PDA

View Full Version : ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - XL600R '85



Σελίδες : 1 2 [3] 4

buckley
10/04/2012, 11:42
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αλλά πίστεψέ με, δεν κάνω τίποτα το φοβερό.

ΟΚ, μπάνικα τα 3-D σχεδιάκια, αλλά μην ψαρώνεις, η όλη μετατροπή σε γεωμετρία και αριθμητική δημοτικού βασίζεται. Πρόσθεση και αφαίρεση αποστάσεων κάνω, τίποτα άλλο.

Φαντασία και υπομονή θέλει. Αν αρχίζεις και τα βάζεις όλα σε ένα φύλλο χαρτί και δεν βιάζεσαι, κάθε τι παίρνει τον δρόμο του. :wave2:


Καλημέρα σου νοιώθω υποχρεωμένος να ομολογήσω ότι μέχρι να αρχίσει ο φίλος την αναπαλαίωση της R-25 το δικό σου εγχείρημα μονοπωλεί το ενδιαφέρον τουλάχιστον στα δικά μου μάτια!
Δεν μπορώ όμως να μην παρατηρήσω ότι ξοδεύεσαι (και δεν εννοώ οικονομικά) σε μια μετατροπή που όχι μόνο πολλοί θα απέρριπταν λόγω γνησιότητος (δεν είμαι κατ' ανάγκη ένας απ' αυτούς) αλλά λόγω των προβλημάτων που σου έχει δημιουργήσει σε ζωτικά μέρη της μηχανής.Μακάρι να "αποζημιωθείς" γρήγορα από το αποτέλεσμα θα χαρούμε όλοι όσοι σε παρακολουθούμε! Η προσήλωση σου στην λεπτομέρεια της συγκεκριμένης μετατροπής ελπίζω να μη σε κουράσει για την συνέχεια των υπολοίπων που χρειάζεται το XLκι.
Τελειώνω παρ' ότι έπρεπε να είχα αρχίσει με τα συγχαρητήριά μου.

Kotselakos
10/04/2012, 14:00
Καλημέρα σου νοιώθω υποχρεωμένος να ομολογήσω ότι μέχρι να αρχίσει ο φίλος την αναπαλαίωση της R-25 το δικό σου εγχείρημα μονοπωλεί το ενδιαφέρον τουλάχιστον στα δικά μου μάτια!
Δεν μπορώ όμως να μην παρατηρήσω ότι ξοδεύεσαι (και δεν εννοώ οικονομικά) σε μια μετατροπή που όχι μόνο πολλοί θα απέρριπταν λόγω γνησιότητος (δεν είμαι κατ' ανάγκη ένας απ' αυτούς) αλλά λόγω των προβλημάτων που σου έχει δημιουργήσει σε ζωτικά μέρη της μηχανής.Μακάρι να "αποζημιωθείς" γρήγορα από το αποτέλεσμα θα χαρούμε όλοι όσοι σε παρακολουθούμε! Η προσήλωση σου στην λεπτομέρεια της συγκεκριμένης μετατροπής ελπίζω να μη σε κουράσει για την συνέχεια των υπολοίπων που χρειάζεται το XLκι.
Τελειώνω παρ' ότι έπρεπε να είχα αρχίσει με τα συγχαρητήριά μου.

Να 'σαι καλά φίλτατε. :beer:

Το μόνο πρόβλημα που προέκυψε κατά τη μετατροπή είναι η στραβή με τα σπασίματα του πίσω κέντρου.

Ο σκελετός ήταν και είναι για μένα το βαρβάτο θέμα που είναι ανεξάρτητο της μετατροπής.

Καταλαβαίνω το σκεφτικό σου περί κούρασης, γιατί την έχω πατήσει σε άλλο μηχανάκι. Πατέντιασα πάρα πολλά ταυτόχρονα, πελάγωσα και έμεινε στη μέση. Εδώ δεν θα κάνω το ίδιο λάθος, ουσιαστικά το δισκόφρενο πίσω είναι η μόνη μετατροπή.

Ξέρω ότι για την χρήση που θα του κάνω το ταμπούρο αρκεί, σε μεγάλο βαθμό η μετατροπή σε δισκόφρενο γίνεται μόνο και μόνο για την χαρά της πατέντας.

Το κόλλημα με την γνησιότητα πάντως έκανα πολύ καιρό να το ξεπεράσω, τουλάχιστον σε μένα λειτουργούσε ψυχαναγκαστικά, έφτασα να μην χαίρομαι το χόμπυ μου. Το έστειλα λοιπόν στα τσακίδια, δεν με αφορά.

Τα μηχανάκια που κυκλοφορώ θέλω πάνω απ΄όλα να αρέσουν σε μένα, ας μην είναι τελείως μαμά, δεν έχω σκοπό να το κατεβάσω σε καλλιστεία κλασσικών. Αν κάτι με τρώει και μου κάθεται στραβά, εφόσον με παίρνει το αλλάζω.

Το στοίχημα (και το πιο δύσκολο) βέβαια είναι να μην αλλοιώνεται ο χαρακτήρας της μοτο, έχω επίγνωση ότι η διαχωριστική γραμμή μεταξύ μιας πετυχημένης και καλαίσθητης μετατροπής και του κιτς είναι αρκετά λεπτή.

SpeakeasyBlues
10/04/2012, 15:33
Να 'σαι καλά φίλτατε. :beer:



Το κόλλημα με την γνησιότητα πάντως έκανα πολύ καιρό να το ξεπεράσω, τουλάχιστον σε μένα λειτουργούσε ψυχαναγκαστικά, έφτασα να μην χαίρομαι το χόμπυ μου. Το έστειλα λοιπόν στα τσακίδια, δεν με αφορά.

Τα μηχανάκια που κυκλοφορώ θέλω πάνω απ΄όλα να αρέσουν σε μένα, ας μην είναι τελείως μαμά, δεν έχω σκοπό να το κατεβάσω σε καλλιστεία κλασσικών. Αν κάτι με τρώει και μου κάθεται στραβά, εφόσον με παίρνει το αλλάζω.

Το στοίχημα (και το πιο δύσκολο) βέβαια είναι να μην αλλοιώνεται ο χαρακτήρας της μοτο, έχω επίγνωση ότι η διαχωριστική γραμμή μεταξύ μιας πετυχημένης και καλαίσθητης μετατροπής και του κιτς είναι αρκετά λεπτή.

Άσε! Αυτό το ζόρι το τραβάω τώρα εγώ με το Le Mans, είχε δίκιο ο ernti που του έκανα "κήρυγμα" στην μετατροπή του (DAX) "παίρνεις δύο, το ένα το κάνεις τσίλικο μαμά και το άλλο όπως εσύ κάνεις κέφι" η Απόλυτη Λύση!

sv9cvk
10/04/2012, 18:09
Άσε! Αυτό το ζόρι το τραβάω τώρα εγώ με το Le Mans, είχε δίκιο ο ernti που του έκανα "κήρυγμα" στην μετατροπή του (DAX) "παίρνεις δύο, το ένα το κάνεις τσίλικο μαμά και το άλλο όπως εσύ κάνεις κέφι" η Απόλυτη Λύση!

Και αν εχεις πολλες ιδεες παιρνεις 3...:D
Ενα μαμα , ενα cafe racer , και ενα πχ streetfighter η bobber ,ή.....ή................:cool: *



Και η παντοφλα ετοιμη!!!:pantofla::pantofla::a7:

Κωστη ,:beer::a014:


* ναι αναποφασιστος ειμαι ,(αν επιζησω απο την παντοφλα):a018:

Kotselakos
10/04/2012, 18:29
Σήμερα στη Ρόδο βρέχει όλη μέρα και δεν βγήκα ύπαιθρο για δουλειά.

Λούφα από τη βιοπάλη λοιπόν κανονικά και με το νόμο, οπότε έπιασα να τρίβω τον σκελετό να περαστεί ψυχρό γαλβάνι. Τον είχα πασαλείψει από χθες με διαβρωτικό να μαλακώσουν τα πολλά πολλά.

Σύντομα όμως σταμάτησα, λόγω της υγρασίας ότι έγδυνα σε μία ώρα άρχιζε να σκουριάζει... Τα τριμμένα τα πέρασα λάδι και τον άφησα για μία πιο καλή μέρα...

253032

253033

253034

Kotselakos
10/04/2012, 18:39
Κάποιες περιοχές του σκελετού όπως αυτή...

253035

...και αυτή...

253036

...θέλω να τις σφραγίσω γιατί στανταρ εκεί πιάνει σκουριά. Τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω κατά τη γνώμη σας;

Αρμόκολλα; Υγρό μέταλλο; Σιδηρόστοκο;

Αναλόγως τι θα χρησιμοποιήσω παίζει ρόλο αν θα πέσει πριν ή μετά το γαλβάνι;

sotpag
10/04/2012, 20:43
....να τρίβω τον σκελετό να περαστεί ψυχρό γαλβάνι...

καλύτερα για μένα να κάνεις μια ηλεκτροστατική, κάποιος θα έχει στο νησί (αν δεν ξέρεις , πιστεύω πως θα έχει ο Βογιατζής ο Γιώργος με τα fidusa)




...σως για να γλιστράει; Έβαλε...


τα dxf για κοπή laser. Ελπίζω να δουλεύουν τα αρχεία, γιατί θα ΄θελα και εγώ να φτιάξω διάφορα.

για πόντα έλεγα , αν είχε βάλει και του έφυγε τι να πω ...


για το cad έχει κάποιες ατέλειες μερικές φορές και πρέπει να αφαιρέσεις και τις διαστάσεις




...θέλω να τις σφραγίσω γιατί στανταρ εκεί πιάνει σκουριά. Τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω κατά τη γνώμη σας;

Αρμόκολλα; Υγρό μέταλλο; Σιδηρόστοκο;

Αναλόγως τι θα χρησιμοποιήσω παίζει ρόλο αν θα πέσει πριν ή μετά το γαλβάνι;


εδώ είναι ένα θέμα, καλύτερα αρμόκολλα (body ή κάτι ανάλογο) από ένα καλό χρωματοπωλείο για να μην σκάσει από τους κραδασμους....

vag 70
10/04/2012, 21:24
Κάποιες περιοχές του σκελετού όπως αυτή...

253035

...και αυτή...

253036

...θέλω να τις σφραγίσω γιατί στανταρ εκεί πιάνει σκουριά. Τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω κατά τη γνώμη σας;

Αρμόκολλα; Υγρό μέταλλο; Σιδηρόστοκο;

Αναλόγως τι θα χρησιμοποιήσω παίζει ρόλο αν θα πέσει πριν ή μετά το γαλβάνι;
η γνωμη μου ειναι στην προεργασια να ρωτησεις σε καταστημα με προιοντα 3Μ για το τι θα βαλεις.
αν δεν εχεις προσβασει πες μου να σε φερω σε επικοινωνεια

lspiros
10/04/2012, 22:24
Πρώτα ψυχρό γαλβανι,και μετά οτιδήποτε αλλο.προτίμησε στη συνέχεια αρμοκολα που θα στρωσεις με πινελο και διαλυτικ0.καθάρισε πριν απο όλα το λάδι με διαλυτικ0.

Kotselakos
13/04/2012, 18:06
Δεν έχω να σας δείξω και πολλά, αλλά για να δούμε...

Επανέρχομαι στο θέμα της βάσης δαγκάνας.

ΟΚ, κατέβασα στη φρέζα το σημείο που πιάνεται στον άξονα του τροχού, αλλά είχα θέμα γιατί όλο το κάτω μέρος της βάσης έβρισκε στο εσωτερικό του ψαλιδιού.

Για να κάτσει σωστά χρειάστηκε να φάω τελείως τα νεύρα της χύτευσης και κάμποσο παραμέσα, σε ορισμένα σημεία είναι ζήτημα να έχει παραμείνει 4mm αλουμίνιο.

Εγκατέστησα τον τροχό, τους αποστάτες και την βάση στο ψαλίδι, τα έσφιξα κανονικά και διαπίστωσα ότι η βάση έχει αδυνατίσει τόσο που πιέζοντάς την με το χέρι μέσα-έξω έχει ελαστικότητα. Την πήγα στον Σάκη να μου πει αν γίνεται να την "χτίσει" με την TIG χωρίς να πετσικάρει.

Έκανε ακόμα μια φορά τα μαγικά του και ιδού...

Στις παρακάτω φωτό έχω αρχίσει ήδη να μορφοποιώ την ενίσχυση με ζιργκόν και λίμα, έχει πολλή δουλειά όμως ακόμα.

253310

Από τη μεριά που δεν έχω αγγίξει ακόμα...

253311

Θα πρέπει να φρεζαριστεί ένα ακόμα αυλάκι όπως φαίνεται παρακάτω με κόκκινο για να να κοντράρει στο ψαλίδι...

253312

Τον παραδέχομαι τον κερατά...

Ούτε στράβωσε όπως φοβόμουνα (πέρασα τη δαγκάνα πάνω και ολισθαίνει στους οδηγούς μια χαρά), και τόση κόλληση έτριψα και δεν βρήκα τον παραμικρό πόρο. :a23:

theofilos888
14/04/2012, 09:41
Πολύ καλή δουλειά!!! Τα συγχαρητήρια μου και καλό κουράγιο!! :beer: :beer: Χρόνια πολλά!!!!

srxakias
22/04/2012, 18:57
τελικα εισαι γνωστης της ολης καταστασης που αντιμετωπιζεις και το αποτελεσμα θα σε ανταμηψη καταλληλα [γουσταρω τις λυσεις που δινεις στα προβληματα]:a46::beer:

Kotselakos
29/04/2012, 11:09
Έχω μπλέξει με τη δουλειά και διάφορα τινά, και πάω με ρυθμούς χελώνας. Με το ζόρι ξεκλέβω κανά δίωρο την εβδομάδα...

...Τέλος πάντων, για πάμε να δούμε...

Μετά από κάμποση δουλειά με λίμα, ζιργκόν και dremel το στήριγμα της δαγκάνας έφτασε εδώ:

256107

Κάπου εκεί συνειδητοποίησα ότι το φάρδος της ενίσχυσης δεν επαρκεί για να γίνει το πρόσθετο αυλάκι που απαιτείται, οπότε ξανά γέμισμα με την TIG, λίμα, κλπ

256108

Έτσι θα είναι η κόντρα που θα κολληθεί στο ψαλίδι, στην οποία θα ολισθαίνει το στήριγμα της δαγκάνας:

256109

Περιμένω το Σάκη να βρει δέκα λεπτά χρόνο να μου κάνει το φρεζάρισμα του αυλακιού και τις κολλήσεις για να πω ότι έκλεισε και το ψαλίδι από μοντίφες, ώστε να δρομολογηθεί για βάψιμο. Τρέχει και αυτός με κάτι επισκευές σε ένα ιπτάμενο δελφίνι και είναι άφαντος όλη μέρα. :(

sotpag
29/04/2012, 15:00
256109

ρε Κωστή γιατί δεν βάζεις μια λάμα αλουμινένια και να την φρεζάρεις, και πιο γερό θα είναι και πιο όμορφο ...

Kotselakos
29/04/2012, 15:56
ρε Κωστή γιατί δεν βάζεις μια λάμα αλουμινένια και να την φρεζάρεις, και πιο γερό θα είναι και πιο όμορφο ...

Χα!!! Νομίζεις ότι δεν το σκέφτηκα; Το είχα φτιάξει και στο Emachineshop κιόλας. Πρακτικά όμως έχει πάααρα πολύ δουλειά στην φρέζα. Δεν τον είδα και και τον Σάκη πολύ ζεστό να μπλεχτεί με κάτι τέτοιο και δεν το συνέχισα.

Στο θέμα της ομορφιάς τώρα, πέρα από το γεγονός ότι είναι αφινίριστο, πάνω στο ψαλίδι φαίνεται πολύ πιο ωραίο, η κάτω ακμή του ενισχυτικού γεμίσματος έρχεται ακριβώς παράλληλα με το ψαλίδι και ο όγκος του χάνεται. Συν το γεγονός ότι μεγάλο μέρος του θα κρύβεται από το λαμάκι-κόντρα και το σωληνάκι του φρένου.

Δειλά - δειλά άρχισα να ετοιμάζω και διάφορα περιφερειακά για βάψιμο. Τον σκελετό τελικά μάλλον βρήκα άκρη να τον κάνω αμμοβολή. Ψιλή, με άμμο θαλάσσης μαζεμένη από παραλία. :D Το έχει επιχειρήσει ο γιος του μηχανουργού και το αποτέλεσμα κατά τα λεγόμενά του προσεγγίζει αυτό της υαλοβολής.

Είμαι σίγουρος ότι θα ακούσω πολλές ενστάσεις, αλλά δεν παίζει ούτε να αγοράσω γυαλί, ούτε να φάω μια εβδομάδα να τρίβω, το ομολογώ, βαριέμαι αφόρητα.

Εδώ ένα από τα δύο μαρσπιέ συνεπιβάτη έτοιμο για ψυχρό γαλβάνι...

256118

Έπεσα στην περίπτωση και το σπρέυ ήταν ελαττωματικό ή πολυκαιρισμένο. Δεν ψέκαζε, έφτυνε ακανόνιστα ροχάλες χρώματος :mad:

256119

256120

Kotselakos
29/04/2012, 19:16
...Τα πίσω μαρσπιέ τα έγδυσα ξανά με διαλυτικό νίτρου και τα ξαναπέρασα με ψυχρό γαλβάνι.

Το σπρέυ ου χρησιμοποίησα είναι αυτό:

256156

Περισσότερο για αστάρι φέρνει το αποτέλεσμα παρά για γαλβάνι. Μόλις στεγνώσει γίνεται γκρι ματ χωρίς την μεταλλική λάμψη του ψευδαργύρου.

Όλα τα άλλα σπρέυ ψυχρού γαλβανίσματος που έχουν πέσει στα χέρια μου μιλάνε για περιεκτικότητα σε ψευδάργυρο 96-98%, αυτό δεν αναφέρει τίποτα πέρα ότι είναι εστερικής βάσης. Τέλος πάντων, ότι έγινε, τα υπόλοιπα θα τα περάσω με άλλο σπρέυ...

256164

Kotselakos
29/04/2012, 19:24
Ατελείωτες ώρες πάλευα με διαβρωτικό χρώματος, σκουριοφάγο, βούρτσες, dremel για να φέρω την σχάρα στην κατάσταση της παρακάτω φωτο και πάλι εκεί που ήθελα δεν έφτασε.

Μετά από αυτό είναι που αποφάσισα ότι δεν παίζει με την καμία να κάνω την ίδια δουλειά για ολόκληρο το σκελετό...

256173

Δοκιμή άλλου zinc σπρέυ...

256177

και το αποτέλεσμα:

256180

Kotselakos
29/04/2012, 19:39
Επόμενο στη σειρά το stand. Στη φωτό είναι μετά το διαβρωτικό χρώματος και πριν το μπλουμ στον σκουριοφάγο

256184

Το πεδιλάκι του έχει φάει τον τσαμπουκά του...

256187

Μετά το μούλιασμα σε σκουριοφάγο και τρίψιμο - τρίψιμο - τρίψιμο το έπιασα στη μέγκενη, το πύρωσα και το ίσιωσα όσο μπορούσα... Πάντως από τη σκουριά έχει υποστεί πολύ βαθιά διάβρωση

256189

Ετοιμαζόμουνα να το περάσω και αυτό ψυχρό γαλβάνι, αλλά μου κόλλησε η ιδέα να κόψω το πεδιλάκι και να κολλήσω στη θέση του ένα από ανοξείδωτη λάμα 5mm (έχω κάτι ρετάλια) και να ξεμπερδεύω μια και καλή από σκουριά στο συγκεκριμένο σημείο. Θα δούμε...

Τo gourouni
29/04/2012, 20:07
Επόμενο στη σειρά το stand. Στη φωτό είναι μετά το διαβρωτικό χρώματος και πριν το μπλουμ στον σκουριοφάγο

Τι σκουριοφάγο χρησιμοποιείς?

Kotselakos
29/04/2012, 20:21
Τι σκουριοφάγο χρησιμοποιείς?

Αν θυμάμαι καλά λέγεται OXOSTOL, ή κάπως έτσι, θα τσεκάρω το πρωί και θα ποστάρω κάποια στιγμή. Είναι υγρό κάπως ελαιώδους υφής και το καλύτερο αποτέλεσμα το έχεις αν εμβαπτίσεις το σίδερο μέσα σε αυτό και το αφήσεις κάποιες ώρες, ή και όλη τη νύχτα

Οπότε είναι ιδανικό για κοκοψίνια. Επίσης τρώει τα γαλβάνια, τα οποία αν δοκιμάσεις να τα φας με τρίψιμο έχεις τον καρκίνο του πνεύμονα στο τσεπάκι.

Για μεγάλα κομμάτια όπως ο σκελετός μπορείς να τα τυλίξεις με χαρτί κουζίνας ή πανιά και κάθε τόσο να τα ποτίζεις με σκουριοφάγο.

Όχι ότι θα δεις το αποτέλεσμα της εμβάπτισης αλλά θα μαλακώσει πολύ η σκουριά και θα φεύγει πολύ εύκολα με ελαφρύ τρίψιμο, το έχω δοκιμάσει.

sv9cvk
29/04/2012, 20:58
.................................................................................................... .... Τον σκελετό τελικά μάλλον βρήκα άκρη να τον κάνω αμμοβολή. Ψιλή, με άμμο θαλάσσης μαζεμένη από παραλία. :D Το έχει επιχειρήσει ο γιος του μηχανουργού και το αποτέλεσμα κατά τα λεγόμενά του προσεγγίζει αυτό της υαλοβολής.
Είμαι σίγουρος ότι θα ακούσω πολλές ενστάσεις, αλλά δεν παίζει ούτε να αγοράσω γυαλί, ούτε να φάω μια εβδομάδα να τρίβω, το ομολογώ, βαριέμαι αφόρητα.......................................................................



Θα δουλεψει μια χαρα, με αποτελεσμα της χοντρης αμμοβολης (τι αλλο!!) ,Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να ειναι η αμμος στεγνη ,αλλιως θα σου μπουκωνει το πιστολι.
Εδω εγω την πρωτη δοκιμη την εκανα με ψιλη νταμαρισια αμμο!!!:lol:

sotpag
30/04/2012, 00:14
Χα!!! Νομίζεις ότι δεν το σκέφτηκα; Το είχα φτιάξει και στο Emachineshop κιόλας. Πρακτικά όμως έχει πάααρα πολύ δουλειά στην φρέζα. Δεν τον είδα και και τον Σάκη πολύ ζεστό να μπλεχτεί με κάτι τέτοιο και δεν το συνέχισα.
.....


τι να σου κάνω, είμαι μακριά τώρα:)

lspiros
30/04/2012, 06:41
μια χαρα παει μαστορα:beer:
tip στα χρωμιωμενα κομματια μπορεις να ριξεις ψυχρο γαλβανι και ατριφτο να βαψεις απο πανω;)

Kotselakos
30/04/2012, 15:10
tip στα χρωμιωμενα κομματια μπορεις να ριξεις ψυχρο γαλβανι και ατριφτο να βαψεις απο πανω;)

Ωπ!! Αυτό δεν το ήξερα! Δεν έχω βέβαια χρώμια σε αυτό το μηχανάκι, αλλά το κρατάω σαν πληροφορία. :beer:

Kotselakos
30/04/2012, 15:16
τι να σου κάνω, είμαι μακριά τώρα:)

Άσε ρε γαμώτο... είναι ένα τα αρνητικά της επιλογής μου να φύγω από Αθήνα και να έρθω Ρόδο.

Πολλή απομόνωση...

Acacius
30/04/2012, 21:32
Τον σκελετό τελικά μάλλον βρήκα άκρη να τον κάνω αμμοβολή. Ψιλή, με άμμο θαλάσσης μαζεμένη από παραλία. :D Το έχει επιχειρήσει ο γιος του μηχανουργού και το αποτέλεσμα κατά τα λεγόμενά του προσεγγίζει αυτό της υαλοβολής.

Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο ή να χαλάσω το θρεντ, αλλά επειδή η αμμοληψία από παραλία (και όχι μόνο) χωρίς άδεια είναι παράνομη, μήπως να το ξανασκεφτείς κι εσύ και ο μηχανουργός σου; Ξέρω ότι μιλάμε για 20 κιλά όταν εργολάβοι πάνε και σηκώνουν τόννους, αλλά επειδή ως νησιώτης έχω μια ευαισθησία με τις παραλίες και πώς τις έχουμε κάνει, είπα να το αναφέρω.

@sv9cvk: Et tu, Brutus, ή μόνο από νταμάρι;

Kotselakos
30/04/2012, 22:46
Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο ή να χαλάσω το θρεντ, αλλά επειδή η αμμοληψία από παραλία (και όχι μόνο) χωρίς άδεια είναι παράνομη, μήπως να το ξανασκεφτείς κι εσύ και ο μηχανουργός σου; Ξέρω ότι μιλάμε για 20 κιλά όταν εργολάβοι πάνε και σηκώνουν τόννους, αλλά επειδή ως νησιώτης έχω μια ευαισθησία με τις παραλίες και πώς τις έχουμε κάνει, είπα να το αναφέρω.

Τώρα με κόλλησες... Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί έτσι, αλλά και να πάω να πάρω άμμο θαλάσσης οικοδομής από μάντρα τι διαφορά έχει;

Αν πάρω νταμαρίσια άμμο δεν θα βρεθεί ένας από πεδινό ή ορεινό χωριό να μου πει ότι το γμμνο το νταμάρι κατέστρεψε μια ωραιότατη βουνοπλαγιά απέναντι από το χωριό του;

Πραγματικά δε σε παρεξηγώ και οι προβληματισμοί σου είναι και δικοί μου, αλλά μη γελιόμαστε, αν κάποιος πιστεύει ότι το χόμπυ μας είναι ή μπορεί να γίνει nature friendly ας μας το πει και ας υποδείξει τον τρόπο.

Στην τελική ο κινητήρας εσωτερικής καύσης που κινεί τα αντικείμενα λατρεία μας είναι η πιο βλακώδης και σπάταλη σύλληψη από τη σκοπιά ενεργειακής απόδοσης.

sv9cvk
01/05/2012, 00:15
Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο ή να χαλάσω το θρεντ, αλλά επειδή η αμμοληψία από παραλία (και όχι μόνο) χωρίς άδεια είναι παράνομη, μήπως να το ξανασκεφτείς κι εσύ και ο μηχανουργός σου; Ξέρω ότι μιλάμε για 20 κιλά όταν εργολάβοι πάνε και σηκώνουν τόννους, αλλά επειδή ως νησιώτης έχω μια ευαισθησία με τις παραλίες και πώς τις έχουμε κάνει, είπα να το αναφέρω.

@sv9cvk: Et tu, Brutus, ή μόνο από νταμάρι;

Εγω μια φορα νταμαρισια για δοκιμη ,και μετα πηρα υλικο αμμοβολης :smokin:

Rider 28
01/05/2012, 20:01
Αν χρησιμοποιησεις αμμο θαλασσης ειτε απο την παραλια ειτε απο μαντρα οικοδομικων υλικων απαραιτητο ειναι να την βαλεις σε καποιο σουρωτηρι και να την ξεπλυνεις καλα καλα με γλυκο νερο διοτι δεν ειναι το καλυτερο να πετας πανω στο μηχανακι την αλμυρα πιο πολυ κακο θα κανεις παρα καλο.Καλη συνεχεια και βαζε ΦΩΤΟΟΟΟ

Kotselakos
04/05/2012, 21:45
Εκ του πιεστηρίου:

Στήριγμα τρόμπας...

256847

256848

Kotselakos
04/05/2012, 21:46
Τελείωσε και η κόντρα στο ψαλίδι...

256849

256850

Kotselakos
04/05/2012, 21:49
Ολ τουγκεδερ...

256851

256852

motomaniac
04/05/2012, 21:50
ωραιος ο Κωστης!

Τo gourouni
04/05/2012, 21:56
Ολ τουγκεδερ...

256851

256852

:a012:.....:a012::a014:

lspiros
04/05/2012, 22:14
αρτια κατασκευη,αισθητικα και λειτουργικα.τα σεβη μου κυριε:beer:

FRAGISCOS
05/05/2012, 00:06
αρτια κατασκευη,αισθητικα και λειτουργικα.τα σεβη μου κυριε:beer:

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.......:beer:

sv9cvk
05/05/2012, 11:43
Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.......:beer:


Και εγω με σενα !!

Kotselakos
05/05/2012, 11:45
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια παιδιά, αλλά παίζει να την πάτησα.

Υπάρχει περίπτωση κατά το δεύτερο γέμισμα με την TIG για να γίνει το αυλάκι, το στήριγμα να πετσίκαρε λίγο. Παρατηρώ μια απροθυμία της δαγκάνας να δουλέψει στους οδηγούς της. Ενώ μετά το πρώτο γέμισμα ολίσθαινε μέσα-έξω άνετα, τώρα δυσκολεύεται.

Πιθανόν να έχει κολλήσει απλά κανένα γρέζι στις τρύπες οδηγούς, η αλήθεια είναι ότι δεν καθάρισα τη περιοχή επισταμένα, τα μόνταρα και τα δοκίμασα όλα βιαστικά γιατί έπρεπε να φύγω.

Ακόμα και να έχει σκεβρώσει λίγο το στήριγμα ίσως διορθωθεί το πρόβλημα με ρεκτιφιάρισμα στους οδηγούς.

Το πολύ πολύ να φτιάξω νέο στήριγμα από την αρχή... :D

Kotselakos
05/05/2012, 12:38
Αν θυμάμαι καλά λέγεται OXOSTOL...

Ότι να'ναι... STOPOXOL λέγεται, άκου εκεί OXOSTOL... :lol:

Παρακάτω έχουμε βίδες στερέωσης μοτέρ, πεντάλ ταχυτήτων στα εξ' ων συνετέθη, αποστάτη και δίχαλο τρόμπας πίσω φρένου κτλ μετά από κάποιες ώρες εμβάπτισης σε σκουριοφάγο. Αμέσως μετά μπήκαν σε ένα μεγάλο τάπερ γεμάτο μηχανόλαδο στο οποίο φιλοξενούνται ήδη ένας σκασμός σιδερένια κοκοψίνια της μηχανής τα οποία έχουν υποστεί την ίδια επεξεργασία.

256888

Περιμένουν όλα μαζί προστατευμένα από τη σκουριά να βρω χρόνο να ξαναβάλω μπρος την "μονάδα" γαλβανισμού που είχα στήσει κανά δυο χρόνια πριν στην πίσω αυλή και τώρα κάθεται παροπλισμένη.

Αν και από ότι θυμάμαι έχω φυλαγμένα και έξτρα χημικά στο πατάρι για κάθε μία από τις απαιτούμενες δεξαμενές, ελπίζω να σώζονται τα υπάρχοντα λουτρά, γιατί τα χημικά είναι ακριβά, συν το ότι τα είχα φέρει από Αγγλία και για να φτάσουν Ρόδο ήταν ολόκληρη περιπέτεια...

256889

vag 70
05/05/2012, 13:38
ωραια δουλεια κωστη:smokin:

Kotselakos
05/05/2012, 17:19
Έλυσα με συνοπτικές διαδικασίες και τον εμπρόσθιο τροχό. Κοινώς βούτηξα τον τροχό και λιάνισα τις ακτίνες πλην ενός ζεύγους δεξιά και αριστερά που τις κράτησα για δείγμα, όπως και κατά το λύσιμο του πίσω τροχού. Δεν άξιζε τον κόπο να τις λύσω, ήταν πολύ σκουριασμένες. Θα αντικατασταθούν με ανοξείδωτες.

Εδώ το κέντρο:

256917

256918

Και μετά από μια πρώτη απόπειρα αποχρωματισμού με διαβρωτικό. Έχει δουλειά ακόμα. Παρατηρείστε ότι από το εργοστάσιο είναι βαμμένη και η φωλιά του ρουλεμάν.

256919

Kotselakos
05/05/2012, 17:25
Σε αντίθεση με το πίσω στεφάνι που είναι άψογο και τα μόνα θέματα που έχει είναι αισθητικής φύσεως...

256920

...το μπροστινό είναι σάπιο και μάλλον πάει για πέταμα. Στην περίπτωση που δεν το κάνω motard θα τσεκάρω ένα καβάτζα στεφάνι που έχει ξεμείνει στο πατρικό μου στην Αθήνα κατά πόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

256921

256922

Kotselakos
05/05/2012, 17:44
Τον τελευταίο καιρό έχω αποκτήσει μια μοναδική ικανότητα: Να σηκώνω από το ράφι χρωματοπωλείων όλα τα ληγμένα...

Μετά το ψυχρό γαλβάνι σειρά είχε ένα κουτί διαβρωτικό. Μιας και οι πατέντες στο ψαλίδι τελείωσαν είπα να το γδύσω και να το ετοιμάσω για βάψιμο (τρίψιμο, ψυχρό γαλβάνι κλπ). Το χρώμα δεν χαμπαριάζει μία, και το διαβρωτικό είναι γεμάτο κάτι ασπραδάκια σαν κομμένο γάλα... :mad:

256924

Αρχικά σκέφτηκα μήπως η βαφή του ψαλιδιού είναι περίεργη αλλά ούτε και οι σιδερένιες βάσεις που δένουν την κεφαλή στο σκελετό αποχρωματίστηκαν...

256925

Kotselakos
05/05/2012, 17:51
Τουλάχιστον κατάφερα και ετοίμασα για βάψιμο τις υπόλοιπες βάσεις του μοτέρ που μέχρι τώρα δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι ήταν αλουμινένιες...

256926

256927

Και κάτι άσχετο. Το τελευταίο μου απόκτημα από εργαλεία. Ο σκοπός του είναι να αποκτήσω ένα dremel μεγάλης κλίμακας. Μπαίνει στο δράπανο και δέχεται εξαρτήματα με στέλεχος διαμέτρου εώς 6mm...

256928

Shiatman
05/05/2012, 19:05
Πολύ καλή η δουλεία που κάνεις και φοβερές οι πατέντες και οι περιγραφές σου.

Αυτό το τελευταίο εργαλείο πολύ χρήσιμο. Για δώσε εντυπώσεις.

Καλή συνέχεια και εμείς θα παρακολουθούμε :a014::a014::a014:

:beer::beer::beer:

Kotselakos
05/05/2012, 19:11
Πολύ καλή η δουλεία που κάνεις και φοβερές οι πατέντες και οι περιγραφές σου.

Αυτό το τελευταίο εργαλείο πολύ χρήσιμο. Για δώσε εντυπώσεις.

Καλή συνέχεια και εμείς θα παρακολουθούμε :a014::a014::a014:

:beer::beer::beer:

Ευχαριστώ φίλτατε! :beer:

Το εργαλείο δεν πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω ακόμα, σήμερα το πήρα.

motomaniac
05/05/2012, 20:51
πολυ ωραια ολα αλλα το εργαλειο μου κινησε την περιεργεια. απο ιντερνετομαγαζο?

Kotselakos
05/05/2012, 21:00
πολυ ωραια ολα αλλα το εργαλειο μου κινησε την περιεργεια. απο ιντερνετομαγαζο?

Όχι, το πέτυχα σε ένα μαγαζί με εργαλεία εδώ στη Ρόδο.

srxakias
06/05/2012, 08:38
Φοβερό ταιριαγμα η δαγκάνα:a23::a18:

Kotselakos
06/05/2012, 18:11
Ξεκίνησα να γδύνω το ψαλίδι με βούρτσα κετσέ στην εύκαμπτη προέκταση δραπάνου που αγόρασα χθες. Ωωω ναι... κάνει δουλειά εύκολα και γρήγορα.

257028

Μόνη ένσταση το γεγονός ότι ο κοχλιωτός άξονας στον οποίο στερεώνεται το τσοκ είναι υπεύθυνος και για το σφίξιμο των σιαγόνων του. Όσο βιδώνεις το σώμα του τσοκ στον άξονα τόσο σπρώχνονται οι σιαγόνες προς τα έξω και σφίγγουν.

257029

Θα προτιμούσα ανεξάρτητο σφίξιμο του τσοκ με κλειδάκι. Αυτό για να έχεις την επιλογή να δουλέψεις το δράπανο και με ανάποδη φορά ώστε να μην τρως τα ρινίσματα στη μάπα. Με την υπάρχουσα διάταξη αν βάλεις ανάποδες στροφές το τσοκ απλά ξεβιδώνεται.

Θα μου πεις τι ψάχνεις τώρα...

SpeakeasyBlues
06/05/2012, 22:30
Ξεκίνησα να γδύνω το ψαλίδι με βούρτσα κετσέ στην εύκαμπτη προέκταση δραπάνου που αγόρασα χθες. Ωωω ναι... κάνει δουλειά εύκολα και γρήγορα.

Μόνη ένσταση το γεγονός ότι ο κοχλιωτός άξονας στον οποίο στερεώνεται το τσοκ είναι υπεύθυνος και για το σφίξιμο των σιαγόνων του. Όσο βιδώνεις το σώμα του τσοκ στον άξονα τόσο σπρώχνονται οι σιαγόνες προς τα έξω και σφίγγουν.

257029

Θα προτιμούσα ανεξάρτητο σφίξιμο του τσοκ με κλειδάκι. Αυτό για να έχεις την επιλογή να δουλέψεις το δράπανο και με ανάποδη φορά ώστε να μην τρως τα ρινίσματα στη μάπα. Με την υπάρχουσα διάταξη αν βάλεις ανάποδες στροφές το τσοκ απλά ξεβιδώνεται.

Θα μου πεις τι ψάχνεις τώρα...

Όοοχι τι ψάχνεις! Καλά κάνεις και τα περιγράφεις όλα (όταν λέμε όλα εννοούμε όλα) , σώζεις κάποιους που σκοπεύουν να αγοράσουν το ίδιο, καλή συνέχεια. :wave2:

Kotselakos
14/05/2012, 20:21
Μετά κόπων και βασάνων κατάφερα και έγδυσα και το ψαλίδι. Ξέχασα να τραβήξω φωτογραφίες αλλά you get the idea...

Πέρασμα με ψυχρό γαλβάνι και ιδού:

257730

Κάποιες ενώσεις που άφηναν αρμούς στους οποίους θα μπορούσε να κατακαθίσει βρώμα και να δημιουργηθεί σκουριά καλύφθηκαν με αρμόκολλα που στρώθηκε με διαλυτικό κατά τις διδαχές του μαστρο-Σπύρου:

257731

257732

Kotselakos
14/05/2012, 20:30
... Στη συνέχεια ξαναπέρασα ψυχρό γαλβάνι τοπικά στις περιοχές που στρώθηκαν με αρμόλολλα και το ψαλίδι αποθηκεύτηκε μέχρι να έρθει η ώρα της βαφής.

Πάμε για το σταντ...

Έκοψα ένα νέο πεδιλάκι από ανοξείδωτη λάμα 5mm...

257733

257734

Σφάξιμο με τροχό του original και καταπονημένου πέδιλου...

257735

Kotselakos
14/05/2012, 20:36
... Σημάδεμα και συγκόλληση του ενισχυμένου ανοξείδωτου...

257736

257737

... και κατά τα γνωστά πέρασμα γαλβάνι.

257738

Kotselakos
14/05/2012, 20:44
Η περιοχή που δείχνει το βέλος ήταν γεμάτη ξεραμένο χώμα δεκαετιών. Κάτω από το χώμα ήταν γεμάτη σκουριά...

257740

...οπότε σπάταλα αρμόκολλα να σφραγίσουμε και αυτήν την περιοχή.

257743

257744

Kotselakos
14/05/2012, 20:58
Σειρά παίρνει η μεταλλική ενίσχυση κάτω από το πίσω φτερό..

Έτσι βγήκε από το μηχανάκι...

257745

257746

... και μετά από το πρώτο τρίψιμο με συρματόβουρτσα χειρός να φύγουν η ξεραμένη σκόνη και τα πολλά πολλά. Αύριο έχει μπλουμ σε σκουριοφάγο, θα πάω φεύγοντας για δουλειά να πάρω γιατί ξέμεινα.

257747

gardelisxt550
14/05/2012, 21:17
Σειρά παίρνει η μεταλλική ενίσχυση κάτω από το πίσω φτερό..

Έτσι βγήκε από το μηχανάκι...

257745

257746

... και μετά από το πρώτο τρίψιμο με συρματόβουρτσα χειρός να φύγουν η ξεραμένη σκόνη και τα πολλά πολλά. Αύριο έχει μπλουμ σε σκουριοφάγο, θα πάω φεύγοντας για δουλειά να πάρω γιατί ξέμεινα.

257747


ωραίος φίλε!είμαι περίεργος να δω την επεξεργασία με τα χημικά στις βίδες!:a014:

Τo gourouni
14/05/2012, 21:34
... Σημάδεμα και συγκόλληση του ενισχυμένου ανοξείδωτου...

257736

257737

... και κατά τα γνωστά πέρασμα γαλβάνι.

257738

Καινούργιο έγινε...:beer:

Kotselakos
14/05/2012, 21:41
ωραίος φίλε!είμαι περίεργος να δω την επεξεργασία με τα χημικά στις βίδες!:a014:

Τον γαλβανισμό εννοείς; Εγώ να δεις πόσο περίεργος είμαι για το αποτέλεσμα... :D

Για την ιστορία πάντως τότε που είχα ξεκινήσει να πειραματίζομαι, είχα γαλβανίσει δοκιμαστικά έναν άξονα τροχού αφού πρώτα με ηλεκτρόλυση είχα αφαιρέσει ότι προστατευτική επίστρωση πιθανόν είχε.

Τον άφησα κρεμασμένο στα σχοινιά της μπουγάδας σχεδόν δύο χρόνια, και εξωτερικά από σκουριά δεν έκανε κιχ, απλά η επίστρωση θάμπωσε.

Εσωτερικά (είναι κούφιος) που η επιφάνεια δεν είχε καθαριστεί καλά (λόγω δυσκολίας προσέγγισης και βαρεμάρας... ) μάζεψε ολίγη. Και σημειωτέον μένω 300 μέτρα από τη θάλασσα σε ευθεία.

Βέβαια αν δεν κάνω λάθος τα ατσάλια που χρησιμοποιούνται για τους άξονες των τροχών είναι κράματα αρκετά ανθεκτικά στην σκουριά.

Πριν αρχίσω να γαλβανίζω τα διάφορα της μηχανής θα τεστάρω και με απλό σίδερο.

Kotselakos
16/05/2012, 22:24
Η ενίσχυση του πίσω φτερού μουλιάσε στον σκουριοφάγο κάμποσες ώρες. Πίσω της διακρίνονται ο άξονας του εμπρός τροχού και ο άξονα ψαλιδιού.

257997

και ιδού, μετά και από ολίγο τρίψιμο:

257998

και ανάσκελα:

257999

Kotselakos
16/05/2012, 22:32
Πέρασμα ψυχρό γαλβάνι...

258003

Τα εσωτερικά γυρίσματα της λαμαρίνας...

258004

... σφραγίστηκαν με αρμόκολλα και ξανά-μανά touch-up με ψ-γ

258005

Kotselakos
16/05/2012, 23:17
Διάφορα σάτζαλα-μάτζαλα γδυμένα ή σχεδόν, που προορίζονται για γαλβανισμό...

258008

Τα οποία μετά από βουτιές στον σκουριοφάγο αυξάνονται και πληθύνονται...

258009

Αυτά είναι σχεδόν όλα τα εξαρτήματα προς γαλβανισμό. Τα μαρινάρουμε σε φρέσκο μηχανόλαδο μέχρι να έρθει η ώρα τους...

258010

ΥΓ: Γουστάρετε φούξια φλουό τάπερ; Που να δείτε και το καπάκι του... Έχει ανάγλυφες φραουλίτσες.

lspiros
17/05/2012, 06:34
ωραια πραματα,δωσε φωτο στον λαο:beer:

Τo gourouni
17/05/2012, 20:03
Η ενίσχυση του πίσω φτερού μουλιάσε στον σκουριοφάγο κάμποσες ώρες. Πίσω της διακρίνονται ο άξονας του εμπρός τροχού και ο άξονα ψαλιδιού.

257997

και ιδού, μετά και από ολίγο τρίψιμο:

257998

και ανάσκελα:

257999

Αντι για σκουριοφάγο, μήπως έχεις δοκιμάσει ή έχεις ακούσει τίποτα για ποτάσα?

Kotselakos
17/05/2012, 20:21
Αντι για σκουριοφάγο, μήπως έχεις δοκιμάσει ή έχεις ακούσει τίποτα για ποτάσα?

Δεν έχω δοκιμάσει, έχω όμως ακούσει. Πάρα πολύ καυστικό και επικίνδυνο.

Στον συγκεκριμένο σκουριοφάγο που χρησιμοποιώ, και το χέρι σου γυμνό να βουτήξεις μέσα, δεν παθαίνεις τίποτα.

MikeG
17/05/2012, 21:16
Η ποδιά υποθέτω είναι σιδερένια ε? Έχεις ιδέα πως θα καθαρίσω αλουμινένια?

^Z54^
17/05/2012, 21:33
Και εγώ το έβλεπα σαν πιτσιρικάς και έκανα εμετό αλλα ήταν γραφτό να πέσει στα χέρια μου http://www.youtube.com/watch?v=--7x8MhE7S0

Kotselakos
17/05/2012, 21:35
Η ποδιά υποθέτω είναι σιδερένια ε? Έχεις ιδέα πως θα καθαρίσω αλουμινένια?

Δεν είναι ποδιά, είναι ενίσχυση που μπαίνει κάτω από το πίσω φτερό. Έτσι:

258129

και ναι, είναι σιδερένια. Στην αλουμινένια ποδιά ρίξε ένα καλό τρίψιμο και μετά βάψιμο.

MikeG
17/05/2012, 21:36
Δεν είναι ποδιά, είναι ενίσχυση που μπαίνει κάτω από το πίσω φτερό. Έτσι:

258129

και ναι, είναι σιδερένια. Στην αλουμινένια ποδιά ρίξε ένα καλό τρίψιμο και μετά βάψιμο.


Σε ευχαριστώ πολύ.
Βάψιμο με?

sv9cvk
17/05/2012, 21:36
Η ποδιά υποθέτω είναι σιδερένια ε? Έχεις ιδέα πως θα καθαρίσω αλουμινένια?

Φερτη να στην κανω μια υαλοβολη!!!

Kotselakos
17/05/2012, 21:44
Η υαλοβολή που προτείνει ο Χρήστος είναι η καλύτερη και πιο εύκολη λύση.

Βάψιμο με αστάρι αλουμινίου και ακρυλικό, εκτός και αν θες να τη γυαλίσεις, αλλά μετά θα θέλει συντήρηση με αλοιφή.

MikeG
17/05/2012, 21:46
Φερτη να στην κανω μια υαλοβολη!!!

Thank you sir!

:a54::a20:

Kotselakos
22/05/2012, 20:37
Καλήν εσπέραν...

Μία δουλειά που σιχαίνομαι και θα ήθελα να να αποφύγω είναι η βαφή των πλαστικών του κουστουμιού.

Όλα όμως ανεξαιρέτως τα κομμάτια έχουν σπασίματα και απαιτούν επισκευή, οπότε δυστυχώς δεν τη γλιτώνω.

Αρχικά σκέφτηκα να τα πάρω καινούργια. Όμως έχουν σταματήσει να παράγονται παρόλο που στο CMSNL έχει ακόμα τιμές.

Τις τιμές βέβαια καλύτερα να μην σας τις πω...

Για την ιστορία, υπάρχει μια αμερικάνικη εταιρεία, η DC Plastics, που φτιάχνει aftermarket όλο το κουστούμι για το αμερικάνικο μοντέλο (οι διαφορές με το ευρωπαϊκό εντοπίζονται στο πίσω φτερό).

Μόνο όμως σε άσπρο και κόκκινο, οπότε και πάλι δεν γλιτώνω το βάψιμο, και η ποιότητα τους και η εφαρμογή τους από όσο μπορώ να δω σε φωτογραφίες δεν με πείθουν.

Επιπλέον μαζί με τα μεταφορικά και τα τελωνεία αν θυμάμαι καλά βγαίναν περί τα 400€.

400€ για πέντε φλούδια πλαστικού και μάλιστα κακοφτιαγμένα, δε σφάξανε....

Πάμε λοιπόν...

Πλαϊνά καπάκια, μια γενική:

259020

Δεξί πλαϊνό, μέσα μεριά....

259021

....και έξω. Πάρα πολλά κτυπήματα, τα οποία τα σκάλισα λίγο για να τους λειάνω τις ακμές και να πιάσει καλύτερα η ρητίνη...

259022

Kotselakos
22/05/2012, 20:55
Κάνουμε ένα περιμετρικό αυλάκι να πατήσει καλά το συρμάτινο δέσιμο και άλλο ένα κατά μήκος της ρωγμής. Σφίγγουμε το σύρμα να κλείσει η ρωγμή...

259033

...και μπούκωμα με ρητίνη. Ένα ελαφρό χέρι ρητίνης περάστηκε και από την έξω μεριά του καπακιού στο συγκεκριμένο σημείο.

259034

Στενές επαφές τρίτου τύπου με την εξάτμιση. Δεν χρειάστηκε ρητίνη, με μπόλικο τρίψιμο ήρθε στα ίσια του.

259035

Kotselakos
22/05/2012, 21:01
Από τη έξω μεριά ομοίως ρητίνη και μετά το τρίψιμο έτοιμο για βαφή...

259036

259038

Αριστερό καπάκι:

259039

Kotselakos
22/05/2012, 21:12
259042

259043

259044

Kotselakos
22/05/2012, 21:16
Τσαπατσούλικα η ρητίνη από μέσα...

259045

...πιο προσεκτικά από έξω. Τρίψιμο κατά τα γνωστά και έτοιμο και αυτό για βαφή.

259046

Kotselakos
22/05/2012, 21:54
Πίσω φτερό και αρχίζουν τα ζόρικα. Λείπει κομμάτι και τα σημεία που έπιανε η πινακίδα έχουν διαλυθεί...

259048

Όπως και στο φιλτροκούτι ενίσχυσα με πλέγμα το οποίο από τη μέσα μεριά πονταρίστηκε στο πλαστικό ζεσταίνοντας με φλόγιστρο την άκρη ενός μυτοτσίμπιδου...

259060

259061

Kotselakos
22/05/2012, 21:58
...Έβαλα ένα φράγμα για την ρητίνη από την έξω μεριά...

259063

...στρώσιμο της ρητίνης και ένα πρώτο τρίψιμο να δούμε που βρισκόμαστε.

259064

259065

Kotselakos
22/05/2012, 22:06
Στην δεύτερη από τις προηγούμενες φωτο διακρίνονται δύο χαραγμένες και τρυπημένες ροδέλες οι οποίες με θέρμανση κολλήθηκαν ως ενίσχυση για τις πάνω στηρίξεις της πινακίδας.
Τις τρύπες και τις χαρακιές τις έκανα για καλύτερη πρόσφυση, αλλά μεταξύ μας μεταξά δεν νομίζω ότι κάνουν τίποτα...

Μία κοντινή:

259071

Πλέγμα μέσα - έξω...

259073

259075

buckley
22/05/2012, 22:11
...Έβαλα ένα φράγμα για την ρητίνη από την έξω μεριά...

259063

...στρώσιμο της ρητίνης και ένα πρώτο τρίψιμο να δούμε που βρισκόμαστε.

259064

259065

Καλησπέρα αδερφέ καιρό έχουμε να τα πούμε βλέπω ότι δραστηριοποιούμαστε σε διαφορετικά "subfolders" ... εγώ πάντως σε διαβάζω !
Για πες τώρα για την ρητίνη ,την παίρνουμε έτοιμη ή είναι δύο συστατικών και μετά απλά πινέλο και στέγνωμα ???

Kotselakos
22/05/2012, 22:17
...και ξανά-μανά ρητίνη.

259078

259080

Αυτή τη φορά μάλλον κάτι έκανα λάθος στις αναλογίες των συστατικών της ρητίνης. Σε κάποια σημεία δεν σκλήρυνε πλήρως, μου τσίχλιασε και δεν κόλλησε σωστά. Ευτυχώς όχι παντού (δεν στρώθηκαν όλα τα επισκευασμένα σημεία σε μία δόση). Το ανακάλυψα κατά το τρίψιμο, που ξεκολλούσαν κομμάτια:

259085

Τέλος πάντων, θα το συνεχίσω και θα το διορθώσω άλλη φορά, βαρέθηκα...

Kotselakos
22/05/2012, 22:24
Καλησπέρα αδερφέ καιρό έχουμε να τα πούμε βλέπω ότι δραστηριοποιούμαστε σε διαφορετικά "subfolders" ... εγώ πάντως σε διαβάζω !
Για πες τώρα για την ρητίνη ,την παίρνουμε έτοιμη ή είναι δύο συστατικών και μετά απλά πινέλο και στέγνωμα ???

Καλησπέρα φίλτατε! Για πληροφορίες σχετικά με την ρητίνη πήγαινε στην σελίδα 5. Με πλαστική σπάτουλα την δουλεύω, μου φαίνεται είναι αρκετά παχύρρευστη και κολλώδης για να δουλευτεί με πινέλο αν και δεν το έχω δοκιμάσει.

Kotselakos
22/05/2012, 22:38
Σε κάποιο από τα αρχικά post είχα αναφέρει ότι το μόνο πράγμα που δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω εμφανισιακά στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι το πίσω φτερό.

Έχω φάει σκάλωμα, δεν θέλω ούτε να το βλέπω. Άσχετο αν καταβάλω κόπο να το φτιάξω, αυτό είναι έτερο σκάλωμα. Θέλω να έχω τα του μαμά κοστουμιού σένια άπαντα, ακόμα και αυτά που σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω.

Μιας και δεν κατάφερα να βρω μεταχειρό το φτερό του προηγούμενου μοντέλου που το βρίσκω απείρως πιο όμορφο, είπα να χαλαρώσω και να παίξω λίγο, και ότι βγει :)

259086

259087

259088

Kotselakos
22/05/2012, 22:42
259089

259090

Χαρτοκοπτική τέλος. Γλυκαίνουμε τις ακμές με αρμόκολλα...

259091

Kotselakos
22/05/2012, 22:51
Ντύνουμε με αλουμινοταινία μη τυχόν παπαριάσει το χαρτόνι ή λιώσει η ταινία (μου χει τύχει και αυτό), και ακολουθεί πολυεστέρας και μια στρώση fiberglass, με κατά τόπους και δεύτερη.

259092

Στο στοκάρισμα φαίνεται από τώρα ότι θα έχω πολύ δουλειά για να πετύχω επίπεδες επιφάνειες εκεί που πρέπει...

259093

Πρώτο πέρασμα στόκου...

259094

Kotselakos
22/05/2012, 23:00
...και τρίψιμο μέχρι τελικής πτώσεως. Ήταν και μεσημέρι και δεν μπορούσα να βάλω το τριβείο και έτριβα με γυαλόχαρτο στο χέρι...

259095

259096

Συμπλήρωμα στόκου στην πάνω μεριά και περασιές οδηγοί για να βλέπω πόσο πρέπει να φάω μέχρι να το φέρω ίσια. Μέχρις εδώ το έφτασα σήμερα, έχει πολύ δουλειά ακόμα. Προσεχώς...

259098

universalgr1
23/05/2012, 00:27
:beer: :beer:

Eύγε για την ιδέα!! Περιμένω να δω το αποτέλεσμα.

motomaniac
23/05/2012, 12:01
πωπω στκος.. εκεινο ομως το σημειο θα πρεπει να ειναι ελαστικο και ο στκος θα τιναξει ευκολα και συντομα... αραχνη για τον πολυεστερα δεν εχεις? η χαρτιταινια δεν νιωθει απο πολυεστερα και παιρνει και τις ατελειες (οχι ολες)

Kotselakos
23/05/2012, 12:48
πωπω στκος.. εκεινο ομως το σημειο θα πρεπει να ειναι ελαστικο και ο στκος θα τιναξει ευκολα και συντομα... αραχνη για τον πολυεστερα δεν εχεις? η χαρτιταινια δεν νιωθει απο πολυεστερα και παιρνει και τις ατελειες (οχι ολες)

Αυτό που βλέπεις δεν είναι το τελικό προϊόν. Είναι καλούπι πάνω στο οποίο θα στρωθεί το τελικό φτερό. Γι αυτό προσπαθώ να το φέρω όσο καλύτερα μπορώ ώστε να ελαχιστοποιήσω τα στοκαρίσματα στο τελικό.

Το φτερό θα εδράζεται σε ελαστικές εδράσεις (όπως και το original) . Πισοφάναρο και πινακίδα δεν θα πιάνουν κατευθείαν πάνω του, αλλά σε χειροποίητη μεταλλική βάση που θα δένει στο υποπλαίσιο και στην σχάρα, οπότε πολύ ζόρι δεν θα τρώει, ελπίζω να αντέξει και αυτό και τα τυχόντα στοκαρίσματα.

Παίζει βέβαια να το κάνω και carbon που αντέχει περισσότερο, θα δούμε...

Αράχνη τι εννοείς; Το υαλούφασμα με ακανόνιστη χύμα πλέξη; Αν ναι, με τέτοιο το έστρωσα.

lspiros
23/05/2012, 12:55
η αποκατασταση των ρωγμων στα πλαστικα ειναι υποδειγματικη:beer:
για το φτερο απλα περιμενω την εξελιξη με τρομερο ενδιαφερον:wave2:

motomaniac
23/05/2012, 13:21
Αυτό που βλέπεις δεν είναι το τελικό προϊόν. Είναι καλούπι πάνω στο οποίο θα στρωθεί το τελικό φτερό. Γι αυτό προσπαθώ να το φέρω όσο καλύτερα μπορώ ώστε να ελαχιστοποιήσω τα στοκαρίσματα στο τελικό.

Το φτερό θα εδράζεται σε ελαστικές εδράσεις (όπως και το original) . Πισοφάναρο και πινακίδα δεν θα πιάνουν κατευθείαν πάνω του, αλλά σε χειροποίητη μεταλλική βάση που θα δένει στο υποπλαίσιο και στην σχάρα, οπότε πολύ ζόρι δεν θα τρώει, ελπίζω να αντέξει και αυτό και τα τυχόντα στοκαρίσματα.

Παίζει βέβαια να το κάνω και carbon που αντέχει περισσότερο, θα δούμε...

Αράχνη τι εννοείς; Το υαλούφασμα με ακανόνιστη χύμα πλέξη; Αν ναι, με τέτοιο το έστρωσα.


α εσυ εισαι πολυ ωραιος... ειναι ενα ψιλο υαλουφασμα που μοιαζει με πολυ πυκνο ιστο αραχνης εκ'σου και το ονομα.. εγω νομιζα το ιδιο αυτο που δουλευεις θα βαλεις και λεω δεν...

chr1s_86
23/05/2012, 13:36
Παρα πολύ καλή δουλειά! Ειδικά στα πλαστικά! :a013::beer::beer:

CBRakias-RR
23/05/2012, 18:03
πραγματικα φοβερη δουλεια!!:wave2:
καλα μιλαμε,εδω μεσα εχω μαθει αρκετα πραγματα!!ολοι σε αυτο το φορουμ ειστε ενα τρομερο σχολειο...:beer:
καλη συνεχεια..:a014:

siraxanz
24/05/2012, 01:18
Το σεβασμο μου στην υπομονη σου!

Τo gourouni
24/05/2012, 19:07
...και τρίψιμο μέχρι τελικής πτώσεως. Ήταν και μεσημέρι και δεν μπορούσα να βάλω το τριβείο και έτριβα με γυαλόχαρτο στο χέρι...


...ντε ζαβού, το παθαίνω συνέχεια....Οι γείτονες με απείλησαν με λιτζαρισμα!

Πολύ καλή δουλειά αφεντικό!!:wave2:

KostasV2
24/05/2012, 20:18
Πολύ προσεκτική και μεθοδική δουλειά! :a013: Αν αποφασίσεις να μην το κρατήσεις original, πάρε μια ιδέα:
259370
:)
Link: http://www.ellaspede.com/bikes/hb004-honda-xr600/

gardelisxt550
24/05/2012, 21:25
Πολύ προσεκτική και μεθοδική δουλειά! :a013: Αν αποφασίσεις να μην το κρατήσεις original, πάρε μια ιδέα:
259370
:)
Link: http://www.ellaspede.com/bikes/hb004-honda-xr600/



:sun::a2:

Kotselakos
24/05/2012, 22:48
Πολύ προσεκτική και μεθοδική δουλειά! :a013: Αν αποφασίσεις να μην το κρατήσεις original, πάρε μια ιδέα:
259370
:)
Link: http://www.ellaspede.com/bikes/hb004-honda-xr600/

Χμμμ... πολύ ωραίο, αλλά αν είναι να το αλλάξω τόσο, θα το πάω ένα βήμα παρά πέρα...

Ήδη έχω βάλει μπρος παράλληλα ένα caferacer με το μοτέρ του XL και χειροποίητο πλαίσιο από το μηδέν.:smokin:

Έχω καταλήξει στη γεωμετρία που θέλω και έχω κάνει διάφορα εναλλακτικά σχέδια. Είμαι στη φάση που φτιάχνω μοντέλο του σκελετού από πλαστικούς σωλήνες και ψάχνω άκρες να φέρω το άτσαλι που θέλω απ' έξω....

Δεν ξέρω αν καταφέρω να το ολοκληρώσω, αλλά θα το δοκιμάσω, με έχει στοιχειώσει η ιδέα...

karolos SRX 400
28/05/2012, 07:52
Χμμμ... πολύ ωραίο, αλλά αν είναι να το αλλάξω τόσο, θα το πάω ένα βήμα παρά πέρα...

Ήδη έχω βάλει μπρος παράλληλα ένα caferacer με το μοτέρ του XL και χειροποίητο πλαίσιο από το μηδέν.:smokin:

Έχω καταλήξει στη γεωμετρία που θέλω και έχω κάνει διάφορα εναλλακτικά σχέδια. Είμαι στη φάση που φτιάχνω μοντέλο του σκελετού από πλαστικούς σωλήνες και ψάχνω άκρες να φέρω το άτσαλι που θέλω απ' έξω....

Δεν ξέρω αν καταφέρω να το ολοκληρώσω, αλλά θα το δοκιμάσω, με έχει στοιχειώσει η ιδέα...






και μενα με στοιχειωνουν κατι τετοιες ιδεες
τα βραδια συνηθως:alien: