PDA

View Full Version : ..εσεις τι θα διαλεγατε??



trelokefaloitis
02/04/2012, 19:31
http://youtu.be/Yohu0wuRTNE

marios8
02/04/2012, 20:40
Αν προσέξεις την συμπεριφορά της κάθε μοτοσικλέτας στο βίντεο, θα δείς οτι δεν είναι και δύσκολη επιλογή . :wave2:

SVX
02/04/2012, 20:45
..εσεις τι θα διαλεγατε??


R1 http://www.youtube.com/watch?v=yjBrpN9nmZQ

MiltiadisK.D
02/04/2012, 20:55
προσωπικα 990 και μαλιστα το R,δαγκωτο!:a29::a016::a015::a39: αρμα μαχης!:wave2:

MG-KTiNoS
02/04/2012, 22:33
YAMAHA χωρίς κουβέντα.
(Άστους να λένε)

taisteal
02/04/2012, 22:45
KTM:a015:τα αλλα ειναι μπανιερες :smokin:

MG-KTiNoS
02/04/2012, 22:53
Μπανιέρες στις οποίες κάνεις μπάνιο στα λεφτά που σου περισσεύουν από το ΚΤΜ που ΔΕΝ πήρες, βλέπε βλάβες, βεζνίνες, σέρβις κλπ
Σαν το Σκρουτζ !!!



:lol:


252162

taisteal
02/04/2012, 23:08
ναι ειδαμε και τα μπεμπε απο ζημιες :yuck:

LOUKILOUK
02/04/2012, 23:16
Έχουμε ήδη κάνει τις επιλογές μας ευτυχώς, (όταν λεφτά υπήρχαν...) και το βασικότερο μετά από 3 χρόνια και καμιά 35αριά χιλιάδες χιλιόμετρα είμαστε απολύτως σίγουροι για την ορθότητα της επιλογής μας.

Το θεματάκι το βλέπω καρφί για αντιπαραθέσεις και λογικό αφού τα γούστα μας και οι απόψεις μας διαφέρουν... Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι το 90% των αναβατών της κατηγορίας (ας μην επεκταθώ και στις άλλες κατηγορίες...) δεν θα καταλάβει σημαντικές διαφορές, ανάμεσα στις τρεις αυτές μοτοσυκλέτες, στην οδήγηση στο χώμα ή στην άσφαλτο, στο ταξίδι ή στην πόλη, μόνος ή δικάβαλος φορτωμένος και ακόμα και αν κάποιος συνιδητοποιήσει μικροδιαφορές δεν πρόκειτε να κάνει πίσω στην επιλογή του που του στοίχησε και ένα κάρο λεφτά και δεν λέει να μην ήταν η ιδανική... :confused:
Σε αυτό το σημείο και ρίχνοντας λάδι στη φωτιά:evil: θα πω ότι ο τύπος που κάνει την κριτική θα μπορούσε να τα έλεγε όλα αυτά, απλά έχοντας διαβάσει τα διαφημιστικά προσπέκτους της κάθε εταιρίας και βγάζοντας ένα συγκριτικό ρεζουμέ, άντε στην καλύτερη ρίχνοντας και μια ματιά στο διαδίκτυο...:rolleyes:
"Μεταφράζοντας" και αποκωδικοποιώντας αυτά που οσάν άλλη πυθία μας αραδιάζει θα σας πω τι ακριβώς εννοεί σχολιάζοντας τα τρία αυτά οχήματα ...
Το τενερέ λοιπόν είναι το χειρότερο από όλα και σε χώμα και σε άσφαλτο απλά δεν είναι τόσο χάλια όσο θα περιμενε μετά την ανάγνωση των τεχνικών χαρακτηριστικών του. Είναι ευχάριστη έκπληξη που μπορεί να περάσει από χωμα πάρα τα κιλά του και την μαλακή(α) ανάρτηση που έχει και τελικά είναι κάπου στη μέση, στη βάση δηλαδή... το τσίμπησε το 5αράκι...(μια χαρά δηλαδή για την πλειονότητα των αναβατών που δεν πέρνουν έτσι και αλλιώς μεγαλύτερο βαθμό...;))
Το GS (το απλό και ΟΧΙ το GSA που είναι και 40 κιλά βαρύτερο, μεγαλύτερο σε όγκο και ψηλότερο...:uplate:) είναι μόνο για την άσφαλτο και εκεί κυριλέ. Στο χώμα αν δεν έχεις "χέρια",αν η καρδούλα σου δεν το λέει και κυρίως αν η τσέπη σου δεν αντέχει δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις ΠΟΤΕ...Πήγαινε από άσφαλτο και πάρκαρε στο χωμάτινο πάρκινγκ της "απομακρυσμένης" παραλίας και είσαι οκ...ααα μην ξεχάσεις... βασικό... πάρκαρε με τον κώλο για να μην αναγκαστείς μετά να τραβάς εσύ και το κορίτσι (στην καλύτερη των περιπτώσεων...) γιατί μερικά τέτοια πάρκινγκ έχουν και άμμο...δεν τα καθαρίζουν βλέπεις οι απολίτιστοι... Βαθμός επιεικώς 7...
Για το 990 δε θα "μεταφράσω"...έχω γνώμη δική μου και μου η δική του περισσεύει...
Για το χώμα συμφωνούμε όλοι απαξάπαντες οπότες προσπερνάμε (άνετα...) εν τάχυ και μπαίνουμε στη άσφαλτο...
ΚαΤεΜε στρίβει απίστευτα, επιταχύνει άνετα, φρενάρει ικανοποιητικά και καταναλώνει αχόρταγα δυστυχώς. Η σέλα είναι άνετη και αναπαυτική και για δικάβαλα, η ανάρτηση ρυθμίζετε πλήρως και με πλήρες φορτίο δικάβαλο συνεχίζει να είναι τρένο στο στροφιλίκι και στον αυτοκινητόδρομο. Ακόμα και κουλάδια πρόβατα σαν και μένα με το 990 μεταμορφώνονται σε αξιοπρεπείς χιλιομετροφάγους χωρίς να καθυστερούν κανένα "γλήγορο" συνοδηπόρο...Αν σε ολα αυτά το GS/GSA μπορεί να σταθεί ανταγωνιστικά τότε στην καλύτερη να έχουμε μια "ισοπαλία" στην άσφαλτο και ο τελικός νικητής να βρίσκετε μόνο στην καρδιά του καθενός ή ίσως και στην τσέπη του μιας και το ΚΤΜ είναι και φτηνότερο...Βαθμός 8 μιας και πάντα το εχθρός του καλού είναι το καλύτερο... και εδώ εξηγούμε...
Μικρότερη κατανάλωση, ειδικά την σήμερον ημέρα, είναι επιβεβλημένη...(υπάρχει συστηματάκι και για καρμπς και για ψεκασμό που δίνει λύση αλλά σημασία έχει να το υιοθετήσει και η παραγωγός εταιρία). Αν βελτιωθεί το κομμάτι αυτό, τα 20 σχεδόν λίτρα καυσίμου είναι αρκετά και το τεπόζιτο δεν θα φαντάζει μικρό όπως σήμερα. Τα φρένα καλά και άγια σύμφωνα με τον χαρακτήρα της, ίσως να μπορούν όμως και λίγο καλύτερα...Τέλος λίγες παραπάνω πληροφορίες από τα όργανα έτσι για την χαρά της τεχνολογίας θα ήταν καλοδεχούμενες αλλά όχι και καθοριστικές για την τελική επιλογή, την δική μου τουλάχιστον...
Εν κατακλείδι δεν έχω ακόμα ζηλέψει τίποτα και καμία άλλη όσο καιρό έχω το 990 και έχω την εντύπωση ότι θα παραμείνω για χρόνια πιστός στην επιλογή μου ανεξάρτήτως οικονομικών συνθηκών και καταστάσεων. Την πατέντα βέβαια με την αλλαγή του χάρτη του ψεκασμού θα την κανω με την πρώτη ευκαιρία...προς το παρόν ονειρεύομαι την μέρα που θα την ξανακαβαλήσω μιας και μας χωρίζουν χιλιάδες χλμ ή μήπως να πω μίλια...:moutza:βλάκα
Τώρα μπορουμε, αξιοπρεπώς όπως πάντα..., να ξεκατινιαστούμε...:a014::D
:beer::wave2:

υ.γ. Στην τελευταία παράγραφο μιλάω σαν Αφρικανός ρε πούστη μου...να το προσέξω...:hmm:

trelokefaloitis
03/04/2012, 00:42
Μαλλον στις αντιπαραθεσεις θα πηγενε καλυτερα...εχεις απολυτο δικιο...

Και δυετης κατοχος 950 ADVE θα παραμεινω στην ιδια εταιρια...απλα θα μεγαλωνα λιγο σε 990...

TROOPER
03/04/2012, 10:34
δεν πιστευα ποτε οτι θα το ελεγα αυτο αλλα....































ΚΤΜ!!!!!!!!

παω για το χαπι μου...! :dizzy:

OldMan
03/04/2012, 12:01
Από το λίγο που είδα, όλα διώχνουν αξιοπρεπέστατα την σπασμένη πέτρα, οπότε προς τι η επιλογή ..??

devil's animal
03/04/2012, 15:04
KTM και εγω.
:a013:

GIXXERAKIAS
03/04/2012, 15:40
Εκεί που πάμε και όπως με γοργά βήματα πάμε αυτό.....

http://www.youtube.com/watch?v=idapOixg0rA