PDA

View Full Version : Ερώτηση για ΤΑ 700 μεταχειρισμενο



Specialized
09/04/2012, 05:08
Μιλάω για την αγορα ΤΑ 700, 3 ετών σε άριστη οπτική κατάσταση. Θα το δει σήμερα και ο μηχανικός μου. Έχει service book. Αυτο που με προβληματίζει ειναι ότι έχει 52.000 χλμ. Ο ιδιοκτήτης λέει ότι τα έχει κάνει σε ταξίδια.


Τι λέτε;

Cpt. Haddock
09/04/2012, 07:20
Πες και την τιμή για να έχουμε καλυτερη εικόνα.

Παντως δεν ειναι τα χιλιόμετρα που θα με απασχολούσαν

Sapadak
09/04/2012, 07:34
Αν μιλας για αυτό (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2166494/) και σε προβληματίζουν τα χιλιόμετρα εχει αρκετά με αυτα(και λιγότερα) χρήματα να δεις.
Για καμια 400-500 λιγότερα θα το σκεφτόμΟΥνα

Specialized
09/04/2012, 08:14
Δεν είναι το παραπάνω. Η τιμή που βρίσκω τη μηχανή είναι στα 4.200 και με ενδιαφέρει να είναι καλή. Απλώς προβληματίζομαι από τα τόσα χιλιόμετρα σε λίγο καιρό.

Cpt. Haddock
09/04/2012, 08:24
Δεν είναι το παραπάνω. Η τιμή που βρίσκω τη μηχανή είναι στα 4.200 και με ενδιαφέρει να είναι καλή. Απλώς προβληματίζομαι από τα τόσα χιλιόμετρα σε λίγο καιρό.

Γιατι προβληματίζεσαι? Εγω κοντεύω τα 70,000 χλμ σε παρόμοιο διαστημα και μαλιστα σε εποχη που πηγαινω ελαχιστες βολτες σε σχεση με παλιοτερα (αλλιως θα κοντευα τα 100). Μηχανακια όπως το ΤΑ που ειναι πολυεργαλεια, ειναι για να κινουνται κι οχι να κάθονται. Δες τι δουλεια και τι μετακινήσεις κανει ο ιδιοκτητης. Εαν πχ μένει Μαρκόπουλο και δουλεύει στη Ν. Ιωνία (τυχαίο παράδειγμα :smokin: ) τα χιλιόμετρα μαζεύονται εύκολα.

Sapadak
09/04/2012, 08:33
Δεν είναι το παραπάνω. Η τιμή που βρίσκω τη μηχανή είναι στα 4.200 και με ενδιαφέρει να είναι καλή. Απλώς προβληματίζομαι από τα τόσα χιλιόμετρα σε λίγο καιρό.

Η τιμη είναι μια χαρά, και τα χιλιόμετρα δεν ειναι παράλογα.
Περισσότερο θα με "προβλημάτιζαν" σε 4 χρόνια 10κ χλμ, παρα 52κ
Αν ειναι και με abs η τιμουλα ειναι σουπερ

Specialized
09/04/2012, 09:22
Κι εμένα αυτά τα "2008 με 9.000 χλμ" με προβληματίζουν πιο πολύ!

Ναι έχει και ABS που έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά στο συγκεκριμένο.

Για να δούμε τι θα πει και ο μάστορης!

αιγαιοπλόος
12/04/2012, 09:31
Κι εμένα αυτά τα "2008 με 9.000 χλμ" με προβληματίζουν πιο πολύ!

Ναι έχει και ABS που έχω ακούσει ότι κάνει καλή δουλειά στο συγκεκριμένο.

Για να δούμε τι θα πει και ο μάστορης!

Δεν είναι απαραίτητα κακό το να έχει λίγα χιλιόμετρα. Εγώ, ας πούμε, που έχω 22 χρόνια πάνω σε μοτοσυκλέτες, κάπου 180.000 χλμ. συνολικά με όλες μου τις μοτοσυκλέτες όλα αυτά τα χρόνια, στην τελευταία μου μοτοσυκλέτα (Transalp 700 του 2008) δεν έχω παρά ελάχιστα χιλιόμετρα, γιατί έχω δύο παιδιά και μου μένει ελάχιστος χρόνος για βόλτα. Μόνο ένα ταξιδάκι το καλοκαίρι κάνω, οπότε πώς να μαζευτούν χιλιόμετρα;
Τί θέλω να πώ; Σαφώς και τα "λίγα" χιλιόμετρα είναι ύποπτο πράγμα αλλά δεν είναι πάντα έτσι.

THEOD
12/04/2012, 10:09
Δεν είναι απαραίτητα κακό το να έχει λίγα χιλιόμετρα. Εγώ, ας πούμε, που έχω 22 χρόνια πάνω σε μοτοσυκλέτες, κάπου 180.000 χλμ. συνολικά με όλες μου τις μοτοσυκλέτες όλα αυτά τα χρόνια, στην τελευταία μου μοτοσυκλέτα (Transalp 700 του 2008) δεν έχω παρά ελάχιστα χιλιόμετρα, γιατί έχω δύο παιδιά και μου μένει ελάχιστος χρόνος για βόλτα. Μόνο ένα ταξιδάκι το καλοκαίρι κάνω, οπότε πώς να μαζευτούν χιλιόμετρα;
Τί θέλω να πώ; Σαφώς και τα "λίγα" χιλιόμετρα είναι ύποπτο πράγμα αλλά δεν είναι πάντα έτσι.

Μια από τα ίδια...
Κάποτε κουτσά-στραβά κατάφερνα περίπου 10-12 κ τον χρόνο...
Τα τελευταία 2 χρόνια με το ζόρι έχω γράψει 2Κ συνολικά... :cry:
Δυστυχώς όσο η κρίση βαθαίνει, το κόστος αλλά και η έλλειψη χρόνου-διάθεσης περιορίζουν αισθητά τα διανυθέντα χιλιόμετρα σε σχέση με παλιότερα.

Specialized
17/04/2012, 20:34
Καλησπέρα, τελικά πήρα το ίδιο μοντέλο, στο ίδιο χρώμα, χρονολογία και λοιπά με 7000 χιλιόμετρα! Δεν το πολυκουνούσε ο πρώην και το έδωσε. Ήταν κατά την άποψή μου ευκαιρεία, ο μηχανικός μου που το έφερα σήμερα να αλλάξει λάδια, συμφώνησε απολύτως για την κατάστασή του. Περιττό να σου πω Theod ότι θέλω να βγω να καταπιώ χιλιόμετρα!

Όποιος ενδιαφέρεται γι αυτό που δεν πήρα ας το δει γιατί είναι πολύ καλή περίπτωση κατά την άποψή μου: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2309195/

doctoras
17/04/2012, 22:12
κουκλί φαίνεται!και καλά εξοπλισμένο! καλορίζικο καλοτάξιδο!

Specialized
18/04/2012, 11:19
κουκλί φαίνεται!και καλά εξοπλισμένο! καλορίζικο καλοτάξιδο!


Δεν είναι αυτό το δικό μου αλλά αυτό που πωλείται τώρα 4200. Όποιος θέλει ας το δει γιατί νομίζω ότι τα αξίζει (και ο ιδιοκτήτης πολύ τακτικός).

Το δικό μου είναι σχεδόν ίδιο (χωρίς προβολάκια και πίσω κάγκελα) αλλά με ρυθμιζόμενη ζελατίνα και ένα προστατευτικό στο φανάρι.