PDA

View Full Version : Τυχη βουνο `η μεγαλη γκαντεμια?



ADVENTURAZ
10/04/2012, 15:28
Ξεκιναμε λοιπον Κυριακη γυρω στις 11 το πρωι απο Χαλκιδα,δυο φιλοι κι εγω για μια χαλαρη βολτα και καφεδακι με προορισμο τους Αγιους Αποστολους Αττικης.Η διαδρομη γνωστη: Βαθυ,Χαλκουτσι,Ωρωπος ολο παραλιακα.Ζεστος καιρος,διαθεση στο φουλ,οι ταχυτητες χαλαρες(60-70χαω) ολα κυλανε ροδινα...ωσπου 2 χλμ περιπου πριν μπουμε στους Αγιους Αποστολους μετα απο μια δεξια στροφη και σε αποσταση 10?:eek: μετρων σταματημενο ΚΑΘΕΤΑ στο ρευμα μας ενα toyota carina.
Αυτο που ακολουθησε ειναι σκηνη βγαλμενη απο Hollywood.
Ο Μητσος με το vstrom που ειναι μπροστα μου καρφωνεται στην πορτα του οδηγου και με μια κολοτουμπα περναει πανω απο το αμαξι.Εγω με το που βλεπω το σκηνικο προλαβαινω να ψελισω ενα "πωωω" πλακωνομαι στα φρενα,το μηχανακι πλησιαζει με την αριστερη μπαντα(μπας και γλιτωσω την μετωπικη)το αυτοκινητο, αφηνω τα τιμονια κλεινω τα ματια και...μπααμμ...σκαω στην πισω πορτα ,σπαω το τζαμι και ζηλευοντας το αεροπλανικο του Μητσου κανω μια πιρουετα και σκαω διπλα του ξαπλα στο οδοστρωμα.Με το τριτο μπαμ που ακουω περιμενω να δω τον Πανο να ερχεται ,σαν αλλος Σοτομαγιορ να προσγειωθει στην αγκαλια μας, αλλα (ευτυχως??)εμεινε σφηνομενος στο αριστερο μπροστινο φτερο του αυτοκινητου!
Απολογισμος συγκρουσης: Μητσος με σπασμενο δεξι καρπο που ισως χρειαστει χειρουργειο,Πανος εγχειρηση στον σπασμενο αριστερο καρπο κι εγω πεντε ραμματα στο σκισμενο γονατο (εβλεπα με γυμνο ματι το κοκαλο της επιγονατιδας:hypnotize )
Να σημειωθει οτι ολοι ημασταν αρματομενοι(κρανος,μπουφαν,γαντια,μποτες)
ΕΚΤΟΣ απο μενα, που για πρωτη φορα σε βολτα δεν φορεσα τις ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΕΣ μου.
Και ρωταω εγω τωρα:να`ναψω ενα κερακι παραπανω την Ανασταση που δεν παθαμε και χειροτερα, η να τα βαλω με την ατυχια μου που τραυματιστηκα στο μονο σημειο που δεν φορεσα (`η καλυτερα αμελησα να φορεσω) προστατευτικο εξοπλισμο?
Οπως και να`χει παντως θα μπορουσε να ειναι χειροτερα για ολους μας.
Γι`αυτο παιδες,απο`δω και περα ακομη και στο περιπτερο με πανοπλια θα πηγαινω!!

Julius
10/04/2012, 15:32
....Κεράκι δαγκωτό

Περαστικά

axtarmas
10/04/2012, 15:36
perastika pedia anapste ena keraki gia to kalo

CHRISTOF
10/04/2012, 15:51
Περαστικά παίδες.
Τελικά το αυτοκίνητο τί έκανε εκεί πέρα?

fournas
10/04/2012, 16:00
περαστικα φιλε .
ολα καλα με ασφαλεις κτλ του κυριου/ας ?

Ζεύκας
10/04/2012, 16:10
:eyepop::eyepop:

με το αμάξι τι παίχτηκε?

