PDA

View Full Version : Δεν ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας...



Komisths
02/04/2012, 21:29
Παιδιά καλησπέρα σε όλους.Έχω ένα φέιζερ του 99 και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας.Στο τσεκ όταν παίρνει μπρος η μηχανή το λαμπάκι ανάβει αλλά όταν είναι να τελειώσει η βενζίνη...λαμπάκι γιοκ..Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι φταίει και κυρίως αν φτιάχνεται εύκολα?Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα?Ευχαριστώ..:)

typhoon
03/04/2012, 16:42
Χωρίς να το κατέχω το θέμα, αφού ανάβει στο τσεκ(αρα δεν είναι καμμένο) αλλά δεν ανάβει στη χαμηλή στάθμη, έχεις πρόβλημα στον αισθητήρα του δείκτη μέσα στο ρεζερβουαρ, οπότε κάτι ακριβο θα είναι...

MikeG
03/04/2012, 17:15
Τσέκαρε το φλοτέρ σου μήπως κολλάει ή γενικότερα έχε χαλάσει μετά από τόσα χρόνια.

MPAMPoULAs_FMX
03/04/2012, 18:23
Συμφωνώ με τον απο πάνω (MikeG) και ρίξε μια ματιά στα καλώδια που πάνε στο ρεζερβουάρ μπας και δεν κάνουν επαφή κάπου...(αν έχεις πολύμετρο θα σε βοηθήσει πολλή)

Komisths
03/04/2012, 20:11
Πώς τσεκάρουμε το φλοτερ??:confused: Επίσης τι είναι το πολύμετρο????:confused:

MPAMPoULAs_FMX
03/04/2012, 21:00
Τι είναι το πολύμετρο;
Πολύμετρο είναι το όργανο που γενικά “μετράς” το ρεύμα (τάση ,ένταση, αντίσταση κτλ)

252227


Τώρα αν δεν ξέρεις τι είναι άστο καλύτερα. Απλώς τσέκαρε αν τα καλώδια που πάνε στο ρεζερβουάρ είναι στη θέση τους.

Τώρα το φλοτέρ χωρίς πολύμετρο...Τσέκαρε, με το ρεζερβουάρ σχεδόν άδειο, με ένα ΦΑΚΟ (και όχι αναπτήρα, σαν έναν έξυπνο φίλο μου) αν φαίνεται το φλοτέρ μέσα τότε δες αν είναι στο ίδιο ύψος με την βενζίνη.
Αν ναι είναι οκ αν οχι τότε δοκίμασε με ένα “κατσαβίδι” αν μπορείς να το κουνήσεις πάνω-κάτω (μπορεί ναι είναι σκουπίδι από τη βενζίνα και έχει κολλήσει).
:beer:

OldMan
04/04/2012, 14:10
Μην ψάχνεις τίποτε σαν το καζανάκι της τουαλλέτας...

Κάτι τετοια πρέπει να έχεις ..

Komisths
04/04/2012, 14:51
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..Και όχι...δε θα το έκανα με αναπτήρα....Ίσως με σπίρτα....:lol:

ΓΙΩΡΓΟς R
04/04/2012, 20:00
Φιλαράκια καλησπέρα!ειχα το ίδιο πρόβλημα με ένα ρ6 99 που είχα!δεν άναβε κ μένα κ επειδή ήταν πολλα τα λεφτά για άλλο φλοτερ έμαθα να υπολογιζο την απόσταση που έκανα με την βενζίνη που έβαζα κ το δούλευα πάντα με το τριπ,κάθε φορά που έβαζα βενζίνη το μιδενιζα.με την βενζίνη στο 1.20 τότε με 10ε έκανα 145χλμ κ ξανα έβαζα πάλι!με την σημερινή θες κανά 15αρι φίλε μου

MPAMPoULAs_FMX
04/04/2012, 20:12
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..Και όχι...δε θα το έκανα με αναπτήρα....Ίσως με σπίρτα....:lol:

Χμμμ...με σπίρτα δεν το έχω δοκιμάσει άλλα μπορώ να σου πω ότι αν θες να κάνεις αποτρίχωση στα φρύδια σου (λέμε τώρα αν σου έρθει έτσι ξαφνικά) σου συνιστώ C-50 με το ρεζερβουάρ σχεδόν άδειο και zippo κατά προτίμηση...τα αποτελέσματα θα σε εκπλήξουν τουλάχιστον για δυο μήνες (δεν έχω την φωτογραφία με τις ψεύτικες φαβορίτες που του είχε ζωγραφίσει η αδελφή του...)
:wave2:

Komisths
05/04/2012, 13:04
σου συνιστώ C-50 με το ρεζερβουάρ σχεδόν άδειο και zippo κατά προτίμηση
:wave2:
Ααααχχχ....με πόσους τρόπους έχουν σημαδέψει τις ζωές μας τα στρογγυλοφάναρα..........:beer:

TERMINATOR
05/04/2012, 13:05
Παιδιά καλησπέρα σε όλους.Έχω ένα φέιζερ του 99 και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν ανάβει το λαμπάκι της ρεζέρβας.Στο τσεκ όταν παίρνει μπρος η μηχανή το λαμπάκι ανάβει αλλά όταν είναι να τελειώσει η βενζίνη...λαμπάκι γιοκ..Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι φταίει και κυρίως αν φτιάχνεται εύκολα?Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα?Ευχαριστώ..:)

Καλησπέρα,
Σηκώνεις ντεπόζιτο (ξεβιδωνεις μόνο την εμπρος βίδα του ντεποζιτου και λασκαρεις την πισω βίδα).
Στο κάτω μερος του ντεποζιτου υπάρχουν 3 καλωδια ενα πρασινο,ενα πρασινο-ασπρο και ενα μαυρο νομιζω (τεσπα) το πρασινο-ασπρο ειναι αυτο που σε ενδιαφέρει (δινει εντολη μολις μειωνεται η βενζινη να αναψει το λαμπακι).
Δες εαν ειναι κομμενο ή φθαρμενο, ψεκασε το με WD40, δες την πορεια του για φθορες, βγαλε το βυσμα που καταληγει ψεκασετο με wd40 και ξαναβαλτο.
Εαν παλι δεν μαλλον πας για φλοτερακι.
Ρωτα τιμη πρεπει να ειναι φτηνο.