PDA

View Full Version : Ψυχές και σώματα...



matmat
14/09/2005, 06:45
Για να ασχοληθούμε και με κάτι μεταφυσικό!!!:rolleyes: :alien: :hypnotize

Κάνουμε άραγε κύκλους στην ζωή μας που δεν ολοκληρώνονται και επανερχόμαστε για να βρούμε κάποια στιγμή που χάσαμε??
Αυτη η ενέργεια που λέμε ψυχή συνεχιζει την πορεία της στον χρόνο μέχρι την απόλυτη ολοκλήρωση ?
Και πόσες ζωές θα χρειαστόυν για να γίνει αυτό πόσες φορές θα συναντάς τα ίδια θέλω , τα ίδια πάθη , τα ίδια πρόσωπα ...
θα αλάζει κάτι στην κάθε επιστροφή...?



:wave2:

matmat
14/09/2005, 06:46
Ψυχές και σώματα



Χαρούλα Αλεξίου


Στην προηγούμενη ζωή μου είχα φτάσει
Να σ΄ αγαπήσω, να σε νιώσω, να σε βρω
Κι ύστερα απ΄ αυτό μ΄ είχες καταδικάσει
Ως την επόμενη ζωή να σ΄ αγαπώ

Γι αυτό κι εγώ ξαναγεννήθηκα μικρό μου
Τι σημασία έχει από ΄δω κι εμπρός
Αν θα ΄σαι εσύ που θα ορίζεις τ΄ όνειρο μου
Ή θα ΄ναι μοίρα χωριστή του καθενός

Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε
Αλλάζουν ονόματα και πάλι απ΄ την αρχή

Η μοίρα τώρα από κοντά σου δε με παίρνει
Τίποτα δε νικάει πια το παρελθόν
Κι όλο μια άγνωστη φωνή με γυροφέρνει
Μου λέει τα μάτια μη σηκώνεις απ΄ αυτόν

Αυτός ο άνθρωπός θα σε καταδιώκει
Σαν ενοχή που δεν ξεπλήρωσες ποτέ
Κι αν στην επόμενη ζωή του πεις το Όχι
Πάλι μπροστά σου θα τον βρεις θέλεις δε θες.

Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε
Αλλάζουν ονόματα και πάλι απ΄ την αρχή

πανας
14/09/2005, 11:02
το μονο σιγουρο το οποιο πολλοι γνωριζουμαι ειναι πως η ενεργεια
στον χωρο και τον χρονο μεταβαλεται και ποτε δεν χανεται η γενιεται. σαν τμημα αυτου του συστηματος κ εμεις ακολουθουμε αυτους τους νομους.
οι γνωμες πολλες. οι γνωσεις κ οι εμπειριες (επι του θεματος)
ελαχιστες και καλα φυλαγμενες.
οτι και να ειπωθει ειναι σεβαστο (νομιζω) και κατα καποιο τροπο ορθο.
μπορει να μην συνεχιζουμε την την εξελιξη μας στα ανθρωπινα δεδομενα( φαντασου να γινω καμπια:lol: :lol: :lol: )
να μεταβενουμαι σε διαφορετικο επιπεδο ή και διασταση.
το θεμα νομιζω ειναι ομως οχι η εξελιξη της ανθρωπινης φυσης
αλλα η προσπαθεια αντιληφθουμε το τη συμβαινει σε αυτο το επιπεδο που βιωνουμε -ζουμε.
και δυστηχως παρατηρω πως ολο και περισοτερο απομακρυνομαστε απο αυτο τον σκοπο μας


τι χρωμα εχει ο πονος
τι γευση εχει ο ερωτας
τι μορφη η προσμονη
αμην!

nimbus
14/09/2005, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
το μονο σιγουρο το οποιο πολλοι γνωριζουμαι ειναι πως η ενεργεια
στον χωρο και τον χρονο μεταβαλεται και ποτε δεν χανεται η γενιεται. σαν τμημα αυτου του συστηματος κ εμεις ακολουθουμε αυτους τους νομους.
οι γνωμες πολλες. οι γνωσεις κ οι εμπειριες (επι του θεματος)
ελαχιστες και καλα φυλαγμενες.
οτι και να ειπωθει ειναι σεβαστο (νομιζω) και κατα καποιο τροπο ορθο.
μπορει να μην συνεχιζουμε την την εξελιξη μας στα ανθρωπινα δεδομενα( φαντασου να γινω καμπια:lol: :lol: :lol: )
να μεταβενουμαι σε διαφορετικο επιπεδο ή και διασταση.
το θεμα νομιζω ειναι ομως οχι η εξελιξη της ανθρωπινης φυσης
αλλα η προσπαθεια αντιληφθουμε το τη συμβαινει σε αυτο το επιπεδο που βιωνουμε -ζουμε.
και δυστηχως παρατηρω πως ολο και περισοτερο απομακρυνομαστε απο αυτο τον σκοπο μας


τι χρωμα εχει ο πονος
τι γευση εχει ο ερωτας
τι μορφη η προσμονη
αμην!


έχεις την εντύπωση ότι απάντησες στο ερώτημα και ότι καταλάβαμε???:confused:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


(σε πειράζω:winka: αλλά να ξέρεις, δεν κατάλαβα γρί:lol: )

πανας
14/09/2005, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
έχεις την εντύπωση ότι απάντησες στο ερώτημα και ότι καταλάβαμε???:confused:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


(σε πειράζω:winka: αλλά να ξέρεις, δεν κατάλαβα γρί:lol: )


γιατι καταλαβα εγω:confused: :confused: :confused:
η γιαγια μου η χακερ μπηκε τα εγραψε.......
α ρε γιαγιααα

nimbus
14/09/2005, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
γιατι καταλαβα εγω:confused: :confused: :confused:
η γιαγια μου η χακερ μπηκε τα εγραψε.......
α ρε γιαγιααα


δεν κατάλαβες???:confused:

κρίμα:bigcry:

κι είχα ένα σωρό απορίες:look:

τζίφος:wacko:

sotpag
15/09/2005, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
δεν κατάλαβες???:confused:

κρίμα:bigcry:

κι είχα ένα σωρό απορίες:look:

τζίφος:wacko:


και ομως εχουν μια βαση αυτα που γραφει,

...........το μονο σιγουρο το οποιο πολλοι γνωριζουμαι ειναι πως η ενεργεια
στον χωρο και τον χρονο μεταβαλεται και ποτε δεν χανεται η γενιεται. σαν τμημα αυτου του συστηματος κ εμεις ακολουθουμε αυτους τους νομους...................

ειναι μια θεωρια και αυτη αλλα θα μου επιτρεψετε να θελω ενα πραγμα: δεν ξερω αν υπαρχει αλλη ζωη δεν ξερω τι γινετε μετα δεν ξερω αν εχω βρεθει παλι σε αυτον τον κοσμο ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ( και ας τα εχει με αλλον) για να την αναλωνουμε σε τετοιες αναζητησεις, και εγω εχω την απορια πολλες φορες αλλα η ουσια ειναι αλλου.....ζηστε την καθε στιγμη καλη η κακη, τις καλες για να απολαμβανουμε την υπαρξη μας τις κακες για να μαθαινουμε.
τι νοημα θα ειχε η Κυριακη αν αυριο δεν ητανε Δευτερα;;
πως θα απολαμβαναμε τη βολτα της Κυριακης αν πιγεναμε βολτα καθε μερα!!!!

Nikoskazer2000
15/09/2005, 01:20
Σωστόοος... :beer::sun: :beer:

matmat
15/09/2005, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag

ειναι μια θεωρια και αυτη αλλα θα μου επιτρεψετε να θελω ενα πραγμα: δεν ξερω αν υπαρχει αλλη ζωη δεν ξερω τι γινετε μετα δεν ξερω αν εχω βρεθει παλι σε αυτον τον κοσμο ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ( και ας τα εχει με αλλον) για να την αναλωνουμε σε τετοιες αναζητησεις, και εγω εχω την απορια πολλες φορες αλλα η ουσια ειναι αλλου.....ζηστε την καθε στιγμη καλη η κακη, τις καλες για να απολαμβανουμε την υπαρξη μας τις κακες για να μαθαινουμε.
τι νοημα θα ειχε η Κυριακη αν αυριο δεν ητανε Δευτερα;;
πως θα απολαμβαναμε τη βολτα της Κυριακης αν πιγεναμε βολτα καθε μερα!!!!

Tι νόημα θα είχε η ζωή χωρίς αναζήτηση?
Η φιλοσοφική αναζήτηση ή εσωτερικός δρόμος , η αναζήτηση του παράδοξου,του αϋλου ακόμα -ακόμα και η ανζήτηση των στιγμών,το κυνηγι των ονείρων... η ουσία παραμένει η ίδια ανεξάρτητα από τους όρους , θα μπορούσε να δώσει λύση σε αυτό το διαφαινόμενο αδιέξοδο του πολιτισμού μας. Μία λύση όχι παροδική και αβέβαιη, αλλά σταθερή και βαθιά ολοκληρωμένη, καθώς έχει αποδειχτεί έμπρακτα ως ένα αποτελεσματικό μονοπάτι εξέλιξης για εκατομμύρια Ανθρώπους μέσα στην πορεία της Ιστορίας. Ανθρώπους που μπόρεσαν να αγγίξουν και να κατακτήσουν ακόμη την Ευδαιμονία της ιδέας <<Άνθρωπος>>...

matmat
15/09/2005, 09:15
Είπαν οι σοφοί, φθαρτά είναι τα σώματα και μόνο
Η ψυχή τους είναι άφθαρτη και αμέτρητη
Που ανθρώπου νους δεν νοιώθει
Γιατί αυτή είναι απεριόριστη.

Και εκείνος που νομίζει πως σκοτώνει η ψυχή
και ο άλλος που πιστεύει πως σκοτώνεται αυτή
και οι δύο τίποτε δεν ξέρουν
γιατί η άφθαρτη ψυχή ούτε φθείρεται ούτε φθείρει

Δεν γεννιέται δεν πεθαίνει ούτε και ξαναγεννιέται
Μια που δεν γεννήθηκε ποτέ.
Είναι αγέννητη και αρχαία και παντοτινή και αιώνια
Κι ούτε ποτέ λιγοστεύει, ούτε και μπορεί να αλλάξει,
Ούτε αν σκοτωθεί το σώμα, χάνεται κι αυτή μαζί τυ.

Την ψυχή όποιος πιστεύει πως είναι άφθαρτη και αιώνια,
Πως ποτέ δεν γεννηθεί, ούτε και άλλαξε ποτέ,
Πως μπορεί πια να νομίζει πως αυτός θα τη σκοτώσει
Η πως θα σταθεί αιτία του χαμού μιανής ψυχής.

Όπως κάθε άνθρωπος αφήνει
τα φορέματα του τα παλιά
για να πάρει άλλα καινούργια
Έτσι και η ψυχή πετάει τα παλιά τα σώματα της
Και άλλα ντύνεται καινούργια,

Την ψυχή σπαθί δεν κόβει, ούτε φωτιά την καίει.
Νερό δεν την μαλακώνει, ούτε την ξεραίνει αγέρας,
Για αυτό τη λένε άκοπτη, άκαφτη και αμαλάκωτη,
Αμάραντη και αχάλαστη, και ολούθε πως περνάει
Άναρχη και αμετάβλητη,
Αόρατη, ανείπωτη, απάτητη
Τέτοια σαν ξέρεις την ψυχή δεν πρέπει να λυπάσαι"

Απόσπασμα απο το βιβλίο
"Μπαγκαβάτ Γκιτά"

matmat
15/09/2005, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
το μονο σιγουρο το οποιο πολλοι γνωριζουμαι ειναι πως η ενεργεια
στον χωρο και τον χρονο μεταβαλεται και ποτε δεν χανεται η γενιεται. σαν τμημα αυτου του συστηματος κ εμεις ακολουθουμε αυτους τους νομους.
οι γνωμες πολλες. οι γνωσεις κ οι εμπειριες (επι του θεματος)
ελαχιστες και καλα φυλαγμενες.
οτι και να ειπωθει ειναι σεβαστο (νομιζω) και κατα καποιο τροπο ορθο.
μπορει να μην συνεχιζουμε την την εξελιξη μας στα ανθρωπινα δεδομενα( φαντασου να γινω καμπια:lol: :lol: :lol: )
να μεταβενουμαι σε διαφορετικο επιπεδο ή και διασταση.
το θεμα νομιζω ειναι ομως οχι η εξελιξη της ανθρωπινης φυσης
αλλα η προσπαθεια αντιληφθουμε το τη συμβαινει σε αυτο το επιπεδο που βιωνουμε -ζουμε.
και δυστηχως παρατηρω πως ολο και περισοτερο απομακρυνομαστε απο αυτο τον σκοπο μας


τι χρωμα εχει ο πονος
τι γευση εχει ο ερωτας
τι μορφη η προσμονη
αμην!

