PDA

View Full Version : Γράσο χαλκού...



dimitrism
10/04/2012, 17:50
Μπορούμε με το γράσο χαλκού να λιπάνουμε τα έμβολα στις γλύστρες της δαγκάνας...;

Επηρεάζει τα ελαστικά μέρη;

Τι να πάρω γιατρέ μου...; Πάστα ή σπρέι;

VASOS
10/04/2012, 18:32
Νομίζω ότι γράσσο χαλκού βάζουμε στην πίσω πλευρά των τακακιών για να μην τρίζουν όταν φρενάρεις. Δεν ξέρω να μπαίνει κάτι στα εμβολάκια της δαγκάνας.

SVX
10/04/2012, 20:38
Νομίζω ότι γράσσο χαλκού βάζουμε στην πίσω πλευρά των τακακιών για να μην τρίζουν όταν φρενάρεις. Δεν ξέρω να μπαίνει κάτι στα εμβολάκια της δαγκάνας.

αυτο ξερω κι εγω ...... στα εμβολα θελουμε κανονικη λιπανση οποτε ...γρασο ... αλλα τι γρασο?

sotpag
10/04/2012, 20:54
Νομίζω ότι γράσσο χαλκού βάζουμε στην πίσω πλευρά των τακακιών για να μην τρίζουν όταν φρενάρεις. Δεν ξέρω να μπαίνει κάτι στα εμβολάκια της δαγκάνας.

σωστά ...


στους οδηγούς μπορείς να βάλεις ένα γράσο λιθίου ή κάποιο αδιάβροχο όπως της denicol


τα έμβολα τι λίπανση να θέλουν, έχουν από τα υγρά, τώρα αν βάλεις στις τσιμούχες , λίγο από το παραπάνω..

toyar
10/04/2012, 21:20
το χαλκου δεν μπαινει στο πλαι του εμβολου στις τσιμουχες αλλα αναμεσα στο εμβολο και στο τακαι για να μειωνει σφυριγματα και να απαγει θερμοτητα
για τις γλυστρες εχουν οι φρεναδες κατι ειδικες παστες που δεν ξεραινονται απο τις θερμοκρασιες αλλα και το λιθιου κανει δουλεια

VASOS
10/04/2012, 22:42
Φοβάμαι ότι το γράσσο δεν θα κάνει καλό στις τσιμούχες όπως ήδη ανέφερε ο sotpag και όπως υποψιάζεσαι άλλωστε.
Anyway εάν βρεις κάτι ενημέρωσε το post γιατί έχει ενδιαφέρον.

SVX
10/04/2012, 23:01
σωστά ...
τα έμβολα τι λίπανση να θέλουν, έχουν από τα υγρά, τώρα αν βάλεις στις τσιμούχες , λίγο από το παραπάνω..


τι γινεται ομως? το γρασο δεν ειναι μονο για την ευκολη παλινδρομηση του κυλινδρου οσο για την προστασια τους απο την πολυ βλαβερη σκονη απο την παστα των τακακΙων (το λεω γιατι εχω χασει brembo απο ανεπροκοπο πρωην ιδιοκτητη που αλλαζε μονο τακακια ΧΩΡΙΣ καθαρισμο /λιπανση εμβολων )

ΥΓ .εννοειται πως τα εμβολα δεν τα βγαζουμε για τον καθαρισμο τους

viper1
11/04/2012, 04:18
τα εμβολα τα καθαριζεις με υδραυλικο υγρο πριν τα πρεσσαρεις μεσα για να αλλαξεις τακκακια

sotpag
11/04/2012, 09:09
τι γινεται ομως? το γρασο δεν ειναι μονο για την ευκολη παλινδρομηση του κυλινδρου οσο για την προστασια τους απο την πολυ βλαβερη σκονη απο την παστα των τακακΙων (το λεω γιατι εχω χασει brembo απο ανεπροκοπο πρωην ιδιοκτητη που αλλαζε μονο τακακια ΧΩΡΙΣ καθαρισμο /λιπανση εμβολων )

ΥΓ .εννοειται πως τα εμβολα δεν τα βγαζουμε για τον καθαρισμο τους



σαφώς και τα βγάζεις αλλά δεν θέλουν λίπανση για να δουλέψουν, το μόνο που μπορείς να κάνειις είναι ένα απαλό πέρασμα στις τσιμούχες για να μπουν πιο εύκολα και για καλύτερη εφαρμογή

SVX
11/04/2012, 09:24
σαφώς και τα βγάζεις αλλά δεν θέλουν λίπανση για να δουλέψουν, το μόνο που μπορείς να κάνειις είναι ένα απαλό πέρασμα στις τσιμούχες για να μπουν πιο εύκολα και για καλύτερη εφαρμογή

δε μιλαω για τοσο ψιλοδουλεια .... οδοντοβουρτσα και καθαρισμα τα χοντρα... ετσι κι αλλιως εμβολα ειναι με απλη διαδρομη, απλα αν το αμελησει καποιος και μαζευτει μακα κολλαει η δαγκανα (κι αν δεν επισκευαζεται κι ολας....)

OldMan
11/04/2012, 12:26
το μόνο που μπορείς να κάνειις είναι ένα απαλό πέρασμα στις τσιμούχες για να μπουν πιο εύκολα και για καλύτερη εφαρμογή
ΠΟΛΥΥΥΥ απαλό πέρασμα Σωτήρη...;)

Καλύτερα να δακρύσει η τσιμούχα παρά να δακρύσουν οι φίλοι του αναβάτη ...

DrIoannis
11/04/2012, 14:41
Δες το βίντεο ειδικά το τέλος

http://www.youtube.com/watch?v=lL7wPQ0NTNA

OldMan
11/04/2012, 14:51
Καλό θα είναι μετα το 1:48 να μην πλησιάσει την μανέτα κανένας περίεργος... :nono:

sotpag
11/04/2012, 19:37
ΠΟΛΥΥΥΥ απαλό πέρασμα Σωτήρη...;)

Καλύτερα να δακρύσει η τσιμούχα παρά να δακρύσουν οι φίλοι του αναβάτη ...


έχω ελαφρύ χέρι!!!!

αλλά πως να το περιγράψεις ;
και όπως λέει και ένας φίλος "άλλο τι μου κάνεις και άλλο τι μου γίνεσαι ;)"

georgio
07/06/2012, 20:44
Δες το βίντεο ειδικά το τέλος


Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε το εργαλείο που χρησιμοποιεί για να περιστρέψει τα έμβολα σε λογική τιμή; Γιατί στο ebay που κοίταξα θέλουν 30+ ευρώ...

RaGe_Raptor
11/06/2012, 15:35
Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε το εργαλείο που χρησιμοποιεί για να περιστρέψει τα έμβολα σε λογική τιμή; Γιατί στο ebay που κοίταξα θέλουν 30+ ευρώ...

εγώ τα εμβολάκια τα γύρισα με μια πένσα για ασφάλειες αξόνων με κλίση 90μοίρες..πανεύκολο.

georgio
11/06/2012, 15:40
Εννοείς κάτι τέτοιο ε;
261061
Το δοκίμασα αλλά ή έχω μεγάλα έμβολα ή μικρό άνοιγμα στην ασφαλειοτσιμπίδα μου :p

sernodas2
11/06/2012, 17:23
ενας αλλος τροπος να βγουνε ειναι με την πιεση του αερα....επαναληπτικες ξεμουτσουνιες με το πιστόλι ταπονοντας τις τρυπες.


κ πιστευω οτι ο μονος τροπος να καθαριστουν ειναι να βγουν στα χερια δυο κομματια αν δεν κομματιάζει η δαγκανα κ ειναι με ενα η δυο εμβολα τοτε ευκολοτερο,αλλωστε το μεγαλο προβλημα δεν ειναι στην βρωμα που εχουν τα εμβολα αλλα στην ψωρα-βρωμα που εχει μαζευτη στην φωλια των τσιμουχων,κατω απ τις τσιμουχες. βρωμα που μικραίνει την διατομη κ κανει τα εμβολα να δουλευουν σκληρα

οποτε βγάζουμε έμβολα τσιμούχες καθαρίζουμε απο κατω περνάμε τσιμούχες(καθαρισμα κ αυτες)λαδακι στο εμβολακι δέσιμο η δαγκανα φραπε κ εξαερωση
:D


:smokin::smokin::smokin::smokin::smokin:

georgio
11/06/2012, 20:03
Ναι βρε τα έχω κάνει όλα αυτά πριν δυο χρόνια, πλήρες λύσιμο τη δαγκάνα, βγάλσιμο τα έμβολα, καθάρισμα και καινούργια τσιμουχάκια.

Το θέμα μου είναι να καθαρίσω τα έμβολα όταν αλλάξω τακάκια ώστε να μην τα σπρώξω πίσω βρώμικα. Και με το εργαλείο αυτό θέλω να τα περιστρέψω όχι να τα βγάλω, δες το βίντεο.

Το καλύτερο για μένα για να βγάλεις τα έμβολα είναι χωρίς να λύσεις καθόλου το κύκλωμα των υγρών αλλά μόνο την δαγκάνα από τη μπότα και μετά πατώντας τη μανέτα να φέρεις έξω τα έμβολα βάζοντας κάποιον ξύλινο τάκο ανάμεσα ώστε να μην παραβγει κάποιο και δεν κουνηθεί κάποιο άλλο. Μετά τα τραβάς και με το χέρι.

RaGe_Raptor
11/06/2012, 22:22
Εννοείς κάτι τέτοιο ε;
261061
Το δοκίμασα αλλά ή έχω μεγάλα έμβολα ή μικρό άνοιγμα στην ασφαλειοτσιμπίδα μου :p

ακριβώς...και η δικιά μου μικρή ήτανε και πήρα μια δανεική πιό μεγάλη...

OldMan
12/06/2012, 14:11
ακριβώς...και η δικιά μου μικρή ήτανε και πήρα μια δανεική πιό μεγάλη...
Κυκλοφορούν στο εμπόριο (είτε σαν σετ με την τσιμπίδα είτε μόνες τους) προεκτάσεις που και μεγαλώνουν το άνοιγμα και κάνουν για πολλά διαφορετικά είδη ασφαλειών...

RaGe_Raptor
12/06/2012, 14:45
Κυκλοφορούν στο εμπόριο (είτε σαν σετ με την τσιμπίδα είτε μόνες τους) προεκτάσεις που και μεγαλώνουν το άνοιγμα και κάνουν για πολλά διαφορετικά είδη ασφαλειών...

thnx for the tip...

o_gavros
28/11/2016, 22:08
Επειδή πρόσφατα έφαγα μια καλή ταλαιπωρία με μια πολύ βρώμικη δαγκάνα απο ΧΤ, ξεθάβω εδώ για να πάρω καποιες πληροφορίες.
1)Κατα πόσο αξίζει να έχει κάποιος ερασιτέχνης, μια πένσα για έμβολα όπως ο τύπος στο βίντεο που φαίνεται παραπάνω;
2)Σε μια απλή διπίστονη δαγκάνα, είναι ενδεχομένως εύκολο (ειδικά αν έχεις την εν λόγω πένσα) να βγουν τελείως τα έμβολα και να καθαριστούν οι φωλιές.Τι γινεται όμως σε 4πιστονες δαγκάνες; πως καταφέρνεις να βγάλεις το έμβολο;
3)Αντε και τα έβγαλες, η αλλαγή τσιμουχών και ορινγκ είναι επιβεβλημένη;
4)Είναι σώφρων να μπει κανείς στη διαδικασία αφαίρεσης εμβόλων, με μόνο σκοπό τον διεξοδικό καθαρισμό της δαγκάνας;

DrIoannis
29/11/2016, 09:00
Επειδή πρόσφατα έφαγα μια καλή ταλαιπωρία με μια πολύ βρώμικη δαγκάνα απο ΧΤ, ξεθάβω εδώ για να πάρω καποιες πληροφορίες.
1)Κατα πόσο αξίζει να έχει κάποιος ερασιτέχνης, μια πένσα για έμβολα όπως ο τύπος στο βίντεο που φαίνεται παραπάνω;
2)Σε μια απλή διπίστονη δαγκάνα, είναι ενδεχομένως εύκολο (ειδικά αν έχεις την εν λόγω πένσα) να βγουν τελείως τα έμβολα και να καθαριστούν οι φωλιές.Τι γινεται όμως σε 4πιστονες δαγκάνες; πως καταφέρνεις να βγάλεις το έμβολο;
3)Αντε και τα έβγαλες, η αλλαγή τσιμουχών και ορινγκ είναι επιβεβλημένη;
4)Είναι σώφρων να μπει κανείς στη διαδικασία αφαίρεσης εμβόλων, με μόνο σκοπό τον διεξοδικό καθαρισμό της δαγκάνας;
Όλα αυτά που ρωτάς θα πάρεις απάντηση αν αναρωτηθείς πόσο σημαντικά είναι τα φρένα για τη μηχανή. Είναι από τα πράγματα που θα πρέπει να λειτουργούν άψογα και να συντηρούνται ευλαβικά. Δεν πρέπει να γίνονται εκπτώσεις στα φρένα. Στο δικό μου από καινούργιο ακόμη κάθε χρόνο ή πριν επίσκεψη στην πίστα ή αλλαγή στα τακάκια καθαρίζονται τα έμβολα για να μπορούν να λειτουργήσουν άριστα. Η διαδικασία αν δεν έχουν καθαριστεί είναι επίπονη και λίγοι μηχανικοί θα τις καθαρίσουν όπως θα το κάνεις εσύ.
Όταν καθαρίσεις τα έμβολα και ακόμη κολλάνε αρκετά τότε ναι πιθανόν θέλει αλλαγή τα oring και λίπανσή τους.