PDA

View Full Version : ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ - XL600R '85



Σελίδες : [1] 2 3 4

Kotselakos
29/03/2012, 03:46
...Ή τουλάχιστον θα το 'θελαν.:D

Το μηχανάκι μου το χάρισε φίλος.

Του έκαψε πηνία ανάφλεξης για πολλοστή φορά, του 'φερε στο καπάκι πεσκέσι πελαργός δίδυμα και μετά ένα τρίτο για μπαλαντέρ, ε... το παράτησε στην πυλωτή του να χαζεύει τους περαστικούς για 10κάτι χρόνια.

Ήταν να το φουντάρει αλλά δεν του πήγαινε η καρδιά μιας και το είχε από πιτσιρικάς, βρέθηκα στο διάβα του εγώ ο νεκρόφιλος και το περιμάζεψα.

Ομολογώ ότι αυτό το μηχανάκι μέχρι να 'ρθει στην κατοχή μου, μου ήταν παντελώς αδιάφορο. Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ μαζί του, το μόνο που ήθελα ήταν το μοτέρ του για ένα project που με τριβελίζει καιρό τώρα, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Όταν όμως λίγο πριν τα Χριστούγεννα μου ήρθε με το πλοίο Ρόδο και το είδα για πρώτη φορά μου 'κανε κλικ η μεγαλοκοπέλα. Δεν ήταν και έρωτας, αλλά δεν μου ήταν πια αδιάφορο.

Θες το γεγονός ότι το μηχανάκι ήταν εντελώς ολόκληρο, χωρίς κανιβαλίκια, και μάλιστα μετά συνοδείας πινακίδας (ολοκαίνουριας παρακαλώ, μιας και η παλιά είχε χαθεί στο υπουργείο), άδειας και σήματος και ντρέπομαι να το αχρηστέψω;

Θες ότι μεγαλώνω και τα ταπεινά, καθημερινά, low profile μηχανάκια ασκούν πάνω μου όσο πάει όλο και μεγαλύτερη γοητεία;

Ότι και να 'ναι αποφάσισα να το φτιάξω. Όχι εντελώς μαμά, αλλά θα παραμείνει XL600R.

Θέλει άπειρη δουλειά. Θα είναι long term project μιας και ούτε πολύς χρόνος υπάρχει, και όπως όλοι σχεδόν οι Έλληνες τα οικονομικά μου είναι στη φάση έχει ο θεός και βλέπουμε...

Πάμε λοιπόν...

22/12/2011 καταφτάνει από Πειραιά. Φόρτωμα σε τρέιλερ υπό καταρρακτώδη βροχή. Ξεφόρτωμα - εγκατάσταση στην κουζίνα του γραφείου μου που θα τελέσει χρέη γκαράζ μιας και στο σπίτι δεν υπάρχει χώρος. Αντ΄αυτού υπάρχει συμβία άρρωστη με την καθαριότητα.

Αργά το απόγευμα της ίδιας μέρας οι πρώτες φωτογραφίες.

Ο ομορφάντρας είμαι εγώ:p

251451

Kotselakos
29/03/2012, 03:53
Μερικές συνολικές, όσο μου το επιτρέπει ο χώρος.
Οι γνώστες του μοντέλου θα παρατηρήσουν ότι έχει γίνει ήδη μετατροπή από ταμπούρο σε δισκόφρενο πίσω.
251452
251453

Kotselakos
29/03/2012, 04:05
Μια από την άλλη...

251454

Ψυγείο λαδιού από ντεσεβό...

251455

Αυτή η εικόνα σε προϊδεάζει για τη μπίχλα θα αντικρίσεις μόλις βγει το ρεζερβουάρ...

251456

Kotselakos
29/03/2012, 04:18
Μοτέρ λαιμοί εξατμίσεων από μπροστά. Η κόρνα έχει μετακομίσει σε αυτή τη θέση από τη μάσκα για να αφήσει χώρο σε συναγερμό που δεν υπάρχει πια...

251457

Μούτρο...

251458

Αριστερά χειριστήρια, χαμός από τους λεβιέδες. Συμπλέκτης, τσοκ και από κάτω λεβιές του αποσυμπιεστή (δεν φαίνεται στη φωτό). Στους διακόπτες τι του λείπει, τι του λείπει...:lol:

251459

Kotselakos
29/03/2012, 04:42
51.530 χιλιόμετρα στο οδόμετρο. Πραγματικά είναι, δεν έχει προλάβει να το μηδενίσει...

251460

Πίσω δισκόπλακα από MZ. Είναι τεράστια και φαίνεται, 270mm διάμετρος, με εξίσου τεράστιο offset. Βιδώνει σε αλουμινένιο αντάπτορα που είναι πρεσαριστός και συγκολλητός στο ταμπούρο. Η όλη διάταξη θα φανεί καλύτερα στα προσεχώς.

Η δαγκάνα είναι από κάποιο στρητάδικο HONDA της εποχής, νομίζω VF και είναι εξίσου ογκώδης.

Στο ψαλίδι πλησίον της έδρασης του μοχλικού έχει συγκολληθεί βάση για την κόντρα της δαγκάνας...

251461
251462

Kotselakos
29/03/2012, 05:17
...14αρα τρόμπα που εδράζεται σε λάμα κολλημένη στο σκελετό. Το σωληνάκι λαδιού φλερτάρει επικίνδυνα με την εξάτμιση.

Στο σημείο που δείχνει το πράσινο βέλος, δηλαδή εκεί που πιάνει η τρόμπα, έπιανε η ντίζα του ταμπούρου.

Ενωνόταν με μια λάμα με το πεντάλ (κόκκινο βέλος). Η λάμα αυτή υπήρχε μόνο και μόνο γιατί ο σκελετός δεν άφηνε χώρο στην ντίζα να πιάσει κατευθείαν στο πεντάλ.

Συγκόλλησαν λοιπόν τη λάμα με το πεντάλ και έτσι μπορεί και ενεργοποιείται η τρόμπα. Μάλλον μπορούσε, γιατί τώρα από τη σκουριά δεν κινείται τίποτα.

ΟΚ, straight forward μετατροπή, αλλά με τόσο μεγάλο μοχλό στο πεντάλ (μπλε γραμμή) σε συνδυασμό με τεράστια τρόμπα, δισκόπλακα και δαγκάνα το πίσω πρέπει να μπλόκαρε για πλάκα.

251463
251464

Για το πίσω φρένο θα διατηρηθεί ως επιλογή το δισκόφρενο αλλά με εντελώς άλλη σχεδίαση και άλλα εξαρτήματα. Η άσκηση θα λυθεί από την αρχή. Για την ακρίβεια τη στιγμή που γράφονται αυτές η γραμμές είναι κοντά στο τέλος της.

Αυτά για σήμερα... Αύριο αν προλάβω θα ποστάρω λυσίματα και τα πρώτα μαστορέματα.

vaska
29/03/2012, 06:09
XLR 600, μηχανάκι έρωτας, το είχε φίλος όταν εγώ είχα το DR 250. Μαζί είχαμε πάει παντού και όταν λέμε παντού, εννοούμε παντού. Πάρα πολύ χώμα και δεν είχε κάνει κιχ πουθενά. Το ταμπούρο αποτελούσε λύση για το πίσω μιας και ήταν αξιοπρεπέστατο, χωρίς μπλοκαρίσματα αν δεν ήσουν υπερβολικός και με μεγάλη σαφήνεια. Για πηνία τουλάχιστον εγώ δεν είχα ακούσει τπτ, με το καρμπυρατέρ υπήρχαν προβλήματα μιας και ήταν πολύ ευαίσθητο στις ρυθμίσεις (στην Πάτρα τότε ένας μηχανικός μπορούσε και το ρύθμιζε αξιοπρεπώς - δεν υπήρχαν καυσαναλυτές και λοιπά τεχνολογικά καλούδια - όλες οι δοκιμές στο δρόμο), τίμιο σε όλα του.

Τα 51000 χλμ δεν είναι τπτ, εύχομαι να το αναστήσεις και να το ξαναβγάλεις στους δρόμους. Καλή αρχή.

Τo gourouni
29/03/2012, 09:00
Πολύ όμορφο μηχανάκι.... Καλή αρχή!!!!

Υ.Γ. : Και άλλος με μηχανάκι μες στο σπίτι..... Μήπως πρέπει να κατεβάσουμε κόμμα στις επόμενες εκλογές?

universalgr1
29/03/2012, 09:44
Καλό ξεκίνημα αδερφέ!!

:beer:

kokkiklhs
29/03/2012, 10:08
Πίσω δισκόπλακα από MZ. Είναι τεράστια και φαίνεται, 270mm διάμετρος, με εξίσου τεράστιο offset. Βιδώνει σε αλουμινένιο αντάπτορα που είναι πρεσαριστός και συγκολλητός στο ταμπούρο. Η όλη διάταξη θα φανεί καλύτερα στα προσεχώς.
251462

:eek: :bigcry: Από ΜΖ;;; Πέθανα στο γέλιο!!! Λοιπόν, όταν αποφασίσεις να την ξηλώσεις, αν θυμηθείς κράτησέ μου τη, για τον ΜεΖέ μου!! ;)
Υ.Γ. Καλό κουράγιο και με το καλό να το συνεφέρεις, πολύ ωραίο μηχανάκι...
:beer:

christof40
29/03/2012, 10:36
το xl το ειχα,το ιδιο με το δικο σου του 85.ειχε αρκετα θεματα με μηχανικα προβληματα,οπως πηνοια που εκαιγε συνεχεια μεχρι που μαθαν οι μαστοροι οτι ταιριαζαν απο xlr250 και τα βαζαν και τελος απο καμενα πηνοια.αν εκανες το λαθος και πηγαινες 2-3 φορες στα κοκκινα το στροφομετρο χτυπαγε η κεφαλη και αρχιζαν οι διαρροες λαδιων.5 φορες σε 2 χρονια ειχα επισκευασει κεφαλη.για να το βαλω μπροστα επρεπε να του κανω πρωτα ευχελαιο.αλλαζα 2 ζευγαρια παπουτσια το μηνα χωρις υπερβολες,επειδη τρυπαγαν οι σολες απο την μανιβελα.ομως οταν το εργαλειο δουλευε (σπανια) θεριζε (για την εποχη του).μακραν ποιο γρηγορο απο το xt550,κρατημα,φρενα τα καλυτερα στην κατηγορια του.ολα αυτα ομως το μακρινο 86-88.αυτο που πηρες φαινεται να εχει λυση τα προβληματα του ο προκατοχος του.το ψυγειο λαδιου που εχει ειναι ουσιωδες βελτιωση.αξιζει να το φτιαξεις και να το κρατησεις γιατι στην ελλαδα εχουν απομεινει ελαχιστα και αυτο το κανει κατα καποιο τροπο συλλεκτικο.καλο ξεκινημα και θα το παρακολουθω:wave2:

srxakias junior
29/03/2012, 11:20
Κώστα πολύ ωραίο μηχανάκι και καλή αρχή,ξεκίνα το ξήλωμα και δώσε φωτο στο λαό!

srxakias junior
29/03/2012, 11:22
Πολύ όμορφο μηχανάκι.... Καλή αρχή!!!!

Υ.Γ. : Και άλλος με μηχανάκι μες στο σπίτι..... Μήπως πρέπει να κατεβάσουμε κόμμα στις επόμενες εκλογές?

:lol::lol:

sapila racing
29/03/2012, 11:26
Ωραίο θέμα, ελπίζω να μην μπλέξεις άσχημα. Το πίσω δισκόφρενο παντως είναι επιεικώς απαράδεκτο και πρέπει να φύγει.
Ειναι τεραστιο, βαραίνει ασκοπα τον πίσω τροχό, κι ετσι κι αλλιώς λόγω γεωμετρίας θα μπλοκάρει για πλάκα. :wave2:

Pardalotzatziki
29/03/2012, 11:26
Καλη αρχη ......εχω δει μονο ενα απο κοντα και μου αρεσε.....

johnpan
29/03/2012, 11:29
Ψυγείο λαδιού και κόρνα μπροστά στις ψύκτρες του μοτέρ... μήπως να σκεφτείς να τους αλλάξεις θέση? Λίγο αέρα θέλει το κακόμοιρο!

sapila racing
29/03/2012, 11:37
Ψυγείο λαδιού και κόρνα μπροστά στις ψύκτρες του μοτέρ... μήπως να σκεφτείς να τους αλλάξεις θέση? Λίγο αέρα θέλει το κακόμοιρο!

To ψυγείο μια χαρά είναι εκει που είναι, ειναι στο πλάι και δεν εμποδίζει την ροή του αέρα. Η κόρνα βεβαια μπορεί να ξαναπαει στη θεση της.

GFawkes
29/03/2012, 11:37
Πολυ ομορφο μηχανακι,

απο τα αγαπημενα μου, εαν εβρισκα θα το αγοραζα.....

καλες μαστοριες....

Kotselakos
29/03/2012, 12:18
:eek: :bigcry: Από ΜΖ;;; Πέθανα στο γέλιο!!! Λοιπόν, όταν αποφασίσεις να την ξηλώσεις, αν θυμηθείς κράτησέ μου τη, για τον ΜεΖέ μου!! ;)
Υ.Γ. Καλό κουράγιο και με το καλό να το συνεφέρεις, πολύ ωραίο μηχανάκι...
:beer:

Έχει ξηλωθεί ήδη. Αν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί θα σου την έστελνα αλλά έχει φάει τα ψωμιά της, είναι ζήτημα να έχει 2mm πάχος.

Δεν θα πεταχτεί όμως, θα συνεχίσει τη σταδιοδρομία της σαν βάση φωτιστικού δαπέδου industrial αισθητικής:D

Λίγο μπλα-μπλα...

Όντας κάτοχος δύο on-off μηχανών δεν καιγόμουνα να αποκτήσω και τρίτη. Το μηχανάκι δεν πρόκειται να μπει χώμα, έχω ένα CRM 250 για αυτό. Θα είναι αποκλειστικά για ασφάλτινη καθημερινή χρήση.

Σκέφτομαι να το κάνω motard ή περίπου (παίζει να χρησιμοποιήσω 18αρι στεφάνι μπροστά), έτσι για να μου φύγει η περιέργεια και το απωθημένο.

Πέρα από το δισκόφρενο πίσω δεν έχω σκοπό να κάνω σοβαρές μετατροπές. Μικρές κατά τόπους βελτιώσεις.

Οκ με έτρωγε να βρω ένα μπροστινό cartrige από xr400 και ένα αλουμινένιο ψαλίδι από XR600 που μπαίνουν bolt on. Αλλά πέρα από το κόστος απόκτησης η γεωμετρία πάει αλλού για αλλού και πραγματικά βαριέμαι να ασχοληθώ. Το έχω κάνει σε άλλο μηχανάκι και αυτή τη φορά λέω να ξοδέψω χρόνο και χρήμα να δοκιμάσω άλλα πράγματα.

Στο μοτέρ δεν πρόκειται να γίνουν πουσαρίσματα, ότι πάρει από φίλτρο - γαργάλημα στα καρμπ και εξάτμιση. Για το οδικό δίκτυο της Ρόδου δεν χρειάζονται παραπάνω άλογα. Ούτως ή άλλως το πλαίσιο του μου φαίνεται λίγο, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη για πολλά-πολλά.

Βασικός μου στόχος είναι η μακροζωία της μηχανής και η όσο το δυνατόν καλύτερη θωράκιση από τη σκουριά, η αρμύρα και η υγρασία του νησιού δεν αστειεύεται. Για παράδειγμα από τα να πάρω έναν σπέσιαλ εκκεντροφόρο προτιμώ να του περάσω inox ακτίνες.

Στόχος μου είναι μέχρι το Σεπτέμβρη να έχω τελειώσει τα πάντα εκτός μοτέρ, αφήνω το κοκό για το τέλος να το απολαύσω:lol:, αν και το βλέπω δύσκολο και να προλάβω και να διαθέσω μαζεμένα τα λεφτά που χρειάζονται.

Kotselakos
29/03/2012, 12:57
Ευχαριστώ τους πάντες για το ενδιαφέρον.

@cristof40

Όσα αναφέρεις τα έχω υπ' όψιν. Ειδικά το θέμα της παροιμιώδους δύσκολης εκκίνησης με προβληματίζει. Την ευπάθεια των πηνίων την ήξερα, αυτό που δεν ήξερα είναι η λύση που προτείνεις με τα πηνία του 250. Ευχαριστώ για την πληροφορία:beer:

@johnpan

Ο sapila έχει δίκιο, το ψυγείο είναι σε πολύ καλή θέση, και καλά αερίζεται και δεν κόβει τη ροή αέρα προς το μοτέρ.

@sapila racing

Για το πίσω δισκόφρενο θα χρησιμοποιηθεί δισκόπλακα στήριγμα δαγκάνας και δαγκάνα από crm 250 (υπάρχουν σαν ανταλλακτικά καβάτζα για το CRM μου.)

Θα κατασκευαστεί εκ νέου αλουμινένιος αντάπτορας που θα πρεσαριστεί στα φερμουί του ταμπούρου και για πρόσθετη ασφάλεια θα μπουν και δύο περαστές καβύλιες στην περιφέρεια του ταμπούρου. Σε μερικές μέρες θα είναι έτοιμος, έχω πάει ήδη σχέδιο σε μηχανουργείο.

Η πίσω δισκόπλακα είναι 220mm και τη φοράνε σχεδόν όλα τα χωμάτινα Honda από τα τέλη του ΄80 και μετά και κάμποσα στρητάδικα, και βρίσκεται εύκολα στην αγορά αν χρειαστεί αντικατάσταση, αυτό ήταν ένα από τα βασικά μου κριτήρια.

