PDA

View Full Version : Honda C50C ερωτήσεις



MikeG
29/03/2012, 16:54
Ανοίγω εδώ αυτό το thread και όχι στα Ανταλλακτικά-Βελτιώσεις, μιας και νομίζω ότι σχετίζεται άμεσα και με Ανακατασκευές.

Ερώτηση πρώτη : Στον εν λόγω παπί μπαίνει μοτέρ από Honda Astrea? Επίσης τι άλλα μοτέρ κουμπώνουν?

Ερώτηση δεύτερη : Κατά πόσο είναι εύκολο να μπει μπροστά δισκόφρενο, προφανώς με την ανάλογη ζάντα?


Ευχαριστώ.

MikeG
29/03/2012, 17:16
Πρώτος υποψήφιος....


Μάυρο χάλι νομίζω από ότι βλέπετε. Όποιος ξέρει τι μοντέλο είναι το καθένα ας μου πει.

251523


2

251524

3

251525


Νομίζω ότι αυτό είναι παλιότερο μοντέλο. Από ότι είδα λείπει η πάνω τάπα των λαδιών..

MikeG
29/03/2012, 17:19
& αυτός είναι ο δεύτερος.
Νομίζω πιο σύγχρονο, σε σαφώς καλύτερη κατάσταση.

251526


251527


251528

MikeG
29/03/2012, 17:21
& άλλες 2 φωτογραφίες.


251529


251530

MikeG
29/03/2012, 17:23
Να κυνηγήσω λέτε το 2ο καλύτερα ε? Μέχρι 150 euros ή λιγότερα θα δίνατε σε αυτή τη κατάσταση?

Με 400 βρίσκω αυτό πχ έτοιμο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2274572/ -----> Επωλήθει, οπότε άκυρη αυτή η σκέψη

Sapadak
29/03/2012, 17:23
θα πηγαινα για το 2ο (το μπλε)

Μια διαφορα που ξερω στα σιγουρα μιας και παλιος κατοχος για πολλα χλμ με δαυτο, ειναι οτι η μπιελα του ειναι ποιο χοντρη απο το πανω.
Η διαφορα που το καταλαβαινω ειναι τα πισω αμορτισερ (στο κοκκινο ειναι κοντο, στο μπλε ειναι μακρυ)

Sapadak
29/03/2012, 17:27
Να κυνηγήσω λέτε το 2ο καλύτερα ε? Μέχρι 150 euros ή λιγότερα θα δίνατε σε αυτή τη κατάσταση?

Με 400 βρίσκω αυτό πχ έτοιμο : http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2274572/

Ετοιμο δε το λες (εκτος αν οι φωτο ειναι παλιες)
Αλλα εξαρτατε ποσο θελεις να λερωσεις τα χερια σου.
Τα 2 πρωτα παιρνουν μπροστα?Κοπαναει τπτ?
Το 3ο με τα 400 το μοτερ λεει ειναι ανακατασκευασμενο με 0 χλμ.

Τα 250 ευρω αν εχουν τα 2 πρωτα θεματακι στο μοτερ θα τα δωσεις με το παραπανω.
Το 3ο βλεπω οτι (αν το μοτερ ειναι 100%) θελεις μονο "φαναρτζοδουλειες" που ειναι και ευκολοτερο να τις κανεις μονος σου

Εγω θα τσιμπουσα το 3ο (πιεζοντας τη τιμη λιγακι παρακατω)(ειναι και αυτο με το ισιο ψαλιδι στο τελος και μακρυ αμορτισερ)

MikeG
29/03/2012, 17:30
Ετοιμο δε το λες (εκτος αν οι φωτο ειναι παλιες)
Αλλα εξαρτατε ποσο θελεις να λερωσεις τα χερια σου.
Τα 2 πρωτα παιρνουν μπροστα?Κοπαναει τπτ?
Το 3ο με τα 400 το μοτερ λεει ειναι ανακατασκευασμενο με 0 χλμ.

Τα 250 ευρω αν εχουν τα 2 πρωτα θεματακι στο μοτερ θα τα δωσεις με το παραπανω.



