PDA

View Full Version : ανταλλακτικα απο boats.net?



motomaniac
04/04/2012, 10:31
εχει παρει κανεις μας? εχω να κανω παραγγελια 68$ και δεν βγαζω ακρη με την παρτη τους. τι σκατα συστημα ειναι αυτο που εχουν?? http://www.boats.net/

byron
04/04/2012, 10:42
εχει παρει κανεις μας? εχω να κανω παραγγελια 68$ και δεν βγαζω ακρη με την παρτη τους. τι σκατα συστημα ειναι αυτο που εχουν?? http://www.boats.net/

Τι ψάχνεις να πάρεις από ΄κει και δεν το βρίσκεις Ευρώπη? Υπ΄όψη οτι το τελωνείο είναι σοβαρή πιθανότητα πλέον για πράγματα από USA

motomaniac
04/04/2012, 10:51
Part Name Price Quantity Total
Yamaha 33M-12119-00-00 SEAL,VALVE STEM
Part# 33M-12119-00-00

€2.74 η μια
συνολο οι 4 €10.96

Yamaha 4GY-11181-01-00 GASKET, CYLINDER H
Part# 4GY-11181-01-00
€15.15

Yamaha 4GY-11351-00-00 GASKET, CYLINDER
Part# 4GY-11351-00-00
€3.00


Yamaha 93210-78544-00 O-RING
Part# 93210-78544-00
€3.66

Yamaha 94591-43122-00 CHAIN
Part# 94591-43122-00
€14.15


αυτα τα ολιγα. τα οποια απο ευρωπη βγαινουν αρκετα πιο ακριβα. εως πολυ αν μιλησουμε για ελλαδα.

cmsnl.com

9459143122
CHAIN(4GY)
€ 44.00

βλεπεις η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη. ακομα και με τα μεταφορικα τα οποια ειναι?? και παλι και τελωνειο να πληρωσω παλι το γιαμαπα θα φτιαχτει πιο φτηνα.

byron
04/04/2012, 11:05
βλεπεις η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη. ακομα και με τα μεταφορικα τα οποια ειναι?? και παλι και τελωνειο να πληρωσω παλι το γιαμαπα θα φτιαχτει πιο φτηνα.

Τι να σου πω, αν έχει μεγάλη διαφορά προχώρα. Απλά βεβαιώσου οτι τα στέλνουν με USPS, γιατί αν τα στέλνουν με courier υπολόγιζε μια 100τούμπα για αρχή.

motomaniac
04/04/2012, 11:20
ρε φιλε βυρων εδω κολαω.. International Shipping Rates

USPS International - First Class Mail

Applies only to orders $60.00 or less and weight of 4lbs/1.81 kg or less:
$00.01 - $15.00 dollars total $8.95 shipping
$15.01 - $30.00 dollars total $11.95 shipping
$30.01 - $45.00 dollars total $15.95 shipping
$45.01 - $60.00 dollars total $18.95 shipping
τι μαλακια τους δερνει τελοσπαντων? κι εχω και 68$ παραγγελια το κερατο μου μεσα?

byron
04/04/2012, 11:29
ρε φιλε βυρων εδω κολαω.. International Shipping Rates

USPS International - First Class Mail

Applies only to orders $60.00 or less and weight of 4lbs/1.81 kg or less:
$00.01 - $15.00 dollars total $8.95 shipping
$15.01 - $30.00 dollars total $11.95 shipping
$30.01 - $45.00 dollars total $15.95 shipping
$45.01 - $60.00 dollars total $18.95 shipping
τι μαλακια τους δερνει τελοσπαντων? κι εχω και 68$ παραγγελια το κερατο μου μεσα?

Αν καταλαβαίνω σωστά, η παραγγελία σου δεν θα φύγει με USPS αφού είναι μεγαλύτερη των 60$, οπότε το ξεχνάς. Αν σπάσεις την παραγγελία θα πληρώσεις κανα 30$..
Οπότε μπες σε κανένα φορουμ με σκάφη και ψάξε βρες καποιο link που θα ψωνίζουν από Ευρώπη. πχ.-> http://www.fouskoto1.gr/

motomaniac
04/04/2012, 11:40
βυυυυρων!!! για μηχανη κοιταω ανταλακτικα. απλα το εν λογω σαιτ ειναι το πιο φτηνο στα οεμ.

byron
04/04/2012, 11:47
βυυυυρων!!! για μηχανη κοιταω ανταλακτικα. απλα το εν λογω σαιτ ειναι το πιο φτηνο στα οεμ.

Μηχανή? :confused:

Αυτό μόνο για εξωλέμβιες γράφει. Δεν ξέρω ρε μαν...φλάτζες κυλίνδρων είδα οτι έγραψες και o-ring.
Χλωμό το κόβω να μην μπορείς να βρεις κάτι παραπλήσιο σε τιμή στην Ευρώπη. Μην κοιτάς μόνο τη τιμή του μαγαζιού, γιατί αν προσθέσεις τα μεταφορικά και το ρίσκο τελωνείου μάλλον δεν αξίζει με τη καμμία.

sloumos
04/04/2012, 16:44
Για 2 usb flash 32GB που μου εστειλε η εταιρεια μου απο Αμερικη μεσω fedex μαζι με το τιμολογιο αγορας τους 70$ το ελληνικο τελωνειο για να τα εκτελωνησει ζητουσε 500 ευρω και κατι ψηλα.:(
Οποτε σκεψου το καλα για αγορα εκτος ευρωπαικης ενωσης!!

motomaniac
04/04/2012, 23:04
http://www.boats.net/parts/search/Yamaha/parts.html δες εδω! και δες και τιμες...

AUFGEBRACHT
09/10/2012, 18:02
Για 2 usb flash 32GB που μου εστειλε η εταιρεια μου απο Αμερικη μεσω fedex μαζι με το τιμολογιο αγορας τους 70$ το ελληνικο τελωνειο για να τα εκτελωνησει ζητουσε 500 ευρω και κατι ψηλα.:(
Οποτε σκεψου το καλα για αγορα εκτος ευρωπαικης ενωσης!!

Παρόν και παθών!!! :cry:

AUFGEBRACHT
09/10/2012, 19:18
Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας γιατί την πάτησα κι εγώ άσχημα με αγορά από ΗΠΑ και με τη Fedex... Έκανα (εκ των υστέρων...) μια αναζήτηση και μου πιάστηκε η καρδιά. Έχω ψωνίσει από ΗΠΑ δεκάδες φορές και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με τελωνεία και καθυστερήσεις. Μάλλον επειδή όλα στέλνονταν με USPS και ουχί με κούριερ. Πρίν λίγους μήνες αγόρασα για πρώτη φορά από μια εταιρεία και τα προϊόντα ήρθαν στην ώρα τους και με ένα κόστος επειδή πέρασαν τελωνείο € 4... ικανοποιημένος και ανυποψίαστος παραγγέλνω πριν καμιά δεκαριά μέρες και πάλι. Έλα που όμως αυτή τη φορά σταμάτησαν να στέλνουν με USPS και ήταν με FedEx!!! Μου στέλνουν mail ότι τα πράγματά μου έχουν ταχυδρομηθεί, μου δίνουν πάλι και trackinh number, ενώ υπολογισόμενη ημερομηνία ήταν να τα παραλάβω 9/10, από 5/10 είχαν φτάσει Ελλάδα. Την Παρασκευή στη δουλειά λαμβάνω ένα τηλεφώνημα ότι το δέμα μου είναι Ελλάδα, ότι έχει κρατηθεί στο τελωνείο και ότι θα πρέπει να εκτελωνιστεί είτε από αυτούς είτε από εμένα τον ίδιο, αν θέλω να αποφύγω το κόστος. Ενημερώνω πως έχω χρεωθεί 38$ για ταχυδρομικά και μου απαντά ότι αυτά τα ταχυδρομικά είναι για την αποστολή από ΗΠΑ μέχρι αεροδρόμιο. Μετά μου ζητά ένα e-mail για να μου στείλει λέει μια προσφορά αν θέλω να κάνουν αυτοί τη διαδικασία. Της δίνω το mail μου και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση, ούτε βέβαια mail. Μαθαίνω πως πάει κάποιος γνωστός μου αεροδρόμιο, φορτώνομαι, πάω στο τελωνείο όπου μου λένε πως δεν έχουν τίποτα για μένα και πως μάλλον το δέμα το έχει στα γραφεία της η εταιρεία, ενώ στο τηλ η υπάλληλος μου είπε πως είναι στο τελωνείο του αεροδρομίου. Προσπαθώς να τους πάρω τηλ 10 λεπτά στην αναμονή. Φεύγω μες στα νεύρα άπραγος και επειδή σκέφτηκα πως είτε έχει χαθεί το δέμα είτε οι τύποι πάνε να βγάλουν λεφτά έξτρα, πάω στην τράπεζα, κάνω μια αμφισβήτηση συναλλαγής ότι ποτέ δεν παρέλαβα το εμπόρευμα και ζητώ να μου ακυρώσουν τη συναλλαγή. Σήμερα πήρα πάλι τηλ όπου μετά από προσπάθειες μου έδωσαν ένα άλλη τηλ της εταιρείας στο αεροδρόμιο, τηλεφωνώ εκεί και αρχίζει το καλό!!! Τους ενημερώνω πως αναζητώ ένα δέμα, πως πήγα να το πάρω μόνος μου στο αεροδρόμιο όπως μου είπαν αν θέλω να γίνει δωρεάν χωρίς τη μεσολάβησή τους και πως ποτέ δεν έλαβα mail, τηλ ή ειδοποίηση από αυτούς. Έκπληκτος ακούω πως κακώς πήγα στο τελωνείο αφού το δέμα μου το έχουν αυτοί σε μια αποθήκη της Ο.Α. (!!!) και πως μου έστειλαν mail κι έχουν και confirmation και να κοιτάξω το spam mail μου!!! Επέμεινα και ο τύπος ανακαλύπτει πως είχαν γράψει λάθος το mail μου!!! Μου υπόσχεται πως σε 5 λεπτά θα μου στείλει την περοβόητη προσφορά και τελικά μετά από 45' φτάνει στο mail μου η προσφορά και παθαίνω εγκεφαλικό: Για ένα προϊόν €80 ζητούν €129!!!!!
Μόνο η αμοιβή του εκτελωνιστή τους είναι € 87, ενώ € 15 έξοδα επειδή πήγε στο αεροδρόμιο και για κάθε μέρα που το φυλάνε θα παίρνουν άλλα τόσα!!! Ενώ αυτοί δε με ειδοποίησαν. Ρίχνω μια πρόχειη ματιά εδώ και βλέπω πως και πάλι τα λένε μισά, αφού θα γλυτώσω μόνο τον εκτελωνιστή και για να μου παραδώσουν ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ χρεώνουν ένα 40ρι κερατιάτικα!!!
Στο δια ταύτα λοιπόν!!! Τί κάνω; Το μόνο που έχω κάνει είναι να ζητήσω ακύρωση της συναλλαγής από την πιστωτική. Εννοείται πως δεν θα πάω να το πάρω, αλλά τί κάνω; Τους ειδοποιώ ότι δεν θα το εκτελωνίσω; Ενημερώνω να το στείλουν πίσω στην εταιρεία στις ΗΠΑ; Δεν τους ενημερώνω καθόλου; Ενημερώνω την εταιρεία στην Αμερική; Φοβάμαι πως δε θα δεχτούν την επιστροφή ή θα με χρεώσουν πάλι ταχυδρομικά. Δε φταίνε αυτοί βέβαια αλλά η πολιτική της FedEx αλλά από την άλλη ούτε εγώ φταίω αφού η κούριερτα έκανε σούπα. Κάθε βοήθεια από παθών ή γνώστη θα ήταν ευπρόσδεκτη.