Η μείωση του βάρους σε σχέση με την παρούσα κατάσταση είναι τεράστια, παρόλο που ο αντάπτορας που φτιάχνω είναι αρκετά ογκώδης. Σε σχέση με την μαμά κατάσταση (ταμπούρο - κιθάρα) λογικά πρέπει να είναι βαρύτερο αλλά όχι πολύ.

Η κόρνα ναι, θα επιστρέψει στη μάσκα.

Kotselakos
29/03/2012, 13:28
Επόμενη μέρα, 23/12 αρχίσανε τα λυσίματα. Λίγες φωτογραφίες χωρίς πολλά πολλά μιας και βιαζόμουνα γιατί την επομένη έφευγα για τις γιορτές. Ξήλωνα και αποθήκευα. Φωτογραφίες για το πριν των διαφόρων εξαρτημάτων όταν έρθει η ώρα να ασχοληθώ μαζί τους

Ευχάριστη έκπληξη ήταν η ευκολία με την οποία λύνονταν όλα παρ' όλη τη σκουριά και την εγκατάλειψη χρόνων. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν ήταν άσχετος, δεν μου έτυχε ούτε ένα κλοτσημένο σπείρωμα.

Το μόνο που με ταλαιπώρησε αρκετά ήταν το τελικό της εξάτμισης που δεν ήθελε να αποχωριστεί τους λαιμούς. Αλλεπάλληλα ζεστάματα με φλόγιστρο και κούνημα δεξιά αριστερά και ξεκόλλησε.

Βγάλσιμο τα πλαστικά, ο εφιάλτης της παστρικής νοικοκυράς...

251482

251483

Βγάλσιμο σέλας, φτερών, ρεζερβουάρ, οργάνων, πίσω τρόμπας, μπαταρίας και είμαστε εδώ...

251484

tziale
29/03/2012, 13:40
Το κοιτάω στις φωτογραφίες και θυμάμαι ταινίες όπως «Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα», «Ο παπασούζας», «Καμικάζι Αγάπη μου». Την κοιτάς και περιμένεις ότι θα πεταχτεί ξαφνικά στη φωτο ο Ντουζος, ο Ψαλτης ή ο Γαρδέλης και θα φύγουνε με σούζα! Στυλ μηχανής απόλυτα ταυτισμένο με τα ελληνικά 80’s!

Kotselakos
29/03/2012, 13:40
Μπίχλα...

251485

Κι άλλη μπίχλα...

251486

Κεφαλή σοβαντισμένη από τα λάδια και τη σκόνη...

251487

Kotselakos
29/03/2012, 13:45
Το κοιτάω στις φωτογραφίες και θυμάμαι ταινίες όπως «Ρόδα Τσάντα και Κοπάνα», «Ο παπασούζας», «Καμικάζι Αγάπη μου». Την κοιτάς και περιμένεις ότι θα πεταχτεί ξαφνικά στη φωτο ο Ντουζος, ο Ψαλτης ή ο Γαρδέλης και θα φύγουνε με σούζα! Στυλ μηχανής απόλυτα ταυτισμένο με τα ελληνικά 80’s!

Όντως, βασικά όταν με το καλό την κυκλοφορήσω θα φοράω απαραιτήτως εσπαντρίγιες και πουλόβερ με μανίκια νυχτερίδα.

Για τα γραφικά λέω να φτιάξω αυτοκόλλητα "DISCO FIJI".:lol:

Kotselakos
29/03/2012, 14:01
Έξω εξάτμιση, πλεξούδα, χειριστήρια διακόπτες. Για να βγει το φιλτροκούτι κάθισα τον σκελετό σε κουβά και έλυσα την πάνω έδραση του αμορτισέρ για να χαμηλώσει το ψαλίδι. Ακόμα και έτσι ήταν σπαζοκεφαλιά τρισδιάστατης γεωμετρίας για να βγει.

251488

Οι σκουριές που φαίνονται στα καλάμια μεταξύ των πλακών είναι ευτυχώς επιφανειακές, το σκληροχρώμιο αντέχει ακόμα, με λίγη αλοιφή σε μαλακό πανί πιστεύω ότι θα έρθει στα ίσια του, ίσως μείνουν μερικά τοπικά θαμπώματα. Ούτως η άλλως σ' αυτό το σημείο μόνο αισθητικό είναι το πρόβλημα.

251489

Kotselakos
29/03/2012, 14:12
Κρύσταλλο και κάτοπτρο προβολέα σε άψογη κατάσταση...

251490

251491

Στη μάσκα από μέσα έχει στερεωθεί αυτό το φύλλο αλουμινίου και εξωτερικά έχει βαφεί μαύρο, μάλλον για τα μη φαίνεται το σπαγκέτο των ηλεκτρικών από μέσα.
Έχει πάρει ήδη πόδι και ότι τρύπες έχουν ανοιχτεί στη μάσκα θα στοκαριστούν.

251492

Kotselakos
29/03/2012, 14:17
Η σέλα θέλει νέο κάλυμμα, για αφρώδες θα δούμε. Ο σκελετός της είναι μια χαρά, δεν έχει ραγίσει ή σπάσει τίποτα.

251494

251495

Kotselakos
29/03/2012, 14:28
Μοτέρ χωρίς εξατμίσεις και καρμπ...

251496

Έπηξα στα σακουλάκια και στα κουτάκια και για να μην χάσω τις δέστρες που σώθηκαν από βαρεμάρα τις αποθήκευσα στο τιμόνι...

251497

demk6
29/03/2012, 14:29
δωσε φωτο:smokin:

Kotselakos
29/03/2012, 14:44
Αρχίζουν οι στενοχώριες...

Τα καρμπ εντελώς κολλημένα. Φάγανε τόνους καθαριστικού και WD αλλά τα slide δεν κουνιούνται ρούπι. Άσε που είναι και τα δύο διαβρωμένα. Συν το ότι δεν μπορώ να τα χωρίσω μεταξύ τους γιατί αυτές οι σταυρόβιδες έχουν κολλήσει και τα κεφάλια τους μασιούνται λες και είναι από βούτυρο.

Τα παράτησα και θα ασχοληθώ όταν έρθει η ώρα τους.

Ελπίζω να σώσω τα slide, γιατί από cmsnl τα ΟΕΜ έχουν 193 ευρώ το ένα:eek: και 66 τα ημιτασιόν...

251498

251499

251500

demk6
29/03/2012, 14:49
μιουλισετα στο wd-40 και στο καθαριστικο για καρμπ ριχνε καθε μερα μεχρι να ερθει η σειρα τους

Kotselakos
29/03/2012, 14:50
Μερικές ακόμα από τα ρημάδια τα καρμπ...

251501

Οι σταυρόβιδες που έλεγα παραπάνω...

251502

sapila racing
29/03/2012, 15:07
Τις βίδες πριόνισέ τις και βγαλτες με ισιο κατσαβίδι, μετα βάλε αλλεν.

Τα καρμπυρατερ αυτα ειχαν ταλαιπωρήσει κόσμο. Επαιρνε ευκολα μπρός κρύο, επαιρνε και ζεστό, αλλά στο ενδιάμεσο υπήρχε πρόβλημα.
Ασε που πολλές φορές έκανε τσαφ κι εσβηνε στο φανάρι κι αρχιζαν οι μανιβελιές.
Παρ ολα αυτα ελπίζω να σου δουλεψουν ευκολα, και να μην μπλέξεις ασχημα αλλά δεν ειμαι και πολύ αισιόδοξος. :wave2:

Kotselakos
29/03/2012, 15:18
Δεν μπορώ να σβήσω την φωτογραφία που μπήκε από λάθος 2η φορά σαν συνημμένο... Τέλος πάντων...

Επιστροφή από Χριστουγεννιάτικες διακοπές και συνεχίζουμε...

Έξω και ψαλίδι μοχλικό και αμορτισέρ. Θαυμάστε το αγωνιστικό σταντ. Κάπου στο υπόγειο του σπιτιού θαμμένο κάτω από τόνους πράγματα έχω ένα homemade που είχα φτιάξει από κοιλοδοκούς, αλλά άντε βρες το τώρα...

Έριξα και ένα πρώτο καθάρισμα σε μοτέρ και πλαίσιο. Το μοτέρ παρέμεινε στο σκελετό μέχρι να οριστικοποιηθούν οι μετρήσεις για την την εκ νέου στήριξη της τρόμπας για το πίσω φρένο και την τροποποίηση του πεντάλ.

Βασικά να σιγουρέψω ότι κατεβαίνει η μανιβέλα χωρίς να την εμποδίζει τίποτα χρειαζόταν, και να μαρκάρω την μεγαλύτερη κλίση που μπορεί να πάρει το πεντάλ του φρένου πριν βρει στο καπάκι της καμπάνας. Οι μετρήσεις γίνανε και με το ψαλίδι και τους λαιμούς της εξάτμισης πάνω.

