PDA

View Full Version : συγκριτικο οδηγων αγωνων και αγωνιστικων μοτοσυκλετων ανα τους αιωνες αμην



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

MG-KTiNoS
08/04/2012, 15:42
Λοιπόν ας τα πάρουμε με τη σειρά.
Επιτυχημένο εργοστάσιο η Ντουκάτι στα WSBK είναι, στα Motogp όμως…
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !
Σίγουρα ήταν καλλίτεροι από τη Σουζούκι και τη καβασάκι αλλά σε βάθος χρόνου είναι πίσω από χόντα γιαμάχα.
Ένα ΠΠ πήρε με τον Στόνερ δηλαδή.
Eθαψαν όμως ένα κάρο πιλότους που δεν κατάφεραν να πάνε καθόλου.
Καλό για τον Στόνερ, κακό για τη μοτοσυκλέτα.

Είναι αλήθεια ότι η Ντουκάτι άλλαξε φιλοσοφία τα τελευταία χρόνια.
Έφτιαξε ν4 (που είχε να φτιάξει από την εποχή του απόλο το 64) και περιμετρικό αλουμινένιο πλαίσιο.
Τις αλλαγές αυτές δεν τις έκανε ο Ρόσση φυσικά, ήταν υποχρεωτικές λόγο των προδιαγραφών που έθετε η Ντόρνα.
Τώρα αν νομίζεται ότι μια ομάδα μπορεί να αλλάξει φιλοσοφία πλαισίου μέσα σε μια σεζόν και να πρωταγωνιστεί…
Δεν ξέρω.
Ο Ιερεμίας πάντως ξέρει πολλά από τέτοια πράματα.

Για μια ομάδα σαν του Γκρεζίνι πχ είναι πολύ σημαντικό να τερματίσει 5η αντί για 12η
Για ομάδα που πρωταγωνιστεί όμως αν δεν παίζει για τίτλο ή βάθρο δεν υπάρχει.
Φυσικά για τη Ντουκάτι οι πρώτοι αγώνες είναι χαμένοι και το ξέρουν όλοι.
Ο στόχος για φέτος είναι ν αρχίσει να χτυπάει βάθρο και αν είναι δυνατό να είναι εκεί μόνιμα.
Το βάρος της εξέλιξης έχει πέσει στο Ρόσσι που είναι μακράν και ο πιο έμπυρος.
Αυτό που βλέπετε τώρα δηλαδή είναι η προσπάθεια να καταλάβει και να στήσει / αλλάξει τη μοτοσυκλέτα ώστε να πάει γρήγορα ΜΕΤΑ
και όχι το κυνήγι του απόλυτου χρόνου που και άχρηστος είναι και μπορεί να κρύβει τουμπίδια.
Για την ιστορία η Ντουκάτι πήρε τον Χέιντεν γιατί είχε παρόμοιο στιλ οδήγησης με τον Στόνερ.
Ο Έκτορας τρέχει με gp 12


Υγ
Δεν είμαι οπαδός του Ρόσση αλλά μη λέμε και μλκιες

Μaggellanos
08/04/2012, 15:47
bbla-bla-bla-bla

Αυτη μαλιστα!!!

Μοτοτζιπιολογικη αναλυση...:D

:beer::beer::beer:

MG-KTiNoS
08/04/2012, 16:04
Και όταν λέω απόλο δεν εννοώ τον πύραυλο που πήγε στο φεγγάρι, αλλά τη Ντουκάτι απόλο μ αυτό το μοτέρ :lol:

252810

byron
08/04/2012, 18:07
Και όταν λέω απόλο δεν εννοώ τον πύραυλο που πήγε στο φεγγάρι, αλλά τη Ντουκάτι απόλο μ αυτό το μοτέρ :lol:

252810

σς βρίσκω υπερβολικό....
Με τα πρωτότυπα απόλλο δεν έμαθε να φτιάχνει V4 αφού στην ουσία κόλλησε δύο V2 μεταξύ τους :tooth:

Ovi
09/04/2012, 12:46
Λοιπόν ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Είναι αλήθεια ότι η Ντουκάτι άλλαξε φιλοσοφία τα τελευταία χρόνια.
Έφτιαξε ν4 (που είχε να φτιάξει από την εποχή του απόλο το 64) και περιμετρικό αλουμινένιο πλαίσιο.
Τις αλλαγές αυτές δεν τις έκανε ο Ρόσση φυσικά, ήταν υποχρεωτικές λόγο των προδιαγραφών που έθετε η Ντόρνα.



Η ντόρνα υποχρέωνει το αλουμινενιο πλαισιο? :confused:

fkol k4
09/04/2012, 13:32
Η προσπέραση του Pedrosa στον Stoner ήταν αναμενόμενη αφού είχε κόψει ρυθμό. Η προσπέραση που έκανε ο Lorenzo στον Pedrosa στην είσοδο της στροφής ήταν με μεγάλα @@ ομολογώ.
Stoner μακράν, αν και 3ος. Αν το θέμα με το χέρι του είναι κάτι απλό, θα χαιρετήσει και θα πάει για το 3ο. Pedrosa μια απ΄τα γίδια...
τα yamaha της tech3 πετάνε, τα ducati και ο vale μια απαγοήτευση...:(

O Stoner είναι το μεγαλύτερο φυσικό ταλέντο που έχω δει (και θυμάμαι από τον Swhantz και μετά) στην κορυφαία κατηγορία. Ένα μπούστη ρε...Πάει αέρα ό,τι να 'ναι, όπου να 'ναι, όπως να 'ναι, όποτε να 'ναι.
Ο Lorenzo είναι μακράν πιο σταθερός, μεθοδικός, εργατικός, διαβασμένος από τεχνικής άποψης και στο πείσμα δεν έχει αντίπαλο. Σκύλος μαύρος λέμε. Μου αρέσει (λίιγο) περισσότερο γιατί παλεύει πιο σκληρά. Για τον άλλο είναι πιο εύκολο, το 'χει περισσότερο εκ γενετής.

Ο Pedrosa είναι γρήγορος. Πολύ γρήγορος όταν τον πάει ο αγώνας, αλλά πρώτον είναι γκαντέμης, δεύτερον δεν έχει το προσπέρασμα τόσο όσο οι άλλοι δύο (μόνο στα στάνταρ σημεία) και τρίτον όταν δεν τον πάει ο αγώνα δεν το παλεύει παραπάνω.
Όσο έχει το ίδιο μηχανάκι με έστω και έναν από τους άλλους δύο, όλο και κάποιες νίκες θα παίρνει, αλλά πρωτάθλημα όχι...
Που ν' ανέβει στα MotoGp κι ο Marquez...

Η εποχή του Rossi ήταν μεγάλη, αλλά μάλλον πέρασε. Δεν είναι το ίδιο πια.

ΥΓ. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι πως ο Stoner έχανε συνήθως από τον Pedrosa στα 250... Μάλλον είναι (ήταν) άλλος κόσμος εντελώς...

sniper
09/04/2012, 13:43
....

ΥΓ. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο, είναι πως ο Stoner έχανε συνήθως από τον Pedrosa στα 250... Μάλλον είναι (ήταν) άλλος κόσμος εντελώς...

[2Δ mode on] Στην προ Ανδριάνας εποχή ο Στόνερ δεν έκανε και τις καλύτερες εμφανίσεις. Όταν γνώρισε την Αυστραλέζα, τσεχικής καταγωγής, όλα αλλάξανε. Κι εδώ βλέπουμε τα κορίτσια της Ducati... [2Δ mode off]

fkol k4
09/04/2012, 13:54
[2Δ mode on] Στην προ Ανδριάνας εποχή ο Στόνερ δεν έκανε και τις καλύτερες εμφανίσεις. Όταν γνώρισε την Αυστραλέζα, τσεχικής καταγωγής, όλα αλλάξανε. Κι εδώ βλέπουμε τα κορίτσια της Ducati... [2Δ mode off]

[Ciao Espresso και ΔΔ μαζί...]Καλά, αυτή δεν την έχει από μικρός; Δυστυχώς δεν υπάρχει φέτος η αστυνομία της Rizzla (http://4.bp.blogspot.com/_4-yBZr5goc4/TPjvkJ9RiUI/AAAAAAAAAZY/JyLR4m0L3dQ/s1600/3_rizla_girls_.jpg) να μας μαζέψει...[/Ciao Espresso και ΔΔ μαζί...]

:D:lol:
:beer:

marios8
09/04/2012, 14:22
Ο Lorenzo είναι μακράν πιο σταθερός, μεθοδικός, εργατικός, διαβασμένος από τεχνικής άποψης και στο πείσμα δεν έχει αντίπαλο. Σκύλος μαύρος λέμε. Μου αρέσει (λίιγο) περισσότερο γιατί παλεύει πιο σκληρά. Για τον άλλο είναι πιο εύκολο, το 'χει περισσότερο εκ γενετής..

+ 1000 Ακριβώς αυτό .
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν άστρο . Αυτό που εσύ το καταφέρνεις σε 10 προπονήσεις κάποιος με 2 προπονήσεις είναι μπροστά σου . ΑΥτός ο άνθρωπος το έχει περισσότερο εκ γενετής, που λέει και ο φίλος μας παραπάνω.
Και μένα γι αυτό μου είναι συμπαθείς ο γλυφιτζουράκιας . Δουλεύει τρελά, έχει πείσμα παίρνει ρίσκα χωρίς να είναι βρόντακας . Προσπαθεί (και τα καταφέρνει) να αντισταθμίσει τα μειονεκτήματα που έχει απο "χέρι" .
Σε 2 γύρους τους κατάπιε . :wave2:

MG-KTiNoS
09/04/2012, 17:28
Η ντόρνα υποχρέωνει το αλουμινενιο πλαισιο? :confused:

Όχι DORNA δε σου λέει φτιάξε τίποτα.
Βγάζει ένα κανονισμό που λέει, μηχανάκια 1000 κ εκ, τόσα κιλά, 4Κ, τετράχρονα κλπ κλπ
και με βάση την υπάρχουσα τεχνολογία βλέπεις αυτά τα μηχανάκια και όχι κάποια άλλα.
Άρα η Ντουκάτι πολύ θα ήθελε να τρέχει με ν2 και σωλήνες καρό αλλά απλά δεν την παίρνει να τo κάνει γιατί ο σημερινός κανονισμός δεν τα ευνοεί.
Αργά ή γρήγορα, αν ο κανονισμός μείνει σταθερός, όλοι καταλήγουν σε ένα ιδανικό μηχανάκι. (όπως τότε με τα 500 που ήταν όλα ίδια)

MG-KTiNoS
09/04/2012, 17:37
O Stoner είναι το μεγαλύτερο φυσικό ταλέντο που έχω δει (και θυμάμαι από τον Swhantz και μετά) στην κορυφαία κατηγορία. Ένα μπούστη ρε...Πάει αέρα ό,τι να 'ναι, όπου να 'ναι, όπως να 'ναι, όποτε να 'ναι.
Ο Lorenzo είναι μακράν πιο σταθερός, μεθοδικός, εργατικός, διαβασμένος από τεχνικής άποψης και στο πείσμα δεν έχει αντίπαλο. Σκύλος μαύρος λέμε. Μου αρέσει (λίιγο) περισσότερο γιατί παλεύει πιο σκληρά. Για τον άλλο είναι πιο εύκολο, το 'χει περισσότερο εκ γενετής.
..

Εγώ δεν τα θυμάμαι έτσι…
Θυμάμαι την πρώτη χρονιά με τη Χόντα ότι έπεσε σε κάθε αγώνα σχεδόν…
Θυμάμαι ότι πήρε ένα ΠΠ και μετά τίποτα για αρκετό καιρό και ύστερα άλλα ένα με τη Χόντα.
Και στις 2 περιπτώσεις με κορυφαία μηχανάκια που είχαν στήσει άλλοι.

Σε αντίθεση με το Ρόσση που κέρδισε τα πάντα με όλα (125 250 κλπ κλπ)
Ε?
Η εποχή του Ρόσσι ίσως τέλειωσε, ίσως και όχι.
Πάντως ο άνθρωπος για μένα έχει μέλλον στα μοτο τζι πι kai από άλλες θέσεις εκτός από του οδηγού.
Είναι κρίμα να μηδενίζουμε ότι έγινε.

georgio
09/04/2012, 17:56
Εξαρχής V4 είχε η Ducati στα motogp, εξού και το desmosedici: sedici σημαίνει δεκαέξι, που είναι οι βαλβίδες που έχει ο κινητήρας (4 σε κάθε κύλινδρο x4).

Για το αλουμινένιο περιμετρικό πλαίσιο είχαν δώσει μια εξήγηση -δεν βρίσκω ακριβώς τη συνέντευξη του Preziosi- βασικά τους περιόριζε ο αριθμός των κινητήρων:

Με αυτό είναι ευκολότερο να κάνουμε μετατροπές στη διάρκεια της αγωνιστικής χρονιάς. Με αυτήν τη λύση μπορούμε να διαφοροποιήσουμε την ισορροπία, την θέση του κινητήρα, χωρίς να χρειάζεται να αλλάξουμε κινητήρα. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα στους κανονισμούς. Και πιστεύω ότι όταν κατανοήσουμε τη θέση του κινητήρα, τη θέση του ρεζερβουάρ, τη θέση του οδηγού, γιατί αυτά τα τρία στοιχεία είναι τα πιο σημαντικά σε μια μοτοσυκλέτα, θα γυρίσουμε πίσω στην “παλιά” φιλοσοφία του “μη πλαισίου”.
αυτά είχε πει ο Guareschi (οδηγός εξέλιξης της Ducati) σε άσχετη συνέντευξη.

fkol k4
09/04/2012, 18:18
Εγώ δεν τα θυμάμαι έτσι…
Θυμάμαι την πρώτη χρονιά με τη Χόντα ότι έπεσε σε κάθε αγώνα σχεδόν…
Θυμάμαι ότι πήρε ένα ΠΠ και μετά τίποτα για αρκετό καιρό και ύστερα άλλα ένα με τη Χόντα.
Και στις 2 περιπτώσεις με κορυφαία μηχανάκια που είχαν στήσει άλλοι.

Σε αντίθεση με το Ρόσση που κέρδισε τα πάντα με όλα (125 250 κλπ κλπ)
Ε?
Η εποχή του Ρόσσι ίσως τέλειωσε, ίσως και όχι.
Πάντως ο άνθρωπος για μένα έχει μέλλον στα μοτο τζι πι kai από άλλες θέσεις εκτός από του οδηγού.
Είναι κρίμα να μηδενίζουμε ότι έγινε.

Δεν μηδενίζω τίποτα, εξάλλου κι εγώ Ροσσικός ήμουν και είμαι ακόμα.

Δεν μπορώ όμως παρά να αναγνωρίσω πως τα χρόνια περνάν για όλους. Τί εννοώ; Δε λέω πως ο Rossi δεν μπορεί να οδηγήσει γρήγορα, λέω ότι μέχρι η Ducati που καβαλάει να μπορεί να παίξει στα ίσα με Honda και Yamaha (αν υποθέσουμε ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί που πολύ αμφιβάλλω), θα έχει περάσει τόσος καιρός που όντως δεν θα μπορεί να πάει αρκετά γρήγορα, έχει διαφορά.

Για το Stoner θυμάσαι τα μισά μόνο, όταν δεν έπεφτε πήγαινε σφεντόνα και μάλιστα κέρδισε τον πρώτο αγώνα που έκανε ποτέ στη μεγάλη κατηγορία.
Τόσα χρόνια που βλέπω, δεν θυμάμαι άλλο Rookie να κερδίζει στην πρώτη του εμφάνιση, εκτός αν μεγάλωσα τόσο και ξεχνάω. Ο Rossi πάντως δεν το έχει κάνει.
Επίσης, σύγκρινε το «όχι και πολλά» που έκανε με την Ducati με τα υπόλοιπα «όχι και πολλά» που έκαναν οι άλλοι που οδηγούσαν επίσης Ducati.

Τέλος, ο Rossi στην οδήγηση δε μοιάζει καθόλου με το Stoner για να μιλάμε για «φυσικό ταλέντο». Αν ήταν έτσι δεν θα τον έλεγαν γιατρό.
Αυτό του βγήκε από τη σταθερότητα και την ακρίβεια των χειρισμών του ακόμα και σε κινήσεις που έμοιαζαν για άλλους παράτολμες (=Lorenzo στο στυλ), μελετημένος, «σοφός», πεισματάρης, με φαντασία κλπ κλπ, αλλά όχι «δώστε μου ό,τι να 'ναι να το πάω φέτες και το πολύ πολύ να πέσω» (= Stoner).

Για το μέλλον σε άλλες θέσεις δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω, αλλά άσε πρώτα να αποσυρθεί και βλέπουμε...

chr1s_86
09/04/2012, 21:15
λανθασμενα τον θυμασαι τον stoner.ή 6ος ειχε τερματισει ή στο σκαμα στον 1ο του αγωνα(οπως κ σχεδον ολη εκεινη την χρονια).


Λογικά ο fkol θυμάται την pole position του Stoner στο Κατάρ το 2006... Δεν είναι λίγο πράγμα, είναι σαν να είχε την pole προχθές ο Bradl... ;) (αν και νομίζω τότε ήταν ο δεύτερος αγώνας...)

byron
09/04/2012, 22:10
Ο Stoner δεν είχε κανει τίποτα σπουδαίο ως rookie το 2006. Είχε μια pole και ένα βάθρο στην Τουρκία σε σύνολο 18 πτώσεων σε 16 αγώνες. Καθόλου εντυπωσιακό σε σχέση με τα 10 βάθρα και τις δύο ή τρεις νίκες του Rossi την πρώτη του χρονιά στα 500 που τερμάτισε 2ος στην βαθμολογία. Ο Biaggi είχε όντως κερδίσει στον πρώτο του αγώνα στη μεγάλη κατηγορία, αλλά με τον Doohan απόντα από εγκατάλειψη.

Ασχετα με το τι γινόταν τότε, το σίγουρο είναι οτι τα 2 αστέρια του grid, δηλαδή ο Stoner & Lorenzo εξελίχθηκαν τρομερά και δείχνουν ανίκητοι. Μακάρι ο Rossi να είχε ένα ισάξιο μηχανάκι προκειμένου να βλέπαμε τρομερές μάχες, αλλά με άγνωστο νικητή. Εκεί που είναι δεν αρμόζει στο ταλέντο και στην ιστορία του.

slzr
09/04/2012, 22:20
Μακάρι ο Rossi να είχε ένα ισάξιο μηχανάκι προκειμένου να βλέπαμε τρομερές μάχες, αλλά με άγνωστο νικητή.

Συμφωνώ απόλυτα! Άλλωστε η ουσία είναι να έχουμε ανταγωνισμό και θέαμα... Μακάρι να μπορέσει να τα... βρεί με το ducati, θα τους μπριζώσει άσχημα!!!!

devil's animal
09/04/2012, 23:14
Μακάρι ο Rossi να είχε ένα ισάξιο μηχανάκι προκειμένου να βλέπαμε τρομερές μάχες, αλλά με άγνωστο νικητή. Εκεί που είναι δεν αρμόζει στο ταλέντο και στην ιστορία του.

λυπαμαι που το λεω αλλα ο Rossi θα επρεπε ηδη να ειχε δειξει κατι με αυτο το μηχανακι.
και δεν εννοω μονο απο τον αγωνα αλλα και απο τα ελευθερα και τα χρονομετρημενα...

αντ'αυτου βλεπουμε Barbera να ειναι μπροστα και φυσικα Hayden.
και καλα ο κοτοπουλας ειναι τιμοναρα και πανγρηγορος. ο πιτσιρικας τι κανει? δεν δειχνει παντως να πηγαινει "ζω-πεθαινω" γιατι δεν εχει πτωσεις...

δεν ξερω αν εχει ξεχασει να οδηγαει ή λογω ηλικιας δεν παιρνει ρισκα αλλα επαληθευεται μια ψυχη-βελτιωτης-καστανας που ελεγε οτι "ο rossi πηγαινε γρηγορα επειδη παντα ειχε το καλυτερο μηχανακι"...

αντιθετα ο stonerακος πηγαινει πανγρηγορα με οτι και αν του δωσουν...οπως λεει και ο fkol k4
και οντως οταν ηταν Ducati ηταν ή βαθρο ή χαντακι. χωρις μεση λυση. που σημαινει οτι πηγαινει 110% και αν του καθοταν ανεβαινε βαθρο, αν οχι εγκαταλειψη.

anyway, ο χρονος θα δειξει στα σιγουρα.
αν ισχυουν αυτα τοτε ο Stoner εχει 3-4 παγκοσμια ακομα για πλακα...

ιδωμεν...

MG-KTiNoS
09/04/2012, 23:19
Ο Stoner δεν είχε κανει τίποτα σπουδαίο ως rookie το 2006. Είχε μια pole και ένα βάθρο στην Τουρκία σε σύνολο 18 πτώσεων σε 16 αγώνες. Καθόλου εντυπωσιακό σε σχέση με τα 10 βάθρα και τις δύο ή τρεις νίκες του Rossi την πρώτη του χρονιά στα 500 που τερμάτισε 2ος στην βαθμολογία. Ο Biaggi είχε όντως κερδίσει στον πρώτο του αγώνα στη μεγάλη κατηγορία, αλλά με τον Doohan απόντα από εγκατάλειψη.

Ασχετα με το τι γινόταν τότε, το σίγουρο είναι οτι τα 2 αστέρια του grid, δηλαδή ο Stoner & Lorenzo εξελίχθηκαν τρομερά και δείχνουν ανίκητοι. Μακάρι ο Rossi να είχε ένα ισάξιο μηχανάκι προκειμένου να βλέπαμε τρομερές μάχες, αλλά με άγνωστο νικητή. Εκεί που είναι δεν αρμόζει στο ταλέντο και στην ιστορία του.


Αυτό και προσθέτω ότι Μπιάτζι μια χαρά τα πάει για ... παππούς...
χαχαχαχαχα!

MG-KTiNoS
10/04/2012, 00:16
"O Stoner είναι το μεγαλύτερο φυσικό ταλέντο που έχω δει (και θυμάμαι από τον Swhantz και μετά) στην κορυφαία κατηγορία. Ένα μπούστη ρε...Πάει αέρα ό,τι να 'ναι, όπου να 'ναι, όπως να 'ναι, όποτε να 'ναι."

Για την ιστορία δεν ξέρω τι πάει να πει φυσικό ταλέντο, αλλά τον Ντούχαν πχ πρέπει να τον ξέχασες.
Το ότι πάει αέρα με ότι να ναι (που δεν είναι έτσι αλλά τέσπα) έχει να κάνει με τα ηλεκτρονικά που δεν είχαν πριν από αυτόν.
Η ακρίβεια στην οδήγηση του Ρόσση είναι ο χειρουργικός τρόπος που άνοιγε το γκάζι στην ΠΡΟ τραξιον κοντρόλ εποχή.
Πράγμα που φυσικά ο Στόνερ δεν γνώρισε και ευτυχώς για αυτόν γιατί με τον βίαιο τρόπο που οδηγεί μπορεί να ήταν και μακαρίτης…
:beer:

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως θεωρείς φυσικό ταλέντο ένα που πήρε 2 ΠΠ με τις κορυφαίες μοτοσικλέτες και όχι ένα που κέρδισε όλες τις κατηγορίες που έτρεξε

Δηλαδή
125 250 5002τ 1000 και 800 ?

rocknrolla
10/04/2012, 01:12
Τις ´κορυφαίες´ μοτοσυκλέτες του stoner δεν καταλαβαίνω που τις βλέπεις...ο stoner πήρε ΠΠ με το ducati με τον ομόσταυλό του (ο οποίος υποτιθεται πως ειχε στησει τη μηχανη στα μετρα του κιόλας!) να βγαίνει 7ος, όταν την περασμένη χρόνια ο capirex ήταν απο τους διεκδικητές του τίτλου! Άρα μόνο κορυφαία μηχανή δεν ήταν, και μην πεφτετε στην λούμπα της τελικής γιατί άma ήταν έτσι θα είχε πάρει πρωτάθλημα και ο melandri με το Ducati και αυτός δεν έβγαινε ούτε δεκάδα.ο stoner ήταν πρώτος σε νίκες στα 4 χρόνια των 800cc με πολυ μέτριες μηχανές όπου οι ομόσταυλόι του πάτωναν συνεχώς, οδηγώντας στο όριο και μερικές πέρα απο αυτό. Πέρσι είχε πολυ καλή μηχανή και για αυτο το πήρε άνετα. Το ταλέντο του είναι αναμφισβήτητο, μπορεί να μην είναι ο πιο συμπαθής άνθρωπος στο grid αλλα μην μπερδευόμαστε με το ταλέντο του...έχει κανείς αμφιβολία ότι αν ήταν ο stoner στη Ducati με τα λεφτά που έχουν πέσει τα τελευταία δύο χρόνια δεν θα ήταν διεκδικητής του τίτλου? εδώ ήταν πρώτος σε νίκες στην ιστορία των 800 με το μηχανάκι που δεν εστριβε....

fkol k4
10/04/2012, 01:31
Για την ιστορία δεν ξέρω τι πάει να πει φυσικό ταλέντο, αλλά τον Ντούχαν πχ πρέπει να τον ξέχασες.
Το ότι πάει αέρα με ότι να ναι (που δεν είναι έτσι αλλά τέσπα) έχει να κάνει με τα ηλεκτρονικά που δεν είχαν πριν από αυτόν.
Η ακρίβεια στην οδήγηση του Ρόσση είναι ο χειρουργικός τρόπος που άνοιγε το γκάζι στην ΠΡΟ τραξιον κοντρόλ εποχή.
Πράγμα που φυσικά ο Στόνερ δεν γνώρισε και ευτυχώς για αυτόν γιατί με τον βίαιο τρόπο που οδηγεί μπορεί να ήταν και μακαρίτης…
:beer:

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πως θεωρείς φυσικό ταλέντο ένα που πήρε 2 ΠΠ με τις κορυφαίες μοτοσικλέτες και όχι ένα που κέρδισε όλες τις κατηγορίες που έτρεξε

Δηλαδή
125 250 5002τ 1000 και 800 ?

Φυσικά και ξέρεις τι πάει να πει φυσικό ταλέντο.

Επιγραμματικά λοιπόν:
Ήμουνα σίγουρος ότι κάποιος θα αναφέρει τον Doohan. Το ίδιο ακριβώς θα μου έλεγε και ο αδερφός μου :D . Όχι λοιπόν, δεν τον ξέχασα. Θεωρώ τον Stoner πιο μεγάλο ταλέντο από τον Doohan. Το ίδιο και το Rossi.
Χωρίς γιατί, χωρίς πως, χωρίς αλλά: Απλά προσωπική άποψη αν μου επιτρέπεται να έχω.

Για το «τι θα γινόταν αν...» δεν έχει νόημα να διαφωνούμε. Μπορεί ο Stoner αν οδηγούσε τότε απλά να ήταν μακαρίτης, μπορεί ο Doohan αν έτρεχε το '60 να ήταν μακαρίτης κι αυτός, μπορεί ο Rossi αν έτρεχε το '50 να μην έκανε τίποτα.
Δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα. Ο καθένας κρίνεται στα πλαίσια της εποχής του και το μόνο συγκρίσιμο στοιχείο μεταξύ εποχών είναι οι εντυπώσεις.
Θα υποθέτω πάντα πως οι 15-20 που τρέχουν κάθε εποχή είναι οι καλύτεροι και υπάρχει και ο καλύτερος από αυτούς. Από εκεί και πέρα συγκρίνω το ίχνος που αφήνει ο καθένας σε σχέση με τη δική του εποχή.

Αυτό που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω είναι πως από τη φράση «O Stoner είναι το μεγαλύτερο φυσικό ταλέντο που έχω δει» βγαίνει το συμπέρασμα «πως θεωρείς φυσικό ταλέντο ένα που πήρε 2 ΠΠ με τις κορυφαίες μοτοσικλέτες και όχι ένα που κέρδισε όλες τις κατηγορίες που έτρεξε».
Που κολλάει αυτό;
Από πότε ισχύει ότι ταλέντο είναι μόνο το μεγαλύτερο ταλέντο;
Αυτό το συμπέρασμα που βγάζεις, μπορείς να το βγάλεις μόνο ή αν δε διαβάσεις καθόλου αυτό που έγραψα, ή αν το διαβάσεις με σκοπό από πριν να το παρεξηγήσεις.

Δηλαδή αν γράψω «Ο Μάϊκλ Τζόρνταν είναι το μεγαλύτερο ταλέντο που έχω δει στο μπάσκετ», θα καταλάβεις πως λέω το Γκάλη ατάλαντο;
Αν γράψω «Ο Άιρτον Σέννα είναι το μεγαλύτερο ταλέντο που έχω δει στη Formula 1», θα θεωρώ ατάλαντους τον Prost, τον Nicky Lauda και το Michael Shumacher;


Ταλεντάρες είναι όλοι, ακόμα και ο τελευταίος στην κατηγορία. Απλά, ακόμα και ανάμεσα σε αυτούς, υπάρχουν διαβαθμίσεις. Θεωρώ λοιπόν. πως ο Stoner έχει ένα φυσικό αβαντάζ ρε παιδί μου σε σχέση με όλους τους άλλους, ότι αυτό που κάνει δεν το πολυψάχνει και δεν το πολυαναλύει, απλά του βγαίνει. Γι αυτό και του βγαίνει με όλα τα μηχανάκια, δε χρειάζεται μηχανάκι ειδικά στημένο για το στυλ του, πάει γρήγορα και με το Ducati και με το Honda.

Ο Rossi (και ο Lorenzo αν θέλεις) έχουν συγκεκριμένο πλάνο, βάζουν την οδήγησή τους κάτω, την αναλύουν, τη μελετάνε, την αλλάζουν όπου κρίνουν και έτσι βελτιώνονται.
Γι αυτό και οι δύο δήλωναν πως θα χρειαστεί να αλλάξουν το στυλ της οδήγησής τους. Ο πρώτος πηγαίνοντας στη Ducati και ο δεύτερος από τα 800 στα 1000. Γιατί είναι σε θέση να αναλύσουν το κάθε τι που κάνουν και να το βάλουν σε πλαίσιο βελτίωσης.

Επίσης, μη βγει κανένας και πει πως τώρα έγραψα ότι ο Stoner δεν κάνει ανάλυση της οδήγησής του, αν δεν κατάλαβε ότι όλη αυτή η κουβέντα είναι σε σχέση μόνο με 2-3-4 αναβάτες και όχι απόλυτη σύγκριση μεγεθών, τότε ας αγνοήσει το παρόν ποστ.
Μην αναλύουμε συνέχεια τα αυτονόητα παρακαλώ, μεγάλα παιδιά είμαστε.

ΥΓ. Για τα αποτελέσματα του Stoner στην 1η χρονιά μάλλον δε θυμάμαι καλά εγώ, τέλος πάντων, αυτό που εννοούσα είναι πως το παιδί φαινόταν ότι το έχει.
Ακόμα και όταν έπεφτε, δεν έπεφτε από τη 12η θέση, ήταν αρκετά ψηλά.

TROOPER
10/04/2012, 09:38
για να μη γινεται χαμος στα θρεντ που αφορουν τον καθε αγωνα ξεχωριστα και καταληγουμε εκει μεσα να συζηταμε γενικα και οχι για τον εκαστοτε αγωνα ανοιγει αυτο εδω το θρεντ στο οποιο θα πηγαινουνε ολα τα ασχετα ποστακια μας.

καλη διασκεδαση.

:wave2:

MG-KTiNoS
10/04/2012, 13:20
fkol k4

Σίγουρα το να πηγαίνεις βάθρο ή νοσοκομείο θέλει κότσια (@@)
Δεν ξέρω όμως που αρχίζουν τα κότσια και τελειώνει η απειρία.
Γράφεις εδώ ότι ο Στόνερ παίρνει ότι μηχανάκι να ναι και πάει γρήγορα.
Δεν παίζει.
Γιατί και προετοιμάζεται σε φυσική κατάσταση και διαβάζει και ώρες περνάει στο πλέι στέισον και δοκιμές κάνει κάργα και ακούει τι του λένε οι διάφοροι τεχνικοί και διευθυντές.
Δεν κερδίζεις επειδή είσαι φυσικό ταλέντο μόνο, λυπάμαι.
Δεν φτάνει.
Το ότι δεν κέρδισε σε όλες τις κατηγορίες όπως ο Ρόσση το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι ο Ρόσση ήταν απλά ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΦΥΣΙΚΟ ΤΑΛΕΝΤΟ και πολύ πολύ έξυπνος… (και ίσως και πιο τυχερός)
Κάποτε τα ίδια έλεγαν και για το Ρόσσι.
Τα ίδια ακριβώς.
Ακόμα και στη σουζούκι να πάει έλεγαν θα τους κερδίσει…
Ύστερα είπαν ότι θα τους κερδίσει φυσικά και με ντουκάτι και θα είναι ο πρώτος που θα πάρει τίτλους με τρις μάρκες.
Η αλήθεια όμως είναι ότι για να πάρεις ένα ΠΠ θες
-κορυφαία μοτοσικλέτα
-κορυφαίο αναβάτη
-τύχη
Στο δύσκολο περιβάλλον των μότι τζι πι αν κάτι απ αυτά δεν είναι τέλειο…
Άντε γεια, το χασες.

Υγ
Ο Καπιρόσση ήταν πάντα μέτριος σαν οδηγός (στα μεγάλα) και σαν άνθρωπος.
Ένα ΠΠ πήρε στα 2,5 με το τσιγκέλι (εμβολίζοντας τον Χαράντα) και ο Ρένεη πήγε να τον πλακώσει στη Γιαμάχα.
Αν όμως δεν τον είχε καταστρέψει ο Σέτε ήταν πολύ κοντά…
Το καλή ήταν η Ντουκάτι τότε ή τόσο καλά ήταν τα Μπριτζεστον.
Να σου θυμίσω και την τελευταία καβαλαρία του Troy Bayliss ?

Τέσπα αυτά.


Υγ δεν έχω σκοπό να παρεξηγήσω κανένα. Κουβεντούλα στο χαλαρό κάνουμε

fkol k4
10/04/2012, 13:40
Ταλεντάρες είναι όλοι, ακόμα και ο τελευταίος στην κατηγορία. Απλά, ακόμα και ανάμεσα σε αυτούς, υπάρχουν διαβαθμίσεις. Θεωρώ λοιπόν. πως ο Stoner έχει ένα φυσικό αβαντάζ ρε παιδί μου σε σχέση με όλους τους άλλους, ότι αυτό που κάνει δεν το πολυψάχνει και δεν το πολυαναλύει, απλά του βγαίνει. Γι αυτό και του βγαίνει με όλα τα μηχανάκια, δε χρειάζεται μηχανάκι ειδικά στημένο για το στυλ του, πάει γρήγορα και με το Ducati και με το Honda.

Επίσης, μη βγει κανένας και πει πως τώρα έγραψα ότι ο Stoner δεν κάνει ανάλυση της οδήγησής του, αν δεν κατάλαβε ότι όλη αυτή η κουβέντα είναι σε σχέση μόνο με 2-3-4 αναβάτες και όχι απόλυτη σύγκριση μεγεθών, τότε ας αγνοήσει το παρόν ποστ.
Μην αναλύουμε συνέχεια τα αυτονόητα παρακαλώ, μεγάλα παιδιά είμαστε.

Ως άνω.
Κατά τα άλλα, διαφωνείς μαζί μου για κάτι που δεν έχω γράψει.
Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά τι έχω γράψει, θα καταλάβεις πως συμφωνούμε σε περισσότερα από ότι διαφωνούμε.
Ειδικά γι αυτό το «εξυπνότερος». Δεν έχει όμως σχέση με ότι έγραψα ως τώρα.
:beer:

byron
10/04/2012, 13:43
ΥΓ. Για τα αποτελέσματα του Stoner στην 1η χρονιά μάλλον δε θυμάμαι καλά εγώ, τέλος πάντων, αυτό που εννοούσα είναι πως το παιδί φαινόταν ότι το έχει.
Ακόμα και όταν έπεφτε, δεν έπεφτε από τη 12η θέση, ήταν αρκετά ψηλά.

Νταξ το οτι δεν έπεφτε κάτω απο 12θέση δεν είναι και τίποτα άξιο λόγου :D.Υπήρχαν αναβάτες που είχαν και πολύ καλύτερες θέσεις και σταθερότητα στους αγώνες, αλλά δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη (Meladri, Spies, Dovi & σία).
Κατά τη γνώμη μου ο επόμενος εξωγήινος θα ήταν ο αδικοχαμένος Simo...αλλά δυστυχώς δεν θα το μάθουμε ποτέ.

MG-KTiNoS
10/04/2012, 14:27
Τον Μελάντρι τον κατέστρεψε η ντουκάτι…
Ο Ντόβι δεν ξέρω.
Κάτι του λείπει εκεί στο τέλος.
Αυτός που πιστεύω ότι θα πάει καλά στο μέλλον είναι ο ΓιαΝΝόνε!
(ο οποίος έχει διευθυντή στην ομάδα του τον πατέρα του ΚΑΙ ΤΟΝ…
Ούτσιο)
:alien:

polydimi5
10/04/2012, 18:28
Τις ´κορυφαίες´ μοτοσυκλέτες του stoner δεν καταλαβαίνω που τις βλέπεις...ο stoner πήρε ΠΠ με το ducati με τον ομόσταυλό του (ο οποίος υποτιθεται πως ειχε στησει τη μηχανη στα μετρα του κιόλας!) να βγαίνει 7ος, όταν την περασμένη χρόνια ο capirex ήταν απο τους διεκδικητές του τίτλου! Άρα μόνο κορυφαία μηχανή δεν ήταν, και μην πεφτετε στην λούμπα της τελικής γιατί άma ήταν έτσι θα είχε πάρει πρωτάθλημα και ο melandri με το Ducati και αυτός δεν έβγαινε ούτε δεκάδα.ο stoner ήταν πρώτος σε νίκες στα 4 χρόνια των 800cc με πολυ μέτριες μηχανές όπου οι ομόσταυλόι του πάτωναν συνεχώς, οδηγώντας στο όριο και μερικές πέρα απο αυτό. Πέρσι είχε πολυ καλή μηχανή και για αυτο το πήρε άνετα. Το ταλέντο του είναι αναμφισβήτητο, μπορεί να μην είναι ο πιο συμπαθής άνθρωπος στο grid αλλα μην μπερδευόμαστε με το ταλέντο του...έχει κανείς αμφιβολία ότι αν ήταν ο stoner στη Ducati με τα λεφτά που έχουν πέσει τα τελευταία δύο χρόνια δεν θα ήταν διεκδικητής του τίτλου? εδώ ήταν πρώτος σε νίκες στην ιστορία των 800 με το μηχανάκι που δεν εστριβε....

Το πιο σωστό που έχει γράφτει για τον stoner! Απο το 2006 που ανέβηκε στην μεγάλη κατηγορία τον υποστηρίζω και επιτέλους αναγνώρίζεται παγκοσμίως το ταλέντο του!!

MG-KTiNoS
10/04/2012, 21:16
Γιατί επιτέλους ?
Εκτός από κάτι φανατικούς Ροσσικούς όλοι κανείς δεν είπε ότι δεν έχει ταλέντο.

motomaniac
14/04/2012, 22:43
doohan και παλι doohan. και ηταν αντρας. σε μια διαφορετικη εποχη. τα εβαλε με τα θηρια και ξεχωρισε. οχι οπως τον ροσι. η σημερινη εποχη εχει πιο ζορικα αγορια (lorenzo stoner pendrosa) τα πραγματα για κεινον ηταν σαφως πιο ευκολα. σαν να λεμε οτι οταν ξεκινησε ο doohan δεν θα ετρεχε ο σβαντζ ο ρεινι ο λοσον ο γκαρντνερ... δεν ξερω δεν εβλεπα gp τοτε. επαιζα με το ποδηλατο μου. αλλα απο αυτα που διαβασα μαλλον ειναι θρυλος. δειτε ποσα χρονια ετρεχε καποιος, ποτε αρχισε να κερδιζει. με ποιους τα εβαλε και μετα θα κριθει το ταλεντο.. σαν τρεχω με μωρα και να κερδισω. ε και?

και μονο με τον ηχο παθαινω κατι... http://www.youtube.com/watch?v=DScuInwS6uw

fkol k4
15/04/2012, 09:11
doohan και παλι doohan. και ηταν αντρας. σε μια διαφορετικη εποχη. τα εβαλε με τα θηρια και ξεχωρισε. οχι οπως τον ροσι. η σημερινη εποχη εχει πιο ζορικα αγορια (lorenzo stoner pendrosa) τα πραγματα για κεινον ηταν σαφως πιο ευκολα. σαν να λεμε οτι οταν ξεκινησε ο doohan δεν θα ετρεχε ο σβαντζ ο ρεινι ο λοσον ο γκαρντνερ... δεν ξερω δεν εβλεπα gp τοτε. επαιζα με το ποδηλατο μου. αλλα απο αυτα που διαβασα μαλλον ειναι θρυλος. δειτε ποσα χρονια ετρεχε καποιος, ποτε αρχισε να κερδιζει. με ποιους τα εβαλε και μετα θα κριθει το ταλεντο.. σαν τρεχω με μωρα και να κερδισω. ε και?

και μονο με τον ηχο παθαινω κατι... http://www.youtube.com/watch?v=DScuInwS6uw

Ξέρω πως πολλοί θα με κράξουν γι αυτό που θα γράψω, αλλά δε βαριέσαι...
Ούτε ο Doohan πήρε πρωτάθλημα από αξιόλογους οδηγούς, άρχισε να παίρνει πρωταθλήματα όταν πια ο Gardner εχε κουραστεί και ο Wayne Rainey είχε ήδη χτυπήσει. Ο Kevin Schwantz δεν ήταν ίδιος μετά το ατύχημα του Rainey.

Τον Alex Criville δεν τον λες και επιπέδου Gardner, Rainey και Schwantz.
Ο πιο αξιόλογος αντίπαλος του Doohan ήταν ο John Kocinski, αλλά δεν ήταν αρκετά σταθερός/μυαλωμένος για να κάνει την καριέρα που του αναλογούσε.

MG-KTiNoS
15/04/2012, 10:09
Αυτά όμως είναι σχετικά.
Δεν ξέρω αν οι αντίπαλοι ήταν μικροί ή οι Ρόσσι/Ντούχαν τους έκαναν να δείχνουν τέτοιοι (αφού τους ξέσκισαν)

Αν ας πούμε δεν υπήραν αυτοί οι δύο σήμερα άλλοι θα ήταν οι μεγάλοι του σπορτ.
Ο Ρόσσι όμως δεν είχε τραυματισμούς.
Άλλες εποχές (τράξιον κοντρόλ κλπ κλπ )
Καλό για τους ανθρώπους κακό για το θέαμα.

:D

fkol k4
15/04/2012, 10:46
Αυτά όμως είναι σχετικά.
Δεν ξέρω αν οι αντίπαλοι ήταν μικροί ή οι Ρόσσι/Ντούχαν τους έκαναν να δείχνουν τέτοιοι (αφού τους ξέσκισαν)
:D

Κι αυτό παίζει :a10:

motomaniac
15/04/2012, 14:31
δεν ειπα οτι πηρε. ειπα ΞΕΧΩΡΙΣΕ. το 89 μπηκε στα gp το 90 ειχε ηδη νικη. και ολοι ηταν υγιεστατοι τοτε... http://www.doohan.com.au/Mick-Doohan-profile.html το92 κιλλας αν θυμαμι καλα ηταν πρωτος με διαφορα μεχρι που τα σπασε ολα.. και τερματισε δευτερος με μικρη διαφορα μη εχοντας τρεξει σε ποσους αγωνες... ε σιγουρα μαλλον τον λες ταλεντο.. παντως δεν ειχε αντιπαλο τον ζιμπερνο η τον μπιατζι (μου φταινε ολα)..

KostasV2
15/04/2012, 19:53
Ούτε ο Doohan πήρε πρωτάθλημα από αξιόλογους οδηγούς, άρχισε να παίρνει πρωταθλήματα όταν πια ο Gardner εχε κουραστεί και ο Wayne Rainey είχε ήδη χτυπήσει. Ο Kevin Schwantz δεν ήταν ίδιος μετά το ατύχημα του Rainey.

Τελείως άκυρο... Το '92 είχε πάρει τόση μεγάλη διαφορά στη βαθμολογία πριν το ατύχημα στο Assen, που παρά τους αγώνες που έχασε (ή αυτούς που δεν ήταν ανταγωνιστικός λόγω του ποδιού) τερμάτισε 2ος στο πρωτάθλημα.

Edit: Αν τα μετράω καλά, ήταν 185 - 65 με τον Rainey πριν το Assen...

motomaniac
16/04/2012, 05:13
:beer:
Τελείως άκυρο... Το '92 είχε πάρει τόση μεγάλη διαφορά στη βαθμολογία πριν το ατύχημα στο Assen, που παρά τους αγώνες που έχασε (ή αυτούς που δεν ήταν ανταγωνιστικός λόγω του ποδιού) τερμάτισε 2ος στο πρωτάθλημα.

Edit: Αν τα μετράω καλά, ήταν 185 - 65 με τον Rainey πριν το Assen... θυμαμαι να μετραω κατι 100+ ΑΛΛΑ δεν ειμανε σιγουρος...

daculas
16/04/2012, 18:01
Αυτά που έκανε ο Μιχαλάκης με ένα πόδι δεν τα φτάνουν πολλοί άλλοι που τρέξανε υγιέστατοι και για πολλά χρόνια. Και το 92 που ξεκίνησε τη χρονιά αρτιμελής, φαίνεται που ήταν οδηγικά σε σχέση με όλους τους μεγάλους της εποχής. Και όταν βαρέθηκε να δίνουν το στήσιμό του στον Κριβιγιέ, ξαναφόρεσε τον screamer κινητήρα και μην τον είδατε:a23:

radd
29/07/2012, 09:43
Ο αγαπημένος μου αναβάτης διαχρονικά είναι ο Μιχαλάκης, πιστεύω πως για κάποιο λόγο είναι ότι πιο κοντά στο "ανίκητος" υπάρχει.
Θέλω όμως να πω κάτι για τον Jorge, αυτός ο τύπος έχει μια ιδιαιτερότητα, ξεκίνησε την καριέρα του σαν "καμικάζι" και "χωρίς αύριο", στη συνέχεια επέζησε σε υψηλότατο επίπεδο μετά από φοβερές τουμπες και τραυματισμούς και όλα αυτά στεκόμενος δίπλα στον κορυφαίο αναβάτη της δεκαετίας '00 τον οποίο τελικά νίκησε με το δικό του όπλο...
Η συνέχεια είναι ακόμα πιο εντυπωσιακή αφού αυτός ο τύπος μετεξελίχθηκε σε αναβάτη-ρομπότ, υπολογιστής και "φιλοσοφημένος".
Θυμάμαι διάφορους αναβάτες (πχ Abe, Barros ή Haga στα sbk) που άρχισαν τους αγώνες ως "καμικάζι" αλλά επειδή η ζωή σε προσγειώνει, κατέληξαν λίγο πάνω - λίγο κάτω του μετρίου, ο Jorge ξεκίνησε σαν Senna κι εξελίχθηκε σε Prost...
"Αδυναμία" του μοιάζει να είναι πως παραγίνετε "Prost" (ψυχρός υπολογιστής) όταν είναι μπροστά στη βαθμολογία, αλλά τελικά ξαναγίνετε θεριό όταν τον απειλούν - σπουδαία περίπτωση. :ninja:

sotos 8
29/07/2012, 14:47
Βλεπω τα μεγαλα παιδια ξεχνανε ευκολα το μεγαλυτερο <<φυσικο>> ταλεντο εβερ , αυτος που απεδιξε οτι α βασιλας ειναι ξεβρακωτος (KingKENNY ROBERTS O οποιος πηρε πρωταθλημα την ΠΡΩΤΗ του χρονια 1978 και μαλιστα απεναντι σε μια φοβερη μηχανη την SUZUKI RGB500 με τον κυριαρχο τοτε Bary SHENEE ,που το επανελαβε το '79 εχοντας πισω του στην βαθμολογια ...9:eyepop:.....Suzuki και το 90 μονο 6 που με αυτα πηραν πρωτασθλημα και οι αγενητοι<Marco-ca Lucchinelli '81 και Franco Uncini '82) , αυτος που πηρε ταυτοχρονα 250 και 500 την ιδια χρονια ο μονος που ετρεξε την NR 500 σε ανταγωνηστικους χρονους αυτος που ουσιαστηκα τερματησε την καριερα του στον πρωτο αγωνα της χρονιας μπενωντας στα πιτς με 8 ή 18 δεν θυμαμε ακριβως δευτερολεπτα απ τον δευτερο και καποιοι κακεντρχεις τοτε ειπαν οτι το εκανε γιατι αξιονε μεγαλυτερο συμβολαιο απ την Honda ο ενας και μοναδικος <<FAST>>FREDDIE SPENCER :wave2:

radd
29/07/2012, 15:35
Βλεπω τα μεγαλα παιδια ξεχνανε ευκολα το μεγαλυτερο <<φυσικο>> ταλεντο εβερ , αυτος που απεδιξε οτι α βασιλας ειναι ξεβρακωτος (KingKENNY ROBERTS O οποιος πηρε πρωταθλημα την ΠΡΩΤΗ του χρονια 1978 και μαλιστα απεναντι σε μια φοβερη μηχανη την SUZUKI RGB500 με τον κυριαρχο τοτε Bary SHENEE ,που το επανελαβε το '79 εχοντας πισω του στην βαθμολογια ...9:eyepop:.....Suzuki και το 90 μονο 6 που με αυτα πηραν πρωτασθλημα και οι αγενητοι<Marco-ca Lucchinelli '81 και Franco Uncini '82) , αυτος που πηρε ταυτοχρονα 250 και 500 την ιδια χρονια ο μονος που ετρεξε την NR 500 σε ανταγωνηστικους χρονους αυτος που ουσιαστηκα τερματησε την καριερα του στον πρωτο αγωνα της χρονιας μπενωντας στα πιτς με 8 ή 18 δεν θυμαμε ακριβως δευτερολεπτα απ τον δευτερο και καποιοι κακεντρχεις τοτε ειπαν οτι το εκανε γιατι αξιονε μεγαλυτερο συμβολαιο απ την Honda ο ενας και μοναδικος <<FAST>>FREDDIE SPENCER :wave2:
Η αλήθεια γκράνπα είναι πως τον king Kenny είναι δύσκολο να τον έχει προλάβει κάποιος, ξέρουμε όμως πως είναι ο άνθρωπος που καθιέρωσε νέο στυλ στην οδήγηση μοτοσυκλέτας.
Τον fast (αλλά και σαπουνόφουσκα) Freddie τον είδα, όχι το '85, αλλά σε μια τελείως αποτυχημένη προσπάθεια να επιστρέψει μερικά χρόνια αργότερα... δυστυχώς ήταν "μίας χρήσης" αναβάτης.

sotos 8
30/07/2012, 06:51
Η αλήθεια γκράνπα είναι πως τον king Kenny είναι δύσκολο να τον έχει προλάβει κάποιος, ξέρουμε όμως πως είναι ο άνθρωπος που καθιέρωσε νέο στυλ στην οδήγηση μοτοσυκλέτας.
Τον fast (αλλά και σαπουνόφουσκα) Freddie τον είδα, όχι το '85, αλλά σε μια τελείως αποτυχημένη προσπάθεια να επιστρέψει μερικά χρόνια αργότερα... δυστυχώς ήταν "μίας χρήσης" αναβάτης.

Γι αυτο σου λεω δεν τα θυμασε καλα , παραληθηκε το δεξι του χερι την ωρα του αγωνα εκτοτε εκανε αρκετες ενχειρησεις αλλα το προβλημα(συνδρομο καρπιαιου σωληνα) ποτε δεν λυθηκε , μεχρι κοκαλο του αφερεσαν για να περναει πιο ελευθερα το νευρο αλλα και παλι μολις ζοριζοταν εχανε μερικος την δυναμη.
Φουσκας δεν ηταν , ΑΤΥΧΟΣ ηταν και μαζι μ αυτον κι εμεις που δεν απολαυσαμε το απιστευτο ταλεντο του για περισοτερα χρονια :wave2:

MG-KTiNoS
20/09/2012, 11:34
Ο Μπραντλ είναι μέτριος.’
Ακόμα και αν η Γερμανική τηλεόραση, και όλοι οι σπόνσορες του κόσμου τον προμοτάρουν για να πουλάνε αξεσουάρ και μηχανάκια στη Γερμανία …
Ακόμα κι αν πάρει το τελευταίο μοντέλο χόντα HRCμόνος του…
Δεν θα γίνει ΠΟΤΕ ούτε Λορέντζο ούτε Στόνερ.
Πάντα θα κοιτάει πάνω και θα βλέπει τα …μπιπ… τους.

Ελπίζω μόνο να μην καταλήξει στη Ντουκάτι !

Ας πάρει να τρέχει με τον Σοφούογλου !
:lol:



:moutza:




















υγ
Για Ρόσσι δεν το κουβεντιάζω ΚΑΝ
:lol:

byron
20/09/2012, 12:40
Η αλήθεια γκράνπα είναι πως τον king Kenny είναι δύσκολο να τον έχει προλάβει κάποιος, ξέρουμε όμως πως είναι ο άνθρωπος που καθιέρωσε νέο στυλ στην οδήγηση μοτοσυκλέτας.
Τον fast (αλλά και σαπουνόφουσκα) Freddie τον είδα, όχι το '85, αλλά σε μια τελείως αποτυχημένη προσπάθεια να επιστρέψει μερικά χρόνια αργότερα... δυστυχώς ήταν "μίας χρήσης" αναβάτης.

O roberts δεν καθιέρωσε νέο στυλ οδήγησης, αλλά εξέλιξε το στυλ του Jarno Saarinen.

ΥΓ. Προφανώς και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα γιατί μιλάς, όταν λες σαπουνόφουσκα τον Spencer.

sapila racing
20/09/2012, 12:53
O roberts δεν καθιέρωσε νέο στυλ οδήγησης, αλλά εξέλιξε το στυλ του Jarno Saarinen.

ΥΓ. Προφανώς και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα γιατί μιλάς, όταν λες σαπουνόφουσκα τον Spencer.

+ όσα θες.

Ασε που ο Spencer ηταν αυτός που στην ουσία καθιέρωσε νεο τρόπο οδήγησης.

sniper
20/09/2012, 13:26
O roberts δεν καθιέρωσε νέο στυλ οδήγησης, αλλά εξέλιξε το στυλ του Jarno Saarinen.

ΥΓ. Προφανώς και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα γιατί μιλάς, όταν λες σαπουνόφουσκα τον Spencer.

Ολοι έχουν από μία άποψη.. Παλιό καλό γνωμικό..

MG-KTiNoS
20/09/2012, 14:32
268737

268738


http://www.motoclubjarnosaarinen.com/



Όλοι όσοι γνώρισαν το Γιάρνο ακόμα και σήμερα μιλάν με δέος.
Αγκοστίνι συμπεριλαμβανομένου.
Ακόμα υπάρχει στην Ιταλία λέσχη που έχει το όνομα του.
Τέσπα ένα όνομα που πάει πακέτο με Σάαρινεν είναι και το Παζολίνι.
Ρέντσο Παζολίνι

Γάμησε τα !

MG-KTiNoS
20/09/2012, 14:41
http://www.youtube.com/watch?v=KzL_qjydXls

Στο 1.18 Ο Γκαλίνα λέει για το στιλ του Σάαρινεν, για το πώς ντριφτάριζε και με τις 2 ρόδες.
Η οδήγηση στο πάγο βλέπεις !


Το όνομα Paso είναι από τον Παζολίνι
268750

radd
20/09/2012, 15:09
Roberts' riding style in which he forced the motorcycle's rear wheel to break traction to steer around a corner, essentially riding on paved surfaces as if they were dirt tracks, changed the way Grand Prix motorcycles were ridden. From 1983 to 1999, every 500 cc world championship was won by a rider with a dirt track racing background. Roberts' cornering method of hanging off the motorcycles with his knee extended forced him to use duct tape as knee pads, and eventually led to the introduction of purpose-built knee pucks used by all motorcycle road racers today. His battles with the Grand Prix establishment eventually led to the adoption of stricter safety standards for Grand Prix race organizers.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kenny_Roberts

sapila racing
20/09/2012, 15:29
Roberts' riding style in which he forced the motorcycle's rear wheel to break traction to steer around a corner, essentially riding on paved surfaces as if they were dirt tracks, changed the way Grand Prix motorcycles were ridden. From 1983 to 1999, every 500 cc world championship was won by a rider with a dirt track racing background. Roberts' cornering method of hanging off the motorcycles with his knee extended forced him to use duct tape as knee pads, and eventually led to the introduction of purpose-built knee pucks used by all motorcycle road racers today. His battles with the Grand Prix establishment eventually led to the adoption of stricter safety standards for Grand Prix race organizers.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kenny_Roberts

Επειδή τα διάβασες στο wikipedia σημαίνει οτι ισχύουν?

Απο το ίδιο wiki λινκ:
'After observing Finnish rider Jarno Saarinen win the 1973 Daytona 200 using a riding style where he shifted his body weight towards the inside of a turn, Roberts tried the technique and found that it helped settle the motorcycle. He adopted the cornering style and exaggerated the body shift to a greater extent than Saarinen had by extending his knee out until it skimmed the track surface. With his new riding technique, Roberts began to excel in road race events.'

Φωτό του Ανδρέα Γεωργιάδη από το South African TT του 1973.... μηπως παρατηρείς κάτι?

Bladerunner
20/09/2012, 15:33
Φωτό του Ανδρέα Γεωργιάδη από το South African TT του 1973.

Απίστευτη φωτογραφία!

sapila racing
20/09/2012, 15:48
Απίστευτη φωτογραφία!

Και που να την δείς κι από μπροστά! Eχει πίσω του τον Agostini (95) και τον John Cooper (με το κρανος Jet).
To πιο σπουδαίο όμως είναι οτι το μηχανάκι το έχει φτιάξει μόνος του, με κινητήρα απο αυτοκίνητο Honda 600.


Σε αλλη φωτό είναι μπρστά από τον Duhamel και τον Don Vesco, τα μεγαλα ονοματα της Αμερικής τότε, και οι 3 με ιδια Yamaha.
Δες εδω ολες τις σελίδες: http://www.cbxclub.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=4499

MG-KTiNoS
20/09/2012, 16:01
George the Greek...
Έχει φάει κόσμο η ξενιτιά ρπστμ

:(

Bladerunner
20/09/2012, 16:11
Δες εδω ολες τις σελίδες: http://www.cbxclub.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=4499

Σ' ευχαριστώ πολύ. Μού 'φτιαξες το απόγευμα!

sapila racing
20/09/2012, 16:15
Σ' ευχαριστώ πολύ. Μού 'φτιαξες το απόγευμα!

:beer:

byron
20/09/2012, 16:16
George the Greek...


268757

radd
20/09/2012, 16:38
Επειδή τα διάβασες στο wikipedia σημαίνει οτι ισχύουν?

μάλλον...

ένα θέμα είναι το γόνατο και η μεταφορά βάρους στο εσωτερικό της στροφής που είναι κανόνας για όλα τα κυβικά
κι ένα άλλο το τι εκάνε με τον πίσω τροχό ο KR (όπως λέει και η wikipedia - αν της το επιτρέπεις φυσικά)

sapila racing
20/09/2012, 16:56
μάλλον...

ένα θέμα είναι το γόνατο και η μεταφορά βάρους στο εσωτερικό της στροφής που είναι κανόνας για όλα τα κυβικά
κι ένα άλλο το τι εκάνε με τον πίσω τροχό ο KR (όπως λέει και η wikipedia - αν της το επιτρέπεις φυσικά)

Σορρυ κιόλας αλλά τό ίδιο link στο οποίο στηρίζεσαι αναφέρει οτι ο Kenny Roberts αντέγραψε τον Jarno Saarinen.

Dirt Track δεν ειχαν στην Φινλανδία αλλά ο Jarno Saarinen είχε τρεξει αγώνες speedway και είχε κερδίσει το πρωτάθλημα Ice Racing πριν παει στα GP και αποδεδειγμένα εβγαζε γόνατο και ντριφτάριζε τον πίσω τροχό πριν τον Kenny Roberts.

Αν ψάξεις εδω μέσα θα βρείς και link με αγώνες οπου θα τον παρακολουθήσεις Live. Απλά σκοτώθηκε νωρίς και μετα επικράτησε ο Roberts.
Δεν προσπαθώ σε καμμία περίπτωση να μειώσω την τεραστια αξία του Roberts σαν οδηγό αγώνων, απλά βαζω τα πράγματα στη θέση τους.

http://procycles.com.au/main/?p=3614

MG-KTiNoS
20/09/2012, 17:05
και στη σελίδα 3 θα δεις φωτό.

radd
20/09/2012, 17:09
Δεν είναι δυνατό να έχω άποψη για το ποίος από τους δύο ήταν μεγαλύτερο ταλέντο.
Με τους σκοτωμένους όμως κρατάω πάντα μικρό καλάθι εξ αιτίας της "ιδιαίτερης" αντιμετώπισης που έχουν από τον τύπο, πχ ο Supersic για μένα δεν ήταν τίποτα σπουδαίο όπως και ο Senna δεν ήταν καλύτερος του Prost ή του Mansell όσο κι αν κοπανιούνται οι φανς του.

Να συμπληρώσω πως σε αντίθεση με τους σκοτωμένους κάποιοι άλλοι είναι σα να μην υπάρχουν, πχ ήταν ένας τύπος από τον Καναδά ο οποίος κέρδιζε αγώνες (ακόμα και από τον Αgo αν θυμάμαι καλά) και σταμάτησε την καριέρα του μετά από ατύχημα.
Επειδή όμως έκανε εγχείριση ...αλλαγής φύλου, δεν έγινε και τόσο θρυλικός... :D

MG-KTiNoS
20/09/2012, 17:13
TΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΑΦΑΤΙΣΕΣΤΑ ΠΡΕΚΙΑ !

:lol:

TROOPER
20/09/2012, 17:39
TΩΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΑΦΑΤΙΣΕΣΤΑ ΠΡΕΚΙΑ !

:lol:

+1000 :lol:

sapila racing
20/09/2012, 18:15
Δεν είναι δυνατό να έχω άποψη για το ποίος από τους δύο ήταν μεγαλύτερο ταλέντο.
Με τους σκοτωμένους όμως κρατάω πάντα μικρό καλάθι εξ αιτίας της "ιδιαίτερης" αντιμετώπισης που έχουν από τον τύπο, πχ ο Supersic για μένα δεν ήταν τίποτα σπουδαίο όπως και ο Senna δεν ήταν καλύτερος του Prost ή του Mansell όσο κι αν κοπανιούνται οι φανς του.

Να συμπληρώσω πως σε αντίθεση με τους σκοτωμένους κάποιοι άλλοι είναι σα να μην υπάρχουν, πχ ήταν ένας τύπος από τον Καναδά ο οποίος κέρδιζε αγώνες (ακόμα και από τον Αgo αν θυμάμαι καλά) και σταμάτησε την καριέρα του μετά από ατύχημα.
Επειδή όμως έκανε εγχείριση ...αλλαγής φύλου, δεν έγινε και τόσο θρυλικός... :D

O Michael και μετέπειτα Michelle Duff δεν θα εμενε ποτέ στην ιστορία σαν θρυλικός αναβάτης αφού δεν κέρδισε ποτέ πρωτάθλημα, κέρδισε κάποιους αγώνες αλλά μέχρι εκεί.

Τωρα εφ΄όσον το πας στα αυτοκίνητα και συγκρίνεις τον Senna με τον Mansell, η είσαι αδιάβαστος, η κατι άλλο συμβαίνει οπότε δεν το συνεχίζω...

radd
20/09/2012, 18:38
O Michael και μετέπειτα Michelle Duff δεν θα εμενε ποτέ στην οστορία σαν θρυλικός αναβάτης αφού δεν κέρδισε ποτέ πρωτάθλημα, κέρδισε κάποιους αγώνες αλλά μέχρι εκεί.

Τωρα εφ΄όσον το πας στα αυτοκίνητα και συγκρίνεις τον Senna με τον Mansell, η είσαι αδιάβαστος, η κατι άλλο συμβαίνει οπότε δεν το συνεχίζω...

Αδιάβαστος από τα παραληρηματικά αφιερώματα του ειδικού τύπου, τα σημερινά "ντοκυμαντέρ"-αγιογραφίες και τις αστείες τηλεοπτικές περιγραφές του σταθάκη, είμαι και παραείμαι..
Έχω γνώμη όμως επειδή τότε παρακολουθούσα στενά τα πρωταθλήματα F1 κι έχω άποψη για τους Prost, Mansell και Senna. ;)

sapila racing
20/09/2012, 18:42
Αδιάβαστος από τα παραληρηματικά αφιερώματα του ειδικού τύπου, τα σημερινά "ντοκυμαντέρ"-αγιογραφίες και τις αστείες τηλεοπτικές περιγραφές του σταθάκη, είμαι και παραείμαι..
Έχω γνώμη όμως επειδή τότε παρακολουθούσα στενά τα πρωταθλήματα F1 κι έχω άποψη για τους Prost, Mansell και Senna. ;)

Τότε θα ξέρεις οτι ο Mansell βρέθηκε μπροστά απο τον Senna μόνο οταν ειχε το μοναδικό αυτοκίνητο με ενεργητικές αναρτήσεις.
Επίσης θα ξέρεις οτι οταν ηταν ο Mansell στην Ferrari εμβόλισε επίτηδες τον Senna αφού πρώτα έκανε 3 γύρους με μαύρη σημαία για να παρει πρωτάθλημα ο Prost.
Αλλά τι να λέμε τώρα...
Αστα αυτα και δες το παραπάνω ποστ. Δες τους αγώνες που δεν εχεις δεί και τα λέμε. :wave2:

edit: δείτε εδω
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130902

radd
20/09/2012, 18:50
Τότε θα ξέρεις οτι ο Mansell βρέθηκε μπροστά απο τον Senna μόνο οταν ειχε το μοναδικό αυτοκίνητο με ενεργητικές αναρτήσεις.
Επίσης θα ξέρεις οτι οταν ηταν ο Mansell στην Ferrari εμβόλισε επίτηδες τον Senna αφού πρώτα έκανε 3 γύρους με μαύρη σημαία για να παρει πρωτάθλημα ο Prost.
Αλλά τι να λέμε τώρα...
Αστα αυτα και δες το παραπάνω ποστ. Δες τους αγώνες που δεν εχεις δεί και τα λέμε. :wave2:

Ξέρω για μπουλόνια που έφευγαν και χάνονταν πρωταθλήματα μαζί με άλλα παλαβά ρεκόρ του πιο μαυρόγατου άσσου της F1.
Ξέρω και για τη mclaren honda του 88-89 που ήταν αιώνες μπροστά από τον ανταγωνισμό, πέρα από αυτά δεν θεωρώ τον Senna κάτι λιγότερο από πρωτοκλασάτο αλλά ήταν μέγας αχώνευτος και αν δεν είχε την κακή του τύχη θα ήταν για τα καλά στη σκιά του μιχαλάκη (που από το 93 του είχε εξηγήσει το όνειρο).

Το λινκ είναι γαμάτο και φυσικά θα το τσεκάρω.

fkol k4
20/09/2012, 18:54
αν δεν είχε την κακή του τύχη θα ήταν για τα καλά στη σκιά του μιχαλάκη (που από το 93 του είχε εξηγήσει το όνειρο).
Μήπως να ρωτούσαμε και το Μιχαλάκη γι αυτό; (http://www.youtube.com/watch?v=EOQjYCwgLdE)

TROOPER
20/09/2012, 18:57
Μήπως να ρωτούσαμε και το Μιχαλάκη γι αυτό; (http://www.youtube.com/watch?v=EOQjYCwgLdE)

μηπως να πατε σε κανα φορουμ για αμαξια αμα ειναι να αναλυσετε το αν ειναι καλυτερος ο σουμαχερ η ο σεννα?

:evil:

fkol k4
20/09/2012, 19:00
μηπως να πατε σε κανα φορουμ για αμαξια αμα ειναι να αναλυσετε το αν ειναι καλυτερος ο σουμαχερ η ο σεννα?

:evil:

Τώρα εντάξει;268789
:D:D:D:D

TROOPER
20/09/2012, 19:15
Τώρα εντάξει;268789
:D:D:D:D

Γ@Μ@ΤΟ !!!!!!!!!!!:beer:

byron
20/09/2012, 19:23
Κάτι μου λέει ρε radd ότι δεν μπαίνεις στο φόρουμ για να ποστάρεις... :tooth:

motomaniac
20/09/2012, 22:15
καλυτερα ετσι..

268792

MG-KTiNoS
23/10/2012, 17:52
Πάμε off topic τώρα αλλά έχει συγκριθεί πουθενά άμεσα με Silva ή Hernandez πχ;;;

Για τον Χερνάντεζ δεν ξέρω να σου πω αλλά όταν ο Πετρούτσι έκανε τεστ στη Ντουκάτι γύρισε πιο γρήγορα από το Ρόσσι.
Δυστυχώς όμως έπαιξαν κι άλλα πράγματα ρόλο τελικά για μια θέση στην ομάδα.
(πάντως αναβαθμίστηκε κάπως :D )

chr1s_86
24/10/2012, 12:01
Για τον Χερνάντεζ δεν ξέρω να σου πω αλλά όταν ο Πετρούτσι έκανε τεστ στη Ντουκάτι γύρισε πιο γρήγορα από το Ρόσσι.
Δυστυχώς όμως έπαιξαν κι άλλα πράγματα ρόλο τελικά για μια θέση στην ομάδα.
(πάντως αναβαθμίστηκε κάπως :D )


Δεν λέει κάτι αυτό για τον Bradl... Μπορεί κι αυτός να γύρναγε πιο γρήγορα με Ducati :a014:

GIOTIS750
25/10/2012, 20:50
Casey Stoner's family album


http://youtu.be/FJxeXAu2AVI

εξηγει την καθε φωτο.

georgio
25/10/2012, 20:55
Κάν' το όπως ο Stoner :p :lol:

272450

KostasV2
25/10/2012, 21:29
Casey Stoner's family album


http://youtu.be/FJxeXAu2AVI

εξηγει την καθε φωτο.

:a013:

devil's animal
25/10/2012, 21:43
Casey Stoner's family album


http://youtu.be/FJxeXAu2AVI

εξηγει την καθε φωτο.

καλη φαση...
:beer:

spyro
25/10/2012, 22:35
δεν είναι οτι απλά την έχει αυτη τη πίστα ο Stoner, το θέμα είναι οτι προσωπικά δεν έχω δει άλλον αναβάτη (απο την εποχή του Schwantz) να οδηγεί μηχανακι με αυτό το τρόπο. το διασκεδάζει τόσο που το όλο θέαμα είναι μια ποίηση. Ακόμα και με τη ducati σε αυτη τη πίστα έκανε απίστευτα πράγματα

http://www.youtube.com/watch?v=Yw24pY6ScNA

MG-KTiNoS
25/10/2012, 22:46
Εγώ έχω δει και πολλούς.
Να κάνω λίστα ?

Ο Κέιζι δεν είναι τίποτα το εξαιρετικό. Είναι οδηγός με προτερήματα
-γ και δέρνει όταν είναι μόνος
-σαλατώνει όταν αρχίζουν οι μάχες σώμα με σώμα.
Κλπ κλπ

Στατιστικά
4 φορές είχε τη δυνατότητα να πάρει πρωτάθλημα
2 τα κατάφερε (μακριά από το 4/4 του Ρόσσι)

Τέλος δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου ο χαρακτήρας του.
Μίλαγε πολύ και σαν Κατίνα.
Έλεγε κακίες χωρίς κανένα λόγο και σε ανθρώπους που δεν του είχαν κάνει τίποτα.

Τα 2 ΠΠ είναι μεν σημαντικά αλλά δεν αρκούν να μπεις ούτε στη 10 των ολ τάιμ οδηγών.
Δεν θα μου λείψει ο Κέιζι


Το θέμα όμως δεν μόνο ποιος φεύγει αλλά και το ποιος παίρνει τη θέση.
Για μένα ούτε ο Μπραντλ, ούτε ο ΓιαΝΝόνε, ούτε ο Μάρκεζ θα γίνουν ποτέ Στόνερ στο ΠΠ
Υπάρχει κρίση γενικά αλλά εγώ έτσι το βλέπω τώρα.
Μακάρι να κάνω λάθος
(φυσικά)




:smokin:

KostasV2
25/10/2012, 22:55
Το θέμα όμως δεν μόνο ποιος φεύγει αλλά και το ποιος παίρνει τη θέση........

Αυτή η κουβέντα θα έχει γίνει τουλάχιστον 600.000.000 σε διάφορες εποχές... Έφυγε ο Surtees. Έφυγε ο Agostini. Έφυγε ο Roberts. Έφυγε ο Doohan. Έφυγαν τόσοι και τόσοι μεγάλοι και "μεγάλοι". Το σπορ συνεχίζει και πάντα βρίσκει νέους ήρωες...

MG-KTiNoS
25/10/2012, 23:06
έτσι είναι...

endopandou
26/10/2012, 09:36
δεν είναι οτι απλά την έχει αυτη τη πίστα ο Stoner, το θέμα είναι οτι προσωπικά δεν έχω δει άλλον αναβάτη (απο την εποχή του Schwantz) να οδηγεί μηχανακι με αυτό το τρόπο. το διασκεδάζει τόσο που το όλο θέαμα είναι μια ποίηση. Ακόμα και με τη ducati σε αυτη τη πίστα έκανε απίστευτα πράγματα

http://www.youtube.com/watch?v=Yw24pY6ScNA

Spyros Magas... :beer:

endopandou
26/10/2012, 10:43
Εγώ έχω δει και πολλούς.
Να κάνω λίστα ?

Ο Κέιζι δεν είναι τίποτα το εξαιρετικό. Είναι οδηγός με προτερήματα
-γ και δέρνει όταν είναι μόνος
-σαλατώνει όταν αρχίζουν οι μάχες σώμα με σώμα.
Κλπ κλπ

Στατιστικά
4 φορές είχε τη δυνατότητα να πάρει πρωτάθλημα
2 τα κατάφερε (μακριά από το 4/4 του Ρόσσι)

Τέλος δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου ο χαρακτήρας του.
Μίλαγε πολύ και σαν Κατίνα.
Έλεγε κακίες χωρίς κανένα λόγο και σε ανθρώπους που δεν του είχαν κάνει τίποτα.

Τα 2 ΠΠ είναι μεν σημαντικά αλλά δεν αρκούν να μπεις ούτε στη 10 των ολ τάιμ οδηγών.
Δεν θα μου λείψει ο Κέιζι


Το θέμα όμως δεν μόνο ποιος φεύγει αλλά και το ποιος παίρνει τη θέση.
Για μένα ούτε ο Μπραντλ, ούτε ο ΓιαΝΝόνε, ούτε ο Μάρκεζ θα γίνουν ποτέ Στόνερ στο ΠΠ
Υπάρχει κρίση γενικά αλλά εγώ έτσι το βλέπω τώρα.
Μακάρι να κάνω λάθος
(φυσικά)




:smokin:

off topic

Δεν έχεις δει κανέναν
κανε τη λίστα αν κάνω λάθος

Ο Κέισυ έχει το απολύτως διαφορετικό και εξαιρετικό οδηγικό στυλ, αποδεδειγμένα και γραμμένο απο δημοσιογράφους και αναβάτες που αγωνίστηκαν ή αγωνίζονται μαζί του.
Το τα σαλατώνει όταν αρχίζουν οι μάχες σώμα με σώμα απλά δεν υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο. Να έλεγες πως τα σαλάτωσε μια ή κάποιες φορές όπως ΌΛΟΙ να το δεχτώ. Αυτό που έγραψες δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα, είναι μια λανθασμένη, καθόλου αντικειμενική προσωπική σου άποψη και με εντυπωσιάζει πάραυτα αφού ξέρω πως το ακολουθείς το θεμα motogp.
Το κλπ κλπ ανήκει στην παραπάνω κατηγορία

Τα στατιστικά που έγραψες είναι η απόδειξη πως δεν βλέπεις αντικειμενικά την κατάσταση.
Τι σχέση με την πραγματικότητα θα μπορούσε να έχει μια απλή αναφορά στατιστικών χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις?:confused:
Τι σχέση έχουν τα στατιστικά πρωταθλημάτων με αυτό που έγραψε ο spyro? :confused:
O spyros έγραψε ''προσωπικά δεν έχω δει άλλον αναβάτη (απο την εποχή του Schwantz) να οδηγεί μηχανακι με αυτό το τρόπο'' και πουθενά δεν ανέφερε κάτι άλλο... :hmm:

Και το συνεχίζεις απο την δική σου οπτική φτάνοντάς το στα παγκόσμια πρωταθλήματα και πως δεν ανήκει στους 10 καλύτερους...:pantofla:

Οσοι βρέθηκαν ποτέ κοντά του έγραψαν-είπαν πως μιλάει μόνο όταν έχει κάτι να πει, δεν γλύφει ποτέ κανένα και δεν μασάει τα λόγια του και εσύ τον θεωρείς κατίνα:confused::tooth::tooth::tooth:

Ευτυχώς μετά το έβγαλες απο μεσα σου με το ''δεν θα μου λείψει :tooth:


Ανέφερες και τον πρίγκιπα (Βάλε) αντιπαραθέτοντας πρωταθλήματα. Δεν θα στο συνεχίσω μιας και ήδη το θέμα ανήκει σε άλλο θρέντ που δεν θέλω να γράψω άποψη. Σου λέω μόνο πως το πρόβλημα είναι αυτόΣ ακριβώς...
Τεσπα άποψή σου, δικαίωμά σου να την έχεις.
Απλά σε θέμα με τίτλο ''round17 Philip Island'' και με την αφορμή του οδηγικού στυλ εσύ αραδιάζεις κατεβατό λόγων που σιχαίνεσαι κάποιον αναβάτη και πόσο μέτριος είναι αυτός.
Δηλαδή στο θρέντ με το συγκριτικό οδηγών τι θα γράψεις βρε κτήνος?

σημ. Δεν προσπαθώ να σου την πω
Δεν προσπαθώ να σου επιβληθώ
Δεν προσπαθώ να σε μειώσω
Δεν επιθυμώ οποιονδήποτε ανούσιο διαπληκτισμό λόγω διαφορετικής οπτικής
Δεν θα βάλω ποτέ κανέναν βάλε ή κέισυ πάνω απο τον οποιονδήποτε συνομιλητή μου
Αποψεις γράφω και δέχομαι μόνο με επιχειρήματα και σεβασμό στον συνομιλητή

Και για να ελαφρύνει... Τι; μίλησες άσχημα για τον Κέισυ; εεεε:moutza: παλιοκάθαρμα :tooth:

spyro
26/10/2012, 12:04
Εγώ έχω δει και πολλούς.
Να κάνω λίστα ?

....
:smokin:

εκείνος ο Μπραντλ καλός δεν είναι ρε Γιατρέ?

πως τον κόβεις?

:cool:

spyro
26/10/2012, 12:36
off topic

Δεν έχεις δει κανέναν
κανε τη λίστα αν κάνω λάθος
.........

Αυτό που έγραψες δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα, είναι μια λανθασμένη, καθόλου αντικειμενική προσωπική σου άποψη και με εντυπωσιάζει πάραυτα αφού ξέρω πως το ακολουθείς το θεμα motogp.
....




endopandou πιο μάγκας ακόμα

:beer:

chr1s_86
26/10/2012, 14:22
....

δεν είναι τίποτα το εξαιρετικό λέει :cry::bawl::bawl:

α, για να κάνεις μάχες "σώμα με σώμα" πρέπει να σε φτάσουν πρώτα :lol:






off topic
[....]
......

Πολλά respect για το κείμενο :a23::a23::a23:





Κι επειδή το θέμα έχει και τίτλο:



Phillip Island may have named a corner in honour of soon-to-retire local hero Casey Stoner, but they might as well have renamed the whole circuit if Friday MotoGP practice was anything to go by.


Casey Stoner flattens Phillip Island practice

(από crash.net)

MG-KTiNoS
26/10/2012, 14:57
272509
Πέρα από τον εν λόγω κύριο αντίστοιχες φωτογραφίες με το βίντεο που ανεβάσατε υπάρχουν σ όλο το ιντερνέτ, γκουγκλάρετε λίγο και θα δείτε.
(έχει και με Ρόσσι και με Χόρχε και με Πεντρόζα στο ίδιο σημείο να κάνουν το ίδιο πράγμα)

Ο Στόνερ στις μάχες σώμα σώμα δεν τα κατάφερε ποτέ καλά.
Ξεκινάει πρώτος και τελειώνει πρώτος, αλλιώς ή τούμπα ή λάστιχα, ή κάπου πίσω.
Θυμηθείτε λίγο Ρόσσι, Σίμο και Λοράτζο και θα καταλάβατε ότι εκείνος σχεδόν ποτέ δεν κέρδισε τέτοιες μάχες.
Τις περισσότερες φορές προσπάθησε να τις αποφύγει καταστρέφοντας ακόμα και τα λάστιχα θέλοντας να κερδίσει έδαφος (και μετά ο Χόρχες απλά έφυγε)
Συχνά το άγχος τον κατατρώει κι έχει καταφέρει να πέσει ακόμα και σε ζέσταμα.
Φέτος το πρωτάθλημα το έχασε από την υπεροψία του και από την αδυναμία του να συγκρατηθεί.
Με λίγα λόγια από τον κακό του εαυτό.

Είναι όμως απίστευτα γρήγορος όταν βρει κενή πίστα.
Εκεί δεν παίζεται.
Το άδειο γκριντ των τελευταίων ετών τον ευνόησε ενώ δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά εκεί που είχε κόσμο (2,5 πχ)
Αυτό προσπαθεί να κάνει και τώρα στην Αυστραλία

Όχι δεν τον θεωρώ τίποτα εξαιρετικό γιατί με τι πέρασμα του χρόνου δεν βελτίωσε τις αδυναμίες του (πράγμα που έκανε και ο Χόρχες και ο Πετρογκαζάκης πχ)
Τελικά φεύγει (βρίζοντας Ντόρνα Χόντα λαστιχάδες κλπ)

Θεωρώ αυτή τη στιγμή το Χόρχε πιο ολοκληρωμένο αναβάτη και θαυμάζω τον Πετρογκαζάκι για τη δύναμη ψυχής.
Αν κερδίσει ο Στόνερ στην Αυστραλία την Κυριακή ένα πράγμα θα αποδείξει…
Πόσο εγωιστής είναι.
(και όποιος κατάλαβε κατάλαβε)

MG-KTiNoS
26/10/2012, 15:01
εκείνος ο Μπραντλ καλός δεν είναι ρε Γιατρέ?

πως τον κόβεις?

:cool:



Συνήθως τον βλέπω … τάβλα !
Εσύ?
:lol:

MG-KTiNoS
26/10/2012, 15:18
off topic

Ο Κέισυ έχει το απολύτως διαφορετικό και εξαιρετικό οδηγικό στυλ, αποδεδειγμένα και γραμμένο απο δημοσιογράφους και αναβάτες που αγωνίστηκαν ή αγωνίζονται μαζί του.

272511


Οι οδηγοί το στιλ το φτιάχνουν ανάλογα με τη μοτοσικλέτα την πίστα τους αντιπάλους και τη στρατηγική.
Οι δημοσιογράφοι νομίζουν πως έχουν ένα στιλ γιατί βλέπουν κάποιον να οδηγεί κυρίως έτσι.
Αν ο Ρόσσι κέρδισε με κάθε μηχανάκι (ενώ ο Μπιάτζι κυρίως με 2,5 ) είναι γιατί άλλαζε το στιλ του.
Προσάρμοζε δηλαδή την οδήγηση του στο μηχανάκι και όχι το ανάποδο.
Θυμάσαι πως οδηγούσε ο Σπιζ στα ΣΒΚ ?
Δεν τον σήμερα και θα νομίζεις ότι είναι διαφορετικοί άνθρωποι.

Πάντα φιλικά μιλάμε και δεν είμαι ο Πάππας
:lol:

chr1s_86
26/10/2012, 15:22
Αν ο Ρόσσι κέρδισε με κάθε μηχανάκι (...) είναι γιατί άλλαζε το στιλ του.




FAIL :D

MG-KTiNoS
26/10/2012, 15:29
272512

περί στιλ που σου έλεγα.

MG-KTiNoS
26/10/2012, 15:31
FAIL :D

Ναι στα 125 στα 2,5 και στα 500 είχε το ίδιο στιλ…
Αλλά για να το λες κάτι πρέπει να ξέρεις…
Εξ άλλου τα έβλεπες και από τότε...
:D

chr1s_86
26/10/2012, 15:38
Ναι στα 125 στα 2,5 και στα 500 είχουν το ίδιο στιλ…
Αλλά για να το λες κάτι πρέπει να ξέρεις…
Εξ άλλου τα έβλεπες και από τότε...
:D

Δεν λέω για το στυλ. Ίσως έπρεπε να κάνω bold το με κάθε μηχανάκι. Αστείο ήταν για τη Ducati, πως το λένε;

Για το υπόλοιπο τι να πω.. Το έχουμε καταλάβει ότι βλέπεις αγώνες από το 1920. Όσοι είμαστε πιο μικροί να ασπαστούμε την άποψή σου και να μην μιλάμε ; :whiteflag:

MG-KTiNoS
26/10/2012, 15:52
Δεν λέω για το στυλ. Ίσως έπρεπε να κάνω bold το με κάθε μηχανάκι. Αστείο ήταν για τη Ducati, πως το λένε;

Για το υπόλοιπο τι να πω.. Το έχουμε καταλάβει ότι βλέπεις αγώνες από το 1920. Όσοι είμαστε πιο μικροί να ασπαστούμε την άποψή σου και να μην μιλάμε ; :whiteflag:

Κάτσε τώρα θα μυρίσω τα νύχια μου να δω τι εννοείς…
Για όλα τα άλλα

Βλέπω αγώνες λάιβ και tv από το 85
Έχω δει λάιβ τον Κένυ Ρόμπερτς και ήμουν μέσα όταν τσακίστηκε ο Ρέννεη.
Θέλεις να πιστεύεις ότι ο Στόνερ είναι κάτι εξαιρετικό δικαίωμα σου.
Για αυτά που έχω δει εγώ όμως παραμένει ένα πολύ μέτριο πράμα.
(για τον Μπραντλ δεν μιλάω καν)
:D
Αν έχεις να πεις κάτι επί της ουσίας οκ πες το να του κουβεντιάσουμε, φατσούλες, σημαιάκια κλπ άστα για αλλού…


Αυτά !

endopandou
26/10/2012, 16:08
@MG-KTiNoS Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν για το αν είναι καλός αναβάτης ο τρελός (Casey). Δεν έχει καν σημασία το ποιος είναι ο καλύτερος ή το ποιος έχει το καλύτερο στυλ κοκ.
Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους κι ο καθένας αναλύει όπως μπορεί.
Ο τρελός λοιπόν όχι μόνο άλλαξε το στυλ του απλά, το άλλαξε κατά πολύ. Ο Casey του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με αυτόν του 2006. Μια απλή ανασκόπηση στους τότε αγώνες το επιβεβαιώνει.
Οχι μόνο άλλαξε το στυλ αλλά το προσάρμοσε ακόμα και στην σκύλα φτουκάτι που κατάπιε τόσους και τόσους αναβάτες (ινκλούντινγκ τον πρίγκιπα)
Το ντρίφτ με ταυτόχρονο μπροστινό φρένο και σήκωμα της μοτό αλά ντάνι στάιλ που μόνο αυτός χρησιμοποίησε ever ήταν επίσης ένα καθόλα νέο στυλ.
Πως λες λοιπόν πως δεν άλλαξε το στυλ του? Μήπως εννοείς τον Vale? γιατί αυτός όντως δεν κατάφερε να αλλάξει το στυλ του παρότι ήταν επιτακτική ανάγκη. Η ίδια η ομάδα του αλλά και τόσοι άλλοι το λένε.
Το ότι έγραψες πως ο Vale άλλαζε στυλ γι αυτό κέρδιζε πραγματικά με εντυπωσιάζει.

Κατα τα άλλα +1 κανείς δεν είναι Πάπας, μόνο απόψεις ανταλλάσσονται στα φόρουμ και αποδεδειγμένα δεν παίζει ρόλο πόσα χρόνια παρακολουθεί κάποιος αλλά ''κυρίως'' το πως αναλύει αυτό που βλέπει. :beer:

εεεμ ξέχασα. Αυτό το βιντεάκι (αμόνγκ άδερς) δείχνει πως απλά δεν τον απασχολεί τι κάνει το μοτοσακό κάτω απο τα πόδια του.
Ακόμα και στο λάθος εντυπωσιακός είναι :winka::cool:
http://www.youtube.com/watch?v=1oTcpDOqjk8&feature=youtu.be

endopandou
26/10/2012, 16:32
http://motomatters.com/news/2012/10/26/scott_jones_down_under_friday_photos_fro.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+MotoGPMatters+%28MotoMatters%29

spyro
26/10/2012, 16:43
......
Αν έχεις να πεις κάτι επί της ουσίας οκ πες το να του κουβεντιάσουμε, φατσούλες, σημαιάκια κλπ άστα για αλλού…


Αυτά !

τσάκο μια σημαιούλα και απο με εμένα ρε γιατρε για ισιώσουμε λίγο γιατι το χουμε σοβαρέψει πολυ χωρίς λόγο :D

:whiteflag:

MG-KTiNoS
26/10/2012, 16:44
@MG-KTiNoS Δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν για το αν είναι καλός αναβάτης ο τρελός (Casey). Δεν έχει καν σημασία το ποιος είναι ο καλύτερος ή το ποιος έχει το καλύτερο στυλ κοκ.
Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους κι ο καθένας αναλύει όπως μπορεί.
Ο τρελός λοιπόν όχι μόνο άλλαξε το στυλ του απλά, το άλλαξε κατά πολύ. Ο Casey του σήμερα δεν έχει καμία σχέση με αυτόν του 2006. Μια απλή ανασκόπηση στους τότε αγώνες το επιβεβαιώνει.
Οχι μόνο άλλαξε το στυλ αλλά το προσάρμοσε ακόμα και στην σκύλα φτουκάτι που κατάπιε τόσους και τόσους αναβάτες (ινκλούντινγκ τον πρίγκιπα)
Το ντρίφτ με ταυτόχρονο μπροστινό φρένο και σήκωμα της μοτό αλά ντάνι στάιλ που μόνο αυτός χρησιμοποίησε ever ήταν επίσης ένα καθόλα νέο στυλ.
Πως λες λοιπόν πως δεν άλλαξε το στυλ του? Μήπως εννοείς τον Vale? γιατί αυτός όντως δεν κατάφερε να αλλάξει το στυλ του παρότι ήταν επιτακτική ανάγκη. Η ίδια η ομάδα του αλλά και τόσοι άλλοι το λένε.
Το ότι έγραψες πως ο Vale άλλαζε στυλ γι αυτό κέρδιζε πραγματικά με εντυπωσιάζει.

Κατα τα άλλα +1 κανείς δεν είναι Πάπας, μόνο απόψεις ανταλλάσσονται στα φόρουμ και αποδεδειγμένα δεν παίζει ρόλο πόσα χρόνια παρακολουθεί κάποιος αλλά ''κυρίως'' το πως αναλύει αυτό που βλέπει. :beer:

εεεμ ξέχασα. Αυτό το βιντεάκι (αμόνγκ άδερς) δείχνει πως απλά δεν τον απασχολεί τι κάνει το μοτοσακό κάτω απο τα πόδια του.
Ακόμα και στο λάθος εντυπωσιακός είναι :winka::cool:
http://www.youtube.com/watch?v=1oTcpDOqjk8&feature=youtu.be

κοίτα για να γίνει κουβ'εντα πρέπει να διαβάζεις και τι λένε οι άλλοι !
:lol:


Εγώ δεν είπα ότι δεν άλλαξε το στιλ οδήγησης είπε ότι δεν άλλαξε τον κακό του εαυτό.



Αλλά όταν εδώ πάει να γίνει μια κουβέντα
ή πρέπει τσακοθούμε
ή να έρθει κάποιος να πεί ότι είματε οφ τόπικ

οκ
ρότζερ.

Ο Στόνερ προσπαθεί να φύγει πρώτος και να κερδίσει μ αυτό το τρόπο.
Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.
Αν τα καταφέρει καλά.
Θα έρθει 3ος στο ΠΠ
Σε σχέση με τους στόχους που έθεσε είναι πίσω
ΑΥτά και τέλος
:D

MG-KTiNoS
26/10/2012, 16:45
τσάκο μια σημαιούλα και απο με εμένα ρε γιατρε για ισιώσουμε λίγο γιατι το χουμε σοβαρέψει πολυ χωρίς λόγο :D

:whiteflag:


οκ σόρι είχα μια πολύ δύσκολη μέρα σήμερα !'
:moutza:

:lol:

endopandou
26/10/2012, 17:03
οκ σόρι είχα μια πολύ δύσκολη μέρα σήμερα !'
:moutza:

:lol:


Vale :a022: ηρεμεί τα πνεύματα άσε που ταιριάζει και στην ηλικία μας :a024:

:tooth:


Τα νεότερα απο το μέτωπο λένε πως ο Elias θα τρέχει με Kalex το 13 (πάλι καλά...)

chr1s_86
26/10/2012, 17:09
Αν έχεις να πεις κάτι επί της ουσίας οκ πες το να του κουβεντιάσουμε, φατσούλες, σημαιάκια κλπ άστα για αλλού…


Επί της ουσίας μου φαίνεται ανούσιο να συγκρίνω αναβάτες που δεν έτρεχαν ταυτόχρονα!







εεεμ ξέχασα. Αυτό το βιντεάκι (αμόνγκ άδερς) δείχνει πως απλά δεν τον απασχολεί τι κάνει το μοτοσακό κάτω απο τα πόδια του.
Ακόμα και στο λάθος εντυπωσιακός είναι :winka::cool:
http://www.youtube.com/watch?v=1oTcpDOqjk8&feature=youtu.be


:beer::beer::beer:


(και οι φωτό του Scott Jones καταπληκτικές ! :beer: )