Το πρώτο σίγουρα δε παίρνει με τίποτα μπροστά. Δε πρέπει να έχει καν λάδια μέσα. Το 2ο, ιδέα δεν έχω. Ίσως.

Τα έχουν πάντως για να κρατάνε θέσεις παρκαρίσματος και τα 2, οπότε δε ξέρω πόσο καιρό είναι παρατημένα.


Επίσης μια ερώτηση. Είναι 50αρια αυτά, οπότε τέλη δεν έχουν. Από όσο ξέρω όμως κάθε χρόνο χρειαζόταν κάποια χρήματα για να ανανεωθεί η άδεια τους, σωστά? Αν έχει πολλά χρόνια να ανανεωθεί, μπορεί να γίνει τώρα έτσι? Παίζει πρόστιμο? Γνωρίζει κάποιος πόσο κόστιζε η ανανέωση κάθε χρόνο. Ευχαριστώ.

MikeG
29/03/2012, 17:34
Εγω θα τσιμπουσα το 3ο (πιεζοντας τη τιμη λιγακι παρακατω)(ειναι και αυτο με το ισιο ψαλιδι στο τελος και μακρυ αμορτισερ)

Επωλήθει, οπότε προς το παρόν μένουν τα 2.

Sapadak
29/03/2012, 17:35
Πληρωνεις στην αστυνομια καθε ετος την ανανεωση της αδειας τους.
Δε θυμαμε ποσο πληρωσα περσυ για την αδεια στο δικομ, αλλα ειναι λιγοτερο απο 20 ευρω το χρονο (ή εκει κοντα καπου)(18 κατι τετοιο θυμαμε)

Ακομα ένα σημειο που πιθανον να γερνει υπερ του παπιου απο το καρ

edit τωρα ειδα οτι πουληθηκε

mikes
29/03/2012, 17:59
μοτερ μπαινει απο αστρα γκραντ μιας και εχουν τον ιδιο σκελετο!

για δισκοφρενο πρεπει να αλλαξεις μπροστινο γιατι για να στερεωσεις τη δισκοπλακα θες τηλεσκοπικο πηρουνι!
ειχαν βγει αφτερμαρκετ μπροστινα με δισκοπλακα για γκραντ!! το θεμα ειναι να βρεις πατεντα για το συστημα
της τρομπας/μανετας/δοχειο υγρων στο τιμονι!!
παρε το μπλε που ειναι 12βολτο! το κοκκινο ειναι 6βολτο και δεν θα υποστηριξει μοτερ απο αστρα!

MikeG
29/03/2012, 18:09
Ο στόχος είναι το τιμόνι να φύγει και να αντικατασταθεί από άλλο, όπως και το φανάρι και τα όργανα. Το μηχανάκι θα το ήθελα κάπως έτσι (photo), ή με ένα τιμονάκι παρόμοιο με του Σπύρου. Επίσης με λίγο πίσω φτεράκι & ένα μικρό μπροστά. Ίσως μονόσελο με custom σκαρούλα πίσω.

& μια σκέψη λοιπόν είναι να πάρω έτοιμο μοτέρ 100αρι από Honda Astrea, (πουλάει ένα παλικάρι εδώ) να το κουμπώσω πάνω, ώστε να μην είναι και τάφος & να ασχοληθώ με το υπόλοιπο μηχανάκι.

Θέλω να το κυκλοφορώ καθημερινά στη πόλη.
251535

mikes
29/03/2012, 18:13
μια χαρα σε βρισκω! απλα θα πρεπει να αλλαξει ολοκληρο το μπροστινο!
εγω θα το πηγαινα ενα βημα παραπερα και θα εβαζα και πισω δισκοφρενο!!!

byron
29/03/2012, 18:35
& αυτός είναι ο δεύτερος.
Νομίζω πιο σύγχρονο, σε σαφώς καλύτερη κατάσταση.


