PDA

View Full Version : Service cb400sf



panagath
01/04/2012, 18:47
Επειδή γενικά ψάχνω μήπως βρω καμιά μηχανή να πάρω με το budget που διαθέτω και βρήκα μία σε καλή τιμή αλλά θέλει μερικά μαζέματα...μήπως ξέρει κανείς να μου πεί πόσο κοστίζουν για το cb 400 sf τα παρακάτω σέρβις?

-Τσιμούχα/λάδια στη μία μπουκάλα της μπροστινής ανάρτησης.
-Καθάρισμα (και ίσως πλαστικοποίηση) του ρεζερβουάρ μιας και λόγω ακινησίας έχει μαζέψει αρκετή σκουριά.

Σίγουρα θα θέλει και ένα γενικότερο σέρβις τύπου ρύθμισμα καθάρισμα καρμπυρατέρ , φίλτρα λάδια , φίλτρο βενζίνης κλπ. Αλλά τα πιο σημαντικά είναι τα προηγούμενα. Το γενικό σέρβις έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να γίνει σε όποια μηχανή και να έπαιρνα.

McGyver
01/04/2012, 18:51
-Τσιμούχα/λάδια στη μία μπουκάλα της μπροστινής ανάρτησης.
-Καθάρισμα (και ίσως πλαστικοποίηση) του ρεζερβουάρ μιας και λόγω ακινησίας έχει μαζέψει αρκετή σκουριά.

Λάδια & τσιμούχες ΔΕ θα αλλάξεις μόνο στο ένα καλάμι.
Εφόσον θα λυθεί το μπροστινό, θα κάνεις service και στα δύο.
Και μιας και θα είναι κατεβασμένο, κοίτα αν θες και τίποτα ρουλεμάν λαιμού.

Γενικά (απ' όσο ξέρω) τα ανταλλακτικά δεν είναι πολύ ακριβά, αυτό που κοστίζει είναι τα εργατικά.

panagath
01/04/2012, 18:56
Γενικά δεν είμαι σε φάση που μπορώ να δώσω πολλά λεφτά και η συγκεκριμένη μηχανή είναι σε καλή τιμή αλλά θέλει αυτά τα ολίγα μαζέματα. Ίσως και τίποτα πιο ψιλό αλλά βλέπουμε.

Η πλαστικοποίηση του ρεζερβουάρ ξέρουμε πόσο μπορεί να κοστίζει περίπου? Γιατί ήταν ακίνητη για καιρό και έχει μαζέψει σκουρίτσες.

toyar
01/04/2012, 21:00
γενικα ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο μηχανακι ομως λογω τετρακυλινδρου δεν νομιζω πως ειναι καταλληλο αν δεν εχεις λεφτα να διαθεσεις
σκεψου μονο οτι θα χρειστει σιγουρα λογω ακινησιας λυσιμο καθαρισμα και ρυθμιση καρμπυρατερ (Χ4)
αν χρειαστει βαλβιδες λογω καπελοτων πρεπει να βγουν οι εκκεντροφοροι δηλαδη δουλεια μονο σε μαστορα και βαρβατη
για να μην μπουμε σε μπουζι παραφλου κλπ
και ολα τα παραπανω χωρις βλαβη

panagath
02/04/2012, 00:31
γενικα ειναι πολυ καλο και αξιοπιστο μηχανακι ομως λογω τετρακυλινδρου δεν νομιζω πως ειναι καταλληλο αν δεν εχεις λεφτα να διαθεσεις
σκεψου μονο οτι θα χρειστει σιγουρα λογω ακινησιας λυσιμο καθαρισμα και ρυθμιση καρμπυρατερ (Χ4)
αν χρειαστει βαλβιδες λογω καπελοτων πρεπει να βγουν οι εκκεντροφοροι δηλαδη δουλεια μονο σε μαστορα και βαρβατη
για να μην μπουμε σε μπουζι παραφλου κλπ
και ολα τα παραπανω χωρις βλαβη

Αυτό που επίγει για τώρα είναι να δω πότε θα χρειαστεί να αλλαχτεί η καδένα εκκεντροφόρου στο παπί και πόσο θα κοστίσει.

Αλλά υπάρχει μια μικρή περίπτωση μετά το πάσχα να μπορώ να διαθέσω αυτό το χιλιάρικο για μηχανή χωρίς να το φοβάμαι όπως τώρα. Απλά η συγκεκριμένη είναι πολύ χαμηλά η τιμή. Αν δεν έχει και τίποτα άλλο που να μην το πήρα χαμπάρι ότι χρειάζεται και αυτά που βλέπω γίνονται σε λογικά πλαίσια τότε μπορεί να προχωρήσω.

Ρύθμισμα καθάρισμα καρμπυρατέρ θα το κάνω μόνος μου, ειδικά αν έχω λίγη βοήθεια. Μπουζί θα τα πάρω φθηνά από γνωστό , όπως και λάδια φίλτρα μπαταρία όλα αυτά θα τα πάρω χονδρικής. Το θέμα είναι το σέρβις της ανάρτησης πόσο κοστίζει, το καθάρισμα του ρεζερβουάρ. Αν θέλει και βαλβίδες τότε δυστυχώς θα ανέβει πολύ η τιμή :(,

dmf
02/04/2012, 00:50
Άμα σου αρέσει ως μηχανή, και δεν έχει τίποτα χοντρό (να το πας σε μάστορα) παρ'το και τα άλλα θα τα κάνεις λίγο λίγο, ό,τι χρειαστεί στην πορεία.
Έτσι έκανα κι εγώ υπολογισμούς, τόσο το ένα τόσο το άλλο, και αν συνέχιζα ακόμα χωρίς μηχανή θα ήμουν. Κι εγώ ήθελα τσιμούχες (είναι και usd) και το κράτησα μερικούς μήνες έτσι με νορμαλ οδήγηση (μέχρι να την συνηθίσω κιολας) και άλλαξα μετά. Το ίδιο και ρουλεμάν λαιμού και και και
Αλλά είναι αλλιως να την έχεις και τα κάνεις, κι αλλιως να μην την έχεις και να σχεδιάζεις για το πώς θα τα κάνεις ΑΝ την πάρεις.
Στα λέω αυτά, γιατι έχω δει σε αρκετά θρεντ ότι ψάχνεις καιρό για μεγαλύτερη μηχανή, αλλά όλο κάτι γίνεται και δεν παίρνεις.

GiannisBlessed
02/04/2012, 12:15
φιλε...οι τσιμουχες στην skf ειναι 2.5 ευρο η μια.τα λαδια ειναι το πιο ακριβο πργμα στο μπροστινο!!χαχαχανομιζω κανα 10ευρο το λιτρο.χρειαζεσαι λογικα 1 λιτρο.
αν δουλευει και δεν ακουγεται τπτ το παιρνεις και εισαι κομπλε.σκυλια μαυρα ειναι τα cb καθαρισμα καρμπυρατερ το κανεις μονος σου με λιγη προσοχη αν χρειαστει δεν ειναι τπτ σπουδαιο.
σε βλεπω καιρο τωρα που θες μηχανη.τωρα που θα κατεβω αθηνα για το πασχα.θα κανω τις τσιμουχες στην δικια μου γιατι η μια δακρυζει.αν θες μπορουμε να βρεθουμε και να δεις τι παιζει εκει μεσα να παρεις μια ιδεα πως δουλευουν.ισως μπορεις να τις κανεις και μονος σου.αλλιως μπορεις να τις βγαλεις και να τις πας σε ενα μαγαζι γνωστο για αναρτησεις που παιρνουν νομιζω 15 την μια...
το ρεζερβουαρ και με σκουριες δουλευει!!χαχα αλλα το πιο απλο ειναι να βαλεις μια αλυσιδα και να το κουνισεις μεχρι να καθαρισει.πλαστικοποιηση το εψαξα και μου ειχε φανει λιγο πολυπλοκο.και αν σκοπευεις να την κουνας την μηχανη δεν εχεις λογο να ανησυχεις για σκουριες.αυτα..:wave2:
οπως σου ειπαν οι απο πανω.μην το ψυριζεις τοοοσο πολυ ολα φτιαχνονται.το μοτερ μονο σιγουρεψου οτι δεν κανει ηχους.

panagath
02/04/2012, 19:55
Άμα σου αρέσει ως μηχανή, και δεν έχει τίποτα χοντρό (να το πας σε μάστορα) παρ'το και τα άλλα θα τα κάνεις λίγο λίγο, ό,τι χρειαστεί στην πορεία.
Έτσι έκανα κι εγώ υπολογισμούς, τόσο το ένα τόσο το άλλο, και αν συνέχιζα ακόμα χωρίς μηχανή θα ήμουν. Κι εγώ ήθελα τσιμούχες (είναι και usd) και το κράτησα μερικούς μήνες έτσι με νορμαλ οδήγηση (μέχρι να την συνηθίσω κιολας) και άλλαξα μετά. Το ίδιο και ρουλεμάν λαιμού και και και
Αλλά είναι αλλιως να την έχεις και τα κάνεις, κι αλλιως να μην την έχεις και να σχεδιάζεις για το πώς θα τα κάνεις ΑΝ την πάρεις.
Στα λέω αυτά, γιατι έχω δει σε αρκετά θρεντ ότι ψάχνεις καιρό για μεγαλύτερη μηχανή, αλλά όλο κάτι γίνεται και δεν παίρνεις.


φιλε...οι τσιμουχες στην skf ειναι 2.5 ευρο η μια.τα λαδια ειναι το πιο ακριβο πργμα στο μπροστινο!!χαχαχανομιζω κανα 10ευρο το λιτρο.χρειαζεσαι λογικα 1 λιτρο.
αν δουλευει και δεν ακουγεται τπτ το παιρνεις και εισαι κομπλε.σκυλια μαυρα ειναι τα cb καθαρισμα καρμπυρατερ το κανεις μονος σου με λιγη προσοχη αν χρειαστει δεν ειναι τπτ σπουδαιο.
σε βλεπω καιρο τωρα που θες μηχανη.τωρα που θα κατεβω αθηνα για το πασχα.θα κανω τις τσιμουχες στην δικια μου γιατι η μια δακρυζει.αν θες μπορουμε να βρεθουμε και να δεις τι παιζει εκει μεσα να παρεις μια ιδεα πως δουλευουν.ισως μπορεις να τις κανεις και μονος σου.αλλιως μπορεις να τις βγαλεις και να τις πας σε ενα μαγαζι γνωστο για αναρτησεις που παιρνουν νομιζω 15 την μια...
το ρεζερβουαρ και με σκουριες δουλευει!!χαχα αλλα το πιο απλο ειναι να βαλεις μια αλυσιδα και να το κουνισεις μεχρι να καθαρισει.πλαστικοποιηση το εψαξα και μου ειχε φανει λιγο πολυπλοκο.και αν σκοπευεις να την κουνας την μηχανη δεν εχεις λογο να ανησυχεις για σκουριες.αυτα..:wave2:
οπως σου ειπαν οι απο πανω.μην το ψυριζεις τοοοσο πολυ ολα φτιαχνονται.το μοτερ μονο σιγουρεψου οτι δεν κανει ηχους.

Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω καιρό για μηχανή. Έχω ψηθεί, έχω λύσει το θέμα με τους δικούς μου και το μόνο που έμενε ήταν να την πάρω. Τα πράγματα όμως οικονομικά δεν πάνε καλά, εκεί που παίρνω το μισθό (που είναι και μικρός) και λέω θα τα καταφέρω να την πάρω...εκεί σκάει να πληρώσω καναν λογαριασμό επείδη ζορίζουν τα πράγματα τους δικούς μου και κάτι τέτοια οπότε το φοβάμαι, γιατί λέω και να πάρω τη μηχανή και σε ένα μήνα να σκάσει τπτ καινούριο και να μην έχω μια μετά, χειρότερα θα είναι.

Τέσπα...Θα δω πως θα πάνε τα πράγματα τώρα μέσα στο πάσχα και ίσως μπορέσω πια να κάνω την κίνησή μου. Αν είναι όπως λέτε τα πράγματα δε χρειάζεται να τη φοβάμαι. Αρκεί να την βάλουμε εμπρός να την ακούσω ότι είναι όλα ΟΚ εκεί μεσα. Σίγουρα θα θέλει ένα σέρβις και καθάρισμα αλλά θα γίνουν αυτά. Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα να έρχομαι και εγώ μετά στις μοτοβόλτες !!!!

GiannisBlessed
02/04/2012, 20:25
και βολτα να την πας να δεις οτι κουμπωνουν ολες οι ταχυτητες και οτι δουλευει καλα το μοτερ και ο συμπλεκτης κτλ κλτ.αλλα και αν ειναι στραβο τπτ πλαισιο αν τρεμουν τα φρενα και τετοια καλα πραγματα...