PDA

View Full Version : Αποθήκευση μοτό



HelenKoR
10/04/2012, 17:50
Εχω δυο λειτουργικά μηχανάκια, ένα αυτόματο δίχρονο σκουτεράκι και ένα παπί.
Θέλω λοιπόν να τα αποθηκεύσω. Θα παραμείνουν εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες.
Και θέλω να έχω την δυνατότητα, αν στο μέλλον τα χρειαστώ, να μπορώ εύκολα να τα βάλω και πάλι μπροστά.

Τι πρέπει να κάνω; Πχ, να τα αδειάσω απο υγρά(λάδια, βενζίνη); Απλώς να τα σκεπάσω για τον ήλιο και την βροχή;
Καμιά ιδέα;

:wave2:

Cpt. Haddock
10/04/2012, 17:53
Εκτεθειμένα στις καιρικές συνθηκες και αποθηκευση ειναι αντιφατικές εννοιες :p

Αδειασε βενζινη, βγαλε τις μπαταριες, ριξε λιγο αντισκωριακο σε καιρια σημεία κι αν εχουν μείνει πολύ καιρό στεγνα σε ήλιο, σκέπασέ τα με κουκούλα :wave2:

HelenKoR
10/04/2012, 18:00
Τα σχόλιά μου με κόκκινο. :wave2:


Εκτεθειμένα στις καιρικές συνθηκες και αποθηκευση ειναι αντιφατικές εννοιες :p
Δεν υπάρχει μόνον μια έννοια (δλδ τοποθέτηση πραγμάτων σε αποθήκη) για την λέξη αποθήκευση.

Αδειασε βενζινη, βγαλε τις μπαταριες, ριξε λιγο αντισκωριακο σε καιρια σημεία κι αν εχουν μείνει πολύ καιρό στεγνα σε ήλιο, σκέπασέ τα με κουκούλα :wave2:
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

VASOS
10/04/2012, 18:13
Εχω δυο λειτουργικά μηχανάκια, ένα αυτόματο δίχρονο σκουτεράκι και ένα παπί.
Θέλω λοιπόν να τα αποθηκεύσω. Θα παραμείνουν εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες.
Και θέλω να έχω την δυνατότητα, αν στο μέλλον τα χρειαστώ, να μπορώ εύκολα να τα βάλω και πάλι μπροστά.

Τι πρέπει να κάνω; Πχ, να τα αδειάσω απο υγρά(λάδια, βενζίνη); Απλώς να τα σκεπάσω για τον ήλιο και την βροχή;
Καμιά ιδέα;

:wave2:

Πριν την αποθήκευση άλλαξε τα λάδια, γέμισε τελείως το τεπόζιτο, αφαίρεσε μπαταρία (αφού την φορτίσεις τη συντηρείς 1 φορά το μήνα π.χ.) και ψέκασε με αντισκωριακό (π.χ WD-40) σκελετό, ντίζες, μανέτες και λοιπά μεταλλικά μέρη (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΦΡΕΝΑ).

HelenKoR
10/04/2012, 18:15
Τελικά γεμίζω ή αδειάζω το ντεπόζιτο; :confused:

devil's animal
10/04/2012, 18:16
πρεπει να ξερεις αν κανεις κατι τετοιο και γιατι το κανεις.
π.χ.
αδειαζεις βενζινη απο ντεποζιτο αλλα και απο καρμπυρατερ. πως? απλα το αφηνεις να δουλεψει και στεγνωνει. αυτο το κανεις γιατι μετα απο καιρο η βενζινη εχει την ταση να γινεται κολλα και να τα κανει ολα μεσα πτνα.
σκεπαζεις με κουκουλα γιατι δεν θες ο ηλιος να βλεπει επιφανειες που μπορει να καταστρεψει. οπως κοντερ, τσιμουχες, λαστιχα κλπ.
λαδωνεις οτι πρεπει να λαδωθει και ριχνεις WD40 σχεδον σε ολα τα υπολοιπα. αυτο λογω υγρασιας. δεν θες π.χ να σου κολλησουν τα εμβολα της δαγκανας (δεν ξερω και αν εχουν δισκους τα μηχανακια). ή δεν θες να σκουριασει η αλυσιδα του παπιου.
επισης καλο ειναι να ριχτει WD40 και στις ηλεκτρικες επαφες.

το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα δεν μας λες αν θα τα αποθηκευσεις για καιρο. αν θα τα βαζεις μπροστα που και που...κ.α.

π.χ. αν τα βαζεις μπροστα και τα πηγαινεις μια βολτιτσα ανα 15-20 μερες δεν εχεις αναγκη να κανεις τιποτα...;)

VASOS
10/04/2012, 18:21
Τελικά γεμίζω ή αδειάζω το ντεπόζιτο; :confused:
Εάν είναι μεταλλικό καλύτερα άδειασμα όλο το κύκλωμα, μετά όμως θα δυσκολευτείς για να το βάλεις μπροστά. Αν είναι δύσκολο για σένα άσε το τελείως γεμάτο.

HelenKoR
10/04/2012, 18:24
πρεπει να ξερεις αν κανεις κατι τετοιο και γιατι το κανεις.
π.χ.
αδειαζεις βενζινη απο ντεποζιτο αλλα και απο καρμπυρατερ. πως? απλα το αφηνεις να δουλεψει και στεγνωνει. αυτο το κανεις γιατι μετα απο καιρο η βενζινη εχει την ταση να γινεται κολλα και να τα κανει ολα μεσα πτνα.
σκεπαζεις με κουκουλα γιατι δεν θες ο ηλιος να βλεπει επιφανειες που μπορει να καταστρεψει. οπως κοντερ, τσιμουχες, λαστιχα κλπ.
λαδωνεις οτι πρεπει να λαδωθει και ριχνεις WD40 σχεδον σε ολα τα υπολοιπα. αυτο λογω υγρασιας. δεν θες π.χ να σου κολλησουν τα εμβολα της δαγκανας (δεν ξερω και αν εχουν δισκους τα μηχανακια). ή δεν θες να σκουριασει η αλυσιδα του παπιου.
επισης καλο ειναι να ριχτει WD40 και στις ηλεκτρικες επαφες.

το ξερω οτι ειναι πολλα αλλα δεν μας λες αν θα τα αποθηκευσεις για καιρο. αν θα τα βαζεις μπροστα που και που...κ.α.

π.χ. αν τα βαζεις μπροστα και τα πηγαινεις μια βολτιτσα ανα 15-20 μερες δεν εχεις αναγκη να κανεις τιποτα...;)

Πολλά δεν είναι αυτά που πρέπει να κάνει κανείς για να αποθηκεύσει σωστά το μηχανάκι του. :)
Tα μηχανάκια έχουν δίσκους (και δεν σκοπευω να τα βάζω μπροστά). ;)

HelenKoR
10/04/2012, 18:32
Εάν είναι μεταλλικό καλύτερα άδειασμα όλο το κύκλωμα, μετά όμως θα δυσκολευτείς για να το βάλεις μπροστά. Αν είναι δύσκολο για σένα άσε το τελείως γεμάτο.

Ι see :)

devil's animal
10/04/2012, 18:37
Πολλά δεν είναι αυτά που πρέπει να κάνει κανείς για να αποθηκεύσει σωστά το μηχανάκι του. :)
Tα μηχανάκια έχουν δίσκους (και δεν σκοπευω να τα βάζω μπροστά). ;)

υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις οπως το να τα στερεωσεις με τσιμεντολιθους για να μην πατανε τα ελαστικα στο συγκεκριμενο σημειο και στραβωσει ο σκελετος τους, αλλα μιλαμε για παπι και σκουτερ, οποτε δεν νομιζω να ειμαστε τοσο λεπτολογοι.

εδω (http://northcape2010.blogspot.com/2011/08/blog-post_8957.html) ειναι καποιες βασικες οδηγιες.
ψαξε και εσυ στο google και βρες και κανα 2 αλλες γνωμες. πανω κατω τα ιδια γραφουν..
:wave2:


edit: δες και εδω (http://www.mrbike.gr/website/odigikes-simboules/xeimerini-apothikeisi-motosikletas-%E2%80%93-odigies.html)

HelenKoR
10/04/2012, 18:58
υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις οπως το να τα στερεωσεις με τσιμεντολιθους για να μην πατανε τα ελαστικα στο συγκεκριμενο σημειο και στραβωσει ο σκελετος τους, αλλα μιλαμε για παπι και σκουτερ, οποτε δεν νομιζω να ειμαστε τοσο λεπτολογοι.


κι εγώ νομίζω οτι δεν είμαστε τόσο λεπτολόγοι :bawl:

Ευχαριστώ!