PDA

View Full Version : racetech η racegun?



lspiros
04/04/2012, 10:55
ειμαι αναμεσα στα δυο αυτα μαγαζια για να βαλω εξατμιση στο funduro.
σε τηλεφωνικη επικοινωνια,τα ιδια πραγματα μου ειπαν οι ανθρωποι και παραπλησια τιμη.
εχετε προσωπικη εμπειρια απο καποιον απο τους δυο.γνωμες?
να κρατηθει η συζητηση σε πλαισια που να μην προσβαλουν κανενα επαγγελματια...

DrBig
04/04/2012, 11:00
Ειναι οι Παπαγιαννης και Νινης?
Και οι δυο πολυ καλοι (αν ειναι αυτοι) οποτε πανε στον φτηνοτερο.

devil's animal
04/04/2012, 11:05
εγω ψηφιζω Παπαγιαννη...
ειχα στο cb-1 και ηταν εξαιρετικη εξατμιση, με ωραιο ηχο και ποτε δεν με ειχε απασχολησει σε κατι...
επισης εγω δει δουλεια του σε λαιμους απο κοντα και εχω παθει κοκομπλοκο.
αυτια...
:wave2:

DrBig
04/04/2012, 11:11
Λαθος εκανα...ο Νινης ειναι στην Αγια Παρασκευη, οι αλλοι δυο στον Πειραια.
Οποτε παρε και τον Νινη τηλ για τιμη...

Manitu
04/04/2012, 11:12
Εγω είχα πάει στον Διονύση RaceGuns και έμεινα πολύ ευχαριστημένος , μετά απο πτώση μου την ξαναέκανε σαν καινούργια με πολύ μικρό κόστος απο εκεί και πέρα Παπαγιάννη δεν έχω πάει οπότε δεν εχω άποψη

alexxxcbr
04/04/2012, 11:31
Εγω είχα πάει στον Διονύση RaceGuns και έμεινα πολύ ευχαριστημένος , μετά απο πτώση μου την ξαναέκανε σαν καινούργια με πολύ μικρό κόστος απο εκεί και πέρα Παπαγιάννη δεν έχω πάει οπότε δεν εχω άποψη

+649

Raceguns πολυ καλο μαστορι.Και για τον παπαγιαννη εχω ακουσει καλα λογια.

spyrakos35
04/04/2012, 13:48
οπτικά και μόνο, racetech σε vstrom 650 ήταν πολύ πιο όμορφη από την racegun....

έχω την εντύπωση οτι κάποτε συνεργαζόντουσαν αυτοι οι δύο αλλά χωρίσαν οι δρόμοι τους..... σαν acrapovic και scorpion ένα πράμα....

πάντως για τον παπαγιάννη (racetech) εχω ακούσει πολύ καλά λόγια.....

gixxerpap
04/04/2012, 14:29
εγω ψηφιζω Παπαγιαννη...
ειχα στο cb-1 και ηταν εξαιρετικη εξατμιση, με ωραιο ηχο και ποτε δεν με ειχε απασχολησει σε κατι...
επισης εγω δει δουλεια του σε λαιμους απο κοντα και εχω παθει κοκομπλοκο.
αυτια...
:wave2:

στο CB1 είχες RACEGUNS χαμένε !!!

Να σε προσλάβουμε να μας διαφημίσεις, να κατεβάσουμε ρολλα σε μια βδομάδα ....

GIXXERAKIAS
04/04/2012, 15:06
στο CB1 είχες RACEGUNS χαμένε !!!

Να σε προσλάβουμε να μας διαφημίσεις, να κατεβάσουμε ρολλα σε μια βδομάδα ....

Και ήθελα να το γράψω να τονΕ κάνω ρόμπα αλλά λέω άστον στην τρέλα του....:bawl::bawl::bawl:

MikeG
04/04/2012, 22:19
Για τι τιμές μιλάμε γενικά? Ψάχνομαι για τελικό σε F800GS αλλά είμαι μακρυά από Αθήνα, οπότε αν κάποιος έχει ιδέα από τιμές και "μοντέλα" ας ενημερώσει.

DrBig
04/04/2012, 22:26
Για τι τιμές μιλάμε γενικά? Ψάχνομαι για τελικό σε F800GS αλλά είμαι μακρυά από Αθήνα, οπότε αν κάποιος έχει ιδέα από τιμές και "μοντέλα" ας ενημερώσει.

Θα σου κανει απο θεμα λειτουργιας (δεν ξερω απο εφαρμογη) και απο 1150/1200.

Γενικα υπολογισε απο 150 μεχρι 350 αν ειναι ανθρακονημα, αλουμινιο, ινοξ, κυλινδρικο, οβαλ, εξαγωνο κλπ.
Για μια ομορφουλα καρμπον και οχι εξεζητημενη κανα 250ρικο.

MikeG
04/04/2012, 22:27
Θα σου κανει απο θεμα λειτουργιας (δεν ξερω απο εφαρμογη) και απο 1150/1200.

Γενικα υπολογισε απο 150 μεχρι 350 αν ειναι ανθρακονημα, αλουμινιο, ινοξ, κυλινδρικο, οβαλ, εξαγωνο κλπ.
Για μια ομορφουλα καρμπον και οχι εξεζητημενη κανα 250ρικο.

Τιτάνιο δε παίζει? :D

DrBig
04/04/2012, 22:31
Τιτάνιο δε παίζει? :D

και απο unobtainium παιζει, ο,τι θελει ο πελατης!

Kotselakos
04/04/2012, 23:14
και απο unobtainium παιζει, ο,τι θελει ο πελατης!

:lol::lol:

kostas777
05/04/2012, 00:03
μου έχει φτιάξει ο Διονύσης (race guns) και απλά είναι τελικό κορυφαίας ποιότητας (35άρι στα 250 ευρώ)

devil's animal
05/04/2012, 00:39
στο CB1 είχες RACEGUNS χαμένε !!!

Να σε προσλάβουμε να μας διαφημίσεις, να κατεβάσουμε ρολλα σε μια βδομάδα ....


Και ήθελα να το γράψω να τονΕ κάνω ρόμπα αλλά λέω άστον στην τρέλα του....:bawl::bawl::bawl:


συμπαθατε με ρε καναγιες...
ολη μερα ειμαι με πυρετο σημερα...:sick:

Allst@rf
05/04/2012, 01:37
λεπον...

τοτες που ειχα μαζεψει την κουλαδο τουμπα μου στα μεγαρα ,εφαγε μια ψιλη και η δεξα εξατμιση και εκανε βαθουλωμα...

πηγα πρωτα στο διονυση του την αφησα να την δει αλλα με πηρε τηλ μετα απο μια δυο μερες και μου ειπε οτι δεν παιρνει την ευθυνη να αναλαβει να την διορθωσει γιατι δεν ηξερε αν θα γινοταν καλη δουλεια ή θα γινοταν χειροτερα...ντομπρη εξηγηση,του αγορασα ενα ανοξειδωτο κολαρο και πηρα το "σκαμενο" γοα το παπαγιαννη...την ανελαβε και την ιδια μερα την ειχα και ηταν σχεδον καινουρια...

τα πολλα λογια ειναι φτωχια...και οι 2 καλοι ειναι ,κανε αμπεμπαμλομ και τραβα...:cool:

Komisths
05/04/2012, 13:20
Να ρωτήσω κάτι ελαφρώς άσχετο?Έχω στο φέιζερ τελικο race guns και αναρωτιέμαι αν αξίζει να πάω να μου βάλει και λαιμούς..Θα υπάρξει σημαντική διαφορά?Και αν ναι πόσο περίπου κοστίζουν?Οκ μπορώ να πάρω και ο ίδιος απλώς είδα πως άνοιξε σχετική συζήτηση και είπα να ζητήσω τα φώτα σας...

DrBig
05/04/2012, 13:39
Να ρωτήσω κάτι ελαφρώς άσχετο?Έχω στο φέιζερ τελικο race guns και αναρωτιέμαι αν αξίζει να πάω να μου βάλει και λαιμούς..Θα υπάρξει σημαντική διαφορά?Και αν ναι πόσο περίπου κοστίζουν?Οκ μπορώ να πάρω και ο ίδιος απλώς είδα πως άνοιξε σχετική συζήτηση και είπα να ζητήσω τα φώτα σας...

Αν εισαι διατεθιμενος να δωσεις 400 για λαιμους 300 για PC και 200 για χαρτογραφηση, τοτε πανε!:evil:

Αν απο την αλλη θελεις λιγο παραπανω 'ζαπ' παιξε με το γραναζωμα.
Α...και παντα μαμα φιλτρο!

spyrakos35
05/04/2012, 13:58
οι λαιμοί πιστεύω κάνουν πιο πολύ δουλειά από ότι ένα τελικό μόνο του...

θα σου πρότεινα να πας στον race guns μιας και αυτός είναι ο κατασκευαστής και του τελικού σου...

δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει μετά ντε και καλά να βάλεις pc (το κόστος του ναι, γύρω στα 300 πρέπει να είναι εκτός αν το πάρεις απ έξω ή μεταχειρω κλπ κλπ)....

αυτό που ξέρω πάντως είναι οτι η χαρτογράφηση δεν έχει 200€.....

τέλος, εγώ θα συνιστούσα άλλο φίλτρο για την ευκολία που σου παρέχει στην συντήρηση (π.χ. καθε 10.0000 χλμ καθάρισμα - λάδωμα) αλλά και γιατί αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας....

τωρα αν κάνω κάπου λάθος, πάσα άποψη δεκτή....

DrBig
05/04/2012, 14:03
οι λαιμοί πιστεύω κάνουν πιο πολύ δουλειά από ότι ένα τελικό μόνο του...

θα σου πρότεινα να πας στον race guns μιας και αυτός είναι ο κατασκευαστής και του τελικού σου...

δεν ξέρω κατά πόσο θα πρέπει μετά ντε και καλά να βάλεις pc (το κόστος του ναι, γύρω στα 300 πρέπει να είναι εκτός αν το πάρεις απ έξω ή μεταχειρω κλπ κλπ)....

αυτό που ξέρω πάντως είναι οτι η χαρτογράφηση δεν έχει 200€.....

τέλος, εγώ θα συνιστούσα άλλο φίλτρο για την ευκολία που σου παρέχει στην συντήρηση (π.χ. καθε 10.0000 χλμ καθάρισμα - λάδωμα) αλλά και γιατί αναπνέει καλύτερα ο κινητήρας....

τωρα αν κάνω κάπου λάθος, πάσα άποψη δεκτή....

Δεν παιζει ενα ψεκαστο με ολοσωμη και ανοιχτο φιλτρο να δουλευει σωστα. Θα ειναι τιγκα στην τρυπα.
Οσο για το φιλτρο ειναι το τελευταιο που θα αλλαζα χωρις σωστη χαρτογραφηση, γιατι σε ανοιχτο βροχο ο ψεκασμος θα κανει ο,τι να ναι. Μονο τελικο οκ νο προμπλεμο.

Gi_4ce
05/04/2012, 15:53
Race tech εχω και ειμαι ευχαριστημένος. Και οι 2 ομως ειναι πολύ καλοί μάστορες. Πήγαινε δες σχέδια και όποιο σου κάσει καλύτερα στο μάτι, παρτο.

McTalas
06/04/2012, 17:00
να ρωτησω ρε παιδια,
αξιζει να βαλεις ολοσωμη απο τους παραπανω (και δεν εννοω εαν ειναι καλοι μαστορες) ή ειναι προτιμοτερο να ψαχτεις με επωνυμες ισως και μετεχειρες???

δλδ αναρωτιεμαι ενα συναφαιρει η αποδοση του συστηματος ως προς την τιμη αναμεσα στους συγκεκριμενους μαστορους σε σχεση με καποια επωνυμη εταιρεια.

pc comander/ δηναμομετρισεις κτλ κτλ εννοουνται.

a.fil
06/04/2012, 18:02
Race guns δαγκωτο. Ακριβωτερος μεν ποιοτηκοτερος δε.Πολυ προσεκτικοτερο φινιρισμα στις αποληξεις του(hexagon τυπου akrapovic) πιστη αντιγραφη.Αντιστοιχες δουλειες racetech που εχω δει ειναι λιγακι οτι να ναι(σε tdm συγκεκριμενα ανομια τα οβαλ στις αποληξεις)
για του λογου το αληθες 252636 δουλεια race guns
και δουλεια racetech
Να σημειωσω επισης οτι ο raceguns κανει και εξερετικες δουλεις στα trioval

DrBig
06/04/2012, 18:45
Race guns δαγκωτο. Ακριβωτερος μεν ποιοτηκοτερος δε.Πολυ προσεκτικοτερο φινιρισμα στις αποληξεις του(hexagon τυπου akrapovic) πιστη αντιγραφη.Αντιστοιχες δουλειες racetech που εχω δει ειναι λιγακι οτι να ναι(σε tdm συγκεκριμενα ανομια τα οβαλ στις αποληξεις)
για του λογου το αληθες δουλεια race guns
και δουλεια racetech
Να σημειωσω επισης οτι ο raceguns κανει και εξερετικες δουλεις στα trioval

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα οι φωτο δεν νομιζω να αποδεικνυουν κατι :wave2:

kostas777
06/04/2012, 20:07
για φωτογραφίες και δείγματα δουλειάς υπάρχουν τα sites τους.

νομίζω ότι και στις ολόσωμες κάνουν και οι δύο εξαιρετική και ποιοτική δουλειά. αν έχει κάποιος παράπονο ας το πει, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει από κανέναν.

www.raceguns.gr
και
www.racetech.gr

lspiros
06/04/2012, 20:12
αυριο θα παρω τηλ να κλεισω ραντεβου για racetech τελικα.αν δω κατι που δεν μου αρεσει θα αντιδρασω αναλογα.ευχαριστω για γνωμες και συμβουλες:beer:

christof40
07/04/2012, 09:35
αυριο θα παρω τηλ να κλεισω ραντεβου για racetech τελικα.αν δω κατι που δεν μου αρεσει θα αντιδρασω αναλογα.ευχαριστω για γνωμες και συμβουλες:beer:
σπυρο αν φτιαξεις λαιμους στην racetech να μην ξεχασεις να του τονισεις να εχουν το ιδιο μηκος.νουμερο 1 αρχη για λαιμους,που ο παπαγιανης μαλλον δεν το ξερει.μου εχει κανει το ιδιο λαθος σε μενα και σε αλλους,κατα τα αλλα ειναι πολυ καλος στην δουλεια του και με καλες τιμες:wave2:

PQC
07/04/2012, 10:46
να ρωτησω ρε παιδια,
αξιζει να βαλεις ολοσωμη απο τους παραπανω (και δεν εννοω εαν ειναι καλοι μαστορες) ή ειναι προτιμοτερο να ψαχτεις με επωνυμες ισως και μετεχειρες???

δλδ αναρωτιεμαι ενα συναφαιρει η αποδοση του συστηματος ως προς την τιμη αναμεσα στους συγκεκριμενους μαστορους σε σχεση με καποια επωνυμη εταιρεια.

pc comander/ δηναμομετρισεις κτλ κτλ εννοουνται.


επειδή έχω ακριβώς την ίδια απορία και ψήνομαι να φτιάξω ολόσωμη racetech(η race guns δεν φτιάχνει ολόσωμη για το fz1 μου) απαντήστε κάποιος αν ξέρει

spyrakos35
07/04/2012, 20:49
σπυρο αν φτιαξεις λαιμους στην racetech να μην ξεχασεις να του τονισεις να εχουν το ιδιο μηκος.νουμερο 1 αρχη για λαιμους,που ο παπαγιανης μαλλον δεν το ξερει.μου εχει κανει το ιδιο λαθος σε μενα και σε αλλους,κατα τα αλλα ειναι πολυ καλος στην δουλεια του και με καλες τιμες:wave2:

λέω γω τώρα.... έτσι για να κάνω και τον διαβολάκο....

αφού είναι τόσο καλός, γιατί δεν ξέρει την νο1 αρχή της δουλειάς του (οπως εσύ είπες - εγώ δεν το ξέρω)???

DrBig
07/04/2012, 20:58
σπυρο αν φτιαξεις λαιμους στην racetech να μην ξεχασεις να του τονισεις να εχουν το ιδιο μηκος.νουμερο 1 αρχη για λαιμους,που ο παπαγιανης μαλλον δεν το ξερει.μου εχει κανει το ιδιο λαθος σε μενα και σε αλλους,κατα τα αλλα ειναι πολυ καλος στην δουλεια του και με καλες τιμες:wave2:

Απο που προκυπτει αυτο?
Το συνηθες ειναι οι λαιμοι να εχουν λιγο διαφορετικα μηκη για να μοιραζεται καπως η αποδοση ροπης στο φασμα στροφων.
Αν σε ενδιαφερει βεβαια η απολυτη ισχυς και δεν δινεις δεκαρα για την καμπυλη ροπης, τοτε αλλαζει. Αλλα κατι τετοιο ειναι μαλλον αχρηστο για οποιαδηποτε μηχανη, ποσο μαλλον για χρηση στο δρομο.