PDA

View Full Version : Πινακίδες κυκλοφορίας...



McGyver
14/09/2005, 14:02
Πολυταλαιπωρημένο θέμα, αλλά θα το βγάλω πάλι στην επιφάνεια...

Η άδεια μου έχει βγει από τέλος Ιουλίου, όταν πήρα τη μηχανή...
Από τότε κυκλοφορώ χωρίς πινακίδα, μόνο με τη "βεβαίωση" από το Υ.Μ.Ε....
Σε μία περίπτωση που με σταμάτησαν για αλκοτέστ και κοίταξαν τα χαρτιά μου δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα...

Τον Ιούλιο μου είχαν πει, από το μαγαζί που πήρα τη μηχανή αλλά και το Υ.Μ.Ε., πως οι νέες πινακίδες θα έρθουν αρχές Σεπτεμβρίου...

Σε χθεσινή επικοινωνία όμως με το κατάστημα, η παράδοση έχει μετατεθεί για τέλος Οκτωβρίου!

Έτσι για να ξέρετε κι εσείς που βρίσκεται το θέμα...

makis206
14/09/2005, 14:06
Γιατί εγώ πιστεύω πως όσο αργότερα, τόσο καλύτερα;

Πας όσο θές όπου θές, και άσε τα ραντάρ να φωτογραφίζουν πισινά φτερά και κωλοφάναρα!

Και είσαι και νόμιμος! :winka:

:beer:

McGyver
14/09/2005, 14:17
Δε λέω, είναι από τα θετικά της υπόθεσης...
Αν βέβαια έχεις μηχανάκι και όρεξη να τρέχεις...

Εγώ με το "πρα πρα" και να θέλω να τρέξω, δεν μπορώ...
Ευτυχώς που δε θέλω...

Φαντάσου όμως να θες να πας κανένα ταξιδάκι εξωτερικό και να μην μπορείς λόγω πινακίδας!

Δεν ξέρω αλλά το θεωρώ απίστευτη μαλακία να μην έχεις την πινακίδα για την οποία έχεις ήδη πληρώσει!

makis206
14/09/2005, 14:26
Δέχομαι και συμφωνώ με αυτά που λές φίλε, απλά σήμερα έχω ξυπνήσει πολύ περίεργα και βλέπω τα πράγματα μονόπλευρα.

Έχω πολύ όρεξη για κόντρα με το νόμο και το κράτος γενικότερα! Μήπως να βγώ για βόλτα μετά τη δουλειά αντί να πάω για ύπνο;;;

Τέλος πάντων, ελπίζω να μου περάσει αύριο...

Ωραία η τίγρη !!!:beer:

:wave2:

Cpt. Haddock
14/09/2005, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γιατί εγώ πιστεύω πως όσο αργότερα, τόσο καλύτερα;

Πας όσο θές όπου θές, και άσε τα ραντάρ να φωτογραφίζουν πισινά φτερά και κωλοφάναρα!

Και είσαι και νόμιμος! :winka:

:beer:

Αυτή είναι η μία (και η ωραία) πλευρά.

Για σκέψου όμως ατύχημα (μακριά απ' ολους μας) με όχημα που δεν έχει πινακίδες και την κάνει... Εδώ με πινακίδες και πάλι φεύγουν και αφήνουν τον κόσμο αβοήθητο, σκέψου χωρίς.

Σε κάθε περίπτωση είναι ξεφτίλα να μην έχει το κράτος πινακίδες, σκέψου οτι είναι paid in advance αμα τη αγορά του οχήματος, με λίγα λόγια δώσε τα λεφτά σου κορόιδο φορολογούμενε και βλέπουμε...

Τι να πει κανείς...

BAD BOY
14/09/2005, 14:46
ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ(ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ) ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΡΓΗΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΝΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ...ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΑ ΕΜΒΑΔΟΝ.ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΞΥΝΟΥΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΑΣΠΙΕ...:lol:

makis206
14/09/2005, 14:47
Έχεις δίκιο Captain συμφωνώ καί με τη δική σου άποψη 100%

Μάλιστα, την ώρα που έγραφα αυτά που σε κάνουν να λές και για την άλλη πλευρά του θέματος, ήξερα πως ήταν μια αποκλειστικά μονόπλευρη άποψη.

Απάντησα όμως παραπάνω. Και το θέμα που ξεκίνησε ο φίλος McGyver επιβάρρυνε ακόμα περισσότερο την κακία που κουβαλώ για την οργάνωσή του κράτους μας , απ'το πρωί που ξύπνησα!

Μπυράκια για όλους!:beer:

makis206
14/09/2005, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΜΟΝΟ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ...ΕΝΑ ΣΤΡΕΜΑ ΕΜΒΑΔΟΝ.ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΞΥΝΟΥΝ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΑΣΠΙΕ...:lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γαμάτος!:a20:

McGyver
14/09/2005, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ...

Δυστυχώς, ακριβώς αυτές θα πάρουμε...

McGyver
14/09/2005, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μήπως να βγώ για βόλτα μετά τη δουλειά αντί να πάω για ύπνο;;;

Ωραία η τίγρη !!!:beer:

:wave2:

Έλα καμιά βόλτα από 'δώ να πάμε να δούμε για κράνος :lol: :rotflmao: :lol: !!!

White tiger : Tattoo μετά το στρατό...

:beer:

DrIoannis
14/09/2005, 17:45
Οκτωβριο και βλεπουμε!

katsai
14/09/2005, 18:52
ρε παλικαρια πηρε την περασμενη εβδομαδα ο θειος μου ενα
V-strom 650 καινουργιο και την πινακιδα την πηρε κανονικα με το μηχανακι
τι γινεται τελικα με αυτες τις πινακιδες :confused: :confused:

sotpag
15/09/2005, 01:24
μην ανχονεστε, δεν υπαρχουν πινακιδες σε ορισμενες περιοχες,
οταν θα ερθουν απλα πατε και τις περνετε, μεχρι τοτε ολα νομιμα (και σε γκασμα να παισετε και να σας γραψει απλαπατε και την σβηνετε)

στη Πατρα εχει ξαναγινει πριν δυο χρονια και ειχε κρατισει πολυ.
τωρα κυκλοφορουν και αυτοκινητα χωρις πινακιδες......
αχ Ελλαδαρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tigas
15/09/2005, 08:09
ΠΡΙΝ ΟΥΤΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ, ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΄΄ΦΡΑΧΤΕΣ΄΄

oulas
15/09/2005, 08:44
Μπορει να μας δειξει καποιος πως θα μοιζουν οι νεες πινακιδες που θα παρουμε;

McGyver
15/09/2005, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Μπορει να μας δειξει καποιος πως θα μοιζουν οι νεες πινακιδες που θα παρουμε;

Αντιγράφο απόσπασμα από το http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/pinakides/1609.asp

--
ΑΡΘΡΟ 5 ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ

1. Oι εξωτερικές διαστάσεις της πινακίδας (οπίσθια) έχουν μήκος διακόσια ογδόντα (280) χιλιοστά και ύψος διακόσια δέκα (210) χιλιοστά.

2. Η διάταξη των στοιχείων και συμβόλων από αριστερά προς τα δεξιά θα είναι η εξής:
α) Πρώτη γραμμή
* το κυανού χρώματος αντανακλαστικό πεδίο, εντός του οποίου υπάρχει το σήμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το διακριτικό της χώρας μας GR, ύψους ογδόντα οκτώ (88) χιλιοστών,
* η σήμανση ασφαλείας στον οριζόντιο άξονα του αντανακλαστικού πεδίου
* ο συνδυασμός των τριών γραμμάτων,
β) Δεύτερη γραμμή
* η παύλα πάνω από την οποία και σε ίση απόσταση από το κάτω άκρο του κυανού αντανακλαστικού χρώματος υπάρχει ανάγλυφη η σφραγίδα του Κράτους με το εθνόσημο
* ο συνδυασμός των τριών (3) αριθμών.

3. Οι λοιπές λεπτομέρειες του τύπου αυτής της πινακίδας φαίνονται στο συνημμένο παράρτημα 6 που αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας.
--

Λογικά θα μοιάζει με αυτή...


23830

oulas
15/09/2005, 09:03
Οραια, θα ειναι μια ευχαριστη αλλαγη!