που επισκευάστηκε, κολλητά στην έδραση του μαρσπιέ...

Πήγα και μου το έφτιαξε και αυτό, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα τη γλυτώσω έτσι απλά. Μάλλον ο σκελετός την έχει ακούσει γερά από την μαλακισμένη κόλληση του προηγούμενου.

Και δεν είναι κανένας σωλήνας του υποπλαισίου ρε γαμώτο, είναι δίπλα στην έδραση του ψαλιδιού, εκεί τα φορτία είναι βαρβάτα.

Το μόνο που θα μπορούσε να διορθώσει οριστικά την κατάσταση είναι να μπει όλος ο σκελετός σε φούρνο να γίνει αυτό που στην μεταλλουργία λέγεται normalisation, δηλαδή ζέσταμα σε υψηλές θερμοκρασίες και ελεγχόμενη ψύξη του, για να εξαλειφθούν οι παραμένουσες τάσεις.

...Καλά, ναι... μισό λεπτό να πάρω το θείο μου που είναι διευθυντής στη NASA...

Φωτο από την ξενέρα μου δεν τράβηξα. Ίσως αύριο

Μέσα στις επόμενες μέρες θα αποφασίσω αν συνεχίσω, ή κρατάω μοτέρ και ηλεκτρικά για το project που είχα αρχικά στο μυαλό μου, και η ανακατασκευή του XL να πάει για φούντο.

Σκατά κι απόσκατα...

gardelisxt550
07/04/2012, 15:20
φίλε μην απογοητεύεσαι!
οι ανακατασκευές έτσι είναι!
ξέρεις πόσες φορές έχω φύγει με νεύρα απ το εργαστήριο μου γιατί έχω ανακαλύψει και άλλη μία μαλακία πού πρέπει να λύσω!
έτσι είναι φίλε μου είναι παλιά μηχανάκια και είναι λογικό να έχουν θέματα.
εφοδιάσου με κουράγιο και υπομονή γιατί είναι δύσκολος ο δρόμος.
υγ.οι αποστάτες πολύ μ αρέσουν!
συνέχισε........

FRAGISCOS
07/04/2012, 15:24
Μην απογοητευεσαι Κωστα
Οπως ειπες εχεις καλο συγκολητη οποτε θα λυθει το προβλημα.
Η ξενερα παντως δεν παυει να υπαρχει..
Σε καταλαβαινω.....(XR 200 84):(:mad:

Kotselakos
07/04/2012, 15:33
Ναι μωρέ, δίκιο έχεις, αλλά δεν είναι κάτι που το φτιάχνεις μόνος σου ή το αλλάζεις με καινούργιο, για τον σκελετό πρόκειται, τη βάση όλης της μηχανής. Άσε που παίζει να έχει σαπίσει εσωτερικά.

Και ο μόνος τρόπος να ανακαλύψω αν είναι εντάξει είναι να κάτσω να το φτιάξω όλο, να το τσουλήσω και να να δω αν αντέχει. Φαντάζεσαι μετά από τόσο κόπο και χρήμα να ξανασπάσει; Ο μηχανουργός επέμενε ότι θα αντέξει αλλά δεν μπορώ να πειστώ....

Περιττό να σου πω ότι μετά από την σημερινή επισκευή σχεδόν παρακαλούσα μέσα μου να βρω και άλλη ρωγμή για να το πάρω απόφαση...

Δεν ξέρω θα δούμε, thanx για την εμψύχωση anyway...:beer:

Kotselakos
07/04/2012, 16:07
...Δεν ξέρω αν το έκανα σαφές παραπάνω, αλλά η ρωγμή που ανακάλυψα σήμερα έγινε ΜΕΤΑ την επισκευή της προηγούμενης, το ίδιο πιστεύει και συγκολλητής, χθες πριν τις επισκευές ψάξαμε μαζί τον σκελετό εξονυχιστικά, γι αυτό είμαι τόσο ανήσυχος. :(

crfouras
07/04/2012, 17:10
Αδερφε μη μασας..........ολες οι ανακασκευες εχουν πολλα τετοια "σκατα" κρυμμενα κ εμφανιζονται οταν δεν πρεπει.........κ συνηθως ολα μαζι. Δες τα, ζυγισετα, μιλησε τα ηρεμα κ ωραια κ κατεληξε αν θα συνεχισεις με αυτον.....ή καποιον αλλο σκελετο!!!

ΥΓ. Ο μηχανουργος-συγκολιτης ειναι φιλος, ή εχει καποιο μαγαζι που μπορουμε να επισκευτουμε, γιατι απο τις δουλειες του θα ελεγα οτι απλα κενταει........ευχαριστω, καλη συνεχεια να εχεις

Kotselakos
07/04/2012, 17:41
ΥΓ. Ο μηχανουργος-συγκολιτης ειναι φιλος, ή εχει καποιο μαγαζι που μπορουμε να επισκευτουμε, γιατι απο τις δουλειες του θα ελεγα οτι απλα κενταει........ευχαριστω, καλη συνεχεια να εχεις

Έχεις πμ :wave2:

demk6
07/04/2012, 18:07
οχι ρε φιλαρακι ειναι κριμα ολοι περιμενουμε να το δουμε τελειωμενο μη μας το χαλας(υ.γ. ολα θα πανε καλα
ρεη)

Kotselakos
07/04/2012, 19:26
Πριν λίγο τράβηξα φωτογραφίες...

Η μετατροπή της τρόμπας και του μαρσπιέ τελειωμένη.

Την λάμα που έλεγα να δένει την πάνω έδραση της τρόμπας με το κάτω ο μηχανουργός με συμβούλεψε να μην την βάλω, γιατί θα μπορούσε να δημιουργήσει ανεπιθύμητη αυξημένη ακαμψία στον παρακείμενο σωλήνα του πλαισίου. Λογικό μου ακούστηκε και τον άκουσα.

252724

252725

252726

Kotselakos
07/04/2012, 19:29
252727

252728

252729

Kotselakos
07/04/2012, 19:39
Η επισκευή της πάνω ρωγμής...

252730

Σταντ, έξω μεριά

252731

Εδώ ήταν η τάπα του κάτω οριζόντιου σωλήνα που έλεγα παραπάνω ότι είχε λιώσει και είχε κάνει τρύπα, την οποία γέμισε.

252732.

Αν βλέπετε τόσες στάλες κόλλησης τριγύρω των γαζιών είναι γιατί εντός των σωλήνων είχε εισχωρήσει κάμποση λαδίλα από τις τρυπίτσες που είχε από τη μάνα του ο σκελετός.

Kotselakos
07/04/2012, 19:46
Μέσα μεριά του σταντ, διακρίνεται μία από τις τρυπίτσες τις υπεύθυνες για την λαδίλα εντός του σκελετού.

252733

Και εδώ η επισκευή της ρωγμής που ανακάλυψα σήμερα. Ενώ αρχικά μου είχε κάνει ένα ωραιότατο γαζί σαν αυτό της πάνω ρωγμής, μετά έπιασε και το μπούκωσε, δεν κατάλαβα γιατί. Ηφωτογραφία το αδικεί αρκετά βέβαια, στην πραγματικότητα δεν είναι τόσο χάλια.

252734

vaska
07/04/2012, 19:53
Πραγματικά ο συγκολλητής σου κεντάει, για ρώτησέ το όμως αν γνωρίζει αυτό και κατά πόσο ισχύει.

Είχα κάποτε ακούσει σε μια συζήτηση για μέταλλα, αντοχές κολλήσεις, σκελετούς, ότι αν έχεις αμφιβολία για την αντοχή ή την ακαμψία του σκελετού σου, μπορείς να ζεστάνεις τοπικά, αρκετά με θερμοπίστολο τα σημεία που νομίζεις ότι την έχουν ακούσει ή ότι έχουν θέμα και μετά να το αφήσεις να κρυώσει. Ήταν πολύ γενική κουβέντα δεν αναφέρθηκαν τιμές και ώρα ζεστάματος ούτε και το "τοπικά" σε τι έκταση είναι. Μετά από τη διαδικασία αυτή ότι κουσούρι έχει θα στο δείξει είπαν.
Είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που λες εσύ αλλά γίνετε σε επίπεδο που δεν απαιτεί επαγγελματικά εργαλεία ή εργαστήριο πλην του θερμοπίστολου που πρέπει να είναι πολύ έως πάρα πολύ καλό με ελεγχόμενη θερμοκρασία και ροή αέρα.

Ρώτα αν ισχύει και αν ναι κάνε το πείραμα πριν αρχίσεις να χώνεις λεφτά και ώρες δουλειάς σε κάτι που ίσως δεν αξίζει.

Εύχομαι να είναι τα μοναδικά προβλήματα που θ' αντιμετωπίσεις στο πρότζεκτ.

:wave2:

motomaniac
07/04/2012, 21:08
κανε υπομονη. εγω δεν μπορεις να φανταστεις ποσες ατυχιες συναντω.. υπαρχουν πολυ χειροτερα που παρολαυτα διορθονονται..

Kotselakos
08/04/2012, 10:39
Πραγματικά ο συγκολλητής σου κεντάει, για ρώτησέ το όμως αν γνωρίζει αυτό και κατά πόσο ισχύει.

Είχα κάποτε ακούσει σε μια συζήτηση για μέταλλα, αντοχές κολλήσεις, σκελετούς, ότι αν έχεις αμφιβολία για την αντοχή ή την ακαμψία του σκελετού σου, μπορείς να ζεστάνεις τοπικά, αρκετά με θερμοπίστολο τα σημεία που νομίζεις ότι την έχουν ακούσει ή ότι έχουν θέμα και μετά να το αφήσεις να κρυώσει. Ήταν πολύ γενική κουβέντα δεν αναφέρθηκαν τιμές και ώρα ζεστάματος ούτε και το "τοπικά" σε τι έκταση είναι. Μετά από τη διαδικασία αυτή ότι κουσούρι έχει θα στο δείξει είπαν.
Είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που λες εσύ αλλά γίνετε σε επίπεδο που δεν απαιτεί επαγγελματικά εργαλεία ή εργαστήριο πλην του θερμοπίστολου που πρέπει να είναι πολύ έως πάρα πολύ καλό με ελεγχόμενη θερμοκρασία και ροή αέρα.

Ρώτα αν ισχύει και αν ναι κάνε το πείραμα πριν αρχίσεις να χώνεις λεφτά και ώρες δουλειάς σε κάτι που ίσως δεν αξίζει.

Εύχομαι να είναι τα μοναδικά προβλήματα που θ' αντιμετωπίσεις στο πρότζεκτ.

:wave2:

Σκέφτηκα κάτι, μπορεί η τελευταία ρωγμή που δημιουργήθηκε κολλητά στην βάση του σταντ να οφείλεται σε δική μου αβλεψία.

Η περιοχή της βάσης του σταντ είχε φάει καλό τσαμπουκά, και κολλήθηκε με κάμποσα πάσα, οπότε σίγουρα έφαγε μπόλικο θερμικό φορτίο, παρόλο που οι κολλήσεις δεν έγιναν μονοκοπανιά.

Ίσως, λέω ίσως, η ζημιά να έγινε επειδή είχα αφήσει το μαρσπιέ πάνω, δημιουργούσε τριγωνισμό και δεν άφηνε τον σωλήνα του πλαισίου να πάρει ελεύθερα τις συστολοδιαστολές του.

Αυτό το πείραμα που αναφέρεις κάπου το έχω πετύχει στο νετ, βασίζεται στη λογική ότι υποβάλλοντας την κατασκευή σε θερμικό φορτίο κατά τις επακόλουθες συστολές και διαστολές θα βγάλει τα προβλήματά της.

Έχει μια βάση αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις άκρη με θερμοπίστολο, normalisation πάντως έτσι δεν μπορείς να κάνεις με τίποτα, εκεί θέλει ενιαία θέρμανση της κατασκευής περί τους 500 C.

Θα το ρωτήσω πάντως, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :wave2:

kppantelis
08/04/2012, 13:27
252727

252728

252729


η τρυπουλα διπλα απο την κατω εδραση του ελατηριου,γιατι υπαρχει;δεν θα παιρνει νερα μεσα στο σκελετο;

Kotselakos
08/04/2012, 14:40
Παντελή, υπάρχει από το εργοστάσιο τρύπα όχι μόνο εκεί, αλλά και στην άλλη μεριά του κάτω οριζόντιου σωλήνα του πλαισίου, όπως και σε διάφορα άλλα σημεία του σκελετού.

Γιατί υπάρχουν; Εικασίες μόνο μπορώ να κάνω.

Μπορεί να υπάρχουν για να αερίζεται ο σκελετός εσωτερικά και να βρει διέξοδο η υγρασία του αέρα που εγκλωβίζεται εντός των σωλήνων κατά τη συγκόλλησή τους.

Ή για να εκτονώνονται τα αέρια που παράγονται κατά την συγκόλληση, και θα μπορούσαν να καταστρέψουν το "λουτρό" τήγματος λόγω της αυξημένης πίεσης τους εξαιτίας της υψηλής θερμοκρασίας και του κλειστού χώρου...

Πάντως στη θέση που είναι η τρύπα που υπέδειξες ναι, μπορούν να μπουν νερά χωρίς να υπάρχει άμεσα δυνατότητα να βγουν.

SpeakeasyBlues
08/04/2012, 16:22
Πάρε ιδέες η' πάρε αυτό (εάν αποδειχθεί dead end).
Honda XLR XL 500 R '84 - € 1.300 (Συζητήσιμη)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2357370/

252813

Kotselakos
08/04/2012, 16:36
Πάρε ιδέες η' πάρε αυτό (εάν αποδειχθεί dead end).
Honda XLR XL 500 R '84 - € 1.300 (Συζητήσιμη)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2357370/
252813

Δεν παίζει να δώσω λεφτά για άλλη μηχανή μπλουζίστα, αν παρατήσω αυτή θα συνεχίσω να φτιάχνω αυτά που ήδη έχω.

Μόλις γύρισα από το γραφείο, άρχισα να τρίβω τον σκελετό.

Κατόπιν ανωρίμου σκέψεως και όντας υπό συναισθηματική φόρτιση πήρα την απόφασή μου. Ψύχραιμα και λογικά δεν θα το δω ποτέ, ούτως η άλλως δεν έχω τα γνωστικά εργαλεία να κρίνω αν ο σκελετός είναι ή όχι εντάξει.

Παίρνω το ρίσκο και συνεχίζω.

Αν είναι να πεθάνει το ρημάδι, θα πεθάνει στο δρόμο ουρλιάζοντας και όχι στο κρεββάτι από γεροντική άνοια....

vag 70
08/04/2012, 16:56
Δεν παίζει να δώσω λεφτά για άλλη μηχανή μπλουζίστα, αν παρατήσω αυτή θα συνεχίσω να φτιάχνω αυτά που ήδη έχω.

Μόλις γύρισα από το γραφείο, άρχισα να τρίβω τον σκελετό.

Κατόπιν ανωρίμου σκέψεως και όντας υπό συναισθηματική φόρτιση πήρα την απόφασή μου. Ψύχραιμα και λογικά δεν θα το δω ποτέ, ούτως η άλλως δεν έχω τα γνωστικά εργαλεία να κρίνω αν ο σκελετός είναι ή όχι εντάξει.

Παίρνω το ρίσκο και συνεχίζω.

Αν είναι να πεθάνει το ρημάδι, θα πεθάνει στο δρόμο ουρλιάζοντας και όχι στο κρεββάτι από γεροντική άνοια....
σωστοοοοος :a54:

player1
08/04/2012, 17:21
Παίρνω το ρίσκο και συνεχίζω.

Αν είναι να πεθάνει το ρημάδι, θα πεθάνει στο δρόμο ουρλιάζοντας και όχι στο κρεββάτι από γεροντική άνοια....

μη μασάς ο σκελετός σου δεν έχει πρόβλημα.... καλή συνέχεια και καλό κουράγιο

christof40
08/04/2012, 20:05
μια χαρα ειναι ο σκελετος και μην αγχωνεσαι.

FRAGISCOS
08/04/2012, 20:26
Νομιζω (ειμαι σιγουρος) οτι πηρες τη σωστη αποφαση.

Προχωρα ακαθεκτος!!!:wave2::a014:

sv9cvk
08/04/2012, 21:37
Δεν παίζει να δώσω λεφτά για άλλη μηχανή μπλουζίστα, αν παρατήσω αυτή θα συνεχίσω να φτιάχνω αυτά που ήδη έχω.

Μόλις γύρισα από το γραφείο, άρχισα να τρίβω τον σκελετό.

Κατόπιν ανωρίμου σκέψεως και όντας υπό συναισθηματική φόρτιση πήρα την απόφασή μου. Ψύχραιμα και λογικά δεν θα το δω ποτέ, ούτως η άλλως δεν έχω τα γνωστικά εργαλεία να κρίνω αν ο σκελετός είναι ή όχι εντάξει.

Παίρνω το ρίσκο και συνεχίζω.

Αν είναι να πεθάνει το ρημάδι, θα πεθάνει στο δρόμο ουρλιάζοντας και όχι στο κρεββάτι από γεροντική άνοια....


