PDA

View Full Version : βοηθήστε με λίγο ρε παιδιά



asa
02/04/2012, 19:22
γεια σας παιδιά. ετοιμάζομαι να αγορά μια μεταχειρισμένη μηχανή από αθηνα. ένα gsxr 750 ένα R6 η ένα χτχ. αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσετε τι χαρτιά χρειάζομαι και πως γίνεται μια τέτοια αγορά.Και αν γίνεται να την αγοράσω χωρίς δίπλωμα (είμαι 18) και μπορώ να την ασφαλίσω. ευχαριστώ

p_sapelas
02/04/2012, 19:40
γεια σας παιδιά. ετοιμάζομαι να αγορά μια μεταχειρισμένη μηχανή από αθηνα. ένα gsxr 750 ένα R6 η ένα χτχ. αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσετε τι χαρτιά χρειάζομαι και πως γίνεται μια τέτοια αγορά.Και αν γίνεται να την αγοράσω χωρίς δίπλωμα (είμαι 18) και μπορώ να την ασφαλίσω. ευχαριστώ

Πάρε ένα 125ρι... Με τις μηχανές που αναφέρεις δεν θα είσαι επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό σου αλλά και για τους άλλους. Να την αγοράσεις θα μπορέσεις, να την ασφαλίσεις (καταθέτοντας το δίπλωμα κάποιου άλλου) θα μπορέσεις, αν βρεθείς όμως σε κανένα έλεγχο ή ακόμα χειρότερα σε περιστατικό θεωρείσαι ανασφάλιστος με ότι συνεπάγεται αυτό.
Τελείως φιλικά και επειδή όλοι είμαστε ζουρλοί με τις μηχανές μας εδώ μέσα και επειδή όχι μόνο αυτό που οδηγούμε το αγαπάμε αλλά το σεβόμαστε κ όλας.. Βάλε τα χρήματα σε ένα λογαριασμό, κλειστά, και αν σε 3 χρόνια δεν έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές σου κάνε αυτό που αγαπάς... νόμιμα όμως και χωρίς να αποτελείς κίνδυνο για κανέναν άλλο πέραν από τον εαυτό σου. Μέχρι να μπορείς να βγάλεις δίπλωμα πίστεψέ με θα μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι από αυτό που θα πάρεις τώρα + το γεγονός ότι θα το χαρείς χωρίς άγχος για το αν τυχόν και... :)

panagath
02/04/2012, 20:02
Πάρε ένα 125ρι... Με τις μηχανές που αναφέρεις δεν θα είσαι επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό σου αλλά και για τους άλλους. Να την αγοράσεις θα μπορέσεις, να την ασφαλίσεις (καταθέτοντας το δίπλωμα κάποιου άλλου) θα μπορέσεις, αν βρεθείς όμως σε κανένα έλεγχο ή ακόμα χειρότερα σε περιστατικό θεωρείσαι ανασφάλιστος με ότι συνεπάγεται αυτό.
Τελείως φιλικά και επειδή όλοι είμαστε ζουρλοί με τις μηχανές μας εδώ μέσα και επειδή όχι μόνο αυτό που οδηγούμε το αγαπάμε αλλά το σεβόμαστε κ όλας.. Βάλε τα χρήματα σε ένα λογαριασμό, κλειστά, και αν σε 3 χρόνια δεν έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές σου κάνε αυτό που αγαπάς... νόμιμα όμως και χωρίς να αποτελείς κίνδυνο για κανέναν άλλο πέραν από τον εαυτό σου. Μέχρι να μπορείς να βγάλεις δίπλωμα πίστεψέ με θα μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο μηχανάκι από αυτό που θα πάρεις τώρα + το γεγονός ότι θα το χαρείς χωρίς άγχος για το αν τυχόν και... :)

Το αυτό!! [+1]

H πια πάρε ένα ninja 250 που και σε καλύπτει το δίπλωμα της Α1 ώστε να είσαι νόμιμος και να μη φοβάσαι τίποτα και μια χαρά μηχανάκι φαίνεται. Και μετά βλέπεις... Πάνω από όλα προσοχή και μάλιστα να είσαι νόμιμος, γιατί αν (που το απέυχομαι) γίνει κάτι και είσαι ανασφάλιστος την έβαψες. Θα τρέχεις και θα πληρώνεις για χρόνια μετά.

Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος...

Α και μην ξεχνάς, πάνε με αυτή τη σειρά:
-Κράνος
-Λοιπός προστατευτικός εξοπλισμός
-Ασφάλεια
-Μηχανή.

georgio
02/04/2012, 21:01
γεια σας παιδιά. ετοιμάζομαι να αγορά μια μεταχειρισμένη μηχανή από αθηνα. ένα gsxr 750 ένα R6 η ένα χτχ. αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσετε τι χαρτιά χρειάζομαι και πως γίνεται μια τέτοια αγορά.Και αν γίνεται να την αγοράσω χωρίς δίπλωμα (είμαι 18) και μπορώ να την ασφαλίσω. ευχαριστώ

Πάρε πρώτα δίπλωμα και μετά μιλάμε για όποια μηχανή θες που καλύπτει το δίπλωμα σου.


Υ.Γ.: τα GSXR και R6 τα καταλαβαίνω, το XTX πώς προέκυψε;

asa
02/04/2012, 21:52
εε παιδια μια ερωτησση εκανα και αν δεν μπορειτε σπιτη για γαλα και υπνο. κανα μηχανακι που να μου καλυπτη το διπλωμα εκτος το kawasaki

Joyrider
02/04/2012, 22:03
Πάντως το να συνετιστεί με κορόϊδεμα είναι (όπως έλεγε και ένας "πανέξυπνος" καθηγητής μου) από αδύνατο εώς πολύ δύσκολο :lol:. Πόσο μάλλον όταν αυτός που κυρίως πρόκειται να βλαφθεί είναι ο ίδιος σε κάθε περίπτωση.

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν μπορείς να κάνεις αυτά που λες αλλά αν πρέπει.

Α και το μαγαζί που θα την πουλήσει σκασίλα του αν δεν έχεις δίπλωμα, λεφτά θα πάρει. Και η ασφαλιστική που θα σε ασφαλίσει σκασίλα της αν δεν έχεις δίπλωμα, λεφτά θα πάρει.

Εσύ θα τρέχεις να πληρώνεις τους πάντες αν γίνει κάτι.

SVX
02/04/2012, 22:08
κανα μηχανακι που να μου καλυπτη το διπλωμα εκτος το kawasaki


στειλε πμ στο μελος Oldman :a10:

MG-KTiNoS
02/04/2012, 22:46
Άκου να δεις πως έχουν τα πράματα…
Άμα σε πιάσουν χωρίς δίπλωμα θα σε ιππεύσουν.
Αξίζει ?
(Εκτός αν θες να πας μόνο πίστα οπότε αλλάζει)
Τώρα αν η απάντηση σου είναι αξίζει τότε και τα 2 μηχανάκια είναι πάνω από τις δυνατότητες σου και θα περάσει καιρός για να τα φτάσεις. (ίσως και χρόνια) οπότε θα έλεγα ρ6.
Θα πρέπει να σου πω και κάτι άλλο.
Όλα τα τραύματα από πτώση δεν δένουν. Αφήνουν κουσούρια και πονάνε για πάντα.
Εγώ κάθε Παρασκευή που είμαι κουρασμένος από τη δουλειά βλέπω το Χριστό φαντάρο κι έχω τα παυσίπονα καραμέλες.
Ξαναρωτάω αξίζει?
Και απαντάω και ναι και όχι
Ναι γιατί πέρασα γαμάτα, όχι γιατί αν κάποιος μας προειδοποιούσε τώρα δεν θα πόναγα και θα είχα μερικούς φίλους παραπάνω από αυτούς που έχασα.
Αυτά δε στα λέω για να στη σπάσω, είναι η αλήθεια.
Από την άλλη αν το θες τόσο πολύ, να σου πω φιλικά και απλά…
Πρόσεχε!
Η ζωή σου δίνετε μια φορά μόνο, κοίτα να τη χαρείς

McGyver
03/04/2012, 08:20
κανα μηχανακι που να μου καλυπτη το διπλωμα εκτος το kawasaki

Honda CBR250

ANDREAS3127
03/04/2012, 09:51
Φιλε μου παρε μια μηχανη με την οποια και θα εισαι νομιμος και θα μπορεσεις να την χαρεις !!Ετσι θα μπορεσεις να μαθεις καποια πραγματα, ετσι οταν ερθει η ωρα για να παρεις αυτη που θες θα εισαι πιο ετοιμος και ωριμος ωστε να τη χαρεις και αυτη επισης!!
Τωρα για την πλακιτσα που εγινε με λιγη δοση ειρωνιας πιστευω ειναι δικαιολογημενη με τον τροπο που τεθηκε το θεμα!!!

Takata Dome
03/04/2012, 14:38
Δηλαδή πιστεύετε οτι είναι σοβαρή-αληθινή η ερώτηση ε;
18 χρονών παλικάρι έρχεται και μας ανακοινώνει οτι θα πάρει GSX-R 750,μας δηλώνει οτι θα την οδηγεί χωρίς δίπλωμα και μας προτρέπει να του προτείνουμε καμια λαμογιά για να το ασφαλίσει
Την απάντηση την πήρε ήδη αναλυτικότατα απο πολλά άτομα.Αν εκείνος επιμένει να τους στείλει για γάλα και για ύπνο,περιμένετε να δοκιμάσω να του βάλω εγώ μυαλό;

RAMMSTEIN
03/04/2012, 14:45
pproton den proetrepse kanenan na tou proteinei lamogies, rotise apla an ginetai kai pos
deuteron den xreiazetai na balei kaneis mialo se kanenan, o kathenas exei to diko tou kai kanei ta koumanta tou
triton thes i thelete na mou peite oti oloi edo mesa eisastan panta nomimoi, panta me diploma, panta me asfaleia,sta 18 eixate oloi 50araki i 125araki kai sta 21 me to pou bgalate diploma me ta palia dedomena pirate 250?
giati ama einai etsi ti na po einai to pio nomimo forum pou exo sinantisei pote, makari na einai etsi diladi alla den nomizo

Takata Dome
03/04/2012, 14:57
pproton den proetrepse kanenan na tou proteinei lamogies, rotise apla an ginetai kai pos
deuteron den xreiazetai na balei kaneis mialo se kanenan, o kathenas exei to diko tou kai kanei ta koumanta tou
triton thes i thelete na mou peite oti oloi edo mesa eisastan panta nomimoi, panta me diploma, panta me asfaleia,sta 18 eixate oloi 50araki i 125araki kai sta 21 me to pou bgalate diploma me ta palia dedomena pirate 250?
giati ama einai etsi ti na po einai to pio nomimo forum pou exo sinantisei pote, makari na einai etsi diladi alla den nomizo

Εγώ κατ'αρχήν πιστεύω πως η ερώτηση δεν είναι αληθινή,να το ξεκαθαρίσω αυτό!
1)Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει οτι χωρίς δίπλωμα μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή;Τι να πω,εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά προφανής η απάντηση
2)Σαφώς
3)Δηλαδή το θέμα είναι αν ο καθένας εδω μέσα ήταν νόμιμος (που δεν ξέρω αν ήταν) ή ποιο είναι το σωστό;

Joyrider
03/04/2012, 15:06
triton thes i thelete na mou peite oti oloi edo mesa eisastan panta nomimoi, panta me diploma, panta me asfaleia,sta 18 eixate oloi 50araki i 125araki kai sta 21 me to pou bgalate diploma me ta palia dedomena pirate 250?
Οκ σε όλα τα άλλα. Αλλά το παραπάνω δεν έχει νόημα. Φυσικά και θα προτρέψεις κάποιον να κάνει το σωστό και ας το είχες κάνει εσύ λάθος παλιότερα. Γιατί να επαναλαμβάνονται τα ίδια λάθη όταν οι παλιοί μπορούν να προειδοποιήσουν;

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει οτι χωρίς δίπλωμα μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή;Τι να πω,εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά προφανής η απάντηση
Το έχεις δοκιμάσει και δεν γίνεται; :lol: Άλλο αν θα σε καλύψει όταν το μάθει σε τυχόν ατύχημα.

Takata Dome
03/04/2012, 15:10
Οκ σε όλα τα άλλα. Αλλά το παραπάνω δεν έχει νόημα. Φυσικά και θα προτρέψεις κάποιον να κάνει το σωστό και ας το είχες κάνει εσύ λάθος παλιότερα. Γιατί να επαναλαμβάνονται τα ίδια λάθη όταν οι παλιοί μπορούν να προειδοποιήσουν;

Το έχεις δοκιμάσει και δεν γίνεται; :lol: Άλλο αν θα σε καλύψει όταν το μάθει σε τυχόν ατύχημα.

Μα τι νόημα έχει να την κάνεις την ασφάλεια αν δε σε καλύψει :confused:

RAMMSTEIN
03/04/2012, 15:18
όπως λέει και ο joyrider μια χαρά μπορείς να ασφαλίσεις μηχανή και ας μην έχεις δίπλωμα, απλά δεν θα σε καλύψουν-αλλά ασφάλεια βγάζεις

από την άλλη εγώ για μένα έστω δεν θεωρώ λάθος το ότι σε μικρή ηλικία είχα μεγάλη μηχανή, δεν θα προτρέψω κανένα να το κάνει αλλά δεν θα τον αποτρέψω κιόλας(εννοείται να υπάρχει προηγούμενη σχέση με μηχανές όχι να ξυπνήσει ένα πρωί και να πει θέλω 1000)

το θέμα παρόλα αυτά δεν είναι ούτε στο σωστό ούτε στην νομιμότητα αλλά στον τρόπο αντιμετώπισης, γιατί κατά κύρια βάση όταν σε κοροϊδεύουν η σε ειρωνεύονται λες ένα άντε και..... και πας και κανείς αυτό που σου έχει καρφωθεί στο μυαλό από αντίδραση και μονό, εκτός πάλι αν μόνο εγώ υπήρξα αντιδραστικός σαν πιτσιρικάς

RAMMSTEIN
03/04/2012, 15:21
Μα τι νόημα έχει να την κάνεις την ασφάλεια αν δε σε καλύψει :confused:


ουσιαστικά κανένα, πρακτικά σε τυχόν έλεγχο από τούς μπάτσους σου λείπει μονό το δίπλωμα πού στην χειρότερη με ένα δικαστήριο μετά από 2-3 χρόνια έχεις ξεμπερδέψει
έτσι ήταν παλιά έστω

MG-KTiNoS
03/04/2012, 15:31
Εκτός αν γίνει ατύχημα και φταιει οπότε θα έχουμε ιππασία…
(μ αυτόν να κάνει τη φοράδα)
Άσε που δεν είναι όπως παλιά –έχουν σφίξει οι κώλοι-

chr1s_86
03/04/2012, 15:32
1)Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει οτι χωρίς δίπλωμα μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή;Τι να πω,εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά προφανής η απάντηση


Το προφανές είναι, να μπορεί να ασφαλιστεί το όχημα. Με τη δική σου λογική, αν δεν έχει δίπλωμα ο ιδιοκτήτης δεν θα μπορεί να το οδηγήσει και κανένας άλλος :lol:

Joyrider
03/04/2012, 15:33
Μα τι νόημα έχει να την κάνεις την ασφάλεια αν δε σε καλύψει :confused:
Σου έστειλα πμ αλλά τα είπε και ο rammstein.

Ένα τελευταίο να πω για να το κλείσω από μέρους μου.

Ο εκάστοτε πιτσιρικάς (έστω δεν είναι fake το thread) μπαίνει μέσα και ρωτάει για μια παρανομία που ήδη ξέρει ότι πρόκειται να κάνει και ζητάει λεπτομέρειες. Αν δεν πάρει την απάντηση που θέλει, ο τελευταίος που θα ακούσει είναι ένα τυχαίο username στο ίντερνετ. Πόσο μάλλον όταν δεν αντιμετωπίζεται και σοβαρά.

Η λύση για μένα είναι:
1) του δίνεις όλες τις επιλογές του
2) του δείχνεις την/τις σωστή/ες κατεύθυνση/εις
3) τον προειδοποιείς για τις συνέπειες της παρανομίας/ λάθος κατεύθυνσης

και άμα σε ακούσει σε άκουσε. Γιατί να σε ακούσει δηλαδή αν τον κοροιδέψεις και όχι αν του μιλήσεις αντικειμενικά (σχετικό πάντα);

RAMMSTEIN
03/04/2012, 15:36
Εκτός αν γίνει ατύχημα και φταιει οπότε θα έχουμε ιππασία…
(μ αυτόν να κάνει τη φοράδα)
Άσε που δεν είναι όπως παλιά –έχουν σφίξει οι κώλοι-

η αλήθεια να λέγεται, σωστά και τα δύο points

McGyver
03/04/2012, 19:44
Κανονίστε :smokin:...

teogtp
04/04/2012, 09:05
Ο νεαρος μπηκε στο φορουμ αυτο αποφασισμενος οτι θα προχωρησει στην αγορα μοτο,τα γραφομενα του αυτο δειχνουν και αναζητα αλλοθι και "συνεργους" στο εγκλημα
Τωρα αν καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να του αλλαξουν μυαλα μεσα απο αυτο εδω το μεσο μαλλον ειναι βαθεια νυχτωμενοι.Το οτι καποιοι απαντησαν "οτι να'ναι" κατ'εμε ειναι μια λογικη αντιστοιχη του ερωτηματος.Στο αν ξεκινησα "νομιμος" ναι ημουν φλωρος και αγορασα κρανος και μπουφαν και το κοστος τους ηταν οσο και η αξια απο το ΠΑΠΑΚΙ μου!Οχι δεν το φυσαγα το χρημα μου εγινε ο κ@λ@ς φυλιστρινι απο την δουλεια που πατησα για να τα μαζεψω.Αλλα οπως εχω ξαναγραψει εδω μεσα εγω ειμαι "φλωρος"και κουλος.....Α!αν οντως ειναι πραγματικο το θρεντ και ο προβληματισμος του πιτσιρικα ας τσεκαρει την υπογραφη μου αναφερετε σε καποιον συνομηλικο του......
Αυτα.......

SVX
04/04/2012, 09:20
Ο νεαρος μπηκε στο φορουμ αυτο αποφασισμενος οτι θα προχωρησει στην αγορα μοτο,τα γραφομενα του αυτο δειχνουν και αναζητα αλλοθι και "συνεργους" στο εγκλημα
Τωρα αν καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να του αλλαξουν μυαλα μεσα απο αυτο εδω το μεσο μαλλον ειναι βαθεια νυχτωμενοι.Το οτι καποιοι απαντησαν "οτι να'ναι" κατ'εμε ειναι μια λογικη αντιστοιχη του ερωτηματος.Στο αν ξεκινησα "νομιμος" ναι ημουν φλωρος και αγορασα κρανος και μπουφαν και το κοστος τους ηταν οσο και η αξια απο το ΠΑΠΑΚΙ μου!Οχι δεν το φυσαγα το χρημα μου εγινε ο κ@λ@ς φυλιστρινι απο την δουλεια που πατησα για να τα μαζεψω.Αλλα οπως εχω ξαναγραψει εδω μεσα εγω ειμαι "φλωρος"και κουλος.....Α!αν οντως ειναι πραγματικο το θρεντ και ο προβληματισμος του πιτσιρικα ας τσεκαρει την υπογραφη μου αναφερετε σε καποιον συνομηλικο του......
Αυτα.......

αυτα τα παιδια θα πρεπε να τα παρει καποιος μια full Μερα σε πληρωμα ΕΚΑΒ ή στους διαδρομους του ΑΧΕΠΑ για να καταλαβει οτι τα 130-150 αλογα δεν ειναι playstation...

motomaniac
04/04/2012, 11:15
αυτα τα παιδια θα πρεπε να τα παρει καποιος μια full Μερα σε πληρωμα ΕΚΑΒ ή στους διαδρομους του ΑΧΕΠΑ για να καταλαβει οτι τα 130-150 αλογα δεν ειναι playstation...


δεν εχω καλες φωτο με την μουτσουναρα μου σε ακκινησια 16 μερες με εσωτερικη αιμοραγια... εκει να δεις γελιο.. να χεζεις εκει που κοιμασαι να τρως εκει και να μην μπορεις να σηκωθεις ουτε για κατουρημα. ασε δε αμα σου σηκωθει πως ποναει ο καθετηρας... χαχαχαχα παρε μικρε οτι γουσταρεις. εμενα παντως με καλυψε και η ασφαλιστικη ενω δεν ειχα διπλωμα για το ER5 που ειχα στα 19 μου.. με οδηγο τον μπαμπα μου φυσικα. αλλα ειχα ER οχι gsxr.

παρε ενα μηχανακι να το πας οχι να σε παει. γιατι αργα η γρηγορα θα νιωσεις κι εσυ την ψυχρα απο τις σωληνες του φορειου..

mats8282
04/04/2012, 11:47
γεια σας παιδιά. ετοιμάζομαι να αγορά μια μεταχειρισμένη μηχανή από αθηνα. ένα gsxr 750 ένα R6 η ένα χτχ. αυτό που θα ήθελα να μου απαντήσετε τι χαρτιά χρειάζομαι και πως γίνεται μια τέτοια αγορά.Και αν γίνεται να την αγοράσω χωρίς δίπλωμα (είμαι 18) και μπορώ να την ασφαλίσω. ευχαριστώ

Τα 2 πρώτα μηχανάκια που αναφέρεις τα προσπερνάω...Πέρα από τα προφανή,με το νόμο κλπ,τα 130-150 άλογα σε ακραία supersport μηχανάκια είναι πάρα πολλά για οποιονδήποτε μη έμπειρο αναβάτη ανεξάρτητα από διπλώματα,ηλικίες κλπ..

Πάμε στο ΧΤΧ λοιπόν...

Γιατί να πάρεις ΧΤΧ;Καταλαβαίνω πως θα ανέβει το <<κύρος>> σου στην παρέα με ένα 600+,για αυτό μας παρουσιάζεις ως επιλογές τα παραπάνω που το μόνο κοινό είναι ο κυβισμός,και θα κάνεις σούζες πιο εύκολα αλλά πέρα από αυτά τα πλεονεκτήματα που θα έχεις με ένα ΖΧ250R,πχ,είναι πάρα πολλά σε σχέση με ότι θα <<χάσεις>>...

Οι διαφορές σε επιδόσεις με ένα ΧΤΧ δεν είναι χαοτικές,45hp το ένα 35 το άλλο,καλύπτεσαι απ'ότι λένε κάποια παιδιά με δίπλωμα/ασφάλεια/κλπ,είναι σχολείο για street οδήγηση οπότε η μετάβαση σε ένα R6 θα είναι πιο εύκολη στο μέλλον,κάνει ταξίδια/βόλτες άνετα/γρήγορα κλπ κλπ...Το κρατάς 2-3 χρόνια,μαθαίνεις,γουστάρεις,δεν φοβάσαι το μπλόκο,την κακιά στιγμή κλπ και μετά κάνεις ό,τι νομίζεις...

:wave2:


εμενα παντως με καλυψε και η ασφαλιστικη ενω δεν ειχα διπλωμα για το ER5 που ειχα στα 19 μου..

Σε κάλυψε γιατί δεν έφταιγες προφανώς...

McGyver
04/04/2012, 12:19
Από τις 58 απαντήσεις του θέματος σβήστηκαν οι 33 ως λίγο ή πολύ προσβλητικές και άσχετες με το θέμα.

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις στο παρελθόν σε όλους τους τόνους και με όλες τις πιθανές καταλήξεις.
Αν έχετε να προσθέσετε κάτι ουσιαστικό στο παρόν thread κάντε το, αλλιώς αφήστε το να πεθάνει στην ησυχία του.

mikes
04/04/2012, 13:28
ρε παλικαρια δεν εχετε καταλαβει ενα πραγμα εδω!
το θεμα δεν ειναι τι μηχανακι θελει να παρει αλλα ΠΩΣ θα το παρει!
αν αυτος θελει να καβαλησει σουπερσπορτ μετα απο ποδηλατο μεγεια του με χαρα του! αυτος θα σκοτωθει και η δικια του η μανουλα θα τον κλαιει!
αλλα αν τη στιγμη του σιγουρου ατυχηματος λογο ανυπαρκτης εμπειριας παρει κι αλλον στο λαιμο του, χωρις διπλωμα και πρακτικα χωρις ασφαλεια
τον ηπιε και αυτος και η οικογενεια του σε περιπτωση που ο λεγαμενος δεν την παλεψει!

εγω προσωπικα αν μου τυχει κανεις τετοιος και εχει και υπαιτιοτητα στο συμβαν, δεν προκειτε να λυπηθω τη μανουλα του που θα τον κλαψει,
αλλα θα διεκδικησω αμεσα να αποζημειωθω! στο φιναλε αν δεν μπορουσε ας μην κυκλοφορουσε! και πιστευω οτι αυτης της λογικης δεν ειμαι μονο εγω!

εννοειται βεβαιως αν εχω υπαιτιοτητα εγω, οτι θα αναλαβω πληρως τις ευθυνες μου!! αλλα εγω θα εχω και μια ασφαλιστικη που θα με καλυψει! αυτος???

εν ολιγοις αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρωτα πρεπει να του δειξουμε να ειναι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ απεναντι στους αλλους και μετα να του μαθουμε να ειναι και απεναντι στον εαυτο του! και περα απο εκει οτι κανει να εχει αντικτυπο στον ιδιο και μονο!!!

p_sapelas
04/04/2012, 20:39
Ανεξαρτήτως από το αν το thread είναι αληθινό η όχι, δυστηχώς υπάρχει αυτή η μ@μημένη νοοτροπία στο μυαλό μας.. Και εγώ στα 18 μου δεν είχα παραπάνω μυαλό απλά δεν είχα γονείς να συμμετέχουν στο έγκλημα μιας και δε με άφηναν πριν βγάλω δικά μου λεφτά να καβαλήσω τπτ πέρα από το ποδήλατο που μου είχαν πάρει. Αν και μηχανόβιος πολλά χρόνια ο πατέρας μου όταν έφτασε η στιγμή για αγορά της μηχανής το μόνο που μου είπε είναι ότι δεν θέλει καμιά συμμετοχή σε όλο αυτό.. Δεν τον αδικώ μιας και ακόμα στις αλλαγές του καιρού το πόδι του τον πονάει... χαίρομαι που δεν συμμετείχε στην τελική γτ και εμένα καμιά φορά πλέον με πονάει το πόδι μου όταν αλλάζει ο καιρός και τότε θα τον πόναγε διπλά...
Το μυαλό μας φταίει για όλα ρε γμτ και τα κόμπλεξ που μας πιάνουν κατά καιρούς.

motomaniac
04/04/2012, 23:15
εγω στα 18 μου ειχα σαν επιλογες πολυ λιγοτερα μηχνακια απ'οτι σημερα. με καλυψε γιατι οταν εφταγα εβαλα οτι το οδηγουσε "διπλωματουχος"!! αχχαχαχα περα απο τα αστεια ο τυπος ηταν βαφεας αυτοκινητων και ζητησε για μια λακουβα+ σπασιμο (απο την wermacht) στον προφυλακτηρα 1200ε. με πηρε τηλ η ασφαλιστρια και με λεει τι εκανες παλι?? ειχε ηδη αποζημιωσει μια mercedes...

motomaniac
04/04/2012, 23:25
στο θεμα. αγαπητο μου παιδι. αν θες να φτασεις την ηλικια μου αρτιμελης και ποσο μαλλον αλλων σοφοτερων σε αυτο το φορουμ οι επιλογες σου, οσον αφορα το διπλωμα + την βλακεια που κουβαλαμε ολοι μας στα 18 +το πουλ μουρ + την ελαχιστη η μηδενικη εμπειρια ειναι:

zx250 Ninja (ti??? ninja?? xaxaxaa)

sym wolf h kapws etsi

ktm smc 660 (κι ομως ερχοταν ελλαδα με μονο 34 αλογα δηλωμενα.)

πιθανων yamaha srx

χτ

xr 250 και γενικα ολα τα μονοκυλινδα 250 πλην διχρονων. (κανουν και καγκουριες.. της ηλικιας ειναι)

ολα τα 200αρια διχρονα.

ολα τα σκουτερ πλην των 800!!!
αυτα. νυσταζω και δεν σκεφτομαι αλλο.

SoulGR
05/04/2012, 01:42
στο θεμα. αγαπητο μου παιδι. αν θες να φτασεις την ηλικια μου αρτιμελης και ποσο μαλλον αλλων σοφοτερων σε αυτο το φορουμ οι επιλογες σου, οσον αφορα το διπλωμα + την βλακεια που κουβαλαμε ολοι μας στα 18 +το πουλ μουρ + την ελαχιστη η μηδενικη εμπειρια ειναι:

zx250 Ninja (ti??? ninja?? xaxaxaa)

sym wolf h kapws etsi

ktm smc 660 (κι ομως ερχοταν ελλαδα με μονο 34 αλογα δηλωμενα.)

πιθανων yamaha srx

χτ

xr 250 και γενικα ολα τα μονοκυλινδα 250 πλην διχρονων. (κανουν και καγκουριες.. της ηλικιας ειναι)

ολα τα 200αρια διχρονα.

ολα τα σκουτερ πλην των 800!!!
αυτα. νυσταζω και δεν σκεφτομαι αλλο.
+ bros 400 srx 400 xt500 -400 transalp 400 kle 250 αν θυμηθω αλλα θα πω

devil's animal
05/04/2012, 08:58
ktm smc 660 (κι ομως ερχοταν ελλαδα με μονο 34 αλογα δηλωμενα.)


το συγκεκριμενο δεν ξερω πως ερχοταν στην Ελλαδα και τι δηλωνοταν αλλα ειναι ενα ready to race μηχανημα.
εχει γυρω στα 53 - 56 ροδα και ειναι για πολλες καγκουριες...

anyway, δεν πιστευω οτι ειναι και το καλυτερο μηχανακι entry level.
οπως επισης δεν νομιζω οτι τα μονοκυλινδρα ανω των 400cc ειναι "μικρες" μοτοσυκλετες...
γι'αυτο αλλωστε και πλεον δεν υπαρχουν μονοκυλινδρα πανω απο 660cc.
:wave2:

motomaniac
05/04/2012, 11:17
ηταν κομμενο devil. απο παντου. βεβαια ηταν καμια ωρα δουλεια να το κανεις 50τοσα τροχο.. αλλα μαμας ειχε μονο 34. μετα εβγαζες διαφορα στοπ... πρωτο πρωτο της γκαζιερας..

devil's animal
05/04/2012, 11:32
ηταν κομμενο devil. απο παντου. βεβαια ηταν καμια ωρα δουλεια να το κανεις 50τοσα τροχο.. αλλα μαμας ειχε μονο 34. μετα εβγαζες διαφορα στοπ... πρωτο πρωτο της γκαζιερας..

εχεις την εντυπωση δλδ οτι αν θα παρει κατι τετοιο (γιατι πλεον παιζει μονο μεταχειρο), θα το παρει οπως εβγαινε απο το εργοστασιο, με το detuning??:confused:

RAMMSTEIN
05/04/2012, 11:52
γεια χαρά σε όλους και πάλι
να ρωτήσω κάτι, μάλλον απο περιέργεια σε σχέση με το αρχικό ερώτημα του θέματοσ πάντα
τι μηχανάκι είχατε στα 18 σας?

sniper
05/04/2012, 11:54
γεια χαρά σε όλους και πάλι
να ρωτήσω κάτι, μάλλον απο περιέργεια σε σχέση με το αρχικό ερώτημα του θέματοσ πάντα
τι μηχανάκι είχατε στα 18 σας?

Έχει σχέση αυτό με την αρχική σου ερώτηση;

Μπορείς να ανοίξεις καινούργιο θέμα και να το ρωτήσεις αν σ' ενδιαφέρει. Εδώ μέσα η φωτιά έσβησε και δεν θα ξαναδυναμώσει.

RAMMSTEIN
05/04/2012, 11:57
εννοώ σε σχέση με την αρχική ερώτηση του θέματος, οχι την δικια μου
απλα θελω να δω αυτοι που συμβουλεύουν τον πιτσιρικα με όσα τον συμβουλεύουν(τα περισότερα σωστά) στα δικά τουσ 18 τι έκαναν

sniper
05/04/2012, 12:04
εννοώ σε σχέση με την αρχική ερώτηση του θέματος, οχι την δικια μου
απλα θελω να δω αυτοι που συμβουλεύουν τον πιτσιρικα με όσα τον συμβουλεύουν(τα περισότερα σωστά) στα δικά τουσ 18 τι έκαναν

Άκυρη η τοποθέτησή σου. Κι οι πρώην ή νυν χρήστες ναρκωτικών συμβουλεύουν τους άλλους να μην τα ξεκινήσουν. Το ότι ήταν/είναι χρήστες δεν κάνει άκυρες τις συμβουλές τους.

RAMMSTEIN
05/04/2012, 12:15
Άκυρη η τοποθέτησή σου .

προσωπική σου αποψη, αλλα τέλος παντων


μια που σε πετυχα να ρωτησω και κατι αλλο τελευταιο γιατι αδυνατώ να το καταλαβω(μαλλον λογο μικρης εμπλοκης μου με τα φορθμ και τα διαφορα σχετικα)

γινεται μια συζητηση, οπως εδω πχ, λογικο ειναι μερικες φορες η κουβεντα να ξεφευγει οπως γινεται διαρκως και στις κανονικες συζητησεις
δεν ειναι εφικτο με το που αλλα ζει λιγο τροπή να ανοιγουμε καινουργιο θεμα και δευτερον τι σημαινει "Εδώ μέσα η φωτιά έσβησε και δεν θα ξαναδυναμώσει"?ποιος το κρινει αυτο?εσυ(σαν διαχειρηστής εννοώ)?

αυτα και σορρυ αν ξεφυγα, για να μην παρεξηγηθουμε ρωταω τελειωσ καλοπροαίρετα, απλα να μπω λιγο στο νοημα

sniper
05/04/2012, 12:17
προσωπική σου αποψη, αλλα τέλος παντων


Ωραία.


μια που σε πετυχα να ρωτησω και κατι αλλο τελευταιο γιατι αδυνατώ να το καταλαβω(μαλλον λογο μικρης εμπλοκης μου με τα φορθμ και τα διαφορα σχετικα)

γινεται μια συζητηση, οπως εδω πχ, λογικο ειναι μερικες φορες η κουβεντα να ξεφευγει οπως γινεται διαρκως και στις κανονικες συζητησεις
δεν ειναι εφικτο με το που αλλα ζει λιγο τροπή να ανοιγουμε καινουργιο θεμα

γι αυτό τα θρεντ γίνονται μη αναγνώσιμα και χάνει η μάνα το παιδί και τούμπαλιν.


και δευτερον τι σημαινει "Εδώ μέσα η φωτιά έσβησε και δεν θα ξαναδυναμώσει"?ποιος το κρινει αυτο?εσυ(σαν διαχειρηστής εννοώ)?

Ναι



αυτα και σορρυ αν ξεφυγα, για να μην παρεξηγηθουμε ρωταω τελειωσ καλοπροαίρετα, απλα να μπω λιγο στο νοημα

Παρακαλώ, κανένα πρόβλημα.

RAMMSTEIN
05/04/2012, 12:20
οκ ευχαριστω

motomaniac
05/04/2012, 15:05
cb250N 1978 μοντελο. και στα 19 kawasaki ER5. οκ? τετοιο να παρεις κι εσυ.. μετα πηρα ενα CBR600F3 και εμαθα καλα την μυρωδια των νοσοκομειων και τις τιμες των ανταλακτικων... (πραγματα στα οποια δεν ενηκει το αριστερο μου γονατο και η δισκοκοιλη στον αυχενα μου.)

RAMMSTEIN
05/04/2012, 15:09
τετοιο να παρεις κι εσυ..

σε ποιον αναφερεσαι?

motomaniac
06/04/2012, 00:18
σε σενα νομιζω. γιατι δεν καταλαβα? τι εχει το μηχανακι? τελειο ειναι. ελαφρως πιο γρογρο απο παι. ακομα θελω να το φτιαξω. ενιωθα και πολυ Joe Bar Team εκει πανω... ασε που θελει αρχιδια για να παει γρηγορα.. (και παλι δεν παει.)

ΥΓ. τρεχεις και σε αγωνες κλασσικων αμα θες.

RAMMSTEIN
06/04/2012, 00:27
εχει πλακα τελικα το story εδω,τοχα παρεξηγησει

motomaniac
06/04/2012, 00:36
ασε εδω οι περισσοτεροι συμπαθουν τα στρογγυλα φαναρια.. μπορει να μην περνας R6 αλλα απαρατηρητος σιγουρα δεν θα περασεις.. που να με δεις 2ο ετος με ψηλη ξανθια να τρεχει απο πισω στην κατηφορα που την τσουλαγα να παρει μπρος.. αχχαχαχα