Ο Βίκτορ Ουγκό ειπε στην αυτοβιογραφία του...
... "Είμαι μια ψυχή . Ξέρω καλά ότι αυτό που θα αφήσω στον τάφο δεν είναι ο εαυτός μου. Αυτό που είναι ο εαυτός μου θα πάει κάπου αλλού. Γη δε είσαι η άβυσσος μου ….. όλη η δημιουργία είναι μια συνεχής ανάβαση, από ζώο σε άνθρωπο, από άνθρωπο σε θεό. Να αφαιρέσουμε από πάνω μας όλο και περισσότερο την ύλη, και να ντυνόμαστε όλο και περισσότερο με πνεύμα, αυτό είναι ο Νόμος. Κάθε φορά που πεθαίνουμε κερδίζουμε περισσότερη ζωή." ...

matmat
15/09/2005, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας

...μπορει να μην συνεχιζουμε την την εξελιξη μας στα ανθρωπινα δεδομενα( φαντασου να γινω καμπια:lol: :lol: :lol: )
Αν γίνεις κάμπια πες μου γιατι εχει η ανηψιάμου μια εργασία στη βιολογία και χρειάζεται μια !!!! :rotflmao: :rotflmao:



τι χρωμα εχει ο πονος
τι γευση εχει ο ερωτας
τι μορφη η προσμονη
αμην!


Οσο για τα χρώματα
τις γεύσεις και τις μορφές ...
ο κάθε ενας μας εχει και την δική του αντίλυψη και είναι συνάρτηση της στιγμής... δεν μπορείς να βαλεις κανόνες και φραγμούς στην φαντασία του ανθρώπου οπως και στα αισθήματά του.
Ο νούς οσο μπορεί θα αναζητά , θα ταξιδεύη , θα οσμίζεται , θα γεύεται, θα πονα , θα χαίρεται, θα πετά στους ουρανούς και τις θάλασσες...
Ο νους και η ψυχή !!!

matmat
15/09/2005, 09:34
αντιγράφω οπως το βρήκα για να μην θεωρούμαι οτι η αναζήτηση αυτή είναι <προνόμιο> μονο των ανατολικών φιλοσοφιών και θρησκειών...

...Η Μετενσάρκωση είναι μια διδασκαλία που εμφανίζεται στη φιλοσοφική σκέψη πολλών θρησκειών, όπως στον Μανιχαϊσμό, στον Γνωστικισμό, Βουδισμό, Ταοϊσμό και γενικότερα στην Κίνα, στην Ινδία στην Αίγυπτο και στην Ιαπωνία. Επίσης σε μερικές παλιές θρησκείες της Λεκάνης της Μεσογείου όπως στον Ορφισμό κλπ Αν μελετήσουμε βαθιά στο χρόνο θα δούμε ότι η θεωρία της Μετενσάρκωσης αγκαλιάζει για μερικές χιλιάδες χρόνια την ανθρώπινη φυλή, κάνοντας μια κοιλιά για λίγα χρόνια, στα πλαίσια κυρίως της Ευρώπης όπου η θεωρία της μετενσάρκωσης αποκοιμήθηκε. Τα σημάδια των καιρών δείχνουν ότι βρισκόμαστε στο κλείσιμο αυτής της κοιλιάς.

Στους αρχαίους Έλληνες ο Ορφισμός υποστήριζε ότι μια προϋπάρχουσα ψυχή επιβιώνει του σωματικού θανάτου και μετενσαρκώνεται αργότερα στο σώμα κάποιου ανθρώπου. Υποστηρίζει ότι υπάρχουν πολλές τέτοιες ενσαρκώσεις έως ότου η ψυχή δεν θα χρειαστεί πλέον να ξαναενσαρκωθεί καθώς θα ενωθεί με την παλαιότερη καθαρή της κατάσταση.

Ο Πλάτων που έζησε τον 4ο -5ο αιώνα πίστευε στην αθανασία της ψυχής επίσης θεωρώντας ότι αυτή μετέχει σε επαναλαμβανόμενες ενσαρκώσεις.

Στην αρχαία Αίγυπτο επίσης η προσωρινότητα του σώματος και ταυτόχρονα η αθανασία της ψυχής ήταν κάτι δεδομένο. Στην Αιγυπτιακή Βίβλο των Νεκρών αναφέρεται αναλυτικά το ταξίδι της ψυχής.

Στον Ινδουισμό η διαδικασία γέννησης του θανάτου και της επαναγέννησης πιστεύεται ότι δεν έχει τέλος παρά μόνο όταν κάποιος καταφέρει να κατακτήσει τη "μόκσα" (σωτηρία) μέσω της συνειδητοποίησης της αλήθειας. Και η αλήθεια αυτή που πρέπει να συνειδητοποιήσει μόνος του ο άνθρωπος είναι ότι η ατομική ψυχή (Ατμαν) και η απόλυτη ψυχή (Βράχμαν) ταυτίζονται. Όποιος βιώσει αυτή τη αλήθεια ξεφεύγει από το κύκλο των γεννήσεων (Σαμσάρα).

Στον Ζαινισμό, πιστεύεται ότι το κάρμα των παλιών ενσαρκώσεων που δεν έχει εξαντληθεί προσκολλάται σε αυτό των νέων ενσαρκώσεων και η ψυχή μπορεί να απελευθερωθεί από αυτό μέσω θρησκευτικών επιταγών και ειδικά μέσω της "Αχίμσα" (Μη βία).

Στο Βουδισμό στηρίζονται στη διδασκαλία της μετενσάρκωση. Η λύση που δίνεται είναι να κερδίσει κανείς την κατάσταση της πλήρους ισορροπία, μέσω πειθαρχίας και διαλογισμού, μπορεί κανείς να απελευθερωθεί από τις γεννήσεις και τους θανάτους και να φτάσει στη Νιρβάνα, στην κατάσταση δηλ. της απόσβεσης των επιθυμιών.
Σε Ιερό τους Βιβλίο το "Μπράντο Τοντόλ" (ή αλλιώς Θιβετανική Βίβλος των Νεκρών) αναφέρεται η προσωρινότητα της προσωπικότητας , δίνονται μάλιστα και συμβουλές έτσι ώστε να ταξιδέψει καλύτερα ο νεκρός από αυτούς τους κόσμους.

Στο Σιχισμό διδάσκεται η Μετενσάρκωση σαν δόγμα, όμως επιπλέον πιστεύεται ότι στην έσχατη κρίση η οποία θα υπάρξει κάποια στιγμή οι ψυχές όπου κι αν βρίσκονται (ενσαρκωμένες ή μη) θα απορροφηθούν από τον Θεό.


Η μετενσάρκωση είναι μια θεωρία η οποία στηρίχθηκε από πολλές θρησκείες και Φιλοσοφικά συστήματα και ακόμη από πολλούς διακεκριμένους ερευνητές. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε λοιπόν με μια θεωρία, η οποία έχει απασχολήσει τόσο εξαιρετικά μυαλά, στην οποία πίστεψαν και βασίστηκαν τόσοι πολλοί πιστοί στα βάθη του χρόνου. ....


:wave2:

πανας
15/09/2005, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
και ομως εχουν μια βαση αυτα που γραφει,

...........το μονο σιγουρο το οποιο πολλοι γνωριζουμαι ειναι πως η ενεργεια
στον χωρο και τον χρονο μεταβαλεται και ποτε δεν χανεται η γενιεται. σαν τμημα αυτου του συστηματος κ εμεις ακολουθουμε αυτους τους νομους...................

ειναι μια θεωρια και αυτη αλλα θα μου επιτρεψετε να θελω ενα πραγμα: δεν ξερω αν υπαρχει αλλη ζωη δεν ξερω τι γινετε μετα δεν ξερω αν εχω βρεθει παλι σε αυτον τον κοσμο ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ( και ας τα εχει με αλλον) για να την αναλωνουμε σε τετοιες αναζητησεις, και εγω εχω την απορια πολλες φορες αλλα η ουσια ειναι αλλου.....ζηστε την καθε στιγμη καλη η κακη, τις καλες για να απολαμβανουμε την υπαρξη μας τις κακες για να μαθαινουμε.
τι νοημα θα ειχε η Κυριακη αν αυριο δεν ητανε Δευτερα;;
πως θα απολαμβαναμε τη βολτα της Κυριακης αν πιγεναμε βολτα καθε μερα!!!!


η εννοια του χρονου ειναι εντελως σχετικη και μεταβλητη.
αρα το να λες οτι η ζωη ειναι μικρη ειναι σχετικο.
εγω πρωσοπικα πιστευω το αντιθετο.
οπως επεισης το καλο και το κακο ειναι μια ενεργεια που ο τροπος διοχετευσης της οριζει την μορφη της.
επεισης κατι που εγω θεωρω καλο για εσενα μπορει να εχει αντιθετη μορφη.
πραγματικα νομιζω πως το μεγαλυτερο σφαλμα ειναι να εγκαταλειψουμε αυτες τις ουσιαστικες συζητησεις που μας φερνουν ποιο κοντα και μας βοηθανε να εξελιξουμε το πνευμα μας.
( κατι ηξεραν οι προγονοι μας)
τελος συμφωνω απολυτα μαζι σου κ νομιζω πως εδω υπαρχει το προβλημα της σημερινης υπερκαταναλωτικης κοινωνιας που χανει τα απλα και πολυ ομορφα πραγματα προσπαθωντας να διεκδισει πολλα ανουσια που σε τιποτα δεν ειναι αναγκαια:rotflmao:

πανας
15/09/2005, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
δεν κατάλαβες???:confused:

κρίμα:bigcry:

κι είχα ένα σωρό απορίες:look:

τζίφος:wacko:

αντε:beer:
για χαρη σου θα την αφησω να πλησιασει παλι το pc μου:winka:

πανας
15/09/2005, 13:29
Η μετενσάρκωση είναι μια θεωρία η οποία στηρίχθηκε από πολλές θρησκείες και Φιλοσοφικά συστήματα και ακόμη από πολλούς διακεκριμένους ερευνητές. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε λοιπόν με μια θεωρία, η οποία έχει απασχολήσει τόσο εξαιρετικά μυαλά, στην οποία πίστεψαν και βασίστηκαν τόσοι πολλοί πιστοί στα βάθη του χρόνου. ....


:wave2: [/B][/QUOTE]

πολυ ωραιες και πολυτιμες πληροφοριες αγαπητε. μπραβο
το να μελετησουμε ανατολικες φιλοσοφιες ειναι πολυ σωστο και σοφο πιστευω.
ομως νομιζω πως υπαρχει ενα λεπτο σημειο που πρεπει να προσεχουμε νομιζω.
καθε τοπος και χωρος ειναι μοναδικος και διακατεχεται απο τις δικιες του ενεργειες. το να υοθετουμε στειρα καποιες φιλοσοφιες
που δεν ανηκουν σε εμας νομιζω πως ειναι λαθος .πχ αυτη η ταση με το φενγκ σουι.
δεν λεω πως ειναι λαθος αποψεις καθε αλλο , αλλα πιστευω πως δεν αρμοζουν στον χωρο μας.
οποτε πιστευω πως πολυ σωστα οπως αναφερες θα ηταν σωστο
να μελετησουμε αυτες τις αποψεις (κ οχι μονο) και να κρτησουμε αυτα που μας αρμοζουν..

απλωνω το χερι
αγγιζω ενα αστερι
δυο λογια σου λεω
γλυκα και πικρα

matmat
15/09/2005, 16:32
[/B][/QUOTE]

πολυ ωραιες και πολυτιμες πληροφοριες αγαπητε. μπραβο
το να μελετησουμε ανατολικες φιλοσοφιες ειναι πολυ σωστο και σοφο πιστευω.
ομως νομιζω πως υπαρχει ενα λεπτο σημειο που πρεπει να προσεχουμε νομιζω.
καθε τοπος και χωρος ειναι μοναδικος και διακατεχεται απο τις δικιες του ενεργειες. το να υοθετουμε στειρα καποιες φιλοσοφιες
που δεν ανηκουν σε εμας νομιζω πως ειναι λαθος .πχ αυτη η ταση με το φενγκ σουι.
δεν λεω πως ειναι λαθος αποψεις καθε αλλο , αλλα πιστευω πως δεν αρμοζουν στον χωρο μας.
οποτε πιστευω πως πολυ σωστα οπως αναφερες θα ηταν σωστο
να μελετησουμε αυτες τις αποψεις (κ οχι μονο) και να κρτησουμε αυτα που μας αρμοζουν..

[/B][/QUOTE]




Αυτοαναιρεισαι αγαπητε!! και νομίζω πως είδες μόνο ένα μέρος απο αυτα που έγραψα ίσος αυτό που ήθελες να δεις...

:wave2:

nimbus
15/09/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
αντε:beer:
για χαρη σου θα την αφησω να πλησιασει παλι το pc μου:winka:


καλοσύνη σου:winka:

matmat
15/09/2005, 16:50
[i]
...
δεν λεω πως ειναι λαθος αποψεις καθε αλλο , αλλα πιστευω πως δεν αρμοζουν στον χωρο μας.
οποτε πιστευω πως πολυ σωστα οπως αναφερες θα ηταν σωστο
να μελετησουμε αυτες τις αποψεις (κ οχι μονο) και να κρτησουμε αυτα που μας αρμοζουν..


[/B]


για ρίξε μια καλύτερη ματια και θα διαπιστώσεις οτι οι ξένες προς εμασ φιλοσοφίες οπως λές δεν είναι καθόλου ξένες . ακόμα και το φενγκ σούι που μας ήρθε κυρίος για εμπορικούς σκοπούς χρησιμοποιήτε απο αρχαιοτατων χρόνων . ψάξε λίγο την τοποθεσία των αρχαίων ιερών και τόπων λατρείας , και ακόμα κάποιους απο τους αρχαίους οικοισμούς... και παραθέτω ξανα το σχετικό με την μετενσάρκωση....

...Στους αρχαίους Έλληνες ο Ορφισμός υποστήριζε ότι μια προϋπάρχουσα ψυχή επιβιώνει του σωματικού θανάτου και μετενσαρκώνεται αργότερα στο σώμα κάποιου ανθρώπου. Υποστηρίζει ότι υπάρχουν πολλές τέτοιες ενσαρκώσεις έως ότου η ψυχή δεν θα χρειαστεί πλέον να ξαναενσαρκωθεί καθώς θα ενωθεί με την παλαιότερη καθαρή της κατάσταση.

Ο Πλάτων που έζησε τον 4ο -5ο αιώνα πίστευε στην αθανασία της ψυχής επίσης θεωρώντας ότι αυτή μετέχει σε επαναλαμβανόμενες ενσαρκώσεις.



"Βάθη των συνειδήσεων
Αύριο θα εξερευνηθείτε
Ποιος ξέρει τι όντα ζωντανά
Θ' ανασυρθούν από την άβυσσο
Μαζί με νέες κοσμολογίες"

ΓΚΥΓΙΩΜ ΑΠΟΛΛΙΝΑΙΡ

πανας
16/09/2005, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
για ρίξε μια καλύτερη ματια και θα διαπιστώσεις οτι οι ξένες προς εμασ φιλοσοφίες οπως λές δεν είναι καθόλου ξένες . ακόμα και το φενγκ σούι που μας ήρθε κυρίος για εμπορικούς σκοπούς χρησιμοποιήτε απο αρχαιοτατων χρόνων . ψάξε λίγο την τοποθεσία των αρχαίων ιερών και τόπων λατρείας , και ακόμα κάποιους απο τους αρχαίους οικοισμούς... και παραθέτω ξανα το σχετικό με την μετενσάρκωση....

...Στους αρχαίους Έλληνες ο Ορφισμός υποστήριζε ότι μια προϋπάρχουσα ψυχή επιβιώνει του σωματικού θανάτου και μετενσαρκώνεται αργότερα στο σώμα κάποιου ανθρώπου. Υποστηρίζει ότι υπάρχουν πολλές τέτοιες ενσαρκώσεις έως ότου η ψυχή δεν θα χρειαστεί πλέον να ξαναενσαρκωθεί καθώς θα ενωθεί με την παλαιότερη καθαρή της κατάσταση.

Ο Πλάτων που έζησε τον 4ο -5ο αιώνα πίστευε στην αθανασία της ψυχής επίσης θεωρώντας ότι αυτή μετέχει σε επαναλαμβανόμενες ενσαρκώσεις.



"Βάθη των συνειδήσεων
Αύριο θα εξερευνηθείτε
Ποιος ξέρει τι όντα ζωντανά
Θ' ανασυρθούν από την άβυσσο
Μαζί με νέες κοσμολογίες"

ΓΚΥΓΙΩΜ ΑΠΟΛΛΙΝΑΙΡ

αγαπητε ματ οχι μονο διαβασα αρκετες φορες αλλα τα αποθυκευσα κιολας.
απλα επειδη πολλες φορες κατανταω ο γραφικος της παρεας και ο
δωδεκαθειστης προσεχω λιγο αυτα που γραφω.
δεν νομιζω πως αυτοαναιρουμε απλα δεν μου αρμοζει και ταιριαζει να ειμαι απολυτος και να εντασομαι σε καθε ομαδα ή ιδεολογια( η οπως το ονοματιζεις) απολυτα.
οσο για το που προερχοντια ολες οι φιλοσοφικες σχολες συμφωνω μαζι σου χωρις να θελω να θεωρηθω εθνικιστης.
η αρχικη μορφη του φενκ σουι προερχεται απο την αρχαια ελλαδα συμφωνω( πληροφοριες περαιτερω στην οικοδυναμη....)
ομως αυτο που λεω εγω και μαλλον δεν εγινα κατανοητος,
ειναι πως σε καθε τοπο αυτες οι φιλοσοφιες εχουν διαφορετικη χρεια κ υποσταση.ειναι πολυ λαθος τακτικη να αντιγραφονται στειρα.
δηλαδη.
ο δρακος στην φιλοσοφια τον ανατολικων λαων ειναι συμβολο θετικης ενεργειας και δυναμης. ομως στην δικια μας φιλοσοφια αυτο το στοιχείο εχει συνδεθει με το κακο. πχ
ο ηρακλης σκωτωνει την λερναια υδρα
ο αγιος γεωργιος τον δρακο.... κτλ
αρα ο δρακος δεν μπορει να επηρεασει θετικα γιατι υποσεινηδυτα ενεργει αντιστροφα ( οσο και αν το λεω συνεχεια στην ξαδερφη μου που η ειδικη :wave2: διακοσμητρια φενκ σουι (ελεος) τις επεβαλε να τοποθετησει στο σπιτι.
αυτη ειναι η μη κατανοηση που αναφερεις , πιστευω ακραδαντα πως ο δρακος θα ειναι πολυ χρησιμος σε ενα σπιτι στην κινα και αντιστροφος βλαβερος σε ενα ελληνικο σπιτι.
αυτα:lol: :lol:
ελπιζω να εγινα κατανοητος τωρα.
ΥΣ πραγματικα χαιρομαι που μπορω και εχω δημιουργικο διαλογο μαζι σου:blush: :smilea: :smilea:

πανας
16/09/2005, 14:57
Αυτοαναιρεισαι αγαπητε!! και νομίζω πως είδες μόνο ένα μέρος απο αυτα που έγραψα ίσος αυτό που ήθελες να δεις...




αα!!μια και η τεχνολογια μας φερνει ποιο κοντα να σου αναφερω( για να γνωριζομαστε και καλυτερα) οτι
παντα βλεπω ταινιες κ διαβαζω γενικως καθε τι μεχρι τελους και σχολαστικα οσο αδιαφορω και αν μου φαινεται ( που στην προκειμενη περιπτωση ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που παραθετεις):sun: :sun: :sun:

matmat
16/09/2005, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
αγαπητε ματ οχι μονο διαβασα αρκετες φορες αλλα τα αποθυκευσα κιολας.
απλα επειδη πολλες φορες κατανταω ο γραφικος της παρεας και ο
δωδεκαθειστης προσεχω λιγο αυτα που γραφω.
δεν νομιζω πως αυτοαναιρουμε απλα δεν μου αρμοζει και ταιριαζει να ειμαι απολυτος και να εντασομαι σε καθε ομαδα ή ιδεολογια( η οπως το ονοματιζεις) απολυτα.
οσο για το που προερχοντια ολες οι φιλοσοφικες σχολες συμφωνω μαζι σου χωρις να θελω να θεωρηθω εθνικιστης.
η αρχικη μορφη του φενκ σουι προερχεται απο την αρχαια ελλαδα συμφωνω( πληροφοριες περαιτερω στην οικοδυναμη....)
ομως αυτο που λεω εγω και μαλλον δεν εγινα κατανοητος,
ειναι πως σε καθε τοπο αυτες οι φιλοσοφιες εχουν διαφορετικη χρεια κ υποσταση.ειναι πολυ λαθος τακτικη να αντιγραφονται στειρα.
δηλαδη.
ο δρακος στην φιλοσοφια τον ανατολικων λαων ειναι συμβολο θετικης ενεργειας και δυναμης. ομως στην δικια μας φιλοσοφια αυτο το στοιχείο εχει συνδεθει με το κακο. πχ
ο ηρακλης σκωτωνει την λερναια υδρα
ο αγιος γεωργιος τον δρακο.... κτλ
αρα ο δρακος δεν μπορει να επηρεασει θετικα γιατι υποσεινηδυτα ενεργει αντιστροφα ( οσο και αν το λεω συνεχεια στην ξαδερφη μου που η ειδικη :wave2: διακοσμητρια φενκ σουι (ελεος) τις επεβαλε να τοποθετησει στο σπιτι.
αυτη ειναι η μη κατανοηση που αναφερεις , πιστευω ακραδαντα πως ο δρακος θα ειναι πολυ χρησιμος σε ενα σπιτι στην κινα και αντιστροφος βλαβερος σε ενα ελληνικο σπιτι.
αυτα:lol: :lol:
ελπιζω να εγινα κατανοητος τωρα.
ΥΣ πραγματικα χαιρομαι που μπορω και εχω δημιουργικο διαλογο μαζι σου:blush: :smilea: :smilea:



Χαίρομαι ειλικρινά που θεωρείς εποικοδομητικά τα όσα λέγονται
Αλλά επέτρεψέ μου να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι επικεντρώνεσαι κυρίως στην ενεργειακή δυναμική του χώρου κα τα σύμβολα που σαφώς και διαφέρουν σε έννοιες από φιλοσοφία σε φιλοσοφία , ( και δεν το κοιτάω στείρα όπως και δεν ασπάζομαι απόλυτα τίποτα και καμία θεωρία ),( απλός με απασχολεί και το ψάχνω) όμως ακόμα και εκεί η κεντρική "ιδέα" παραμένει ίδια , προσανατολισμός , ενεργειακή αντανάκλαση ,τοποθέτηση στο χώρο, κ.α . Στο θέμα όμως της μεταβίβασης αυτής της ενέργειας που λέγεται ψυχή νομίζω πώς δεν θα είχες αντίρρηση ότι δίχως αμφιβολία υπάρχουν θεωρίες και αναφορές που δεν είναι μόνο ανατολικές αλλά και τις έχουν παραδεχθεί και ενσωματώση και οι "δυτικοί πολιτισμοί" , πράγμα βέβαιο δε και παραδεχτό το γεγονός ότι από τους πιο αρχαίους χρόνους ασχολούνταν με την συγκεκριμένη αναζήτηση και οι Αιγύπτιοι και οι Αρχαίοι Έλληνες καθώς μετέπειτα και οι υπόλοιποι αναπτυσσόμενοι λαοί…

:wave2:



(δεν εχει πλάκα αμμα ρωτάω και απαντάω μόνος μου...):lol: :rotflmao:

matmat
16/09/2005, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας


αα!!μια και η τεχνολογια μας φερνει ποιο κοντα να σου αναφερω( για να γνωριζομαστε και καλυτερα) οτι
παντα βλεπω ταινιες κ διαβαζω γενικως καθε τι μεχρι τελους και σχολαστικα οσο αδιαφορω και αν μου φαινεται ( που στην προκειμενη περιπτωση ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που παραθετεις):sun: :sun: :sun:


Α! και μιας και μιλάς για γνωριμία ...πες σε παρακαλώ στην γιαγιά να μην πολυμπαίνει στο δίκτυο μην τη χάσουμε κι όλα …

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

kesaras
17/09/2005, 18:29
:confused: prin mia evdomada exasa enan filo.
skevtome lipon ola ayta ton televteo kero poli
pisteyo oti oloi eimaste perastikoi apo edo kai kanoyme ena taxidi sti zoi,ola eime danika tipota dikomas pragmatika
ginomaste ena me to simpan ena me ti fisi ayti mas genise
ayti mas pernei:sun: :sun: :sun:

nimbus
18/09/2005, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kesaras
:confused: prin mia evdomada exasa enan filo.
skevtome lipon ola ayta ton televteo kero poli
pisteyo oti oloi eimaste perastikoi apo edo kai kanoyme ena taxidi sti zoi,ola eime danika tipota dikomas pragmatika
ginomaste ena me to simpan ena me ti fisi ayti mas genise
ayti mas pernei:sun: :sun: :sun:



να σαι καλά φίλε μου, να το θυμάσαι.:wave2:
να ξέρεις, ότι θα είναι μαζί σου...εκεί που θα νοιώθεις μοναξιά και θα πίνεις καφέ με την σκέψη σου να αρμενίζει, όταν οδηγάς και ο νους γίνεται ένας μικρός καημός, εκείνος θα είναι μαζί σου...
αλήθεια λέω....κι όταν για λίγο αμφισβητίσεις, θα έρθει στον ύπνο σου να σε δεί...να τον δείς....τα δάκρυα λυτρώνουν...την ψυχή...γίνονται βαρκούλα για να απομακρύνουν την λύπη...
Ο άνθρωπος, έρχεται στην ζωή, για να πεί κάτι, κι ύστερα φεύγει...όταν ίσως πεί αυτό που έπρεπε...γυρεύει έπειτα έναν άλλο κόσμο...διαφορετικό...
Δεν πρέπει να φοβώμαστε τον κόσμο τους...είναι όμορφο κόσμος, γαλήνιος. Από εκεί μάς βλέπουν...μάς παρατηρούν...ενίοτε μας βοηθούν, δίχως να το ξέρουμε...κι είναι καλά εκεί...σε εκείνο το ταξίδι...

nimbus
18/09/2005, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από πανας
.


