PDA

View Full Version : Μηχανή 250 cc!!!!!!!!!!!



alex134282
02/04/2012, 21:46
Καλησπέρα,

Ειμαι σχετικά νέος στο χώρο(18 ετών) και έχω εμπειρία 2 χρόνων με παπάκι. Σκέφτηκα λοιπόν μιας και πήρα το δίπλωμα να περάσω σε κάτι μεγαλύτερο το ερχόμενο καλοκαίρι. Ενδιαφέρομαι για Enduro στα 250cc και φυσικά μεταχειρισμένο, αφού το....."μαλλί" για καινούριο πάει πολύ. Έχω βάλει στο μάτι ένα wr του 96 http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2246064/

Ποιά είναι η γνώμη σας για το μηχανάκι..... θετικά αρνητικά στοιχεία????
Κ ότι έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο...........;)

mikes
02/04/2012, 22:33
αν σου αρεσει το στυλ αυτο, αλλα δεν εχεις σκοπο να πας χωμα, ψαξε για κανα μοταρντ καλυτερα!

balakia
03/04/2012, 07:59
4bf με αντλια λαδιου λιγο δυσκολο μου φαινεται:confused::confused::confused:

Kleman
03/04/2012, 08:41
Καλησπέρα,

Ειμαι σχετικά νέος στο χώρο(18 ετών) και έχω εμπειρία 2 χρόνων με παπάκι. Σκέφτηκα λοιπόν μιας και πήρα το δίπλωμα να περάσω σε κάτι μεγαλύτερο το ερχόμενο καλοκαίρι. Ενδιαφέρομαι για Enduro στα 250cc και φυσικά μεταχειρισμένο, αφού το....."μαλλί" για καινούριο πάει πολύ. Έχω βάλει στο μάτι ένα wr του 96 http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2246064/

Ποιά είναι η γνώμη σας για το μηχανάκι..... θετικά αρνητικά στοιχεία????
Κ ότι έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο...........;)

Αν θες τσεκαρε και το TTR 250 του 2001 και....Ειναι αξιοπιστο και σχολειο για εισαγωγη στο χωμα.Χρωματα μπλε-ασπρο.

alex134282
03/04/2012, 19:24
αν σου αρεσει το στυλ αυτο, αλλα δεν εχεις σκοπο να πας χωμα, ψαξε για κανα μοταρντ καλυτερα!

Φίλε μου ψάχνω για μια μηχανή για εισαγωγή στο χώμα. Είμαι από Κέρκυρα κ παίζουν τρελά μέρη. Και να κάνω κ τη βολτίτσα μου στο δρόμο...
Θα κοίταζα κάνα XT600E αλλά εκτός του ότι είμαι λίγο άπειρος ακόμα, θέλω να είμαι καλημένος με το δίπλωμα που έχω. Το μοταρντ σαν στύλ δεν με συγκινεί ιδιαίτερα... Το μοτορι της αγγελίας όμως με έχει τρελάνει... Εξωτερικά τουλάχιστον.... Πιστεύεται οτι αξίζει ή πεταμένα λεφτά???




Αν θες τσεκαρε και το TTR 250 του 2001 και....Ειναι αξιοπιστο και σχολειο για εισαγωγη στο χωμα.Χρωματα μπλε-ασπρο.
Το ψαξα και για ΤΤΡ αλλα δεν φρικα κατι αξιολογο κ πανω απ όλα οικονομικό



4bf με αντλια λαδιου λιγο δυσκολο μου φαινεται
Φίλε balakia θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς??????:confused::confused:

mikes
03/04/2012, 19:49
Φίλε μου ψάχνω για μια μηχανή για εισαγωγή στο χώμα. Είμαι από Κέρκυρα κ παίζουν τρελά μέρη. Και να κάνω κ τη βολτίτσα μου στο δρόμο...
Θα κοίταζα κάνα XT600E αλλά εκτός του ότι είμαι λίγο άπειρος ακόμα, θέλω να είμαι καλημένος με το δίπλωμα που έχω. Το μοταρντ σαν στύλ δεν με συγκινεί ιδιαίτερα... Το μοτορι της αγγελίας όμως με έχει τρελάνει... Εξωτερικά τουλάχιστον.... Πιστεύεται οτι αξίζει ή πεταμένα λεφτά???
εγω το ειπα γιατι δεν διευκρινησες για ποια χρηση το θες, και το λαθος που ανεφερα το καναν πολλοι! αν θες να μπαινεις χωμα μια χαρα το βρισκω το μηχανακι! αλλα για σιγουρα, μιας και σε βλεπω να εχεις τη στοιχειωδη ορεξη και ευγενεια να το κουβεντιασεις το θεμα, περνα μια βολτα και απο την κατηγορια "χωματινο ταιρεν" να εκφρασεις τις αποριες σου που εκει οι θαμωνες ειναι πολυ πιο εμπειροι και θα σου δωσουν και συμβουλες για κινηση στο χωμα!!!

alex134282
03/04/2012, 19:56
Ευχαριστώ πολύ αδερφέ για την εξυπηρέτηση και για τα καλά σου λόγια!!!
Ευτυχώς για μένα έχω φιλαράκια, στριτάδες βέβαια που με μύησαν στα μυστικά της μοτοσυκλέτας και της ασφάλειας.....
Γιατί δεν μπορείς να απολαύσεις τη μηχανή σου αν δεν αισθάνεσαι ασφαλής στη σέλα της!!!!!!
Τουλάχιστον προσωπικά αυτό πιστεύω

mikes
03/04/2012, 19:58
Ευχαριστώ πολύ αδερφέ για την εξυπηρέτηση και για τα καλά σου λόγια!!!
Ευτυχώς για μένα έχω φιλαράκια, στριτάδες βέβαια που με μύησαν στα μυστικά της μοτοσυκλέτας και της ασφάλειας.....
Γιατί δεν μπορείς να απολαύσεις τη μηχανή σου αν δεν αισθάνεσαι ασφαλής στη σέλα της!!!!!!
Τουλάχιστον προσωπικά αυτό πιστεύω

.. και ετσι ακριβως ειναι!!!!

SoulGR
03/04/2012, 20:20
.. και ετσι ακριβως ειναι!!!!

δεν ξερω τι μπατζετ εχεις,αλλα το χτ 500 και τα μικροτερα(400-250) τα καλυπτει το Α1

πες μας πε ποσα φραγκα και το ψαχνουμε....γουελ καμ κιολα:beer::beer:

MikeG
03/04/2012, 20:46
Βρες ένα ΚΤΜ 250 EXC δίχρονο.

alex134282
03/04/2012, 21:56
δεν ξερω τι μπατζετ εχεις,αλλα το χτ 500 και τα μικροτερα(400-250) τα καλυπτει το Α1

πες μας πε ποσα φραγκα και το ψαχνουμε....γουελ καμ κιολα:beer::beer:
Καταρχάς φιλε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
κατα δεύτερον
Εχω υπόψη μου κ άλλα έξοδα όπως κράνος, μπουφανάκι, ίσως και γαντάκια.... και μαζι με μια ενδεχόμενη αλλαγή σέλας θα πάνε πάνω από 500ρικο......Οπότε ψάχνω κάτι από 1000 και κάτω... Αναφέρεσαι στο XT 500E του 2000-2004???

SoulGR
03/04/2012, 22:11
Καταρχάς φιλε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα
κατα δεύτερον
Εχω υπόψη μου κ άλλα έξοδα όπως κράνος, μπουφανάκι, ίσως και γαντάκια.... και μαζι με μια ενδεχόμενη αλλαγή σέλας θα πάνε πάνω από 500ρικο......Οπότε ψάχνω κάτι από 1000 και κάτω... Αναφέρεσαι στο XT 500E του 2000-2004???
ναι αυτο ελεγα

τσεκαρε εδω και αν σε κανει καποιο κλικ ρωτα εδω :D http://www.car.gr/classifieds/bikes/?category=31&engine_size-to=%3C250&offer_type=sale&or=d&pg=1&price-from=%3E500&price-to=%3C1000&so=dm

εχε υπ οψιν σου οτι οσο πιο πισω πας χρονολογικα, τοσο περισσοτερα πραγματα θα σου ζητησει το μηχανακι που θα παρεις...

και γω το Α1 εχω και εχω παρει αυτο 252229:wave2:

alex134282
03/04/2012, 22:27
εχε υπ οψιν σου οτι οσο πιο πισω πας χρονολογικα, τοσο περισσοτερα πραγματα θα σου ζητησει το μηχανακι που θα παρεις...


Σε συντήρηση κ έτσι???

SoulGR
03/04/2012, 22:31
ναι γτ εκτος απο τα γνωστα που εχουν ολα αλυσιδογραναζα-λαδια κλπ εχουν και αλλα πραγματακια φθορες πχ σωληνακια βενζινης σινεμπλοκ καμια λαμπα και τετοια...ενταξει δεν ειναι τοσο το κοστος οσο το σπαστικο του θεματος :P

alex134282
03/04/2012, 22:48
Σίγουρα.... Και να σου πω... Τι άποψη έχεις για τα δίχρονα???? είναι καλα μηχανικά??? εμφανίζουν προβλήματα??? το μονο που εχω ακούσει ειναι οτι καίνε πολυ.

SoulGR
03/04/2012, 22:59
Σίγουρα.... Και να σου πω... Τι άποψη έχεις για τα δίχρονα???? είναι καλα μηχανικά??? εμφανίζουν προβλήματα??? το μονο που εχω ακούσει ειναι οτι καίνε πολυ.

επειδη εχω την αισθηση πως ρωτας εμενα...:D να σου πω εγω ενα 50ρακι εχω διχρονο που ναι και λιγο παραπανω αλλα περα απ το λαδακι που το βαζω,τοσα χρονια ζημια δεν μου βγαλε....αλλα καλυτερα να περιμενεις απο καποιον αλλον να σου πει πως ειναι η συμβίωση με διχρονο :D

παντως απο καποια αλλα που εχω οδηγησει διχρονακια ειναι διαολια :lol::lol: