PDA

View Full Version : Ερωτηση για ψεκασμο σε fazer



RizlaPlusPlus
05/04/2012, 13:44
Τελευταια το fazerακι μου (μοντ 04, πρωτη αδεια 12/07) εχει αρχισει να μου κανει κονξες στην εκκινηση: Σε τυχαιες στιγμες θελει περιπου 4-5 δευτερολεπτα συνεχομενης μιζιας για να παρει μπρος. Οταν παρει ομως, παιρνει κανονικα και δεν υπαρχει κανενος ειδους αλλο προβλημα. Οι περιπτωσεις που συμβαινει αυτο ειναι πραγματικα τυχαιες, εχω παρατηρησει μονο οτι οι περισσοτερες ειναι με κρυο κινητηρα και για πολλες ωρες εως και μερες παρατημενο, αλλα ουτε και αυτο ειναι υποχρεωτικο!
Ρωτησα λοιπον μηχανικο κ μου ειπε καθαρισμο και ελεγχο injection και απο κει και περα παμε ερευνωντας, για αλλαγες μπεκ κτλ.
Εχει κανεις αλλη προταση; Οχι τπτ αλλο, αλλα οπως μου τα'πε, παμε για αρκετα λ7 και δε μπορω να το χωνεψω, μιας κ το μηχανακι εχει λιγα χιλιομετρα και μου καθεται καπως παραξενα...

OldMan
05/04/2012, 13:48
Αν και δεν πολυστέκει από τα συμπτώματα, έχω συνδεσει το ΥAMAHA με το TPS..

RizlaPlusPlus
05/04/2012, 13:56
Αν και δεν πολυστέκει από τα συμπτώματα, έχω συνδεσει το ΥAMAHA με το TPS..

Το'χα κοιταξει οταν το αγορασα(μτχ) και μου ειπαν οτι ειναι οκ. Και ναι, ειναι λιγο ασχετο με τα συμπτωματα (απ'οσο εχω καταλαβει δηλαδη). :)

DrBig
05/04/2012, 13:58
Το αυτο με τον Σαλονικιο.
Τα ηλεκτρικα προβληματα εξ'αλλου ειναι διασημα για την χαοτικη τους συμπεριφορα.

εντιτ
Ειναι οντως ασχετο? Δεν θα μπορουσε λανθασμενη ενδειξη απο TPS να βαζει ασχετο χαρτη αβανς για ξεκινημα?

GIXXERAKIAS
05/04/2012, 14:20
Τελευταια το fazerακι μου (μοντ 04, πρωτη αδεια 12/07) εχει αρχισει να μου κανει κονξες στην εκκινηση:.....μπλα μπλα μπλα....., μιας κ το μηχανακι εχει λιγα χιλιομετρα και μου καθεται καπως παραξενα...

Το μοντελάκι σου του 04 και πρωτοκυκλοφόρησε το 07 και 'έχει και λίγα χιλιόμετρα (δεν μας λές πόσα), έχει αλλάξει πρόσφατα (ανά 12.000χιλ) μπουζί και γενικά σερβίς σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο να συγχρονιστούν τα σώματα ψεκασμού σωστά και να ελεγχτεί και το TPS?

RizlaPlusPlus
05/04/2012, 14:31
Το μοντελάκι σου του 04 και πρωτοκυκλοφόρησε το 07 και 'έχει και λίγα χιλιόμετρα (δεν μας λές πόσα), έχει αλλάξει πρόσφατα (ανά 12.000χιλ) μπουζί και γενικά σερβίς σε συνεργείο εξουσιοδοτημένο να συγχρονιστούν τα σώματα ψεκασμού σωστά και να ελεγχτεί και το TPS?
40.000klm, συγνωμη το ξεχασα αυτο. Σε εξουσιοδοτημενο ελεγξα αν εχει αλλαχτει το TPS, απο κει και περα ολα τα υπολοιπα οχι, δεν γινονται σε εξουσιοδοτημενο. Ισως να εχεις δικιο εδω, εχω τραβηξει πολλα με τα εξουσιοδοτημενα και τους σιχαθηκα ομως... :(

GIXXERAKIAS
05/04/2012, 14:39
40.000klm, συγνωμη το ξεχασα αυτο. Σε εξουσιοδοτημενο ελεγξα αν εχει αλλαχτει το TPS, απο κει και περα ολα τα υπολοιπα οχι, δεν γινονται σε εξουσιοδοτημενο. Ισως να εχεις δικιο εδω, εχω τραβηξει πολλα με τα εξουσιοδοτημενα και τους σιχαθηκα ομως... :(


Το εξουσιοδοτημένο ίσως να ήτο και λάθος μου.Τι εννοούσα?Αν μπορέσεις βρες καλό μάστορα να σου ρυθμίσει τις πεταλούδες αν έχεις τόσο θέμα με τα εξουσιοδοτημένα και τις τιμές τους (αν και λόγω κρίσης έχουν πέσει αρκετά οι τιμές) και να τσεκάρει και το ΤPS ξανά.

toyar
05/04/2012, 14:45
εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να ανοιγοκλεισω 2-3 φορες το κλειδι με μικρες παυσεις πριν μιζαρω μηπως και η αντλια δεν ανεβαζει αρκετη πιεση ή δεν κραταει την υπαρχουσα πιεση οταν σβηνει (αφου λες οτι το κανει μετα απο παρατημα)
απο φιλτρο βενζινης πως εισαι;

OldMan
05/04/2012, 14:46
Δεν θα μπορουσε λανθασμενη ενδειξη απο TPS να βαζει ασχετο χαρτη αβανς για ξεκινημα?
Θεωρητικά στέκει ντόκτορ αλλά θα έπαιρνε μπροστά τόσο σύντομα..??

BLACKGAS
05/04/2012, 14:50
Τσέκαρε τη μπαταρία και μετά ψάξε για τα άλλα.

RizlaPlusPlus
05/04/2012, 15:06
εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα να ανοιγοκλεισω 2-3 φορες το κλειδι με μικρες παυσεις πριν μιζαρω μηπως και η αντλια δεν ανεβαζει αρκετη πιεση ή δεν κραταει την υπαρχουσα πιεση οταν σβηνει (αφου λες οτι το κανει μετα απο παρατημα)
απο φιλτρο βενζινης πως εισαι;

το αφησα συνεργειο σημερα, για γενικο τσεκαπ. Για κατασταση αντλιας θα ξερω απογευμα λοιπον. Το κολπακι σου με τη μιζα το δοκιμαζω οποτε το θυμαμαι, αλλα ποτε δεν εχει τυχει να ζοριστει. Τωρα, να φταιει αυτο η να μη φταιει, δεν ξερω. Το κανει και σχετικα αραια ρε γμτ...


Το εξουσιοδοτημένο ίσως να ήτο και λάθος μου.Τι εννοούσα?Αν μπορέσεις βρες καλό μάστορα να σου ρυθμίσει τις πεταλούδες αν έχεις τόσο θέμα με τα εξουσιοδοτημένα και τις τιμές τους (αν και λόγω κρίσης έχουν πέσει αρκετά οι τιμές) και να τσεκάρει και το ΤPS ξανά.

Εμεις τα εχουμε πει κι απο κοντα, αρκετα παλιοτερα. Ειμαι καινουριος στο χωρο, και μαλιστα δεν εχω σχεση με αλλους δικυκλους, οποτε φοβαμαι απειρα να ψαξω (παλι) μηχανικο εξουσιοδοτημενο στα τυφλα... :(


...μπαταρια...
Φρεσκια, την αλλαξα 2 μηνες πριν.

Τελος να πω οτι _νομιζω_ οτι το εκανε περισσοτερο στα πολλα τα κρυα... Δεν ειμαι σιγουρος και παλι ομως, αλλες φορες το κανει για μια βδομαδα στη σειρα, αλλες φορες το κανει μια φορα στις 2 βδομαδες και μαλιστα ενω ειναι ζεστο... :(

GIXXERAKIAS
05/04/2012, 15:13
40.000klm, συγνωμη το ξεχασα αυτο. Σε εξουσιοδοτημενο ελεγξα αν εχει αλλαχτει το TPS, απο κει και περα ολα τα υπολοιπα οχι, δεν γινονται σε εξουσιοδοτημενο. Ισως να εχεις δικιο εδω, εχω τραβηξει πολλα με τα εξουσιοδοτημενα και τους σιχαθηκα ομως... :(

40.000 είπαμε ε?Τώρα μου ήρθε φλασιά...βαλβιδούλες σου χτυπάνε την πόρτα για ρύθμισμα κιόλας.Μαζί με τα προαναφερόμενα (σέρβις,λαδια,ξύδια,μπουζί,πεταλούδες και TPS check.) θα είσαι κομπλέ.Και άφού θα μπείς μέσα που θα μπείς πές τους να ρίξουν και ένα μέτρημα στην αντλία βεζίνης άν προσφέρει ικανή παροχή βετζίνας στο μοτόρι,αν όχι ανοιγμά αυτής και αλλάγη του εσωτερικού φίλτρου (ή απλός καθαρισμός του αν είναι δυνατό,δεν θα πιστευείς την μπίχλα και την σκουριά που θα δείς εκεί αν είσαι μπροστά.Στα Gsxr τουλάχιστον καθαρίζεται το υπάρχουν φίλτρο.)

pektis
05/04/2012, 15:35
Πιστευω οτι πρεπει να θελει αλλαγη το φιλτρο βενζινης(οπως ειπε και ο φιλος παραπάνω...)

RizlaPlusPlus
09/04/2012, 14:28
Παιδια, τελευταιες μερες εχω πηξει στη δουλεια, τα φτυσε και το δικτυο στο σπιτι και δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα. Τις προσεχεις μερες θα βαλω χερι στην τρομπα μονος μου και θα επιστρεψω με τα αποτελεσματα... :)
@GIXXERAKIAS: Οι βαλβιδες ειναι ρυθμισμενες, ημουν και μπροστα μαλιστα. Μετρημενες, για να ειμαι ακριβης...

RizlaPlusPlus
19/04/2012, 09:47
Τελευταιο update: Μια που δεν ειχα χρονο, δοκιμασα για καμια βδομαδα τωρα να παιζω με το kill-switch μπας και εχει παρει υγρασια. Ακομα δεν εχει δυσκολευτει να παρει μπρος, οποτε λεω να μεινω για λιγο καιρο ετσι, μηπως και δε χρειαστει να φτασω μεχρι τρομπα. Βλεπουμε...