Τωρα μιλας σωστα!! :beer::a014:

p@nos
08/04/2012, 21:43
oreo mixanaki file bravo

logo tis spaniotitas toy kane to mama....den ine xt de kikloforane polla

peta kai ton apaisio piso disko mia xara doylevi to taboyraki

tora gia ti manivela afta ta mixanakia pernoyn panefkola brosta ama kseris ama de kseris 8a soy bgaloyn tin panagia....to diko moy gia na katalabis gia ti milame boro na sto balo bros me to xeri....de 8eli kopo 8eli tropo


pare edo mia foto apo to diko moy 500ari

adikite apo ti foto ine se telia katastasi kai to anakataskevasa prin 8 xronia


ama endiaferese gia pragmata exo kratisi kapoia site poy ipirxe iliko boro na psakso na sta stilo

Rider 28
08/04/2012, 22:39
Φιλε μου συγχαριτυρια για την δουλεια που κανεις στο μηχανακι και γνωμη μου ειναι οτι τζαμπα στενοχωριεσαι για τον σκελετο.Αυτα τα μηχανακια ειναι γαιδουρια με ολη την ενοια της λεξεως δεν θα παθει ποτε τιποτα εχουν δειξει τον χαρακτηρα τους με τα οσα εχουν περασει στην εποχη τους.Μιλαμε για αλλα μεταλλα σιδερες κανονικες και δεν ειναι ψευτικο οπως τα σημερινα παραγωγης.Εχουν κατασκευαστει για εντουρο σουζες να ανεβοκατεβαινουν πεζοδρομια και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.Συμφωνω με τον pano και για το δισκοφρενο που ερικσες τοση δουλεια και για την μανιβελα σαν κατοχος ΚΤΜ αριστερα η μανιβελα δεν δελει κοπο δελει τροπο.

vaska
08/04/2012, 22:55
...............

Αυτό το πείραμα που αναφέρεις κάπου το έχω πετύχει στο νετ, βασίζεται στη λογική ότι υποβάλλοντας την κατασκευή σε θερμικό φορτίο κατά τις επακόλουθες συστολές και διαστολές θα βγάλει τα προβλήματά της.

Έχει μια βάση αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις άκρη με θερμοπίστολο, normalisation πάντως έτσι δεν μπορείς να κάνεις με τίποτα, εκεί θέλει ενιαία θέρμανση της κατασκευής περί τους 500 C.

Θα το ρωτήσω πάντως, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. :wave2:

Κάποια καλά επώνυμα φτάνουν 660 βαθμούς τον αέρα, και αν μπορέσεις να στοχεύσεις κάπου κοντά στην περιοχή με το πρόβλημα, με υπομονή, θερμοκρασιακά θα είσαι κοντά στους 500. Δεν ξέρω περισσότερα, οι γνώσεις μου πάνω στα μέταλλα και τις αντοχές τους είναι από φτωχές έως ανύπαρκτες, αλλά κάποιος του γνωρίζει το άθλημα θα σε κατευθύνει καλύτερα.

taisteal
09/04/2012, 00:14
:a014:

KostasV2
09/04/2012, 01:42
Να κοιτάξω στα βιβλία της μεταλλουργίας, αλλά αν δε με απατά η μνήμη μου, το normalization απαιτεί κάποιες ώρες παραμονή σε υψηλή θερμοκρασία για να πραγματοποιηθεί σε όλο το πάχος του μετάλλου...

universalgr1
09/04/2012, 08:48
Με τα λίγα και μπακαλίστικα που ξέρω είσαι μια χαρά.

Οι κολλήσεις με αργκόν και γέμισμα δεν γίνανε; Ο συγκολητής σου είναι μάστορας!! Αν πίστευε πως είναι τελειωμένη υπόθεση θα στο έλεγε. Στην τελικά πάρε κι ενα σφυρί και ρίξε του μερικές "καλές" να δεις..

Άρα προχώρα και μη μασάς!!! Τόση δουλειά και θα την αφήσεις έτσι;;

Άλλωστε όταν με το καλό το καβαλήσεις το μηχανάκι θα σου "πει" από μόνο του τι μέλλει γενέσθαι..

Προχώρα!!! :beer::beer:

chr1s_86
09/04/2012, 11:10
Αν είναι να πεθάνει το ρημάδι, θα πεθάνει στο δρόμο ουρλιάζοντας και όχι στο κρεββάτι από γεροντική άνοια....


Respect και καλή συνέχεια... :beer:

lspiros
09/04/2012, 11:11
τωρα το ειδα:beer:
καταπληκτικη δουλεια και ωραια παρουσιαση.για το σκελετο δεν μπορω να εκφερω γνωμη:rolleyes:
στις κολλησεις να χρησιμοποιησεις υγρο μεταλλο για να πετυχεις φινιρισμα.για τη βαφη των αλουμινενιων μερων ισως παρεις καμια ιδεα απο δω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=80815&highlight=restoring
καλη συνεχεια,δωσε φωτο και οπου μπορουμε να βοηθησουμε λεγε:a014:

Kotselakos
09/04/2012, 13:27
@ p@nos

Τι το αδικεί ρε η φωτογραφία; ΚΟΥΚΛΙ είναι! Πολύ καθαρό μηχανάκι, χίλια μπράβο!

Όπως προείπα η επιλογή του δισκόφρενου θα παραμείνει, αλλά με άλλη τρόμπα άλλη δαγκάνα άλλο δίσκο.
Ούτως ή άλλως κιθάρα δεν έχω στα χέρια μου, και όλα τα βασικά παρελκόμενα της μετατροπής που κάνω τα είχα ήδη καβάτζα πλην της δισκόπλακας που έχω μεν, αλλά είναι τελειωμένη και θα πάρω μια καινούργια.
Αν ερχόταν στα χέρια μου το μηχανάκι με πλήρες ταμπούρο πίσω μάλλον δεν θα το άλλαζα.

