PDA

View Full Version : μπουζι ιριδιου



intruder
03/04/2012, 18:38
εχει βαλει κανενας?στο μανουαλ παντως δεν αναφερει τιποτα αλλα η ngk εχει βγαλει.

grharris
03/04/2012, 19:03
Για τι μηχανάκι και τι χρήση τα θες?

Είχα βάλει 2 φορές σε Hornet 600 και τα έφτυναν σε 2500-3000 χλμ. Είχα καλύτερη απόκριση στο γκάζι και φαινόταν να αρπάζει λίγο καλύτερα το μοτέρ αλλά δεν άξιζε τα λ€φτά και τα έπαιρνα και πιο φθηνά από το ngk.com.

Θυμάμαι μου είχε πει τότε ο μηχανικός μου ότι τα βάζουν στους αγώνες και μετά τα αλλάζουν.

Γι'αυτό σε ρωτάω, αν τα θέλεις για track day και μετά να τα αλλάζεις, καλά είναι αλλά μην περιμένεις και θαύματα.

valantis8
03/04/2012, 19:21
Eγω φοραω ιριδιου στον ληστη μου, και φορουσα και στο gsr, k sto strom, κανουν καλυτερη , πιο καθαρη καυση, βγαινει κανα 45αρι η τετραδα, αλλα για μενα αξιζει τον κοπο. Με τον απο πανω δε συμφωνω, ισα ισα που πανε πολυ πανω απο τις 12000 χλμ, που τα μανισια θελουν αλλαγη.
Ελπιζω να βοηθησα.

npat
03/04/2012, 19:50
Εγώ πάντως δεν βρίσκω γιατί να βάλεις μπουζί διαφορετικά απ' αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής του κινητήρα... Εκτός αν έχεις συγκεκριμένους λόγους. Αν τώρα ο κατασκευαστής προτείνει μπουζί ιριδίου, αλλάζει το πράγμα.

grharris
03/04/2012, 20:31
Eγω φοραω ιριδιου στον ληστη μου, και φορουσα και στο gsr, k sto strom, κανουν καλυτερη , πιο καθαρη καυση, βγαινει κανα 45αρι η τετραδα, αλλα για μενα αξιζει τον κοπο. Με τον απο πανω δε συμφωνω, ισα ισα που πανε πολυ πανω απο τις 12000 χλμ, που τα μανισια θελουν αλλαγη.
Ελπιζω να βοηθησα.

Καλύτερη και πιό καθαρή καύση κάνουν και τα διάκιδα και αντέχουν και τουλάχιστον για 24.000χλμ. Γιατί να πληρώσει κάποιος 45€?

TONYBANDIT
04/04/2012, 08:13
επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας να καταθεσω και εγω την αποψη μου.επειδη παντου υπαρχει ενας μυθος:)παλια ηταν τα μπουζι πλατινας τωρα τα ιριδιου.αυτοι που τα πουλαγαν ελεγαν οτι περνεις και 5 αλογα αλλοι οτι τρυπανε πιστονι.bullshit που λενε και οι αμερικανοι.τα πλεονεκτηματα ειναι 1)ΛΙΓΟ καλυτερη καυση,ΛΙΓΟ καλυτερη αποκριση στο γκαζι,και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.ιριδιου φοραω στον ληστη για να τα αλλαζω καθε 24000,ιριδιου φοραω και στο αμαξι (toyota yaris) και η toyota λεει αλλαγη στις 100,000.προσοχη ομως να μιλαμε για τον ιδιο τυπο δηλ cr7e τα μαμα cr7eix τα ιριδιου.απο εκει και περα διαλεγετε και παιρνετε.:beer::beer:

DoctoR_k6
04/04/2012, 08:55
+1000

dimzan
04/04/2012, 09:40
επειδη η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας να καταθεσω και εγω την αποψη μου.επειδη παντου υπαρχει ενας μυθος:)παλια ηταν τα μπουζι πλατινας τωρα τα ιριδιου.αυτοι που τα πουλαγαν ελεγαν οτι περνεις και 5 αλογα αλλοι οτι τρυπανε πιστονι.bullshit που λενε και οι αμερικανοι.τα πλεονεκτηματα ειναι 1)ΛΙΓΟ καλυτερη καυση,ΛΙΓΟ καλυτερη αποκριση στο γκαζι,και ΠΟΛΥ μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.ιριδιου φοραω στον ληστη για να τα αλλαζω καθε 24000,ιριδιου φοραω και στο αμαξι (toyota yaris) και η toyota λεει αλλαγη στις 100,000.προσοχη ομως να μιλαμε για τον ιδιο τυπο δηλ cr7e τα μαμα cr7eix τα ιριδιου.απο εκει και περα διαλεγετε και παιρνετε.:beer::beer:

αν θες πες μας λιγο απο που τα αγορασες αν εχουμε υπ οψην. Η διαφορα τους στην τιμη ειναι αναμενομενα διπλασια?

DoctoR_k6
04/04/2012, 10:32
αν θες πες μας λιγο απο που τα αγορασες αν εχουμε υπ οψην. Η διαφορα τους στην τιμη ειναι αναμενομενα διπλασια?

Τα δικα μου cr9eix απο αγγλια 33 ευρω η τετραδα.Με τοσα δεν αγοραζα ουτε τετραδα μαμα απο suzuki.
Οσο για ιριδιου εδω Ελλαδα βαλε κανα 15ευρω το ενα!!Αυτα κ απο εμενα...

intruder
04/04/2012, 14:08
βρηκα αυτα σε καλη τιμη κ το σκεφτομαι.καλυτερη καυση με ενδιαφερει κ χρονος ζωης.ουτε γκαζια ουτε επιδοσειςhttp://viewitem.eim.ebay.gr/4xNGKIRIDIUMIXSparkPlugsCR7EIXx4/220966708447/item/bin/confirm?qty=1&avblqty=9997&_nkw=Enter%20search%20keywords%20here...&

sniper
04/04/2012, 14:12
Τα δικα μου cr9eix απο αγγλια 33 ευρω η τετραδα.Με τοσα δεν αγοραζα ουτε τετραδα μαμα απο suzuki.
Οσο για ιριδιου εδω Ελλαδα βαλε κανα 15ευρω το ενα!!Αυτα κ απο εμενα...

Tα "μαμά" μπουζί τα φτιάχνουν οι 2 γνωστές εταιρείες έτσι κι αλλίως φασόν για τις κατασκευάστριες εταιρείες (Suzuki, Honda κλπ) και κοστίζουν το 2πλάσιο (τουλάχιστον) από το ίδιο μπουζί που δεν λέει suzuki, Honda κλπ.

Τα ιριδίου στο δικό μου λέει να τα ελένξω στις 24.000 χλμ.. Τα είδαμε, δεν είχαν τίποτα και δεν αλλάχθηκαν μέχρι τις 48.000 χλμ.

DoctoR_k6
04/04/2012, 14:13
βρηκα αυτα σε καλη τιμη κ το σκεφτομαι.καλυτερη καυση με ενδιαφερει κ χρονος ζωης.ουτε γκαζια ουτε επιδοσειςhttp://viewitem.eim.ebay.gr/4xNGKIRIDIUMIXSparkPlugsCR7EIXx4/220966708447/item/bin/confirm?qty=1&avblqty=9997&_nkw=Enter%20search%20keywords%20here...&

http://www.ekon.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=795&category_id=47&option=com_virtuemart&Itemid=114&vmcchk=1&Itemid=114

Ακομα το σκεφτεσαι...??:hmm:

DoctoR_k6
04/04/2012, 14:20
Tα "μαμά" μπουζί τα φτιάχνουν οι 2 γνωστές εταιρείες έτσι κι αλλίως φασόν για τις κατασκευάστριες εταιρείες (Suzuki, Honda κλπ) και κοστίζουν το 2πλάσιο (τουλάχιστον) από το ίδιο μπουζί που δεν λέει suzuki, Honda κλπ.

Τα ιριδίου στο δικό μου λέει να τα ελένξω στις 24.000 χλμ.. Τα είδαμε, δεν είχαν τίποτα και δεν αλλάχθηκαν μέχρι τις 48.000 χλμ.

Η suzuki δεν εχει ιριδιου...(Στο δικο μου τουλαχιστον)Δυακιδα και κανουν κανα 40αρι αν δεν κανω λαθος κ αλλαγη ανα 12000!!
Honda απο μαμα αν δεν κανω λαθος!Παντως εδω τα βαρανε!Εβγαλες 48000?
Well done...

sniper
04/04/2012, 14:26
Η suzuki δεν εχει ιριδιου...(Στο δικο μου τουλαχιστον)Δυακιδα και κανουν κανα 40αρι αν δεν κανω λαθος κ αλλαγη ανα 12000!!
Honda απο μαμα αν δεν κανω λαθος!Παντως εδω τα βαρανε!Εβγαλες 48000?
Well done...

Καλά δεν είναι κάτι τραγικό.. άλλωστε αν χαλάσει το ιριδίου δεν φτιάχνεται όπως τα συμβατικά.. και κοστίζει πολύ.

Δεν είμαι ο μόνος που χει βγάλει τόσα χλμ.. κάτσε να δεις τώρτα με την κρίση πόσα χλμ θα βγάζουν τα ιριδίου!!! :tooth:

DoctoR_k6
04/04/2012, 14:37
Καλά δεν είναι κάτι τραγικό.. άλλωστε αν χαλάσει το ιριδίου δεν φτιάχνεται όπως τα συμβατικά.. και κοστίζει πολύ.

Δεν είμαι ο μόνος που χει βγάλει τόσα χλμ.. κάτσε να δεις τώρτα με την κρίση πόσα χλμ θα βγάζουν τα ιριδίου!!! :tooth:

Αυτο ειναι σιγουρο σαν τα αμαξια πλεον 60000+!!
Αλλα δεν ειναι κατι 35 ευρω για μια αλλαγη μετα απο τοσα χλμ...
Πιο πολλα ειναι τα λαδια κ τα τακακια στη διαρκεια παρα τα μπουζι!:p

sniper
04/04/2012, 14:40
Αυτο ειναι σιγουρο σαν τα αμαξια πλεον 60000+!!
Αλλα δεν ειναι κατι 35 ευρω για μια αλλαγη μετα απο τοσα χλμ...
Πιο πολλα ειναι τα λαδια κ τα τακακια στη διαρκεια παρα τα μπουζι!:p

Εγώ θυμάμαι 32€ το ένα (τα μαμά) ή 16 το ένα τα άλλα.. επί 4 = πολλά.

DoctoR_k6
04/04/2012, 14:57
Εγώ θυμάμαι 32€ το ένα (τα μαμά) ή 16 το ένα τα άλλα.. επί 4 = πολλά.

Τα δικα σου ναι ειναι πιο ακριβα.(μαμα-ιριδιου).Αλλα και παλι 2 χρονια για 48000χλμ τα θες οποτε χαλαλι 16χ4!

TONYBANDIT
04/04/2012, 17:46
βρηκα αυτα σε καλη τιμη κ το σκεφτομαι.καλυτερη καυση με ενδιαφερει κ χρονος ζωης.ουτε γκαζια ουτε επιδοσειςhttp://viewitem.eim.ebay.gr/4xNGKIRI...rds% πολυ καλη τιμη χτυπατα και καλοφορετα και εγω τα πηρα απο αγγλια 42 ευρω η τετραδα .οσο για διαστημα αλλαγης ΕΓΩ και μονο προσωπικα θα τα αλλαξω στο μεγαλο σερβις ειτε γινει στις 24000 η στις 30000 και ειμαι καλλυμενος 100%.τα μπουζι βγαζουν παρα πολλα χλμ

mitsospatras
15/12/2012, 15:17
Καλησπερα. Λοιπον παιδια τα φωτα σας παρακαλω. Εχω το bandit 1250s κ8 και σκεφτομαι να βαλω μπουζι ιριδιου. Η αποριες μου. 1) αξιζουν 2) υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο μηχανικο προβλημα ?
γιατι το manual δεν τα εχει σαν επιλογη. Να τα βαλω αφοβα ? Ευχαριστω Υ.Γ Δεν με απασχολει το κοστος γιατι ουτως η αλλως τα βρισκω σε site σχεδον ιδια τιμη με τα απλα ( μικρη η διαφορα )

peter86
15/12/2012, 15:47
προχώρα άφοβα:wave2:

mitsospatras
15/12/2012, 17:05
Καλησπερα. Λοιπον παιδια τα φωτα σας παρακαλω. Εχω το bandit 1250s κ8 και σκεφτομαι να βαλω μπουζι ιριδιου. Η αποριες μου. 1) αξιζουν 2) υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο μηχανικο προβλημα ?
γιατι το manual δεν τα εχει σαν επιλογη. Να τα βαλω αφοβα ? Ευχαριστω Υ.Γ Δεν με απασχολει το κοστος γιατι ουτως η αλλως τα βρισκω σε site σχεδον ιδια τιμη με τα απλα ( μικρη η διαφορα ) ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο τι παιζει με το διακενο το manual λεει ο.7-0.8mm και τα ιριδιου denso iu22 που βλεπω στα site γραφουν επανω στο κουτι 0.4mm γνωριζετε κατι ?

D-NAME
19/12/2012, 17:49
ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο τι παιζει με το διακενο το manual λεει ο.7-0.8mm και τα ιριδιου denso iu22 που βλεπω στα site γραφουν επανω στο κουτι 0.4mm γνωριζετε κατι ?

Ε φιλαρετα στα ο.7-0.8mm οτι κ να παρεις τα φιλαρεις για σιγουρια...

Johnny_Nik
19/12/2012, 17:57
You shouldn't gap iridiums because of potential damage to the tips.

Σύμφωνα με τους κατασκευαστές δεν πρέπει να τα φιλάρεις. Λογικά έρχονται σε στάνταρ διάκενα τα οποία δεν πρέπει να αλλάξεις

kostaspetrou
19/12/2012, 17:59
ΑΑΑΑΑΑ και κατι αλλο τι παιζει με το διακενο το manual λεει ο.7-0.8mm και τα ιριδιου denso iu22 που βλεπω στα site γραφουν επανω στο κουτι 0.4mm γνωριζετε κατι ?
:eyepop:
MHN ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΚΕΝΟ ΣΤΑ ΙΡΙΔΙΟΥ!
α)δε χρειάζεται
β)είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χαλάσεις τη λεπτή μύτη που έχουν κάνοντάς το

Πρόσεχε!


Ε φιλαρετα στα ο.7-0.8mm οτι κ να παρεις τα φιλαρεις για σιγουρια...
Δες παραπάνω

edit:με πρόλαβε ο Johnny_Nik

pineza
05/01/2013, 02:53
http://www.who-sells-it.com/cy/denso-3878/spark-plugs-2008-2009-19267/spark-ignition.html

εδω εχει αρκετες πληροφοριες για τα denso ιριδιου δειχνει καποια ελαχιστη αποκριση,αυτονομια και ιπποδύναμη
τωρα αν ειναι αληθεια ο θεος και η ψυχή του..

thanos_s
05/01/2013, 03:06
Δεν υπαρχει λογος για ιριδιου ειδικα σε μηχανακια οπως το bandit που διαβασα πιο πανω.
Δεν προκειται να εκμεταλλευτει ενας τετοιος κινητηρας ενα μπουζι ιριδιου, ουτε καταπονει τα μπουζι χαλκου σε βαθμο που να χρειαζονται ιριδιου.Αλλα ειναι τα σημεια που υστερει ενα τετοιο μοτερ μεσαιων επιδοσεων σε σχεση με ενα υψηλων.
Το zx10r μου πχ θελει απαραιτητα ιριδιου, ενω τα zx6r απλο χαλκου.
Η διαφορα που ισως παρατηρηθει ευκολα ειναι πιο αρρυθμη λειτουργια οταν ειναι κρυος ο κινητηρας.

Επισης τα μπουζι -ιδιως τα ιριδιου- δεν τα κραταμε υπολογιζοντας με το ματι τις φθορες γιατι το ματι δεν μπορει να υπολογισει μια ακιδα που προκειται να σπασει και θα κανει ενα χιτωνιο κωλ@.

paTman_the
05/01/2013, 21:56
Δεν υπαρχει λογος για ιριδιου ειδικα σε μηχανακια οπως το bandit που διαβασα πιο πανω.
Δεν προκειται να εκμεταλλευτει ενας τετοιος κινητηρας ενα μπουζι ιριδιου, ουτε καταπονει τα μπουζι χαλκου σε βαθμο που να χρειαζονται ιριδιου.Αλλα ειναι τα σημεια που υστερει ενα τετοιο μοτερ μεσαιων επιδοσεων σε σχεση με ενα υψηλων.
Το zx10r μου πχ θελει απαραιτητα ιριδιου, ενω τα zx6r απλο χαλκου.
Η διαφορα που ισως παρατηρηθει ευκολα ειναι πιο αρρυθμη λειτουργια οταν ειναι κρυος ο κινητηρας.

Επισης τα μπουζι -ιδιως τα ιριδιου- δεν τα κραταμε υπολογιζοντας με το ματι τις φθορες γιατι το ματι δεν μπορει να υπολογισει μια ακιδα που προκειται να σπασει και θα κανει ενα χιτωνιο κωλ@.

Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό που λές; Γνωρίζεις κάτι που να υποστηρίζει αυτή την άποψη; Αν ναι, θα μπορούσες να μου το πεις ή να μου πεις κάπου που να το δω και εγώ;

MG-KTiNoS
05/01/2013, 22:30
Δεν υπαρχει λογος για ιριδιου ειδικα σε μηχανακια οπως το bandit που διαβασα πιο πανω.
Δεν προκειται να εκμεταλλευτει ενας τετοιος κινητηρας ενα μπουζι ιριδιου, ουτε καταπονει τα μπουζι χαλκου σε βαθμο που να χρειαζονται ιριδιου.Αλλα ειναι τα σημεια που υστερει ενα τετοιο μοτερ μεσαιων επιδοσεων σε σχεση με ενα υψηλων.
Το zx10r μου πχ θελει απαραιτητα ιριδιου, ενω τα zx6r απλο χαλκου.
Η διαφορα που ισως παρατηρηθει ευκολα ειναι πιο αρρυθμη λειτουργια οταν ειναι κρυος ο κινητηρας.

Επισης τα μπουζι -ιδιως τα ιριδιου- δεν τα κραταμε υπολογιζοντας με το ματι τις φθορες γιατι το ματι δεν μπορει να υπολογισει μια ακιδα που προκειται να σπασει και θα κανει ενα χιτωνιο κωλ@.

Μα τι λες ρε φίλε???
Έδώ βάζουν στα παπιά ιριδίου και βγάζουν 123 άλογα...
Πλάκα μας κάνεις???
:lol:

thanos_s
05/01/2013, 23:27
Υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό που λές; Γνωρίζεις κάτι που να υποστηρίζει αυτή την άποψη; Αν ναι, θα μπορούσες να μου το πεις ή να μου πεις κάπου που να το δω και εγώ;

Τι ακριβως χρηζει επεξηγησης; Το οτι υπαρχουν κινητηρες με 78 και 180 αλογα αποδοσης ανα λιτρο; Η οι διαφορες στις απαιτησεις τους στα μπουζι;

paTman_the
06/01/2013, 00:41
Τι ακριβως χρηζει επεξηγησης; Το οτι υπαρχουν κινητηρες με 78 και 180 αλογα αποδοσης ανα λιτρο; Η οι διαφορες στις απαιτησεις τους στα μπουζι;

Δεν αναφέρθηκα ειδικά στο bandit σε σχέση με το zx10, αλλά στο ότι το zx6 δε θέλει ιριδίου ενώ το zx10 θέλει. Σύμφωνα με την Kawasaki το zx6r βγάζει 128hp από 599cc (213hp/l) ενώ το zx10 200hp από 998cc (200.4hp/l).

Για να μην παρεξηγηθώ, προσωπική μου άποψη είναι ότι ξεκινάς με βάση το τι έχει ο κατασκευαστής από το εργοστάσιο. Αν τα ιριδίου είναι καλύτερα από τα απλά, θα είναι σε όλες τις μηχανές καλύτερα. Ένα πουσαρισμένο μοτέρ θα τα χρειάζεται/αξιοποιεί περισσότερο από ένα ποιο "χαλαρό" μοτέρ ενώ από την άλλη το χαλαρό μοτέρ θα τα φθείρει λιγότερο, ακριβώς όπως θα κάνει και στα απλά μπουζί.

DoctoR_k6
06/01/2013, 01:13
Τι ακριβως χρηζει επεξηγησης; Το οτι υπαρχουν κινητηρες με 78 και 180 αλογα αποδοσης ανα λιτρο; Η οι διαφορες στις απαιτησεις τους στα μπουζι;
Τα μπουζι δεν βγαινουνε για τους δυνατους κινητηρες μονο!! Βελτιωση καυσης, καταναλωσης, αποκρισης κλπ κλπ
Πιστευω ολοι οι κινητηρες την ιδια χρηση κανουνε σε αναλογια. Κ παπια κ σκουτερ φορανε κανονικα. Μην λεμε οτι να ναι.
Βαλτα αφοβα εννοειταικ μην πειραξεις τιποτα. Απο αγγλια μεχρι 40 € καθαριζεις.

thanos_s
06/01/2013, 05:48
Ε ενταξει, αν ειναι να λεμε οτι να'ναι να βαζετε παντου ιριδιου και 100αρα, εγω λεφτα θα βγαλω.

DoctoR_k6
06/01/2013, 11:27
Εγω προτεινω να βαζουνε μπουζι ιριδιου κ 100αρα μονο οσοι εχουνε 180 αλογα κ πανω...Το λεει κ η ngk κ οι αλλες εταιριες!!!
Μας φαγανε τα αλογα μερικους!!!Οι υπολοιποι μην τα δοκιμαστε καν αφου δεν εχετε αλογα!!

Οτι νομιζει ο καθενας...Εγω παντως διαφορα βλεπω κ στο "μεγαλο" μου μοτοσακο κ στο σκουτερ μου!!!:beer:

MG-KTiNoS
06/01/2013, 20:24
Ε ενταξει, αν ειναι να λεμε οτι να'ναι να βαζετε παντου ιριδιου και 100αρα, εγω λεφτα θα βγαλω.

...και άσχημα κάνεις που μιλάς.
Άσε το κόσμο να καταναλώσει ελεύθερα !
:D

pineza
08/01/2013, 01:30
πιστευω πως ειναι πολυ απλα τα πραγματα τα μπουζι ιριδιου αποδιδουν καλυτερα και κρατανε περισσοτερα χλμ
για ολα τα μηχανοκινητα
οπως και η 100ρα ειναι καλυτερη απο την 95 ειτε τη βαλεις σε 1000 ειτε σε θαμνοκοπτικο

IlliGoS
10/01/2013, 19:23
Εγώ έβαλα μπουζί ιριδίου NGK στο Bandit στο τελευταίο σέρβις-μεγάλο- που έκανα πριν από περίπου 2 βδομάδες. Τα αγόρασα από e-bay με 39e. Μετά το service είδα διαφορά στις πολλές στροφές με το μηχανάκι να έχει ελαφρά περισσότερη δύναμη και γενικά ακούγεται ότι δουλεύει καλύτερα σε αυτές τις στροφές -τονίζω, καθαρά υποκειμενικό-. Επειδή άλλαξα και άλλα πράγματα βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι η βελτίωση προέρχεται από την αλλαγή σε ιριδίου ή από την αλλαγή κάποιου άλλου εξαρτήματος ή ακόμη επειδή μπήκαν καινούργια μπουζί.

Γενικά πιστεύω ότι η εντύπωση/αίσθηση βελτίωσης που έχουμε μετά την τοποθέτηση διαφορετικού εξαρτήματος ταυτόχρονα με σέρβις δεν μπορεί να υποδείξει σε καμία περίπτωση την απόδοση αυτού του καινούργιου εξαρτήματος. Ο μόνος τρόπος θα ήταν σε ελεγχόμενες συνθήκες αλλάζοντας μόνο πχ δύο καινούργια σετ μπουζί και κάνοντας την ίδια ακριβώς διαδρομή με τις ίδιες συνθήκες περιβάλλοντος,τρόπο οδήγησης κτλπ.

Τώρα στο αρχικό έμμεσο ερώτημα αν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο η απάντηση για μένα είναι θετική. Από την στιγμή που δεν έχω την δυνατότητα προσωπικά να μετρήσω ποια λύση είναι καλύτερη προτιμώ να επιλέξω την λύση για την οποία η κοινή γνώμη θεωρεί βέλτιστη εφόσον δεν ζητάει τρομερά χρήματα.

harris_x
13/01/2013, 10:00
τα περί 100σταρας κλπ εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133134)

Ichigo
13/01/2013, 23:08
Πάντως λένε ότι το καλύτερο μπουζί είναι το καινούριο μπουζί! :D
Γιατί άλλο να το αλλάζεις στα 24000 και να μπαίνει φρέσκο πάλι και άλλο μετά από 48000+ που ένας θεός ξέρει τι επικαθίσεις θα έχει μαζέψει μέχρι τότε. Αν πάντως έχει πάρει κανείς πολλαπλασιαστές, δυναμό και μίζες του ληστή στο χέρι να το πει για να μην πάρει κι άλλους στο λαιμό του. :cool:

amyroukai
16/01/2013, 10:28
Πάντως λένε ότι το καλύτερο μπουζί είναι το καινούριο μπουζί!
Δεν θα διαφωνήσω, το φρέσκο είναι πάντα καλύτερο.
Απλά σε κρίσεις... αφηρημάδας, έχοντας κρατήσει μπουζί 35000 χιλιόμετρα, βγήκε πεντακάθαρο. Σαφώς και είχε διαφορές από το καινούριο, αλλά αν το μοτέρ είναι ρυθμισμένο σωστά (με την βενζίνη δεν είμαι ψείρας και βάζω πάντα απλή αμόλυβδη) δεν έχεις τόσο πολύ θέμα.

spyrakos35
16/01/2013, 13:59
Απλά σε κρίσεις... αφηρημάδας, έχοντας κρατήσει μπουζί 35000 χιλιόμετρα,

:uplate:

αδερφέ, αυτό δεν είναι κρίση αφηρημάδας....

είναι ο ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ο ίδιος..... :bawl:

pineza
16/01/2013, 23:14
σκεφτομαι να παραγγειλω αυτα IU24A DENSO οποιος θελει μια τετραδα ας μου στειλει πμ
να μοιραστούμε τα μεταφορικα θα περιμενω μερικες μερες..
περιοχη πειραια...

εδω θα δειτε αν σας κανουν η ποια σας κανουν.. τα υπολυπα σε πμ
http://www.globaldenso.com/cgi-bin/global/plug/euro/mc/mc-plug.cgi?action=search&filename=mc-126.txt&name=&cc=&FF=300

Ichigo
17/01/2013, 00:16
σκεφτομαι να παραγγειλω αυτα IU24A DENSO οποιος θελει μια τετραδα ας μου στειλει πμ
να μοιραστούμε τα μεταφορικα
περιοχη πειραια...

εδω θα δειτε αν σας κανουν η ποια σας κανουν.. τα υπολυπα σε πμ
http://www.globaldenso.com/cgi-bin/global/plug/euro/mc/mc-plug.cgi?action=search&filename=mc-126.txt&name=&cc=&FF=300

Επισήμανση:

Αν έχουμε τον υδρόψυκτο ληστή είτε 1250 είτε 650 το στανταρ μπουζί μας είναι κάποιο από τα UXXESR-N οπότε θέλουμε το IU24 ή το IU22 και όχι το IU24A. Το IU24A αντιστοιχεί στο στανταρ U24ETR και έχει άλλο διάκενο! Το αναφέρω για να μην πάρει το μοτέρ στο χέρι κανένας ταλαίπωρος ;)

pineza
17/01/2013, 01:42
το οτι εχει αλλο διακενο δεν παει να πει οτι υπαρχει και προβλημα εκτος αν ξερεις κατι παραπανω απο την DENSO...

Ichigo
17/01/2013, 09:15
το οτι εχει αλλο διακενο δεν παει να πει οτι υπαρχει και προβλημα εκτος αν ξερεις κατι παραπανω απο την DENSO...

Kαλά θα κάνει η DENSO να έχει σωστούς ενημερωμένους πίνακες! ;) Βλέπω πχ ότι για GSF 650 04-->onwards έχει ως στανταρτ το U24ETR με το IU24A σε ιριδίου κάτι το οποίο μπορεί να ισχύει για τον αεροελαιόψυκτο ληστή όχι όμως για τον υδρόψυκτο. Αντίθετα στο GSXF-650 έχει το σωστό τύπο αλλά κάποιος ο οποίος δεν είναι μια ιδέα υποψιασμένος μπορεί άνετα να μπερδευτεί όταν στην ουσία από το GSF 650 του 07, το υδρόψυκτο μοτέρ πάιρνει διαφορετικό τύπο μπουζί πλέον. Συμβουλευτείτε το manual της μηχανής πρώτα και μετά κοιτάξτε τον πίνακα της DENSO ;)

amyroukai
17/01/2013, 10:13
:uplate:

αδερφέ, αυτό δεν είναι κρίση αφηρημάδας....

είναι ο ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ο ίδιος..... :bawl:
Ναι, το 'χω αυτό, ξεχνάω πότε άλλαξα τι. Το θέμα είναι το εξής: ρωτάω έναν συγγενή που έχει μαγαζί με αναλώσιμα, μου είπε πως τα απλά μπουζί σε έναν σωστό κινητήρα ζουν περί τις 40,000χλμ, τα ιριδίου κάτι λιγότερο από τα διπλάσια. Ο άνθρωπος δεν είναι επιστήμονας, οπότε μπορεί να λέει και βλακείες, μην αρπαχτεί κανείς. Αλλά λέω εγώ απλοϊκά, να πουλήσει θέλει λογικά, έχει συμφέρον να λέει μην τ'αλλάζεις; Το προσωπικό αθέλητο πείραμα έδειξε ότι δεν έχει άδικο, οπότε στο δικό μου αποφάσισα ότι θα αλλάζω κάθε 30 με 35,000.

pineza
17/01/2013, 10:45
δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λεει ο συγγενεις σου αλλα σιγουρα
αμα τα βγαζεις και τα καθαριζεις καθε 5-6.000 σου βγαζουν παρα πολλα χλμ

harris_x
17/01/2013, 10:58
Kαλά θα κάνει η DENSO να έχει σωστούς ενημερωμένους πίνακες! ;) Βλέπω πχ ότι για GSF 650 04-->onwards έχει ως στανταρτ το U24ETR με το IU24A σε ιριδίου κάτι το οποίο μπορεί να ισχύει για τον αεροελαιόψυκτο ληστή όχι όμως για τον υδρόψυκτο. Αντίθετα στο GSXF-650 έχει το σωστό τύπο αλλά κάποιος ο οποίος δεν είναι μια ιδέα υποψιασμένος μπορεί άνετα να μπερδευτεί όταν στην ουσία από το GSF 650 του 07, το υδρόψυκτο μοτέρ πάιρνει διαφορετικό τύπο μπουζί πλέον. Συμβουλευτείτε το manual της μηχανής πρώτα και μετά κοιτάξτε τον πίνακα της DENSO ;)+675


το οτι εχει αλλο διακενο δεν παει να πει οτι υπαρχει και προβλημα εκτος αν ξερεις κατι παραπανω απο την DENSO...
Μην έχετε τυφλή εμπιστοσύνη σε όσα λένε οι εταιρίες, κάνουν και αυτές λάθη ;) (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=122863&page=2&p=2084535&viewfull=1#post2084535)

pineza
17/01/2013, 12:50
λαθη μπορει να κανουν σε θεμα αποδοσεις και οχι σε θεμα ζημιας.. οπως ανεφερε ο φιλος παραπανω
παραδειγμα το iu24a ειναι ιδιο με το iu24 απλα το "a" δεν εχει U-groove και taper cut και εχει Slant electrode το "a"
και τα δυο ειναι ιδια μπουζι
απλα διαφερουν στα παραπανω φυσικα θα πρεπει ο καθενας να δει το manual του αλλα μην τρελαθουμε κιολας..!

harris_x
17/01/2013, 12:53
απλα διαφερουν στα παραπανω φυσικα θα πρεπει ο καθενας να δει το manual του αλλα μην τρελαθουμε κιολας..!
σιγά μην τρελαθούμε για το bandit και τα μπουζι του :lol:

pineza
17/01/2013, 13:03
εμα ξερω γω.. :lol:


υγ. κανεις που να θελει να αγορασουμε μαζι φθηνα μπουζι ιριδιου ?

peter86
17/01/2013, 16:26
δεν ξερω αν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λεει ο συγγενεις σου αλλα σιγουρα
αμα τα βγαζεις και τα καθαριζεις καθε 5-6.000 σου βγαζουν παρα πολλα χλμ

και ποιος είναι ο σωστός τρόπος καθαρισμού ενός μπουζί???

pineza
17/01/2013, 17:27
τριψιμο με λιγη βενζινη σε ενα πανι και εισαι οκ..

sapila racing
18/01/2013, 09:34
τριψιμο με λιγη βενζινη σε ενα πανι και εισαι οκ..

Sorry κιόλας αλλά λες οτι ναναι. Αν θέλεις πραγματικά να καθαρίσεις μπουζί, γίνεται με αμμοβολή σε χαμηλή πίεση.
http://www.ngksparkplugs.com/techinfo/spark_plugs/faq/faqoldplugs.asp


Δηλαδή τα ειδικά μηχανήματα καθαρισμού μπουζί είναι τελείως άχρηστα?
http://www.amazon.com/AES-Industries-18500-Pneumatic-Cleaner/dp/B002HS8NU2
Τετοια παραγονται εδω και 30 χρόνια τουλάχιστον πάντως.

Αν καθαρίζεις τα μπουζί σου κάθε 5-6000 χλμ με τον τρόπο που περιγράφεις, απλά εχεις βρεί ενα τρόπο να σπαταλάς τον χρόνο σου άσκοπα.

dimzan
18/01/2013, 18:55
εμα ξερω γω.. :lol:


υγ. κανεις που να θελει να αγορασουμε μαζι φθηνα μπουζι ιριδιου ?

φτανω κι εγω στο σερβις των 48000 και θελω μπουζι.

μεσα αν ειναι για παραγγελια αλλα πωνυμα και σωστα μπουζι μονο

pineza
18/01/2013, 21:15
φτανω κι εγω στο σερβις των 48000 και θελω μπουζι.

μεσα αν ειναι για παραγγελια αλλα πωνυμα και σωστα μπουζι μονο

πμ..

dimzan
19/01/2013, 16:18
Λοιπον, επειδη πρεπει κι εγω να παρω μπουζι και εχω μπει στο τριπακι θελω τη βοηθεια σας.

Τι σκ@τ@ μπουζι να παραγγειλουμε για το bandit? εχω το 650 Κ8 το υγροψυκτο. Το μανιουαλ γραφει NGK-CR9E ή U27ESR-N . Οι πινακες γραφουν τα δικα τους και μπερδευομαι περισσοτερο.


Επισης απο που εχετε παραγγειλει?

Ο φιλος Pineza λεει απο αμερικη http://www.sparkplugauto.com/ Βαζω cr9e και μου βγαζει 2 αποτελεσματα. πΟΙο ειανι το σωστο? http://www.sparkplugauto.com/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=0&q=cr9e&dispatch=products.search&x=0&y=0

Υπαρχει καποιο μαγαζι ευρωπη , οπως ειπε και καποιος στην αρχη που πηρε απο αγγλια?

Ichigo
19/01/2013, 17:18
Λοιπον, επειδη πρεπει κι εγω να παρω μπουζι και εχω μπει στο τριπακι θελω τη βοηθεια σας.

Τι σκ@τ@ μπουζι να παραγγειλουμε για το bandit? εχω το 650 Κ8 το υγροψυκτο. Το μανιουαλ γραφει NGK-CR9E ή U27ESR-N . Οι πινακες γραφουν τα δικα τους και μπερδευομαι περισσοτερο.


Επισης απο που εχετε παραγγειλει?

Ο φιλος Pineza λεει απο αμερικη http://www.sparkplugauto.com/ Βαζω cr9e και μου βγαζει 2 αποτελεσματα. πΟΙο ειανι το σωστο? http://www.sparkplugauto.com/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=0&q=cr9e&dispatch=products.search&x=0&y=0

Υπαρχει καποιο μαγαζι ευρωπη , οπως ειπε και καποιος στην αρχη που πηρε απο αγγλια?

serial έχει γίνει το θέμα με τα μπρίκια μας! :p

To standard για το Κ8 είναι το U24ESR-N και όχι αυτό που έβαλες. Εμένα ο ΣΦΑΚ το 24αρι μου έβαλε στο δικό μου.Το γιατί η "θερμοκρασία" αλλάζει από 27 σε 24 στο Κ8 ενώ είναι το ίδιο με το Κ7 μόνο αυτοί οι sensei στο Hamamatsu ξέρουν... Σε DENSO θες το IU24 και σε NGK το CR8EIX.

dimzan
19/01/2013, 18:40
serial έχει γίνει το θέμα με τα μπρίκια μας! :p

To standard για το Κ8 είναι το U24ESR-N και όχι αυτό που έβαλες. Εμένα ο ΣΦΑΚ το 24αρι μου έβαλε στο δικό μου.Το γιατί η "θερμοκρασία" αλλάζει από 27 σε 24 στο Κ8 ενώ είναι το ίδιο με το Κ7 μόνο αυτοί οι sensei στο Hamamatsu ξέρουν... Σε DENSO θες το IU24 και σε NGK το CR8EIX.

Εγω γι αυτο εβαλα φωτογραφια απο το μανιουαλ του υδροψυκτου.

Οπως και να χει θα παραγγειλω τα IU24 με προοπτικη να τα κρατησω 24.000 χλμ
Ευχαριστω!


Τελευταια ερωτηση, αλλα εχει παλι 2 μοντελα http://www.sparkplugauto.com/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=0&q=IU24&dispatch=products.search&x=0&y=0

Ichigo
19/01/2013, 18:54
Εγω γι αυτο εβαλα φωτογραφια απο το μανιουαλ του υδροψυκτου.

Οπως και να χει θα παραγγειλω τα IU24 με προοπτικη να τα κρατησω 24.000 χλμ (μου φαινονται πολυ φτηνα παντως στο www.sparkplugauto.com (http://www.sparkplugauto.com) λετε να παιζει τιποτα στραβο?)


Ευχαριστω!


Τελευταια ερωτηση, αλλα εχει παλι 2 μοντελα http://www.sparkplugauto.com/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=0&q=IU24&dispatch=products.search&x=0&y=0

To IU24 θες

viper1
19/01/2013, 21:30
Eγω φοραω ιριδιου στον ληστη μου, και φορουσα και στο gsr, k sto strom, κανουν καλυτερη , πιο καθαρη καυση, βγαινει κανα 45αρι η τετραδα, αλλα για μενα αξιζει τον κοπο. Με τον απο πανω δε συμφωνω, ισα ισα που πανε πολυ πανω απο τις 12000 χλμ, που τα μανισια θελουν αλλαγη.
Ελπιζω να βοηθησα.

το ebay δεν το εχεις ανακαλυψει ακομα?ε?

viper1
19/01/2013, 21:32
Sorry κιόλας αλλά λες οτι ναναι. Αν θέλεις πραγματικά να καθαρίσεις μπουζί, γίνεται με αμμοβολή σε χαμηλή πίεση.
http://www.ngksparkplugs.com/techinfo/spark_plugs/faq/faqoldplugs.asp


Δηλαδή τα ειδικά μηχανήματα καθαρισμού μπουζί είναι τελείως άχρηστα?
http://www.amazon.com/AES-Industries-18500-Pneumatic-Cleaner/dp/B002HS8NU2
Τετοια παραγονται εδω και 30 χρόνια τουλάχιστον πάντως.

Αν καθαρίζεις τα μπουζί σου κάθε 5-6000 χλμ με τον τρόπο που περιγράφεις, απλά εχεις βρεί ενα τρόπο να σπαταλάς τον χρόνο σου άσκοπα.

και βενζινη

pineza
19/01/2013, 22:51
ελα και κανενας αλλος για μπουζι...ελα τωρα που γυριζει :P

pineza
19/01/2013, 23:30
εγω λεω να να αγορασουμε 200+ ευρω πραγματα για να καθαρισουμε τα μπουζι μας... αυτα τα πραγματα απευθυνονται για επαγγελματιες και για αλλα πραγματα εκτος απο μπουζι
σε 5-6000 χλμ δεν εχουν προλαβει να κολλήσουν τοσα καταλοιπα και με βενζινη και πανι φευγουν
τωρα αν εχεις χρημα δεν χριαζετε να παρεις ενα σωρο πραγματα για να κανεις τη δουλεια σου... απλα αλαζεις μπουζι

υπαρχει και πιο φτηνος τροπος αλλα παλι νομιζω πως δεν χρειαζεται
με Ultrasonic εκτός και αν οδηγάς MTX

kalamaria
26/01/2014, 14:30
Λοιπον, επειδη πρεπει κι εγω να παρω μπουζι και εχω μπει στο τριπακι θελω τη βοηθεια σας.

Τι σκ@τ@ μπουζι να παραγγειλουμε για το bandit? εχω το 650 Κ8 το υγροψυκτο. Το μανιουαλ γραφει NGK-CR9E ή U27ESR-N . Οι πινακες γραφουν τα δικα τους και μπερδευομαι περισσοτερο.


Επισης απο που εχετε παραγγειλει?

Ο φιλος Pineza λεει απο αμερικη http://www.sparkplugauto.com/ Βαζω cr9e και μου βγαζει 2 αποτελεσματα. πΟΙο ειανι το σωστο? http://www.sparkplugauto.com/?subcats=Y&status=A&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&search_performed=Y&cid=0&q=cr9e&dispatch=products.search&x=0&y=0

Υπαρχει καποιο μαγαζι ευρωπη , οπως ειπε και καποιος στην αρχη που πηρε απο αγγλια?

τελικα ποια μπουζι εβαλες?

TONYBANDIT
27/01/2014, 16:15
να επανελθω γιατι νομιζω οτι χαθηκε το τοπι.ιριδιου βαζουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο τυπο με το μαμα πχ.cr7e το μαμα στο 1250 cr7eix σε ιριδιου,ΔΕΝ πειραζουμε ουτε διακενο ουτε τιποτα και τα βαζουμε πανω.ο λογος που τα εβαλα εγω και εχω κανει 18000 χλμ εως τωρα ειναι απλος,δεν θελω καθε 12000 που λεει η suzuki να τα αλλαζω αλλα ουτε και στις 100000 πο ακουω απο φορουμ αμερικανικα.επειδη σερβις βαλβιδες κανω αν θελει καθε 25 με 30000 χλμ να ειμαι ησυχος σε αυτα τα χλμ.αυτα

Μικe777
27/01/2014, 20:02
μπουζι ιριδιου εξατμιση ελευθερη και φιλτρο με προγραμματακι
και το bandit αμεσα περναει και hayabussa μιλαμε!!psss:cry:

Dant3
28/01/2014, 00:26
Στην επομενη αλλαγη θα βαλω και ιριδιου.
Το κοστος ειναι 14Ε και το απλο κανει 9Ε.
Το μανουαλ λεει αλλαγη καθε 12000 τα απλα ,αλλα τα εχω βγαλει και σε 15000 και ηταν σε πολυ καλη κατασταση.
Οποτε θα βαλω ιριδιου και θα τα κραταω καμια 30000.
Εμενα παιρνει CR8E οποτε σε ιριδιου παω σε CR8EIX

petros1972
28/01/2014, 05:07
θαυματα δεν κανουν τα μπουζι.εγω θα ακουγα οτι λεει ο κατασκευαστης.

Ichigo
30/01/2014, 17:14
να επανελθω γιατι νομιζω οτι χαθηκε το τοπι.ιριδιου βαζουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο τυπο με το μαμα πχ.cr7e το μαμα στο 1250 cr7eix σε ιριδιου,ΔΕΝ πειραζουμε ουτε διακενο ουτε τιποτα και τα βαζουμε πανω.ο λογος που τα εβαλα εγω και εχω κανει 18000 χλμ εως τωρα ειναι απλος,δεν θελω καθε 12000 που λεει η suzuki να τα αλλαζω αλλα ουτε και στις 100000 πο ακουω απο φορουμ αμερικανικα.επειδη σερβις βαλβιδες κανω αν θελει καθε 25 με 30000 χλμ να ειμαι ησυχος σε αυτα τα χλμ.αυτα

Τα μπουζί ιριδίου που απαιτούνται από τα specs ορισμένων οχημάτων έχουν και ορισμένες προδιαγραφές. Γιατί για να σου λέει πχ η Honda ότι πχ μπορείς να τα κρατήσεις 48000χλμ ή 100000χλμ προφανώς έχει ζητήσει από τον vendor να του φτιάξει ένα μπουζί συγκεκριμένων προδιαγραφών και για αυτό έχει και ανάλογη τιμή καταλόγου στο θεό...

πχ http://www.globaldenso.com/en/products/aftermarket/plug/qa/iridium/qa_6.html

Εγώ θα σου συνιστούσα σε κάθε σερβις να τα εξετάζεις εξονυχιστικά τα μπουζί ιριδίου καθώς δε θα ήθελες να σπάσει η πολύ λεπτή τους ακίδα και να σου κάνει πιστόνια και χιτώνια κώλ@ ;)

dimzan
30/01/2014, 23:41
τελικα ποια μπουζι εβαλες?

μιας και τωρα το ειδα...

τα καθαρισε ο μηχανικος και μου πε να τα αφησω. τα εβγαλε και τα ειδε πολυ καθαρα, μετρησε και το διακενο τους.

πιθανον θα τα αλλαξω στα 60.000.

το μηχανακι παει οπως οταν το πρωτοπηρα σε αποδοση-καταναλωση. ισως να χει δικιο ο μηχανικος.

pektis
31/01/2014, 08:26
μιας και τωρα το ειδα...



το μηχανακι παει οπως οταν το πρωτοπηρα σε αποδοση-καταναλωση. ισως να χει δικιο ο μηχανικος.

τι σχεση εχουν τα μπουζι με την καταναλωση?...

dimzan
31/01/2014, 14:02
τι σχεση εχουν τα μπουζι με την καταναλωση?...

φθαρμενο και εκτος προδιαγραφων μπουζι μπορει να σημαινει κακη καυση με οτι αυτο συνεπαγεται

pektis
31/01/2014, 15:05
φθαρμενο και εκτος προδιαγραφων μπουζι μπορει να σημαινει κακη καυση με οτι αυτο συνεπαγεται
Να μου ελεγες απο τα injection ok, αλλα απο τα μπουζι θα μιλαμε για μιδαμινες διαφορες!

kalamaria
31/01/2014, 21:56
αφου τα εβγαλες ας τα αλλαζες να τελειωνες....καλα ολα αυτα αλλα τι μπουζι ιριδιου θα εβαζες αν τα αλλαζες !!το εψαξες?

amyroukai
01/02/2014, 08:42
Το έχω ξαναγράψει κάποια στιγμη, δεν βαριέσαι...Όταν κυκλοφορουσα τον ληστή τον εκανα σέρβις όπως λέει η Σουζούκι. Οταν πήρα το fazer έκανα διάφορα πειράματα. Από αφηρημαδα, εμειναν συμβατικά μπουζί μέσα για 30,000 χιλιόμετρα. Η καύση στο fazer είναι "οτι να'ναι" γιατί κάποιος πείραξε τα καρμπιρατέρ κάποτε, καίει και λάδια... Το θέμα είναι πως τα μπουζί ηταν καλό χρώμα, σωστό διάκενο. Μπήκα στον πειρασμό να τα ξαναβαλω μέσα, τελικά υπερίσχυσε η φοβία του μην γίνει καμμιά στραβή. Μάλλον τσαμπα αγχωνεστε τόσο πολύ.

dimzan
15/09/2014, 13:16
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?attachmentid=279770&stc=1&d=1358608582


Μπουζιων συνεχεια...

Λοιπον επειδη ΑΚΟΜΑ δεν εχω αλλαξει μπουζι στο μηχανακι λεω να τα αλλαξω στο σερβις που ερχεται.

Βλεπω στον πισσαρη τα μπουζι που λετε (τα cr8e-cr8eix οχι τα cr9e που λεει το μανιουαλ) τα εχει καλες τιμες.

http://www.motopissaris.gr/full_product.php?cat_id=&page=1&prod_id=NGCR8EIX&reqManuf=&group=&fsize=
http://www.motopissaris.gr/full_product.php?cat_id=&page=1&prod_id=NGCR8EA&reqManuf=&group=&fsize=

εχει λοιπον και τα cr9e kai u27esr-n που γραφει το manual σε καλες τιμες:
http://www.motopissaris.gr/full_product.php?cat_id=&page=1&prod_id=ZH980002000&reqManuf=&group=&fsize=
http://www.motopissaris.gr/parts/947010041000-%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%96%CE%99-R-CR9E


Μηπως να το παω εκει για σερβις και να μου βαλει αυτος μπουζι κι ολας?

catmaster
15/09/2014, 14:09
21.50 τα 4 CR9e τα έχει ο Κολλιούσης στο κουκάκι