PDA

View Full Version : Θερμοκρασία Cbr 600f



dankannn
14/09/2005, 23:19
Η θερμοκρασία στο panelaki στο στροφόμετρο, τι θερμοκρασία πρέπει να λέει μέσα στην πόλη?
87-107 μου έγραψε έμενα είναι οκ?
Εχω το CBR 600F:) :) :)

Polifer
14/09/2005, 23:54
Επειδη έχω ένα φίλο με ενα CBR 1000RR ακου το εξης!
Στην αρχή του εδειχνε μεσα στη πολη μεχρι 105 και μετα παει για το 1ο σερβισ και ολα καλα..
Ξαφνικα μετα απο καπιες μερες του εδειχνε 110 - 115 μεσα στη κινηση

Παει στο μαστορα και του λεει: Υπαρχει προβλημα?
Μαστορας: ΟΧΙ! ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Παραξενευτικε που λες και λεει δε παω να ρωτησω και καμια αλλη γνωμη.. μετα απο κάποιοες μερες βρήκε χρόνο και το πηγε, και του λεει ο αλλος μαστορας ΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Τελικα οπως του ειπε ο 2ος μαστορας στο 1ο σερβις επρεπε να κοιταχτει μια συνδεσμολογία στο ψυγειο! Ο 1ος μαστορας δεν το κοιταξε και εχανε υγρα!! Με αποτελεσμα να χασει ΣΧΕΔΟΝ ολο το ψυγειο και το CBR να γινει αεροψυκτο με τελικό αποτέλεσμα να καψει μεχρι και φλατζα απο την υψηλή θερμοκρασία! (και μερικα άλλα που δε τα θυμάμαι)
Φυσικα την ζημιά την καλυψε η Honda στην εγκυηση (Ας προσεχει αλλη φορα πιον έχει εξουσιοδοτημένο μαστορα)

Και Φυσικα όταν πηγε να του το πει του 1ου μαστορα ουτε συγνωμη ουτε τπτ δεν ειπε! Στα @@ του !!

Τωρα μπορει να μην εχει σχέση με το δικό σου αλλά καλό ειναι να κοιτάμε τη θερμοκρασία!!



-ΕΛΑ ΜΑΣΤΟΡΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 115 ΒΑΘΜΟΙ??
-ΟΧΙ ΚΑΝΕ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Στην εικόνα δείχνω που ακριβώς ήταν το πρόβλημα! Ειχανε μαλιστα σχηματιστεί και άλατα στο σωληνάκι.


23804

Polifer
14/09/2005, 23:57
αμα θες ανανεωσε και το profile σου

sniper
15/09/2005, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Η θερμοκρασία στο panelaki στο στροφόμετρο, τι θερμοκρασία πρέπει να λέει μέσα στην πόλη?
87-107 μου έγραψε έμενα είναι οκ?
Εχω το CBR 600F:) :) :)


Δεν έχεις κανένα πρόβλημα....


Μέσα στην πόλη (και ανάλογα της εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος) οι θερμοκρασίες που θα βλέπεις (αφού ζεσταθεί ο κινητήρας βέβαια) θα είναι από 79 έως 110 βαθμοί περίπου....

Στους 107-108 δουλεύει το βεντιλατέρ και κατεβαίνει στους 106...

Αυτά αν πας με λιγότερα από 50... Αν κυκλοφορείς με παραπάνω από 50 και έχεις ροή αέρα στο ψυγείο σου η θερμοκρασία θα είναι κάτω από 100 σίγουρα...

Δεν φτιάχτηκαν βέβαια τα CBR για κίνηση στην πόλη αλλά αφού τα κυκλοφορούμε εδώ μέσα...... θα κάνει ζέστη :D

Tigas
15/09/2005, 15:48
Polifer


ΚΑΤΑΡΧΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΣΤΟ CBR1000RR ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΥΠΕΧΥΛΗΣΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΔΕΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ.
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Η Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ Η ΕΣΥ ,Η ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΣΤΟ ΄΄ΚΑΛΟ΄΄ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.

ΦΛΑΝΤΖΑ ΚΑΥΣΕΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΗΣ ΗΟΝDA MEXΡΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΞΕΡΩ 1000000000% ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

ΦΛΑΝΤΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΟ 1000RR ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΔΙΑ HRC.

ΑΝ ΔΕΝ ΛΕΣ ΕΣΥ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΤΕ ΛΕΕΙ Η Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ Η Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΨΕΥΤΗ ΤΟ ΠΗΓΕ.

Tigas
15/09/2005, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Η θερμοκρασία στο panelaki στο στροφόμετρο, τι θερμοκρασία πρέπει να λέει μέσα στην πόλη?
87-107 μου έγραψε έμενα είναι οκ?
Εχω το CBR 600F:) :) :)

Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΡΜΑΛ ΑΥΤΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΝΙΓΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ ΠΡΩΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΑΜΑΤΑ.
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝ ΤΥΧΩΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΜΟΛΙΣ ΠΑΕΙ 106 ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ.

Dr.Evil
15/09/2005, 17:58
Μιά χαρά είναι τό μηχανάκι εκεί δουλευει καί τό δικό μου, ασχετο αν αποφευγω τό κέντρο γιατί τό λυπάμαι. Τά μάτια σου ομως δεκατέσσερα γιατί μιά φορά δέν πήρε εμπρός τό βεντιλατέρ λογω καμένης ασφάλειας καί μού εφτασε 118 βαθμούς .... αυτό ζεστάθηκε καί εγώ πάγωσα...:bawl:

Polifer
15/09/2005, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Polifer


ΚΑΤΑΡΧΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΣΤΟ CBR1000RR ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΥΠΕΧΥΛΗΣΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΔΕΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ.
ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Η Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ Η ΕΣΥ ,Η ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΣΤΟ ΄΄ΚΑΛΟ΄΄ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ.

ΦΛΑΝΤΖΑ ΚΑΥΣΕΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΗΣ ΗΟΝDA MEXΡΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΞΕΡΩ 1000000000% ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

ΦΛΑΝΤΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΟ 1000RR ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΟΝΗΡΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΥΜΠΩΝΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΑΔΙΑ HRC.

ΑΝ ΔΕΝ ΛΕΣ ΕΣΥ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΤΕ ΛΕΕΙ Η Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ Η Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΨΕΥΤΗ ΤΟ ΠΗΓΕ.

ΚΑΤΑΡΧΗΣ Φιλε μου μεγαλε δυστυχως λυπαμαι πολυ που σε απογοητεύω αλλα τα πραγματα ετσι εγιναν και το παραδεχτηκε και ο μαραγκος απο το συνεργειο που ΕΦΤΕΓΕ!!

Εκει εχει ενα σωληνα που βιδώνει και επρεπε να κοιταξει αμα ηταν σε καλή κατασταση το βιδωμα του κολάρου! ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕ (ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ Ο ΤΣΑΓΚΑΡΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ @@ ΤΟΥ) και εγινε οτι εγινε! Το ΨΗΓΕΙΟ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΟ απο paraflu!

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ στο μερος που ηταν ο τσαγκαρης αυτο το παιδι ειχε αγορασει τη μηχανη και του ειχανε δωσει βιβλίο σεβρις για Μαυρο χοντα ενω ειχε Κοκκινο!!
Οτι να'ναι!

Στο CBR ΑΡΠΑΞΕ H ΦΛΑΤΖΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και Η ΗΟΝDA ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΚΑΣΤΑ ΤΣΟΥΚΟΥ ΤΣΟΥΚΟΥ!

Μονο το paraflu και τα λαδια πληρωσε ο φίλος μου!

Αυτο που δε καταλαβαινω πιο πολύ ειναι γιατι λες ψέφτη ή εμένα ή τον φίλο μου! Κι εγω κι αυτος εχει honda δε καταλαβαινω τι θα κερδίσω αμα σου πω ψέματα!!!!! Την ιστορια την ειπα για να το εχει υποψην το παιδι και να προσεχει σε ενδειξη αλληλεγκύης όπως ειπε κι ο αλλος την ιστορια που του ειχε καψει ασφαλεια και δεν δουλευε το βεντιλατερ!



:a34:

Tigas
16/09/2005, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Polifer
ΚΑΤΑΡΧΗΣ Φιλε μου μεγαλε δυστυχως λυπαμαι πολυ που σε απογοητεύω αλλα τα πραγματα ετσι εγιναν και το παραδεχτηκε και ο μαραγκος απο το συνεργειο που ΕΦΤΕΓΕ!!

Εκει εχει ενα σωληνα που βιδώνει και επρεπε να κοιταξει αμα ηταν σε καλή κατασταση το βιδωμα του κολάρου! ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕ (ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ Ο ΤΣΑΓΚΑΡΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ @@ ΤΟΥ) και εγινε οτι εγινε! Το ΨΗΓΕΙΟ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΟ απο paraflu!

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ στο μερος που ηταν ο τσαγκαρης αυτο το παιδι ειχε αγορασει τη μηχανη και του ειχανε δωσει βιβλίο σεβρις για Μαυρο χοντα ενω ειχε Κοκκινο!!
Οτι να'ναι!

Στο CBR ΑΡΠΑΞΕ H ΦΛΑΤΖΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και Η ΗΟΝDA ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕ ΣΚΑΣΤΑ ΤΣΟΥΚΟΥ ΤΣΟΥΚΟΥ!

Μονο το paraflu και τα λαδια πληρωσε ο φίλος μου!

Αυτο που δε καταλαβαινω πιο πολύ ειναι γιατι λες ψέφτη ή εμένα ή τον φίλο μου! Κι εγω κι αυτος εχει honda δε καταλαβαινω τι θα κερδίσω αμα σου πω ψέματα!!!!! Την ιστορια την ειπα για να το εχει υποψην το παιδι και να προσεχει σε ενδειξη αλληλεγκύης όπως ειπε κι ο αλλος την ιστορια που του ειχε καψει ασφαλεια και δεν δουλευε το βεντιλατερ!



:a34:

KAI EΓΩ ΞΑΝΑΕΠΙΜΕΝΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΛΕΣ ΕΣΥ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΑΞΕ ΦΛΑΝΤΖΑ ΚΑΥΣΕΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΠΟΤΕ
ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ


ΚΟΙΤΑ ΤΑ ΠΜ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ :wave2: