PDA

View Full Version : 1η Συνάντηση Horizons Unlimited-Ελλάδα



Σελίδες : [1] 2 3

Gallos
02/04/2012, 09:28
Έφτασε ένα mail σήμερα το πρωί με το παραπάνω θέμα. Πρόκειται για τον Δημήτρη, που έχει αναλάβει να διοργανώσει ένα meeting των HUBB στα Τζουμέρκα... Σας παραθέτω το κείμενο...

Φίλοι «Συμμοτοσυκλετιστές»,



Έχω τη πολύ μεγάλη χαρά να σας αναγγείλω την διοργάνωση της 1ης στην Ελλάδα συνάντησης υπό την αιγίδα και καθοδήγηση του forum ταξιδιωτικής και περιηγητικής μοτοσυκλέτας Horizons Unlimited (www.horizonsunlimited.com). Όσοι έχουν ξανασυμμετάσχει σε συνάντηση των HU γνωρίζουν πολύ καλά ότι πρόκειται για κάτι πολύ περισσότερο από μία απλή μάζωξη για να φάμε και να πιούμε και να τραγουδήσουμε και να γελάσουμε. Αυτά είναι, φυσικά, πολύ ωραία και, ειδικά για το φαγητό, έχουν γίνει συνεννοήσεις με την τοπική αγορά για να προσφερθούν φρεσκομαγειρεμένα τοπικά προϊόντα, αλλά αυτό που χαρακτηρίζει τις συναντήσεις των Horizons Unlimited είναι οι παρουσιάσεις ταξιδιών και οι τεχνικές συμβουλές (www.horizonsunlimited.com/meetings).



Άνθρωποι απ’ όλο τον κόσμο, που έχουν ταξιδέψει από την Αφρική μέχρι την Ασία και από την Αμερική μέχρι την Αυστραλία, που βρίσκονται χρόνια στο δρόμο κάνοντας «RTW» (Round The World), που μαγειρεύουν επί τόπου, που πλένονται όπου και όποτε βρούνε, που ρεγουλάρουν βαλβίδες εν πλω και αλλάζουν λάστιχο στη μέση της ερήμου, θα είναι εκεί να μας περιγράψουν τις εμπειρίες τους, να μας δείξουν τις φωτογραφίες τους ή να μας παράσχουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες. Όπως θα δείτε και στην ιστοσελίδα των HU, τέτοιες συναντήσεις του εξωτερικού συγκεντρώνουν εκατοντάδες μοτοσυκλετιστές, με δεκάδες παρουσιάσεις, σεμινάρια, πληροφορίες, ακόμα και με παράλληλες καλλιτεχνικές ή άλλες εκδηλώσεις.



Πέρα, όμως, από τα παραπάνω, στόχος της συνάντησης είναι πρώτ’ απ’ όλα να γνωριστούμε «αναμεταξύ» μας. Να βγουν από την «αφάνεια» συντοπίτες μας μοτοσυκλετιστές που έχουν πραγματοποιήσει ταξίδια που ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα δεν έχουμε κάνει. Που φεύγουν συνήθως μόνοι για ένα μακρινό ταξίδι γιατί τους «τρώει» η λαχτάρα πιο πολύ από την ασφάλεια της παρέας. Και, πράγματι, από τις πρώτες κιόλας επαφές που γίνανε στο site των HU ήδη ανταποκρίθηκαν φίλοι απ’ όλη την Ελλάδα που θέλουν να μοιραστούν τις εμπειρίες τους μαζί μας: ο Κώστας από την Κοζάνη με το ταξίδι του στα Βαλκάνια, ο Δημήτρης από τον Πειραιά με το ταξίδι του στη Ρωσία, ο Ανδρέας από το Αγρίνιο να μας παράσχει τεχνικές πρώτων βοηθειών, είναι κάποιοι που άμεσα ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση πριν καλά-καλά αναρτηθεί η σχετική αναγγελία στην ιστοσελίδα των Horizons Unlimited.



Έχουν ήδη αποσταλεί στον Grant Johnson τα τελικά κείμενα με τα στοιχεία της συνάντησης , αλλά υπάρχει ακόμη χρόνος για να δηλωθούν στην πρώτη ανάρτηση και άλλοι ομιλητές-παρουσιαστές-τεχνικοί σύμβουλοι, ώστε με τη σειρά τους να ενθαρρύνουν και άλλους για να δηλωθούν αργότερα. Από κει και πέρα, σε ότι αφορά τις λεπτομέρειες της συνάντησης δηλ. το που, το πότε, το πόσο και το πως, τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι τα εξής:

· Τόπος: Το Ορειβατικό Καταφύγιο Πραμάντων

· Χρόνος: Τέλη Ιουλίου, μάλλον Πέμπτη 26 με Κυριακή 29

· Φαγητό: Μπουφές πρωί-βραδύ για όλες τις μέρες

· Διαμονή: Κρεβάτια (με χρέωση) ή Camping (δωρεάν)

· Κόστος: Και για τις τέσσερις ημέρες κάτω από €100 όλα!

Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι θα έχουμε την ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις, να συζητήσουμε για τις πιστές μας δίκυκλες συντρόφους, να κάνουμε βόλτα σε εξαιρετικής σπουδαιότητας και ομορφιάς φυσικά μνημεία και ανθρώπων κατορθώματα και να ανανεώσουμε την συνάντησή μας για το μέλλον.



Σύντομα θα αναρτηθεί στην σελίδα των συναντήσεων των HU (www.horizonsunlimited.com/meetings) το πλήρες κείμενο με όλες τις πληροφορίες: πως θα ‘ρθετε, που θα μείνετε, τι θα κάνουμε, τι θα δούμε και, κυρίως, τι θ’ ακούσουμε! Γι’ αυτό, όσοι έχετε κάνει ένα ταξίδι, όσοι είστε γνώστες τεχνικών θεμάτων, ακόμη-ακόμη όσοι έχουν γνώσεις διαβίωσης (ναι, στην αγγλική συνάντηση κάποιος έδειξε πώς να ξεπουπουλιάσεις μία κότα και να τη μαγειρέψεις!) ή πιστεύουν πως αυτό που έχουν να πουν είναι χρήσιμο και ενδιαφέρον (ένα ωραίο μεσημεριανό μάθημα γιόγκα για τα «ξεπιάσματα» από την οδήγηση;) ας σπεύσουν να δηλωθούν. Και για να δοθεί ένα κίνητρο παραπάνω, όσοι κάνουν παρουσίαση ή μάθημα απαλλάσσονται από το κόστος συμμετοχής!



