PDA

View Full Version : ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - XL600R '85



Σελίδες : 1 2 3 [4]

Kotselakos
26/06/2012, 20:21
Long time no see... :rolleyes:

Συνεχίζουμε από εκεί που είχαμε μείνει, το πολυεστερικό πίσω φτερό. Μετά από αλλεπάλληλες στρώσεις στόκου και τριψίματος, κάλυψα τα πάντα με αλουμινοταινία...

262521

262522

...άπλωσα δύο στρώσεις fiberglass και πολυεστέρα...

262524

Kotselakos
26/06/2012, 20:45
...και είπα να δοκιμάσω vacuum bagging. Σακούλα σκουπιδιών και ηλεκτρική σκούπα... :a48:

262531

Σε λιγότερο από 5 λεπτά η σκούπα έκοψε από θερμικό, αλλά πλάκα στην πλάκα έγινε δουλειά. Το νωπό ύφασμα εφάρμοσε τέλεια στο καλούπι.

Η κάτω πλευρά (που πατούσε στο καλούπι) βγήκε άψογη, στην πάνω ο πολυεστέρας ακολούθησε τις ζάρες τις σακούλας. Το ύφασμα πάντως πάτησε πολύ καλά...

Φωτογραφίες μετά την εξαγωγή από τη σακούλα και τον διαχωρισμό από το καλούπι, όπου στην έξω μεριά διακρίνονται οι ζάρες. Λόγω διαφάνειας δεν διακρίνεται πόσο στρωτή βγήκε η κάτω πλευρά...

262532

262534

Kotselakos
26/06/2012, 21:02
Αφού έφαγε κάμποσο τρίψιμο να φύγουν οι ζάρες άπλωσα δύο επιπλέον χέρια ύφασμα...

262535

...και αφού στέγνωσε άρχισε ένας μαραθώνιος τριψίματος...

262536

... και κάπου εκεί συνειδητοποίησα ότι μ@λ@κιζομαι... Το φτερό δεν πρόκειται να γίνει λείο με τρίψιμο, αφού έχουν ήδη αρχίσει να βγαίνουν στην επιφάνεια οι ίνες.

Θέλει ένα σκασμό στόκο για να έρθει στα ίσια του πράγμα που θέλω να αποφύγω.

Καλά να πάθω που δεν έφτιαξα το καλούπι θηλυκό εξ αρχής και το έκανα αρσενικό για ευκολία.

Και το κλου της υποθέσεως;

Τελικά δεν μου αρέσει και πως κάθεται στον σκελετό, μπαίνει μεν, αλλά κάτι μου ξέφυγε στο μέτρημα και βγήκε μπλιαξ... :moutza:

Τo gourouni
26/06/2012, 21:14
Αφού έφαγε κάμποσο τρίψιμο να φύγουν οι ζάρες άπλωσα δύο επιπλέον χέρια ύφασμα...

262535

...και αφού στέγνωσε άρχισε ένας μαραθώνιος τριψίματος...

262536

... και κάπου εκεί συνειδητοποίησα ότι μ@λ@κιζομαι... Το φτερό δεν πρόκειται να γίνει λείο με τρίψιμο, αφού έχουν ήδη αρχίσει να βγαίνουν στην επιφάνεια οι ίνες.

Θέλει ένα σκασμό στόκο για να έρθει στα ίσια του πράγμα που θέλω να αποφύγω.

Καλά να πάθω που δεν έφτιαξα το καλούπι θηλυκό εξ αρχής και το έκανα αρσενικό για ευκολία.

Και το κλου της υποθέσεως;

Τελικά δεν μου αρέσει και πως κάθεται στον σκελετό, μπαίνει μεν, αλλά κάτι μου ξέφυγε στο μέτρημα και βγήκε μπλιαξ... :moutza:

Πολύ ωραία ιδέα, με ενδιαφέρει άμεσα...:beer::beer:

Kotselakos
26/06/2012, 21:36
Πολύ ωραία ιδέα, με ενδιαφέρει άμεσα...:beer::beer:

Η συνέχεια αφιερωμένη σε σένα λοιπόν φίλτατε... :beer:

Αποτυχία λοιπόν η πρώτη απόπειρα...

Σιγά μην κλάψω σιγά μην φοβηθώ... :smokin: Είπαμε, το κέφι μας κάνουμε...

Δεύτερη απόπειρα, αυτή τη φορά για θηλυκό καλούπι. Εδώ χρησιμοποίησα υλικό μακετών, πλάκα σάντουιτς χαρτόνι με εσωτερικό αφρώδες. Πολύ πιο στιβαρό από το κοινό χαρτόνι και κόβεται με καλύτερη ακρίβεια.

Η διαδικασία είναι η ίδια, ντύσιμο με αλουμινοταινία. Για αποκολλητικό μέσο χρησιμοποίησα κερί αυτοκινήτων και από πάνω σπρέυ σιλικόνης, το οποίο σκούπισα ελαφρά. Στο τελικό φτερό θα χρησιμοποιηθούν πιο "επαγγελματικά" πράγματα τα οποία κατάφερα να βρω μόλις προχθές.

Δεν θα σας κουράσω με φωτογραφίες από τα αρχικά στάδια, you get the idea. Ούτως ή άλλως ξέχασα να τραβήξω... :rolleyes:

Αφού ξεχώρισα το καλούπι από το χαρτονένιο εκμαγείο γλύκανα με στόκο τις καμπύλες και τις ατέλειες. Η ιστορία γνωστή: στοκάρισμα-τρίψιμο-στοκάρισμα-τρίψιμο...

Είμαστε εδώ:

262538

...και η πλευρά που μας ενδιαφέρει...

262539

262540

Kotselakos
26/06/2012, 21:46
Στην συνέχεια ακολουθεί επάλειψη με ένα από τα "πιο επαγγελματικά" πράγματα που ανέφερα παραπάνω. Στρώσιμο με πινέλο ενός παχέος στρώματος gel coat, το οποίο καλύπτει μεν απόλυτα τις ατέλειες και τους πόρους του στόκου αλλά αφήνει γραμμές. Αν το είχα ρίξει με πιστόλι θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, αλλά δεν...

262541

262542

262543

sv9cvk
26/06/2012, 22:07
Η συνέχεια αφιερωμένη σε σένα λοιπόν φίλτατε... :beer:

Αποτυχία λοιπόν η πρώτη απόπειρα...

Σιγά μην κλάψω σιγά μην φοβηθώ... :smokin: Είπαμε, το κέφι μας κάνουμε...

Δεύτερη απόπειρα, αυτή τη φορά για θηλυκό καλούπι. Εδώ χρησιμοποίησα υλικό μακετών, πλάκα σάντουιτς χαρτόνι με εσωτερικό αφρώδες. Πολύ πιο στιβαρό από το κοινό χαρτόνι και κόβεται με καλύτερη ακρίβεια.

Η διαδικασία είναι η ίδια, ντύσιμο με αλουμινοταινία. Για αποκολλητικό μέσο χρησιμοποίησα κερί αυτοκινήτων και από πάνω σπρέυ σιλικόνης, το οποίο σκούπισα ελαφρά. Στο τελικό φτερό θα χρησιμοποιηθούν πιο "επαγγελματικά" πράγματα τα οποία κατάφερα να βρω μόλις προχθές.

Δεν θα σας κουράσω με φωτογραφίες από τα αρχικά στάδια, you get the idea. Ούτως ή άλλως ξέχασα να τραβήξω... :rolleyes:

Αφού ξεχώρισα το καλούπι από το χαρτονένιο εκμαγείο γλύκανα με στόκο τις καμπύλες και τις ατέλειες. Η ιστορία γνωστή: στοκάρισμα-τρίψιμο-στοκάρισμα-τρίψιμο...

Είμαστε εδώ:

262538

...και η πλευρά που μας ενδιαφέρει...

262539

262540

Μου αρεσει που δεν το βαζεις κατω!!!
Καλη συνεχεια!!!:beer:

Kotselakos
26/06/2012, 22:09
... Και ξανά-μανά τρίψιμο...

262560

Κανονικά τώρα, θα έπρεπε να πάω με το gel coat και λίγο στυρένιο για αραίωση σε έναν βαφέα να μου το ψεκάσει με πιστόλι και το καλούπι θα ήταν έτοιμο, αλλά βαριέμαι να τρέχω και σε βαφέα και να βρω στυρένιο...

Πέρασμα αστάρι ακρυλικού σε σπρέυ που το είχα καβάτζα:

262561

Αύριο καλώς έχοντος, θα το περάσω ακρυλικό διπλής σε σπρεύ που το έχω και αυτό καβάτζα και μετά θα το πλακώσω αλοιφή να γίνει όσο πιο λείο γίνεται, ώστε να είναι πιο εύκολη η αποκόλληση του τελικού φτερού.

Το καλούπι βέβαια έχει ατέλειες, δεν κατάφερα να το φέρω "γυαλί". Εντοπίζονται κυρίως στην σημαδεμένη περιοχή, που έχω απανωτές εσωτερικές καμπύλες. Το στρώσιμο του φτερού στο καλούπι θα ξεκινήσει με κάνα-δυο παχιά στρώματα gel coat, οπότε ότι ατέλειες περάσουν στο τελικό φτερό θα διορθωθούν με τρίψιμο του gelcoat, χωρίς να χρειαστεί να φτάσω στο ύφασμα. Ελπίζω...

Θα προτιμούσα για το γαμώτο να βγει τέλειο το καλούπι, αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να διορθώνεις εξωτερικές καμπύλες από εσωτερικές.

262562

motomaniac
26/06/2012, 22:11
κωστη γερα!!! οι επαγγελματιες χρησιμοποιουν τον κοινο στοκο για να φινιρισουν το καλουπι. (τον ασπρο ε?) φτιαξε και αρσενικο τωρα μες το ηδη υπαρχον καλουπι να εισαι κομπλε. για να μην κολλανε χρησιμοποιησε κερι γυαλιστικο. δεν ξερω ομως ποιο ακριβως και τι και πως.

Kotselakos
26/06/2012, 22:24
κωστη γερα!!! οι επαγγελματιες χρησιμοποιουν τον κοινο στοκο για να φινιρισουν το καλουπι. (τον ασπρο ε?) φτιαξε και αρσενικο τωρα μες το ηδη υπαρχον καλουπι να εισαι κομπλε. για να μην κολλανε χρησιμοποιησε κερι γυαλιστικο. δεν ξερω ομως ποιο ακριβως και τι και πως.

Μπααα, αρσενικό καλούπι δεν θα κάτσω να φτιάξω, νομίζω πάει πολύ. Θα στρώσω κατευθείαν στο θηλυκό, απλά την κάτω πλευρά θα την στρώσω με gel coat για να μην κολλάνε λάσπες.

Έχω αγοράσει και ειδικό αποκολλητικό κερί καλουπιών, και ένα υγρό που εφαρμόζεται μετά το κερί και δημιουργεί ένα επιπλέον αντικολλητικό φιλμ, το οποίο μετά την αποκόλληση του αντικειμένου από το καλούπι υποτίθεται ότι το ξεφλουδίζεις σαν πέτσα.

Σχετικό φωτορεπορτάζ συντόμως:wave2:

Kotselakos
26/06/2012, 22:54
Εκτός από το φτερό, στο πρόγραμμα έχω να φτιάξω και τον λασπωτήρα του. Στον οποίο θα κουμπώνουν το πισωφάναρο και η πινακίδα.

Το είχα αναφέρει και παλιότερα αλλά να το υπενθυμίσω, το φτερό και ο λασπωτήρας δεν θα τρώνε το ζόρι του φαναριού και της πινακίδας, αυτό θα το αναλάβει χειροποίητη μεταλλική βάση που θα πιάνει στον σκελετό και στην σχάρα, και θα κρύβεται κάτω από το φτερό και πίσω από τον λασπωτήρα.

Ένα από τα στοιχήματα μου είναι να χρησιμοποιήσω το μαμά πισωφάναρο το οποίο θα μπαίνει πια χωνευτό κάτω από το νέο φτερό. Μου αρέσει που είναι old school τετραγωνισμένο και μπόλικο - μπόλικο. Δεν ήθελα να καταφύγω σε led πισωφάναρα της λογικής βάζω-φως-στο-καθαρό-μην-με-πετύχει-κανα-καρακόλι. :lol:

Ιδού το φανάρι από το πλάι, μαζί με τη βάση του:

262554

Η οποία βάση έχει πίσω πλευρά τέτοια που περιπλέκει τα πράγματα στην κατασκευή του λασπωτήρα, συν το ότι δεν μου επιτρέπει να μπει ο λασπωτήρας στη θέση και με την κλίση που θέλω...

262556

Η βάση πέρα από τη χρήση που υποδηλώνει το όνομα της εκτελεί και χρέη προστασίας των ηλεκτρικών συνδέσεων...

262559

Kotselakos
26/06/2012, 23:03
Έφτιαξα λοιπόν από λαμαρίνα αλουμινίου πάχους 1.5mm (και αυτό καβάτζα) μια βάση - κουτί. Έκοψα πατρόν τα κομμάτια, στράτζαρα στη μέγγενη και τα πήγα για κολλήσεις.

262566

262567

Έφτιαξα και μια φλατζούλα από μια παλιά σαμπρέλα, όχι ότι είναι απαραίτητη, αλλά κακό δεν κάνει...

262568

motomaniac
26/06/2012, 23:07
αν και θα με "μαλωσουν" για τα μυστικα.. πριν καν βαλεις πολυεστερα να τον δουλεψεις μες το καλουπι πρωτα θα στρωσεις σε ολες τις γωνιες πολυεστερικο στοκο. ετσι θα γεμισει σωστα το καλουπι χωρις να αφηνει ατελειες.

Kotselakos
26/06/2012, 23:12
Τρίψιμο, στοκάρισμα και έτοιμο για βάψιμο. Μένει να ανοίξω τρύπα για τα καλώδια...

262573

Και όλα μαζί. ΟΚ, σε σχέση με τη μαμά βάση είναι αισθητικής flintstones, αλλά θα δείτε στα προσεχώς το λόγο που έγινε. Εξάλλου στο τέλος δεν θα φαίνεται...

262574

262575

universalgr1
27/06/2012, 00:38
Πολλεσ :beer: για την προσπαθεια σου αδερφε!!!


Τα τελευταια συνημενα δεν παιζουν.. :(

Kotselakos
28/06/2012, 20:36
Συνέχεια επί του θέματος πίσω φτερό...

Το καλούπι χθες βάφτηκε ακρυλικό διπλής μαύρο, το οποίο μαύρο παρεμπιπτόντως κάνει εμφανείς όλες τις ατέλειες.

262840

262841

Αποκολλητικό κερί καλουπιών και υγρό με το οποίο περνιέται το καλούπι μετά το κέρωμα και δημιουργεί ένα επιπλέον αντικολλητικό φιλμ.

262842

Kotselakos
28/06/2012, 20:58
Κέρωμα με βαμβακερό πανί. Μόλις στεγνώσει το κερί (σχεδόν αμέσως) γυάλισμα με έταιρο καθαρό βαμβακερό πανί. Καλού κακού το πέρασα και μια δεύτερη φορά.

262843

Εν συνεχεία άπλωσα με ένα σφουγκαράκι το υγρό και μόλις στέγνωσε άπλωσα με πινέλο ένα χέρι gel coat, και μόλις στερεοποιήθηκε ένα δεύτερο.

262844

Μετά από την στερεοποίηση και του δεύτερου στρώματος gel coat, άπλωσα ένα χέρι σκέτο πολυεστέρα χωρίς ύφασμα για να σφραγίσω το gel coat.

Με συμβούλεψε ο άνθρωπος στο μαγαζί που πήρα τα υλικά να το κάνω, γιατί λέει υπάρχει περίπτωση να "ζαρώσει" το gel coat αν στρώσεις κατευθείαν ύφασμα και πολυεστέρα και το πιέζεις με το πινέλο.

Μόλις τράβηξε ο σκέτος πολυεστέρας έριξα το πρώτο χέρι ύφασμα.

Συνολικά έπεσαν δύο μόνο χέρια ύφασμα, εκτός από τις περιοχές των εδράσεων του φτερού και των ορίων περιμετρικά, που έπεσαν τοπικά 4 στρώσεις.