251508

Όταν βλέπω το μοτέρ από αυτή τη γωνία, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι κουκουβάγια:lol:

251509

Το συνεργείο μετά από συμμάζεμα. Από τη στιγμή που τραβήχτηκε αυτή η φωτογραφία έχουν προστεθεί τόνοι εργαλείων από το σπίτι.

251510

OldMan
29/03/2012, 16:27
Δεν μπορώ να σβήσω την φωτογραφία που μπήκε από λάθος 2η φορά σαν συνημμένο...
Τεμπελάκος είσαι.. :beer:

Kotselakos
29/03/2012, 16:34
Έξω και το μπροστινό. Εδώ οι εκπλήξεις ήταν μόνο θετικές. Ελάχιστα μηχανάκια θεωρώ ότι κολακεύονται εμφανισιακά από τις φυσούνες των μπροστινών, αλλά οι ρημάδες κάνουν δουλειά. ,

Η αφαίρεσή τους αποκάλυψε δύο καλάμια σε πραγματικά άψογη κατάσταση. Το παραμικρό ίχνος pitting, το σκληροχρώμιο είναι σαν καινούργιο. Φαίνονται και ολόισια, αλλά θα τα μετρήσω και με μικρόμετρα.

251512

Πάνω τιμονόπλακα. Τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές έχει ήδη φάει άπειρες ώρες τρίψιμο για να φύγουν οι αρμοί χύτευσης, το χρώμα και οι πόροι του μετάλλου και είναι σχεδόν έτοιμη για βάψιμο. Το αυτό ισχύει και για τις μπουκάλες, μιας και το μπροστινό έχει λυθεί στα εξ' ων συνετέθη.

251513

251514

Kotselakos
29/03/2012, 16:37
Τεμπελάκος είσαι.. :beer:

Μόνο όταν με παίρνει...:p

bikas
29/03/2012, 16:38
τρομερο μηχανημα ισάξιο του Xt παπαγάλου (για μένα).μπράβο.

Kotselakos
29/03/2012, 16:43
Κάτω τιμονόπλακα...

251515

Άψογος πίρος λαιμού...

251516

...εδώ για λίγο περάσαμε αγωνίες και λαχτάρες. Από κοντά ορκιζόμουν ότι είναι ρωγμή, μετά από τρίψιμο αποδείχτηκε γρατζουνιά.

251517

MG-KTiNoS
29/03/2012, 16:47
Θες ότι μεγαλώνω και τα ταπεινά, καθημερινά, low profile μηχανάκια ασκούν πάνω μου όσο πάει όλο και μεγαλύτερη γοητεία;




Μια σημείωση μόνο.
Το μηχανάκι αυτό στην εποχή του δεν ήταν καθόλου ταπεινό, καθημερινό, και low profile.
Ήταν μηχανάρα που λίγοι είχαν, πολλοί ονειρεύονταν και αρκετοί έκλεβαν…
Κάποιοι την κυκλοφορούσαν χωρίς αριθμό, ασφάλεια κλπ αφού το μαρούλι δεν έφτανε για όλα αυτά.
(για την ιστορία)
Καλή δουλίτσα !

Kotselakos
29/03/2012, 17:06
Μια σημείωση μόνο.
Το μηχανάκι αυτό στην εποχή του δεν ήταν καθόλου ταπεινό, καθημερινό, και low profile.
Ήταν μηχανάρα που λίγοι είχαν, πολλοί ονειρεύονταν και αρκετοί έκλεβαν…
Κάποιοι την κυκλοφορούσαν χωρίς αριθμό, ασφάλεια κλπ αφού το μαρούλι δεν έφτανε για όλα αυτά.
(για την ιστορία)
Καλή δουλίτσα !

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ταπεινό και low profile στα μάτια του πολύ κόσμου και με δεδομένα τα 27 χρόνια από όταν πρωτοτσούλησε και της παλαιολιθικής εμφάνισης.

Για μένα που οι άλλες μου μηχανές είναι μονοκύλινδρα 250, κάθε άλλο παρά ταπεινή είναι η ροπή του 600.

Kotselakos
29/03/2012, 17:25
Μια ακόμη ευχάριστη έκπληξη από το μπροστινό.

Ψάχνοντας σε online part manual και χαζεύοντας φωτογραφίες στο διαδίκτυο παρατήρησα ότι το μπροστινό μου εμφανισιακά διέφερε από αυτό που υποτίθεται πως έπρεπε να φοράει. Βασικά οι διαφορές εντοπίζονται στο πάνω μέρος της μπουκάλας. Επιπλέον από όσες πληροφορίες κατάφερα να μαζέψω όλα τα XL600R βγαίνανε με καλάμια 39mm. Το δικό μου φοράει 41mm.

Με λίγο περισσότερο ψάξιμο ανακάλυψα ότι το μπροστινό μου είναι ίδιο με αυτό που φοράγανε τα μεταγενέστερα XL600RM και τα ντακαροειδή LM και LMF.

Δεν ξέρω αν κάποια 600R της ευρωπαϊκής αγοράς βγαίνανε με αυτό το μπροστινό από τη μάνα τους, πάντως οι δύο προηγούμενοι ιδιοκτήτες έτσι το βρήκανε και ο πρώτος το κράτησε για λιγότερο από χρόνο και δεν πιστεύω να έκανε τέτοιες αλλαγές.

Στην αντιπροσωπία δεν κατάφερα να βγάλω άκρη παρόλο που πήγα με τον αριθμό πλαισίου, λόγω παλαιότητας δεν έχουν αρχείο για τα XL.

Και σαν κερασάκι στην τούρτα, λύνοντάς το ανακάλυψα ένα ωραιότατο σετάκι προοδευτικά ελατήρια!

Όπως και να έχει καλοδεχούμενα τα 2 παραπάνω mm:D

Kotselakos
29/03/2012, 18:06
Αποξηλώσεων συνέχεια. Άντε να τελειώνουμε σιγά - σιγά να περάσουμε σε πιο ενδιαφέροντα πράγματα...

Το ψαλίδι και τα σωθικά του. Πάνω πάνω ο πίρος, από κάτω ο αποστάτης στον οποίο δουλεύουν τα βελονοειδή ρουλεμάν που δεν τα έχω βγάλει ακόμα.
Δεξιά και αριστερά του ψαλιδιού παρεμβύσματα - τάπες (bushings ελληνιστί) και παραέξω τσιμούχες. Θα αλλαχτούν με καινούργια άπαντα.

251534

Ο αποστάτης είναι εντελώς κατεστραμμένος...

251536

Σε αυτά τα λαμάκια έπιανε η κόντρα του δισκόφρενου...

251537

Kotselakos
29/03/2012, 18:15
...και ήταν κολλημένα στην πάνω μεριά του ψαλιδιού εκεί που φαίνεται το τρόχισμα...

251539

...κάπως έτσι.

251540

Και εδώ φαίνεται η πατάτα που ξέφυγε του προηγούμενου πατεντιάρη. πριν κολληθούν τα λαμάκια έπρεπε να λυθεί η μία βίδα του μοχλικού και να μπει από την άλλη, ώστε το παξιμάδι να έρθει από την άλλη μεριά. Τα λαμάκια στήριξης της κόντρας εμποδίζουν τη βίδα να βγει.

Επομένως από όταν έγινε η πατέντα δεν έχει λυθεί το μοχλικό, αν και αμφιβάλλω αν έχει λυθεί και πιο πριν.

251541

Stergios69
29/03/2012, 18:17
Γουστάρω...
Με ένα τέτοιο, υπήρχε άτομο που κυκλοφορούσε Δευτέρα-Παρασκευή μες στην πόλη, το ένα ΣΚ πήγαινε εκδρομή και το άλλο έτρεχε αγώνα κατηγορία ''ψευδοεντούρο'' ...

Kotselakos
29/03/2012, 18:19
Το ψαλίδι τις έχει τις σκουριές του αλλά κατά τ' άλλα φαίνεται μια χαρά.

251545

251546

251547

Kotselakos
29/03/2012, 18:39
Και ιδού το μοχλικό. Ένα από τα δύο γρασσαδοράκια του κόκκαλου ήταν κομμένο και έχει ήδη αντικατασταθεί.

251551

251552

Και λυμένο. Το μοχλικό δεν έχει ρουλεμάν αλλά αυτά τα κυλινδράκια που δουλεύουν μέσα σε άλλα κυλινδράκια σαν κουζινέτα (πως λέγονται αλήθεια;) Τα κουζινέτα έχουν ήδη ξεπρεσσαριστεί. Ομοίως κυλινδράκια και τσιμούχες θα αντικατασταθούν με νέα.