MikeG
10/04/2012, 16:14
Γρήγορα περαστικά και στους τρεις σας. Όσο για το αμάξι, αφενός απορώ πως βρέθηκε κάθετα στο δρόμο & αφετέρου ελπίζω ότι θα σας πληρώσει καλά.

:wave2:

tthodor
10/04/2012, 16:39
Περαστικά ρε Γιάννη και σε σένα και στα φιλαράκια σου....

Πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα χειρότερο...

το carina πως βρέθηκε κάθετα? Αναστροφή ή ατύχημα?

ADVENTURAZ
10/04/2012, 16:40
Το αμαξι εβγαινε απο παραδρομο παραβιαζοντας στοπ,αλλα μολις μας ειδε το κοκκαλωσε κλεινοντας ολο το ρευμα μας,ακομα και το μισο αντιθετο ρευμα με αποτελεσμα να μην υπαρχει πουθενα χωρος για να περασουμε παρα μονο απο πανω.
Φυσικα και παραδεχτηκε οτι φταιει 100% και θα μας αποζημιωσει η ασφαλεια του.

faraway
10/04/2012, 16:45
Αφού είσαι εδώ και γράφεις , τύχη βουνό , δαγκωτό .

Περαστικά και αγύριστα . :wave2:

devil's animal
10/04/2012, 16:52
παλι καλα να λες αδερφε...
:rolleyes:

taisteal
10/04/2012, 16:53
τυχεροι μεσα στην ατυχια σας...περαστικα

nic mor
10/04/2012, 17:05
περαστικα ρε!!!!:wave2::wave2:

Cpt. Haddock
10/04/2012, 17:19
Περαστικα και παλι καλα θα έλεγα. Πλαγιομετωπικες στουκες και δεν ειχατε κατι "σοβαρο" (οχι οτι δεν ειναι ο καρπος) αλλα καταλαβαινεις...

kordix
10/04/2012, 17:43
O ρε Γιάννη...

Περαστικά σε σένα και στα φιλαράκια...



Το ότι πετάξατε πάνω από το αυτοκίνητο είναι καλό, τρομακτικό αλλά καλό. Ευτυχώς όμως και για τον τρίτο της παρέας που έσκασε και έμεινε πάνω στο ΙΧ και την έβγαλε "καθαρή" μόνο με καρπό. Είστε πολυ τυχεροί στην ατυχία σας.

Καλή Ανάσταση σε όλους και σας εύχομαι να ξεπεράσετε τις συνέπειες από το ατύχημα το γρηγορότερο δυνατόν.

panagath
10/04/2012, 18:23
Περαστικά ρε παιδιά. Πάντα όρθιοι από εδώ και πέρα.

πυξιδας990
10/04/2012, 20:05
περαστικα και το κερακι λεω να το αναψετε.οσο για το αμαξι,να υποθεσουμε οδηγο 60+ η καμια μοντελα που πιασατε και κονε:lol::lol
:μην παρεξηγηθουμε,απλως να ελαφρυνουμε τον πονο

taxydromos
10/04/2012, 20:19
τι λες τωρα!!:eek:
τελικα τους παραλιακους δρομους σε πολυσυχναστα μερη ειναι να τους προσεχεις διπλα!
παλι καλα να λες!καλη αναρρωση!:)

jimmis5
10/04/2012, 20:22
Περαστικα!!!

kawazoyras
10/04/2012, 20:38
περαστικά κ ποτέ ξανά, πάλι καλά που αποφύγατε τα χειρότερα.......