Μαζί με την ανάρτηση θα δημιουργηθεί και η αφίσα της συνάντησης η οποία θα σας αποσταλεί για να την εκτυπώσετε και να την αναρτήσετε/διανείμετε.



Μέχρι τότε, καλές και ασφαλείς βόλτες.



Δημήτρης Κίσσονας

Έχει ανακοινωθεί και επίσημα στο site και γίνονται οι τελικές συνεννοήσεις.

252062

Εγώ δηλώνω παρών και υποστηρίζω την ιδέα του Grant, της Susan και της κοινότητας την οποία δημιούργησαν. Ένα πραγματικό πολυεργαλειο για τους ταξιδευτές...

Corvo
02/04/2012, 09:38
ειχα δει στην σελιδα τους οτι χρειαζοταν ανθρωπο να βοηθησει στη διοργανωση αλλα ειμαι εξωτερικο οποτε δεν θα μπορουσα ετσι και αλλιως...

μπραβο για την κινηση και μπραβο στο Δημητρη που βοηθαει. Ευχομαι να σας πανε καλα ολα παιδες και να γινεται για πολλα πολλα χρονια η συναντηση

:beer:

road spirit
03/04/2012, 10:02
:a013:

Gallos
03/04/2012, 17:22
:a013:

Jean η μόνη απουσία που επιτρέπετε, είναι αυτή του να είσαι on the road... Αυτά... Νομίζω ότι μόνος μου έχω ενθουσιαστεί... Δεν βλεπω καμία άλλη ταξιδιάρα ψυχή...

MikeG
03/04/2012, 17:23
Παρακολουθούμε.... ζεστά.. Αν έχουν μείνει χρήματα μέχρι τότε...

faraway
03/04/2012, 17:25
Δίπλα στη πόρτα μου είναι αυτό . Εεεεε ...δεν χάνεται . ;)

Gallos
03/04/2012, 17:53
Αχ τέτοια θέλω να διαβάζω... Το ''θετικό'' με τα λεφτά είναι ότι έχει συμμετοχή στα 100 ευρώ και σκηνάκι free... Όποιος είναι τολμηρός, καβαλάει το ποδήλατο και έρχεται( Εσύ Mike θες και βατραχοπέδιλα).. 3 μερούλες είναι το ανέβα... Οικονομικά και σωστά όπως λέει και ένας φίλος...

Κατά τα άλλα γουστάρω αυτή την κοινότητα, γιατί σε μια ερώτηση σου: Τι παιζει αυτή την στιγμη στα σύνορα Mali-Burkina Faso θα σου απαντήσει καποιος: Ελα φίλος, χτες πέρασα από Ouahigouya και ήταν ζάχαρη, το φόρτωσα σε ένα φορτηγάκι της UN και όλα οκ...

Τέλος, είμαι σε επαφή με τον Doug από Βουλγαρία μήπως και έρθει με το Χαρλευ του... Αν δεν είναι στο δρόμο για άλλη μια φορά προς Μαγκαντάν, ίσως να έρθει..

jimmis5
03/04/2012, 18:21
Φιλος δυστυχως ολα την δεδομενη στιγμη εξαρτωνται απο το χρημα...
θα ριξω την ιδεα και στην λεσχη(ΑΧΛΕΜΟ) μηπως το κανουμε ομαδικα και εχουμε πιο οργανωμενη παρουσια..
Θα ενημερωσω για την παρουσια ;)

Ωραια πραματα παντως γινονται με την κριση:beer:

Corvo
03/04/2012, 18:26
δεν πιστευω οτι ειναι λιγοι αυτοι που ενθουσιαζονται Gallos...

απλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα δεν ξερουμε πως θα ειμαστε τοτε για αυτο δεν σχολιαζουμε(νε)

ελπιζω να ειναι ωραιο σκηνικο, αν υπαρξει καποιο θεμα και χρειαστει βοηθεια ας πεσει ενα συρμα, αν ειμαι Ελλαδα θα μπορω να βοηθησω :beer:

πυξιδας990
03/04/2012, 18:47
εδιαφερον και μπαινει στα υποψιν.απλως πρεπει να ξερουμε αν ειναι υποχρεωτικο απο την πεμπτη,η αλλιως αν μπορουμε να παμε σκ.παντως παρακολουθητε:uplate:

MG-KTiNoS
03/04/2012, 18:54
Είχανε πάει κάτι φίλοι στο Ιντίλεβο που έχει εκείνος ο τρελόβλαχος ο Νταγκ φτιάξει ένα καμπ.
καλά ήταν, σε γενικές γραμμές.
Μ ενδιαφέρει κι εμένα.

QSpec
03/04/2012, 19:46
Είναι μακριά ο Ιούλιος...

Αν έχω την δυνατότητα θα είμαι εκεί.

Mr Pif
03/04/2012, 21:02
Και πάνω που ετοιμάζομαι αύριο περιχαρής να οργώσω (όσο είναι εφικτό φυσικά) ζήρεια και χελμό,σκάει το πόστ αυτό το οποίο με προδιαθέτει για πολλά όνειρα γλυκά...
Τέλη Ιουλίου λοιπόν; Εάν παίζει κρεβατάκι,γιατί ο κ@λος μου είναι και καλομαθημένος,δηλώνω συμμετοχή κ εγώ μετά του πιστού μου KLE (μην βαράτε,ξέρω,που πάς ρε με το ρημάδι και τέτοια...).
Δεν είναι να τα χάνω αυτά πλέον...μένω συντονισμένος για τα περαιτέρω :wave2:

Mariner
03/04/2012, 21:48
Λογικά εκεί :)

jimmis5
03/04/2012, 22:14
Εάν παίζει κρεβατάκι,γιατί ο κ@λος μου είναι και καλομαθημένος

Κωλος καλομαθημενος πανω σε KLE πρωτη φορα ακουω..:cry::lol::rolleyes::a2::a22::eleison:
Ε θα βαλω και αυτο που ειδα στην Helen:vroum:

antsoar
03/04/2012, 22:23
Δεν το χάνω με τίποτα (υπάρχει λόγος σοβαρός :a01: )

Corvo
03/04/2012, 23:21
Δεν το χάνω με τίποτα (υπάρχει λόγος σοβαρός :a01: )

ΟΟΟΟλα θελω να τα ξερω οοοοοολα :lol::lol:

road spirit
04/04/2012, 08:33
Jean η μόνη απουσία που επιτρέπετε, είναι αυτή του να είσαι on the road... Αυτά... Νομίζω ότι μόνος μου έχω ενθουσιαστεί... Δεν βλεπω καμία άλλη ταξιδιάρα ψυχή...

Δημήτρη αν είμαι Ελλάδα εκείνες τις μέρες, δεν θέλω να το χάσω με τίποτα!
Αισθάνεσαι ότι έχεις ενθουσιασθεί μόνος, ίσως γιατί το HUBB δεν το ξέρει πολύς κόσμος. Ας βάλουμε το χεράκι μας να γίνει γνωστή η εκδήλωση. Blogs, fatsabookia, κλπ κλπ ...



ΥΓ: ο Doug? ... είναι μορφή το άτομο :tooth:

DimChios
04/04/2012, 08:48
...απλως Μητσο εδω μονο καμια καγκουροΠανελληνια κανει ντορο. Μπαντηλικια, σουζιδια, μ00νακια ξεκ@λα... Τετοιο επρεπε να ανακοινωνες!

Σε καθε περιπτωση μακαρι να μπορεσουμε να ειμαστε! Ειναι δυσκολες εποχες!
Μονο και μονο εκει να ειμαστε να ακουμε και να συναναστραφουμε με τετοια ατομα...εμπειρια!

Μεγαλο μπραβο σε αυτους που το οργανωνουν!

:beer::beer::beer::beer:

MG-KTiNoS
04/04/2012, 09:04
DimChioς

Βασικά εμένα τα ξέκωλα μ αρέσουν.
Μηχανή χωρίς ξέκωλο είναι σαν ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Από εκεί και πέρα δυνατά παίζει και η εκδήλωση των Χαρλεάδων (και μη γελάσει κανένας γιατί ανέστησαν μια πόλη τα παιδιά)
και το 36ωρο.
Μπορώ να πω ότι ΚΑΙ τα δύο παίζουν πιο δυνατά από την πανελλήνια.


Τέλος, εντάξει ρε μπορείς να συναναστρέφεσαι μαζί μου που είμαι θρύλος στο ιντερνέτ !

:rotflmao:

DimChios
04/04/2012, 09:10
DimChioς

Βασικά εμένα τα ξέκωλα μ αρέσουν.
Μηχανή χωρίς ξέκωλο είναι σαν ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Από εκεί και πέρα δυνατά παίζει και η εκδήλωση των Χαρλεάδων (και μη γελάσει κανένας γιατί ανέστησαν μια πόλη τα παιδιά)
και το 36ωρο.
Μπορώ να πω ότι ΚΑΙ τα δύο παίζουν πιο δυνατά από την πανελλήνια.


Τέλος, εντάξει ρε μπορείς να συναναστρέφεσαι μαζί μου που είμαι θρύλος στο ιντερνέτ !

:rotflmao:



δεν ειρωνευτηκα καμμια αλλη εκδηλωση πλην της Πανελληνιας Νικο!
Κι ας μην αρχισουμε το σπαμ, κριμα ειναι!
:wave2:

Bil
04/04/2012, 11:38
Εγώ θα είμαι εκεί.


Αυτό το e-mail έχει καιρό που μας το έχει στείλει από το ΗU, έτσι δεν είναι ;

Gallos
04/04/2012, 12:14
Κτινος μην βγαίνεις εκτός θέματος, θα έρθω από εκεί και θα σου τραβήξω τα αυτάκια...:D

Μητσάρα, εύχομαι ο Ιούλιος να σε βρει με Μάρουλο και να έρθεις...

Γιάννη, μπορεί να είναι η αρχή ενός ακόμα ταξιδιωτικού.. Εγώ ετσι το σκέφτομαι(εφόσον ξεκινήσουμε τέλη Ιουλίου)

Αντώνη πες και σε εμάς τις Κουτσομπόλες το λογο:smokin:

Bil: Είσαι σε κάποιο communities του HU?

Βασίλη, μιλάμε για λιώσιμο σε μοτοπηγαδακια....

Mr pif: Για ευαίσθητα ποπουδακια έχει αντίστοιχα κρεβατάκια...

Επίσης έρχεται όποια μέρα γουστάρει ο καθένας... Θα σας πω και τι παιζει με το κόστος συμμετοχής σε τέτοια περίπτωση...

Θα οργανώσουμε βόλτες στους γύρω χωματόδρομους, παρουσιάσεις και γενικά η ιδέα είναι να τρέχουν διάφορα event ταυτόχρονα και να υπάρχει επιλογή...
Όλοι όσοι θέλουν να προτείνουν βοηθήσουν είναι καλοδεχούμενοι... Σύντομα θα σας πω σε ποια σημεία χρειαζόμαστε βοήθεια για όσους ενδιαφέρονται...

Θα έχουμε και πόρτα(τον Βουνό) για τους παρείσακτους:tooth::tooth::tooth:

dukeandthecity
04/04/2012, 12:58
εχω βύσμα στην πόρτα. Ξερω και πως να τον καλοπιάσω.

δωστε μορ ινφο να ξεκινησουμε το ψηστήρι απο τώρα.

antsoar
04/04/2012, 14:37
Αντώνη πες και σε εμάς τις Κουτσομπόλες το λογο:smokin:



Μακάρι να μπορούσα, αλλά υπάρχουν πράγματα ακόμα που πρέπει να γίνουν.

Από κοντά περισσότερα :winka:

Bil
04/04/2012, 16:23
To e-mail του Δημήτρη Κίσσονα, μου είχε έρθει 14 Ιανουαρίου και 16 μου ανακοίνωσε την δημιουργία της κοινότητας "Τζουμέρκα".

Εγώ έχω βάλει τα στοιχεία μου στην πόλη Ιωάννινα.

MG-KTiNoS
04/04/2012, 17:51
252412

O Dag

antsoar
05/04/2012, 15:50
Δημήτρη δεν βρίσκω κάποια ανακοίνωση στο site :confused:

για βοήθα λίγο

Cpt. Haddock
05/04/2012, 15:57
Πιθανοτατα δεν έχει ανοιξει το registration ακόμα. Περίεργο μια και για αλλα events μεταγενέστερα εχει ήδη ανοιξει.

Το παρακολουθούμε στενα και - εκτος απροόπτου - θα είμαι εκει. :beer:

Gallos
05/04/2012, 17:01
Ο Grant, όπου και γίνεται με την επίβλεψη του όλη η οργάνωση, αντιμετωπίζει μερικά θέματα υγείας και ετσι δεν έχει βάλει ακόμα επίσημα το meeting.... Αναφέρεται στο τέλος με την λίστα των meetings, ότι ετοιμάζεται η Ελλάδα και η Βραζιλία(όπου και προτείνω ανταλλαγή γυναικείου πληθυσμού:tooth: )

Από εβδομάδα θα έχουμε more infos..

LOUKILOUK
05/04/2012, 19:19
Το παρακολουθώ το θέμα αλλά ακόμα δεν μπορώ να κάνω καμία πρόβλεψη για το τι θα μπορώ να κανω τον Ιούλιο...μακάρι να τα καταφέρω...:wave2:

matapo
05/04/2012, 20:35
Μακάρι να γίνει!
Οποτε έχετε κάποιο νέο ας υπάρχει ενημέρωση!

integrale
09/04/2012, 03:17
To e-mail του Δημήτρη Κίσσονα, μου είχε έρθει 14 Ιανουαρίου και 16 μου ανακοίνωσε την δημιουργία της κοινότητας "Τζουμέρκα".

Εγώ έχω βάλει τα στοιχεία μου στην πόλη Ιωάννινα.

Βασίλη εγώ τα έβαλα στα Τζουμερκα γιατί πιθανόν δεν γνωριζουν ότι μπορούν να βοηθήσουν τα "Γιάννενα"..Μήπως να ενημερώναμε για ενοποιηση κοινότητας Γιάννενα-Τζουμερκα;

xtzanos
10/04/2012, 17:25
Αν κάποιος ενδιαφέρεται να παρουσιάσει ένα ταξίδι με ποιόν επικοινωνεί?

Gallos
22/04/2012, 19:06
Επίσημα πλέον http://www.horizonsunlimited.com/meetings/Greece2012.php
Προς ενημέρωση και εγγραφή... Όπως θα διαβάσετε, οι εθελοντές που χρειαζόμαστε ακόμα είναι αρκετοί... Όποιος θέλει να παρουσίαση, βοηθήσει, προωθήσει προϊόντα σχετικά με Moto travel, να αναλάβει λίντερ για βόλτες στα πέριξ, επικοινωνεί απευθείας με το Grant η μαζί μου...

Τι ποιο ωραίο να ξεκινήσεις/τελειώσεις ένα ταξιδιωτικό ετσι...
255451

antsoar
22/04/2012, 22:00
Αυτά είναι καλά νέα !!!


:a2::a25::a46::a46::a46:

DimChios
23/04/2012, 08:43
Σουπερ!!!!
...εν τω μεταξυ προχτες εβλεπα αυτο http://www.youtube.com/watch?v=G8RUjHLwqFE (σχετικα με 2 ανθρωπους και το καταφυγιο στα Πράμαντα) και ξεσηκωθηκα ακομα περισσοτερο!

Μακαρι να τα καταφερω!

:sun::sun:

Cpt. Haddock
23/04/2012, 08:48
Registration Confirmed. :smokin:

Stergios69
23/04/2012, 14:47
Registration Confirmed. :smokin:
+1... :-)

Gallos
23/04/2012, 14:53
+1 και εγώ για το τυπικό της υπόθεσης....
:beer::beer::beer:

Ευχαριστούμε και μοτο.τζιαρ για το sticky...

QSpec
23/04/2012, 16:23
Τι ποιο ωραίο να ξεκινήσεις/τελειώσεις ένα ταξιδιωτικό ετσι...

Ρε λες...;

:beer:

sahara
23/04/2012, 21:59
:beer:
Πολύ ενδιαφέρον !
Ξέρει κανείς αν είναι προσβάσιμο το σημείο με στρίτ μηχανάκι ;

Corvo
23/04/2012, 22:21
:beer:
Πολύ ενδιαφέρον !
Ξέρει κανείς αν είναι προσβάσιμο το σημείο με στρίτ μηχανάκι ;


δεν εχω παει αλλα η λογικη μου, μου λεει οτι σιγουρα ειναι

akis_trevor
23/04/2012, 22:47
για πραμαντα ο δρομος ειναι μια χαρα...για το καταφυγιο τωρα δεν ξερω.φανταζομαι πως ισως θα ειναι και λιγο χωματοδρομος,βατος ομως.
γαλλε,(τα ειχαμε ψιλοπει και στην πατρα οταν ειχατε κατεβει για τον παναγιωτη),ειναι η κοπελια μου απο εκει κοντα(ραμια),αν θελετε καμια πληροφορια για γυρω περιοχες να πατε να δειτε 2-3 πραγματα,ρωτησε με οτι θελεις.εχω δει καποια ταξιδιωτικα εδω μεσα για την περιχη των τζουμερκων,οποτε μπορειτε να αντλησετε πληροφοριες απο εκει.εντελως προχειρα να πω οτι ενας καφες στο δασικο χωριο κεδρος και αλλος ενας στο τουριστικο περιπτερο καταρακτης επιβαλλονται!!!υπαρχει και το μοναστηρι της κηπινας αν σας ενδιαφερει κατι τετοιο.υπαρχει στον δρομο προς γιαννενα ακομα ενα μοναστηρι το οποιο δεν παιζεται!εχει φοβερη και τρομερη θεα.ονομα δεν θυμαμαι μπορω ναμ αθω.δεκαπενταυγουστο ο καταρακτης εχει νερο κανονικα.επισης στα πραμαντα εχω κανει τρελη μασα.ισως αν μπορεσω καταφερω να ερθω για 2 μερες να σας συναντησω.το καταφυγιο πρεπει να ειναι αυτο με αρκετο ζουμ:255583
η μασα που ελεγα αυτη:
255584
φοβερο τζατζικι..2+2+2 ειναι!!!η τιμη αυτη ειναι για 7 ατομα πριν καποια χρονια βεβαια...

