PDA

View Full Version : Αποτυχημένη προσπάθεια για βελτίωση προστασίας απ τον αέρα...



sakiskoz
10/04/2012, 20:06
Είπα να κάνω μια προσπάθεια να βελτιώσω την προστασία της ζελατίνας μου (suzuki αντίστοιχη της MRA, αυτή με το φρυδάκι..). Αντικατέστησα λοιπόν το φρυδάκι με ΟΛΗ την μαμίσια ζελατίνα! Τα αποτελέσματα απογοητευτικά και από πλευράς αισθητικής αλλά και αποτελεσματικότητας! Μάλιστα έχω την εντύπωση πως η προστασία μειώθηκε, θα ξανακάνω τεστ αλλά φοβάμαι πως τα συμπεράσματα θα είναι τα ίδια...
Επόμενη κίνηση να κόψω τη μαμίσια και να κάνω ένα φρυδάκι αντίστοιχο της MRA αλλά λίγο ( πόσο; ) μεγαλύτερο..
Ακολουθούν φωτογραφίες του "τερατουργήματος" που δημιούργησα!

sakiskoz
10/04/2012, 20:09
Φωτο #1

Cpt. Haddock
10/04/2012, 20:10
:uplate:

sakiskoz
10/04/2012, 20:11
Φώτο #2

sakiskoz
10/04/2012, 20:14
Και μια όπως ήταν για να γίνει η σύγκριση...

SVX
10/04/2012, 20:34
:bawl::bawl::bawl: το ειχαμε δοκιμασει κι εμεις στο Suzuki του project_breeze ... :lol::bawl::lol:

253045

Ichigo
10/04/2012, 20:54
:eek:

τι ύψος έχεις και δε σε καλύπτει ούτε η MRA δηλαδή;:confused:

sakiskoz
10/04/2012, 21:02
:eek:

τι ύψος έχεις και δε σε καλύπτει ούτε η MRA δηλαδή;:confused:

1.79 είμαι, είδα μεγάλη βελτίωση με την MRA, απλά ψάχνω καλύτερη κάλυψη που ίσως και να μην υπάρχει για τις street μηχανές. Έχω διαβάσει εδώ στο forum κάποιους με 1.90+ που με no name ζελατίνες είδαν σημαντικά αποτελέσματα οπότε σκέφτηκα πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και πειραματίζομαι ...

Viper4
10/04/2012, 21:04
Ύβρις φαίνονται όλα αυτά στα μάτια ενός που οδηγάει γυμνό... χεχεχε

byron
10/04/2012, 21:07
Φωτο #1

:eleison::eleison::tooth::tooth:...το ξέρεις οτι του ΄σκισες τη μαμα, ναι?

SVX
10/04/2012, 21:09
1.79 είμαι, είδα μεγάλη βελτίωση με την MRA, απλά ψάχνω καλύτερη κάλυψη που ίσως και να μην υπάρχει για τις street μηχανές. Έχω διαβάσει εδώ στο forum κάποιους με 1.90+ που με no name ζελατίνες είδαν σημαντικά αποτελέσματα οπότε σκέφτηκα πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και πειραματίζομαι ...


σου περασε καθολου απο το μυαλο οτι δεν ειναι μονο το μεγεθος της ζελατινας αλλα και το σχημα /αεροδυναμικη και γενικα η μελετη που εχει πεσει?

οι ψηλες ζελατινες ειναι καλες μονο στο να δημιουργουν στροβιλισμους

Cpt. Haddock
10/04/2012, 21:10
1.79 είμαι, είδα μεγάλη βελτίωση με την MRA, απλά ψάχνω καλύτερη κάλυψη που ίσως και να μην υπάρχει για τις street μηχανές. Έχω διαβάσει εδώ στο forum κάποιους με 1.90+ που με no name ζελατίνες είδαν σημαντικά αποτελέσματα οπότε σκέφτηκα πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και πειραματίζομαι ...

Αφ' ενος εαν ψαχνεις καλυψη αερα εισαι σε λαθος κατηγορία, αφ' ετέρου ψηλότερη ζελατινα ΣΠΑΝΙΑ σημαινει περισσοτερη καλυψη. Ο αέρας δεν έρχεται μονο ευθεια και απο πάνω αλλα και με πλαϊνους στροβιλισμους οι οποίοι στα δυο κενα που δημιουργησες αριστερα και δεξια μεταξυ των ζελατινων κανουν παρτυ....

