PDA

View Full Version : To ντουμανι και το Jawa



sapila racing
30/03/2012, 16:17
Υπάρχει μια φήμη οτι αν πλακώσεις την εξάτμιση σε 4χρονο μηχανάκι από μέσα στο λάδι, θα αποφύγεις η τουλάχιστον θα καθυστερήσεις την εμφάνιση σκουριάς. ΄
Η απόδειξη ειναι (και καλά) οτι στα δίχρονα δεν σκουριαζουν οι εξατμίσεις, αφού ως γνωστόν μια εξάτμιση σκουριάζει απο μέσα προς τα έξω κλπ κλπ κι εφ όσον εσωτερικά είναι λαδωμένη δεν σκουριάζει.
Ετσι λοιπόν κι εγω τα παλιά τα χρόνια (πριν το 90) που και που εριχνα με το λαδικό λαδάκι ημισυνθετικό KVAS στις εξατμίσεις του CB250RS από τις πίσω τρύπες για να μην μου χαλάσουν.
Μετα έκανα μια χαλαρή βόλτα χωρίς γκάζια, να παει το λάδι παντού και να μην γίνει και ο χαμός αποτο ντουμάνι.

Μια φορά λοιπόν που ειχα λαδώσει τις εξατμίσεις και εκανα την χαλαρή βόλτα μου στην Θεσσαλονίκη, ανεβαίνοντας την Ανθέων με περνάει ένας μπαρμπας (ετσι μου φαινοταν τοτε) με ενα δικύλινδρο Jawa 350 με τσιτα τα γκαζια και γεμίζει τον τόπο ντουμάνι, κι εμένα μαζί φυσικά.
Εγω ποτέ δεν είχα δίχρονο μηχανάκι, και μου κακοφαινόταν το ντουμάνι στη μάπα, ασε που μου κακοφάνηκε που με περασε το Jawa.
Ετσι κι εγω ανοίγω το γκάζι, και το παω τερμα το μηχανάκι να τονε περάσω που με τσακισε στο ντουμάνι. :lol:
Με το που το ανοίγω τέρμα, σκοτεινιάζει ο τόπος, κρύβεται ο κόσμος μέσα, απόκοσμες κραυγές ακούγονται αλλά εγώ ατάραχος αφού δεν εχω παρει χαμπάρι. Περνάω το Jawa και κοιταω πίσω να δω πόσο μακριά τον άφησα (κλασσική μ@λ@κια αυτη), και τι να δω?
Μεσα σε 300-400 μέτρα εχω κάψει καμμια 200-250cc λάδι, όσο ειχα βάλει δηλαδή, κι εχει βγεί τόσο ντουμάνι που το Jawa πλέον φάνταζε σαν scooter Piaggio ψεκαστό με καταλύτη.
Σταματάω ατάραχος στο φανάρι με τις εξατμίσεις να καπνίζουν ακόμα σαν κάννες όπλου μετα το έγκλημα και να σου κι ο Jawaκιας που σταματάει δίπλα. Κοιταζόμαστε και ρίχνουμε ενα γέλιο κι οι δύο που μου χει μείνει αξέχαστο.

:beer:

point zero
30/03/2012, 17:13
χαχα !!:beer:

MikeG
30/03/2012, 17:25
Θα το κάνω και εγώ!


:lol:

Γεια σου Άρη! :beer: :beer: :beer:

vaska
30/03/2012, 17:50
Παλιά κλασική συνταγή το λάδι στις εξατμίσεις. ΧΑΧΑΧΑ Συνήθως μετά από πλύσιμο μοτο και λαδώματα σε αλυσίδες κλπ τράβαγες και δυο με το λαδωτήρι στις εξατμίσεις.

Μου θύμισες τις όμορφες εποχές που μαζευόμαστε στην αυλή μου δυο τρεις φίλοι και πλέναμε όλοι μαζί και μετά βολτούλα όλοι μαζί να καεί το λάδι. Όμορφα.

:wave2::wave2::wave2:

jimmis5
30/03/2012, 18:02
Φοβερη σκηνη:a23::a46::a46:

MG-KTiNoS
30/03/2012, 18:10
Τελικά τσάμπα λάδωνα τόσα χρονια ρπσμ?
:lol:

Corvo
30/03/2012, 18:23
:lol::lol:

καλα τους εκανες.... :lol:

takis-kk
30/03/2012, 18:54
Που να το ξερα ρε γαμώτο...
Δύο μόνο τα προβλήματα της BMW μου παλιά .. 79 - σήμερα..
Οι εξατμίσεις και η ντίζα του συμπλέκτη..
Το δεύτερο το έλυσα με πιο χοντρο συρματόσχοινο , το πρώτο ποτέ...
Ευτυχώς υπήχαν πιο φθηνές ιταλικές (και εμφανίσιμες ! ) .
Ακόμη και σήμερα σαπισμένες είναι...
Ευτυχώς τώρα καβαλάω την εγγονή της..
Μια φορά πριν κανά χρόνο πήγα να κάνω βόλτα τη γριά και τρελάθηκα..
Νόμιζα πως δεν φρενάρει...
Κι όμως έχω γράψει 200.000 ++ Km μαζί της, (2 ρεκτιφιέ.. Ηλίας Παπαρίζος .. καλά να είναι , τον έχω χάσει τα τελευταία 10 χρόνια..) .

Το 250 της Honda Αρη??
Το είχε παινέψει πολύ στο motosport ο Δ. Παπανδρέου τότε..

Λίγο λαδάκι στις εξατμίσεις λοιπόν?
Που να τόξερα ..
Θάχα γλυτώσει κάμποσα ζευγάρια εξατμίσεων...


:wave2:

karellen
30/03/2012, 20:28
Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και με τις BMW σειρά Κ.
Επειδή ο κινητήρας ήταν τοποθετημένος σε εγκάρσια διάταξη,όταν ήταν ακουμπισμένη στο πλάγιο σταν, πέρναγε λίγο λάδι στον κύλινδρο επειδή 'έγερνε' .
Βάζοντας, κατόπιν, μπρος περνούσαν και λάδωναν και την εξάτμιση! :cool:

giuzer
30/03/2012, 20:42
:rotflmao:

npat
30/03/2012, 21:16
Το μηχανάκι του Τζείμς Μπόντ λέμε! Έχει και εκτινασσόμενο κάθισμα?

:lol::lol:

Joyrider
30/03/2012, 21:42
Πες μου ότι ήταν και το 1975-1980 :eyepop:

sapila racing
01/04/2012, 09:34
Γελάσαμε πάλι, καλό αυτό!

@ vaska + MG-ktinos Τελικά δεν ημουν ο μόνος που λάδωνα τις εξατμίσεις ε? :lol:

@ takis-kk Κι εγω sito εχω στο R75. Kι αριστερη εχει σαπίσει και μου χάλαγε το balance, οπότε εκανα και στην δεξια μερικές τρύπες. :p
Το CB250RS ηταν πολύ καλό μηχανάκι, πολύ καλύτερο απο σημερινά αντίστοιχα.

@karellen Mε τα K κανανε πατατα, τουλαχιστον τα boxer καπνιζαν μονο απο τη μια.

@ joyrider E όχι και τόσο παλιά, ηταν καπου το 1987-88 που ημουν φοιτητης στην Θεσσαλονίκη..

Να και μια φωτό με το μηχανάκι. Αν αναρωτιέται κανεις τι την ηθελα την πατερίτσα... ε την χρειαζόμουν για να περπατάω λόγω προγενεστερου ατυχήματος. :a21:



Προσοχή, το κόλπο ειναι για τις παλαιού τυπου εξατμίσεις με διαφράγματα και χωρίς πετροβάμβακα μέσα, μην παρει κανείς φωτιά!

vaska
01/04/2012, 11:35
Γελάσαμε πάλι, καλό αυτό!

@ vaska + MG-ktinos Τελικά δεν ημουν ο μόνος που λάδωνα τις εξατμίσεις ε? :lol:


Όχι βέβαια, είμαστε κι εμείς του λαδώματος

χαχαχα

panagiotis dim
03/04/2012, 06:57
]

xaxaxaxa
xaxaxaxa
xaxaxaa
xaxaxaxaxaxaa :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

EliasK
05/04/2012, 09:27
πολύ καλο !!

LOUKILOUK
09/04/2012, 13:50
Γελάσαμε πάλι, καλό αυτό!

@ vaska + MG-ktinos Τελικά δεν ημουν ο μόνος που λάδωνα τις εξατμίσεις ε? :lol:

@ takis-kk Κι εγω sito εχω στο R75. Kι αριστερη εχει σαπίσει και μου χάλαγε το balance, οπότε εκανα και στην δεξια μερικές τρύπες. :p
Το CB250RS ηταν πολύ καλό μηχανάκι, πολύ καλύτερο απο σημερινά αντίστοιχα.

@karellen Mε τα K κανανε πατατα, τουλαχιστον τα boxer καπνιζαν μονο απο τη μια.

@ joyrider E όχι και τόσο παλιά, ηταν καπου το 1987-88 που ημουν φοιτητης στην Θεσσαλονίκη..

Να και μια φωτό με το μηχανάκι. Αν αναρωτιέται κανεις τι την ηθελα την πατερίτσα... ε την χρειαζόμουν για να περπατάω λόγω προγενεστερου ατυχήματος. :a21:



Προσοχή, το κόλπο ειναι για τις παλαιού τυπου εξατμίσεις με διαφράγματα και χωρίς πετροβάμβακα μέσα, μην παρει κανείς φωτιά!

Με πρόλαβες στην επεξήγηση για τα διαφράγματα και τον πετροβάμβακα στο παρατσάκ...Είμαι σίγουρος ότι αν δεν το διευκρίνιζες όλο και κάποια "φλογοβόλα" θα εμφανίζονταν...

Πείτε μας όμως και το άλλο εσείς οι παλαιοί...κάποιοι αν δεν κάνω λαθος έβαζαν και πετρέλαιο στην εξάτμιση...
(νομίζω οι "δίχρονοι" αλλά δεν είμαι και σίγουρος...) Καίγαν την εξάτμιση και αυτοί ή το κάναν για το προπέτασμα καπνού; χαχα
:beer::wave2: