PDA

View Full Version : Ερώτηση περί κατανάλωσης.



Εχετλαίος
29/03/2012, 12:30
Έχουμε έναν κινητήρα που δουλεύει στο ρελαντί και καταναλώνει Χ λίτρα την ώρα.
Βάζουμε ταχύτητα και κινούμαστε με σταθερές στροφές, περισσότερες (έστω διπλάσιες) σε κάθε περίπτωση από το ρελαντί.
Είναι δυνατόν η κατανάλωση (λίτρα/ώρα) του κινητήρα ΜΕ ταχύτητα να είναι χαμηλότερη απ ότι όταν αυτός δούλευε στο ρελαντί;
Αφελής δείχνει η ερώτηση μα κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω τελευταία!

:sick:

sapila racing
29/03/2012, 12:32
Έχουμε έναν κινητήρα που δουλεύει στο ρελαντί και καταναλώνει Χ λίτρα την ώρα.
Βάζουμε ταχύτητα και κινούμαστε με σταθερές στροφές, περισσότερες (έστω διπλάσιες) σε κάθε περίπτωση από το ρελαντί.
Είναι δυνατόν η κατανάλωση (λίτρα/ώρα) του κινητήρα ΜΕ ταχύτητα να είναι χαμηλότερη απ ότι όταν αυτός δούλευε στο ρελαντί;
Αφελής δείχνει η ερώτηση μα κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω τελευταία!

:sick:

Αν κινείσαι σε κατηφόρα με κλειστό γκάζι φυσικά και ειναι δυνατόν ειδικά αν ειναι ψεκαστό.
Αλλιώς χλωμό.

DrBig
29/03/2012, 12:36
υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα σε λιγο πανω απο το ρελαντι στροφες να καιει πιο λιγο, στην περιπτωση που το AFR στο ρελαντι ειναι πολυ μικροτερο απ'οτι λιγο πιο ψηλα. Δηλαδη αν στο ρελαντι ειναι 12 και στις 1500-2000 ειναι 14.7, τοτε μπορει...

Εχετλαίος
29/03/2012, 12:37
Αν κινείσαι σε κατηφόρα με κλειστό γκάζι φυσικά και ειναι δυνατόν ειδικά αν ειναι ψεκαστό.
Αλλιώς χλωμό.

Μιλούσα με ένα φίλο μου στην αγγλία που έχει βάλει πάνω σε ένα 1000άρι Fazer ένα μαραφέτι που μετράει καταναλώσεις, πιέσεις λαδιού κτλ κτλ κτλ και μου είπε ότι έχει παρατηρήσει αυτό που γράφω.
Ο προβληματισμός μου είναι ότι και εγώ με το αυτοκίνητο και με τον υπολογιστή κατανάλωσης που φοράει, έχω δει ακριβώς το ίδιο.
Σταθερές στροφές, ευθείες. Οπότε δεν παίζει να μη λειτουργεί ο ψεκασμός ούτε στο μηχανάκι ούτε στο αυτοκίνητο...
Ίντα διάολο;
:confused:

GiannisBlessed
29/03/2012, 12:54
απλη η λυση.στο φαναρι κανε μπερν αουτ αντι να εχεις νεκρα και να περιμενεις σαν τους αλλους τους χαζους και ξενερωτους λεφταδες που τα σταζουν χοντρα στην βενζινη!!:lol:
παντως αυτο με την κατηφορα και ταχυτητα δεν το εχουν ολα τα ψεκαστα.πχ στο δικο μου (cbr600f4i) το μονο που κανει ειναι μεσο της υποπιεσης που δημιουργηται στις εισαγωγες κατα την επιβραδυνση, μεσο ενως διαφραγματος στον ρυθμιστη πιεσης καυσημου ριχνει την πιεση και το μειγμα γινεται πιο φτωχο αρα μειωνει την καταναλωση.αλλα τα μπεκ συνεχιζουν να ψεκαζουν κανονικα.πιο καινουρια συστηματα σταματανε τελειως να ψεκαζουν.
τωρα η λογικη λεει οτι αν ο κινητρας καει στο ρελαντι 1 λιτρο την ωρα με φορτιο χ τοτε οταν το αμαξι κουνιεται εχει τριβες (δισκοφρενα,ροδες,αερα μεταδοση κτλ) αρα το φορτιο ειναι μεγαλυτερο του χ αρα πρεπει η πεταλουδα εισαγωγης να ειναι πιο ανοιχτη αρα περισοτερος αερας και περισοτερο καυσιμο.
εκτος μονο αν συμβαινει αυτο που ειπε ο DrBig.
αλλα γιατι το ρελαντι να εχει πλουσιο μειγμα?

OldMan
29/03/2012, 14:43
Ποιος σου είπε σύντεκνε ότι τα μαραφετια που δείχνουν κατανάλωση δουλεύουν σωστά..??

Η λειτουργία τους βασίζεται στον υπολογισμό και όχι στην μέτρηση...

GIXXERAKIAS
29/03/2012, 14:51
Ευκολό να το δείς και μόνος σου....γέμισε το τεπόζιτο κάνε μία διαδρομή 1 ώρας με όσο το δυνατόν χαμηλές στροφές και δές πόσο θα κάψει.Έπειτα ξαναγέμισε το και άστο 1 ώρα στο ρελαντί να δείς πόσο θα κάψει.Έπανελαβε το γέμισμα και συγκρινέ.:p

OldMan
29/03/2012, 14:56
Έπειτα ξαναγέμισε το και άστο 1 ώρα στο ρελαντί να δείς πόσο θα κάψει.
Τον λογαριασμό από τα τιναγμένα ψυγεία κα τα ραγισμένα χιτώνια που να στον στείλει ..??

GIXXERAKIAS
29/03/2012, 15:05
Aν έχει μυαλό δεν θα το κάνει...αν δεν έχει να βάλει ανεμιστήρα να κρυώνει το ψυγείο...:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

takis-kk
29/03/2012, 17:52
Ποιος σου είπε σύντεκνε ότι τα μαραφετια που δείχνουν κατανάλωση δουλεύουν σωστά..??

Η λειτουργία τους βασίζεται στον υπολογισμό και όχι στην μέτρηση...

Αυτό πιστεύω κι εγω.
Τα όργανα αυτά μετρούν πίεση-υποπίεση , τουλάχιστον στους καρμπυρατεράτους κινητήρες , δεν ξέρω για τους ψεκαστούς αλλά νομίζω το ίδιο.

GiannisBlessed
29/03/2012, 18:38
αν τα οργανα ειναι αυτα που συνδεονται στην θυρα OBD II τοτε παιρνουν πληροφορια απο τον εγκεφαλο για την διαρκεια που μενει ανοιχτος ο καθε ψεκαστηρας.
αυτο ειναι αρκετα ακριβες συστημα οσο η πιεση ειναι στο εργοστασιακο νουμερο της και η κατασταση του ψεκαστηρα αριστη χωρις περιορισμους.

Εχετλαίος
29/03/2012, 18:38
Ποιος σου είπε σύντεκνε ότι τα μαραφετια που δείχνουν κατανάλωση δουλεύουν σωστά..??

Η λειτουργία τους βασίζεται στον υπολογισμό και όχι στην μέτρηση...

Όντως δεν ξέρω τι έχει βάλει στο 1000άρι (αν και μάλλον είναι κάποιο μαραφέτι της Scangauge). Στο αμάξι εγώ, λχ, έχω εικονίδιο που δείχνει πόσο καύσιμο πετάει ο ψεκασμός και πράγματι μου δείχνει ότι στο ρελαντί ψεκάζει πολύ περισσότερο από ότι στις 3Κ στροφές, κρατημένες σε ισιάδα σταθερά.

Η εξήγηση του Δρ. Μεγάλου δε μας καλύπτει;

DrBig
29/03/2012, 20:29
Όντως δεν ξέρω τι έχει βάλει στο 1000άρι (αν και μάλλον είναι κάποιο μαραφέτι της Scangauge). Στο αμάξι εγώ, λχ, έχω εικονίδιο που δείχνει πόσο καύσιμο πετάει ο ψεκασμός και πράγματι μου δείχνει ότι στο ρελαντί ψεκάζει πολύ περισσότερο από ότι στις 3Κ στροφές, κρατημένες σε ισιάδα σταθερά.


Το οργανο στο αυτοκινητο σε τι μοναδες μετραει?

takis-kk
29/03/2012, 20:35
Αρα σε ισιάδα και με 3Κ στροφές , περίπου 80-90 Km/h με 5η , και υπερνικώντας την τριβή κύλισης ,καταναλώνεις λιγότερο καύσιμο σε μία ώρα απ ότι αν ο κινητήρας λειτουργούσε στις 1,1Κ - 1,2Κ στο ρελαντί για το ίδιο χρονικό διάστημα ??

nikos_abel
29/03/2012, 21:03
Όντως δεν ξέρω τι έχει βάλει στο 1000άρι (αν και μάλλον είναι κάποιο μαραφέτι της Scangauge). Στο αμάξι εγώ, λχ, έχω εικονίδιο που δείχνει πόσο καύσιμο πετάει ο ψεκασμός και πράγματι μου δείχνει ότι στο ρελαντί ψεκάζει πολύ περισσότερο από ότι στις 3Κ στροφές, κρατημένες σε ισιάδα σταθερά.

Η εξήγηση του Δρ. Μεγάλου δε μας καλύπτει;

Ξεχνάς ότι στο τουτου σου έχεις και ένα ηλεκτρικό μοτέρ το οποίο υποβοηθά και παράλληλα σφραγίζουν οι βαλβίδες των 3 κυλίνδρων. Δατ ιζ νοτ χάπενινγ ον ρελαντί:D

Εχετλαίος
30/03/2012, 06:52
Το οργανο στο αυτοκινητο σε τι μοναδες μετραει?

lit/100km rpm

Εχετλαίος
30/03/2012, 06:53
Ξεχνάς ότι στο τουτου σου έχεις και ένα ηλεκτρικό μοτέρ το οποίο υποβοηθά και παράλληλα σφραγίζουν οι βαλβίδες των 3 κυλίνδρων. Δατ ιζ νοτ χάπενινγ ον ρελαντί:D

Ισχύει με τον ηλεκτροκινητήρα απενεργοποιημένο (ούτε assist ούτε recharge)

DrBig
30/03/2012, 07:23
lit/100km rpm

εμ τοτε μπρε τι περιμενεις να δεις? Οταν δεν κινησαι τοτε ο λογος λτ/100κμ απειριζεται και ο κομπιουτορας δινει μια default καταναλωση, πιθανοτατα την υψηλοτερη που ειναι προγραμματισμενος να δειξει.

nikos_abel
30/03/2012, 07:24
Ισχύει με τον ηλεκτροκινητήρα απενεργοποιημένο (ούτε assist ούτε recharge)

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την απάντηση. (να πάρω τηλ ή κοιμάσαι :lol: )

DrBig
30/03/2012, 07:26
αν βαλεις 1η η 2α η 3η (αν την σηκωνει) και ρολαρεις στο ισωμα με το ρελαντι, τι καταναλωση σου δειχνει?
Επανελαβε πειραμα με ελαφρως πατημενο γκαζι και 1500-2000 στροφες.

vaska
30/03/2012, 07:56
Τόσο πια ακρίβυνε η μπετζίνα στην Κρήτη????? Από τη μύγα ξύγκι ρπμ.


:lol:

Lioulios
30/03/2012, 09:09
Μετρημένο και τσεκαρισμένο ...

Σε κατηφορικό δρόμο 2 χλμέτρων μέχρι τα φανάρια έκαιγα περισσότερη βενζύνη με νεκρά από ότι με 5η σχέση(χωρίς γκάζι) με αυτ/το .

Domikos
30/03/2012, 09:20
Έχουμε έναν κινητήρα που δουλεύει στο ρελαντί και καταναλώνει Χ λίτρα την ώρα.
Βάζουμε ταχύτητα και κινούμαστε με σταθερές στροφές, περισσότερες (έστω διπλάσιες) σε κάθε περίπτωση από το ρελαντί.
Είναι δυνατόν η κατανάλωση (λίτρα/ώρα) του κινητήρα ΜΕ ταχύτητα να είναι χαμηλότερη απ ότι όταν αυτός δούλευε στο ρελαντί;
Αφελής δείχνει η ερώτηση μα κοντεύω να ξεχάσω και αυτά που ξέρω τελευταία!

:sick:






lit/100km rpm





Στο ρελαντι αφου δεν περπαταει, τι καταναλωση θε να δεις στα 100 km δλδ...

kplgr
30/03/2012, 11:24
Μετρημένο και τσεκαρισμένο ...

Σε κατηφορικό δρόμο 2 χλμέτρων μέχρι τα φανάρια έκαιγα περισσότερη βενζύνη με νεκρά από ότι με 5η σχέση(χωρίς γκάζι) με αυτ/το .

Λογικό ακούγεται αυτό, καθώς στο ρελαντί ο κινητήρας χρειάζεται καύσιμο για να διατηρήσει τις στροφές του (και να μην σβήσει),
το οποίο δεν είναι απαραίτητο όταν έχεις σχέση επιλεγμένη στο κιβώτιο ταχυτήτων καθώς τότε παίρνει ενέργεια από τους τροχούς..

Υποθέτω όμως οτι θα μπορούσε να υπάρχει κάποια μικρή κατανάλωση ωστόσο για λόγους απαγωγής θερμότητας/ψύξης/λίπανσης (σε 2χρονο) η
οποία να είναι ενδεχομένως αμελητέα με αυτή του ρελαντί..

daz
30/03/2012, 20:52
Μετρημένο και τσεκαρισμένο ...

Σε κατηφορικό δρόμο 2 χλμέτρων μέχρι τα φανάρια έκαιγα περισσότερη βενζύνη με νεκρά από ότι με 5η σχέση(χωρίς γκάζι) με αυτ/το .

Όταν ρολάρει δεν καίει τίποτα. Στο ρελαντί καίει.