@ p@nos & Rider 28

Όταν με το καλό έρθει η ώρα να κελαηδήσει, περιμένω να μου πείτε το κόλπο για τη μανιβέλα ;)

@vaska

Έχω ένα Makita. Το δοκίμασα το πείραμα με το Makita στο ένα χέρι και φλόγιστρο σε κάποια απόσταση στο άλλο. Ζέστανα την περιοχή σε σημείο που ο σκελετός έγινε καλοριφέρ. Εν πάση περιπτώσει τίποτα καινούργιο δεν έβγαλε. :D

@ KostasV2

Δεν σε απατά η μνήμη σου, έτσι όπως το περιγράφεις γίνεται το normalisation.

@universalgr1

Μωρέ έφαγε με σφυρί τα χαστούκια που έφαγε ο Βέγγος στον Ηλία του 16ου... Δεν έπαθε τίποτα.

Οι κολλήσεις για τρόμπα και μαρσπιέ γίνανε με TIG, οι επισκευές με MIG γιατί θέλαμε γέμισμα με γρήγορα πάσα ώστε να μην ανέβει πολύ η θερμοκρασία. Παρόλο που η TIG μειώνει το εύρος της θερμοκρασιακής ζώνης ήθελε πολύ περισσότερα πάσα που θα οδηγούσαν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Η παραπάνω εξήγηση κατά τον μάστορα.

@ Ispiros

Φινίρισμα αν κάνω, θα κάνω μόνο στις κολλήσεις τρόμπας και μαρσπιέ. Τις επισκευές πέρα από ένα ελαφρύ τρίψιμο θα τις αφήσω γιατί θέλω να παρακολουθώ την περιοχή για ρωγμές, οπότε κάθε τι που λειτουργεί σαν στόκος θα αποφευχθεί.

@ όλους

Ευχαριστώ ρε που κάνατε τον κόπο να γράψετε δυο λόγια και με κατεβάσατε από τα κάγκελα της ταράτσας... :beer::beer:

universalgr1
09/04/2012, 13:34
Εμείς ευχαριστούμε που ξοδεύεις το χρόνο σου για να μοιραστείς μαζί μας αυτή την εμπειρία σου!!!

Άσε τα κάγκελα και συνέχα ρε boy!!! :)

:beer:

Kotselakos
09/04/2012, 13:54
Μια σημείωση: Αν παρατηρήσατε ότι στην πατέντα με την τρόμπα δεν αναφέρεται πουθενά πως θα ενεργοποιείται ο διακόπτης για το στοπ, είναι γιατί θα καταργηθεί.

Θα αντικατασταθεί από βίδα για το σωληνάκι φρένου (banjo bolt ελληνιστί) με ενσωματωμένο διακόπτη πίεσης.

Η βάση - κόντρα της δαγκάνας που θα χρησιμοποιηθεί (υπενθυμίζω ότι είναι από CRM250 MkII) στο σημείο που περνάει ο άξονας του πίσω τροχού ήταν πολύ παχιά και έπρεπε να την κατεβάσω.

Συγκεκριμένα είχε πάχος 23.6mm, και ήθελα να γίνει 12mm για να χωράει στο ψαλίδι και να κεντράρεται ο τροχός.

Τότε δεν είχα γνωρίσει ακόμα τον Σάκη (ο μηχανουργός - συγκολλητής). Τη πήγα σε έναν άλλο με φρέζα να μου τη κατεβάσει και με άρχισε τα πως θα το κεντράρω και τα μου-σου-του. Τη πήγα σε δεύτερο, τα ίδια.

Τα πήρα στο κεφάλι και άρχισα τις καφρίλες.

Σημάδεψα πρώτα με μαρκαδόρο αφήνοντας κανά δυό χιλιοστά τράτο για ασφάλεια, έπιασα το σιδηροπρίονο και έκοψα μια φέτα.

Στη φωτογραφία έχω αρχίσει να τρώω και κάμποσο υλικό από το σώμα της βάσης γιατί έβρισκε στο εσωτερικό του ψαλιδιού.

252874

Πέρασα έναν αποστάτη στον άξονα του τροχού και έντυσα τη μέσα μεριά με το πιο βάρβαρο πατόχαρτο που είχα.

252875

Σε αυτήν την τρύπα που έχει η απόληξη του άξονα...

252876

Kotselakos
09/04/2012, 14:01
...σφήνωσα μια πλατιά πόντα πιασμένη στο δράπανο. Έπιασα τη βάση της δαγκάνας στη μέγκενη, πέρασα το σύνολο άξονα - αποστάτη - πατόχαρτου από την τρύπα της βάσης και άρχισα να ρεκτιφιάρω την επιφάνεια της βάσης.

252877

Το αποτέλεσμα:

252878

Όχι, δεν κατάφερα να το φέρω εντελώς ίσια. Σταμάτησα όταν τη μία μεριά ήταν 11.8mm και από την άλλη 12.1mm.

Αργότερα την πήγα στον Σάκη και μου την έφερε ίσια στα 11mm και έφτιαξα τον αλουμινένιο αποστάτη 1mm μακρύτερο.

Kotselakos
09/04/2012, 15:18
Για το στήριγμα της τρόμπας θα επανέλθω, έχει μπόλικο θέμα ακόμα.

Πάμε για τον πίσω τροχό.

Με την αφαίρεση της δισκόπλακας κατηγορίας CATERPILLAR αποκαλύφθηκε ο αλουμινένιος αντάπτορας του προηγούμενου πατεντιάρη.

252880

Για να μπει έπρεπε καταρχήν να φαγωθούν τα σταυρωτά νεύρα στο εσωτερικό του ταμπούρου που δέναν το κεντρικό τμήμα που εδράζει το ρουλεμάν.

Προφανώς θα ρεκτιφιαρίστηκε και το κεντρικό τμήμα του ταμπούρου, και μετά θα του φόρεσαν πρεσαριστό "μανίκι" τον αντάπτορα.

Γαζί πρόσωπο που δένει τον αντάπτορα με το κεντρικό τμήμα που εδράζει το ρουλεμάν και τέλος.