Για όλα τα παραφερνάλια μοχλικού και ψαλιδιού συν καινούργια γλύστρα αλυσίδας πλησιάζω τα 300 ευρώπουλα...:cry:

251553

ΧΟΥΦΤΑΛ
29/03/2012, 20:21
ΑΧ!!! ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΩΡΑ!! ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 88. ΟΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟς ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.ΚΟΥΚΛΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΑΓΡΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ, ΑΤΙΘΑΣΗ! ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΔΙΟΤΡΟΠΗ!!!!! ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΩ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ,ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΦΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΩΣΕΙ.
ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΤΥΘΕΙ ΣΑΝ ΓΑΜΠΡΟς ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΕ ΥΦΟς ''ΣΤΑΜΑΤΗ ΓΑΡΔΕΛΗ '':D ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΑΝΙΒΕΛΙΕς ΓΥΡΙΖΕΙ Η ΜΑΝΙΒΕΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΥ :bigcry:ΠΟΝΟς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ..ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΧΑΛΙΑ ..ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΟΝΩΤΙΚΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΝΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΣΦΑΙΡΑ....
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΙΣΟΥς.ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΑΜΑΖΟΝΑ ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΧΕ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ ΗΤΑΝ ΣΑΝ ΓΡΙΑ ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΗ....:nono:
ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ:a19:

chr1s_86
29/03/2012, 22:16
Πολύ ωραίο μηχανάκι! Είχα κι εγώ ένα μέχρι που μου το ζήτησε πίσω αυτός που μου το χάρισε :lol:

Καλή συνέχεια :beer:

Λευκάδιος
30/03/2012, 01:10
ωραιο θα γινει το εργαλειο!ειναι και μπαμπας του dominator το οποιο εχω 4 χρονια.

Θα κατασκευαστεί εκ νέου αλουμινένιος αντάπτορας που θα πρεσαριστεί στα φερμουί του ταμπούρου και για πρόσθετη ασφάλεια θα μπουν και δύο περαστές καβύλιες στην περιφέρεια του ταμπούρου. Σε μερικές μέρες θα είναι έτοιμος, έχω πάει ήδη σχέδιο σε μηχανουργείο.

αν μπορεις κανε αναλυτικο φωτορεπορταζ απο αυτη την εφαρμογη




Και λυμένο. Το μοχλικό δεν έχει ρουλεμάν αλλά αυτά τα κυλινδράκια που δουλεύουν μέσα σε άλλα κυλινδράκια σαν κουζινέτα (πως λέγονται αλήθεια;) needle roller bearings. γνωστος μου μηχανικος αυτοκινητων τα ελεγε μπιτέρ αν θυμαμαι καλα

Για όλα τα παραφερνάλια μοχλικού και ψαλιδιού συν καινούργια γλύστρα αλυσίδας πλησιάζω τα 300 ευρώπουλα...:cry: παρομοιες τιμες με το domi.ειχα βρει το κιτ επισκευης ψαλιδιου το οποιο ηταν προς πωληση στις αγγελιες του moto.gr για καμια διετια και το πηρα 50 ευρω!γι'αυτο αγαπαμε moto:lol:

καλη συνεχεια με το προτζεκτ :beer:

Kotselakos
30/03/2012, 01:24
Το φωτορεπορτάζ είναι στα προσεχώς. Τα needle roller είναι τα βελονοειδή ρουλεμάν που αναφέρω πιο πάνω ότι φοράει το ψαλίδι. Δεν πρόκειται για τέτοιο, είναι απλά ένας ατσάλινος κυλινδρικός σωλήνας που περιστρέφεται μέσα σε έναν άλλον. Απλά δεν μου έρχεται ο δόκιμος όρος στα ελληνικά.

Λευκάδιος
30/03/2012, 01:43
λαθος απο κεκτημενη ταχυτητα.εδω το μοχλικο του xlr 600 r http://www.cmsnl.com/honda-xl600r-1987-usa_model7701/partslist/F++21.html

Kotselakos
30/03/2012, 08:35
Κάπου στα μέσα Γενάρη έβαλα μπρος να φτιάχνω.

Είπα λοιπόν να ξεκινήσω από αυτά που ήταν ότι πλησιέστερο στο τσάμπα.

Πήρα στο σπίτι το φιλτροκούτι και τα παρελκόμενά του να το σενιάρω στην πίσω αυλή.

Καπάκι και λαστιχένιες εισαγωγές

251586

251587

251588

Kotselakos
30/03/2012, 08:42
Το φίλτρο είχε γίνει ένας σωρός από τριμμένο αφρώδες και κειτόταν στον πάτο του φιλτροκουτιού. Εσωτερικά το φιλτροκούτι όπως αναμενόταν.

251589

Το αυτό και εξωτερικά...

251590

251591

Kotselakos
30/03/2012, 08:50
Απορρυπαντικό σκόνη, swaz και ο βραστήρας να δουλεύει στο full...

251592

Μούλιασμα σε καυτό νερό και τρίψιμο και ξανά από την αρχή. Είναι απίστευτο πόσο αντιστέκεται το στερεοποιημένο μείγμα σκόνης - λαδιού.

251593

Kotselakos
30/03/2012, 08:57
...μετά από κάποιες ώρες είμαστε εδώ:

251594

Η εισαγωγή του φιλτροκουτιού και οι μπότες των καρμπ στεγανώνονταν με κάποιο είδος κόλλας. Μετέπειτα έπεσε κάμποσο τρίψιμο ακόμα για να καθαρίσουν τελείως.

251595

251596

Kotselakos
30/03/2012, 09:03
Και το εσωτερικό...

251597

Τα παρελκόμενα αφού φάγανε και αυτά το τρίψιμό τους περάστηκαν με αλοιφή για πλαστικά και λαστιχένια μέρη...

251598

...και τα άφησα να την απορροφήσουν

251599

Kotselakos
30/03/2012, 09:07
Τα λάστιχα τα πέρασα και ένα σπρέυ σιλικόνης, τα έτριψα λίγο με ένα πανάκι και τα αποθήκευσα μέχρι να έρθει η ώρα να ξαναμπούν στο φιλτροκούτι.

251600

251601

Kotselakos
30/03/2012, 09:21
Επιστροφή στο ίδιο το φιλτροκούτι και αρχίζουν τα δράματα...

Στην δεξιά μεριά υπάρχει πρεσαριστό ένα μπρούτζινο παρέμβυσμα για να βιδώνει το φιλτροκούτι στο σκελετό. Το πλαστικό γύρω από το φιλτροκούτι είχε ραγίσει και η βίδα έστριβε μαζί με το παρέμβυσμα. Ο μόνος τρόπος να βγει το φιλτροκούτι ήταν να χώσω προσεκτικά τον τροχό μεταξύ του φιλτροκουτιού και του πλαισίου και να κόψω την βίδα.

251603

Η έκταση της ρωγμής...

251604

Προσπάθησα να ξεπρεσάρω το παρέμβυσμα και ανακάλυψα by the hard way ότιδεν είναι πρεσαριστό αλλά ενσωματωμένο στο φιλτροκούτι κατά την μορφοποίησή του, όπως φαίνεται από το αυλάκι στην περιμετρική επιφάνεια...

251605

Kotselakos
30/03/2012, 09:25
Κάποια στιγμή στη σταδιοδρομία της η μπαταρία πέταξε τα υγρά της και πότισε τα αφρώδη αντκραδασμικά στον χώρο που εδράζεται η μπαταρία και ιδού...

251606

251607

Kotselakos
30/03/2012, 09:28
Τρίψιμο να φύγουν τα σαθρά και να βρούμε καθαρό πλαστικό...

251608

και είμαστε εδώ...

251609

251610

Το βραδάκι θα συνεχίσω με τις επισκευές:wave2:

FRAGISCOS
30/03/2012, 16:41
Ωραιο θεμα φιλε μου!!!
Εχει ενα ο απενεντι μου και το εχει πεννα.
Το βγαζει καμια κυριακη αμα εχει ηλιο και το παμε βολτα!!
Φτιαξε το και φυλαξε το
Το μηχανακι ειναι must!!!
(προσοχη στη μανιβελλα ε!):wave2:

Kotselakos
30/03/2012, 20:36
Ωραιο θεμα φιλε μου!!!
Εχει ενα ο απενεντι μου και το εχει πεννα.
Το βγαζει καμια κυριακη αμα εχει ηλιο και το παμε βολτα!!
Φτιαξε το και φυλαξε το
Το μηχανακι ειναι must!!!
(προσοχη στη μανιβελλα ε!):wave2:

Φραγκίσκο και λοιποί ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την εμψύχωση.:beer:

Γιατί μωρέ το 'χετε κλεισμένο το μηχανάκι και το κυκλοφορείτε μόνο Κυριακή και με ήλιο; Πανελλήνιες δίνει ή πάσχει από ρευματισμούς; :lol:

Αυτή η μανιβέλα πρέπει όντως να έχει σακατέψει πολλά πόδια. Μόνο που το σκέφτομαι να μου βαράει το 600αρι ανάποδη...Μπρρρ...

Kotselakos
30/03/2012, 20:50
Συνεχίζω με την επισκευή του σακατεμένου φιλτροκουτιού...

Η πρώτη σκέψη ήταν να παίξω με fiberglass και πολυεστέρα και κάποια εποξική κόλλα για το σπασμένο κομμάτι που προέκυψε μετά την εξαγωγή του μπρούτζινου παρεμβύσματος. Δεν ξέρω βέβαια αν ο πολυεστέρας αντέχει στις αναθυμιάσεις και τα λάδια.

Τα παραπάνω τα είχα ήδη καβάτζα σε αφθονία μιας και πειραματιζόμουν με πολυεστερικές κατασκευές.

Είχα ακούσει όμως από καιρό για μια εποξική ρητίνη δύο συστατικών η οποία υποτίθεται ότι κάνει θαύματα στην επισκευή πλαστικών.

Λειτουργεί σαν κόλλα, στόκος, και μπορείς να χτίσεις κομμάτια πλαστικού που έχουν σπάσει και λείπουν. Σε αντίθεση με το fiberglass γίνεται ένα σώμα με το πλαστικό.

Αυτά βέβαια σύμφωνα με όσα ισχυρίζεται η εταιρεία που την παράγει...

Αν επρόκειτο μόνο για το φιλτροκούτι μπορεί και να έμενα στο fiberglass, αλλά επειδή έχω και κάμποσα σπασίματα και στα πλαστικά σε σημεία που το fiberflass δεν βολεύει αποφάσισα να την δοκιμάσω.

Το υλικό είναι αυτό

251650

251651

Ένα σωληνάριο με άσπρη πάστα και ένα με μαύρη που αναμιγνύονται σε αναλογία 1:1. Προκύπτει ένας πολτός που βρωμοκοπάει και δουλεύεται κομματάκι δύσκολα.

Αρκετά ρευστός και σου τρέχει, και μόλις πας να κάνεις δεύτερο πέρασμα με τη σπάτουλα κολλάει πάνω της σαν μέλι.

Πανάκριβο υλικό, 60€ το σετ, δύο σωληνάρια των 150ml έκαστο. Πάντως μου φτάνει για όλα όσα θέλω να επισκευάσω και ίσως περισσέψει και λίγο.

Kotselakos
30/03/2012, 21:12
Άρχισα με το κομμάτι πέριξ του μπρούτζινου μπιπμπιδελίου. Πρώτα έκανα ένα αυλάκι κατά μήκος της ρωγμής στο φιλτροκούτι.

251652

Στη συνέχεια με ένα κοπίδι ξεχώρισα συνδετήρες (τους μεγάλους για πιστόλι). Τους ζέστανα με το φλόγιστρο...

251653

...και έραψα τη ρωγμή. Με ένα μακρύ ίσιο κατσαβίδι γύρισα προς τα μέσα τις μύτες των συνδετήρων στο εσωτερικό του φιλτροκουτιού.

251654

Kotselakos
30/03/2012, 21:17
Στη συνέχεια μπούκωσα με τη ρητίνη το σπασμένο κομμάτι και το μπρούτζινο παρέμβυσμα, τα κόλλησα στο φιλτροκούτι και του πάτησα και μερικά έξτρα γαζιά...

251655

Στο τέλος άπλωσα σε όλη την περιοχή ένα γενναιόδωρο στρώμα ρητίνης

251656

251657

Kotselakos
30/03/2012, 21:31
Ξέχασα να αναφέρω το πρώτο βήμα, αν και ψιλοεννοείται, τρίψιμο με χοντρό γυαλόχτο να βρει καλύτερη πρόσφυση η ρητίνη.

Για το σημείο του κουτιού που πατάει η μπαταρία ήθελα κάτι για ενίσχυση μιας και το πλαστικό έχει γίνει τσιγαρόχαρτο και έχει και καμπόσες διαμπερείς τρύπες.

Βρήκα λοιπόν δωρητή οργάνων...

251658

...από τον οποίο αφαιρέθηκε με συνοπτικές διαδικασίες άνευ αναισθησίας το παρακάτω μόσχευμα...

251659

...το οποίο προορίζεται για εδώ.

251661

Kotselakos
30/03/2012, 21:39
Στη συνέχεια πύρωσα τη μύτη ενός παλιού μυτοτσίμπιδου...

251662

...και "πόνταρα" σε πολλά σημεία το πλέγμα στο πλαστικό για να είναι σταθερό και επίπεδο.

251663

Έτοιμο για τη ρητίνη.

251664

Kotselakos
30/03/2012, 21:51
Μονώθηκαν τα πέριξ της πληγής για να μην πασαλείψω το σύμπαν και έστρωσα τη ρητίνη.

251665

Σε λιγότερο από ώρα είχε γίνει πέτρα. Κάπου τότε ανακάλυψα και ένα άλλο σπασιματάκι σε ένα άνευ ιδιαίτερης σημασίας σημείο, που το έφτιαξα με την ίδια μέθοδο.

251666

251667

Kotselakos
30/03/2012, 22:04
Μετά από κάμποσο τρίψιμο με τριβείο επιβεβαιώνω ότι πρόκειται για πραγματικά πολύ ανθεκτικό υλικό. Βρισκόμαστε εδώ...

251671

251672

Επειδή σε ορισμένα σημεία το παράκανα με το τρίψιμο και στα σημεία που ήταν οι τρύπες είχαν μείνει αρκετοί πόροι του έριξα και ένα 2ο χέρι...

251673

Kotselakos
30/03/2012, 22:18
Οποιοσδήποτε νορμάλ άνθρωπος θα είχε βάλει τελεία εδώ.

Όλες οι επισκευασμένες περιοχές του φιλτροκουτιού δεν φαίνονται καθόλου όταν είναι πάνω στο μηχανάκι.

Εγώ όμως την έχω φάει από μικρός την πετριά μου και μου τη βίδωνε να το βλέπω ανάγλυφο...

251678

251679

251680

Kotselakos
30/03/2012, 22:27
Και μιας και φτάσαμε μέχρι εδώ, το προετοίμασα για τοπικό βάψιμο με μαύρο ματ, έτσι για το γαμώτο... Το βάψιμο μαζί με κάμποσα άλλα, όταν ετοιμαστούν.

251682

Αυτά για σήμερα...

Edit. Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει. Ενώ δηλώνω να φορτώσει τις φωτογραφίες από το pc μου συχνά-πυκνά επιμένει μου τις εμφανίζει ως link συνημμένου. Για αυτό κυρίως θα δείτε πολλά post μου να έχουν φάει επεξεργασία.

ernti
30/03/2012, 22:43
[QUOTE=Kotselakos;2166325]Κρύσταλλο και κάτοπτρο προβολέα σε άψογη κατάσταση...

Stanley είναι γι αυτό,θα'ναι πάντα σα να βγήκε από το εργοστάσιο.
Ωραίο μηχανάκι γι ανακατασκευή.
Μαμά να το κάνεις,και δε θα το μετανοιώσεις.

vag 70
30/03/2012, 23:07
πολυ καλος ο μαστορας.δε θελει κοπο θελει τροπο.:a013:

Kotselakos
30/03/2012, 23:14
Μαμά να το κάνεις,και δε θα το μετανοιώσεις.

Εντελώς μαμά δεν θα είναι, αλλά δεν πρόκειται να κάνω τίποτα καγκουριές. Θα παραμείνει XL600R και θα το φωνάζει.

Εμφανισιακά το πολύ-πολύ να του αλλάξω το πίσω φτερό που αισθητικά δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα, με αυτό του προγενέστερου μοντέλου που το βρίσκω απείρως πιο όμορφο. Ίδωμεν...

christof40
31/03/2012, 10:13
εφοσον ασχοληθηκες τοσο πολυ με το φιλτροκουτι και εκανες τελεια δουλεια,τοτε το γενικο αποτελεσμα θα ειναι τελειο.μπραβο μαστορα:beer::beer::beer::beer::beer:

Kotselakos
31/03/2012, 18:51
εφοσον ασχοληθηκες τοσο πολυ με το φιλτροκουτι και εκανες τελεια δουλεια,τοτε το γενικο αποτελεσμα θα ειναι τελειο.μπραβο μαστορα:beer::beer::beer::beer::beer:

Να ΄σαι καλά φίλτατε...:beer:

Συνεχίζουμε με τις πατέντες για την στήριξη της πίσω τρόμπας φρένου και την τροποποίηση του πεντάλ. Τώρα αρχίζουν οι σπαζοκεφαλιές, τα σιχτίρια αργά τη νύχτα, αλλά και τα καλά τα γούστα.:smokin:

Ολίγη από τη θεωρητική προσέγγιση του θέματος.

Αν θυμάστε σε κάποια από τα πρώτα post είχα επισημάνει ότι ένα από τα προβλήματα της μετατροπής που είχε κάνει προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν ο μεγάλος μοχλός που δημιουργούνταν στην πίσω τρόμπα.

Σε όσα πεντάλ φρένου έχουν πέσει στα χέρια μου η σχέση μοχλών, (δηλαδή η απόσταση του κέντρου έδρασης του πεντάλ από το κέντρο του πατητηρακίου του πεντάλ δια της απόστασης του κέντρου έδρασης του πεντάλ από το σημείο έδρασης του δίχαλου της τρόμπας (ουφ! ) κινείται γύρω στο 5:1.

Για να το κάνουν έτσι όλοι οι κατασκευαστές, δεν μπορεί, κάτι θα ξέρουν.

Όσο μεγαλώνει η σχέση μοχλών, για την ίδια κατακόρυφη κίνηση του πατητηρακίου του πεντάλ (δηλαδή για το ίδιο πάτημα του φρένου από τον αναβάτη) μεγαλώνει και η κατακόρυφη κίνηση του εμβόλου της τρόμπας, με αποτέλεσμα να ασκείται μεγαλύτερη πίεση και στα τακάκια.

Στην παρούσα κατάσταση η σχέση μοχλών είναι περίπου 2:1. Σε συνδυασμό με το θηριώδες σετ τρόμπας, δισκόπλακας και δαγκάνας το πίσω φρένο πρέπει να λειτουργούσε με τη λογική διακόπτη: on και off χωρίς ενδιάμεση κατάσταση. Όπου on βλέπε τσαρούχωμα.

Μέτρησα το πεντάλ του XL και αποφάσισα ότι θα παίξω με απόσταση κέντρων έδρασης πεντάλ και δίχαλου τρόμπας 40mm.

Άλλη βασική παράμετρος ήταν η άσκηση να λύνεται με εξαρτήματα που είχα ήδη καβάτζα (κρίση διανύουμε, χρόνο να ψάχνουμε δεν έχουμε) . Είχα μια τρόμπα NISSIN 1/2'' σε καλή κατάσταση, είχα και καμπόσα ελατήρια επαναφοράς και ένα στοκ στράτζες και λάμες.

Τέλος επιθυμητό ήταν να γίνουν οι ελάχιστες δυνατές επεμβάσεις στο πλαίσιο.

Η πιο compact και εμφανίσιμη λύση για μένα ήταν να μπει η τρόμπα κάτω από τον δεξί σωλήνα του υποπλαισίου όπως φαίνεται στην παρακάτω απόπειρά μου να το ζωγραφίσω μιας και ξέχασα να πάρω φωτογραφίες...

251754

Σε αυτήν την λύση όμως είχα τα εξής προβλήματα.

1) Προκειμένου να αποφευχθούν κουρμπαρίσματα, η τρόμπα έπρεπε να πιάνει στο πεντάλ από τη μέσα μεριά με σφαιρικό σύνδεσμο. Δηλαδή περίπου όπως στην παρακάτω φωτογραφία, αλλά με τον σφαιρικό σύνδεσμο να κοιτάει το ψαλίδι.

251755

Η απόσταση των κέντρων πεντάλ και δίχαλου τρόμπας έπρεπε να είναι τουλάχιστον 70mm για να μην βρίσκει ο σφαιρικός σύνδεσμος στον σκελετό.

2) Το μαρσπιέ συνεπιβάτη καθώς και οι εδράσεις του στον σκελετό έπρεπε να φύγουν, εμποδίζανε άπαντα, η τρόμπα δεν χωρούσε.

Δεδομένου ότι το μηχανάκι θέλω να παίρνει και 2ο άτομο έπρεπε να βρω άλλα μαρσπιέ που να πιάνουν ψηλότερα, αλλά και πάλι θα έπρεπε να μπαλαμουτιάσω το πλαϊνο καπάκι και δεν άφηνε χώρο και το τελικό της εξάτμισης... Τρέχα γύρευε, θα έπρεπε να λιανίσω όλο το μηχανάκι.

Απορρίπτεται λοιπόν σαν λύση.

Η συνέχεια μάλλον αύριο, πρέπει να φύγω.:wave2:

Kotselakos
01/04/2012, 09:27
Όσο μεγαλώνει η σχέση μοχλών, για την ίδια κατακόρυφη κίνηση του πατητηρακίου του πεντάλ (δηλαδή για το ίδιο πάτημα του φρένου από τον αναβάτη) μεγαλώνει και η κατακόρυφη κίνηση του εμβόλου της τρόμπας, με αποτέλεσμα να ασκείται μεγαλύτερη πίεση και στα τακάκια.


Πατάτα έγραψα, το σωστό είναι όσο μικραίνει.

Kotselakos
01/04/2012, 16:08
...Μια άλλη λύση με την οποία παιδευόμουν καμπόσο ήταν να τοποθετηθεί η τρόμπα οριζόντια και στερεωθεί στο μαρσπιέ του συνεπιβάτη. Και αυτή η λύση απαιτούσε χρήση σφαιρικού συνδέσμου, αυτή τη φορά από την έξω μεριά του πεντάλ.

Κάπως έτσι...

251848

Αν και λίγο ανορθόδοξη οπτικά, αυτή η λύση μου άρεσε γιατί δεν απαιτούσε καμία σχεδόν επέμβαση στο πλαίσιο. Μόνο το προστατευτικό σιδεράκι που αγκαλιάζει τον ρεγουλατόρο έπρεπε να κοπεί. Ακόμα και οι βάσεις στήριξης της τρόμπας μπορούσαν να γίνουν να πιάνουν με κολλάρο στο σωλήνα του μαρσπιέ, οπότε η μετατροπή να είναι πλήρως αντιστρέψιμη.

Τα προβλήματα σε αυτή τη λύση ήταν:

1) Όσο και να το παίδεψα χωροταξικά δεν κατάφερα να μην βρίσκει η μανιβέλα στο σφαιρικό σύνδεσμο (συγκεκριμένα στο παξιμάδι που τον ασφάλιζε) χωρίς να ξεφεύγω πολύ από την επιθυμητή σχέση μοχλών.

2) Δεν χωρούσε το σωληνάκι του δοχείου υγρών μεταξύ μαρσπιέ και ψαλιδιού και φυσικά δεν ήθελα να το περάσω απ΄έξω.

3) Αν σε μια ενδεχόμενη πτώση έσπαγε το μαρσπιέ έμενα από πίσω φρένο.

Kotselakos
01/04/2012, 16:23
Μετά από κάποιες μέρες δοκιμών κατέληξα ότι χωρίς κόψε ράψε στο πλαίσιο η άσκηση δεν λύνεται.

Για να πάρω τις πρώτες μετρήσεις και να καταλήξω υπό ποια γωνία θα κολληθεί το μπράτσο της τρόμπας στο πεντάλ έφτιαξα ένα βοηθητικό πατρόν από ένα φύλλο αλουμινίου. Κέντρο-κέντρο 40mm. Στην παρακάτω φωτογραφία είναι στραμμένο σε εντελώς άσχετη θέση.

251849

Το σιδεράκι πέριξ του ρεγουλατόρου έπρεπε να φύγει...

251850

Μετά από λίγο αποφάσισα το ίδιο και για τον ρεγουλατόρο.

251851

Kotselakos
01/04/2012, 16:37
Πόδι πήρε και το παλιό μπράτσο στο πάνω μέρος του πεντάλ. Κάπου εκεί θα είναι η τρόμπα...

251854

Η κάτω βάση της τρόμπας θα πιάνει στην υπάρχουσα τρύπα της ενισχυτικής λάμας που υπάρχει στην περιοχή. Κάπως έτσι...

251855

Η περαστή βίδα και το παξιμάδι είναι μόνο για τις μετρήσεις.

251856

Kotselakos
01/04/2012, 16:56
Από ένα παχύ λαμάκι που βρήκα στα κουτιά μου με τις καβάτζες μέτρησα να κόψω το νέο μπράτσο για την τρόμπα. Αν θυμάμαι καλά το λαμάκι διατελούσε χρέη στηρίγματος φλας σε κάποιο άλλο μηχανάκι. Οι γραμμές λόγω αντανάκλασης φαίνονται λίγο αχνά.

251857

Τροχός, λίμα, dremel και λίγα λεπτά αργότερα:

251858

Δοκιμή, λίμα, δοκιμή, λίμα μέχρι να πετύχω καλή εφαρμογή.

251859

Kotselakos
01/04/2012, 17:51
...Στον σκελετό στην περιοχή του κύκλου θα κολληθεί νέος ρεγουλατόρος.

Εξέτασα το ενδεχόμενο το πάνω άκρο του ελατηρίου να πιάνει στον πίρο που δένει το πεντάλ με την τρόμπα αλλά δεν μου άρεσε. Έπρεπε να πιάσει στην έξω μεριά του πεντάλ και έβγαινε πολύ προς τα έξω το ελατήριο. Από την μέσα μεριά, προς το πλαίσιο, δεν υπήρχε χώρος

Η μόνη λογική και τακτική θέση για το ελατήριο επαναφοράς που κατάφερα να βρω είναι πίσω από το δίχαλο της τρόμπας.

Οπότε πρέπει να φτιάξω άλλο μπράτσο, μακρύτερο, να πιάνει και το ελατήριο.

251860

Ένα ακόμα πράγμα (το τελευταίο) που έπρεπε να πάρει πόδι από τον σκελετό και προσπάθησα χωρίς αποτέλεσμα να το αποφύγω, ήταν η κάτω έδραση του μαρσπιέ του συνεπιβάτη. Έπρεπε να μεταφερθεί, και να μετατραπεί και το μαρσπιέ.

Για να κρατήσω κατά τη μετατροπή σταθερή τη θέση του πατητηριού, βίδωσα τέρμα σφιχτά την βίδα της πάνω έδρασης και έκοψα το κάτω σωλήνα του μαρσπιέ.

251862

Κάνοντας διαδοχικές τρύπες με ψιλό τρυπανάκι και κόβοντας τα ενδιάμεσα με τροχάκι στο dremel έφυγε και η έδραση.

251863

Kotselakos
01/04/2012, 18:13
Ο σωλήνας που χρησίμευε ως κόντρα του πίσω φρένου και περίσσεψε έχει την ίδια διάμετρο και διαμόρφωση άκρου με τους σωλήνες του μαρσπιέ, οπότε δεν θα πάει χαμένος.

Αρχικά έλεγα να γίνει το μαρσπιέ κάπως σαν τη φωτο, αλλά είναι λίγο μπλιαξ. Παρακάτω θα δείτε την τελική επιλογή.

251864

Σημάδεψα την ανώτερη θέση που μπορεί να πάρει το πατητήρι του ποδόφρενου κάνοντας μια χαρακιά στο πλαίσιο και μια στο ποδόφρενο και έχοντας βεβαιωθεί ότι όλα όσα θέλω να κάνω χωράνε και δεν εμποδίζουν τίποτα, βγήκαν από τον σκελετό μοτέρ και ψαλίδι. Επί της ευκαιρίας έπεσε και επισταμένο καθάρισμα του σκελετού.

251865

Kotselakos
01/04/2012, 18:40
Μια επίσκεψη σε μηχανουργείο και παρήγγειλα τούτα δω τα κοκοψίνια. Όλα έχουν διαμπερές σπείρωμα Μ8x1.25.

Τα κοντά προορίζονται για τη στήριξη της τρόμπας, το ψηλό για τη νέα κάτω έδραση του μαρσπιέ συνεπιβάτη.

251866

Όπως και έναν καινούργιο αποστάτη για το δίχαλο της τρόμπας με εσωτερικό και εξωτερικό σπείρωμα Μ8x1.25

Ο παλιός είχε πολύ ρηχή τρύπα. Σακάτεψα δύο 7άρια τρυπάνια μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι είχε κομμάτι από σπασμένο τρυπάνι μέσα.

251867

Kotselakos
01/04/2012, 18:51
Με κωνικό τρυπάνι ανοίγουμε την μία τρύπα της ενισχυτικής λάμας μέχρι διάμετρο Φ14 (τόσο έκανα το κοκοψίνι)

251868

251869

Και εδώ θα συγκολληθεί το εν λόγω κοκοψίνι, το οποίου η επιφάνεια βγαίνει έξω από την λάμα 3mm, τα χρειαζόμουνα για να μην εμποδίζει ο σκελετός την τρόμπα να κάτσει σωστά

251870

Kotselakos
01/04/2012, 18:59
Τα σπειρώματα της τρόμπας πρέπει να φαγωθούν...

251871

Δοκιμές...

251872

251873

Kotselakos
01/04/2012, 19:17
Η συνέχεια αργότερα...

Kotselakos
01/04/2012, 21:00
Συνέχεια με το πάνω στήριγμα της τρόμπας.

Ξεκινάμε με ένα κομμάτι στράντζα ελαφρού τύπου...

251918

Κατά τα γνωστά τροχός - λίμα - dremel...

251921

Άφησα και από την κάτω μεριά το γύρισμα της στράντζας για μεγαλύτερη στιβαρότητα.

251923

Kotselakos
01/04/2012, 21:10
Κάπως έτσι θα κάθεται στο σκελετό...

251927

251928

Από το λαμάκι που έκοψα από το σκελετό και χρησίμευε σαν στήριγμα της παλιάς τρόμπας ξεκίνησα να φτιάχνω το νέο μπράτσο της τρόμπας

251931

Kotselakos
01/04/2012, 21:32
Τρύπα Φ14 και στο πάνω στήριγμα για να περάσει ο προς συγκόλληση αποστάτης με το σπείρωμα

251933

251934

Έφτασε η ώρα για την επόμενη επίσκεψη σε μηχανουργείο να γίνουν οι πρώτες κολλήσεις γιατί δεν γίνεται να συνεχίσω έχοντας τόσα εξαρτήματα να στέκονται στον αέρα.

Στην παρακάτω φωτο έχει κολληθεί το μπράτσο στο πεντάλ και το σπείρωμα στο πάνω στήριγμα της τρόμπας, αφού τρίφτηκαν τα φθαρμένα γαλβάνια και φορμαρίστηκε κάμποσο ακόμα.
Στον πράσινο κύκλο διακρίνονται αμυδρά οι χαρακιές σε πλαίσιο και πεντάλ για να σημαδέψω την ψηλότερη θέση που επιτρέπεται να πάρει το πατητηράκι του πεντάλ.

251943

Kotselakos
01/04/2012, 21:46
Βουρ για την τροποποίηση της έδρασης του μαρσπιέ συνεπιβάτη και του ιδίου του μαρσπιέ.

Στράντζα και διαμπερής τρύπα Φ14 ακόμα μια φορά...

251973

251974

Γύρισμα του σκελετού ανάσκελα και καθάρισμα της περιοχής....

251975

Kotselakos
01/04/2012, 22:05
...για να δεχτεί τη νέα έδραση του μαρσπιέ

251991

Άρχισα να ταιριάζω και τον κάτω σωλήνα του μαρσπιέ. Αρχικά τον έκοψα μπόλικο και τον έκοβα λίγο-λίγο για να τον φέρω εκεί που πρέπει.

251992

Λίγη δουλειά με λίμα και κάθισε...

251993

Kotselakos
01/04/2012, 22:23
Τα δύο μέρη του μαρσπιέ σταθεροποιήθηκαν με μια περαστή βίδα και έτοιμα για συγκόλληση.

251997

Αυτά για σήμερα, αύριο ευελπιστώ να προλάβω να ποστάρω τη συνέχεια...

sv9cvk
01/04/2012, 23:30
Μου αρεσει ο τροπος που δουλευεις !!! :beer:
Πολυ σχολαστικα !!
Το μηχανακι ξυπναει μνημες απο αλλες εποχες!!! Αυτη η μανιβελα εφιαλτης λεμε!!! :rolleyes::p:rolleyes:
Εψαχνα να βρω πεζοδρομιο να ανεβω για να μπορω να βαζω δυναμη πιο ευκολα!!!:bawl:
Καλη συνεχεια!!

:a014: :a014:

universalgr1
02/04/2012, 10:27
Πολλά μπράβο μέχρι στιγμής!!

Εξαιρετικές εργασίες και υποδειγματικός τρόπος εκτέλεσης!!

Παρακολουθώ με μπόλικο ενδιαφέρον!!! :a014::a014:




:beer:

gardelisxt550
02/04/2012, 18:23
φίλε πολύ ενδιαφέρον οι πατέντες σου!
όσο για το μηχανάκι ξυπνά μνήμες απ τις σωστές εποχές που δεν έζησα δυστυχώς!
την γριά να τη κάνεις όπως της αξίζει.
εγώ θα το έκανα κόκκινο με μπλε σέλα
και όταν τελείωνα την ανακατασκευή θα έβγαινα έξω για τσάντες για να σβήσω τη ζημιά!:D

Kotselakos
02/04/2012, 18:46
Ευχαριστώ άπαντες για τα καλά σας λόγια:beer:

Πάντως αν δείτε αυτή τη στιγμή τον χαμό που επικρατεί στον χώρο που το φτιάχνω θα αναθεωρήσετε για τη σχολαστικότητα μου... :look:

Gardelis η αρχική μου ιδέα για το βάψιμο ήταν ίδια με τη δικιά σου. Όλο το μηχανάκι κόκκινο (προς το πορτοκαλοκόκκινο των παλιών XR) με κίτρινα number plates και μπλε σέλα, αλλά μάλλον θα κρατήσω τους original χρωματισμούς.

costas_versys
02/04/2012, 23:34
Ως ένας από τους τυχερούς της εποχής των 80s, μου έρχονται πολλες αναμνήσεις.

Εαν καταφέρεις να το επαναφέρεις στην εργοστασιακή του εικόνα θα είναι super. Καλή συνέχεια

SpeakeasyBlues
03/04/2012, 10:59
Άκου του το χαρίσανε, εγώ που ήμουνα?! 252190
Καλή συνέχεια.