Στο φωτό το πρώτο χέρι. Οι σκουρότερες περιοχές είναι ενισχυμένες ζώνες.

262846

Kotselakos
28/06/2012, 21:21
Τελείωσα με τις στρώσεις και το άφησα σε μια γωνία να στεγνώσει με την ησυχία του...

262847

Α... να σας δείξω και την αποτυχημένη πρώτη προσπάθεια... :yuck:

262848

262849

Kotselakos
28/06/2012, 21:38
Η ώρα της αλήθειας... :rolleyes:

Το φτερό αποχωρίστηκε το καλούπι κυριολεκτικά με δυο κινήσεις. Το αποτέλεσμα πραγματικά καλύτερο από ότι περίμενα...

262852

262853

262854

Kotselakos
28/06/2012, 21:45
... Το καλούπι εν το μεταξύ βγήκε πραγματικά άθικτο, όπως ήταν πριν χρησιμοποιηθεί. Οπότε αν χτύπα ξύλο πάθει ζημία το φτερό, περιμένει ετοιμοπόλεμο.

Το κυρίως φτερό έχει μόνο τις ατέλειες φινιρίσματος του καλουπιού, οι οποίες θα διορθωθούν με ένα τριψιματάκι.

Μερικές ακόμα, από άλλες γωνίες...

262856

262857

262858

Αυτά για σήμερα. Αύριο αν προλάβω έχει τριμάρισμα στο τελικό σχήμα.

bikas
28/06/2012, 22:43
αφωνος

sv9cvk
28/06/2012, 22:44
Πολυ ωραιος !!!:beer:

vag 70
28/06/2012, 22:47
ωραιος ο κωστης.:smokin:

Τo gourouni
29/06/2012, 07:21
.....:a2::a8::a46:

Shiatman
30/06/2012, 00:31
Ωραίος ο Κωστής... εργοστασιακό βγήκε το κομμάτι

:a012:
:beer:

Kotselakos
30/06/2012, 14:43
Ευχαριστώ άπαντες για τα καλά σας λόγια. :beer:

Έκανα ένα πρώτο τριμάρισμα για να το δοκιμάσω στο σκελετό...

263059

263061

Kotselakos
30/06/2012, 14:48
Και με τη σέλα...

263062

263063

Παράλληλα έχω ξεκινήσει και το καλούπι για τον λασπωτήρα. Τελικά μάλλον θα χρησιμοποιήσω την original βάση του φαναριού και όχι την χειροποίητη αλουμινένια.

Φωτο σύντομα. :wave2:

universalgr1
01/07/2012, 10:10
Εύγε παλίκαρε!!! Πολύ καλή δουλειά!!!

Τσίμπα μερικές να δροσιστείς!! :beer: :beer:

dlabrakis
01/07/2012, 10:29
μ αρεσεις, συνεχισε δυνατα

sv9cvk
01/07/2012, 11:17
Και με τη σέλα...

263062

263063

Παράλληλα έχω ξεκινήσει και το καλούπι για τον λασπωτήρα. Τελικά μάλλον θα χρησιμοποιήσω την original βάση του φαναριού και όχι την χειροποίητη αλουμινένια.

Φωτο σύντομα. :wave2:

Πανεμορφο το αποτελεσμα!!!:beer:
Μου αρεσει η αεροφωτογραφια σου απο το σκαμνακι !!!!:beer::beer::D:p:a10:

BMW R75
01/07/2012, 11:25
Μπράβο. Συγχαρητήρια. Το φτερό φαίνεται τέλειο!!!!!!!!

gardelisxt550
01/07/2012, 11:27
Και με τη σέλα...

263062

263063

Παράλληλα έχω ξεκινήσει και το καλούπι για τον λασπωτήρα. Τελικά μάλλον θα χρησιμοποιήσω την original βάση του φαναριού και όχι την χειροποίητη αλουμινένια.

Φωτο σύντομα. :wave2:



πριόνι θα βγει!:beer::beer::beer::beer:

srxakias
04/07/2012, 19:02
Πανεμορφο το αποτελεσμα!!!:beer:
Μου αρεσει η αεροφωτογραφια σου απο το σκαμνακι !!!!:beer::beer::D:p:a10:
Αν και ειχα δει την αεροφωτογραφια, δεν ειχα προσεξει το σκαμνακι....μπραβο Χρηστο ολα τα λεφτα:rotflmao:

Κωστη απο της αντιπροσωπειας ειναι σιγουρα καλυτερο:a013::beer::a014:

Kotselakos
04/07/2012, 19:56
Κωστη απο της αντιπροσωπειας ειναι σιγουρα καλυτερο:a013::beer::a014:

Εμφανισιακά και εμένα μου αρέσει περισσότερο από της αντιπροσωπίας, άλλωστε γιατί να μπω στον κόπο αν ίσχυε το αντίθετο;

Μένει να αποδειχτεί και το αν θα είναι ανθεκτικό... Παρόλο που θα χρησιμοποιηθούν σινεμποκάκια απορώ αν θα αντέξει τους κραδασμούς του μονοκύλινδρου ή θα σκορπίσει.

Έχω σχεδόν τελειώσει και το καλούπι για τον λασπωτήρα, φινίρισμα θέλει ακόμα, και παλεύω παράλληλα την μεταλλική βάση φαναριού και πινακίδας.

Συνέχεια και φωτογραφίες ελπίζω σύντομα, έχει πέσει πήξιμο στη δουλειά. :wave2:

bulmont
05/07/2012, 06:46
, έχει πέσει πήξιμο στη δουλειά. :wave2:

Και δεν το χαίρεσαι ρε φίλε;;;;
Αλλοι κυνηγάν το μεροκάματο με το τουφέκι....
Κοίτα την δουλειά και 'μεις περιμένουμε............
Σε τέτοια project κανείς δεν βιάζεται..........
Οσο περισσότερο κραταν', τόσο καλύτερα..........

sapila racing
05/07/2012, 10:31
Εμφανισιακά και εμένα μου αρέσει περισσότερο από της αντιπροσωπίας, άλλωστε γιατί να μπω στον κόπο αν ίσχυε το αντίθετο;

Μένει να αποδειχτεί και το αν θα είναι ανθεκτικό... Παρόλο που θα χρησιμοποιηθούν σινεμποκάκια απορώ αν θα αντέξει τους κραδασμούς του μονοκύλινδρου ή θα σκορπίσει.

Έχω σχεδόν τελειώσει και το καλούπι για τον λασπωτήρα, φινίρισμα θέλει ακόμα, και παλεύω παράλληλα την μεταλλική βάση φαναριού και πινακίδας.

Συνέχεια και φωτογραφίες ελπίζω σύντομα, έχει πέσει πήξιμο στη δουλειά. :wave2:

Πολύ ωραίο εγινε και πολύ racing look!
Αν δείς οτι αρχίζει και ζορίζεται, που πιστευω οτι θα ζοριστεί γιατί δεν θα εχει την ελαστικότητα του original, το ενισχύεις απο μέσα με λάμες που δνα θα φαίνονται ωστε να μοιράζονται οι τάσεις.
Εδω στο SR500 ραγίζουν τα μεταλλικά χρωμιωμένα πίσω φτερά κι ας ειναι και με σινεμπλόκ!
:beer:

Kotselakos
05/07/2012, 13:33
Και δεν το χαίρεσαι ρε φίλε;;;;
Αλλοι κυνηγάν το μεροκάματο με το τουφέκι....
Κοίτα την δουλειά και 'μεις περιμένουμε............
Σε τέτοια project κανείς δεν βιάζεται..........
Οσο περισσότερο κραταν', τόσο καλύτερα..........

Φυσικά και χαίρομαι φίλτατε, αν και ξέρω ότι έχω δουλειά για καναδυο μήνες ακόμα μέχρι να τελειώσει το εργάκι που τρέχω, ελεύθερος πολιορκημένος επαγγελματίας γαρ...
Από κει και πέρα με βλέπω να παίζω με τις τάπες των βαρελιών...

Δε βαριέσαι, τα τελευταία δύο χρόνια στο έχει ο θεός μέχρι τον άλλο μήνα και βλέπουμε είμαι, πήρε φόρμα ο πισινός μου, βαρέθηκα να αγχώνομαι...


Πολύ ωραίο εγινε και πολύ racing look!
Αν δείς οτι αρχίζει και ζορίζεται, που πιστευω οτι θα ζοριστεί γιατί δεν θα εχει την ελαστικότητα του original, το ενισχύεις απο μέσα με λάμες που δνα θα φαίνονται ωστε να μοιράζονται οι τάσεις.
Εδω στο SR500 ραγίζουν τα μεταλλικά χρωμιωμένα πίσω φτερά κι ας ειναι και με σινεμπλόκ!
:beer:

Το racing look θα περιοριστεί αρκετά με τη χρήση του λασπωτήρα, ούτως ή άλλως δεν στόχευα σε αυτό.

Την ελαστικότητα του original σίγουρα δεν την έχει, παρόλο που έστρωσα μόνο δύο χέρια ύφασμα για να γίνει όσο πιο εύκαμπτο γίνεται.

Η μεταλλική βάση που είναι στα σκαριά για το φανάρι και την πινακίδα θα ενισχύει και το φτερό παράλληλα.

Το SR500 αν θυμάμαι καλά δεν έχει καν αντικραδασμικό άξονα και αντίβαρα, έτσι δεν είναι;

sapila racing
05/07/2012, 13:42
Το SR500 αν θυμάμαι καλά δεν έχει καν αντικραδασμικό άξονα και αντίβαρα, έτσι δεν είναι;

Ετσι ακριβώς είναι, δεν εχει αντικραδασμικό, εχει ενα σωρό σινεμπλόκ για να μην φτανουν οι κραδασμοί στον οδηγό, αλλά αν δεν προσεχεις κοβονται λαμακια, φευγουν βίδες κλπ.
Εχει σινεμπλόκ στο τιμόνι, μαρσπιέ, σέλλα, πισω φτερό κλπ.

Το αγαπημένο μου κόλπο ειναι οταν ειμαι πχ στο φανάρι και καρφωνεται ο διπλανός στον εμπρός τροχό που κουνάει σαν κομπρεσερ στο ρελαντί, να παταω λιγο φρένο.
Τοτε σταματάει να κουναει, κι ο διπλανός μπερδεύεται και κοθταει πιο επίμονα, τότε κι εγω το αφήνω και ξανακουνάει παλι. Tα MZ κούναγαν κι αυτα καπως ετσι τον

bulmont
05/07/2012, 14:28
[QUOTE=Kotselakos;2211723]Από κει και πέρα με βλέπω να παίζω με τις τάπες των βαρελιών...
QUOTE]

Αν αρχίσεις να φτιάχνεις και ουίσκυ ειμαι σίγουρος γιά το αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


:a23:

Kotselakos
05/07/2012, 19:30
Αν αρχίσεις να φτιάχνεις και ουίσκυ ειμαι σίγουρος γιά το αποτέλεσμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:a23:

:lol::lol: Αυτό το αφήνω για τα γεράματα που τα αρθριτικά δεν θα με αφήνουν να παίζω με εργαλεία...

:beer:

Black Mamba
06/07/2012, 09:15
Πολύ ωραίο εγινε και πολύ racing look!
Αν δείς οτι αρχίζει και ζορίζεται, που πιστευω οτι θα ζοριστεί γιατί δεν θα εχει την ελαστικότητα του original, το ενισχύεις απο μέσα με λάμες που δνα θα φαίνονται ωστε να μοιράζονται οι τάσεις.
Εδω στο SR500 ραγίζουν τα μεταλλικά χρωμιωμένα πίσω φτερά κι ας ειναι και με σινεμπλόκ!
:beer:

:a27:
Μιας και το επιασες στο στομα σου:D, απεδω http://www.bikeexif.com/sr500-cafe-racer...

Kotselakos
06/07/2012, 14:19
Πανέμορφο! Λιτό και απέριττο, όπως πρέπει. Θα το προτιμούσα βέβαια με συμβατικό μπροστινό.

spyros33f
31/12/2016, 19:31
Θελουμε κ συνεχεια οεοοοο

leo1964
31/12/2016, 21:25
Μ'αρέσει πάρα πολύ!