motomaniac
10/10/2012, 10:02
αγορασες με paypal η κατευθειαν με πιστωτικη?

motomaniac
10/10/2012, 10:06
να ενημερωσω το θρεντ μου οτι τελικως τα ανταλακτικα μου τα παρελαβα καλως χωρις εξτρα χρεωσεις. πλεον αγοραζω απο το θυγατρικο σαιτ οτυ boats που ειναι αυτο http://powersportsplus.com/ και περιεργως εχει ακομα χαμηλοτερες τιμες. οι τιμες οτυςπροσθετονταςτα αρκετα μεταφορικα ειναι και παλι χαμηλοτερες απο οτι στην ευρωπη. στα συν οτι σεπαραγγελεια ανω των εκατο ευρο τα εξτρα μεταφορικα που ζητηθηκαν, τα ζητησε μεσω paypal σαν gift. δεν θυμαμι πως αλλα ετσι ειχα γλιτωσει να πληρωσω το αντιτιμο των μεταφορικων ολοκληρο.

AUFGEBRACHT
10/10/2012, 17:26
αγορασες με paypal η κατευθειαν με πιστωτικη?


Κατευθείαν με πιστωτική

motomaniac
10/10/2012, 18:13
δυσκολα εισαι τοτε.. αλλιως εκανες καταγγελια στο παιπαλ κι εβγαζε αυτο την ακρη.

AUFGEBRACHT
10/10/2012, 18:30
δυσκολα εισαι τοτε.. αλλιως εκανες καταγγελια στο παιπαλ κι εβγαζε αυτο την ακρη.


Eδώ και 10 χρόνια ψωνίζω από Ευρώπη, Αμερική και Ασία με την κάρτα κι ουδέποτε είχα πρόβλημα. Όντως πάντως δύσκολα τα πράγματα αφού η τράπεζα θα εξετάσει την αμφισβήτηση συναλλαγής (θα πάρει η διαδικασία κοντά μήνα) αλλά η κάρτα θα πληρωθεί κανονικά και ΑΝ γίνει κάτι τότε θα μου επιστρέψουν το ποσό. Πάντως τώρα το απόγευμα με πήρε κάποια από τη FedEx και με ρώτησε εάν δέχομαι την "προσφορά" τους... τη ρώτησα εάν ισχύει ότι για να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου απαιτείται να τους δώσω €30 για τα ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ και μου είπε πως έτσι είναι...σ' έχουν δεμένο από παντού. Της είπα εάν βρίσκει λογικό για κάτι που αξίζει €80 να πληρώσω παραπάνω από την αξία του για να το πάρω και μου είπε πως θα το επιστρέψουν στην εταιρεία. Ήδη έγραψα στους Αμερικανούς ένα mail με τα καθέκαστα και γιατί επιστρέφεται η παραγγελία. Τώρα είναι στη διακριτική τους ευχέρεια το τί θα κάνουν...ας κρατήσουν τουλάχιστο τα 28 δολάρια ταχυδρομικά που πλήρωσα ή ας το στείλουν με απλό USPS.

virus
10/10/2012, 19:34
υπαρχει και κατι αλλο. οταν κανετε παραγγελιες απο το αμερικα παιζει ρολο η διευθυνση σας εδω στην ελλαδα. οπου ερχεται κουριερ ειναι μεγαλες οι πιθανοτητες να περασει τελωνειο και να πληρωσετε φορους. βρειτε μια διευθυνση φιλου σας συγγενη σας που να μην μπορει να παει κουριερ και να πηγαινει μονο ο ελτα. ετσι δεν υπαρχει τελωνειο ακομα και να το στειλει ο αμερικανος με κουριερ απο την χωρα του.

επειδη το εχω κανει εγω που παραγειλα απο sudco (τα εστειλαν με UPS) και βλεπω και τα λεγομενα του μοτομανιακ. εγω μενω σε μερος που δεν ερχεται κουριερ και φανταζομαι και ο μοτομανιακ. γιαυτο ισως να γλυτωνουμε το τελωνειο.

sv9cvk
10/10/2012, 19:50
Eδώ και 10 χρόνια ψωνίζω από Ευρώπη, Αμερική και Ασία με την κάρτα κι ουδέποτε είχα πρόβλημα. Όντως πάντως δύσκολα τα πράγματα αφού η τράπεζα θα εξετάσει την αμφισβήτηση συναλλαγής (θα πάρει η διαδικασία κοντά μήνα) αλλά η κάρτα θα πληρωθεί κανονικά και ΑΝ γίνει κάτι τότε θα μου επιστρέψουν το ποσό. Πάντως τώρα το απόγευμα με πήρε κάποια από τη FedEx και με ρώτησε εάν δέχομαι την "προσφορά" τους... τη ρώτησα εάν ισχύει ότι για να κάνω τον εκτελωνισμό μόνος μου απαιτείται να τους δώσω €30 για τα ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ και μου είπε πως έτσι είναι...σ' έχουν δεμένο από παντού. Της είπα εάν βρίσκει λογικό για κάτι που αξίζει €80 να πληρώσω παραπάνω από την αξία του για να το πάρω και μου είπε πως θα το επιστρέψουν στην εταιρεία. Ήδη έγραψα στους Αμερικανούς ένα mail με τα καθέκαστα και γιατί επιστρέφεται η παραγγελία. Τώρα είναι στη διακριτική τους ευχέρεια το τί θα κάνουν...ας κρατήσουν τουλάχιστο τα 28 δολάρια ταχυδρομικά που πλήρωσα ή ας το στείλουν με απλό USPS.

Κατι αντιστοιχο ειχα παθει και εγω ,ειχα παραγγειλει καποια ανταλλακτικα απο την mouser ,με περιπου τα ιδια ποσα ,αλλα η απαντηση μου ηταν απο την αρχη οτι "δεν τα παραλαμβανω στειλετε τα πισω" , ενημερωσα την εταιρια και μου τα εστειλαν με USPS .Πληρωσα δυο φορες τα μεταφορικα αλλα ηταν λιγοτερα απο αυτο που ζητουσαν απο την Fedex !

SVX
10/10/2012, 19:58
βρειτε μια διευθυνση φιλου σας συγγενη σας που να μην μπορει να παει κουριερ και να πηγαινει μονο ο ελτα. .

δηλαδη?


στρατοπεδο?

φυλακες Τρικαλων?

δεντροσπιτο?

δεν μπορω να συλαβω το σκεπτικο και πως λειτουργει αυτη η "γκελα"

virus
10/10/2012, 20:10
δηλαδη?


στρατοπεδο?

φυλακες Τρικαλων?

δεντροσπιτο?

δεν μπορω να συλαβω το σκεπτικο και πως λειτουργει αυτη η "γκελα"

ας πουμε μενεις ΜΕΣΑ στην καλαματα. στην πολη δηλαδη. εκει παει ο κουριερ. αλλα αν μενεις σε ενα χωριο εξω απο την καλαματα ας πουμε λευκτρο. εκει δεν παει κουριερ παρα μονο ελτα. ετσι λοιπον οταν φτασουν τα εμπορευματα στο αεροδρομιο στην διαλογη που γινεται
βλεπουν οτι παει σε μερος που δεν παει κουριερ και το βαζουν αναγκαστικα ελτα(ενω το δεμα τοχει στειλει με UPS ο αμερικανος). αμα το δεμα παει σε μεγαλη πολη και παει κουριερ το βαζουν στα κουριερ.

πιστευω οτι παιζει πολυ αυτη η λεπτομερεια. επειδη η sudco δεν μουκανε με τιποτα την χαρη για USPS μου τα εστειλε με UPS και δεν περασαν τελωνειο.

motomaniac
11/10/2012, 18:38
απο οσα εχω παρει δεν εχω πληρωσει ποτε τελωνειο. (παραγγελειες παντα κατω των 200 ευρω. η μοναδικη φορα που αγορασα κατι κι ηρθε με feddex ηταν λαστιχα απο γερμανια. αλλα κι εκει δεν ειχα τελωνειο. μενω μεσα στην βεροια. τι να πω... ημουν ομως ηδη ενημερος να αποφυγω ups kai fedd ex...

AUFGEBRACHT
22/10/2012, 20:00
UPDATE
Τελικά οι κινήσεις που έκανα μάλλον απέδωσαν... Η τράπεζα δέχτηκε να ακυρώσει προσωρινά τη χρέωση της κάρτας και αντιλόγισε την εγγραφή, στη FedEx είπα πως αρνούμαι να παραλάβω το δέμα διαμαρτυρόμενος για τις εξωφρενικές τους χρεώσεις, ενώ έστειλα και μια επιστολή στην εταιρεία απ' όπου ψώνισα, εξηγώντας τους το τί έγινε με την FedEx, για τις πρακτικές τους στην Ελλάδα και προτείνοντάς τους να βρούμε κάποια αμοιβαία λύση έτσι ώστε και εγώ να μην ακυρώσω την παραγγελία και να μη βγούμε ούτε εγώ ούτε αυτοί ζημιωμένοι οικονομικά. Οι τύποι φοβεροί επαγγελματίες, μου ζήτησαν συγγνώμη για την ταλαιπωρία και πως θα εξετάσουν το αίτημά μου... Σήμερα έλαβα ένα mail από τη FedEX που με καλούσαν να τους στείλω μια εξουσιοδότηση να εκτελωνίσουν το δέμα μου ΔΩΡΕΑΝ χωρίς έξοδα!!! Τους παίρνω τηλέφωνο απορημένος, καθώς είχα ζητήσει να επιστραφεί το δέμα εδώ και 2 βδομάδες και μου απαντά μια υπάλληλος πως η εταιρεία από τις ΗΠΑ θα πληρώσει λέει αυτή τα έξοδα εκτελωνισμού, όταν δε της είπα πως δεν προλαβαίνω να πάω σε ΚΕΠ να κάνω γνήσιο της υπογραφής στην εξουσιοδότηση όπως έλεγε στις σημειώσεις το mail που μου έστειλαν, μες στην ευγένεια μου είπε να της στείλω χωρίς γνήσιο για να ολοκληρωθεί άμεσα η διαδικασία και να μην τρέχω στα ΚΕΠ!!!

motomaniac
23/10/2012, 11:07
μπραβο ρεφιλε! η επιμονη κι η υπομονη σου αμοιβονται τελικα!!! εμεις παραλαβαμε την προηγουμενη βδομαδα μια παραγγελια μας. συνολο με τα μεταφορικα 288$ + 52 ευρω τελωνειο + 12ε τελη διαχειρισης δασμων.. τι στο διαολο ηταν το τελευταιο ουτε στο ταχυδρομειο ηξεραν να μου πουν... ηταν για φιλο ομως ο οποιος αγανακτισε μου λεει πληρωσε τα ολα να τελιωνουμε και δεν το εψαξα...