Σκεψου κατ' αρχην απο που ερχεται ο αέρας που σε "ενοχλεί"

Κακως πειραματίζεσαι μονος σου, θα σου προτεινα να δεις τη θεση οδηγησης καλυτερα. Οδηγα πιο σκυφτα, 1.79 δεν ειναι και κανενα τρομερό μπόι για αυτη τη μηχανη, ο αποπανω που σου εγραψε ειναι ψηλοτερος.

Τελος, αντι να δινεις λεφτα σε ζελατινες δωστα σε ενα καλό κρανος να σου μειώσει το θορυβο.


Ασε που, κοιτωντας τηνκατασκευή, αυτο το πραγμα δε θα το πολυεμπιστευόμουν οτι μπορει να αντεξει...

εντιτ: τα ιδια εγραψε κι ο αποπανω

VASOS
10/04/2012, 22:48
Ακριβώς ότι είπε ο από πάνω και ειδικά σε ότι αφορά την αντοχή της ιδιοκατασκευής και την αγορά ενός καλού κράνους.

peter86
10/04/2012, 23:14
Και ρωτάω εγώ, σε περίπτωση που ήταν γαμάτο το αποτελεσμα, η καλύτερη ever προστασία σε bandit, θα κυκλοφορούσες ετσι???
Σ'αρέσει δηλαδή το οπτικό αποτέλεσμα?????:nono:

sakiskoz
11/04/2012, 01:27
Και ρωτάω εγώ, σε περίπτωση που ήταν γαμάτο το αποτελεσμα, η καλύτερη ever προστασία σε bandit, θα κυκλοφορούσες ετσι???
Σ'αρέσει δηλαδή το οπτικό αποτέλεσμα?????:nono:

Εννοείται ότι με τίποτα δε θα κυκλοφορούσα έτσι, τώρα που βγήκα για να κάνω τη δοκιμή ντρεπόμουνα μήπως με δει κανείς.. Φυσικά και συμφωνώ με όσα αναφέρετε παραπάνω, έκανα τη δημοσίευση σαν παράδειγμα προς αποφυγή! Ίσως δοκιμαστικά να φτιάξω ένα φρυδάκι αντίστοιχο της MRA αλλά λίγο μεγαλύτερο που θα είναι πιο διακριτικό και .. ποτέ δεν ξέρεις.. Γενικά το να πειραματίζεται κανείς δεν είναι από μόνο του κακό, καμιά φορά μπορεί να δώσει και αποτελέσματα - στη συγκεκριμένη περίπτωση απ ότι φαίνεται όχι!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές/παρατηρήσεις όλων σας!

viper1
11/04/2012, 04:11
μπας και οδηγεις χωρις κρανος?:D

irinia
11/04/2012, 06:06
ΦΙΛΕ ΜΟΥ.............ΤΖΑΜΠΑ ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ.


Ή MRA είναι μιά έταιρεία μέ μεγάλη τεχνογνωσία καί κορυφαία στό είδος της.
Ότιδήποτε άπλά μεγαλύτερο θά είναι σέ βάρος τής εύστάθειας καί τής άξιοπιστίας.
Περισσότερη κάλυψη μέ άσφάλεια θά σού πρόσφερε μόνο άλλη μοτό στύλ
FJR, GTR, BMW K-1600 καί RT-1200 κ.λ.π...........

Ληστης
11/04/2012, 06:24
Κατι τετοιο εκανα και εγω, αλλα οχι ολοκληρη. Την εκοψα λιγο μεγαλυτερη απο το φρυδακι της MRA και την εβαψα κιολας με σπρευ φαναριων :D

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_1508.jpg

Sapadak
11/04/2012, 06:30
οι ψηλες ζελατινες ειναι καλες μονο στο να δημιουργουν στροβιλισμους

Και ασταθειες στο τιμονι

Cpt. Haddock
11/04/2012, 07:13
Καλα λεω εγω οτι τα Bandit ειναι οικογενειακά οχηματα... :smokin:

TROOPER
11/04/2012, 08:11
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥ!!!!!!!!!:cry::lol:

sakiskoz
11/04/2012, 09:25
Κατι τετοιο εκανα και εγω, αλλα οχι ολοκληρη. Την εκοψα λιγο μεγαλυτερη απο το φρυδακι της MRA και την εβαψα κιολας με σπρευ φαναριων :D

http://i85.photobucket.com/albums/k78/c-max_photos/IMG_1508.jpg

Μπράβο, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν! Όπως ανέφερα και στο πρώτο μνμ εκεί ήθελα να καταλήξω, απλά είπα πριν την κόψω να κάνω μια δοκιμή με ολόκληρη. Αξίζει τον κόπο; Είδες βελτίωση η να μην ασχοληθώ καν; Πάντως δε φαίνεται εξωπραγματική, δένει ωραία ειδικά με το βάψιμο! Σ ευχαριστώ Ληστή! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας..

peter86
11/04/2012, 09:47
Καλα λεω εγω οτι τα Bandit ειναι οικογενειακά οχηματα... :smokin:

Exεις τα δίκια σου , τι να πω.......:wave2:

pektis
11/04/2012, 10:44
Μαλλον ο φιλος ηθελε v-strom και πηρε bandit!!

PortisHead
11/04/2012, 12:25
Ποτε δεν καταλαβα την εννοια της μεγαλης ζελατινας.
Εγω εβαλα στο bandit πιο μικρη και απο την μαμα μονο για αισθητικους λογους...και μεχρι τα 160 παω ΑΝΕΤΑ...ειμαι 1.82...και απο σβερκο τίποτα.
Και σε προηγουμενα μηχανακια το ιδιο.
Για μια προσπεραση , ή για μικρα ανοιγματα δεν θα κανω την μηχανη σαν τις βέσπες του Βεγγου.
Αμα δεν εχεις και λιγο την αισθηση του κοντρα αερα...χανεις και την χαρα της μηχανης.
Εκτος κιαν μιλαμε οτι πας ταξιδια με 200+ (που ?) συνεχομενα για ωρες...τι να πω ?

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
11/04/2012, 13:30
συγνωμη αδερφε αλλα αν δεν θες να σε πιανει καθολου ο αερας αλαξε μηχανακι......
μπορω να σου πρωτινω ενα σορο απο μηχανακια που δεν θα σε πιανει ο αερς καθολου με μια λιγι πιο ψηλη ζελατινα.
εγω παντος το ειδα και τρομαξα...
εαν σπασει στα πολλα και του καρφοθει στον λεμο? σκευτηκα .... συγνωμη και παλι αλλα μην κανεις χαζομαρες.
ειχα παλια το zzr 1100 με λιγο ψηλοτερη ζελατινα και ελαφρη σκιψημο μεχρη τα ....... 300 δεν ειχα προβλημα απο τον αερα μπροστα αλλα ειχα στροβιλισμους απο το πλαει

GFawkes
11/04/2012, 14:20
διχως να θελω να σε πικαρω....

μαλλον κατι τετοιο χρειαζεσαι....

253096

Cpt. Haddock
11/04/2012, 15:47
Exεις τα δίκια σου , τι να πω.......:wave2:

Ενταξει, προφανως κανω και λιγη πλακα για να σας πικαρω ;)

Ichigo
11/04/2012, 15:52
Εγω με τη μαμά ζελατίνα (που θέλω να την αλλάξω με μια MRA βέβαια) είμαι αρκετά καλά μέχρι τα 130-140 και με ARAI RX7 που είναι υπερβολικα θορυβώδες αλλά και με ότι άλλο επώνυμο. Τώρα με ύψος 1.70-1.80 και δε μπορείτε να καλυφθείτε με after market ζελατίνα τι να πω... Είτε έχετε λάθος μηχανάκι είτε οδηγείτε χωρίς κράνος κάποιοι από εσάς :a39:

PortisHead
11/04/2012, 15:53
Ενταξει, προφανως κανω και λιγη πλακα για να σας πικαρω ;)

Καλά Στεφανα , Captain !!!
:P

Cpt. Haddock
11/04/2012, 15:57
Καλά Στεφανα , Captain !!!
:P

ΕΙπαμε πλακα ρε φιλε, αμα ειναι να χαλαμε τις καρδιες μας... :sick:

Dimitrisk72
11/04/2012, 19:23
Καλημέρα σε όλους.
Έχω το μεγάλο ληστή, και αρχικά δοκίμασα την MRA. Με 1.78 ύψος υπήρξε μεγάλη βελτίωση αλλά πάνω από τα 150 υπήρχαν περιθώρια για βελτίωση. Η επόμενη λύση ήταν η Zero Gravity Sport Touring, η οποία είναι σαφώς καλύτερη με λιγότερη πίεση και αναταράξεις και οπτικά δένει με το bandit και του δίνει ένα τουριστικό ύφος.

intruder
11/04/2012, 20:28
Καλημέρα σε όλους.
Έχω το μεγάλο ληστή, και αρχικά δοκίμασα την MRA. Με 1.78 ύψος υπήρξε μεγάλη βελτίωση αλλά πάνω από τα 150 υπήρχαν περιθώρια για βελτίωση. Η επόμενη λύση ήταν η Zero Gravity Sport Touring, η οποία είναι σαφώς καλύτερη με λιγότερη πίεση και αναταράξεις και οπτικά δένει με το bandit και του δίνει ένα τουριστικό ύφος.


βαλε κ 2-3 φωτο ρε φιλε.κ πληροφοριες ποσο την πηρες κ απο που.....ζηταω πολλα?:D

sakiskoz
12/04/2012, 09:47
Υπάρχουν και χειρότερα! (από Αγγλικό site)
(εννοείται ότι ξαναγύρισα στην παλιά - μια δοκιμή ήταν..)

DrEvil
12/04/2012, 10:02
βαλε κ 2-3 φωτο ρε φιλε.κ πληροφοριες ποσο την πηρες κ απο που.....ζηταω πολλα?:D

253220

Από http://www.zerogravity-racing.com/product_page.php?pn=172, οπου εχει και τις προτεινομενες τιμες.

:beer:

Dimitrisk72
13/04/2012, 18:29
253321

253322


Τη ζελατίνα τη πήρα από Moto Pissaris γύρω στα 115 euro, θα βγει ακριβότερα από το εξωτερικό

Dimitrisk72
13/04/2012, 18:36
253324

253325




Βέβαια ομολογώ ότι η MRA είναι πιο όμορφη!

yes-u
13/04/2012, 19:19
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...
το bandit επέλεξα εδώ και δυόμισι χρόνια για να έχω ένα απροβλημάτιστο μηχανάκι, να κυκλοφορώ εντός Αττικής αλλά και σε ταξίδια μόνος ή με συνεπιβάτη και να μη φοβάμαι άμα θα φέρει εις πέρας το δρομολόγιο και μέχρι στιγμής με έχει δικαιώσει. Το κόστος αγοράς και συντήρησης αλλά και ο χρόνος που αφιερώνω είναι ικανοποιητικότατα. Βέβαια, πέρασα αρκετά χρόνια που γούσταρα να ασχολούμαι και να "παίζω" με άλλες μηχανές. Το θέμα του αέρα δεν με απασχόλησε καθόλου, (προέρχομαι από γυμνά) παρότι είμαι με τη μαμά ζελατίνα και με ύψος 1.75, καστανά μαλλιά, γυμνασμέν... εεε, sorry αυτό είναι για άλλο site.... Το θέμα θόρυβος το έλυσα με ωτασπίδες σα μαξιλαράκια που τις χρησιμοποιώ μόνο για διαδρομές άνω της ώρας και είναι φανταστικές!!!
Αυτά τα γράφω sakiskoz για να σου πω ότι αφού έχεις bandit, παύεις να ασχολείσαι με τη μηχανή σου και στρέφεις το ενδιαφέρον και την ενέργειά σου σε άλλους τομείς, όπως πολιτική, λαθρομετανάστευση, κρίση στη Μ. Ανατολή, παντρειά κτλ.... :rotflmao:

sakiskoz
13/04/2012, 20:32
Αυτά τα γράφω sakiskoz για να σου πω ότι αφού έχεις bandit, παύεις να ασχολείσαι με τη μηχανή σου και στρέφεις το ενδιαφέρον και την ενέργειά σου σε άλλους τομείς, όπως πολιτική, λαθρομετανάστευση, κρίση στη Μ. Ανατολή, παντρειά κτλ.... :rotflmao:

:a013: (θα συμφωνήσω, εν τέλει, εκτός ίσως απ το τελευταίο...)