PDA

View Full Version : egatastasi oktanion se papia.



adendro2004
14/09/2005, 15:20
hi pedia! exo ena mixanaki 125 kai forao mono karbirater apo 200cc, kai thelo na kano egatastasi oktanion epano. tha dosei tipota sto mixanaki? kai yparxei kanenas kindinos gia tin mixani?


23782

L.A.x6x9x
20/09/2005, 01:11
:confused: :confused: :confused: :confused:
Ρε πιτσιρικάδες για μαζευτείτε λίγο γιατί έχετε ξεφύγει τελίος λέμε !!!!!!!!!!
Τι είναι "egatastasi oktanion" που το άκουσες αυτό ;
Και σου το είπε ο Μ@Λ@Κ@Σ έτρεξες & εσύ να μας κουφάνεις ή θες να πάθουμε κανά έμφραγμα απ’ τα γέλια (είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία και δεν αντέχουμε της συγκινήσεις). Πετάχτηκαι και ο άλλος σαν …..τσα και λέει (ε.. το πολύ πολύ να σπάσει...) από τι να σπάσει ?
Εκτός και αν η βενζίνη σπάει μηχανάκια έτσι για πλακά. Τα οκτάνια λοιπόν μικρά σπασικλάκια αφορούν βενζίνη ,άντε να διαβάστε κανά βιβλίο ή κανά περιοδικό σχετικό να ξεστραβόθιτε....!
:a24: :a24: :a24:

Nikoskazer2000
20/09/2005, 02:26
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πέρα απο την πλάκα τώρα: Δεν υπάρχει "εγκατάσταση οκτανίων". Δεν είμαι κανείς επιστήμονας αλλα τα οκτάνια είναι ο χημικός βαθμός πυροκρουστικότητας που υπάρχει σε οποιοδήποτε καύσιμο απο σύνθετους υδρογονάνθρακες (π.χ βενζίνη, πετρέλαιο).

Με απλά λόγια: Όσα πιο οκτάνια, τόσο πιο "δυνατή" είναι η βενζίνη και τελοσπάντων απο την καύση της δημιουργήται μεγαλύτερη έκρηξη=μεγαλύτερη ιπποδύναμη.

Το μόνο κακό είναι οτι μπορεί να μην αντέξει ο κινητήτας σου την αυξημένη πίεση που θα δημιουργηθεί στο θάλαμο καύσης και ο "πύλαυλος" σου να γίνει απο εδάφους-εδάφους, εδάφους-αέρος με πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα και για τους δυό σας...

Αν θέλεις θα πάρεις μπουλακάκι με βελτιωτικό καύσιμο απο το οποίο βάζεις 1-2 καπάκια στο ηδη γεμάτο ντεπόζιτο της βενζίνης σου.

Υ.Γ: Μην κάνεις :a31:

OldMan
20/09/2005, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
[B..Με απλά λόγια: Όσα πιο οκτάνια, τόσο πιο "δυνατή" είναι η βενζίνη και τελοσπάντων απο την καύση της δημιουργήται μεγαλύτερη έκρηξη=μεγαλύτερη ιπποδύναμη.
[/B]

:lol: :rotflmao: :lol:

Αν μου επιτρέπετε....

Τα οκτάνια είναι ο βαθμός αντικροτικότηας (σωστά το είπες...) ενός καύσιμου ΜΙΓΜΑΤΟΣ (η βενζίνη θέλει και οξυγόνο για να καεί...) σε συγκεκριμένη αναλογία (στην περίπτωσή μας 14:1) και "δηλώνει" το πόσο μπορεί να συμπιεστεί το μίγμα χωρίς να αυταναφλεγεί !!!

Τα περισσότερα οκτάνια ΔΕΝ κάνουν πιο "δυνατή" την βενζίνη, απλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κινητήρες με μεγαλύτερο λόγο συμπίεσης !!!
Ο οκτανικός βαθμός ΔΕΝ έχει καμία σχέση με την θερμογόνο δύναμη του καυσίμου !!!

ΠΙΟ ΑΠΛΑ : Αν το μοτέρ μας δουλεύει μια χαρά με 95 οκτάνια, ΔΕΝ πάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να κάψουμε 98άρα ή 100στάρα !!!
Δεν κερδίζουμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ !!!