τι χρωμα εχει ο πονος
τι γευση εχει ο ερωτας
τι μορφη η προσμονη
αμην!


Αυτό, κάτι μου θυμίζει...:confused:

πανας
18/09/2005, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Αυτό, κάτι μου θυμίζει...:confused:


τι?:confused: :alien: :confused: :confused:

πανας
18/09/2005, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Χαίρομαι ειλικρινά που θεωρείς εποικοδομητικά τα όσα λέγονται
Αλλά επέτρεψέ μου να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι επικεντρώνεσαι κυρίως στην ενεργειακή δυναμική του χώρου κα τα σύμβολα που σαφώς και διαφέρουν σε έννοιες από φιλοσοφία σε φιλοσοφία , ( και δεν το κοιτάω στείρα όπως και δεν ασπάζομαι απόλυτα τίποτα και καμία θεωρία ),( απλός με απασχολεί και το ψάχνω) όμως ακόμα και εκεί η κεντρική "ιδέα" παραμένει ίδια , προσανατολισμός , ενεργειακή αντανάκλαση ,τοποθέτηση στο χώρο, κ.α . Στο θέμα όμως της μεταβίβασης αυτής της ενέργειας που λέγεται ψυχή νομίζω πώς δεν θα είχες αντίρρηση ότι δίχως αμφιβολία υπάρχουν θεωρίες και αναφορές που δεν είναι μόνο ανατολικές αλλά και τις έχουν παραδεχθεί και ενσωματώση και οι "δυτικοί πολιτισμοί" , πράγμα βέβαιο δε και παραδεχτό το γεγονός ότι από τους πιο αρχαίους χρόνους ασχολούνταν με την συγκεκριμένη αναζήτηση και οι Αιγύπτιοι και οι Αρχαίοι Έλληνες καθώς μετέπειτα και οι υπόλοιποι αναπτυσσόμενοι λαοί…
ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ........
:wave2:



(δεν εχει πλάκα αμμα ρωτάω και απαντάω μόνος μου...):lol: :rotflmao:
ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ:lol: :lol: :rotflmao:

λοιπον το οτι δίνω βαρύτητα στον χώρο δεν είναι τυχαίο.
αν παρατηρήσεις ( ας πούμε στον ελλαδίκο χωρο) πως τα φιλοσοφικά ρεύματα που άνθησαν είναι ανάλογα με το περιβάλον που βίωναν.
και όπως έλεγε και ο παππούς μου.
ο τόπος φτιάχνει τον άνθρωπο.

πανας
18/09/2005, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Α! και μιας και μιλάς για γνωριμία ...πες σε παρακαλώ στην γιαγιά να μην πολυμπαίνει στο δίκτυο μην τη χάσουμε κι όλα …

:lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


:confused::confused: :confused: :confused:

gtsiros
19/09/2005, 02:17
Psychotic Waltz
Only In A Dream

there lies a dying sparrow
lying still, with broken wings
till his eyes close to pass the night
and part the tears
he slips into a dream
see him fly, oh like an arrow
in the sky he rules as king
though he's never really left the ground
lord, you should hear him sing!

I can fly
oh, I can even touch the sun
chase me to the sun
run down his face, tears of a blind man
eyes that never seen the sun
waiting for the light of morning to come
to end this seemingly endless night
where is the light?
I've never seen you
but I've seen your many faces
in my dreams

I have seen you,
but I must fly away again

now dim his ears to silence
never heard a church bell ring
still his eyes are closed for evermore
still the chains are on his wings
lord, hear him sing

I'll cease to find the point in living
only if I cease to dream

matmat
20/09/2005, 06:07
«Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο»
( ΑΣΚΗΤΙΚΗ )

Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο,
καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο,
το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε ζωή.

1956.

Ευτύς ως γεννηθούμε, αρχίζει κι η επιστροφή, ταυτόχρονα το ξεκίνημα κι ο γυρισμός, κάθε στιγμή πεθαίνουμε. Γι' αυτό πολλοί διαλάλησαν: Σκοπός της ζωής είναι ο θάνατος.

Μα ευτύς ως γεννηθούμε, αρχίζει κι η προσπάθεια να δημιουργήσουμε, να συνθέσουμε, να κάνουμε την ύλη ζωή, κάθε στιγμή γεννιούμαστε. Γι' αυτό πολλοί διαλάλησαν: Σκοπός της εφήμερης ζωής είναι η αθανασία.

Στα πρόσκαιρα ζωντανά σώματα, τα δυο τούτα ρέματα παλεύουν: α) ο ανήφορος, προς τη σύνθεση, προς τη ζωή, προς την αθανασία. β) ο κατήφορος, προς την αποσύνθεση, προς την ύλη, προς το θάνατο.

Και τα δυο ρέματα πηγάζουν από τα έγκατα της αρχέγονης ουσίας. Στην αρχή η ζωή ξαφνιάζει, σαν παράνομη φαίνεται, σαν παρά φύση, σαν εφήμερη αντίδραση στις σκοτεινές αιώνιες πηγές, μα βαθύτερα νιώθουμε: η Ζωή είναι κι αυτή άναρχη, ακατάλυτη φόρα του σύμπαντου.

Αλλιώς πούθε η περανθρώπινη δύναμη που μας σφεντονίζει από το αγέννητο στο γεννητό και μας εγκαρδιώνει -φυτά, ζώα, ανθρώπους- στον αγώνα; Και τα δυο αντίδρομα ρέματα είναι άγια.

Χρέος μας λοιπόν να συλλάβουμε τ' όραμα που χωράει κι εναρμονίζει τις δυο τεράστιες τούτες άναρχες, ακατάλυτες ορμές, και με τ' όραμα τούτο να ρυθμίσουμε το στοχασμό μας και την πράξη.

kesaras
21/09/2005, 15:57
FILE MATMAT PESTEVO OTI PRAGMATI H ZOH
EINAI EFIMERI KAI OTI OLA AFTA POY ZOYME
GINONTE MIA ANAMNISI GIA AYTOYS POY MENOYN PISO KAI MAS
THIMOYNTE.
ENA TAXIDI POY SINTAXIDIOTES EIMASTE OLOI EMIS SE TOYTI TH ZOH.
MIPOS OMOS EINE KALITERA META; EKEI POY PAME;
DEN XERO,AYTO POY XERO EINE OTOI SIGOYRA KAPOIA STIGMH
OLOI THA MATOYME,OTAN OMOS MATHOUME EINE POIA ARGA!!!:hypnotize

Rezeguet
21/09/2005, 16:51
εγω πιστευω οτι πεθαινουμε σαν τους υπολοιπους οργανισμους, ζωικους η φυσικους, και αποσυντιθομαστε οπως ολοι οι οργανισμοι. Οταν τελειωσουν οι χτυποι της καρδιας σταματαμε να ζουμε και τελειωνει η ζωη μας... απλα ειναι τοσο παραξενο και αδιανοητο οσο και το ερωτημα του ''τι υπηρχε πριν'' (απο το μπιγκ μπανγκ, τον θεο, την γεννεση η οτιδηποτε αλλο τελος παντων) και φυσικα δεν μπορει να εξηγηθει. Πεθαινουμε για να ζησουν αλλοι, αυτος ειναι ο κυκλος της ζωης. Θεωριες και γνωμες για το οτι υπαρχει μετανασαρκωση ειναι απλα παρηγορια για τον, ανικανο να αποδεχτει την μοιρα του, ανθρωπο (δηλαδη ολους σχεδον)

Σημ: ναι ναι το ξερω ειμαι μηδενιστης δεν δεχεστε τι λεω και λοιπα και λοιπα δεν χρειαζεται να μου τα ξαναπειτε...
:wave2:

tai
21/09/2005, 20:21
Rezeguet
Το να ελπίζει ο άνθρωπος στο επέκεινα, τον κάνει αισιόδοξο. Η άποψη που αναφέρεις είναι οδός προς την απελπισία. Η μη αποδοχή του τέλους εμποδίζει το μυαλό να παραφρονήσει με την ματαιότητα των πράξεων, και των έργων που δημιουργεί. Ή θα πρέπει να αποδεχθεί το γεγονός ότι τα πάντα (που κάνει) είναι άχρηστα και να πράττει με γνώμονα την εφήμερη απόλαυση, ή θα βάλει στόχους υψηλότερους του χρονικού περιορισμού την ζωής.

Επίσης έχω ξαναπεί ότι το θεϊκό πρότυπο- στόχος, έχει καλύτερα-χρηστικότερα αποτελέσματα για την κοινωνία και τον πολιτισμό, από το ανθρώπινο μέτρο-πρότυπο-στόχο.

tai
21/09/2005, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
«Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο»
( ΑΣΚΗΤΙΚΗ )

Η γνωστή μανιχαιστική άποψη του δίπολου καλό η κακό που επηρέασε την σκέψη του Καζαντζάκη

matmat
21/09/2005, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Η γνωστή μανιχαιστική άποψη του δίπολου καλό η κακό που επηρέασε την σκέψη του Καζαντζάκη



Ναι νά σου πώ μην χρεισημοποιής πολύ δύσκολες λέξεις γιατί ειμαστε και άνθρωποι μικρόνοες!!
:beer: :lol: :beer:

tai
21/09/2005, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat

...Στους αρχαίους Έλληνες ο Ορφισμός υποστήριζε ότι μια προϋπάρχουσα ψυχή επιβιώνει του σωματικού θανάτου και μετενσαρκώνεται αργότερα στο σώμα κάποιου ανθρώπου. Υποστηρίζει ότι υπάρχουν πολλές τέτοιες ενσαρκώσεις έως ότου η ψυχή δεν θα χρειαστεί πλέον να ξαναενσαρκωθεί καθώς θα ενωθεί με την παλαιότερη καθαρή της κατάσταση.Θεωρία που εγκαταλείφθηκε και αντικαταστάθηκε από τα Ιλίσια πεδία και τον Άδη. (την κόλαση και τον παράδεισο των αρχαίων)

Ο Πλάτων που έζησε τον 4ο -5ο αιώνα πίστευε στην αθανασία της ψυχής επίσης θεωρώντας ότι αυτή μετέχει σε επαναλαμβανόμενες ενσαρκώσεις.
Και γι αυτό περιγελάστηκε από τον Αριστοτέλη (στο μετά τα φυσικά 2ο βιβλίο αν θυμάμαι καλά )

"Βάθη των συνειδήσεων
Αύριο θα εξερευνηθείτε
Ποιος ξέρει τι όντα ζωντανά
Θ' ανασυρθούν από την άβυσσο
Μαζί με νέες κοσμολογίες"

ΓΚΥΓΙΩΜ ΑΠΟΛΛΙΝΑΙΡ

tai
21/09/2005, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Ναι νά σου πώ μην χρεισημοποιής πολύ δύσκολες λέξεις γιατί ειμαστε και άνθρωποι μικρόνοες!!
:beer: :lol: :beer:
:lol: :lol:
Μανιχα'ι'σμός= η καλό ή κακό. Ουτε γκρίζο, ούτε περίπου, ούτε αλλαγή. εγώ είμαι ο καλός και εσύ ΠΆΝΤΑ ο κακός. Αρα δέν κάνω κάτι κακό οταν σε κάνω σαπούνι, αλλά επιτελώ θεάρεστο έργο.
ζιλ χαιλ

Rezeguet
21/09/2005, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Rezeguet
Το να ελπίζει ο άνθρωπος στο επέκεινα, τον κάνει αισιόδοξο. Η άποψη που αναφέρεις είναι οδός προς την απελπισία. Η μη αποδοχή του τέλους εμποδίζει το μυαλό να παραφρονήσει με την ματαιότητα των πράξεων, και των έργων που δημιουργεί. Ή θα πρέπει να αποδεχθεί το γεγονός ότι τα πάντα (που κάνει) είναι άχρηστα και να πράττει με γνώμονα την εφήμερη απόλαυση, ή θα βάλει στόχους υψηλότερους του χρονικού περιορισμού την ζωής.

Επίσης έχω ξαναπεί ότι το θεϊκό πρότυπο- στόχος, έχει καλύτερα-χρηστικότερα αποτελέσματα για την κοινωνία και τον πολιτισμό, από το ανθρώπινο μέτρο-πρότυπο-στόχο.

να σε πω, εχεις δικιο σε αυτα. Αυτο που παραλειπεις ειναι οτι εγω προσωπικα δεν ειμαι καθολου μα καθολου απαισιοδοξος, οσο και αν επιμενω σε τετοιες αντιληψεις . Απλα υπαρχει και η φιλοσοφια ''ολα ειναι γαμησε τα αλλα σταρχιδια σου'' που ειναι και κλασικη μεσογειακη, αλλα εφαρμωσμενη σε μεγαλυτερο και βαθυτερο νοημα...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παντωε ευχαριστω για την αναλυση
:wave2: