PDA

View Full Version : HONDA CBR 900 FIREBLADE 99 MODEL



nikolakis67
01/04/2012, 21:32
φιλοι μου γεια σας. εχω ενα honda cbr 900 fireblade 99 μοντελο. το αγορασα πριν 1 μηνα. το μηχανακι εχει κανει μονο 5000 κμ. δηλαδη ηταν σε γκαραζ συνεχεια.αυτος που την ειχε την τελευταια φορα πριν την παρω εγω ειχε να την βγαλει για μια βολτα 3 χρονια.τ.π.την πηρα τ μηχανη αλλα τωρα μου καιει το μπουζι στον 4 κυλινδρο καθε βδομαδα σχεδον, ενω μου μαυριζει τα αλλα.την πηγα την μηχανη στ συνεργειο, και μου καθαρισαν τα καρπυρατερ καλα και με ειδικο σπρευ, και μετα τα συγχρονισαν, και αλλαξα και βενζινη. αλλα δυστυχως εξακολουθει και μου κανει παλι τα ιδια ρε παιδια. στην πορεια απο 4 μεχρι 7000 στροφες ρεταρει. λες και την κραταει κατι. και απο κει και πανω δεν παει καλα. ξερει καποιος φιλος να μου πει τι μπορει να φταιει;εκτιμω πολυ οποιαδηποτε βοηθεια σας.:sad:

teogtp
02/04/2012, 01:03
Απο την ακινησια τα καρμπς θα εχουν μεσα τους "την μανα τους και τον πατερα τους"Μαλλον ο μαστορας δεν εκανε τα προβλεπομενα και γι'αυτο σου "λοξυγκιαζει" το μηχανακι.Πηγαινε το πισω στον επιστημονα και διξε του τι κανει το μηχανακι σου,μην ξεχνας οτι τον πληρωσες για να σου κανει μια εργασια η οποια ξαναλεω οτι μαλλον δεν εγινε σωστα.Ρωτα και τον προηγουμενο ιδιοκτητη μην τυχων ξερει κατι για το θεμα σου,μπορει να προυπηρχε και γι'αυτο να το ειχε παρατησει το μηχανακι.Το οτι καει το μπουζι μπορει να ειναι και ανοιχτη βαλβιδα εισαγωγης(πλημμηριζει με καυσιμο ο κυλινδρος και βραχυκυκλωνει το μπουζι)

CBR900RR 98-99
02/04/2012, 12:17
Ετσι οπως περιγραφεις την κατασταση μαλον προβλημα ακινισιας ειναι,η βενζινη που ειχε μηνη μεσα στα καρμπς στα γ.....ε την μανα ολα,σε πρωτη φαση αν εχει οντως τοσα λιγα χιλιομετρα το μηχανακη δεν πρεπει να ειναι βαλβιδες αρα παμε στα καρμπ θα πρεπει να λυθουν τελειως να καθαριστουν να ελενχουν και να συνχρονιστουν αν παλι δεν δουλεψη αγοραζεις μια τετραδα μεταχιρισμενα αλλα μονο αν σου κανει τα παραπανο ΣΩΣΤΑ ο μαστορα σου!σε δευτερη φαση δες την τρομπα βενζινης αν δουλευει σωστα λαδια υγρα ψυγειου και φρενων ελπιζω να αλλαξες,θα ξαναλαξεις λαδια σε 1000χλμ γιατι πρεπει να καθαριση ο κινητηρας σου απο τα παλια λαδια και μεχρη να δουλεψη σωστα το μηχανακι μην το σκιζεις!καλοταξιδω και καλα ξεμπερδεματα με τα προβληματα!

nikolakis67
02/04/2012, 15:09
παιδια κατ αρχην θα ηθελα να σας ευχαριστισω ολους που ασχολειστε με το προβλημα μου. εκανα ενα μικρο λαθακι και σας μπερδεψα μαλλον..το μηχανακι μου ειναι μοντελο του 97, με το ρουμπινετο βενζινης της υπο πιεσης. εδω θελω να σας πω πως δεν εχει φιλτρο βενζινης.σημερα το πηγα και σε αλλο συνεργειο, εβγαλε και αυτος τα καρμπυρατερ, τα ελυσε τελειως, τα καθαρισε, τα συγχρονισε σωστα εκει ημουν και κοιτουσα, και την πηγαμε βολτα, και παλι πνιγεται απο τις 4500 μεχρι τις 6500 στροφες σε ολες τις αλλες στροφες παει καλα,αλλα οχι τελεια. σιγουρα θα μου καψει παλι τα μπουζι.υπαρχει περιπτωση να μου την κανει η ηλεκτρονικη? ετσι ειπε ενας μαστορας απο αλλου. ο παλιος ιδιοκτητης παντως.. [κινεζος]..η μηχανη ηταν λεει τελεια..καποιος με πιο πολυ εμπειρια βρε παιδια να δουμε μπας και το λυσουμε τ προβλημα μας?

stynikop
02/04/2012, 17:46
Πολύ πιθανό να είναι ηλεκτρονική. Κάτι ανάλογο μου είχε τύχει παλιά. Βρες καλό μάστορα, ή αν εμπιστεύεσαι αρκετά αυτόν που στην είδε δώσε του λίγο χρόνο.

nikolakis67
02/04/2012, 19:30
αυτο σκεφτομαι να κανω τωρα φιλε μου.με την ηλεκτρονικη. αν και το κοβω καπως απιθανο εεεεε? πωπω αστα. θα με ξεπουλησει αυτο το μηχανημα...

banditgr
04/04/2012, 16:41
αν όντως είναι ηλεκτρονική,κάπου έχω μία απο cbr f3 που απο ότι ξέρω μπένει στο 900 και δίνει λίγο γκάζι.Ψαξτο και αν σου κάνει την πέρνεις.

nikolakis67
05/04/2012, 21:40
φιλοι μου σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερων σας. ετοιμη η μηχανη μου. λυσαμε τα καρπ.. ενα ενα και τα καθαρισαμε με υπερυθρες.οπως τα μπεκ στα injection.πεταει τ μηχανημα τωρα. γειααααααα σε ολους..

nikolakis67
05/04/2012, 21:41
φιλοι μου σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερων σας. ετοιμη η μηχανη μου. λυσαμε τα καρπ.. ενα ενα και τα καθαρισαμε με υπερυθρες.οπως τα μπεκ στα injection.πεταει τ μηχανημα τωρα. γειααααααα σε ολους..

CBR900RR 98-99
06/04/2012, 13:40
Καλες βολτες φιλε μου!

sapila racing
06/04/2012, 14:01
τα καθαρισαμε με υπερυθρες.οπως τα μπεκ στα injection.

Με υπέρηχους εννοείς. ;)

Καλές βόλτες!

banditgr
06/04/2012, 14:47
Με υπερηχους... Εκτός και καθάρισαν στοχεύοντας πάνω τους κανά τηλεκοντρολ τηλεορασης !