Νικος χρ.
24/04/2012, 06:17
στον καταρακτη πραγματικα ειναι φοβερα αξιζει οπως και το δασικο χωριο ειναι πολυ ομορφο βεβαια η καλυτερη εποχη για να πας ειναι ειτε ανοιξη ειτε φθινοπωρο.πριν ενα μηνα περασα απο εκει και εφαγα στο τουριστικο στον καταρακτη πληρωσαμε τεσσερα ατομα φουλ εξτρα φαι 50 ευρω!και διπλα ετρεχαν τα νερα!τωρα απο εκει ειναι ο κολητος μου και μενει μονιμα ο πατερας του επομενως αν μπορω να βοηθησω οπουδηποτε ευχαριστως.

man iii
24/04/2012, 08:29
ότι καλύτερο για την Ελλάδα και τους μοτοσικλετιστές τις, θα το διαδώσω και θα προσπαθήσω να είμαι και εγώ εκεί !!!

Gallos
24/04/2012, 11:26
Πληροφορίες σημειώθηκαν

:beer::beer::beer:

Τον Μάιο θα ανέβω για αναγνωριστική της γύρω περιοχής και να τσεκάρω μερικές διαδρομές... Θα ενημερώσω και εδώ...

Ότι αφορά το δρόμο μέχρι το καταφύγιο είναι βάτος χωματόδρομος...

Μια μικρή γεύση εδώ http://www.katafigiopramanton.gr/

faraway
24/04/2012, 11:30
E εεε , αφού μαζέυεις πληροφορίες καλά όλα αυτά , ( καταρράκτης , πλάκα , δασικό χωριό, ...κτλ) αλλά επίσης βάλτε στο χάρτη τον αυχένα του Μπάρου που από τη Πράμαντα είναι δίπλα , και δίνει πιάτο όλα τα Τζουμέρκα . ;)

akis_trevor
24/04/2012, 14:16
εκανα ενα μικρο λαθακι.το καταφυγιο στην φωτο δεν ειναι των πραμαντων αλλα καποιο αλλο σε διπλανη περιοχη.δεν θυμομουν σωστα που ειχα τραβηξει την φωτο...επισης το καλοκαιρι ειναι ανοιχτο αυτο!255625
τι μυκονος και αρχ....!!!χαχααχαχα...

Mr Pif
24/04/2012, 16:55
ας είμαι κ το μοναδικό ΚLE...
τσεκάρω κ εγώ συμμετοχή

:beer:

MikeG
24/04/2012, 20:50
Θα το παλέψω, αναλόγως κυρίως των οικονομικών. Θα με ενδιέφερε και να συμμετάσχω ως εθελοντής. Πιστεύω ότι ακόμα και να κλείσουν οι συμμετοχές, τελευταία στιγμή, όλο και κάπου θα βρω να στήσω το σκηνάκι μου.

George20vt
25/04/2012, 07:11
:beer:
Πολύ ενδιαφέρον !
Ξέρει κανείς αν είναι προσβάσιμο το σημείο με στρίτ μηχανάκι ;

Ανετότατα. Πιό ζόρικες είναι οι αστικές λακούβες παρά το λίγο χωματάκι μέχρι το καταφύγιο.

Anty12
25/04/2012, 08:50
Πληροφορίες σημειώθηκαν

:beer::beer::beer:

Τον Μάιο θα ανέβω για αναγνωριστική της γύρω περιοχής και να τσεκάρω μερικές διαδρομές... Θα ενημερώσω και εδώ...

Ότι αφορά το δρόμο μέχρι το καταφύγιο είναι βάτος χωματόδρομος...

Μια μικρή γεύση εδώ http://www.katafigiopramanton.gr/

Τον δρόμο προς το καταφύγιο, πρέπει να τον καθαρίζουν κάθε χρόνο από τις κατολισθήσεις....πέρσι δεν το έκαναν λόγω οικονομικής στενότητας.
Το δασικό χωριό μπορεί να φιλοξενήσει πολύ κόσμο, φτηνά και καλά....και είναι και συνεννοήσιμοι άνθρωποι.
Βάλτε και το Συρράκο και τους Καλαρίτες στο πρόγραμμα.
Μήτσε έχεις π.μ.

Atsatsos
28/04/2012, 00:35
Ψήνομαι. Άμα τα καταφέρω με τη δουλειά. Τέλη Ιουνίου (λίγο αφού θα έχω γυρίσει από 3 εβδομάδες E.U. trip :D) θα ξέρω.
Με το Registration και της πληρωμές δεν έχω πάρει πρέφα τι παίζει.

argy_kap
29/04/2012, 00:51
Ουφ.....με κολαζεις Δημήτρη......

Shiatman
29/04/2012, 03:16
Α ρε τι γίνεται στα βουνά μας και τα κοντοχώρια μας κι εμείς θα λείπουμε... :cry::cry::cry:

Gallos
29/04/2012, 08:17
Ουφ.....με κολαζεις Δημήτρη......

:a01:

Στο ανέβα σε ''μαζεύω'' και συνεχίζουμε παρέα...

Κατά τα άλλα, ξέρω ότι γενικά η ημερομηνία είναι λίγο μυστήρια...Όσοι θα είστε ον δε ροαντ, μην άγχεστε. Είναι να μην γίνει το πρώτο...

Gallos
08/05/2012, 11:41
Τελικά με αφορμή αυτής της συνάντησης, έχω ανακαλύψει κάτι μότο ταξιδιώτες(Έλληνες), διαμάντια...Έχουν κάνει πάρα πολλά, επαφή με το νετ όμως, μηδέν...

Προσπαθώ να τους φέρω πάνω άλλα είναι λίγο καχύποπτοι...Για να δούμε...

Επίσης εντός των ημερών, θα γίνει και μια μάζωξη με όσους έχουν κάνει εγγραφή και όλους όσους δεν έχουν κάνει, άλλα σκοπεύουν να έρθουν...

MikeG
08/05/2012, 11:46
Δημήτρη, αν κάποιος δε κάνει εγγραφή και έρθει τελευταία στιγμή με το σκηνάκι του, θα υπάρχει πρόβλημα?

Gallos
08/05/2012, 13:21
Δημήτρη, αν κάποιος δε κάνει εγγραφή και έρθει τελευταία στιγμή με το σκηνάκι του, θα υπάρχει πρόβλημα?

Registration - pre-register and pay and save €10!

Register and PAY before June 1, 2012, admission is only €20
Register and PAY between June 1 and July 1, admission is €25.
At the door, IF space is available, admission is €30 for all four days.

Friday ONLY €12 at the door.
Saturday ONLY €12 at the door.

Είναι καποια ευρώ παραπάνω για όσους έρθουν τελευταία στιγμη...Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να δημιουργηθεί είναι αυτό του φαγητού...Δεν μιλώ για 5 10 άτομα, άλλα αν ξαφνικά έρθουν 15+ τελευταία στιγμη, θα έχουμε θέμα..Βεβαία έχει προνοήσει ο Δημήτρης που ασχολείται με το θέμα του φαγητού και θα είναι σε επιφυλακή κάποιες τοπικές ταβέρνες για να φέρουν φαγητό...

Atsatsos
08/05/2012, 17:27
Επίσης εντός των ημερών, θα γίνει και μια μάζωξη με όσους έχουν κάνει εγγραφή και όλους όσους δεν έχουν κάνει, άλλα σκοπεύουν να έρθουν...

Ενημερωσε μολις μαθεις σε παρακαλω.

8avos
09/05/2012, 07:56
ωραίες πρωτοβουλίες και κάτι διαφορετικό επιτέλους,λες και στις μοτοσυκλετιστικές συναντήσεις πρέπει ντε και καλά να
γίνονται λακόστ οι συμμετέχοντες.μιας που χω σπίτι στον ασπροπόταμο θα θελα να είμαι.

Atsatsos
20/05/2012, 23:03
Δήλωσα-πλήρωσα. Τα λέμε τον Ιούλιο.

sahara
27/05/2012, 10:39
Εκλεισα και εγώ.:)
Τα λέμε εκεί .:wave2:

Gallos
05/06/2012, 17:49
Ενα μικρο update...

Οι συμμετοχές έφτασαν τις 50 πλέον. Δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό, αλλά αν έχουν όλοι την διάθεση που έχουμε οι περισσότεροι, τότε μόνο καλά θα περάσουμε...

Στις ασφάλτινες διαδρομές θα προστεθούν και δυο χωμάτινες βόλτες βεβαίως βεβαίως... Η πρώτη Παρασκευή και η δεύτερη, το Σάββατο. Έκανα μια πρόταση στην Μακάν(καθώς οι ταξιδιώτες με μηχανη είναι η κύρια πελατεία τους) αν τους ενδιαφερει το γεγονός και θέλουν να παρευρεθούν και απάντησαν θετικά... Πέρα από το περίπτερο που θα στήσουν εκεί και ελπίζω να κάνουν και καμιά γενναία έκπτωση στα προϊόντα τους, θα είναι μαζί μας σε συνεργασία με την Μακάν, ο Τάκης Μανιάτης. Θα κάνει δυο μαθήματα χωμάτινης οδήγησης τα οποία θα προηγηθούν τις εκάστοτε off road βόλτας... Επίσης προτείνουν και μια 2ημερη χωμάτινη άνοδο στα Τζουμέρκα... Οι χάρτες είναι ανοιχτοί και βγαίνουν διαδρομές... Σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμες...

Άντε γιατί το έχουμε ανάγκη να μυρίσουμε λίγο βουνό και κάνα μπιρι μπιρι ταξιδιωτικό...

υγ: Μέσα στον Ιούνιο θα σταλεί email σε όσους δήλωσαν εθελοντές(α ρε μαύροι...χαχαχα) να βρεθούμε και από κοντά... Βέβαια όποιος άλλος θέλει να παρευρεθεί είναι καλοδεχούμενος..Θα ενημερώσω και για αυτό...

Atsatsos
06/06/2012, 03:24
Μίλησα με Δημήτρη (Κίσσονα). Εθελοντής εκ των υστέρων, οπότε με το μαύρο δε ξέρω τι θα γίνει.
Η συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί;

Gallos
19/06/2012, 10:49
Το πρόγραμμα των παρουσιάσεων όπως αυτό έχει προκύψει έως τώρα...

261855

QSpec
19/06/2012, 16:25
Για να οργανωνόμαστε σιγά σιγά...

Ποιοι θα πάνε από Αθήνα, πότε, και από χώμα ή άσφαλτο, εθνική ή επαρχιακό;

Gallos
19/06/2012, 18:19
Επαρχιακό για μένα, με αναχώρηση τετάρτη πρωί, ώστε να βοηθήσω τα παιδιά εκεί...

Τώρα και ένα νέο που μόλις έμαθα πριν από λίγο και χάρηκα ιδιαίτερα...

Ως ένα μικρο φόρο τιμής στο Παναγιωτη, καθώς ήταν και εκείνος μέλος, είχα πει στο Grant μια ιδέα...

Του ζήτησα λοιπόν, στο πίσω μέρος από τα t shirts το λόγκο να τελειώνει με το is good for the eyes...

Μου έκανε την χάρη λοιπόν και τον ευχαριστώ, καθώς στο πίσω μέρος του t shirts θα γράφει,

Horizons Unlimited, is good for the eyes....

:beer::beer::beer::beer::beer:

Stergios69
19/06/2012, 19:20
Ως ένα μικρο φόρο τιμής στο Παναγιωτη, καθώς ήταν και εκείνος μέλος, είχα πει στο Grant μια ιδέα...

Του ζήτησα λοιπόν, στο πίσω μέρος από τα t shirts το λόγκο να τελειώνει με το is good for the eyes...

Μου έκανε την χάρη λοιπόν και τον ευχαριστώ, καθώς στο πίσω μέρος του t shirts θα γράφει,

Horizons Unlimited, is good for the eyes....

:beer::beer::beer::beer::beer:

:beer::D:wave2:

Corvo
19/06/2012, 19:58
Gallos 1000 μπραβο για την κινηση, πολυ καλη ιδεα και μπραβο και στον Grant που δεχθηκε
ωραιο φαινεται το προγραμμα και λυπαμαι που ειμαι εξωτερικο και οχι Ελλαδα να παρεβρεθω.

υπαρχει περιπτωση να βιντεοσκοπησετε τα event?:confused:

QSpec
19/06/2012, 20:08
Ωραία, θα μιλήσουμε.
Για το μπλουζάκι :a013:

jimmis5
19/06/2012, 23:37
Horizons Unlimited, is good for the eyes....



:beer::beer::beer::beer::beer:

Gallos
20/06/2012, 09:32
υπαρχει περιπτωση να βιντεοσκοπησετε τα event?:confused:

Θα ήταν καλή περίπτωση η βιντεοσκόπηση... Θα μιλήσω και με Grant καθώς θα τον ενδιαφερει για το αρχείο του..

sapila racing
20/06/2012, 09:53
Horizons Unlimited, is good for the eyes....

:beer::beer::beer::beer::beer:

Ωραία ιδέα ρε Δημήτρη, θα του άρεσε του Παναγιώτη.
Ελπίζω να βγαλετε φωτό και για μας που δεν θα ρθουμε, ειναι good for the eyes. :wave2:

s_gogos
23/06/2012, 20:28
Θα τα πούμε από κοντά!!!
:beer::wave2:


Υ.Γ. Ένας φαλάκρας με βέσπα...

Gallos
24/06/2012, 19:38
Σας παραθέτω το email που εστάλη ως ενημέρωση για την συνάντηση πριν την συνάντηση :p

Αγαπητοί φίλοι,



Όπως είχαμε ενημερώσει, επρόκειτο να προγραμματιστεί συνάντηση όλων όσοι δήλωσαν πως επιθυμούν να βοηθήσουν εθελοντικά στη διοργάνωση. Έτσι και προτείνεται η συνάντηση αυτή να γίνει την Κυριακή 1η Ιουλίου στις 12:00 στο Ορειβατικό Καταφύγιο «Φλαμπούρι» στη Πάρνηθα με κριτήριο αφενός την ευκαιρία της απόδρασης στη φύση, αφετέρου την «άπλα» που προσφέρει ο χώρος για να καθίσουμε όλοι μαζί είτε σε κάποιο από τα κιόσκια του καταφυγίου είτε στη σκιά ενός δένδρου. Δεν χρειάζεται να φέρετε τίποτα μαζί σας, το καταφύγιο είναι ανοικτό και προσφέρει φαγητό, καφέ και γλυκά.



Επίσης, υπέπεσε στην αντίληψή μας ότι τη προηγούμενη ημέρα (Σάββατο 30 Ιουνίου) διοργανώνεται στο καταφύγιο μουσική βραδιά στους «ρυθμούς της Jazz, Funk και Latin, κάτω από τα άστρα και με θέα τη φωτισμένη Αθήνα» με το μουσικό σχήμα «Crazy People Music» και όσοι θέλουν μπορούν να διανυκτερεύσουν εκεί. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του καταφυγίου (www.flabouri.gr) όπως και την πρόσβαση σε αυτό.



Προσβλέποντας στη συνάντηση και στην «δια ζώσης» γνωριμίας μας, σας εύχομαι μέχρι τότε καλές και ασφαλείς βόλτες.



Έχουμε λάτιν φίβερ αγόρια εδώ?:lol::rotflmao::lol::rotflmao:

antsoar
26/06/2012, 21:36
θα προσπαθήσω να έρθω, αν και η συμμετοχή μου χλομιάζει :rolleyes:

Mariner
30/06/2012, 22:27
Δέησα επιτέλους να κάνω το registration :D

antsoar
01/07/2012, 09:26
Προσοχή όσοι ανεβείτε στο βουνό, έχει τρελό αέρα

antsoar
01/07/2012, 15:03
Ωραία ήτανε,

τελικά ο αέρας ήταν τέτοιος που ένα παιδί με ένα RT1200 το παράτησε στην τελευταία φουρκέτα πριν το καζίνο και πήγε με αυτοκίνητο στο καταφύγιο

Ο Δημήτρης που έχει αναλάβει την διοργάνωση είναι ωραίος τύπος με πολύ ενθουσιασμό για το όλο πράγμα,

άντε κοντεύουν οι μέρες

antsoar
01/07/2012, 15:08
Ααα ξέχασα 22 βαθμούς πάνω στο βουνό

ggs
01/07/2012, 17:57
Καλά… πήραμε τον ΑΕΡΑ μας (και μας πήρε) σήμερα στην Πάρνηθα…:lol:

Καθώς ανέβαινα στο βουνό (με πολύ αέρα),αρκετά μετά το τελεφερίκ, βλέπω να κατεβαίνει συνάδελφος με ένα cbf και να μου κάνει νόημα να σταματήσω….

Συνάδελφος
-"φίλε ο δρόμος δεν πάει από τον αέρα !!! Έχει σταματήσει ένα bmw παραπάνω σε μια φουρκέτα και το σπρώχνουν δυο γιατί ο αέρας το ρίχνει κάτω !!! εγώ σταμάτησα σε εκείνο το σημείο και δεν μπορούσα να πάω ούτε μπρος ούτε πίσω από τον αέρα !!! δεν θα πάω στην συνάντηση και γυρνώ πίσω γιατί είναι πολύ επικίνδυνο!!!":eek:

Σχεδόν ταυτόχρονα εμφανίζεται αυτοκίνητο που σταματά δίπλα μας και μας ρωτά τι έγινε .του εξηγούμε…
«…το έγραψα και στο moto.gr χθες ότι θέλει προσοχή γιατί θα έχει πολύ αέρα…» λέει ο οδηγός του αυτοκίνητου που δεν ήταν άλλος από τον πλέον έμπειρο στους αέρηδες ANTSOAR !!!!

Μετά από μια μινι σύσκεψη (και αφού προσφέρθηκε ο Αντώνης (antsoar) να μας πάει με το αυτοκίνητο) αποφασίσαμε να πάει με το αυτοκίνητο στην καταραμένη φουρκέτα και να γυρίσει να μας πει την γνώμη του.

Ο Αντώνης γύρισε και δεν τα είπε τόσο τραγικά… φύγαμε !!!