:wave2: :beer: :wave2:

StarSailor
20/09/2005, 11:03
Όπως είπε ο Oldman παραπάνω. Πιο απλά, οκτάνια θα χρειαζόσουν αν άκουγες αυτό το θόρυβο που λένε "χτυπαει πιράκια". Για πιο καγκούρικα αποτελέσματα μπορείς να βάλεις motosport εξάτμιση, αγωνιστικό φίλτρο, μωβ λαμπάκια νέον, χρωμιομένες στενές ζάντες αλλά πριν τα κάνεις όλα αυτά καλύτερα κάνε εγκατάσταση ένα καλύτερο εγκέφαλο πρώτα και σκέψου...παπί είναι, τι μπορεί να κάνει μισό άλογο παραπάνω??

sonic22
20/09/2005, 13:32
edo eimai...:D

iste oloi asxetoi kai sas parakalw na min apadate se themata pou den katexete... :mad: :mad: :mad:

egatastasi oktaniwn einai idiokataskeuasmeni sela epektasis twn thesewn anavatvn...

stis epiplewn theseis kathontai o oktanios kai aloi filoi tou...
otan telika to papi den travaei stin anifora katevenoun kai sproxnoun oloi mazi...


kai gia tin istoria i onomasia einai timis eneken gia to megalio tou oktaniou...



re den pame kala... akou egatastasi oktaniou... :confused: :confused: oute egw den ta lew auta :p :p
les kai tha ta rixnume ta oktania me tis xuftes mesa...



an telika den kanei plaka to palikari mipos enoei auto to diaolaki/magniti pou kai kala polwnei ta somatidia tou kausimou prosferontas kaliteri roi??? den thimame pws legete ktlp giati pote den edwsa simasia se tetoia kataskeuasmata...

adendro2004
20/09/2005, 15:09
tsigaro einai ayto pou krataei to palikari. kai oso gia ta oktania eixate dikio. kamia diafora stin apodosi alla mou eipane oti einai kala na rixneis 2 me 3 kapakia stin venzini kanei kalo

Julius
20/09/2005, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από adendro2004
tsigaro einai ayto pou krataei to palikari. kai oso gia ta oktania eixate dikio. kamia diafora stin apodosi alla mou eipane oti einai kala na rixneis 2 me 3 kapakia stin venzini kanei kalo

mporei apla na kanei kalyterh kaysh, alla mhn perimeneis diafora sthn apodosh


me liga logia..... tsampa xrimata

Nikoskazer2000
21/09/2005, 01:37
"Αντικροτικότητας" εντάξει το σημείωσα και το έψαξα και καλύτερα το ολο θέμα: Έχεις απόλυτο δίκιο Oldman σε οτι αφορά το θέμα "οκτάνια", αλλα εχω τώρα και 'γω μια απορία:

Γιατί ακούω και διαβάζω πως αν π.χ απο "απλή" αμόλυβδη βενζίνη βάλεις καμία ενισχυμένη αμόλυβλη τύπου V-Power/Ultimate με 100 οκτάνια και βάλε το αμάξι ή η μηχανή έχει καλύτερη απόκριση σε ολο το φάσμα των στροφών, ομαλότερη λειτουργεία, λιγότερο σκορτσάρισμα και ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση;

Αληθεύουν ολα αυτά ή απλά ολα είναι στο μυαλό μας και η ψυχολογία του "έβαλα την V-Power/Ultimate τώρα θα πηγαίνω τάπα" έχει αποτέλεσμα :confused:

Εγώ ούτε στο Kaze-R, ούτε σε κανένα αυτοκίνητο εχω βάλει αλλη βενζίνη πέρα απο αυτή που προβλέπει ο κατασκευαστής, οπότε και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη...

Oldman--> :a23: :a18: :a20: :a23:

sonic22
21/09/2005, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Γιατί ακούω και διαβάζω πως αν π.χ απο "απλή" αμόλυβδη βενζίνη βάλεις καμία ενισχυμένη αμόλυβλη τύπου V-Power/Ultimate με 100 οκτάνια και βάλε το αμάξι ή η μηχανή έχει καλύτερη απόκριση σε ολο το φάσμα των στροφών, ομαλότερη λειτουργεία, λιγότερο σκορτσάρισμα και ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση;

ενδεχομενος οι βενζινες αυτες να εχουν καλυτερης ποιοτητας προσθετα που βελτιωνουν την γενικη ποιοτητα της καυσης.

η εταιρια δεν μπορει να σου πει "ξερεις σου δινω τωρα καλυτερης ποιοτητας βενζινη" παραδεχομενη ουσιαστικα οτι τοσα χρονια σου πουλαγε "σκαρτο" πραγμα...