αλλά ρε φιλαράκι τόσο τυφλή ήταν η στροφή κ το είδατε ξαφνικά;
κ με 60-70 κ περάσατε κ απο πάνω; μήπως πηγαίνατε πιο γρήγορα;

πέστε την αλήθεια δε μαρτυράω πουθενά.....:lol:

ADVENTURAZ
10/04/2012, 21:00
Σας ευχαριστουμε ολους παιδια κι εγω και οι φιλοι μου για το κουραγιο και τις ευχες σας!
Ειναι η πρωτη φορα που τρακαρω εδω και 20+ χρονια που καβαλαω δικυκλο και μου εχει στοιχισει αρκετα.Βαλε τον τραυματισμο + την κλεισουρα στο σπιτι...εχει στριψει το μυαλο λεμε...
Εστω και απο το πληκτρολογιο μου δινετε κουραγιο.
Προσοχη ολοι παιδια,ποτε ξανα και σε κανεναν...παντα ορθιοι
Καλο πασχα να εχουμε ολοι:beer::beer:

PalLoukiLuke
10/04/2012, 21:04
κερακια θα ελεγα ....
αχχ αυτοι οι καρποι...
γρηγορα σιδερενιος man!!

Ichigo
10/04/2012, 21:35
περαστικά σε όλους! :eek:
μα καλά ρόδα ρόδα πηγαίνατε και σκάσατε και οι τρεις στο αμαξι χωρίς κανένα περιθώριο αντίδρασης;

BLACKGAS
10/04/2012, 21:51
Γρήγορη ανάρρωση σε όλους.

Προσοχή με τα χειρουργία γιατί ο καρπός είναι δύσκολος.

Ποτέ ξανά εύχομαι.

ADVENTURAZ
10/04/2012, 22:54
περαστικά κ ποτέ ξανά, πάλι καλά που αποφύγατε τα χειρότερα.......

αλλά ρε φιλαράκι τόσο τυφλή ήταν η στροφή κ το είδατε ξαφνικά;
κ με 60-70 κ περάσατε κ απο πάνω; μήπως πηγαίνατε πιο γρήγορα;

πέστε την αλήθεια δε μαρτυράω πουθενά.....:lol:


περαστικά σε όλους! :eek:
μα καλά ρόδα ρόδα πηγαίνατε και σκάσατε και οι τρεις στο αμαξι χωρίς κανένα περιθώριο αντίδρασης;

Παιδες τα 60-70 που λεω ισως ειναι και πολλα για τη συγκεκριμενη στροφη

Ροδα-ροδα δεν το λες...ειχαμε περιπου 5 μετρα αποσταση μεταξυ μας γιατι τα χλμ που πηγαιναμε δεν ηταν πολλα...

Η στροφη ειναι τυφλη ,δεξια παρατεταμενη και ακριβως στην εξοδο της(μπορει και πιο πριν)βγαινει απο δεξια καθετα το αμαξι με πορεια αντιθετη σε εμας.Οπως καταλαβαινετε ειναι αρκετα δυσκολο-εστω και ενστικτωδως-να τσαρουχωσεις τα φρενα ενω εισαι ακομα πλαγιασμενος.Αν το καναμε αυτο θα γλυστρουσαμε αριστερα και θα πεφταμε ειτε στις μπαριερες ειτε στη θαλασσα.Οποτε πρωτα βρισκεις προσφυση και μετα προσπαθεις να σωσεις ο,τι προλαβεις.

Βαζω μια φωτο που ισως βοηθησει να καταλαβετε πως εγινε το ατυχημα.Η πορεια μας ηταν προς το σημειο που τραβηξα τη φωτο και δεξια,στο υψος του προφυλακτηρα,βλεπετε την κυκλικη πορεια που γραφει η μπαριερα ως το βαθος αριστερα της εικονας
253061

Λευκάδιος
10/04/2012, 22:55
τυχεροι στην ατυχια σας παιδια,περαστικα σε ολους και γρηγορη επιστροφη στους ρυθμους σας.απο υλικες ζημιες τι παθατε?το αυτοκινητο φανταζομαι θα εχει την μεγαλυτερη απ'ολα.

antsoar
10/04/2012, 23:07
Περαστικά σε όλους, και ποτέ ξανά!

skylaros
11/04/2012, 00:05
Για εμένα ούτε ο οδηγός του αυτοκινήτου φταίει αλλά και εγώ αν είχα εμπλακεί σε τέτοιο ατύχημα το λιγότερο που θα ήθελα να κάνω θα ήταν να απαλύνω τον πόνο των εμπλεκομένων δικυκλιστών. Πιστεύω πως αυτός που έπρεπε να σας αποζημιώσει και τους τέσσερις είναι ο δήμος ή η νομαρχία η τέλος πάντων όποιος έχει την ευθύνη για αυτόν τον δρόμο... Νομίζω πως είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ΚΑΚΟΥ δρόμου από τους χιλιάδες δρόμους στην Ελλάδα που απλά κάνεις το σταυρό σου τεντώνεις τα αυτιά σου, αφουγκράζεσαι τον αέρα και βγαίνεις προσκυνώντας μην έρθει κάποιο όχημα.

περαστικά εύχομαι και καλή τύχη από εδώ και πέρα.

fournas
11/04/2012, 00:53
Για εμένα ούτε ο οδηγός του αυτοκινήτου φταίει αλλά και εγώ αν είχα εμπλακεί σε τέτοιο ατύχημα το λιγότερο που θα ήθελα να κάνω θα ήταν να απαλύνω τον πόνο των εμπλεκομένων δικυκλιστών. Πιστεύω πως αυτός που έπρεπε να σας αποζημιώσει και τους τέσσερις είναι ο δήμος ή η νομαρχία η τέλος πάντων όποιος έχει την ευθύνη για αυτόν τον δρόμο... Νομίζω πως είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ΚΑΚΟΥ δρόμου από τους χιλιάδες δρόμους στην Ελλάδα που απλά κάνεις το σταυρό σου τεντώνεις τα αυτιά σου, αφουγκράζεσαι τον αέρα και βγαίνεις προσκυνώντας μην έρθει κάποιο όχημα.

περαστικά εύχομαι και καλή τύχη από εδώ και πέρα.


τα εχεις τα δικια σου αλλα δεν κοκκαλωνεις το ριμαδι σου μεσ' την μεση οταν δεις οτι ερχεται καποιος ..

skylaros
11/04/2012, 01:18
ξαφνιάζεσαι ... δε ξέρεις από που θα περάσει ο άλλος και αν ανοίγονταν όπως επίσης και εσυ που πας κανονικά ξαφνιάζεσαι δυστυχώς αυτά τα κρυφά σημεία είναι πολύ ύπουλα τώρα νταξ τι να πούμε και για την εκπαίδευση των οδηγών ...

σημασία έχει να γίνουν καλά τα παιδιά και μετά οι μηχανές τους γιατί και αυτό είναι σημαντικό.

Red Rider
11/04/2012, 01:20
Τίποτα..
Όλα ειναι περαστικά και σε λίγο καιρό θα διηγείστε την φάση και θα γελάτε.
Εχω περάσει αμέτρητες φορές απο το σημείο.Για την ιστορία λίγο πιο πίσω έχασα ενα φίλο υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες με εσάς..ακριβώς!Μόνο που δεν είχε την τύχη σας.
Πάντα όρθιοι παιδιά.

tthodor
11/04/2012, 01:49
Για εμένα ούτε ο οδηγός του αυτοκινήτου φταίει αλλά και εγώ αν είχα εμπλακεί σε τέτοιο ατύχημα το λιγότερο που θα ήθελα να κάνω θα ήταν να απαλύνω τον πόνο των εμπλεκομένων δικυκλιστών. Πιστεύω πως αυτός που έπρεπε να σας αποζημιώσει και τους τέσσερις είναι ο δήμος ή η νομαρχία η τέλος πάντων όποιος έχει την ευθύνη για αυτόν τον δρόμο... Νομίζω πως είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ΚΑΚΟΥ δρόμου από τους χιλιάδες δρόμους στην Ελλάδα που απλά κάνεις το σταυρό σου τεντώνεις τα αυτιά σου, αφουγκράζεσαι τον αέρα και βγαίνεις προσκυνώντας μην έρθει κάποιο όχημα.

περαστικά εύχομαι και καλή τύχη από εδώ και πέρα.

Φταίει και με το παραπάνω ο οδηγός ! ! ! Μη το συζητάς. Έχει στρίψει ΠΑΡΑ πολύ κλειστά στην στροφή. Πράγμα που σημαίνει ή ότι ήταν εντελώς απρόσεχτος, ή ότι ήταν εντελώς άσχετος.... Και στις δύο περιπτώσεις δηλαδή σημαίνει "πάω αργά, πάω σίγουρα" κοινώς αν έκανε κάμποσα δευτερόλεπτα να φτάσει μέχρι εκείνο το σημείο... ακόμη και αν έλεγξε πριν βγει δεν έιχε πλέον κανένα νόημα......
Το μόνο που μπορεί να έσωζε την κατάσταση θα ήταν ένας καθρέφτης στην μεριά της θάλασσας.....

Τεσπα....... αφού ο Γιάννης λέει πως ο οδηγός απόδεχτηκε την ευθύνη του, και αφού είναι καλά και αυτός και η παρέα του.... πλέον μόνο περαστικά και κουράγιο....:wave2:

TROOPER
11/04/2012, 07:59
περαστικα και ποτε ξανα ευχομαι!!!

:beer:

TROOPER
11/04/2012, 08:02
Για εμένα ούτε ο οδηγός του αυτοκινήτου φταίει αλλά και εγώ αν είχα εμπλακεί σε τέτοιο ατύχημα το λιγότερο που θα ήθελα να κάνω θα ήταν να απαλύνω τον πόνο των εμπλεκομένων δικυκλιστών. Πιστεύω πως αυτός που έπρεπε να σας αποζημιώσει και τους τέσσερις είναι ο δήμος ή η νομαρχία η τέλος πάντων όποιος έχει την ευθύνη για αυτόν τον δρόμο... Νομίζω πως είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ΚΑΚΟΥ δρόμου από τους χιλιάδες δρόμους στην Ελλάδα που απλά κάνεις το σταυρό σου τεντώνεις τα αυτιά σου, αφουγκράζεσαι τον αέρα και βγαίνεις προσκυνώντας μην έρθει κάποιο όχημα.

περαστικά εύχομαι και καλή τύχη από εδώ και πέρα.

μη λεμε οτι θελουμε....

φιλικα :beer:

harris_x
11/04/2012, 08:27
περαστικά κι αγύριστα εύχομαι :beer:

sergiosm
11/04/2012, 09:35
Περαστικά και αγύριστα ρε παιδιά
και σύντομα ξανά καβάλα.

sapila racing
11/04/2012, 09:39
Περαστικά κι αγύριστα. :sick:

ADVENTURAZ
11/04/2012, 10:32
[QUOTE=tthodor
Το μόνο που μπορεί να έσωζε την κατάσταση θα ήταν ένας καθρέφτης στην μεριά της θάλασσας.....[/QUOTE]

Χαα...το θεμα ειναι πως ΕΙΧΕ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...και ηταν το πρωτο πραγμα που ρωτησα τον παππου (αφου αρχισα να συνερχομαι απο την στουκα)-καλα δεν κοιταξες τον καθρεφτη?-δεν σας ειδα παιδακι μου...αντε βγαλε ακρη...

Kleman
11/04/2012, 12:02
Περαστικα Γιαννη σε εσενα και την παρεα και για καποιο λογο ειστε καλλα.Αυτο μετραει.
Δυστυχως ολοι εχουμε ενα αναλογο περιστατικο.
Καλη αναστασταση σε ολους και υγεια.
Αντε να παν ολα καλα να ξανασυναντηθουμε για καμια ον οφ διαδρομη

DAYMAN
11/04/2012, 12:23
Περαστικα παιδια.Τι αλλο να πεις;Το μονο που μενει ειναι να αρχισουν να πεφτουν στα κεφαλια μας αυτοκινητα...........

$py
11/04/2012, 12:31
Γιάννη περαστικά σας, τέλος καλό, όλα καλά. Σε περιμένουμε να αναρρώσεις πλήρως για να κάνουμε το Εύβοια round 3

:beer:

tzarot
11/04/2012, 12:37
Φίλε Γιάννη, όπως το είπες τυχεροί μέσα στην ατυχία που σας βρήκε.
Περαστικά σε όλους σας γρήγορα και πλήρως.

ADVENTURAZ
11/04/2012, 17:44
Ευχαριστω πολυ παιδια και εκ μερους των φιλων,δεν μας εχει μεινει τιποτα παρα μονο υπομονη...
Να `στε ολοι καλα και παντα ορθιοι :beer:

LOUKILOUK
12/04/2012, 00:29
Πράγματι μεγάλη ατυχία, τριά στα τρία είναι δύσκολο να συμβεί έστω και έτσι...:eek:
Περαστικά σε όλους σας και αγύριστα... :wave2:

leontheprof
12/04/2012, 01:51
Περαστικα ρε παιδια, και καλη αναρρωση...αντε και μη χειροτερα..

konkost
12/04/2012, 06:50
:eyepop: Tι ειπες τωρα? Περαστικα ρε συ! Και στους τρεις σας!

el-Gatto
16/04/2012, 09:11
ΩΧΧΧΧΧΧ.....τωρα το ειδα....ειχα 1 βδομάδα να μπω και...δεν...

Ρε συ Γιάννη....ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ να ειναι ,ΑΓΥΡΙΣΤΑ ,& ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ !!! :wave2:

takis-kk
16/04/2012, 10:10
Ο οδηγός φταίει , υπάρχει διπλή γραμμή ! Απαγορεύεται στο σημείο αυτό να πάει αριστερά.
Ο Δήμος ή όποιος υπεύθυνος φταίει , δεν έπρεπε να υπάρχει εκεί έξοδος.
Δεν γράφεις αν υπήρχε σχετική σήμανση πριν αυτό το σημείο "καρμανιόλα"
Τά κάτοπτρα πάντα τα λαμβάνουμε σοβαρά υπ όψη, γιατί ποτέ δεν ξέρεις..
Εμείς δεν πλαγιάζουμε αν δεν βλέπουμε την έξοδο γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας.
5-6 μέτρα απόσταση μεταξύ μας με 60-70 Km/h είναι λίγα.
Περαστικά και ποτέ ξανά.

kawazoyras
16/04/2012, 12:48
Ο οδηγός φταίει , υπάρχει διπλή γραμμή ! Απαγορεύεται στο σημείο αυτό να πάει αριστερά.
Ο Δήμος ή όποιος υπεύθυνος φταίει , δεν έπρεπε να υπάρχει εκεί έξοδος.
Δεν γράφεις αν υπήρχε σχετική σήμανση πριν αυτό το σημείο "καρμανιόλα"
Τά κάτοπτρα πάντα τα λαμβάνουμε σοβαρά υπ όψη, γιατί ποτέ δεν ξέρεις..
Εμείς δεν πλαγιάζουμε αν δεν βλέπουμε την έξοδο γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας.
5-6 μέτρα απόσταση μεταξύ μας με 60-70 Km/h είναι λίγα.
Περαστικά και ποτέ ξανά.


μπράβο μας μόνο ο οδηγός του αυτοκινήτου κ κανείς άλλος, όλα τα νόμιμα τα είπες αλλά ξέχασες κ τις ταχύτητες. ευτυχώς που δεν ήμασταν εμείς ο οδηγός του αυτοκινήτου αλλά κ να ήμασταν θα τα προσέχαμε όλα αυτά κ το κυριότερο θα στέλναμε κάποιον απέναντι να μας πεί πότε να βγούμε

πάντα φιλικά κ στα πλαίσια της συζήτησης μη τα ισοπεδώνουμε όλα......... κ εμείς πάντα απο πάνω, το οτι φταίει το παραδέχομαι...

simeon
17/04/2012, 10:28
περαστικά σε όλους!