το σίγουρο ήταν όμως ότι σε εκείνη την φουρκέτα ΦΥΣΑΓΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!! όντως ένα bmw rt ήταν παρατημένο στην άκρη !!!:uplate:
ήταν κλειστή ανηφορική και μόλις έπιασα την ανηφόρα και έφυγε βάρος από το μπροστινό ο αέρας ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΕ όλο το μπροστινό μέρος της μηχανής!!!:sick:

Λίγο πόδι ,λίγο βάρος μπροστά το περάσαμε…

Έτσι είχα την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά τον Gallos τον bouno τον ρώσο φίλο τους που γυρνά την Ευρώπη με ένα ybr 125 και να βρεθώ μετά από καιρό με τον παλιό μου φίλο Αλέξη …
Αν τα καταφέρω με την άδεια , θα τα πούμε και στα Τζουμέρκα….


:beer:

antsoar
11/07/2012, 21:39
Πέμπτη 26 Ιουλίου ξεκινάω το πρωί χαλαρά για Δομοκό, Καρδίτσα, Μουζάκι, Πύλη, Αθαμάνια, Πράμαντα, Καταφύγιο :D :smokin:

Για να μαζευόμαστε σιγά σιγά :wave2::beer::beer:

Atsatsos
11/07/2012, 22:50
Παρασκευή (τελικά δυστυχώς) ξεκινάω από Θεσ/νίκη πολύ-πολύ πρωί να το κάνω εκδρομούλα.
See you all up there. Καλό δρόμο.

antsoar
11/07/2012, 23:17
Αν είναι και κάποιος ακόμα που βγάζει σπυριά με την Κορίνθου-Πατρών, κανονίζουμε ένα ραντεβού στα Mac και το πάμε παρέα

Mariner
12/07/2012, 00:01
Αν είναι και κάποιος ακόμα που βγάζει σπυριά με την Κορίνθου-Πατρών, κανονίζουμε ένα ραντεβού στα Mac και το πάμε παρέα

Αν δεν την κάνω απο Τετάρτη count me in :) (το μόνο κακό είναι πως θα το ξέρω 2 μέρες πριν)

Gallos
12/07/2012, 08:50
Πέμπτη θα ξεκινήσω και εγώ, αλλά μάλλον όχι πολύ πρωί... Θα ανεβώ μάλλον από Αρτα και θα κάνω την διαδρομη που ειπε ο Αντώνης στην επιστροφή της Δευτέρας... Αν αλλάξει κάτι με τις δουλείες τις Πέμπτης και μπορώ πρωί, υπολογίστε με :))

argy_kap
12/07/2012, 19:58
Κάτι παίζει και μπορεί να σας κάνω παρέα το τριήμερο....αλλά θα πρέπει να σφάξω γενέθλια γυναίκας .....:beer:

Corvo
12/07/2012, 20:23
Κάτι παίζει και μπορεί να σας κάνω παρέα το τριήμερο....αλλά θα πρέπει να σφάξω γενέθλια γυναίκας .....:beer:

αν δεν ειναι δικια σου η γυναικα δεν νομιζω να την πειραξει
(σορρυ ρε εσυ δεν κρατηθηκα)



υπαρχει καποια απαντηση για την βιντεοσκοπηση;

Gallos
12/07/2012, 20:27
Ωχ ωχ... Γενέθλια γυναίκας? Απλό, αφήνεις στο κομοδίνο την πιστωτική σου, ανάμεσα σε μια ευχητήρια κάρτα...

Βέβαια, δεν ξέρω άμα αξίζει τόσα το HU meeting:D

Gallos
12/07/2012, 20:30
αν δεν ειναι δικια σου η γυναικα δεν νομιζω να την πειραξει
(σορρυ ρε εσυ δεν κρατηθηκα)



υπαρχει καποια απαντηση για την βιντεοσκοπηση;

Εννοείς των παρουσιάσεων ε? Θα το συζητήσω και θα σε ενημερώσω...

ggs
12/07/2012, 20:35
Άδεια … DONE !!!!
Registration… DONE!!!
Πέμπτη ΠΟΛΥ πρωί έφυγα !!!!

:wave2:

Corvo
12/07/2012, 20:38
Εννοείς των παρουσιάσεων ε? Θα το συζητήσω και θα σε ενημερώσω...

ωραιος!
βασικα ρωτησα αν συνηθιζεται να βιντεοσκοπουν αλλα για να μην ξερεις μαλλον οχι...
αν ειναι κοπος ξεχνα το, δεν ξερω ποσο απηχηση θα εχει, μην το δω μονο εγω :beer:

Gallos
13/07/2012, 08:08
Τα dvd των ΗU είναι βιντεοσκοπήσεις από παρουσιάσεις σε meeting..Πριν λίγες μέρες έγινε το meeting UK στο Ripley και τα βιντεοσκόπησαν όλα...Βέβαια, εκεί, παρουσιάζονται ταξίδια του στυλ, 5 αιώνες ον δε ροουντ, 425 φόρες ο γύρος της γης, κλπ...
Το να στηθεί μια κάμερα δεν είναι τπτ το εξωφρενικό... Απλά εγώ δεν έχω κάμερα, θα προσπαθήσω να βρω..

dukeandthecity
13/07/2012, 09:23
εχω κάμερα... :a01::a01:

Gallos
13/07/2012, 09:25
έχεις και την σκούνα, έχεις και Πρόεδρο, άιντε, ένα τσιγάρο δρόμος είναι :)

argy_kap
13/07/2012, 11:29
Ωχ ωχ... Γενέθλια γυναίκας? Απλό, αφήνεις στο κομοδίνο την πιστωτική σου, ανάμεσα σε μια ευχητήρια κάρτα...

Βέβαια, δεν ξέρω άμα αξίζει τόσα το HU meeting:D

Θα την στείλω Σκόπελο με τα παιδιά να κάνει διακοπές.....

Πόσοι θα πάνε απο εδώ? έχουμε κάνει καμιά λίστα?

QSpec
13/07/2012, 11:43
Κι εγώ είμαι 100% μέσα.

Μπορεί να είμαι με αμάξι όμως.... :rolleyes:

Gallos
13/07/2012, 11:57
Θα την στείλω Σκόπελο με τα παιδιά να κάνει διακοπές.....

Πόσοι θα πάνε απο εδώ? έχουμε κάνει καμιά λίστα?

Πρέπει να είναι καμιά 10αρια νοματαίοι...




Μπορεί να είμαι με αμάξι όμως.... :rolleyes:

ουυυουυυυυ 666 ουοουυυυ.....