PDA

View Full Version : Sos με τα φώτα μου



ΓΙΩΡΓΟς R
30/03/2012, 20:25
Καλησπέρα παιδιά.
Θα ήθελα για άλλη μια φορά την πολύτιμη βοήθεια σας.
Καθώς ρυθμισα το ρολόι σήμερα στο καντραν ρ1 07 ήταν όλα κομπλε,κατα το βραδάκι πήγα να την βάλω μπρος ανοίγω διακόπτη ανάβει το φως στο καντραν κ οι ψυρες που έχει μπροστά.μεχρη εδω όλα Οκ,μόλις παραβάσεις μίζα σβεινει ο φωτισμός του καντραν κ τα μπροστινά φώτα πορείας δεν άναψαν προσπάθησα να βάλω την μεγάλη σκάλα τίποτα ούτε καν το μπλε λαμπάκια στο καντραν δεν άναψε που δείχνει την αλλαγει σκάλας,
Στο άνοιγμα διακόπτει κάνει κανονικα το τσεκ ανάβουν όλα τα λαμπάκια εκτός απο τον φωτισμό του καντραν κ το μπλε λαμπάκια της μεγΑλης σκάλας ..
Βοήθεια Παιδιά δεν έχω φώτα!αν είναι κάποια ασφάλεια σε ποιο σημείο βρίσκεται ;;
Ευχαριστω εκ των προτέρων

kawazoyras
30/03/2012, 21:56
τσέκαρες για ασφάλειες;

ΓΙΩΡΓΟς R
30/03/2012, 22:35
Δεν έχω προλάβει να το λύση το μηχανάκι οπότε δεν ξέρω που βρίσκονται
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει που ακριβός είναι;ευχαριστω

xristos x
31/03/2012, 02:17
Περιμεεεεενεεε!
Πριν αρχισεις να ψαχνεις βαθυτερα ριξε λιγο σπρευ ηλεκτρικων επαφων στον διακοπτη της μιζας και πατα τον μερικες φορες με σβηστη τη μηχανη. Οταν την πατας για να βαλεις μπρος τα φωτα σου σβηνουν φυσιολογικα,την δουλεια αυτη την κανει ενα ελασμα το οποιο πιθανως εχει κολλησει απο αλατα απο νερο,σκονη,κλπ σαν να πατουσες μονιμα την μιζα...
Δεν σου αναβουν και οι δυο λαμπες και στις δυο σκαλες παρα μονο οι ψειρες ετσι δεν ειναι???

ΓΙΩΡΓΟς R
31/03/2012, 06:52
Ακριβός έτσι είναι Χρήστο.ανοιγω τον διακόπτει κ πλέον δεν ανάβει τπτ μόνο οι ψυρες μπροστά κ κολοφαναρο.απο κεινει την στιγμή που ρυθμισα το ρολόι κλεινω διακόπτη ανοιγω όλα καλα ο φωτισμός με το κάτσω να πάρει μπρος λες κ έκαψε εγκαιφαλο....
Κρίμα ρε γμτ γιατι με είχαν καλέσει για βόλτα χθες βράδυ κ ήταν καλη αλλα δεν έκατσε λόγο φωτον.θα το δοκιμασο Χρήστο κ θα σου πω αλλα αν τίποτα πάλι που να είναι οι ασφάλειες κάτω απο την σάλα μου λογικά;ευχαριστω κ παλι

xristos x
31/03/2012, 10:24
Γιωργο μη φανταστεις,κι εγω δεν ξερω πολλα απο ηλεκτρικα αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι απο εκει προερχεται ετσι οπως το περιγραφεις. Τσεκαρε και τις ασφαλειες αλλα ξεκινα απο τον διακοπτη της μιζας,εγω εκει πιστευω ειναι το θεμα.Μου εχει συμβει και σε μενα... :smilea:

ΓΙΩΡΓΟς R
31/03/2012, 15:45
Έριξα Χρήστο αλλα παπαλα τίποτα τα ίδια ρε φίλε.που είναι οι ασφάλειες ξέρεις τίποτα;thanx για το χρόνο σου όπως κ να εχει

ΓΙΩΡΓΟς R
31/03/2012, 20:04
Ασφάλειες τσεκ κ είναι Οκ!την ώρα όμως που πειραξα την ασφαλειοθηκη έβγαλα κ ξανά έβαλα πισω μια μια της ασφάλειες ανοιγω διακόπτη κ άναψε ο φωτισμός του καντραν παταω μίζα κ μόλις πήρε ξανά εσβεισε ο φωτισμός καντραν..το άφησα για λίγο αναμενο το μηχανάκι κ ξαφνικά άρχισε να τρεμοπαιζει ο φωτισμός του καντραν κ εκείνη την ώρα του σκαω ένα ξερό γκαζο κ ως δια μαγείας αναψανε τα φώτα το σβεινω το ξανά αναβο πάλι τα ίδια τρέμο έπαιζε το καντραν του δίνω πάλι γκάζι κ ξανα άναψαν τα φώτα,τώρα λογικά κάποια γειωση δεν πατάει καλα η έχει ξεβιδωθει απο τους κραδασμούς εσείς τι λέτε τι μπορώ να κάνω;σως παιδια

kawazoyras
01/04/2012, 14:18
τώρα περιέπλεξες τα πράμματα, δηλ του δίνεις μια γκαζιά κ ανάβουν; αν το αφήσεις να δουλεύει μένουν αναμμένα ή τρεμοπαίζουν πάλι; πιθανόν να είναι κ φίσα απ' τα φώτα κ να θέλει σπρέϊ...

OldMan
02/04/2012, 11:56
μόλις παραβάσεις μίζα
Λογικά αυτό φταίει...:cool:

nikos_abel
02/04/2012, 12:25
Όπως προείπαν, πάτα ξεπάτα ελαφρώς το διακόπτη της μίζας (έχε τα μεγάλα φώτα στο ον για να βλέπεις) και δες τι γίνεται.
Μόνιμο πρόβλημα στο δικό μου που το έχω συνηθήσει πια. Το σπρέυ είναι αλήθεια ότι δεν βοήθησε καθόλου....

ΓΙΩΡΓΟς R
04/04/2012, 20:14
Καταρχάς καλησπέρα κ ευχαριστω όλους σας για τον χρόνο που διαθεσατε.θα ήθελα να σας πω ότι απο κεινη την μέρα δεν μου το ξανα έκανε!δεν ξέρω τι εφτεγαι αλλα απ ότι φαίνεται ούτε θα μάθω!μπορει να εφτεγαι κ που το είχα πλυνει κ μήπως κράτησε κάπου υγρασιες κ το έκανε αυτο παντός αν ξανα κάνει κάτι θα σας πω!thanks