Παναίαμ...:uplate::uplate:

Τι το θέλες το σαφώς ρε Mike? Πιο φνηνά θα σου στοιχίσει να κάνεις το ΚΤΜ παπί παρά να αναστήσεις αυτό το πράμα. Μακριά κι αλάργα

sniper
29/03/2012, 18:42
Παναίαμ...:uplate::uplate:

Τι το θέλες το σαφώς ρε Mike? Πιο φνηνά θα σου στοιχίσει να κάνεις το ΚΤΜ παπί παρά να αναστήσεις αυτό το πράμα. Μακριά κι αλάργα

Στην Κρήτη είναι... θα γίνει καλός στόχος..

MikeG
29/03/2012, 21:42
Απόψεις από τους ειδήμονες? Αξίζει η περίπτωση του 2ου (Μπλε) ?

Γλάρος
29/03/2012, 22:06
φιλε εννοειτε το 2ο
το 1ο ειναι 6βολτο παλιο και με κατεστραμενο μοτερ και σκελετο
το 2ο ειναι 12βολτο και παιρνει αστρα μοτερ και δειχνει καλο αλλα με πολύ σκουρια
το ιδιο με το 2ο εχω και εγω
εχει χαρτια?

MikeG
29/03/2012, 22:50
εχει χαρτια?


Ιδέα δεν έχω. Πρέπει πρώτα να μιλήσω με τον ιδιοκτήτη του.

universalgr1
30/03/2012, 10:13
O Φραγκίσκος θα μας πει με σιγουριά τα πάντα..

Εμένα το πρώτο μου φαίνεται 6V μεν.. ο σκελετός με μπερδεύει όμως, αφού τα 6V είχαν χωρια το ντεπόζιτο.. και πιο τετραγωνισμένα τα πλαινα καπάκια.. :confused:

Και το τιμόνι λίγο περίεργο μου φαίνεται και τα καπάκια του μοτέρ.. :confused:


Στο 2ο παπί.. αυτό είναι γνώριμη φυσιογνωμία.. :lol: 12V σίγουρα.. κουμπώνουν πάνω πολλά πολλά μοτεράκια.. και astrea και lifan ακόμα αν θες.. όμως μια ανακατασκευούλα στο μαμίσιο μοτεράκι είναι για μένα επιβεβλημένη.. (εξ'αλλου το στήσιμο και τα φρένα του δεν είναι για πάνω από 90cc..)

Δισκόφρενο συμφωνώ με τον mike, αν δεν αλλάξεις μπροστινό δεν πάει.. όμως είναι κρίμα να πετάξεις αυτό το υπέροχο (vintage πια) πηρούνι..

Εκτός αν πας για ολική μετατροπή σε mini-choperάκι.. οπότε ρίχτου 2 μεγάλα καλάμια από κανένα TS να αλλάξει και η γωνία καστερ και μετά παίζεις ελεύθερα..


:beer: :wave2:

MikeG
30/03/2012, 13:49
Έκανα τη πρώτη ερώτηση μου για το μπλε (2ο) παπί αλλά δυστυχώς δε βρήκα τον ιδιοκτήτη. Θα ξαναπεράσω όμως.

Όσο το σκέφτομαι, όλο και περισσότερο καταλήγω σε μοτερ astra και δισκόφρενο μπροστά.

Για να μπουν δύο ξεχωριστές σελίτσες όπως αυτές της photo χρειάζεται κάποια πατέντα για τη πίσω βάση ή πωλείται κανονικά πίσω βάση?


http://www.youtube.com/watch?v=CbUq_MgzfRQ


251621

sniper
30/03/2012, 13:57
Έκανα τη πρώτη ερώτηση μου για το μπλε (2ο) παπί αλλά δυστυχώς δε βρήκα τον ιδιοκτήτη. Θα ξαναπεράσω όμως.

Όσο το σκέφτομαι, όλο και περισσότερο καταλήγω σε μοτερ astra και δισκόφρενο μπροστά.

Για να μπουν δύο ξεχωριστές σελίτσες όπως αυτές της photo χρειάζεται κάποια πατέντα για τη πίσω βάση ή πωλείται κανονικά πίσω βάση?


http://www.youtube.com/watch?v=CbUq_MgzfRQ


251621

Εχω την εντύπωση (γιατί έχουν περάσει και καμιά 20ριά χρόνια) ότι έχουν διαφορετικό "αμάξωμα".. δεν ειναι θέμα βάσης..

FRAGISCOS
30/03/2012, 16:11
Μολις ειδα το θεμα.
Λοιπον με το πρωτο δεν αξιζει να ασχοληθεις,ειναι μοντελο εβδομηντακατι,6v και ενω τα βλεπεις ιδιο με το C50 12v δεν εχειμ καμμια σχεση.
Μακρυα απο την ''πεταλουδα'' , εκτος αν υπαρχει ειδικος λογος .
Το δευτερο ειναι 12v εισαγωγης (δες πισω μασπιε) και το μοτερ ειναι κλειστο .Το ειχα καποτε,δεν καταφερα να το κανω να παρει τα ποδια του μεχρι που το πουλησα.
Αν το παρεις (δεχεται μοτερ astrea)να αλλαξεις ολα τα ηλεκτρικα (πλεξουδα,ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστη,ανορθωτη) και θα εισαι ενταξει.
Δε θα εδινα πανω απο 100 ευρω και αυτα μονο αν ηταν ενταξει απο χαρτια.
Ελπιζω να βοηθησα
Καλη αρχη :wave2:

astroman76
30/03/2012, 22:49
Λεφτα η Εργαλεια και γνωσεις η ορεξη θες!


να ενα που φτιαξαν κατι φιλοι μου 19-20 ετων ...

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/471004_3501185128019_1223410845_33559911_251901789_o.jpg

motomaniac
04/04/2012, 11:44
Λεφτα η Εργαλεια και γνωσεις η ορεξη θες!


να ενα που φτιαξαν κατι φιλοι μου 19-20 ετων ...

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/471004_3501185128019_1223410845_33559911_251901789_o.jpg




ακριβως το ιδιο εχω στο μυαλο μου!!!!!!!! αλλα το θελω με "κρυφη" πισω μονοσκοκ σε στυλ hardtail. αχ...

μοτερ αστρα φιλε μπαινει. και χωρις να αλλαξεις πλεξουδα αλλα θα ηταν καλυτερα να το εκανες αν μπορουσες. τηλεσκοπικο πιρουνι με δισκοφρενο ειχαν τα astrea supra και βαση αυτου βγηκαν και αφτερμαρκετ απομιμησεις. μπαινει αλλα θελει δου΄λεια σε τορνο. απο εμπειρια λεω οτι οι "λαιμοι" που φτιαχνουν σπανε ευκολα. αν βαλεις του cub θα σπασει ακομα πιο ευκολα. ευχομαι εκει οι μηχανουργοι να ειναι καλυτεροι. πιρουνι αφου πας για ustom ι εγω προτεινω απο καποιο εντουρακι να εχεις κομπλε και δισκοφρενο. τα 50αρια εχουν τα χαρτια τους στην τροχαια και θελουν παραβολο απο εφορια για ανανεωση αδειας. (τα μεγαλα δηλαδη ειναι πιο ευκολα στο θεμα αυτο) αμα δεν εχει ανανεωθει ομως η αδεια για χρονια εχεις την δυνατοτητα να μην τα πληρωσεις (εν αντιθεσει με το συγκοινωνιων.) υπογραφεις μια υπευθυνη δηλωση οτι η αδεια ειχε χαθει και το μηχανακι δνε χρησιμοποιοταν απο τοτε και απλα πληρωνεις να βγει καινουρια αδεια. (κανα 20αρικο νομιζω)

Antonis S
04/04/2012, 19:47
Μολις ειδα το θεμα.
Λοιπον με το πρωτο δεν αξιζει να ασχοληθεις,ειναι μοντελο εβδομηντακατι,6v και ενω τα βλεπεις ιδιο με το C50 12v δεν εχειμ καμμια σχεση.
Μακρυα απο την ''πεταλουδα'' , εκτος αν υπαρχει ειδικος λογος .
Το δευτερο ειναι 12v εισαγωγης (δες πισω μασπιε) και το μοτερ ειναι κλειστο .Το ειχα καποτε,δεν καταφερα να το κανω να παρει τα ποδια του μεχρι που το πουλησα.
Αν το παρεις (δεχεται μοτερ astrea)να αλλαξεις ολα τα ηλεκτρικα (πλεξουδα,ηλεκτρονικη,πολλαπλασιαστη,ανορθωτη) και θα εισαι ενταξει.
Δε θα εδινα πανω απο 100 ευρω και αυτα μονο αν ηταν ενταξει απο χαρτια.
Ελπιζω να βοηθησα
Καλη αρχη :wave2:

Και πώς κατάλαβες οτι είναι το ένα 6V και το άλλο 12V? Ρωτάω γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου ένα και θέλω να καταλάβω τι απο τα δύο είναι. Ποιο πολ,ύ απο τις φωτό που είδα απο τα δύο μηχανάκια, για 6V μου μοιάζει αλλα σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Και γιατί λες οτι δεν αξίζει?

FRAGISCOS
04/04/2012, 21:02
Και πώς κατάλαβες οτι είναι το ένα 6V και το άλλο 12V? Ρωτάω γιατί είναι κοντά στο σπίτι μου ένα και θέλω να καταλάβω τι απο τα δύο είναι. Ποιο πολ,ύ απο τις φωτό που είδα απο τα δύο μηχανάκια, για 6V μου μοιάζει αλλα σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Και γιατί λες οτι δεν αξίζει?
Σπαμαρουμε αλλα δεν πειραζει:D
Το πρωτο ειναι εξαβολτο γιατι ειναι το ''πεταλουδα'' (δες τιμονι,καπακια μοτερ) η ποδια,η θεση του διακοπτη.
Το δευτερο ειναι εισαγωγης δωδεκαβολτο αλλα κλειστο.Το καταλαβαινεις απο το ψαλιδι που δεν εχει μασπιε συνεπιβατη και εχει μακρυα αμορτισερ, το κοντερ που ειναι σε χιλιομετρα και οχι σε μιλια,τα σειρητια κατω απο τη σελλα και απο τα φλας και αλλες μικρες λεπτομερειες.
Βαλε μια φωτο και θα σου πω.

Antonis S
04/04/2012, 21:53
Σπαμαρουμε αλλα δεν πειραζει:D
Το πρωτο ειναι εξαβολτο γιατι ειναι το ''πεταλουδα'' (δες τιμονι,καπακια μοτερ) η ποδια,η θεση του διακοπτη.
Το δευτερο ειναι εισαγωγης δωδεκαβολτο αλλα κλειστο.Το καταλαβαινεις απο το ψαλιδι που δεν εχει μασπιε συνεπιβατη και εχει μακρυα αμορτισερ, το κοντερ που ειναι σε χιλιομετρα και οχι σε μιλια,τα σειρητια κατω απο τη σελλα και απο τα φλας και αλλες μικρες λεπτομερειες.
Βαλε μια φωτο και θα σου πω.

Κατάλαβα. Τότε είναι σίγουρα 12V. Κατέβηκα και το είδα. Αν μπορέσω θα βάλω και φωτό. Βρε λές να ρωτήσω το τύπο μπας και το πουλάει?:cool: Να ξεκινήσω και εγώ κανένα project?
Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και συγνώμη για το spam .

axtarmas
04/04/2012, 22:11
to proto einai to 6volto platina,(tayraki nomizo to lene logo timoniou) to 2o einai apta teleftea strogilofanara pou vgikan,kai ta 2 pantos fenonte poli taleporimena tha xreiastoun poli meraki kai europoula kai oreksi gia episkeves,(se simferi afto me ta 400 sto car)nomizo 15 euro einai kathe xrono to paravolo ananeosis adeias kai 30 i metavivasi,gia diskofreno tha mprepei na valeis tou astra psalidia oso gia veltiosi vazeis ena strofalo tou cub 90 51xiliosta me 65 kefali kai eisai mia xara