252881

Η θηριώδης και υπέρβαρη δισκόπλακα. Εμένα πάντως μου θυμίζει γούφερ σε καγκουροαυτοκίνητο με μπλε φωτάκια στα πιτσιλιστήρια . :lol:

252882

Kotselakos
09/04/2012, 15:39
Πήγα το κέντρο στον Σάκη να μου φάει τον παλιό αντάπτορα και να κάνει ένα πέρασμα στον τόρνο όλες τις επιφάνειες να καθαρίσουν και να γίνουν επίπεδες, για να μπορώ να πάρω σωστά μέτρα για τον νέο αντάπτορα.

Αφού τα έκανε αυτά, με έτρωγε ο κώλος μου και του ζήτησα να φάει όσο γίνεται τα φερμουί. Υπολόγιζα ότι ξεφορτώνομαι περί τα 300gr ακόμα.

Επέμενε να μην το κάνει, φοβόταν γιατί δεν μπορούσε να σφίξει πολύ το κέντρο στο τσοκ, μπορούσε να το πιάσει μόνο στην περιφέρεια πλησίον των ακτινών, το αλουμίνιο εκεί δεν είχε πολύ ψωμί και πληγωνόταν. Υπήρχε ο φόβος με το ζόρι που θα έτρωγε κόβωντας το μαντέμι να σπάσει.

Εμένα με έτρωγε πααααάρα πολύ ο κώλος μου και τον άρχισα στα π@π@ριλίκια περί της μείωσης μη αναρτώμενου βάρους (τρομάρα μου...) μπλα, μπλα, μπλα....

Μου έκανε τη χάρη και η στραβή έγινε...

Κάποια στιγμή φεύγει το κέντρο από το τσόκ χτυπάει σε τοίχο, γκελάρει, ξαναγκελάρει στην βάση του τόρνου, πέφτει στο πάτωμα και κάποια στιγμή σταματάει να κυλάει. Εμείς πηδάγαμε δεξιά και αριστερά να καλυφθούμε σαν Ιρακινοί στη Ραμάλα...

Bodycount...

Έσπασε κομμάτι από τα περιφερειακά τοιχώματα του χώρου των σινεμπλόκ. Όσο εγώ είχα πέσει στα τέσσερα και το έψαχνα, (βασικά προσπαθούσα να βρω τρύπα να χωθώ :lol: ) o Σάκης είχε σχεδόν τελειώσει να το ξαναχτίζει με την TIG.

252887

252888

...από την άλλη μεριά έφαγε και αυτό το χτύπημα...

252889

Takata Dome
09/04/2012, 15:42
:lol:

Kotselakos
09/04/2012, 15:49
Τσαμπουκά έφαγε και το σημείο που βίδωνε εσωτερικά η αλουμινένια ασφάλεια του ρουλεμάν. Όπως και το ατσάλινο δαχτυλίδι το οποίο έμπαινε σφηνωτό εξωτερικά και έπαιρνε ένα o-ring που στεγανώνει την ένωση με τη γραναζιέρα.

Το σημείο θα ρεκτιφιαριστεί στον τόρνο εσωτερικά και η βιδωτή ασφάλεια θα καταργηθεί. Θα κοπεί εσωτερικά περιμετρικό αυλάκι κολλητά με το ρουλεμάν για να μπει ασφάλεια circlip. Το ατσάλινο δαχτυλίδι θα φτιαχτεί καινούργιο.

252890

252891

Kotselakos
09/04/2012, 16:04
...και τα σπασίματα επισκευασμένα, αλλά αφινίριστα.

Βασικά έπρεπε να κατεβάσει το κέντρο από τον τόρνο να κάνει μια επείγουσα επισκευή για μια νταλίκα, εγώ έπρεπε να φύγω, οπότε το βούτηξα να πάρω μετρήσεις για τον αντάπτορα. Μου φώναζε ότι δεν τελείωσε και ντρεπόταν να το πάρω έτσι, του είπα ότι θα τα τελειώσει μαζί με τον αντάπτορα.

Το φοβερό; Δεν δεχόταν να πάρει ούτε σέντσι, ούτε για το φάγωμα του παλιού αντάπτορα (πάνω από δύο ώρες στον τόρνο) ούτε για τις επισκευές, και με ευχαρίστησε και από πάνω που δεν τον έκραξα για την ζημιά...

252893

252894

Δεν είναι στραβό ούτε έχει φαγωθεί περισσότερο από ότι πρέπει υλικό. Η φωτογραφία ξεγελάει, περισσότερο φάγωμα θέλει για να έρθει ίσια.

252895

Kotselakos
09/04/2012, 16:23
Έχουμε λοιπόν το πολύπαθο πίσω κέντρο στα χέρια μας καθαρό και έτοιμο για μετρήσεις...

252896

Παίρνουμε με όση μεγαλύτερη ακρίβεια μπορούμε με το παχύμετρο μετρήσεις και τις περνάμε σε χαρτί μιλιμετρέ...

252897

Περνάμε και τις διαστάσεις της δισκόπλακας που εμπλέκονται άμεσα με τον αντάπτορα (εσωτερική διάμετρος, διαμετρική απόσταση σπειρωμάτων στήριξης κλπ)

252898

Kotselakos
09/04/2012, 16:39
Από εδώ και μπρος το να φτιαχτεί ένας κυλινδρικός σωληνωτός αντάπτορας που να στηρίζει απλά την δισκόπλακα ήταν εύκολο.