ετσι βαζουνε τον αριθμο οκτανιων σαν κραχτη, ο οποιος ειναι αρκετα γνωστος ος ονομα, αλλα πολλοι δεν εχουν ιδεα τι σημαινει...

παντος αν θελετε την γνωμη μου η αποδωση που δινει (αλλα και η "προστασια" του κινητηρα) παραειναι ακριβη και επιρεαζετε απο πολλους αλλους παραγοντες...

Pokermon
21/09/2005, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
edo eimai...:D

egatastasi oktaniwn einai idiokataskeuasmeni sela epektasis twn thesewn anavatvn...

stis epiplewn theseis kathontai o oktanios kai aloi filoi tou...
otan telika to papi den travaei stin anifora katevenoun kai sproxnoun oloi mazi...



:lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :lol:

OldMan
21/09/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000


Γιατί ακούω και διαβάζω πως αν π.χ απο "απλή" αμόλυβδη βενζίνη βάλεις καμία ενισχυμένη αμόλυβλη τύπου V-Power/Ultimate με 100 οκτάνια και βάλε το αμάξι ή η μηχανή έχει καλύτερη απόκριση σε ολο το φάσμα των στροφών, ομαλότερη λειτουργεία, λιγότερο σκορτσάρισμα και ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση;



:wave2: :wave2: :wave2:

Η διαφορά στον αριθμό των οκτανίων, σαν πρακτικό αποτέλεσμα, μπορεί να φανεί ΜΟΝΟ σε κινητήρες υψηλής απόδοσης !!!
(Οι οποίοι χρειάζονται σχεδιαστικά τέτοιες βενζίνες...).

Όταν ένας κατασκευαστής συνιστά βενζίνη συγκεκριμένου αριθμού οκτανίων, συνήθως "υπερβάλλει εαυτόν" κατά 2-3 οκτάνια, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο από την πιθανή δυσφήμιση που θα προκαλέσει το αποτέλεσμα του τέρμα ανοίγματος του γκαζιού με 5η και 2.000 στρ/min από τον οποιονδήποτε άσχετο που θέλει να προσπεράσει τρακτέρ στην ανηφόρα !!!

Όντως είναι "ιδέα" μας η καλύτερη /ομαλότερη / αποδοτικότερη λειτουργία του μοτέρ μας όταν καίμε βενζίνη περισσότερων οκτανίων από την προβλεπόμενη (η οποία είναι ήδη "ψηλότερη" από την κανονική ) !!



:wave2: :beer: :beer:

Tpap
23/04/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από adendro2004
hi pedia! exo ena mixanaki 125 kai forao mono karbirater apo 200cc, kai thelo na kano egatastasi oktanion epano. tha dosei tipota sto mixanaki? kai yparxei kanenas kindinos gia tin mixani?

θέλω και γώ τέτοια εγκατάσταση.

Xrated
23/04/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από L.A.x6x9x
:confused: :confused: :confused: :confused:
Ρε πιτσιρικάδες για μαζευτείτε λίγο γιατί έχετε ξεφύγει τελίος λέμε !!!!!!!!!!
Τι είναι "egatastasi oktanion" που το άκουσες αυτό ;
Και σου το είπε ο Μ@Λ@Κ@Σ έτρεξες & εσύ να μας κουφάνεις ή θες να πάθουμε κανά έμφραγμα απ’ τα γέλια (είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία και δεν αντέχουμε της συγκινήσεις). Πετάχτηκαι και ο άλλος σαν …..τσα και λέει (ε.. το πολύ πολύ να σπάσει...) από τι να σπάσει ?
Εκτός και αν η βενζίνη σπάει μηχανάκια έτσι για πλακά. Τα οκτάνια λοιπόν μικρά σπασικλάκια αφορούν βενζίνη ,άντε να διαβάστε κανά βιβλίο ή κανά περιοδικό σχετικό να ξεστραβόθιτε....!
:a24: :a24: :a24:
Εχεις προβλημα δεν εξηγειται

Xrated
23/04/2010, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
θέλω και γώ τέτοια εγκατάσταση.
Ειρωνας και παντογνωστης 2σε1

ftsmf
23/04/2010, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Ειρωνας και παντογνωστης 2σε1

χαλαρωσε και συ βρε φιλε.. μεχρι και το παιδι που δημιουργησε το θρεντ καταλαβε οτι κανουμε πλακα επειδη δεν στεκουν αυτα που λεει... ποιο το προβλημα σου με την πλακα εξαλλου... εκτος αν δεν μπορεις να την αντιληφθεις γενικα...

φιλικα..... χρηστος

ermiss
23/04/2010, 18:49
Πήγα να απαντήσω, αλλά πήρε το μάτι μου την ημερομηνία δημοσίευσης του αρχικού...


Ρε νεκροξεθαύτες έλεος...:rotflmao: :rotflmao:

ftsmf
23/04/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Πήγα να απαντήσω, αλλά πήρε το μάτι μου την ημερομηνία δημοσίευσης του αρχικού...


Ρε νεκροξεθαύτες έλεος...:rotflmao: :rotflmao:



χαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :D :D :D αν δε μου το ελεγες θα το συνεχιζα μα την παναγια... χαχαχαχα

Xrated
23/04/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
χαλαρωσε και συ βρε φιλε.. μεχρι και το παιδι που δημιουργησε το θρεντ καταλαβε οτι κανουμε πλακα επειδη δεν στεκουν αυτα που λεει... ποιο το προβλημα σου με την πλακα εξαλλου... εκτος αν δεν μπορεις να την αντιληφθεις γενικα...

φιλικα..... χρηστος
Φιλε αν το δευτερο ποστ ειναι για πλακα τοτε εχω χασει την αισθηση του χιουμορ,που δε νομιζω γιατι θα απανταγα αλλιως...Δες το και πες μου..

ftsmf
23/04/2010, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Φιλε αν το δευτερο ποστ ειναι για πλακα τοτε εχω χασει την αισθηση του χιουμορ,που δε νομιζω γιατι θα απανταγα αλλιως...Δες το και πες μου..

δες και συ ομως τις ημερομηνιες οπως και μεις....

Xrated
23/04/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
χαχαχαχαχαχαχα :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :D :D :D αν δε μου το ελεγες θα το συνεχιζα μα την παναγια... χαχαχαχα
χααχαχαχαχαχαχαχαχ και γω ρε πως εγινε αυτο δεν εψαχνα κατι παλιο

Xrated
23/04/2010, 18:53
μιλαμε για 5 χρονια οχι αστεια χαχααχαχαχαχαχαχαχαχ

ftsmf
23/04/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
χααχαχαχαχαχαχαχαχ και γω ρε πως εγινε αυτο δεν εψαχνα κατι παλιο


δεν εισαι εσυ ο ξεθαφτης μην ανησυχεις.... :wacko: :rolleyes:

ermiss
23/04/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
δεν εισαι εσυ ο ξεθαφτης μην ανησυχεις.... :wacko: :rolleyes:

ο tpap θα χάζευε τα παλιά θέματα και δεν άντεξε να μην σχολιάσει :rotflmao: :rotflmao:

Xrated
23/04/2010, 18:55
α ναι νομιζα ημουν εγω....Θανατος στον ειρωνα παντογνωστη και τωρα ξεθαφτη

ftsmf
23/04/2010, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
α ναι νομιζα ημουν εγω....Θανατος στον ειρωνα παντογνωστη και τωρα ξεθαφτη

νομιζω παρεκτρεπεσαι... τουλαχιστον οσον αφορα το συγκεκριμενο ατομο και οσα εχω διαβασει απο αυτον...

vaska
23/04/2010, 18:58
Εγώ μετά την εγκατάσταση οκτανίων προέβην στην επανεγκατάσταση μπουζονίων και τελικά στην απεγκατάσταση των παπαρδονίων. Τελικά το μηχανάκι είναι πύραυλος τώρα.


:bigcry: :bigcry:

Xrated
23/04/2010, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
νομιζω παρεκτρεπεσαι... τουλαχιστον οσον αφορα το συγκεκριμενο ατομο και οσα εχω διαβασει απο αυτον...
θες να μου πεις καταλαβες την πλακα του πριν και οχι την δικια μου τωρα ? =D

ftsmf
23/04/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
θες να μου πεις καταλαβες την πλακα του πριν και οχι την δικια μου τωρα ? =D

καταλαβα την πλακα του πριν οπως και την δικια σου τωρα... απλα η δικια σου μου φανηκε καπως...

Xrated
23/04/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
καταλαβα την πλακα του πριν οπως και την δικια σου τωρα... απλα η δικια σου μου φανηκε καπως...
Πιστευω η δικια μου ηταν πιο κανονικη και η δικια του πιο καπως αλλα τελοςπαντων ;p

ermiss
23/04/2010, 19:02
Και εδώ ο λόγος που ήθελε "αναβάθμιση"
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11361

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
23/04/2010, 19:02
:smokin:
επειδης δε μπαινουν φωτο, παρτε το λινκ!
http://www.thelifeofm.com/blog/gravedigger.jpg

εδιτ
καλα ρε ντουζενια ποτε προλαβατε να φτασετε 3 σελιδες χρονο ντε-τε!!!

zolotas
23/04/2010, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
:smokin:
επειδης δε μπαινουν φωτο, παρτε το λινκ!
http://www.thelifeofm.com/blog/gravedigger.jpg


καλα ρε ντουζενια ποτε προλαβατε να φτασετε 3 σελιδες χρονο ντε-τε!!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

ftsmf
23/04/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

εδιτ
καλα ρε ντουζενια ποτε προλαβατε να φτασετε 3 σελιδες χρονο ντε-τε!!!

αφου τα σπαμε ρε... :rotflmao: :rotflmao:

zolotas
23/04/2010, 19:14
μπορει και να κυκλοφορει με τουμπανο τωρα ομως ο μαγκας ..........

ftsmf
23/04/2010, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
μπορει και να κυκλοφορει με τουμπανο τωρα ομως ο μαγκας ..........

και καλα θα κανει κιολας... το οτι κανουμε πλακα στο φορουμ δεν σημαινει οτι τον περιγελαμε.. μακαρι να εχει παρει και busa το παιδι...

Tpap
23/04/2010, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Θανατος στον ειρωνα παντογνωστη και τωρα ξεθαφτη[/QUΟTE]
Θάνατος στον παλιόΜπουστα...:a10: :lol:



[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
ο tpap θα χάζευε τα παλιά θέματα και δεν άντεξε να μην σχολιάσει :rotflmao: :rotflmao:

Μέσα είσαι...:a013: :lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid επειδης δε μπαινουν φωτο, παρτε το λινκ!
http://www.thelifeofm.com/blog/gravedigger.jpg

:beer: :beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

καλα ρε ντουζενια ποτε προλαβατε να φτασετε 3 σελιδες χρονο ντε-τε!!!

Έλα μου ντέΣ, τα σπαμόπαιδα...
(εχμ, κωλόπαιδ@ ήθελα να πώ... ) :blush:

:rotflmao: :bigcry:

Xrated
23/04/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μέσα είσαι...:a013: :lol:




:beer: :beer:





Έλα μου ντέΣ, τα σπαμόπαιδα...
(εχμ, κωλόπαιδ@ ήθελα να πώ... ) :blush:

:rotflmao: :bigcry:
Και 5 χρονια μεγαλυτερος πλεον γραφει με εναν τελειως διαφορετικο τροπο,γλαφυρο και συναμα περιγραφικο.Πανε οι εποχε κραξιματος για εγκαταστασεις οκτανιων.Πλεον αναλυει τα παντα ακρως προσεκτικα.Ειναι ο Tpap ο γηρεοτερος.

Tpap
23/04/2010, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Και 5 χρονια μεγαλυτερος πλεον...

Ωρέ, από πότε με μετράς...?:eyepop: :confused:

Xrated
24/04/2010, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ωρέ, από πότε με μετράς...?:eyepop: :confused:
χαχααχ ολα τα τραγικα σε αυτο το θρεντ εχουν γινει...νομιζα ησουν απο αυτους που εγραψαν οταν πρωτοαρχισε το τοπικ το '05.Τελικα εισαι νιατο=D

Tpap
24/04/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
Τελικα ειμαι νιατο=D

Έλα ρε, και τί έγινε...? Μη χαλιέσαι. :beer: :beer: :wave2:

OldMan
26/04/2010, 10:59
Ρε Τάσεεεεε..... !!! :smokin:

7 ή ώρα Παρασκευιάτικα ο κόσμος πίνει τσίπουρα και δεν τυμβωρυχεί σε λαλακίες ..!!! :alien: :eyepop:

Tpap
26/04/2010, 11:49
Ρε φιλλλαράκι, είχα (επαγγελματικό -μην πεταχθεί καμία) ραντεβού στο γραφείο και περίμενα ο καψερός...πώς να αντισταθώ...?

Άσε που πρέπει να γέλαγα κανά 10λεπτο σ@ν μαλάκας... :rotflmao:

Έχεις το δίκιο σου βέβαια, αλλά για έλα στην θέση μου...:rotflmao: :bigcry:

road spirit
26/04/2010, 11:50
:a47: