PDA

View Full Version : ΑΝΑΚΑΤAΣΚΕΥΗ NSU



macgyver2180
07/04/2012, 18:21
Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα την βοηθεια σας η οποια θα ειναι πολυ σημαντικη.Ηρθα για διακοπες στα πατρια εδαφη και φυσικα μπλεχτηκα παλι με μηχανακια.θελω να μου πειτε αν αυτη η ΝSU ειναι το μοντελο supermax η superlux .Μαλλον η διαφορα τους ειναι πολυ μικρη.Ειναι απο μια μαντρα .Τι λετε αξιζει να τις αγορασω?


Δεν ξερω αλλα απο μια αναζητηση στο ιντερνετ κατι δεν μου παει καλα.το μπροστινο φτερο δεν ειναι αυτο που εχουν NSU .Γενικα ο σκελετος ειναι ο ιδιος.Ενδεχομενως να το εχουν αλλαξει.

Kotselakos
07/04/2012, 18:53
...Τι λετε αξιζει να τις αγορασω?

Έλα μωρέ τώρα, τι θες και μπλέκεσαι με τα παλιοσίδερα... Πες μου που βρίσκεται αυτή η μάντρα και φύγε από κει τρέχοντας. :D

ΠΑΡΤΑ ΠΑΡΤΑ ΠΑΡΤΑ!!!!

Μόνο μην δείξεις πολύ ενθουσιασμένος και σε "δαγκώσει" ο μαντράς....

Δεν γνωρίζω ποιο μοντέλο είναι, αλλά αυτό και αν θα ήταν project...

Αυτό στον κύκλο μήπως είδες τι είναι;

252715

fidel_98_99
07/04/2012, 18:54
Καμια απο τις 2
Αυτο ειναι 50 κυβικων
http://www.cheffins.co.uk/assets/catalogues/lots/32/1410.jpg

fidel_98_99
07/04/2012, 19:00
αυτο στον κυκλο πρεπει να ειναι dkw victoria 50cc (hummel)
http://www.vintagebike.co.uk/wp-content/uploads/gallery/dkw/1964-dkw-hummel-166-995x570.jpg

macgyver2180
07/04/2012, 19:03
Αυτο πισω στον κυκλο ειναι αν θυμαμαι καλα victoria.ειχε και μια DKW ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΔΙΝΕ!!!!


Ηταν πολυ καλο παλικαρι.απλα δεν θελω να παρω κατι και να μην αξιζει.Παντως το μοτερ πανω εγραφε ΝSU

universalgr1
09/04/2012, 13:54
Ανάλογα τα χρήματα..

Αν ζητήσει τίποτα τρελό, άστο.. Αλλιώς μη ρωτάς αν αξίζει.. Αξίζει και παραξίζει!!! :D

macgyver2180
09/04/2012, 13:56
τελικα βρηκα τι ειναι.δεν ξερω αν το ειχατε ξαναακουσει αλλα ειναι NSU ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ κατασκευης!!!! μαλλον το μονταρισμα εχει γινει Ελλαδα.Λοιπον το μοντελο γραφει NSU ELCO. Το φαναρι μπροστα ειναι της APRILIA .Μπηκα στο ιντερνετ και βρηκα οτι για μια περιοδο η ELCO Βαγιωνης κατασκευαζε αυτες τις NSU .Το θεμα ειναι τι διακαιοδοσια ειχε παρει απο την εταιρεια.Ολα μπαινουν σε αμφισβητηση!!! Το μοτερ γραφει NSU ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ??????


Σιγουρα για να μην βρισκουμε το μοντελο αυτο στα μοντελα της NSU οπως ακριβως σας το εχω φωτο κατι τρεχει!!!


Το θεμα ειναι τωρα μηπως αυτο τις κανει ακομα πιο συλλεκτικες? Η μηπως ειναι χειροτερα που ειναι πειραγμενες?

universalgr1
09/04/2012, 14:14
Η Elco-Βαγιωνής ξέρω οτι κατασκεύαζε και κατασκευάζει θερμοσίφωνες.
Δεν νομίζω να κατασκεύαζε οχήματα.. :confused:

Με ένα googlάρισμα βρήκα κάποιον να λέει ότι παλιά ο πατέρας του είχε ένα εταιρικό NSU της ELCO-Βαγιωνής..

Μήπως αυτό σημαίνει;

Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω η παρέμβαση κάποιας ελληνικής εταιρίας να το κάνει συλλεκτικό.

Μπορείς όμως να το επαναφέρεις εσύ στην original έκδοσή του..

macgyver2180
09/04/2012, 15:12
Και εγω αυτο το αρθρο βρηκα απο τους 4 τροχους. Εχεις δικιο οτι δεν το κανει συλλεκτικο!!! Για πεταμα μπορει.χαχαχαχαχα

Κοιταξα να βρω ανταλλακτικα.Ο σκελτος ταιριαζει με το nsu quickly 50cc. Στο ebay δεν παιζει τιποτα.

sapila racing
09/04/2012, 15:14
Και εγω αυτο το αρθρο βρηκα απο τους 4 τροχους. Εχεις δικιο οτι δεν το κανει συλλεκτικο!!! Για πεταμα μπορει.χαχαχαχαχα

Κοιταξα να βρω ανταλλακτικα.Ο σκελτος ταιριαζει με το nsu quickly 50cc. Στο ebay δεν παιζει τιποτα.

Προσοχή μην μπερδευτείς! Ο σκελετός ειναι του Quick όχι του Quickly.
Tωρα για το αν αξίζει τι να σου πω. Σιγουρα θα ειναι μοναδικό, αλλά ισως να ειναι και μαιμού.

macgyver2180
09/04/2012, 15:21
παιδια λεω να μην ασχοληθω... δεν ξερω αλλα θα ειναι πολυ δυκολο να βρω εστω και τα φτερα μπρος πισω ,ασε να μην πω για το τεποζιτο.παντως οποιος ενδιαφερεται και θελει μπορει να μου στειλει μηνυμα να του δωσω το τηλ να ρωτησει


Πισω εχει ακομα ενα vicky 50cc ..... αυτο ειπε οτι δεν το δινει αλλα πιστευω οτι λεφτα θελειοποτε μπορω να τον δελεασω.τι λετε?

universalgr1
09/04/2012, 15:28
Κοίτα.. όταν λέει εταιρικό προφανώς εννοεί ότι τους τα είχε δώσει ο Βαγιωνής για να πηγαινοέρχονται κάποιοι εργαζόμενοί του..

Άρα μήπως δεν είναι μοντίφα Ελληνικού εργοστασίου, αλλά μοντίφα Έλληνος αναβάτη;; :lol:

Και το φαναράκι Αprilia μήπως μπήκε καμιά δεκαετία αργότερα, όταν έσπασε το δικό του..;; Εικασίες κάνω...

macgyver2180
09/04/2012, 15:37
τα σκεφτηκα ολα αυτα .το γεγονος οτι εχει συνολικα 3 κομματια ακριβως ιδια και ακομα ενα το οποιο το εκοψε για παλιοσιδερα? μαλλον η αληθεια ειναι καπου αναμεσα σε αυτα που λεμε.παντως να εχουν επεμβει και στα 4 ελληνες αναβατες δεν το νομιζω.μαλλον ετσι ηταν το ελληνικο μοντελο της NSU.ΧΑ ΧΑ ΧΑ πλακα εχει....... ζητω η Ελλας

chr1s_86
09/04/2012, 15:43
Με ένα googlάρισμα βρήκα κάποιον να λέει ότι παλιά ο πατέρας του είχε ένα εταιρικό NSU της ELCO-Βαγιωνής..



Αυτό στη φωτό θα ήταν... :p

universalgr1
09/04/2012, 16:00
:lol: :lol:

Τι να πω; Παντως αν η τιμη ειναι ΠΟΛΥ καλη,ισως να αξιζει μια προσπαθεια..

GFawkes
18/04/2012, 10:54
Αν σε ενδιαφερει η σπανιοτητα και το χρημα...ισως να μην αξιζει

αν θελεις ενα απλο παλιο μουρικο μηχανακι, το οποιο ειναι και σχεδον κομπλε...μια χαρα μου φαινεται...

φαντασου το στο θησειο διπλα στα αλλα παλια, και εσυ να πινεις καφεδακι διπλα του....

κουκλι ειναι....

OldMan
18/04/2012, 13:02
Πάντως ρε μάγκες, αυτά τα "δεν το δίνει ο μαντράς" δεν τα πολυκαταλαβαίνω..

Για χουρντά (scrap Ελληνιστί..) τα αγόρασε (αν τα αγάρασε) και έτσι θα τα πουλήσει... Αυτές οι εξυπνάδες του στυλ "περιμένω κανένα πυροβολημένο κορόϊδο να βγάλω τα έξοδα σπουδών της κόρης μου" κάπου πρέπει να σταματήσουν...
Δηλ. αν του ζητούσες τον ανοξείδωτο πάγκο η τον κοτσαδόρο της βάρκας, θα σου έλεγε το ίδιο..??

sniper
18/04/2012, 13:06
Πάντως ρε μάγκες, αυτά τα "δεν το δίνει ο μαντράς" δεν τα πολυκαταλαβαίνω..

Για χουρντά (scrap Ελληνιστί..) τα αγόρασε (αν τα αγάρασε) και έτσι θα τα πουλήσει... Αυτές οι εξυπνάδες του στυλ "περιμένω κανένα πυροβολημένο κορόϊδο να βγάλω τα έξοδα σπουδών της κόρης μου" κάπου πρέπει να σταματήσουν...
Δηλ. αν του ζητούσες τον ανοξείδωτο πάγκο η τον κοτσαδόριο της βάρκας, θα σου έλεγε το ίδιο..??

Θα σταματούσαν αν πήγαινες (καλά όχι εσύ) κι έλεγες "Ρε φίλε, πόσο το κιλό όλη αυτή η σαβούρα με τα μοτοσακά" κι όχι "ρε φίλε, αυτό το NSU, πόσο το δίνεις;"

:smokin:

vag 70
18/04/2012, 14:07
Θα σταματούσαν αν πήγαινες (καλά όχι εσύ) κι έλεγες "Ρε φίλε, πόσο το κιλό όλη αυτή η σαβούρα με τα μοτοσακά" κι όχι "ρε φίλε, αυτό το NSU, πόσο το δίνεις;"

:smokin:
σωστοοοος.:a09:

motomaniac
11/12/2012, 22:56
nsu-elco πειστηριο... δεν θυμαμαι καν την συζητηση.. χαχαχαχαα
276560

HONDA 9903
11/12/2012, 23:27
πεσ μου που ειναι να παω να το παρω και καπια ΝΙΣΣΑΝ ηταν ελληνικης κατασκευς κα8ωσ και καπια μηχανακια -μοτο αλλα πρεπηει να κητακσω να δω πια ηταν και καπια τρηκηκλα και αυτα με ενδιαφερουν για ανακατασκευη αν κσερεται κανενα που8ενα

SVX
11/12/2012, 23:40
πεσ μου που ειναι να παω να το παρω και καπια ΝΙΣΣΑΝ ηταν ελληνικης κατασκευς κα8ωσ και καπια μηχανακια -μοτο αλλα πρεπηει να κητακσω να δω πια ηταν και καπια τρηκηκλα και αυτα με ενδιαφερουν για ανακατασκευη αν κσερεται κανενα που8ενα


276572

nsutt_gr
18/08/2013, 11:02
Γεια σας και από μενα!!!
Είμαι καινούριος στο χώρο των NSU μηχανών αλλά όχι στο χώρο των NSU (έχω 2 αυτοκίνητα NSU, ένα ΤΤ και ένα Prinz4)
Εδώ και λίγο καιρό προσπαθώ να φτιάξω και εγώ ένα NSU quick 50 που έπεσε στα χέρα μου σε άθλια κατάσταση... (βλέπε φωτό)... μέχρι τώρα έχω καταφέρει να ανακατασκευάσω μόνο το μοτέρ...
Σχετικά με την ΕΛΚΟ Βαγιωνής... έμαθα τα εξής... τα NSU Quick είχαν 2 εκδόσεις, την ελληνική και την γερμανική. η ελληνική έκδοση ήταν σαν και αυτή της φωτό από τη μάντρα με τα παλισίδερα (πιρούνια με μουκάλες μπροστά, διαφορετικό φανάρι και κοντέρ, διαφορετικό ντεπόζιτο και το πίσω φτερό ήταν από αλουμίνιο...). Την έκδοση αυτή κατασκεύαζε η ΕΛΚΟ Βαγιωνής...
Εγώ προσπαθώ να φτιάξω το Quick μου στην original γερμανική του μορφή... ακόμα δεν έχω καταφέρει και πολλά....
297691297692