PDA

View Full Version : Συντήρηση τρόμπας βενζίνης.



kostakisK
04/04/2012, 10:28
Αγόρασα μιά μεταχειρισμένη τρόμπα βενζίνης για το Africa, η οποία επί του παρόντος, δουλέυει κανονικά. Σκοπός μου είναι να την έχω μόνιμα στο μηχανάκι σαν ανταλλακτικό.

Από τη στιγμή όμως που η τρόμπα δούλεψε , πόσο μπορεί να μείνει σε αχρησία χωρίς να πάθει ζημιά ( πχ να κολλήσει το έμβολό της από κατάλοιπα βενζίνης ? )

Μπορώ να κάνω εγώ κάτι ωστε να την διατηρήσω σε καλή κατάσταση και να μη με ΄΄προδώσει΄΄ όταν την χρειαστώ ??

Να ρίξω στην είσοδό της λάδι κινητήρα, λάδι λεπτόρευστο, λάδι συντήρησης , WD40, σπρέυ σιλικόνης η οτιδήποτε άλλο για να προστατεύσω το έμβολό της ?

Να τραμπάρω τις τρόμπες σε εύλογο χρόνο ( πχ ανά 6μηνο ) για να τις διατηρώ σε καλή λειτουργική κατάσταση ?

Ποιά είναι η γνώμη σας ?

Ευχαριστώ - Κώστας

DrBig
04/04/2012, 10:57
ψαξε για "dr bean fuel pump mod"
Το προβλημα με τις τρομπες δαυτες (κοινες μεταξυ 950 και αφρικα) ειναι το ηλεκτρομηχανικο συστημα ακιδων. Το μπλιμπλικι του dr bean τις αντικαθιστα με ενα οπτικο συστημα ενεργοποιησης. Κανει περιπου 50ευ, το βαζεις αντι για τις ακιδες και τελος τα προβληματα.

Οποτε η δικια μου συμβουλη ειναι να παρεις το μπλιμπλικι να το βαλεις στην τρομπα που εχεις και να πουλησεις την αλλη διοτι δεν θα σου ξαναπαρουσιασει ποτε προβλημα.

kostakisK
04/04/2012, 11:36
ψαξε για "dr bean fuel pump mod"
Το προβλημα με τις τρομπες δαυτες (κοινες μεταξυ 950 και αφρικα) ειναι το ηλεκτρομηχανικο συστημα ακιδων. Το μπλιμπλικι του dr bean τις αντικαθιστα με ενα οπτικο συστημα ενεργοποιησης. Κανει περιπου 50ευ, το βαζεις αντι για τις ακιδες και τελος τα προβληματα.

Οποτε η δικια μου συμβουλη ειναι να παρεις το μπλιμπλικι να το βαλεις στην τρομπα που εχεις και να πουλησεις την αλλη διοτι δεν θα σου ξαναπαρουσιασει ποτε προβλημα.

Φίλε μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου.

Το θέμα τρόμπας το έχω ψάξει αρκετά ( facet, HKT, pierburg, mikuni υποπίεσης, πατέντες διάφορες κλπ)

Θέλεις από μαλ...κία, θέλεις από '' κόλημα '' κατέληξα στη λύση της μαμίσιας τρόμπας...

Τό ηλεκτρικό της μέρος ( πλατίνες ) το λύνω με το σετάκι ανταλλακτικών πλατίνων..

Το μηχανικό της μέρος ( έμβολο ) με προβληματίζει και εκεί εστιάζω την απορία μου.

Ευχαριστώ:beer:

DrBig
04/04/2012, 11:41
Παρακαλω :wave2:
Εχεις ακουσει ποτε το πηνιο/εμβολο να παθαινει κατι?
Αν οχι, τοτε το οπτικο συστημα κοστιζει οσο και οι ακιδες.
Παντως, στην αρχικη σου ερωτηση, και αφου το συστημα ειναι φτιαγμενο για βενζινη, τοτε λιγο λεπτο λαδι μεσα θα ειναι οκ. Απο ελαιολαδο μεχρι baby oil.