Ήθελα όμως πέραν τούτου, να είναι και κλειστός στη φάτσα για τους εξής λόγους:

1) Δεδομένου ότι ο προηγούμενος έφαγε τα εσωτερικά νεύρα, ήθελα να "δέσω" το κεντρικό τμήμα που εδράζει το ρουλεμάν με την περιφέρεια του ταμπούρου για πρόσθετη αντοχή

2) Θέλω το κέντρο να πάρει τσιμούχα και από αυτήν την μεριά

3) Για πιο σένια εμφάνα. Θέλω να κρύψω τον πάτο του ταμπούρου

Η πρώτη λύση είναι ο αντάπτορας να πρεσαριστεί στο κεντρικό τμήμα του ταμπούρου όπως και ο προϋπάρχων, να "χωνέψει" σε κάποια από τις πατούρες της περιφέρειας και να συγκολληθεί περιμετρικά.

Κάπως έτσι, σε τομή, περασμένο σε διαφάνεια... Οι σκούρες μπλε επιφάνειες δείχνουν τι πρέπει να κοπεί ακόμα από το κέντρο.

252899

Και μέσα στο ταμπούρο, κάπως έτσι...Γίνεται λίγο χαμός από τις γραμμές αλλά με λίγη προσπάθεια...

252900

dimzan
09/04/2012, 17:02
υποκλινομαι! :a23: :a23:


μου αρεσει πολυ ο τροπος που προσεγγιζεις το θεμα , και μου αρεσει η οργανωση και ο προ-σχεδιασμος στο χαρτι.


Με το καλο να το φτιαξεις και να το χαρεις

Kotselakos
09/04/2012, 17:07
Η παραπάνω λύση είναι σχετικά απλή στην κατασκευή και ο αντάπτορας βγαίνει αρκετά ελαφρύς. Έχει το μειονέκτημα όμως ότι απαιτεί συγκόλληση. Το πρεσάρισμα στο κέντρο δεν αρκεί, το δάγκωμα της δαγκάνας παίζει να τον στρίψει. Αν κάτι πάει στραβά είναι σχεδόν αδύνατο να ξεπρεσάρεις τον αντάπτορα χωρίς να καταστρέψεις το κέντρο προσπαθώντας να φας τις κολλήσεις.

Άσε που αυτό το κέντρο αρκετούς τσαμπουκάδες έφαγε...

Η δεύτερη λύση, την οποία θα ακολουθήσω, είναι το πρεσάρισμα να γίνει στα φερμουί.

Σε αυτή τη περίπτωση ο αντάπτορας είναι βαρύτερος, αλλά δεν απαιτεί συγκόλληση. Και μόνο το πρεσσάρισμα αρκεί για να μην στρίψει, καθότι η επιφάνεια επαφής με το ταμπούρο είναι πιο κοντά στην δαγκάνα και παράγεται μικρότερη ροπή στρέψης, συν το ότι οι δυνάμεις μοιράζονται σε περισσότερη επιφάνεια.

Πάντως θα μπουν και δύο περαστές καβύλιες καλού κακού...

Κοίτα να δεις που θα ξανανοίξω τα βιβλία της σχολής...

252901

252902

Το σχέδιο σηκώνει βελτίωση (ράδια στις γωνίες κλπ) και κάποιες διαστάσεις έχουν αναθεωρηθεί.

Ο Σάκης πρότεινε να γίνει η μετωπική επιφάνεια του αντάπτορα πιο παχιά, για να υπάρχει ψωμί να γίνουν συμμετρικά (ανά 120 μοίρες) 3 σπειρώματα, για να μπορεί να πιάσει εξωλκέας και να ξεπρεσαριστεί ο αντάπτορας σε περίπτωση στραβής.

Kotselakos
09/04/2012, 17:17
Εδώ και κάμποσο καιρό παίζω με ένα freeware 3-D σχεδιαστικό προγραμματάκι. Κάντε google E-machineshop αν σας ενδιαφέρει να το κατεβάσετε.

Αρκετά εύκολο αλλά και πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων, έχει όμως πλάκα για τα πρώτα βήματα επί του θέματος.

Ο αντάπτορας που θα φτιάξω σε 3-D απεικόνιση είναι κάπως έτσι...

Μπροστά:

252903

Πίσω:

252904

Πρώτα θα δουλευτεί στον τόρνο, μετά κατέβασμα στη φρέζα.

Βασικά πρέπει να κάνω επαφές με Αθήνα να φέρω αλουμίνιο, εδώ ένας πουλάει, ούτε καν ξέρει τι κράμα αλουμινίου πουλάει, και ζητάει τα μαλλιοκέφαλα... Δεν θα του την κάνω τη χάρη.

gardelisxt550
09/04/2012, 18:39
όταν θα τελειώσεις αυτό το μηχανάκι θα χρειάζεσαι διακοπές στο bali!!!:D
εγώ θα έψαχνα ταμπούρο να του έβαζα αλλά μου αρέσουν οι πατέντες σου και τα μηχανολογικά σχέδια.
για δισκόπλακα να βάλεις πίσω μία πιο μικρή απ τη μπροστά,
από crm 250 είναι ότι πρέπει σε μέγεθος!
συνέχισε φίλε,
είσαι μπροστά μην πτόησε απ τις καταστροφές! :a014:

lspiros
09/04/2012, 18:55
με 11χρονη υπηρεσια στην ελληνικη βιομηχανια αλουμινιου (ΕΛΒΑΛ),και ειδικοτερα στο τμημα θερμης ελασης θα σου πω μερικα απλα για τα κραματα αλουμινιου.
σειρα 1000-1050κτλ φυλλα για πατωματα και ταινιες
σειρα 3003 φοιλ-φαγητο(τα αλουμινενια πιατακια φαγητου)
σειρα 3104 για κουτακια αναψυκτικων
σειρα 8050 φοιλ
σειρα 8079 δισκοι(τηγανια)
5086-5182-και γενικα ολη η σειρα 5000 σκληρα κραματα με μαγνησιο που χρησιμοποιουντε σε αυτοκινητοβιομηχανιες-ναυπηγικα και αεροναυπηγικα,
δηλαδη καλο ειναι το κραμα που θα βρεις να ειναι σειρα με 5 μπροστα.αυτα εχουν πιο σκουρο χρωμα λογο του μαγνησιου.ομογενοποιουντε σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τα αλλα κραματα ενω και η ελαση τους ειναι ειδικη για να αποκτησουν συγκεκριμενες μηχανικες ιδιοτητες,
τετοια κραματα παραγει η elval,η hydro και η pesine.δυστηχως ομως αυτοι πρεπει να πουλανε σε τοναζ και να μην δινουν μικρη ποσοστητα.ψαξε για καποιο μικρο χυτηριο αλλα ζητα συγκεκριμενο κραμα.ελπιζω να βοηθησα,αν δεν βγαλεις ακρη στειλε πμ μπας και δουλεψει καποια παλια μου γνωριμια:wave2:

sotpag
09/04/2012, 19:03
.... να συγκολλά ατμολέβητες και σωληνώσεις κυκλωμάτων ατμού. ....


αν και οι σωληνώσεις στους λέβητες πρέπει να είναι εκτονωμένες και όχι κολλημένες ....


τεσπα μεγάλο κεφάλαιο,

και το μόνο που έχω να σου πω, αν και θα προτιμούσα να γίνει original το μηχανάκι , κάνεις πολλή καλή δουλεία και πάνω απ΄όλα δεν το φωνάζεις.....:beer::beer::beer:

Kotselakos
09/04/2012, 19:24
Σπύρο, κάπου είχα ένα link για 6061 Τ6 και 7075 Τ6 σε μικρές ποσότητες, αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα στα τεφτέρια μου...

sotpag
09/04/2012, 19:29
.....καποια στιγμή φεύγει το κέντρο από το τσόκ
κρίμα, έπρεπε να βάλει ....




Εδώ και κάμποσο καιρό παίζω με ένα freeware 3-D σχεδιαστικό προγραμματάκι. Κάντε google E-machineshop αν σας ενδιαφέρει να το κατεβάσετε.


το καλο με αυτο το προγραματακι ειναι πως μπορεις να το αποθηκευσεις σε DXF και να τρεχει και σε autocad

Kotselakos
09/04/2012, 19:30
αν και οι σωληνώσεις στους λέβητες πρέπει να είναι εκτονωμένες και όχι κολλημένες ....


τεσπα μεγάλο κεφάλαιο,

και το μόνο που έχω να σου πω, αν και θα προτιμούσα να γίνει original το μηχανάκι , κάνεις πολλή καλή δουλεία και πάνω απ΄όλα δεν το φωνάζεις.....:beer::beer::beer:

Τι να σου πω, κάποιος μηχανικός του εργοστασίου μου το είπε, μπορεί να κατάλαβα και λάθος, πάντως του εμπιστεύονται ζόρικα πράγματα.

Για τα υπόλοιπα να' σαι καλά...:beer:

sotpag
09/04/2012, 19:32
Σπύρο, κάπου είχα ένα link για 6061 Τ6 και 7075 Τ6 σε μικρές ποσότητες, αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα στα τεφτέρια μου...


δες εδω http://www.lymetal.eu/ εχει πολυ καλες τιμες και εξυπηρέτηση...

Kotselakos
09/04/2012, 20:45
κρίμα, έπρεπε να βάλει ....

...σως για να γλιστράει; Έβαλε...


το καλο με αυτο το προγραματακι ειναι πως μπορεις να το αποθηκευσεις σε DXF και να τρεχει και σε autocad

Όντως, ο γιος του μηχανουργού φτιάχνει ένα buggy και μου ζήτησε αν μπορώ να του ψηφιοποιήσω κάποια έντυπα σχέδια εξαρτημάτων της ανάρτησης για να στείλει τα dxf για κοπή laser. Ελπίζω να δουλεύουν τα αρχεία, γιατί θα ΄θελα και εγώ να φτιάξω διάφορα.

Thanx και για το link για το αλουμίνιο, νομίζω ότι αυτή είναι η εταιρεία της οποίας έψαχνα στοιχεία επικοινωνίας. :wave2:

chr1skap
09/04/2012, 23:13
Ωραιος... :beer: :a014: :a014:

universalgr1
10/04/2012, 07:45
Έλα πες την αλήθεια...

Είσαι μηχανολόγος στο σχεδιαστικό της Honda έτσι;; Και ποστάρεις εδώ για να γελάσεις με τους κοινούς θνητούς, ε;;;

:lol::lol::lol::bigcry::bigcry:



Τι να πω;; Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον, εδώ δεν γίνεται απλή ανακατασκευή.. Γίνεται (τουλάχιστον) επαγγελματική δουλειά!!

Πολλά μπράβο!!! Συνέχισε ακριβώς έτσι!!

:beer::beer:

Kotselakos
10/04/2012, 11:12
Έλα πες την αλήθεια...

Είσαι μηχανολόγος στο σχεδιαστικό της Honda έτσι;; Και ποστάρεις εδώ για να γελάσεις με τους κοινούς θνητούς, ε;;;

:lol::lol::lol::bigcry::bigcry:



Τι να πω;; Παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον, εδώ δεν γίνεται απλή ανακατασκευή.. Γίνεται (τουλάχιστον) επαγγελματική δουλειά!!

Πολλά μπράβο!!! Συνέχισε ακριβώς έτσι!!

:beer::beer:

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αλλά πίστεψέ με, δεν κάνω τίποτα το φοβερό.

ΟΚ, μπάνικα τα 3-D σχεδιάκια, αλλά μην ψαρώνεις, η όλη μετατροπή σε γεωμετρία και αριθμητική δημοτικού βασίζεται. Πρόσθεση και αφαίρεση αποστάσεων κάνω, τίποτα άλλο.

Φαντασία και υπομονή θέλει. Αν αρχίζεις και τα βάζεις όλα σε ένα φύλλο χαρτί και δεν βιάζεσαι, κάθε τι παίρνει τον δρόμο του. :wave2: