PDA

View Full Version : Enduraki για εξορμήσεις στο βουνό...



alex134282
03/04/2012, 22:32
Καλησπέρα,

Ειμαι σχετικά νέος στο χώρο(18 ετών) και έχω εμπειρία 2 χρόνων με παπάκι. Σκέφτηκα λοιπόν μιας και πήρα το δίπλωμα να περάσω σε κάτι μεγαλύτερο το ερχόμενο καλοκαίρι. Ενδιαφέρομαι για Enduro στα 250cc και φυσικά μεταχειρισμένο, αφού το....."μαλλί" για καινούριο πάει πολύ. Έχω βάλει στο μάτι ένα wr του 96 http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2246064/

Ποιά είναι η γνώμη σας για το μηχανάκι..... θετικά αρνητικά στοιχεία????...Αξίζει ή πεταμένα λεφτά???
Κ ότι έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο...........;)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

CARP
04/04/2012, 12:16
Γειά σου φίλε μου. Για το συγκεκριμένο μηχανάκι που βλέπεις στο car καλό θα είναι αν έχεις την δυνατότητα να πας να το δείς και από κοντά με κάποιον πιό έμπειρο. Μοτοσυκλέτες αυτής της ηλικίας πρέπει να ελεχθούν από κοντά και μάλιστα από κάποιον που γνωρίζει τουλάχιστον τα βασικά. Μπορεί πχ να το πάρεις στην τιμή αυτή και να χρειαστεί να βάλεις αλλα τόσα για να το φτιάξεις. Δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλα οι φωτό είναι του 2009, περίπου 2 χρόνια πριν..... Τώρα σαν μοντέλο και για πρώτη επαφή στο χώμα δεν το βρίσκω καθόλου άσχημη ιδέα. Αρκετοί από έμας κάναμε την είσοδο μας στο χώμα με εντουράκια αυτής της κατηγορίας, DT, DT WR, DR, XR ,XLR, κτλ. και πίστεψε με, το δικό μου DT (αν και παροπλισμένο πλέον) δουλεύει κανονικά και μάλιστα το δανείζω και σε φίλους σε χαλαρά εντούρο για να έρθουν παρέα. Αν και θεωρώ οτι το ξέρεις εκτός από την μοτό...αγοράζουμε και προστατευτικό εξοπλισμό ;) Καλή επιλογή και καλώς ήρθες στην κ@βλ@ που λέγεται εντούρο.

marios8
04/04/2012, 15:55
Αν είναι σε καλή κατάσταση είναι μια χαρά για αρχή .
Αν σου αρέσει η φάση, αργότερα το αλλάζεις.

alex134282
04/04/2012, 22:37
Σαφώς και αγοράζουμε προστατευτικό εξοπλισμό.... Υπολογίζω γύρω στο 500 για ένα καλό κράνος, μπουφανάκι και γαντάκια για αρχή κ μετά πάμε για πλήρη εξοπλισμό..... Βασικά είμαι μεταξύ 2.... Του παραπάνω WR και αυτού του DT http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2071510/.......

Τι γνώμη έχετε για τα εντουρακια αυτα???

notakos600
05/04/2012, 08:56
Ανάμεσα σε αυτά τα δύο εγώ θα προτιμούσα φυσικά το DT, απλά γιατί ζητάει λιγότερα από ένα καθαρόαιμο.

OldMan
05/04/2012, 13:00
Αν το number plate του DT ηταν μόνο γιο την καφετερια, ΟΚ...

ΟΚ επίσης αν το στήριγμα στο δέντρο του WR έγινε μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφισης..

alex134282
05/04/2012, 13:55
Αν το number plate του DT ηταν μόνο γιο την καφετερια, ΟΚ...

ΟΚ επίσης αν το στήριγμα στο δέντρο του WR έγινε μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφισης..

Μπορώ να πω οτι δεν περίμενα τέτοια απάντηση.:D:D:D:D:D


Είμαι από Κέρκυρα κ το DT είναι στην περιοχή μου..... Οπότε αν δεν κάτσει το WR φεύγω για DT.... Εξωτερικά και τα δυο είναι άπαικτα.... Από μηχανικής απόψεως όμως δεν γνωρίζω δυστυχώς τίποτα....

Και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας.....

Είναι αρκετά μεγάλα σε ηλικία και γι αυτό θα ελεγχθούν πριν αγοραστούν.... Και σε περίπτωση που είναι εντάξει βγάζουν προβλήματα????

Και ποιο απ τα δύο θα με βοηθήσει να ενταχθώ καλύτερα στον μαγικό χώρο των ENDURO????

Ευχαριστώ προκαταβολικά

marios8
05/04/2012, 15:09
Και ποιο απ τα δύο θα με βοηθήσει να ενταχθώ καλύτερα στον μαγικό χώρο των ENDURO????



Καλύτερα το wr :wave2:

CARP
05/04/2012, 16:44
Εξωτερικά και τα δυο είναι άπαικτα.... Από μηχανικής απόψεως όμως δεν γνωρίζω δυστυχώς τίποτα....


Δυστυχώς από το πληκτρολόγιο δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Δεν είναι μόνο τα μηχανικά. Έχει και άλλα..π.χ. αναρτήσεις μπρός πισω, ρουλεμάν τροχών,τιμονιού,ψαλιδιού στραβά τιμόνια,ζάντες, στραβά υποπλέσια (ή λίγο χοντρό αλλά και πλαίσια),τσαλακωμένα ψυγεία και άλλα που δεν μου έρχοναι στο μυαλό. Πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει ή να το πάς σε έναν δικό σου μηχανικό.


Είναι αρκετά μεγάλα σε ηλικία και γι αυτό θα ελεγχθούν πριν αγοραστούν.... Και σε περίπτωση που είναι εντάξει βγάζουν προβλήματα????

Κανένα πρόβλημα αν είναι σε καλή κατάσταση.

Και ποιο απ τα δύο θα με βοηθήσει να ενταχθώ καλύτερα στον μαγικό χώρο των ENDURO????

Και τα δύο.

OldMan
05/04/2012, 16:50
Εξωτερικά και τα δυο είναι άπαικτα.... Από μηχανικής απόψεως όμως δεν γνωρίζω δυστυχώς τίποτα....


Δυστυχώς από το πληκτρολόγιο δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Δεν είναι μόνο τα μηχανικά. Έχει και άλλα..π.χ. αναρτήσεις μπρός πισω, ρουλεμάν τροχών,τιμονιού,ψαλιδιού στραβά τιμόνια,ζάντες, στραβά υποπλέσια (ή λίγο χοντρό αλλά και πλαίσια),τσαλακωμένα ψυγεία και άλλα που δεν μου έρχοναι στο μυαλό. Πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει ή να το πάς σε έναν δικό σου μηχανικό.


Είναι αρκετά μεγάλα σε ηλικία και γι αυτό θα ελεγχθούν πριν αγοραστούν.... Και σε περίπτωση που είναι εντάξει βγάζουν προβλήματα????

Κανένα πρόβλημα αν είναι σε καλή κατάσταση.

Και ποιο απ τα δύο θα με βοηθήσει να ενταχθώ καλύτερα στον μαγικό χώρο των ENDURO????

Και τα δύο.

:uplate:
Διχασμένη προσωπικότητα ή πρόβλημα με το QUOTE..??

CARP
06/04/2012, 10:08
:uplate:
Διχασμένη προσωπικότητα ή πρόβλημα με το QUOTE..??

Μάλλον πρόβλημα με το QUOTE γέροντα